HET NIEUWE AVONDBLAD plaattsgenootenï VOOR TAXI Visscherij-Snufjes ELEEWË, 20e JAARGANG No. 194 ZATERDAC 22 JUNI 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Vergadering V. V. S. U. Een proletarische groet van Dimitrov. In het gebouw Willebrordstraat vond een vergadering plaats van de V. V. S. U. zulks m verband met de terugkomst van de dele gatie van haar bezoek aan Sovjet-Rusland. Eenige leden der delegatie waren ter vergade ring aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat de gedelegeerden zullen vertellen, wat zij in Rusland gezien hebben, zonder eenigen dwang en naar recht en waarheid. Er is geen sprake van, zeide de voorzitter dat de V. V. S. U. een communistische organisatie is. Toch staat zij op bet lijstje der verboden vereeniigingen. of schoon de vereeniging niets met politiek te maken heeft en slechts 30 pet. der leden com munist is. Vele S. D. A. P.'ers, Christelij kien en Katholieken zijn bij de vereeniging aangeslo ten, maar de Arbeiderspers staat vijandig tegenover haar en het lidmaatschap van de V. V. S. U. is onvereenigbaar met dat der S. D. A. P. en moderne vakbeweging- Als eerste trad op zuster Schouten, die verslag zou uitbrengen over ziekeninrich- tingen, sanatoria, kindercrèches enz. Spreekster bracht de groeten over aan de iHollandsche vrouwen van Kroepskaja, de we duwe van Lenin. De Frankfurter Zeitung heeft gemeld, dat zij gearresteerd is. Spreek ster noemde dit een leugen, waartegen zij ten sterkste protesteert. Kroepskaja is noch ge arresteerd, noch verbannen. Door de Russische vrouw wordt gewerkt in alle bedrijven, doch zij begrijpt dat er van het socialistische stelsel niet veel komen zou als zij niet meewerkte. Er is nog zeer veel te kort en het zou uren duren, de moeilijkheden te schetsen die men heeft gehad om in enke le jaren van een agrarisch land een in dustrieel land te maken. Bijv. zag zij in Ar changel 3 groote fabrieken. Daaromheen zeer groote huizen, sommige wel 16 verdiepingen hoog, waarin de arbeiders wonen. Ook heeft iedere fabriek zijn ziekenhuis, universiteit en scholen. Op de scholen wordt de kinderen reeds geleerd dat de grond en de productie middelen in bezit der massa moet'zijn. Ka pitalist en Koelak zijn wel de scheldwoorden die den gemeensten klank hebben .Voor de kin deren die aanleg blijken te hebben bestaan groote mogelijkheden. Zij bezocht een radio- technische school waar 30 procent der leerlin gen meisjes waren! Doordat zij van af den eersten dag al produceeren, beginnen deze kinderen direct al te verdienen. Na een jaar komen zij, bij geslaagd examen als volwaardig arbeider in de fabrieken met de mogelijk heid verder te studeeren. Reeds thans zijn er veel kinderen, die het kapitalisme nooit, ge kend hebben. Wat van de school komt, is van daadkracht, wat wel een verschil is met hier. Dat men in den socialistisch en opbouw slaagt, heeft de delegatie gezien. Men zag de Metro in Moskou, die in tegenstelling met die in Londen breeder is en vol van licht. De sta tions zijn van marmer, rose, wit, zwart enz. Enkele jaren geleden nog waren er woeste steppen, waar thans die Dnjepperstuw staat; het grootste industrieele centrum van Rus land met ziekenhuizen, sanatoria en kurort. De arbeiders in de zware industrie krijgen bij ziekte direct vol loon doorbetaald. In de lichte industrie wordt dit eerst na den vijftigsten dag betaald, voordien 65 pet. Ook voor de Rood-armisten is een schitterend sanatorium gebouwd, waar zelfs 60 roei- en zeilbooten beschikbaar zijn. In 1914 maakten 60.000 goed gesitueerden gebruik van de zwavelbronnen .aan de Zwarte Zee. In 1934 werd dit door 1.000.000 arbeiders bezocht. In het Roode Leger kent men de vrouw als soldaat niet, wel als officier. Spreekster heeft Rood-Armisfcen gevraagd: „Hoe staat gij te genover den oorlog?" en zij kreeg ten ant- woodr. „Wij haten den oorlog doch wij voe len de noodzakelijkheid van een leger, omdat Rusland het eenige socialistische land is te •midden van kapitalistische landen. Haar werd verzocht dit aan die Ho-llandsche arbei ders over te brengen. Als tweede spreker trad op de heer P. Bon tenbal, die zeide, dat men in de pers Dirni- trof erg* graag dood wil hebben. Steeds wordt gemeld dat hij ziek of stervende is. Hij heeft hem echter zelf gesproken en een zieke blijft geen zeven uur achtereen op een vergadering. De heer Bontenbal las een brief voor. bevat tende een proletarischen groet van Dimitrov. Voor dezen brief is hem reeds tachtig gul den geboden door een verzamelaar van hand- teekeningen. Vaak wordt gezegd, dat delega ties niet vrij zijn in hun doen en laten. De delegatie is echter overal vrij geweest, heeft zelf haar reisplan opgesteld en haar belang rijkste opdrachten vervuld. Meermalen was spreker alleen op stap en heeft met de ar beiders zelf gesproken en hun vergaderingen bezocht.Als in Holland wanbeheer of onkunde leidt tot stroppen, is het de arbeider die mag gaan stempelen en de Hollandsche arbeider heeft in het bedrijf niets te vertellen. In Rus land is dit anders. De leiding berust bij de ar beiders, de partij en den directeur. De direc teur wordt door de arbeiders gekozen en als hij niet voldoet ook door hen ontslagen, gelijk dat in Charkov gebeurde bij een bouwonder neming. Hier zou de arbeider op straat staan In Rusland stemt de partijlooze arbeider mee of iemand lid mag worden der partij. Dit is, omdat de pant ij het vertrouwen moet hebben der massa. Uit de communisten in de fabriek wordt de partijsecretaris gekozen. Het is ongelooflijk hoeveel uren per dag deze menschen maken. Het derde lid der leiding is een afgevaar digde der vakvereeniging. Deze heeft de zorg voor- de naleving der contracten, sociale zorg b I ij t Uw nummer Passagiers zijn verzekerd. (Adv. Ingez. MedJ enz. 82 pet. van het personeel is georgani seerd. Tweemaal per maand wordt een perso- neelvergadering belegd, waar verslag wordt uitgebracht. Tevens wordt dan de taak en 'net loon vastgesteld. Worden er verliezen geleden dan is loonsverlaging niet mogelijk, wel loons- verhooging bij winst. Ook rationalisatievoorstellen worden daar behandeld. De winst wordt voor allerlei so ciale doeleinden gebruikt. Als de driehoekslei ding het oneens is, wordt een scheidsgerecht benoemd aan welks beslissing de arbeiders dan nog hun goed of afkeuring kunnen hech ten. Hierna komt de derde spreker aan het woord, de heer Groenewoud van Andijk. Zij die denken dat wij een plezierreis gelrad heb ben, zeide spreker, zijn er naast. Er is in de vijf weken, dat wij daar geweest zijn, hard door ons gewerkt. Spreker is als boerenafge- vaardigde mee geweest en zal het een en an der over het boerenleven vertellen. Voorheen waren de arbeiders niet veel meer dan slaven wien de knoet niet gespaard werd. Er beston den nog middeleeuwsche toestanden. De ar beiders werden in één woord als beesten be handeld. Ook de- paebtboertjes moesten zoo veel opbrengen dat er voor henzelf geen be staan mogelijk was. Slechts 30 pet. van hen kon lezen en schrijven. Thans is dit tot 94 pet. gestegen. Er is nu verplicht schoolbezoek van 7 tot 15 jaar. doch tot het achttiende jaar moeten avondlessen worden gevolgd. Ook is het leeren van minstens één buitenlandsche taal verplicht. Er wordt 8 uur gewerkt. Er zijn twee soorten boerderijen nl. de Soohozen en de Kolchozen. De Sochos is staatsbedrijf, de an dere collectief bedrijf. Wa,ar men in de staats bedrijvten acht uur arbeidt, is dit op de col lectieve bedrijven anders. Daar werkt men zomers dubbel en des winters zoo goed als heelemaal niet. Zwaar werk mag door vrou wen niet worden verricht. Wegéns tekort aan arbeidskrachten is de arbeid der vrouw harde noodzaak. Tijdens den arbeid der vrouw wor den de kinderen keürig in de crèches verzorgd. De overgroote meerderheid wil graag werken. Er is verschil in loon doch dit wordt groeten- deels weer opgeheven door het reductiestelsel. Het laagste loon geeft de hoogste reductie bij inkoop. Het voedsel der boeren bestaat hoofd zakelijk uit brood, veel vleesch en warm eten. De wegenbouw is erbarmelijk slecht. Ook an dere dingen zijn nog slecht georganiseerd. Hier heeft men bijv. electra en geen water leiding, daar heeft men wel waterleiding doch weer geen electra. De meeste arbeiders heb ben een eigen moestuin en een koe. Spr. heeft de Sochos-vadcensfokkerij „Stalin" bezocht.. Het was een lange tocht, gedeeltelijk in open wagentjes. De gedelegeerden zaten dan ook al spoedig onder den modder. Op deze fokkerij heeft men 4800 varkens en 1300 zeugen met een jaarlij ksehe productie van 560.000 K.G. vleesch. Hier werken 300 menschen. De stallen zijn keurig ingericht en schoon. Des avonds was er een prachtige avond in het clubgebouw. Ook bezit men een gewoon vliegtuig en een zweefvliegtuig, daarbij nog- een radiostation en een drukkerij. Waterleiding echter ont breekt. Er is thans geen tekort meer in klee ding doch wel is de kwaliteit slechter dan hier. In het tweede vijfjarenplan heeft de wegen bouw en de waterleiding een groote plaats, en als de opbouw zoo doorgaat, zal de Sovjet de kapitalistische maatschappij gauw over vleugeld hebben. Er zijn 256 collectieve boer derijen waardoor groote winsten zijn ge maakt. Ieder verdient naarmate hij gewerkt heeft. Eens per jaar wordt hier afgerekend. Op ieder dorp is een dokter en in ieder dorp dat meer dan 10 K.M. van de stad verwijderd ligt is een ziekenhuis. In Rusland gaat het in tegenovergestelde richting als hier. Daar gaat alles omhoog, hier omlaag. Ook hier zal dat mogelijk zijn als de arbeiders dat eendrachtig willen. Hier na was er gelegèn'heid tot het stellen van schriftelijke vragen. Aangezien de V.V.S.U. geen politieke partij is werden politieke vra gen niet toegestaan. Alle vragen werden tot groote tevreden heid der aanwezigen beantwoord. In zijn slot woord werd door den voorzitter voorgesteld een motie van afkeuring aan de S.D.A.P. en N. V. V. te zenden en een aan de regeering voor erkenning der Sovjet Unie. Na aanne ming van dit voorstel werd de vergadering te elf uur gesloten. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordi morgen waargenomen door de IJmuider Apo theek, Koningsplein, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de ko mende week. Visscherijnieuws in een notedop. De Jupiter vertrokken De Duitsch motor- schoenen Jupiter is ,na een lading natuurijs te hebben gelost, naar zee vertrokken. Naar zee. Het aantal varende trawlers breidt zich thans weer eenigszlns uit. De Utrecht IJ.M. 73 zou heden naar de West kust vertrekken. De Condor IJ.M. 72 en de Julie Streïff IJM. 159 beide van de Marezaten zijn in het dok geplaatst, om zoo spoedig mo gelijk naar zee te gaan. Van laatstgenoemde trawler is echter de schroef afgekeurd, zoodat deze nog niet in de vaart kon worden ge bracht. De Bloemendaal, die voor reparatie naarAmsterdam was vertrokken is terugge komen en zal hier verder voor de visscherij worden klaargemaakt. De Odin is inmiddels vertrokken. Het conserveeren van visch in Indië. Geslaagde proeven in onze Oost. Sedert geruimen tijd bestaat bij belangheb benden in Oost-Indië het voornemen om het conserveeren van verschillende vischsoorten, welke tot nu toe in Nederlandsch-Indië in ge- conserveerden toestand worden geïmporteerd, zelf ter hand te nemen. Daartoe was het in de eerste plaats noodig, dat met verschillende vischsoorten proeven werden genomen ten einde vast te stellen of men inderdaad wel in staat was deze visch te conserveeren. Deze proeven hebben een gunstig resultaat opgeleverd. De blikken hebben zich gedurende den ge- ruimen tijd, dat zij zich in „het lager" be vonden, uitstekend gehouden, terwijl na ope ning dezer proefblikken de visch in zeer goe den staat bleek te verkeeren. Verrassende resultaten werden bereikt met kreeft (lobster, langoustra). Met buitenland sche ingevoerde soorten bleek de in de Java- Zee gevangen en in Oost-Indië geconserveer de zalm de vergelijking uitstekend te kunnen doorstaan. Voordat echter definitief tot het oprichten van een conservenfabriek zal worden overge gaan zullen eerst nog proeven met eenige an dere gangbare vischsoorten worden genomen. Daartoe heeft men onderhandelingen aange knoopt met Inlandsche hoofden op de Dui zend-eilanden. een eilandengroep N.N.W. van Batavia in de Java Zee liggend. Men heeft reeds een tweetal conferenties gehouden en deze hoofden zijn volkomen doordrongen van het feit, dat de oprichting van een vischconservenfabriek, teneinde tot het conserveeren van Indische vischsoorten (en die zijn vele!) over te gaan, voor de be woners van die eilanden van groote beteeke- nïs zou zijn. Thans wordt er overwogen om met de diver se visschers van deze Duizend-eilanden een organisatie in het leven te roepen, waardoor de aanvoer van groote hoeveelheden visch naar de Duizend-eilanden kan worden ver zekerd. Deze eilandengroep bestaat in hoofdzaak uit koraalriffen. Een vijftal verkeert in een der mate gunstigen toestand, dat zij bewoonbaar zijn. De verwachting in Oost-Indië is, dat indien het conserveeren eenmaal ter hand zal zijn genomen, de prijs van het Indisch product beneden dien van de import-conserven zal liggen. De verschillende proeven worden dan ook door velen met belangstelling gevolgd. Tot de definitieeve oprichting der fabriek is nog niet overgegaan; wel zijn de aangegane overeenkomsten met de Indische hóófden en visschers vastgelegd. Het wachten is nu op het slagen der proefnemingen met enkele an dere in onze Oost gangbare vischsoorten. CCXIV. Er komen langzamerhand wat meer trawlers in de vaart, zoowel kustbooten als schelvisch- booten. Er komt dus wat meer visch, ergo wat grooter aanvoer, ergissimo wat meer leven in de brouwerij. Maar veel is het nog niet; daar voor moeten we nog eenige weken wachten. Een aantal trawlers is naar de Westkust ver trokken. natuurlijk met de bedoeling, zooveel mogelijk hake aan te voeren, de visch, die als een der duurste op onze markt geldt. Het is te hopen dat deze Westkustvisscherij betere re sultaten oplevert dan verleden jaai-, toen het op een mislukking is uitgeloopen. Er kwamen deze week 24 trawlers aan de markt, bijna alle schelvischbooten. De vangsten waren niet slecht, vooral de schel- visch was goed vertegenwoordigd. En de be sommingen? De hoogste passeerden maar juist de drie duizend gulden, verder, varieerden ze tusschen 2000 en 3000 dus niet bepaald aan den hoogen kant. Er gaan nu ook wat meer kustbooten naar zee, gevolg van de verminderde concurrentie van de loggers, die eenige afleiding vinden in de haringvisscherij. Verder is er weinig nieuws. We wachten nu in spanning af, hoe de nieuwe regeling inzake den tonuitvoer er uit zal zien. We weten nu, dat deze tak van ons bedrijf spoedig gemono poliseerd zal worden. Monopoliehoudster is de Nederlandsche Visscherij Centrale, die lang zamerhand een belangrijke instantie in het visscherijbedrijf gaat worden. De maatregelen hebben alleen betrekking op den uitvoer naar clie landen, welke den vischinvoer gecontingen- teerd hebben d.w.z. alle geregelde afnemers van IJmuiden, met uitzondering van Zwitser land. Alles wat dus aan tong uitgevoerd wordt, geschiedt over de Centrale, die een geheel nieuwe consentenregeling zal moeten ontvan gen, want er komen nieuwe basisjaren dus alles moet opnieuw uitgerekend worden. Dat is nog zoo eenvoudig niet en de accountant, die dit zaakje moet controleeren, zal geen gemakke lijke taak hebben. Er wordt natuurlijk 'n taxe voor de erkenningen resp. de consenten ge heven, hooger dan tot nu toe; immers deze regeling wordt in het leven geroepen om de visscherij te steunen. Door de wijziging in de basisjaren zullen na tuurlijk meer exporteurs dan tot nu toe aan den export naar Frankrijk kunnen deelnemen. Als nu Franakrijk maar geen roet in het eten gooit. Eenige weken geleden heb ik er al op gewe zen, dat zooiets heelemaal niet onmogelijk is. Als dit onverhoopt zoo mocht zijn zouden we van den wal in de sloot zijn geraakt, want dan kon het wel eens uit zijn met de eenige be drijfstak die nog profijten oplevert. PIETERMAN. GEMEENTELIJKE VISSCIIERIJSCIIOOL. Voor de nieuwe cursussen, die 2 September a.s. beginnen kan men zich thans reeds op de school aangegeven. De cursussen bestaan uit een opleidingscursus voor de zee- en visch- vaart, een cursus voor opleiding als scheeps- machinist én een cursus voor opleiding als motordrijver. De directeur is gaarne bereid, alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. VELSEN Verkoop van Zomerpost- zegels. Wie helpt mee? Men schrijft ons: Door de Regeering is besloten van 17 Juni tot en met 12 October een serie postzegels met toeslag uit te geven (een viertal zegels met verkoopwaarde als de Kinderpostzegels). Deze zegels blijven 5 jaar geldig. De extra opbrengst zal dienen voor cultureele en so ciale doeleinden. Voor Velsen komt voor een gedeelte van de opbrengst in aanmerking de Werkinrichting voor Zwakzinnigen. Het is een uitstekende gedachte der Regeering om die op brengst van deze postzegels te bestemmen voor dit tweeledig doel. Door het verstopt raken van bepaalde bron nen van inkomsten (particuliere bijdragen zoowel als overheidssubsidies! dreigen aller lei voor ons volk zeer belangrijke cultureele en sociale belangen verwaarloosd te worden. Door den verkoop van speciale postzegels, waarvoor een kleine overwaarde betaald moet worden, wordt een beroep gedaan op de gan- sche volksgemeenschap, ten einde .door kleine offers het noodzakelijke cultureele en sociale werk in stand te houden. Indien gedurende de geheele periode, dat de postzegels verkocht zullen worden, ieder Nederlander boven den leerplichtigen leeftijd maar 5 cent offert, is het beoogde doel reeds bereikt. Uit hoofde van dit belangrijke doel dient deze postzegel-actie te slagen. Tot bevordering daarvan heeft zich een Landelijk Comité van Aanbeveling gevormd, in welk Comité bereids hebben zitting geno men: de Ministers van Onderwijs, Sociale Za ken en Binnenlandsche Zaken; de Commissa rissen der Koningin in de provincies; de Bur gemeester van de vier grootste plaatsen van ons land; de Directeur-Generaal der Poste rijen; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. voor zitter van de vereeniging „Arbeid voor Onvol- waardigen" en Dr. N. M. Josephus Jitta, voor zitter van den Gezondheidsraad; Prof. Dr. W. Mengelberg, Dr. Joh. Wagenaar, leden der Staatscommissie inzake bevordering der Toonkunst. Voor de gemeente Velsen heeft zich met uit zondering van Santpoort, dat zelfstandig werkt, een Comité van Aanbeveling en een Werkcomité gevormd. In het Comité van Aanbeveling hebben zit ting genomen: Mr. M. M. Kwint, Burgemeester van Velsen; J. C. Dunnebier, Wethouder; Me vrouw P. L. de BoerHarder, Pres. der Ver. v, Huisvrouwen, afd. Velsen; Jac. Boon, Velsen; M. J. Baak, Directeur Postkantoor IJmuiden; A. ten Broeke, raadslid; Dr. H. Faber, Voórz. Ver. „Vrijzinnig Hervormden"; H. Groeneveldi, Voorzitter „Velsens Ver. Zwakzinnigenzorg"; W. van Heijst, raadslid; N. W. Hellemons, Di recteur Gem. Arbeidsbeurs; G. Heijkoop, raadslid; Dr. L. S. Limborgh Meijer, Directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst; C. P. J. Maas, raadslid; J. Plu. oud-leeraar Vis- scherijschool; D.s. J. W. Swaan, Hervormd pre dikant; Ph. S. Vlessing, Directeur van Sam Vlessing's Muziekschool; Mevrouw C. Vermeu lenKouwenhoven. In het Werk-Comité hebben zitting geno men: P. Bosman, Voorzitter, Weth. voor So ciale Zaken; Mevrouw C. E. BussemakerBus, Dames Bakkernes; S. Baarda, journalist; Ds. F. F. Milatz, Doopsgezind Predikant, A. P. Stolk, Leider der Werkinrichting V.V.Z.Z.; Mevrouw J. TimmermansHamaker. Mej. J. Timmermans; Mej. E. Vijlbrief, Secretaresse. Het Comité doet een dringend beroep om huip. Een ieder, die daadwerkelijk wil helpen, wordt uitgenoodigd zich mondeling of schrif telijk te melden bij een der leden van het Werk-Comité of bij de secretaresse, Mej. E. Vijlbrief, Roggeveenstraat 27, IJmuiden. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 26 Juni 1935, ten kantore van het Bouw- en Woningtoezicht Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur voormiddags. HET PRESENTIEGELD DEK LEDEN VAN STEMBUREAUX. In de deze week gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten het presentie geld der leden van stembureaux vast te stellen op 4 per dag en voor een gedeelte van den dag op 30 ct. per uur. Zooals men weet, werd voorheen 1 per uur betaald. De buitenge wone „loonsverlaging" is niet het gevolg van een mindere waardeering voor de werkzaam heden van de leden der stembureaux van de zijde der plaatselijke overheid, maar is het gemeentebestuur van hoogerhand opgelegd in verband met den financiëelen toestand der gemeente. Het is ons bekend, dat deze verlaging van het presentiegeld, die van dien aard is, dat die leden welke door het vervullen van hun taak genoodzaakt zijn te verzuimen, finan cieel nadeel leiden, nog al eenige ontstem ming heeft veroorzaakt. Men vindt deze ont stemming uitgedrukt in een brief, door het lid den heer W. A. Teune verzonden aan den burgemeester en dien wij hieronder laten vol gen. Velen deelen met hem het standpunt, dat het alternatief: betalen maar dan ook behoor- Door onze lens gesnapt. J. v. d. VEER. De heer J. v. d. Veer werd 18 Augustus te Zwartewaal geboren en stamt uit een vis- schersfamilie. Zijn vader viel als slachtoffer van de zee. In 1903, toen ook zijn móeder overleden was. kwam de heer van der Veer met familie naar IJmuiden, zoodat hij reeds mer dan 30 jaar in onze visschersplaats woont. Van 1908 tot en met 1928 was de heer van. der Veer werkzaam als vischknecht en eenigen tijd als vischlosser. Bijna al dien tijd was hij onafgebroken bij dezelfde firma werkzaam. Op 1 Januari 1929 werd de heer van der Veer aangesteld bij den Centralen Bond van Transportarbeiders als beambte voor de visch- lossers. Toen op 3 November 1930 de fusie tot stand kwam tusschen de afdeeling IJmuiden van den Centralen Bond en de IJniuider Fe deratie werd de heer van der Veer bestuur der (penningmeester) van de nieuwe organi satie. Na het vertrek van den heer Brand- steder werd hem ook het secretariaat van deze organisatie opgedragen. Bij de raadsverkiezingen in 1931 werd de heer van der Veer gekozen tot lid van den ge meenteraad. De plaats die hij op de candi- datenlijst der S. D. A. P. inneemt is zoodanig dat hij ook voor de nieuwe zittingsperiode op een zetel kan rekenen Wanneer er in den Raad kwesties, het visscherijbedrijf of de steunregeling betreffende aan de orde zijn, hetgeen uit den aard der zaak meermalen ge schiedt, kan men er verzekerd van zijn, dat hij aan de debatten deelneemt. Zijn dikwijls klemmende betoogen hebben steeds de groot ste aandacht Voor het nieuwste aenre en hetere kwaliteiten Herenmode m agazijn TROMPSTRAAT 22, TEL. 4109 (Adv. Ingez. Med.) lijk, of de functie beschouwen als een „eere baantje" en dus belangeloos moet worden ver richt, overweging verdient. De brief luidde als volgt: „In beleefd antwoord op uw uitnoodigïng dd. 17 dezer om zitting te nemen als lid van het stembureau No. 14. deelt ondergeteekende U mede: dat hij, kennis genomen hebbende, door middel der plaatselijke pers, van het schrijven van Gedeputeerde Staten aan B. en W. dd. 13 April 11., waarbij wordt bepaald, dat aan leden van stembureaux geen hooger bedrag dan 4 per dag of bij gedeelten van een dag 30 ct. per uur mag worden vergoed: dat hij zich op het standpunt stelt, dat deze vergoeding, indien de overheid van meening is dat de arbeid door leden van stembureaux verricht, betaald moet worden, voor hem al thans in hooge mate beleedigend is. temeer daar deze maatregel alleen moet worden toe gepast op enkele noodlijdende gemeenten; dat hem is gebleken uit het raadsverslag IJm. Courant 19 dezer, dat u de gevoelsargu menten door één uwer raadsleden naar voren gebracht, niet kunt deelen; dat hij echter overtuigd is, dat indien Ge deputeerde Staten dezen maatregel conse quent zouden doorvoeren door b.v. ten opzichte van gemeente-ambtenaren te bepalen, dat ambtenaren in de noodlijdende gemeenten, een jaarwedde mochten genieten van laat ons zeggen ten hoogste 1250 a 1500 er terecht een storm van verontwaardiging zoude op gaan dat hij in verband met bovenstaande uw uitnoodigïng. aanneemt onder voorwaarde, dat door hem deze arbeid belangloos wordt ver richt".

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1