Greta Garbo in haar UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Radio-Procramma PONDERDAG 20 JUNI 193S1 Afgezette Chineesche gouverneur gaat tegen de Japanners opereeren. Generaal Soeng rukt Sjansi binnen. Het incident in Tsjahar. Troepenconcentraties in Buiten- Mongolië. China. Gouverneur Soeng rukt Sjansi binnen. De troepen van generaal Soeng Tsji-joean, den gouverneur van de provincie Tsjahar, zijn gisteren naar United Press aan de Tel. meldt de provincie Sjansi binnengerukt. Men vreest, dat Soeng die, naar men weet, door de Nanking-regeering van zijn functie is ontheven, met zijn troepen op eigen gelegen heid den strijd tegen de Japanners wii aanbin den. Mocht dit inderdaad het geval blijken te zijn, dan zullen de Japansche strijdkrachten naar het oordeel van buitenlandsche waarne mers, onverwijld hunnerzijds tot het offensief tegen Soeng overgaan, met het doel, diens troepenmacht te vernietigen. De vertegenwoordiger van het Japansche Kwantoeng-leger, kolonel Matsui, is volgens Keuter, uit Tsjangtsjoen, waar hij besprekin gen over de bij legging van het Tsjaharincident heeft gevoerd, te Tientsin teruggekeerd. Vol gens de autoriteiten te Peking zullen de ver dere onderhandelingen met betrekking tot be doeld incident niet te Tientsin plaats vinden, doch te Kalgan, de hoofdstad van Tsjahar. De Japansche autoriteiten blijven de hoop koes teren, dat binnen enkele dagen een definitief accoord tot stand zal komen. Intusschen vinden naar verluidt in Buiten- Mongolië groote troepenconcentraties plaats. Langs den weg van Oerga naar Kalgan zouden 10.000 man gereed staan, bij wie een groot aantal Russische instructeurs is ingedeeld. Italië. Perscommentaar op het Britsch-Duitsche accoord. In een hoofdartikel schrijft de „Tribuna" dat de 35 pet. voor een continentaal land als Duitschland, waarvoor slechts Noord- en Oostzee in aanmerkingkom en, een zeer hoog percentage is, vergeleken met het feit, dat onder den naam van een Engelsch-Duitsch accoord schriftelijk is neergelegd, wat Simon en Eden bij hun bezoek aan Berlijn hebben leeren kennen als het voorstel van Duitsch land. De Engelsche politiek heeft het doel matig geacht zich los te maken van de soli dariteit met Frankrijk en Italië, die in Stresa bezworen werd, ofschoon toen de mogelijk heid niet was aangesloten, dat men een ge meenschappelijke basis voor overeenstemming met Duitschland had kunnen vinden. Ten overstaan van de feiten is het echter vol komen overbodig zich thans nog bezig te houden met juridische overwegingen. Het „Giornale d'Italia" stelt vast, dat Engeland met de onderteekening van dit verdrag zijn eigen vrede met Duitschland heeft gesloten. Voor Engeland is het groote probleem van.na den oorlog opgelost en de vlootconcurrentie is beëindigd. Berlijn aan de andere zijde wil een basis scheppen voor een goede verstandhouding met Engeland. De tusschen Duitschland en Engeland gewis selde documenten zijn van buitengewone be- teekenis en kunnen zelfs beschouwd worden als het nieuwe vredesverdrag tusschen de beidé landen. In hun berichten uit Parijs maken de Italiaansche bladen met nadruk melding van de Fransche verstoordheid jegens Engeland Een vijfde divisie ontbreekt nog Voor den dienst in Italiaansch Oost-Afrika bevinden zich naar Reuter meldt thans vier divisies van het leger en de militie onder de wapens. Wanneer thans nog een vijfde divisie van het leger, benevens een vijfde divisie zwarthemden zou worden gemobiliseerd, zou eventueel tot operaties tegen Abessynië kun nen worden overgegaan. Amerika. Senaat aanvaardt het verzekeringsontwerp. De senaat heeft het regeeringsontwerp be treffende de sociale verzekeringen, dat de ouderdomspensioenen en de sociale verzeke ring wettelijk vastgelegd wenscht te zien, in zijn zitting van Woensdag aangenomen met 76 tegen 6 stemmen. Bovendien werden eenige aanvullingen op dit 'ontwerp goedgekeurd, onder meer een, volgens welke alle ondernemingen, die par ticuliere pensioenskassen hebben, niet wor den getroffen door de belasting, die volgens het ontwerp van werkgevers en werknemers wordt geheven. Het ontwerp is thans doorgezonden aan de gemeenschappelijke commissie der beide Huizen, die bestaat uit senatoren en afge vaardigden. Deze commissie zal het eens moeten worden over de door den senaat goedgekeurde amendementen. Cienève. Arbeidsconferentie aanvaardt Italiaansche resolutie. De Internationale Arbeidsconferentie heeft gisteren een resolutie van den Italiaanschen regeeringsvertegenwoordiger De Michelis aan genomen, waarbij het Internationaal Arbeids bureau wordt opgedragen het onderzoek naar de toestanden en arbeidsvoorwaarden der Het paard in den oorlog. Gedenkteeken te Boedapest onthuld. Op de binnenplaats van de Frans Jozef- fa-^jcsiekazerne te Boedapest werd dezer dat**ï een gedenkteeken voor de in den we- iC.i£<srlog gevallen paarden onthuld. Dit mo nument bestaat uit een groot bronzen stand beeld van een paard. De gewezen veldmaarschalk-luitenant Ste- phan Held Totvarosy-Asböth hield een rede voering, waarin hij de groote verdiensten van de paarden in den oorlog schilderde. Na zijn toespraak stegen alle huzaren van hun paar den, die zij vervolgens bij de teugels langs het gedenkteeken voerden om zoo hulde te bren gen aan de nagedachtenis van de arme *>-r- logspaarden. landbouwarbeiders voort te zetten en welke den Raad van Beheer verzoekt de noodige maati"egelen voor de instelling van een per manente landbouwcommissie te nemen, die de werkzaamheden van den Raad van Beheer en der conferentie op het gebied van den landarbeid zal vergemakkelijken. Voorts werd aangenomen een resolutie van den Britschen arbeidersgedelegeerde Hayday om de kwestie van verkorting van den ar beidstijd in de textielindustrie op de agenda der Internationale Arbeidsconferentie van 1936 te plaatsen, evenals een voorstel van den Tsje- choslowaakschen arbeidersgedelegeerde Ne- mecek inzake de vermindering van den werk tijd in de grafische bedrijven. „DAG VAN HET DUITSCHE LIED A.s. Zondag zal in geheel Duitschland de „Dag van het Duitsche lied" worden ge vierd. Overal zullen openbare zanguren wor den gehouden en de regeering heeft het volk aangespoord, dezen dag plechtig mee te vie ren en zich te voegen in het koor der zangers. Bruno Hauptmann in hooger beroep. Zaak komt heden voor. Het hooger beroep van Bruno Hauptmann tegen het over hem uitgesproken doodvon nis in verband met de ontvoering van Lind bergh's kind. komt vandaag in behandeling voor het hof van beroep, het hoogste ge rechtshof van New Jersey. (Reuter) BEELDENSTORM IN WÜRTEMBERG. In verscheidene katholieke gemeenten in Würtemberg hebben naar Reuter uit Ber lijn meldt fanatici de kruisbeelden langs den openbaren weg vernield. De katholieke bevolking is over deze heiligschennis ten zeerste verbolgen. Malaria eischte pl.m. 150.000 slachtoffers. Van November '34 tot Mei '35. Reuter meldt uit Colombo: Het aantal aan de malaria gestorvenen op Ceylon geregistreerd van November 1934 tot Mei 1935, bedraagt 146.413, hetgeen 31.404 meer is dan in dezelfde periode van het voor afgaande jaar. Jongedame per auto dwars door Afrika. Mej. Paddon te Kaapstad aangekomen. Precies vier maanden na haar vertrek uit Londen is de 24-jarige Engelsche Phil Paddon uit Teignmouth in Devon met haar 9 P.K toerauto te Kaapstad aangekomen. Ze heeft een traject van 12.00-0 mijl dwars door Afrika door oerwoud en woestijnen, afgelegd en is thans voornemens per auto naar Engeland terug te keeren. Zij heeft het traject gevolgd dat is vastgesteld voor den autotnobielwed- strijd Londen-Kaapstad, die het volgend jaar zal worden gehouden. WANDAAD VAN JEUGDIGE FANTASTEN. De politie te Jamaica in den Amerikaan- schen staat, Long Island heeft twee jongens van dertien en een jongen van elf jaar aan gehouden, die ervan beschuldigd worden een zwerver te hebben doodgeschoten. Het bleek dat de jongens, naar het voorbeeld van films, die zij gezien en gangsterverhalen, die zij ge lezen hadden, van roof wilden gaan leven. Zij hadden daarbij natuurlijk revolvers noodig en het geluk was hun gunstig toen zij kans zagen een revolver te stelen uit de jas van een verkeersagent, die de jas bij een stationsgebouw had opgehangen. Zij hadden eerst met den revolver een vrouw aange houden, doch deze had hen uitgelachen en hun de revolver uit de hand geslagen. Toen hadden zij geschoten op den slapenden zwerver, die in het hoofd werd getroffen en kort nadat hij gevonden was overleed. Na hun aanhouding poseerden de jongens druk pratend en lachend voor de fotografen, blijkbaar onbewust van de beteekenis van hun daad. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 vanaf i 35.- met garantie, pijn- anar loos trekken inbegr. BESLIST PIJNL-OOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 21 JUNI HILVERSUM. 301 M. 8.— VARA, 12.— AVRO. 4— VARA 8.— VPRO en AVRO. 11.00—12.— VARA 8.Gram pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Voordracht R. Numan. 10.30 Orgelspel C. Steyn. 11.Voordracht R. Numan. 1120 Gram.pl. 12.Dito. 12.30 Kovacs Dajos en zijn orkest en grom.pl. 2.Zang door Mevr. M. Stoeckart, A. d. vleugel: E. Veen 2.20 Gram.pl. 2.50 Voordracht Nell Knoop. 3.10 De Avro-De- cibels olv. Eddy Me-enk. 4.— Gram.pl. 5.- Voor de kinderen. 5.30 Vara-oi'kest olv. H. de Groot, 6.01 Gram.pl. 6.10 Voordracht J. Le- maire. 6,30 Vervolg orkestconcert. 7.Le zing over het Familierecht door Mr. Reine v. d. Heide. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.45 Vaz Dias. SOS-ber. 8.Dr. K. F. Sparnaay: Uit het Johannes Evangelie. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest olv. C. Sehuricht. (Om ca. 9.A. F. J. Portielje: Na tuur en leven). Ca. 10.15 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Fersbureau. Hierna Causerie Dr. H. Faber. 11.Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012. Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. Algem. progr. verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. P. De Jong. 11.Gram.pl. 11.1512.00 Viool-reci- L. Laguna. A. d. VTeugel: H. Laguna-Del Valle 12.15 Gram.pl. 12.45 Orgelconcert F. Kloek. I.30 Ensemble v.. d. Horst en Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3 003.45 Vervolg Ensemble van der Horst. 4.Zang door H. Borkent (tenor). A. d. vleugel: L. Hinse-Bröcker. 5.Declamatie door G. R. Wielenga, 5.45Gram pl. 6.30 Cause rie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literatuur halfuur. 8.Vaz Dias. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk en het Chr. Radiokoor olv. Jan Couvée. 9.Cau serie A. J. L. Looyen. 9.30 Vervolg concert mrnv. M. Kwant (sopraan) en A. in d-er Maur (tenor). (Om 10.Vaz Dias.) 10.3011.30 Gra mof oonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel II.50 Voor de scholen. 12.10 Het Trocadero Cinema-orkestolv": A. vDam. 12.50 Versla-g van de Senior TT op Ma"n. 2.20 Voor de scho len. 3 20 Schötsch Studio-orkest 4.05 Gram.pl.' 4.35 E. Colombo's orkest. 5.35 Het Ernesco- kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Bach-concert. 7.50 Theaternieuws. 8.10 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 8.50 BBC-orkest olv. E. Goossens. 9.50 Berichten. 10.20 Causerie 10.35 „The Nightingale", spel naar Andersen van Dr Dillon. 11.2012.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert olv. F. Gaillard mmv. soliste. 8.20 Cello-reci tal J. Salmon. 9.05 Gevar. programma. Hierna Dansmuziek. KALUNDEORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Ritz". 3.50 5.50 A. Albech's Blaas-orkest. 8.3-0 Sonatecon cert (viool en piano). 8 50 Opening v. h. Jaar congres v. d. Leger des Heils. 9.20 Reportage 10.10 Saxofoon.soli. 10.40 Fluit- en guitaarre- cital. 11.1012.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6 35 Orkestconcert. 12.20 Orkestconcert. 4.20 Zang, viool en piano, 5.20 Orkestconcert. T.20 Kwintetconcert. 8.35 Mörike-herdenking. 9.05 Piano-recital. 9.3-0 „Som merson nenwen de", gevar. programma. 11.2012.20 Jeugdconcert. Vreest geen Examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Toen Thijs zijn eerste schrik te boven was, heeft hij zich niet lang bezonnen, maar is er op een holletje van doorgegaan. „Het gaat er om," docht hij, „wie van ons het hardste loopen kan; ik kan niet met hem gaan worstelen, want het aantal van zijn armen zou zeer snel het pleit beslechtenO, kijk, wat zwemt hij vlug! Wat moet ik toch beginnen? O, kon ik maar van dat monster worden verlost!" Vliet te.vced.cn ovtt ha&c eig.en '.ilms. (Van onzen correspondent te Stockholm). Gothenburg, Juni. Principieel is Greta Garbo, „de vrouw van het zorgvuldig opgebouwde mysterie", fel gekant tegen alles wat publiciteit heet. Haar vrienden respecteeren dat, zeggen, dat zij niets weten óf Garbo in 't geheel niet ken nen, beginnen over wat anders te praten, als men 't gesprek op Garbo brengt, ook al omdat Greta hen nimmer meer aan zou kij ken, wanneer zij iets over haar particuliere leven, over haar opvattingen en idealen prijs gaven aan de openbaarheid. Het is genoeg zaam bekend, dat zij nog zelden een inter view heeft toegestaan, dat geen journalist in de Nieuwe Wereld nog een voor de krant bestemd gesprek met haar heeft gehad, al verschijnen er dan ook zoo vele interviews met Garbo in de Amerikaansche filmpers. Maar eens in de zooveel jaar, wanneer Garbo voor een vacantie van enkele maanden naar 't oude Zweedsche vaderland terugkeert, wanneer de witte stoomer van Svenska Amerika-Lin jen de bran ding-ombruiste scherenkust voor Gothenburg nadert en de jonge vrouw met het los in den wind wappe rende Zweeasch-blonde haar uit morgenne vels 't eigen land ziet opdoemen, heeft ze er geen bezwaar tegen, dat de journalisten, die vroeg in den morgen met een sleepbootje naar buiten gevaren zijn om daar ergens in de buurt van Vinga Fyr den oceaanstoomer te enteren, haar uitvragen over van alles en nog wat, al is daar dan stilzwijgend de voorwaarde aan verbonden, dat de pers haal verder met rust laat tijdens de vacantie, dat reporters niet haar gangen zullen volgen als ze wandelt of winkelt, dat persfotografen en film-operateurs geen jacht op haar zullen maken, zoodat zij werkelijk vacantie kan hebben, als een gewoon mensch kan gaan en staan waar zij wil, tot rust kan komen na al de jaren van hard en zenuwsloopend wer ken in Hollywood. Een voorwaarde, waaraan de Zweedsche persmenschen zich trouw hou den En zoo voeren we dan met een vervaarlijk slingerend sleepbooje in den vroegen mor gen. die zoo grauw en guur als een herfst ochtend was. tusschen binnenpuffende vis- scherskottertjes de Göta-alv af. Langedrag met de op zomersche zeilwedstrijden wach tende jachten voorbij, over de wijde, schui mend kruivende fjarden met de tallooze door storm en golven kaalgeschuurde rossig- bruine rotseilandjes Westwaarts, waar grauw de zee onder de grijze luchten lag. Zoo nu en dan sloeg een verraderlijke ?olf over, zoodat de koffie in de over 't schijnlicht van de' machinekamer zeulende koppen een beetje zout werd, maar dat maakte de lange vaart, wat avontuurlijk en overigens had men weinig tijd aan dergelijke futiliteiten aan dacht te besteden, aangezien de Zweedsche collega's zich uitsloofden in 't vertellen van anecdotes en legenden over Garbo en er on der deze persmenschen verscheidene waren, die Greta Garbo gekend hebben in den tijd toen zij nog Greta Gustafson heette en als bathing-beauty" op 't gazon van een villa- tuin. welks eigenaar met vacantie was, voor de filmcamera stond. Maar eindelijk naderde dan de Kungsholm, de wolken scheurden vaneen, zoodat er blauw genoeg kwam voor een zeemansbroek, en wat later, bij het pas- seeren van Vinga Fyr waaierde er een hun- del zonnelicht over het hoog op 't water lig gende blanke schip, als wilde Zweden met zomerschen zonneschijn de beroemde doch ter des lands en de honderden voor vacantie of voorgoed weerkeerende emigranten be groeten. Dan werd de valreep gevierd, stormaen journalisten, persfotografen, teekenaars. filmoperateurs met potlooden en camera's gewapend als een van de koppels losgemaak te meute naar boven, waar vele passagiers stonden te wuiven, maar Greta Garbo na tuurlijk in gangen noch zalen te hespeuren viel. We kregen de boodschap, dat we te wachten hadden en we wachtten dus. Het kamermeisje, dat de speciale zorg voor hut No. 9 en deszelfs bewoonster, mej. Carin Lundh volgens de passagierslijst, had, rap porteerde. dat „zij" d'r koffer nog moest pakken. Wat later vertelde een andere bood schapper. dat een controleur van de douane in hoogsteigen persoon voor de visitatie van de bagage van de filmster had gezorgd en op haar verzekering, dat ze alleen maar ouden rommel had, den hutkoffer, de hoedendoos en de twee handkoffers niet had laten ope nen. Een deksteward verzekerde, dat Garbo «"ch de heele reis slechts eenmaal tusschen e passagiers had vertoond en dat was bij het captain's dinner toen ze tegenover ka pitein Ellsén aan tafel had gezeten, dat zij de andere dagen na de andere passagiers in de eetzaal had gegeten en dat zij overigens den meesten tijd op de brug had doorge bracht, waar een ieder, van den kapitein tot den jongsten roerganger, zich had uitge sloofd om haar het volle genot van een zee reis deelachtig te doen worden. Dan kwam uit hut No. 9 de boodschap, dat de pers nog maar wat geduld moest oefenen, omdat Garbo eerst nog 't binnen varen wilde zien, en op 't klapstoeltje van den roerganger zat ze dan in de stuurhut met een kop dampende koffie op de knieen te kijken naar de aan beide zijden langs- glijdende rotseilanden, de zoo echt-Zweedsch roest-roode houten zomerhuisjes, de witte visschersbooten met hun groene of rood bruine zeilen, naar de torens en kranen en hoogten van Gothenburg, die zich langzaam losmaakten uit blauwe ochtendnevels nu de zon ook daar doorbrak. En ze genoot, haar oogen straalden en tenslotte vroeg ze den stuurman dan maar 't hekje van de brug open te doen, de oersfotografen en film operateurs toe te laten en met zooiets als een „Hallo jongens!" ging ze glimlachend naast den kapitein staan, wandelde ze met lange stappen heen en weer achter de wind- zeiltjes, om zich te laten kieken en filmen zooals ze is. En wat later, toen sleepbootjes de Kungs holm zwaaiden en langzaam-aan naar de kade voor de loods van de Amerika Lijn trok ken, kwam Garbo dan de bibliotheek binnen, waar de fotografen hun camera's hadden op gesteld en de journalisten wachtten. Ze was wat bleek en er was een zenuwachtige trek om den mond, die het zoo wonderlijke gelaat van deze jonge vrouw iets heel eigenaardigs gaf. Maar er wa«s niet dat vermoeide, dat alles- beu-zijn, over haar ditmaal en met een ietwat verlegen glimlach en een verzuchting van daar bén ik dan ging ze in een der fauteuils zitten, trok ze haar grijze cape op haar schoot, keek ze den kring rond. En omdat nie mand begon te vragen begon ze dan zelf het onderhoud maar door te constateeren dat ze eigenlijk niet veel te vertellen had, dat we daarvoor toch heusch niet voor dag en voor dauw er op uit hadden hoeven te gaan om haar te begroeten. En desgevraagd zei ze ver volgens, dat ze het heel prettig vond weer thuis te zijn en dat thuis, dat „hemma", had een heel diepen klank. Hoe lang ze in Zwe den dacht te blijven en wat haar plannen waren? Even keek ze naar haar grijze san dalen. dan gooide ze 't hoofd achterover om de lange blonde haren weer 'n beetje in orde te brengen en zei ze glimlachend, dat ze dat werkelijk nog niet wist, dat ze nog vrijwel geen plannen had gemaakt. Of ze nu een landgoed had gekocht om er den zomer door te brengen? Neen. Of ze plannen had om in Engeland te filmen, zooals een Londensch blad beweerd heeft? Neen. Welke van haar films van de laatste jaren zijzelf de beste vond? Geen enkele. Want, en nu sprak ze aan eenen door, want in Hollywood moest alles op een compromis uitdraaien, men had er geen tijd om aan de kunst te denken, men dacht er alleen maar aan de opbrengst. „Ook de film over koningin Christina bevredigt me geenszins, want die is gansch anders geworden dan ik me 't gedacht had. Ik had een Zweedsche vrouw, een Zweed sche koningin uit vroeger tijden, willen geven maar op de regie kon en wilde ik natuurlijk geen invloed uitoefenen, men heeft details weggelaten, die ik er zoo graag in had gehad en dan mankeert er aan de historische juist heid het noodige." Of ze een bepaalde rol misschien graag wil de spelen en welke dat dan zou zijn. ..Tja, ik heb een plan. maar daar wil ik niets over zeg gen, omdat het waarschijnlijk nimmer ver werkelijkt kan worden." En met een zucht; ..dan zou ik geheel vrij, volkomen onafhanke lijk moeten zijn, zelf alles kunnen leiden, ge heel volgens mijn eigen ideeën kunnen wer ken." Zoo kwam er de vraag, wat er nu waar was van het Amerikaansche sensatiebericht, dat Garbo eigenlijk voor geldafpersers. die met ontvoering dreigden, naar Europa was ge vlucht? Dat stond haar blijkbaar niet bijzon der aan, ze haalde haar hoekige schouders op en na 't korte antwoord, dat ze daarvan niets gehoord had, vroeg ze of 't nu voldoende was, of ze weg kon gaan. Enkelen stelden nog vragen over onbelangrijke dingen, men weet in zoo'n geval moeilijk wat men vragen moet en kan, ik kreeg de plechtige verzekering, dat ze nog nimmer in ons land was geweest en pok ditmaal waarschijnlijk niet buiten Zweden en dus evenmin naar Holland zou reizen, al stonden de plannen dan nog in het geheel niet vast en al wilde ze graag Amster dam met z'n grachten eens zien. Dan groette Garbo glimlachend, ging ze naar haar hut terug, waar haar broer zat te wachten met thee en geroosterd brood en een bos rozen van moeder. En wat later, toen de kranen den eenen last van trunks en kisten en pakken na den anderen uit de ruimen lichtten, in de lange loodsen de mannen van de douane wroetten in de bagage van al die emigranten en de scheepskapel alsmaar het Zweedsche en het Amerikaansche volkslied afwisseilde met marschen, holde opeens een hoofdagent de loopplank af, de loods door naar buiten en onmiddellijk schoten van alle kanten tientallen agenten toe, en voor de menschen nog begrepen wat er aan de hand was trokken Greta Garbo en haar broer, ge ëscorteerd door twee directeuren van de Ame- :ka Lijn en twintig van de sterkste agenten van 't Gothenburgsche politiecorps in gestrek- ten pas de loopplank af, de douaneloods door, de trappen af naar Sven Gustafsson's lagen auto. En de motor startte reeds, toen de dui zenden, die er tegen de hoogten bij het het Scheepvaartmuseum, op de trottoirs, op de daken en in de ramen uren lang gewacht hadden merkten dat Garbo eindelijk versche nen was en men begonGothenburgsch familiaar te brullen van Heja Greta!, schreeuwde als in spreekkoor Greta! Greta! Greta! en Hurra- ra!-ra!-ra! En met een vaart van 80 kilometer vloog ae auto weg over de kade, straten door, waar tevoren agenten op post waren gezet om een 'vrijen doortocht te verzekeren. Want de vorige maal, toen Greta Garbo terugkeerde heeft de geestdriftige menigte de politiecordons door gebroken, is er zoo'n gedrang ontstaan, dat de ruiten van den auto werden ingedrukt, heeft de bereden politie met den blanken sabel moeten chargeeren orr\ de bewonderaars en vooral de bewonderaarsters van de auto weg te krijgen. Nu verliep het vertrek van Garbo ordelijk, maar een deel van de agenten was zoo zenuwachtig, dat men een kwartier later, toen Garbo al goed en wel ergens op een bui tenweg tusschen de zonnige landen reed, te genstrijdige orders gaf, van twee kanten de menschen begon op te drijven, met de paar den op groepen kijkers op de trottoirs in reed, zonder dat daar eenige noodzaak toe v/as. En nu is Garbo, die merkwaardige, sterk be korende jonge vrouw, met haar heel diepe oogen, haar schuchtere verlegenheid, die géén pose is, en haar jongensachtigen gang in het land, waar ze geboren is, 't land waarnaar daar in Hollywood steeds haar verlangen uit gaat. Nu zal ze genieten van zon en zomer, van wandelingen door bosschen en bloemen- bonte velden, gaat ze rusten ook. Ze heeft daar recht op en met laat haar met rust, de anders op sensaf ioneeele kopij beluste per» eveneens. Want die stelt er een eer in de wenschen van Garbo te respecteeren. de voorwaarde voor het interview. En daarom weten slechts weinige Stockholmers dat Garbo Donderdagavond al in haar geboortestad was teruggekeerd waar ze zich trouwens niet met een blauwen bril cf, zooals een der vele legendes wil, met een aangeplakten baard als een oud mannetje onherkenbaar behoeft te mal>m. omdat tientallen, met schmink en peroxyde tot dubbelgangsters van „de godde lijke" geworden Stockholmsche jongedames er wel voor zorgen, dat ze zooals ze wex-kelijk is ongestoord do jne^ohen k^n ver- keerer- C. G. B.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3