Rubriek voor Vragen. KOOS KOEN-PUZZLE tot 20 Juli 1935 Hoofdprijs van /250.- Lloyd George publiceert een verkiezingsmanifest. De Piano-Virtuoos. Het Britsch-Duitsche vloot- accoord. Duitsche en Engelsclie perscommentaren. BERLIJN, 19 Juni (V.D.) De vlootover- eenkomst tusschen Duitschland en Engeland wordt door de geheele Berlijnsche pers groot- opgemaakt gepubliceerd. Onder den titel: ..De overwinning van een eerlijke bespreking" wijst de „Völkischer Beobachter" erop dat slechts vier weken ver- loopen zijn sinds de Leider de beginselen van de Duitsche buiten!andsche politiek heeft uiteengezet en thans brengt de telegraaf reeds het bericht van het tot stand komen van de Duitsch-Engelsche vlootovereenkomst. Daarmede is punt 8 van het door den leider voorgestelde Europeesche program verwezen lijkt. Het blad acht de totstandkoming van het verdrag niet alleen voor de beide betrok ken landen, doch voor geheel Europa van belang. De duidelijke verklaring van den leider, dat Duitschland niet het voornemen heeft te treden in eenigerlei vlootrivaliteit, was het parool, waarmede Duitschland de onderhan delingen begon. Door de vaste verhouding tusschen de vlootbewapening van Duitschland en Enge land is hier voor de toekomst elke wedloop in bewapening uitgesloten. Hiermede is voor de eerste maal een positief begin gemaakt met ontwapening en verhindering van een alge- in eenen bewapeningswedloop Het blad spreekt tenslotte de hoop uit. dat ook de Fransche diplomatie de werkelijkheid zal begrijpen. De ..Berliner Lokalanzeiger" zegt. dat de Duitsch-Engelsche vlootovereenkomst een po litieke beteekenis heeft waarvan de omvang niet gemakkelijk overschat kan worden. Het verdrag bet-eekent een Europeesche bijdrage voor den wereldvrede. Het blijkt dat op den grondslag van gelijkgerechtigdheid vraag stukken kunnen worden opgelost, die langer dan tien jaren de Europeesche atmosfeer vergiftigd hebben. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" erkent dat de Britsche regeering zich niet onttrokken heeft aan de verstandige eischen van Duitsch land en verbindt hieraan een hulde aan den arbeid van de Duitsche vertegenwoordigers In de eerste plaats van Von Ribbent-rop. De „Berliner Börsenzeitung" noemt de over eenkomst een daad van historische beteeke nis. Het .Berliner Tageblatt" schrijft zijn com mentaar onder den titel: „Een stap voor waarts". LONDEN. 19 Juni. De Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst wordt ook in de Engelsche bladen va nalle politieke richtingen met vol doening begroet. De „Times" wijst erop, dat de overeenkomst niet beschouwd wordt als een vermindering van de vriendschap tusschen Engeland. Frankrijk en Italië of van de verplichtingen, waardoor Engeland reeds gebonden is. Enge land zoekt geen nieuwe relaties ten koste van oude vriendschappen. De „News Chronicle" zegt, dat thans alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om andere landen te doen deelnemen aan een algemeene overeenkomst tot beperking der bewapening ter zee. Het blad noemt de over eenkomst een mijlpaal in de wereldgeschiede nis en spreekt de hoop uit, dat het de eerste stap zal zijn op den weg, welke leidt naar een vrede van wederziidsch begrijpen. Het blad wijst op de mogelijkheid van het totstand komen van soortgeliike verdragen tusschen Duitschland en Frankrijk en Italië. De „Daily Herald" zegt, dat de practische waarde van de overeenkomst buiten twijfel schijnt te staan. Alleen de „Morning Post" heeft critiek op de wijze, waarop de overeenkomst is tot stand gekomen en verklaart, dat Duitschland door het sluiten van dit verdrag tracht een wig te drijven tusschen Engeland en Frankrijk. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 18 Juni uitgesproken: 1. M. J. Post, gepensionneerd Rijksambte naar, wonende te Santpoort, Hagclingerweg 92. Curator Mr. J. A. B. Sanders te Bever wijk. 2. J. A. Brands, kapper en winkelier, wo nende te IJmuiden, Prins Hendrikstraat 79 Curator Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. 3. A. de Blaey, winkelier, wonende te Ab- benes, Huigsloterdijk 74. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sïccama, alhier. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van L. Reinders, caféhouder wonende te IJmuiden, Bloemstraat 17. Cura tor Mr. A. W. Helïema te IJmuiden. Geëindigd is wegens het. verbindend wor den der slotuitdeelingslijst het faillissement van: J. Visser, in leven destijds wonende te Haarlem, Oranjekade 5. Curator Mr. M. A. van Eek, alhier. ONTSLAGAANVRAGE DIRECTEUR SIER- TEÉLTCENTRALE. Naar het Weekblad voor Bloembollencultuur verneemt, heeft de heer A. D. C. Poolman, directeur van de Ned. Sierteeltcentrale, tegen half Augustus ontheffing van zijn directeur schap der Sierteeltcentrale gevraagd in ver band met zijn voorgenomen vertrek naar Indië. Naar stabilisatie der valuta? Amerika heeft Britsche medewerking noodig. WASHINGTON, 19 Juni (V. D.) In officieele kringen wordt verklaard' dat de Vereenigde Staten steeds bereid zijn tot een algemeene stabilisatie van den wisselkoers op de basis van den gouden standaard, wanneer hiervoor internationaal overeenstemming kan worden bereikt. Hiervoor is echter ook de medewer king van Groot Brittannië noodig Zeven kinderen verdronken op het meer Bagendit. Schipper tot zes maanden veroordeeld. GAROET, 19 Juni (Aneta) De Landraad behandelde heden de zaak tegen de verdach ten, betrokken bij het ongeluk, dat eenigen tijd geleden op het meer Bagendit plaats had. Tijdens een boottocht sloeg een boot om. waar door zeven kinderen verdronken, De schipper van de boot, de bootknecht en vijf onderwij zers hadden zich hiervoor te verantwoorden. De schipper werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De bootknecht werd wegens minderjarigheid vrijgesproken. Alle onderwijzers werden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Alle verdachten zijn van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Scheepsbotsing eisebte drie dooden. Matrozen door gat in het schip te water. SYDNEY Nieuw Schotland) 19 Juni Reuter Het Britsche s.s. „Kafiristan" dat met de „Empress of Britain" in aanvaring is ge weest, is hier aangekomen. Naar de officieren mededeelen, sliepen op het moment van de botsing acht mannen in het voorschip. Drie hunner werden uit hun kooi geworpen en vielen door het gat, dat door de botsing was veroorzaakt in zee. waar zij verdronken De vijf anderen werden zwaar gewond en overgebracht naar het hospitaal aan boord van de „Empress of Britain" Felle brand te Rotterdam. ROTTERDAM, 19 Juni. Hedenmorgen om streeks zeven uur is brand uitgebroken in de electrische zakkenstopperij van de firma W. Smaal, gevestigd aan de Dijkstraat 137 te Rot terdam. Deze zakkenstopperij is gevestigd in een groote houten loods, die geheel is inge bouwd door panden van de Dijkstraat, Lage Oostzeedijk en door het voormalig kantoor gebouw van het electriciteitsbedrijf. De brandweer verscheen met eenige motor- spuiten. Aan behoud van de loods viel niet meer te denken. Ook de aangrenzende woningen liepen groot gevaar. Het blusschingswerk was uiterst moeilijk, omdat men bijna niet bij de ingebouwde loods kon komen. De bewoners van de huizen, die gevaar liepen, verlieten hun woningen. Pand 195 aan den Lagen Oostzeedijk werd eveneens aangetast. Met moeite slaagde men erin 't vuur te stuiten. Bovendien werd aange tast pand 137 in de Dijkstraat, n.l. in twee etages boven den ingang naar de zakkenstop perij. Van de tweede etage is het plafond weg gebrand en de achterkamer gedeeltelijk uitge brand. Van de eerste verdieping brandde het plafond eveneens weg en de achterkamer ge heel. De loods van de firma Smaal is totaal plat gebrand. Verzekering dekt de schade. Lilian Harvey op Schiphol. AMSTERDAM, 19 Juni. Met de F 36 die vanmorgen vroeg uit Londen is vertrokken, arriveerde hedenmorgen te negen uur op Schiphol de populaire Engelsch-Duitsche filmster Lilian Harvey. Bij de aankomst was o.m. aanwezig de heer Opitz, de buitenlandsché perschef van de U.F.A. uit Berlijn, die speciaal voor deze ge legenheid naar Amsterdam was gekomen en de heer Diwell directeur van de U.F.A. in Nederland, met hun dames en dochtertjes, die groote ruikers roode rozen torsten, als mede een voor dit uur en deze plaats onge woon groot aantal jongedames die op de handteekening van Lilian hoopten. Bijna alle passagiers hadden het toestel verlaten toen het kleine frêle figuurtje in de deuropening verscheen; men herkende de be kende blonde pijpekrullen. waarop zij een klein beige hoedje van stroo droeg. Zij was gekleed in een beige reisjapon, waarover zij een bruine bontmantel van nerz droeg. Het dochtertje van den heer Diwell overhandigde de rozen, waarvoor het met een kus werd beloond, handen werden gedrukt en menschen werden voorgesteld, en op verzoek werden vriendelijke woorden gesproken voor de mi crofoons, die van alle kanten werden aange dragen. Waarom zij uit Hollywood naar Europa was gekomen „Twee jaar is een heele tijd en dan ver langt men wel weer eens naar huis en naar de oude vrienden terug", antwoordde zij in het Engelsch. De geruchten, dat zij in Holly wood teleurgesteld was. sprak zij beslist tegen want Hollywood was haar uitstekend beval len. Zij was dan ook van plan weer naar Holly wood terug te gaan al zou dat zeker niet meer dit jaar gebeuren en al wist zij nog niet voor welke maatschappij. Ook naar Londen, waar zij in Elstree al een film gemaakt heeft, zou zij terug gaan. En nu ging zij dan ook weer terug naar Berlijn om onmiddeHiik te beginnen met een nieuwe film voor de U. F. A., „Schwarze Rosen", waarin zij de hoofdrol zal spelen in de drie versies, die ervan gemaakt worden Fransch, Duitsch en Engelsch. In de Duitsche versie zal de mannelijke hoofdrol vervuld worden door Willv Fritsch. En toen was het ruime half uur, dat de „Arend" op zijn nest uitrust, weer voorbij en moesten de passagiers voor Berlijn in stappen. Er werden hartelijke woorden ge wisseld en Liliqn betuigde haar spijt, dat- zij geen tijd meer had ons land beter te be kijken. Amsterdam te zien en voor de radir op te treden, wat men haar had verzocht. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten icorden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- nubliceerd. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men bruine vlekken van een zadel uit een lichte flanellen pantalon? ANTWOORD: Stevig afborstelen met een biüw zeepsop je: afsponsen met heet water en -«fespon- sen niet koud water, waarin een scheutje mieren- zuur is gedaan. Tusschen handdoeken zoo droos mogelijk kloppen. VRAAG: Hoe verwijdert men theevlekken uit een lichtblauwe tricot zijden onderjurk? ANTWOORD: Afsponsen met lauw water waar in een scheutje mierenzuur is gedaan: tusschen handdoeken zoo droog mogelijk kloppen en dan bedekken met een laagje magnesia. Stil laten liggen, tot het door en door droog is en dan met een zacht borsteltje afschuieren. VRAAG: Hoe verwijdert men transpiratievlek ken uit een gekleurde tafzijden blouse? De zijde is reeda doorgeloopen. ANTWOORD: Het doorgeloopene krijgt gij niet weer weg, wel de transpiratievlek. Afborstelen met lauw water, waarin een scheutje mierenzuur is gedaan; tusschen handdoeken zoo droog mo gelijk kloppen en dan bedekken met een laagje magnesia. Laten liggen tot het door en door droog is, waarna gij het poeder kunt afschuieren. DONDERDAG 20 JUNI 1935 Op herhaald verzoek wordt de inzendingsterm ij n voor de verlengd Vraagt nog heden Uw winkelier één van onze artikelen en U kunt mededingen naar den EMANYLL TANDPASTA EMANYLL CRFAM EMANYLEE LADUCOLOGNE (Adv. Ingez. Med.) Ontwapening en werkloosheids probleem de hoofdpunten. LONDEN, 14 Juni. (Van onzen correspondent) Het eerste verkiezingsmanifest van het jaar dat naar aller verwachtingen algemeene verkiezingen zal brengen, is verschenen. Het is geen manifest van de vereenigde partijen die het nationaal bestuur vormen, ook geen manifest van een of meer der oppositie partijen. naar een manifest, waaraan de naam van den man, die de laatste maanden in manifesten heeft gespecialiseerd, is ver bonden. Het is uitgegeven door Lloyd George in vereeniging met een groep leiders der Vrije Kerken en voormannen van de Engel sche Volkenbondsvereeniging. Vrede en werk loosheid, welke naar het oordeel der mani festanten de nationale regeering tennaasten- bij heeft veronachtzaamd, zijn de hoofdpun ten in dit geschrift dat een beroep doet op de kiezers. Een krachtig program van actie in het land. om zielen te winnen voor de beweging, wordt in het vooruitzicht gesteld. Men "heeft te doen met een onafhankelijke onderneming, welke niet gericht is tegen de regeeringspartijen en welke geen steun toe zegt aan de oppositie. In het manifest wordt gevraagd, dat men in de a.s. verkiezingen alleen zijn steun zal geven aan candidaten die, wat de kleur der regeering ook worde, van die regeering zul len verlangen dat zij het initiatief zal nemen voor de bestrijding van economisch en ter ritoriaal onrecht, dat tot oorlog leidt, die met alle macht praktische maatregelen voor ontwapening zullen steunen en die met overtuiging en durf zullen werken voor hand having van vrede door middel van arbitrage en collectief internationaal optreden onder bepalingen van den Volkenbond. De candi daten moeten ook beloven dat zij middelen voor oplossing van het vraagstuk van de werkloosheid zullen steunen en wel zoodanig middelen als de ernst van de gevaren der werkloosheid voor het zedelijk en lichamelijk welziin van de gemeenschap vereischt. Het manifest doet de middelen aan de hand en ze komen overeen met die van Lloyd George's New Deal--manifest. De schande der krotten in de steden moet worden weggewischt. Het. wegenstelsel moet ingrijpend worden ver beterd om de men-schelijke slachting in het verkeer te verminderen. Het veronachtzaam de, platteland moet weer vruchtbaar worden gemaakt en weer worden bevolkt met wel varende arbeiders. Behalve door Lloyd George's en de kerkmannen is het manifest ook onderteekend door Lord Lothian, pro fessor Gilbert Murray (voorzitter van de Volkenbondsvereeniging) en door Lord Srowden. De Times wijdt een hoofdartikel aan de nieuwe onderneming; het is gesteld in een toon van onverholen ergernis, waarschijnlijk omdatg het blad meent, dat het de kansen der nationale regeerïng op herkiezing zal verminderen. Het verwijt de opstellers van dit eerste verkiezingsmanifest dat hun be roep op de natie veel meer een politiek dan een Christelijk karakter draagt en betoogt dat de voorstelling als zou de regeering in de zaak van vrede en werkloosheid stil heb ben gezeten in strijd is met de feiten. Boven dien doet het manifest geen oplossingen aan de hand. Daarentegen heet de Manches ter Guardian het manifest hartelijk welkom als uiting van een overweldigende openbare meening, die vindt, dat vrede en maatschap pelijke rechtvaardigheid kwijnen omdat de nationale regeering ze niet ijverig dient A. K. van R. VRAAG; 1. Hoe verwijdert men roestvlekken uit tentlinnen? 2. Hoe maakt men tentlinnen wa terdicht? ANTWOORD: 1. Dc vlek bestrooien met bur- mol en daarop heet water laten druppelen: een half uur laten liggen, vervolgens met heet water afsponsen. 2. Met een kwast aan één zijde gelijkmatig be strijken met een mengsel van gelijke deelen rau we en gekookte lijnolie. Glad ophangen, bij voor keur buiten, maar in ieder geval goed aan de lucht blootgesteld. Benige weken laten drogen, tot het door en door droog is en niet gebruiken vóór dien tijd. Het blijft dan ook na de zwaarste buien waterdicht. VRAAG: Hoe verwijdert men verf vlekken uit een jas en broek? ANTWOORD: Als de vlekken reeds oud en hard ziin, insmeren met boter; 24 uur laten staan en dy met den rug van een mes- afkrabben. Daarya de vlek stevig afborstelen met perchloor- aethyleen en terstond daarop bedekken met een laagje magnesia; goed laten drogen en ten slotte afschuieren. DIEREN VRAAG: Ik heb op een slaapkamer een kom met 2 goudvisschen. Er zit in de kom een groen plantje en het water wordt eens per week ver- verscht. Als voedsel krijgen zij eiken dag wat ge droogde watervlooien. Hoe dikwijls ik er ook vïschjes in doe. zij gaan steeds weer dood. "Wat kan er aan haperen? ANTWOORD: De kom is waarschijnlijk te klein. Het water moet een temperatuur van 15 graden C. hebben (kamertemperatuur) als men ze verschoont. De kom moet een wijden ingang hebben en eoven het water moet minstens een handbreed lucht staan. In plaats van water vlooien kunt gij beter miereneieren voeren. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Mijn aanslag pers. bel. te Benne- broek (7e kl.) luidt: belaslb. huurw. 370. huurw. 27.50: meubilair 4.50, opc. 52.80, totaal 84.50. Op hoeveel zijn de huur en het meubilair geschat? Buitenlandscbe zeelieden in Amerika ontslagen. Gevolg der Copelandwet. WASHINGTON, 19 Juni (Reuter). Meer dan dertigduizend buïtenlandsche zeelieden. o.a. Spaansche Britsche en Duitsche. zullen hun betrekking verliezen als gevolg van de Copeland-wet, die gisteren is aangenomen, en die bepaalt, dat het dek- en machinekamer- personeel van de Amerikaansche schepen geheel uit Amerikaansche staatsburgers is samengesteld. Deze wet is het resultaat van een pers campagne, waarbij de jongste rampen van de „Mehakw", „Mono Castle" en „Havanna" werden toegeschreven aan het feit, dat de be manningen der schepen voor een groot deel uit vreemdelingen bestonden, die inderhaast gerecruteerd en slecht betaald waren. KNOEIERIJEN BIJ DE DOUANE IN CHERIBON. BATAVIA. 19 Juni (Aneta). Terzake knoeierijen bli den import van gedroogde visch in Cheribon zijn gearresteerd W. J. G.. ambte naar van In- en Uitvoerrechten en Accijnzen. C. Ch. van H.. douane-commies 3de klasse. P. J. B.. ambtenaar 4de klasse bij In- en Uit voerrechten en Accijnzen, en acht Chineezen. De knoeierijen werden mogelijk gemaakt door handelingen van deze ambtenaren, die van de Chineesche importeurs cadeautjes ontvingen. Het gouvernement is hierbij voor een be langrijk bedrag benadeeld. Muitende kruisers loopen Hongkong binnen. Onderwerping: aan Nanking aangeboden. HONGKONG. 19 Juni (Reuter). De kruisers „Hai Tsjen" en „Hai Tsji" zijn heden de haven van Hongkong binnengeloopen. Zij zonden een boodschapper naar Nanking om hun onderwerping aan te bieden en zullen te Hongkong blijven, tot antwoord is ontvan gen. De commandant van de ..Hai Tsjen" ver klaarde. dat de muiters besloten Kanton te verlaten, toen zij hoorden van de moeilijk heden in Noord-China. zij wilden liever hun land dienen, dan een deel hiervan. De matrozen zeiden, dat op de „Hai Tsji" een gevecht heeft plaats gehad na het vertrek uit Kanton, omdat eenige matrozen zich ver zetten tegen het vertrek uit vrees, dat de Nanking-regeering hun muiterij van 1933 niet zou zijn vergeten. De muitende officieren verklaarden hierop, dat zij die het schip wilden verlaten te Hong kong konden blijven. Men vermoedt, dat de muiterij een poging van Nanking verbergt om geheel Zuid-West China onder zijn beheer te brengen. Naar men zegt tracht maarschalk Tsjang Kai Sjek een vereeniging van de zuidelijke provincies tot stand te brengen. Abessynië's leger vijfvoudig versterkt. ADDIE ABEBA. 19 Juni (V.D). Naar gemeld wordt heeft de Keizer sinds het begin van de Italiaansche troepenverschepingen naar Oost- Af rika. het leger van Abessynië tot het vijf voudige versterkt. De recruteering van troe pen wordt nog voortgezet. ZIJN OOM 23 MAAL MET EEN MES GESTOKEN. LEEUWARDEN. 19 Juni (V.D.) Hedenmor- .gen werd de 20-jarige arbeider R. B. uit Dro- geham door de rechtbank te Leeuwarden ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Hij had op 19 Maart zijn oom S. B. te Drogeham niet minder dan 23 messteken toegebracht, waar door deze levensgevaarlijk gewond werd. De eisch was twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. DE FRAUDE TE WORMERVEER. WORMERVEER .19 Juni (V .D.) In verband met de fraude op het kassierskantoor Schaap vernemen wij nog nader, dat uit nog meeT loketten effecten en geldswaarden zijn ont vreemd. Met laschwerktuigen is men vannacht bezig geweest, de brandkasten op te maken. Vast staat, dat een zeer groot bedrag zoek is, waardoor vooral middenstanders, die met dit kantoor in rekening-courant stonden, gedu peerd werden. In de omgeving groepen men schen bijeen om het gebeurde te bespreken. De voortvluchtige dader is nog steeds niet in banden van de justitie gevallen. 2. Hoeveel zou bij gelijke huur de belasting te Heemstede bedragen? 3. Hoeveel te Bloemendaal? 4. Hoeveel te Amsterdam? ANTWOORD: 1. Huur 370; verkoopwaarde van het meubilair 400 tot beneden 500. 2. 50.40. 3 52.08. 4 Ongeveer 30: dit is afhankelijk in welk gedeelte der gemeente men woont, want verschil lende wijken zijn in een andere klasse geplaatst. PLANTEN VRAAG: 1. Kan een Rhododendron met 4 zwa re takken gesplitst worden? 2. Kan ik een hortensia stekken? 3. Kan ik aan het einde dezer maand nog Dahlia's, Afrikaantjes en Duizendschoon over planten? ANTWOORD: 1. Als aan beide deelen wortels blijven zitten, bestaat de mogelijkheid, maar de kans op mislukking is zeer groot. 2. Ja, dat kunt gij nu nog wel doen. 3. Ja. VRAAG: In mijn tuin in Overveen heb ik een put gegraven, 2.50 M. diep, waar het grondwater naar toe zakt. Kan ik dat zonder gevaar voor de planten gebruiken? ANTWOORD: Zeer goed te gebruiken, vooral als het eenigen tijd aan de lucht is blootgesteld geweest. DIVERSEN VllAAG: 1. Hoeveel bedragen de kosten voor een bewijs van Nederlanderschap? 2. Is er ook een voordeeliger weg mogelijk voor een reis van enkele dagen naar Brussel? ANTWOORD: 1. 2.15. 2. Ja, gij kunt een touristenkaaxt aanvragen bij het Belgische Hoofdconsulaat. Wagenstraat 72, den Haag, of bij het Consulaat in Amster dam W„ Vondelstraat S7. Kosten 1 belga (onge veer 30 cent). In dit laatste geval een geboorte briefje of iets dergelijks meenemen, om bij te rugkeer in Nederland te kunnen bewijzen dat gij Nederlander sajt, De aanslag op den hoofd- redacteur van „Het Volk", Dader tot 9 maanden veroordeeld. AMSTERDAM. 19 Juni. (V.D.) De vierde ka mer der Amsterdamsche rechtbank deed he" denmorgen uitspraak in de zaak tegen den 35-jarigen Pool M. H. R. wegens poging tot doodslag subs, wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht. R. had on 7 Maart j 1. op den hoofdredacteur van „hc[ Volk" den heer J. F. Ankersmit. op diens'bu reau. waartoe hij zich onder valsche voorl wendsels toegang had weten te verschaffen" een geladen revolver gericht. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, poging tot doodslag, niet bewezen omdat de rechtbank aanneemt, dat verdach te, nadat hij de revolver op den heer AnkerI smit had gericht, voor de daad is terug», schokken. Wat de motieven aangaat overwoog de rechtbank, dat zij de opgaven, dienaan gaande door verdachte in de terechtzitting met gesloten deuren afgelegd, onaannemelijk acht. Veeleer neemt zij aan. dat verdachte die de communistische beginselen is toege daan. het plan heeft opgevat, den hoofdre dacteur van ..Het Volk" te dooden uit politieke beweegredenen. Zoo is ook de brief van ver dachte aan den heer Wijnkoop te verklaren. Wettig en overtuigend bewezen achtte de r-echtbank de subsidiair ten laste gelegde be dreiging met een misdrijf tegen het leven ge richt bewezen. De rechtbank veroordeelde hem deswege tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden en een week voorloopige hechtenis. Het O. M. had negen maanden gevangen nisstraf geëischt. Met een vergenoegd lachje legde de direc teur van de concertzaal de microfoon op den haak. De bureaulist had hem zoo juist door de huistelefoon medegedeeld, dat het gebouw voor vanavond uitverkocht was, tot den laatsten stoel toe. Het deed hem machtig veel plezier! Maar het mocht ook weieens, want de zaken waren de laatste tijden al lertreurigst gegaan. Dit buitenkansje was waax*lijk geen overbodige luxe. Die impresario Brasman had hem toch maar een reuze tip aan de hand gedaan, toen hij hem aange raden had om Samoht Koerbsouk te enga- geeren. Samoht Koerbsouk, de Russische pianovirtuoos, die naar zijn faam luidde de Mondscheinsonate van Beethoven even gemakkelijk en feilloos met zijn teenen speel de als de componist zelf liet destijds met zijn beide handen pleegde te doen. Het had wel wat moeite gekost om het zoover te krijgen. De condities die de kunste naar gesteld had, waren nit gering geweest, en van marchandeeren had Irij niet willen weten. Zóóveel moest hij voor zijn optreden hebben en voor minder dééd hij het niet. En tenslotte had de directeur wien door Brasman gouden bergen beloofd was zich dan maar tot de betaling van het verlangde honorarium bereid verklaard. Kleurige affiches, waarop met groote blokletters de naam van den uitheemschen concertgever vermeld stond, waren rijkelijk op de daartoe bestemde plaatsen aangeplakt en zij hadden op velen blijkbaar een lokken- den invloed uitgeoefend. De klanken Samoht Koerbsouk hadden de stad veroverd. E11 dat laatste bleek nog méér des avonds, toen 't publiek reeds queue maakte nog vóór dat de deuren geopend waren. De menschen stroomden naar binnen. Het was een parade van schitterende avondrobes, waartegen de zwarte rok-costumes met witte vesten stem mig en indrukwekkend afstaken. Ook de zaal was in eveningdress, en had een feeste lijk aanzien verkregen. Er hing een aroma van bloemen en groen, vennengd met de geuren van Houbigant en Patou. Het podium, dat zich achter in de zaal bevond, was voor deze bijzondere gelegenheid uiterst artistiek in gericht. Vóór een draperie van blauw velours die in diepe plooien van het plafond neerhing stond, omringd door fraaie palmen, een glanzende piano; het kostbare instrument, dat, zooals Brasman verteld had, door den piano-virtuoos op al zijn tournéess werd mede genomen, en waaraan hij nét zoo gehecht was als wijlen Paganini aan zijn viool. Langs de voorzijde van het podium waren op smaak volle wijze prachtige planten geplaatst en in het midden prijkte in een weelde van paarse seringen, het wapen der stad. Brasman had van dit alles de regie gevoerd Hij had tegen den directeur .gezegd: Blijf jij maar rustig op je kantoor! Ik zal de zaal wel aankleeden! En deze, die bij ervaring wist, dat de impresario het vak der reclame makende versiering terdege versond, had het vriendschappelijk bevel opgevolgd, en was voor zijn schrijftafel blijven zitten. En nu hij het resultaat zag, was hij méér dan tevreden en hartelijk blij, dat hij alles aan Brasman had overgelaten. Als bij tooverslag verstomde 't geroezemoes der stemmen toen de acrobatische pianist gekleed in een zwart fluweelen pak met bruin-lederen sandalen het podium be trad. Maar onmiddellijk daarna klaterde het welkom-abplaus van alle rangen op. Samoht Koerbsouk boog glimlachend het hoofd, ont deed zich van zijn schoeisel, plaatste zich op de tabouret en wierp vervolgens met een be hendige zwaai zijn voeten op 't toetsenbord der piano. En reeds de eerste aanslagen brachten het publiek in een zwijgende extase. Betooverd luisterde men toe.... Hoe het gekomen was is later nimmer nauwkeurig uitgemaakt kunnen worden. Misschien, dat Samoht Koerbsouk van iets schrok, of zich te veel naar achteren ge bogen had. maar op een gegeven oogenblik rolde hij met tabouret en al over het veel tintige en dikke tanijt, dat het podium be dekte. Dit onverwachte voorval bracht stellig een onsteltenis. maar de grootste consternatie werd toch teweeg gebracht door het feit. dat mét den val van den pianist Beethoven's meesterwerk niet ophield hartroerend door de zaal te klinken. Een opgewonden stem schreeuwde plotse ling; Boerenbedrog.' Een electrische piano. Maar een inspecteur van politie die ambtshalve op één der eerste riien zat werd door zijn aangeboren speurzin op ge heel andere wegen geleid. Hij sprong het podium op. Beukte met zijn volle vimt op de toetsen der piano, die echter... géén ge- Irrd °"af. Daarni trok hii met een fonschen ruk het fluweelen gordijn naar beneden en ziet. met deze laatste handeling ontraadsel de hij het geheim. Voor de oogen der ont hutste bezoekers verscheen een tweede piano m de man die haar bespeelde, was zóó in zijn romantischen arbeid verdiept, dat hij dé eerste seconden niet eens bemerkte, dat over de zaal eenige onrust, gekomen was. HANS P. VAN DEN AABDWES

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8