HET NIEUWE AVONDBLAD BERICHT 20e JAARGANG No. 192 DONDERDAG 20 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIèN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIèN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NE VEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig m de reg sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden- 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné'e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of a ...tobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Koning Gevraagd. De Grieken zijn op zoek naar een Koning. Het schijnt niet eenvoudig te zijn. Een oude, wijze Athener heeft gesproken tot den Fran- schen journalist- Edouard Helsey: „Vele Grieken snakken naar rust. Wij zou den graag een Koning hebben, op voorwaarde dat hij geen nieuwe oneenigheden in het land verwekt. Een Koning, maar geen vecht- Koning". De Fransche republikeinsche pers amuseert zich met deze verklaring in een luchtigen trant, waarbij zij er nochtans niet in slaagt den klassieken eerbied, dien Europa jegens oude. wijze Atheners koestert, geheel los te laten. Maar zij merkt op dat er verdreven Ko ningen genoeg in Europa zijn en dat dit niet veel helpt, omdat er het een en ander aan hun „referenties" ontbreekt. Er is trouwens ook een Grieksche ex-koning, geheeten George, maar over hem wordt niet gesproken. De wijze oude Atheners willen geen buitenlander, en ze be- I schouwen hem nu blijkbaar als een buitenlan der. Zij willen een Griek, en zij bezitten in turn land alleen een veertienjarig prinsesje. „Dat zou allerliefst zijn", zegt „1' Oeuvre", „maar er zouden moeilijkheden kunnen komen met den prins-gemaal. De Grieken moeten een nieuw Koningshuis zien te vinden". Het is ongetwijfeld een moeilijke opgaaf. In vroeger tijden zijn vaak nieuwe vorstenhuizen ontstaan in Europa, en soms waren zij van merkwaardige afkomst. In dit na-oorlogsche tijdvak is er nog eens sprake van geweest dat de Engelsehe kranten-koning Lord Rother- mere, wiens vader doodgewoon meneer Harmsworth was. zonder eenigen titel, Ko ning van Hongarije zou worden. Maar aange zien Lord Rothermere's „koningschap" zich alleen baseert op het geweldige aantal abon nés van de volksdagbladen Daily Mail en Evening News, en op hun hooge advertentie tarieven, 'oleek deze oplossing toch niet goed genoeg voor de eeuwenoude tradities van den Kroon van St. Stephan. Men zag van het idee af. Een modern koningschap kan blijkbaar alleen nog bestaan op een zeer oude traditie, en in den Balkan minstens op een vooroorlog- sche traditie, zooals in Joego-Slavië, waar het Huis Karageorgewitsj regeert. Stichting van een nieuw Grieksch Koningshuis blijkt dus een netelig vraagstuk. Het past, op de een of andere wijze, niet in dit tijdsgewricht. Bovendien zullen de Grieken zelf moeten beseffen dat het nogal een gewaagde onderne ming is, hun Koning te worden. In het alge meen zijn er niet zooveel menschen meer te vinden, die een Koningschap zouden am- biëeren. En dan bij de Grieken! Hun laatste binnénlandsche avontuur, waarbij Venizelos te weinig vloot en te weinig leger aan zijn zijde had om het van het regeerings-deel van de vloot en het leger te kunnen winnen, is nog niet vergeten. Iemand als generaal Piasti ras lijkt een zeer hinderlijk en onaangenaam vooruitzicht voor een nieuwen Koning. En er zijn anderen Het komt er tenslotte op neer dat de man, die het Koningschap van Griekenland aan durft, een avontuurlijk en vechtlustig man zou moeten zijn. Want iemand die rust en vrede voorstaat zal er geen lust in hebben. En de wijze oude Atheners willen juist zoo iemand hebben, te kiezen natuurlijk uit een zeer be perkt aantal candidaten en niet, zooals ,,1'Oeuvre" lichtvaardig voorstelt, bij loting uit liet gansche volk, met jaarlïjksche vervanging door een nieuwe. Een telg uit de families Ca- ravopoulos of Protopapadokis zou dictator kunnen worden, maar geen Koning. En dicta toren worden tegenwoordig geen koning meer; zij beproeven het zelfs niet. Er schijnt waarheid te blijven in het oude woord, dat ieder volk de regeering heeft die het verdient, en dus ook den Koning dien het verdient. Als de Grieken geen Koning weten te vinden die geen vechtjas is en nieuwe on rust in hun land verwekt, ligt dat aan henzelf. Zij moeten niet met den Koning beginnen, maar met zichzelf. De oude wijze Atheners zullen zooveel invloed moeten doen gelden op de oude en jonge onwijze Atheners, dat de „referenties" van het volk-zelf beter worden. En dan zal de niet-vecht jassende leider, naar wien de Grieken dorsten en dien zij de kroon op de slapen willen drukken, vanzelf uit hun midden naar voren komen. De internationaal-bekendste Griek is na tuurlijk Sir Basil Zaharoff. Ik hoop niet voor de Grieken, dat ieder volk ook de kanonnen- koningen heeft die het verdient R. P. IJMUIDEN VERGADERING VAN DEN GEMEENERAAD. A.s. Maandagavond 7 uur wordt een open bare vergadering van den gemeenteraad ge houden. De agenda vermeldt slechts twee punten ill.: 1 Vaststelling 2e suppletoire begrooting, dienst 1935 en 2 Benoeming van een direc teur van Openbare Werken. WATERPOLO. Hedenavond om 8 uur zullen V.Z.V. 2 H.P.C. 6 elkaar in de Velser Zweminrichting ontmoteen. V.Z.V. 2 komt als volgt- uit: T. v. d. Broek, J. F. Smit, G. Janus, Chr. Visman, ■22 Schoone, S. Oudhuizen, R. W. Bankert. Op Zondag a.s. zal te twee uur V.Z.V. 1 Aalsmeer worden gespeeld. V^Z.V. I komt met de volgende spelers uit: T. v. d .Broek, G. L. Vriend. P. Visman, H. Kluijver, J. de Maijer, C. Visman, G. Janus. De kwaliteit der trawlvisch. Vischliandelaar klaagt bij dc Reeders vereeniging. De laatste jaren wordt er door den visch- handel voortdurend geklaagd over de kwali teit van de in IJmdiuen aangevoerde trawl visch. Deze klachten werden in hoofdzaak toegeschreven aan de kwaliteit van het ge bruikte ijs en aan de onvoldoende behande ling van de visch aan boord van de stoom trawlers. Vooral in Duitschland, waar men vroeger voor de visch van IJmuiden gaarne wat meer betaalde, hebben onze handelaren moeten ondervinden, dat de benaming „fein- ste hollandische Nordseeware" geen opgeld meer deed. Hoort men thans zoowel door het gebruik van natuurijs als door het feit, dat de kwa liteit van het fabrielcsijs er aanmerkelijk op vooruit is gegaan, weinig klachten meer. speciaal over een minderwaardige kwaliteit door slecht ijs, over de kwaliteit in het alge meen is de vischhandel echter nog lang niet tevreden, hetgeen blijkt uit den inhoud van een brief, die onlangs door een der grootste handelaren hier ter plaatse aan het bestu.ur der Reedersvereeniging werd toegezonden. Deze handelaar schreef het volgende: „Wij ontvangen van onze afnemers sedert maanden voortdurend klachten dat de door ons geleverde visch niet meer voldoet aan de eischen welke die afnemers steeds aan de kwaliteit van Hollandsche visch gesteld heb ben. Het gevolg hiervan is. dat deze klanten zich toeleggen op het betrekken van visch uit Boulogne, waar de betrokken reederijen waarschijnlijk meer ingesteld zijn op de eischen der afnemers. Indien de kwaliteit hier niet verbetert, zien wij langzamerhand, dat onze klanten zich volledig instellen op het betrekken van visch uit Boulogne. In de eerste plaats betreft het hier de kwaliteit van de wijting en de kabeljauw". Dit is wel een zeer ernstige klacht en duidelijk blijkt daaruit welk gevaar onze toch al zoo zwaar getroffen uitvoerhandel door de verminderde kwaliteit van de hier aangevoerde visch dreigt. Het is dan ook te hopen, dat de bij de Reedersvereeniging in gediende klacht haar uitwerking niet mist, en de reeders bij hun opvarenden aandringen op een zorgvuidigen behandeling van de vangst. Nu die vrijwel zeker kan worden aan genomen, dat de kwaliteit van het ijs niet meer de oorzaak is van de klachten, zoodat deze thans alleen gezocht moet worden in de behandeling van de visch aan boord. Zijn wettelijk- voorschriften noodig? Deze eischen voor de stuurlieden-diploma's voor de groote vaart omvatten niet alleen nautische kennis, maar ook kennis van be handeling en stuwage van de lading. Hier door zijn de verladers er van verzekerd dat hun goederen aan boord van onze koou- vaardijschepen vakkundig behandeld wor den. Dit is echter niet het geval bij de vis- scheriiexamens. De thans vigeerende wet bemoeit zich met deze materie niet. Er wordt alleen geëxamineerd op nautische be kwaamheden der candidaten, over behande ling van de lading (vangst) wordt niet ge sproken. In het belang van het bedrijf is het te hopen, dat de nieuwe visscherij-zeediploma- wet zoodanig wordt samengesteld, dat in deze leemte wordt voorzien. Engelsch jacht „strandt" in de Zuidersluis. Merkwaardig ongeval, dat goed afliep. Door onbekendheid met de betreffende voorschriften is Woensdagmiddag in de Zui dersluis een merkwaardig ongeval geschied, dat door louter toeval echter nog goed af liep. Terwijl door de kleine kolk van genoemde sluis zwaar gespuid werd, naderde van bin nen een klein Engelsch zeiljacht, de Sybill. De kapitein van het scheepje wilde klaar blijkelijk door de sluis naar buiten, doch de weg was versperd door de loopbrug en bo vendien zou het scheepje wanneer het in den zwaren stroom terecht was gekomen, ongetwijfeld tegen de kolkmuren te pletter zijn geslagen. De blauwe vlag, die wanneer er gespuid wordt, wordt geheschen, had de kapitein zeker niet gezien of er de betee- kenis niet van begrepen. Reeds toen het scheepje nog op grooten afstand van de gevaarlijke sluis was, werd het- door het sluispersoneel opgemerkt. Na tuurlijk werd den kapitein toegeroepen te stoppen, doch ook deze waarschuwing sloeg hij in den wind of begreep hij niet. Snel naderde de Sybill en nog steeds was de ka pitein onbewust van het gevaar dat hem dreigde. Maar spoedig zou hij bemerken, dat hij een verkeerden weg had ingeslagen. Toen de Sybill langs den muur van de groote schutsluis kwam, werd ze snel met den stroom meegesleurd. Het sluispersoneel nam reeds maatregelen om den doortocht door de sluis vrij te maken. De Sybill botste op korten afstand van de gapende sluiskolk met den kluiver tegen den sluismuur, maakte daardoor een zwenking, kwam tot haar geluk door deze zwenking achter een daar ter plaatse staanden meer- stoel en dientengevolge buiten den zwaren stroom en 'botste tenslotte dwarsscheeps te gen den voormuur van de sluiskolk, waar het scheepje door den stroom vast tegen aan werd gedrukt-. Hier kon men het scheepje vasthouden, zoodat het als het ware op den rand van den afgrond bleef hangen. Eerst nadat het spuien afgeloopen was kon de Sybill, die licht beschadigd was, zich van den muur vrijmakea. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Protestvergadering tegen IJmuidens Ziekenfonds. Verkiezingsvergadering der Chr.-Dem. Unie. In het Koning Willemshuis heeft gister avond een openbare vergadering plaats gehad der Chr. Dem. Uni. De vergadering werd ge opend en geleid door den heer K. Roosjen. Deze wees in zijn openingswoord op het feit, dat ofschoon de Chr. Democraten geen socia listen zijn, zij toch strijden voor sociale recht vaardigheid. Hierbij besprak hij in het kort de houding der regeering tegenover de werk- loozen en hun nooden. Als eerste spreker trad op de heer J. van Beelen, candidaat voor den gemeenteraad. Deze begon te zeggen dat het beginsel der Chr. Dcm. Unie niet nieuw is.1 Hierbij besprak hij den toestand der arbei ders in de vorige eeuw. Dc vrijheid van den arbeider was beknot en deze werd als loon slaaf behandeld. In dezen ellendigen toestand vond de leer van Marx gewillig gehoor. De Christenen in die dagen deden niet veel. totdat. Dr. Kuyper zijn stem liet hooren en de partij der „Kleine Luyden" stichtte. Naar aanleiding hiervan stelde spreker de vraag, wat is er van deze partij overgebleven. De groote protes- tantsch Christ, partijen, zegt spreker, zijn van hun st-andnunt afgegleden .Maar het- zaad was gestrooid. Spreker herinnerde hierbij aan de partij Staalman en de Christ, sociale partij Dr. Van Laar. Op deze partijen werd weinig acht gegeven door de arbeiders, omdat het toen nog wat men kan noemen een goede tijd was. Maar hoe is het nu? De heer Van Beelen besprak de ellende en armoede die door velen geleden wordt. Hierbij mag een Christen niet tevreden zijn. ook niet met de voedselvernietiging. zooals die thans geschiedt. Spreker las eenige couranten-be richten voor over de voedsel vernietiging. De Christen moet hiertegen protest uitbrengen. Vervolgens besprak de heer Van Beelen de houding der Christ, regeering, waarop spreker felle critiek uitoefende. De regeering is niet Christelijk maar mammonistisch, aldus spr.. Als tweede spreker kwam de heer T. Snoek aan het woord. Deze zette het doel der C.D.U. uiteen. Spreker deed dit in het kort naar aanleiding van het gemeenteprogram der C.D.U. In het gemeentelijke sociale leven wil de C.P.U. de richting aangeven zooals die wordt gegeven in het woord van God. De huidige maatschappelijke toestand met de groote werkloosheid, zeide spreker is niet naar den wil van God. D-e overheid moet trachten in de werkloosheid, die velen geestelijk en moreel omlaag trekt, een voorziening te tref fen. Spreker noemde eenige voorbeelden waardoor het z.i. het mogelijk kon zijn om te komen tot werkverruiming. Vervolgens sprak de heer Snoek over de woningtoestan den en den plicht dien de overheid op dit ter rein heeft te doen. Vervolgens wees hij op de plicht dien de overheid heeft voor Zuigelingen zorg en T.B.C.-bestrijding. Eveneens besprak de heer Snoek het onderwijs. Dit noemde spreker niet voldoende, zooals dit thans ge geven wordt. Met deze enkele punten van het gemeenteprogram meende de heer Snoek eenigszins te hebben aangetoond het doel en streven der C.D.U. Aan het einde der vergadering was gelegen heid van schriftelijke vragen "in te dienen. Van een vijftal personen waren verschillende vragen ingekomen. Er der vragen was o.a.: waarom uit de groote Chr. partij gegaan, was het niet beter om daarin te blijven. De heer Van Beelen die deze vraag be antwoordde. zeide dat hij 14 jaar lid van de Chr. Hist. Unie was geweest, doch hierin te leurgesteld is geworden. Gaarne was hij in de partij gebleven als deze meer een sociaal ge voelende partij was geweest. Vervolgens xverd-en ook eenige ingekomen vragen door den he<V Snoek beantwoord waar na de vergadering werd gesloten. Veel belangstelling in Thalia. Uit eenige in ons blad geplaatste ingezon den stukken heeft men kunnen zien, dat er ontevredenheid is ontstaan over den gang van zaken in IJmuiden's Ziekenfonds van de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst. In verband hiermede was gisteravond in Thalia een protestvergadering tegen het beleid van het dagelijksch bestuur belegd, welke zeer druk bezocht was. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op den heer P. Bos man, wethouder van Sociale Aangelegenhe den en eenige ambtenaren van de gemeente secretarie. De tot debat uitgenoodigde heeren waren niet aanwezig. De vergadering stond onder leiding van den heer E. van Miilingen te Santpoort, die in zijn opening wees op de artikelen in de dagbladen, die beschuldigin gen inhielden tegen het dagelijksch bestuu; cn tegen het beheer der fondsgelden. Omdat het bestuur op deze artikelen niet inging, is deze protestvergadering belegd. Omdat eenige anderen die waren uitgenoodigd als voorzitters op te treden, hadden bedankt, heeft spreker zich bereid verklaard, het voor zitterschap op zich te nemen. Het D. B. van het ziekenfonds zal als aan gevallene het laatste mogen spreken. De voor zitter noodigde het uitgenoodigde D. B. zoo dit aanwezig is, naar voren te komen. Zooals reeo's opgemerkt, was niemand van het Zie- kenfondsbestuur aanwezig. Spreker hoopte, dat deze avond mag bijdragen tot verhoo- ging van het peil van de samenleving. Als eerste spreker trad op de heer A. J. P. Peduzzi. Spreker noemde als voornaamste punten van zijn critiek, het aannemen van crisisleden in 1934 en „wat er toe heeft bijge dragen dat eindelijk de bom barstte". Als spreker het zal hebben over het D. B. bedoelt hij daarmede voorzitter en administrateur. De heer Peduzzi woes er op. dat hij steeds openlijk door den voorzitter en in stilte dooi den administrateur werd genegeerd als hij in de vergaderingen met critiek naar voren kwaan. In 1932 moesten vele leden door de crisis wegens contributieschuld geroyeerd worden, die naar M. H. werden verwezen, voor welke instelling de lasten ook te zwaar werden. In 1933 werd besloten, dat de steuntrekkenden gratis geholpen zouden worden. De doktoren kregen daarvoor geen honorarium, de apothe kers leverden de medicijnen gratis. Maar het moest geheim blijven. Hiertegen is spreker c-pgekomen. Sommige besluiten werden ge publiceerd, anderen weer niet.. M. H. betaalde geen achterstallige contributie meer, alleen wanneer de menschen naar een kliniek moes ten, moest- M. H. bijspringen. Hierna kwam een crisisregeling, volgen welke steuntrekken den half geld moesten betalen. Later werd op voorstel van den heer Peduzzi besloten, de met steuntrekkenden gelijkgestelden in deze regeling op te nemen. Later werd den heer Peduzzi door den ad ministrateur medegedeeld, dat de doctoren 25 pet. loonsverlaging hadden genomen en de apotheker de geneesmiddelen 15 pet. goedkoo- per zou leveren maar het bleek hem, dat dit alleen sloeg op de hulp en leveranties voor de steuntrekkenden. Bij het vorig jaar verge leken beteekende het geen verlaging maar 75 pet. verhooging. Felle critiek oefende spre ker op verschillende maatregelen uit. In 1933 werd op de vergadering van vertegen woordigers besloten, ook aan deze vertegen woordi-gers een jaarverslag toe te zenden. De voorzitter achtte dit niet noodig. De vertegen woordigers konden het verslag toch op het kantoor inzien. Tot nu toe heeft spreker het versiag van 1933 niet ontvangen. Wel kreeg hij dat van 1934. maar dit was een boek met crisisraadselen voor hem. Het bleek, dat het voordeelig saldo dat in 1931-1932 ruim f 5000 bedroeg in 1932-1933 gestegen tot f 8000 in 1933-1934 zelfs tot f 10.700. Dat was de crisis van het ziekenfonds „IJmuiden". In 1929 had de administrateur ontdekt dat eenige boden f 1100 zoek hadden gemaakt. Na Adolf Hitler heeft te Reinsdorf de rouwplechtigheid bijgewoond, die voor de bij de ontploffing omgekomen arbeiders gehouden werd. De Führer condoleert de nabestaanden der slachtoffers. een flinke verrassing bleven ze gehand haafd. Later kwam nog een klacht over een bode in. Het resultaat was, dat de man niet werd ontslagen. Er werd een controleur over de boden aangesteld. Gercep uit de zaal: „Namen noemen". De voorzitter dreigde de interrumpeerders uit de zaal te doen verwijderen. De bom is gebarsten, omdat een bode weer iets verschrikkelijks gedaan heeft. Op een spoedvergadering vernam spreker, dat zoo veel klachten over een bode waren ingekomen, dat deze niet gehandhaafd kon blijven. De voorzitter vroeg vrij mandaat om naar goed dunken te handelen. Dit weigerde spreker. Het bleek dat vijf klachten waren ingekomen, waarvan drie van den administrateur. Een der klachten was, dat de bode bij eenige leden pressie had uitgeoefend om een bepaalden dokter te kiezen. Daar de spreektijd van den heer Peduzzi om is. komt dc iweede spreker de heer F. M. van Vliet te Santpoort aan het woord. Spreker richtte een heftigen aanval tegen degenen, die hem en Peduzzi hebben aangevallen. Spreker en de heer Peduzzi zijn staatsvijand 1 en IA. Uit sprekers woorden blijkt, dat het hoofd bestuur van dc Maatschappij geen kans ziet om hier de zaken tc ordenen, maar wel om een verzekeringsagent, die in Haarlem een groote portefeuille heeft opgebouwd, te ont slaan. Spreker leest een brief voor van Haar- lemsch Ziekenfonds, waaruit blijkt, dat hij door dit fonds is ontslagen. Dc leden moeten er op blijven staan, dat zij minstens evenveel te vertellen hebben als de dokters en de apo thekers. Na een vergelijking tusschen de fondsen te Haarlem en IJmuiden zeide spreker, dat de dokters in Haarlem aan een gezin van 2 vol wassenen en 7 kinderen f 8.80 per jaar verdie nen. In IJmuiden verdient zoo'n zelfde dok ter f 36. Met voorbeelden wil spreker aantoo- nen, de grootere voordeden van de Haar- lemsche Ziekenfondsen. De regeering heeft subsidie in uitzicht gesteld voor tegemoetko ming voor werklooze leden. De wethouder heeft verzuimd hiervan nota te nemen. De opticien levert gratis brillen uit reclame, maar als een werklooze om een bril komt wordt hij naar M. H. gestuurd. Deze vergadering is gekomen door de om standigheden. zeide spreker. Spreker heeft door verschillende gebeurtenissen wantrou wen gekregen. Hij is daardoor aan het snuf felen gegaan en heeft gemerkt, dat het hoog tijd wordt, dat de bevolking van IJmuiden zich met haar ziekenfonds gaat bemoeien. Het hoofdbestuur dat spreker ziek wilde verklaren hedenavond kan niet bereiken, wat elders bereikt is. Het ziekenfondswezen is geen eigen belang maar algemeen belang. Door samenwerking is veel te bereiken, maar het ziekenfonds „IJmuiden" voelt niet voor samenwerking Door de groote macht van de Maatschappij tot bevordering van de Ge neeskunst worden de belangen der fondsie- den besproken bij diners en in dc sociëteit. Spreker hoopte dat de minister er nooit toe zal komen de belangen van millioen-en te leg gen in handen van boven hun stand levende huisartsen. Aan het hoofd der ziekenfondsen moeten geen dictators komen, maar zij moe ten de beschikking hebben over een goede acquisitie. Er behoeft geen nieuw ziekenfonds te ko men er moet ezn veranderd ziekenfonds ko men met aap het hoofd menschen. die de ver andering van den tijd gevoelen. Aangezien geen der uitgenoocligden aanwe zig is, krijgt de heer Peduzzi, die in eerste in stantie niet geheel uitgesproken was, nog 10 minuten. De heer Heiligers deelde namens de uitge noodigde heeren mede, dat deze niet aanwezig kunnen zijn. 1-Iij zegt, dat besloten is, dat bin nenkort een' ledenvergadering van het zie kenfonds zal worden gehouden. Na eenig rumoer kreeg de heer Peduzzi ge legenheid zijn rede voort te zetten. Hij be sprak nogmaals het ontslag van den bode. Een der leekenbestuurders had na 'n bezoek van den administrateur te hebben gehad, voor ontslag geteekend alhoewel hij van de zaak niets af wist. Als de heer Peduzzi eenige persoonlijke be schuldigingen uit aan het adres van een der doktoren, interrumpeert een der aanwezigen. Hij wil gelegenhend tot debat, wat hem echter door den voorzitter wordt geweigerd. Aan het slot zijner rede merkte de heer Peduzzi nog op, dat de administratie van het ziekenfonds per week 100 gulden kost. Daarna kwam de heer Van Vliet- nog aan het woord. Deze las een brief voor van een lid uit Santpoort, behelsende een aanklacht, re gen het fonds over het niet-uitbetalen van verpleeggelden. Aan het slot der vergadering werd een motoe gesteld, waarin tot uitdrukking kont, dat het D.B.. door niet op de dagbladartike len, waarin beschuldigingen werden geuit, te reageeren, de schijn van waarheid der be schuldigingen heeft bevorderd en de tus- schenkomst van het gemeentebestuur wordt ingeroepen. Deze motie werd aangenomen met 328 tegen 18 stemmen. Aan de stemming namen alleen deel de le den van het ziekenfonds. De vergadering werd tijdens de bekendma king van den uitslag der motie zeer rumoerig. Tenslotte verkregen de beide sprekers van de aanwezigen leden de opdracht, de zaak met B. en W. en het ministerie van Sociale Zaken te bespreken. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester houdt Maandag 24 Juni a.s. geen spreekuur. JAARLÏJKSCHE PROCESSIE. A.s. Zondagmiddag vindt in den tuin van Huize Meerzicht de jaarlijksche Heilige Sa cramentsprocessie plaats

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1