HET NIEUWE AVONDBLAD Een vergadering in tropische hitte. Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 198 WOENSDAG 26 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnès van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN De heer C. van Geelkerken en Mr. H. Bijleveld over de vraag: „Kan een Calvinist, lid der N. S. B. zijn?" Elf honderd bezoekers luisteren aandachtig naar de sprekers. In een tropische hitte vond gisteravond in Thalia de debatvergadering plaats, belegd door A.R. en N.S.B. en waar als sprekers optraden Mr. H. Bijleveld die de stelling zou verdedigen dat een Calvinist geen N.S.B.'er kan zijn con tra den heer C. van Geelkerken. Het bleek, dat geen der 1100 belangstellen den. die zoo gelukkig waren geweest een toe gangsbewijs voor een dér beide zalen te kun- nén bemachtigen zich door de hitte hadden laten afschrikken, want beide zalen waren tot op de allerlaatste plaats bezet. Zelfs de po diums had men benut om er belangstellenden te bergen. Het was tegen de 80 graden toen de eerste bezoeker binnentrad, toen de vergadering ge opend werd was het zeker dichter bij de 100 graden dan bij de 90. Van het podium gezien, bood de zaal een eigenaardigen aanblik. De mannelijke bezoe kers zaten heel gemoedelijk in hemdsmouwen, af en toe ging een eau-de-cologneflesch rond en er werd braaf met ozon gespoten. De leiding berustte achtereenvolgens bij Mr. Roskam (N.S.B.) tijdens de spreekbeurt van Mr. Bijleveld en bij den heer Feitsma (A.R.) tijdens de spreekbeurt van den heer Van Geel kerken. Toen ongeveer kwart over acht de sprekers met de bestuursleden der beide organisaties binnenkwamen klonk een krachtig applaus. De eerste voorzitter was Mr. Roskam die een korte inleiding hield over het onderwerp dat door de beide sprekers behandeld zou worden. Twee Calvinisten zullen hedenavond het woord voeren. Mr. Bijleveld, oud-minister van Ma rine; de tweede spreker is de heer van Geel kerken, met Ir. Mussert oprichter van de N.S.B., de man die een schitterende positie had opgegeven om zich aan de belangen der N.S.B. te kunnen wijden. Spreker verzocht de aanwezigen kalm te luisteren. Het eerst was het woord aan Mr. B ij 1 e- v e 1 d voor de A.R. Dit debat, dat door spr. op grooten prijs wordt gesteld, heeft hij aan vaard onder het beding, dat het onderwerp: „Kan een Calvinist lid der N.S.B. zijn" zou worden gehandhaafd. Het beginsel, de grond slag beslist over dit vraagstuk, aldus Mr. Bij leveld. Spreker wenschte het niet te hebben over het feit, dat Calvinisten individueel tot verkeerde dingen in staat zijn of N.S.B.'ers allerlei dingen doen. tot heil van het vader land. Kan een waarachtig Calvinist den grond slag van de N.S.B. aanvaarden? zeide spreker. Spreker wees in dit verband op het program der N.S.B., waar wordt gezegd, dat Marx kwam met zijn klassenstrijd en de onjuistheid van de Verelendungstheorie wordt aangetoond. Met een citaat uit genoemd programma wil spreker aantoonen, dat we onderscheid moe ten maken tusschen het feit, dat goede dingen zijn bereikt ondanks dat dit is verkregen op een onjuisten grondslag. De opvatting, dat een onjuiste grondslag goede vruchten kan voortbrengen is in strijd met de H. Schrift, deze grondslag voert tot consequenties, die met den besten wil der wereld niet vermeden kunnen worden. Het Calvinisme is een levens- en wereldbeschouwing, het erkent de volstrek te souvereiniteit Gods. Nader zette spreker de beteekenis en de leer van het Calvinisme uit een. Geen menschelijk verband is uit zichzelf tot iets goeds in staat. Alleen voor den mensch is levenskans bij absolute onderwerping aan Hem, die door Jezus God werd genoemd. Al leen in Hem is heil en redding. God heeft recht op alle levensgebied en ontkend wordt dat in e enigen mensch iets goeds kan komen buiten Christus om, zooals ook in den Staat alleen heil te wachten is uit God. Dit Calvinisme vindt zijn toepassing alleen door op alle levensterrein terug te gaan tot volkomen gehoorzaamheid aan het woord Gods. In alle openbaring als Staat en Recht, vrucht van de algemeene genade van God, is alleen heil te wachten wanneer Staat en Recht zich ook onderwerpen aan die genade Gods. Dat is het Calvinisme, zeide spreker. En nu komt er een levens- en wereldbeschouwing, die zich in ons land N.S.B. noemt en die vol gens haar program niet wil zijn, een politieke partij, maar een beweging. Deze N.S.B. zegt een wereld- en levensbeschouwing te hebben, die berust op het fascisme. Er is een onmis kenbare relatie tusschen hetgeen zich in Ne derland en tusschen hetgeen in het buitenland geschiedt, hetgeen blijkt uit brochures der N.S.B. In verband hiermede wijst spreker op de woorden van Mussolini, dat in het fascisme alleen de fascistische staat besloten ligt. Hitier heeft gezegd; fascisme is niets anders dan één leer: volk en vaderland. Hoe staat gij nu met uw levens- en wereldbeschouwing tegenover de waarheid Gods in zijn woord geopenbaard, waar gij wilt zijn een geestelijke beweging? Hierop heeft spreker maar één officieel ant woord kunnen vinden, n.l.: „deze vraag be hoort hier niet te worden gesteld, omdat de N.S.B. zich onbevoegd acht, hierover te spre ken". ïn verband met dit antwoord wijst spreker er op, dat in niets blijkt dat in de geestelijke beweging der N.S.B. met ordeningen Gods rekening wordt gehouden. Er wordt uitgegaan van een ondermijnd leven. In het leidend be ginsel der N.S.B. wordt niet gezegd waar het geestelijk fundament ligt. Er wordt voort durend en alleen op mooie eigenschappen ge wezen en deze worden geprezen als het lei dend beginsel. Het is niet anders dan het aan grijpen van humanistisch goed. maar daar is niet mee te bereiken een omzetting van het leven. Een Calvinist kan met een dergelijke levensbeschouwing niet accoord gaan. De staat is in het begrip van het Nat. Socialisme een zaak van ontzaggelijke beteekenis, iets waarvan gezegd wordt, dat die in staat is de mensch zichzelf te doen zijn, die dienen zal als doel en middel, die ethische waarde heeft. Dit is een staat die de Schriftuurlijke basis verlaten heeft en kan dus door een Calvinist nooit aanvaard worden. Ook wat ten aanzien van het individueel stoffelijk bezit gezegd wordt is tegen de Calvinistische opvattingen. Op sprekers rede volgde een daverend "ap plaus. Onder voorzitterschap van den heer Feits ma verkreeg daarop de heer van Geelker- k en het woord, die zeide in eerste instantie te zullen bespreken dat een Calvinist Nat. So cialist moet zijn. Als belijdend lid van de Ge reformeerde kerk onderschrijft spreker de geestelijke voorwaarden van het Calvinisme. Wat zegt het Calvinisme ten aanzien van de politiek en de burgerlijke regeering? In dit verband citeerde spreker Calvijn's woorden ten aanzien van deze materie: „de politieke regeering zal een uitgesproken gedachte dra gen, zij zal den naam Gods dragen", enz. Als we Calvijn aanhalen vragen we onszelf af: maar wie is Calvinist? Juist onder Cal vinisten is er veel verschil van gevoelen. Het smart ons, dat niet gezegd kan worden: wie is d e Calvinist. Heel vaak kan de critiek die wij op elkan der uitoefenen niet eens de toets der Chris telijke critiek doorstaan. Er staan reeds dui zenden Calvinisten in de Nat. Socialistische beweging. Spreker wil daarmee niet zeggen, dat men daarom Calvinist moet zijn, maai de N.S.B. erkent de souvereiniteit Gods. Het Calvinistisch beginsel is niet het eigendom van een partij, maar het leeft in een deel. in het Calvinistische deel van ons volk. Van Dr. Kuyper's standpunt beschouwd is het noodig dat dit Calvinistische volksdeel zich Calvinistisch organiseert en dit beginsel uitdraagt in ons volk. Het leidend beginsel van de N.S.B. moet worden aangepast aan Nederlandsche begrippen en daarom is het niet juist dat in een bespreking als deze de beginselen van Mussolini en Hitier worden aangehaald. Spreker toonde uit een verkla ring van Mussert aan, hoe het Nederland sche Nationaal Socialisme moet worden be zien. Zeer duidelijk blijkt hieruit, aldus de heer Van Geelkerken, de grondslag dat het Nat. Socialisme door God te midden van het volk is gebracht. Wij hebben een belangrijke roeping te vervullen en zien hierin Gods vingers. Het wil met Gods hulp komen tot een redelijke verheffing van de Nederland sche natie. Wij zijn. socialist omdat een re delijke samenleving alleen kan worden ge grond op naastenliefde. Zoo zien wij Nat. Socialisten onze roeping en onze afkomst. „In leven en in sterven" willen wij het va derland verdedigen. Hoe? Wij gaan geza menlijk naar het front, wij sterven daar naast elkander, omdat God het wil. Maar als wij te zamen den dood kunnen tegemoet gaan, kunnen wij dan samen niet het leven ingaan? Kunnen wij dan samen niet strij den tegen den godloochenenden liberalen staat? vraagt spreker. Wij hebben den neu tralen staat, waarin Gods woord wordt ver zwegen. Zijn we 'op den goeden weg met de zen staat? Spreker beantwoordde deze vraag ontkennend. De N.S3. wil een Christelijk volk, al is zij geen partij, die op de basis van een politieke partij staat. De Neder landsche Nationaal Socialistische staat zal God belijden. Spreker wees op de beteekenis welke Dr. Kuyper gaf aan het begrip „chris telijke staat". Wat we thans noemen „het erfgoed der vaderen" (algemeen kiesrecht) noemde Dr. Kuyper 25 jaar geleden revolu- tionnair. Het is de erfenis van-de Fransche revolutie. Als wij calvinistische Nat. Socialisten de zen strijd voeren, willen wij niet zijn neu tralist, maar onze roeping volgen in dat goede volk, waarin God ons heeft geplaatst. (Luid applaus). De replieken. In zijn repliek zeide Mr. B ij 1 e v e 1 d, dat hij niet. zonder ontroering over de verwarring die daaruit sprak, geluisterd heeft naar de rede van den heer Van Geelkerken, vooral toen hij het had over het samenleven van menschen zooals hij die zich Calvinist noe men met hen die daarvan niets willen we ten. Met de verklaring, dat, zij die met de Calvinisten weten te sterven daarmee ook kunnen leven, wilde de heer Van Geelkerken aantoonen, dat de Calvinisten N.S.B.'ers moeten zijn. Zijn opvatting omtrent de sou vereiniteit Gods is een bewijs van groote ver warring. Calvinisten, die uw volk en uw volksgenoo- ten lief hebt. vergeet ze niet in uw gebeden maar zeg, dat gij niet kunt meegaan met een beweging, die zich niet voegt naar de wetten, die door God voor het leven gesteld zijn. zoo besloot spreker. De heer Van Geelkerken bestreed aan de hand van de betreffende program punten de repliek van Mr. Van Bijleveld. In ons volk wordt de meest woeste strijd ge streden, de klassenstrijd. Hij is het met Mr. Bijleveld eens, dat het voor iederen. Calvinist noodzakelijk is, ons volk bekend te maken met den weg naar de zaligheid. Ook in twee de instantie wees spreker op de verschillen de meeningen omtrent het Calvinisme. De Calvinistische levensbeschouwing is volgens spreker niet meer veilig bij de Christelijke Partijen. Groen van Prinsterer heeft gezegd, dat wij het Calvinisme niet alleen moeten belijden maar ook beleven. Hoe kan de Ge reformeerde kerk ons opwekken, anti-revo- lutionnair te zijn, zooals we in De Heraut hebben kunnen lezen? Evengoed als Mr. Bijleveld hoopte, dat de Calvinisten zouden inzien dat zij niet in de N.S.B. thuis be- hooren wil spreker opmerken, dat hij hoop te dat alle Calvinisten in de N.S.B. komen. Spreker citeerde woorden van oud-minister Terpstra, die gezegd zou hebben, dat er in het communisme weinig is dat in strijd is met de ordonnantiën Gods. In zijn repliek zeide Mr. Bijleveld. dat minister Terpstra dit niet heeft gezegd. Spre ker wil niet zeggen, dat er tegen de ongeloo- vigheid van socialisme en communisme niets gedaan moet worden Er moet gewerkt wor den om de beginselen van het Christendom te verbreiden. De heer Van Geelkerken zou de uit lating van den heer Terpstra niet genoemd hebben, als hij het niet had uit de a.-r. Am sterdammer. Calvinisten besloot spreker, ziet toe on de beginselen en op de practijk van het leven. Voor den aanvang en na afloop der ver gadering werden staande eenige coupletten van het Wilhelmus gezongen. WATERPOLO. V. Z. V— AALSMEER (7—0) De opstelling van V. Z. V. was als volgt: T. v. d. Broek, G. L. Vriend, P. Visman, H. Kluijver, J. de Maijer, C. Visman, G. Janus. In haar eersten thuiswedstrijd wist V.Z.V. de beide punten in IJmuiden te houden. En dit kostte niet veel moeite. Het was een zeer een zijdig spel, waarin.de IJmuider achterhoede zich de luxe kon permitteeren steeds op te zwemmen en met succes, want drie van de zeven goals werden door de achterhoede ge scoord. Na eenige mislukte schoten wist C. Visman onhoudbaar te doelpunten. Vooral in het be gin kon de Velser voorhoede het doel maar niet vinden en moest de achterhoede eraan te pas komen; na mooi opzwemmen doelpuntte H. Kluijver (2—0). Met dezen stand ging de rust in. Het groote veld ,-lag" de Aalsmeerders zeker niet goed. want dadelijk was V. Z. V. in den aanval, die beloond werd met een goal van C. Visman, die ongeldig was, daar hij binnen de twee Meter lag. Maar A. Koningstem zorgde spoedig daarna dat V. Z. V. weer volledig kon uitzwemmen met een scherp schot in het uiterste hoekje (3—0). Kluijver doorboorde nogmaals na een vrijen worp het Aalsmeer-doel (40), gevolgd door een schot van G. Vriend, die van achter was komen opzwemmen '50). C. Visman maakte het halve dozijn vol (60). Toen Ko ningstem nummer 7 scoorde, duurde het niet lang of de scheidsrechter kondigde het einde aan. V. Z. V. 2—H. P. C. 6 (6—0) H. P. C. is volledig, terwijl V. Z. V. een in valler moest opstellen voor Koningstem. Al direct blijkt, dat V. Z. V. sterker is. Uit een opzwembal van G. Janus, die aan Oudhuizen mooi overgeeft, wordt onhoudbaar gedoelpunt (1—0). V.Z.V. komt steeds terug maar de kee per heeft een goeden steun aan lat en palen. Als Oudhuizen den bal daarna in goede positie ontvangt, aarzelt hij geen oogenblik en is het 2—0. Direct hierna is het rusten. Als er weer begonnen wordt blijkt, dat H. P. C. al uitge speeld is. V. Z. V. is nog sterker dan voor de rust en heeft dan ook geregeld den bal. Oud huizen doelpunt nrs. 3 en 4, terwijl G. Janus nummer 5 voor zijn rekening neemt. Oudhui zen kan het zesde doelpunt fabriceeren. T. v.d Broek heeft in dezen wedstrijd slechts twee ballen te verwerken gekregen. Direct hierna is het einde en heeft V. Z. V. verdiend gewon nen. 't Is Zomer. 't Is Zomer, 't is Zomer, - De Zon is in 't land, De Zon met haar guldene stralen: De Zon die ons koestert, die bakt en die brandt De Zon die ons drijft naar de zee en het strand, Zij is met geen goud te betalen! 't Is Zomer, 't is Zomer, Het is buiten kijf, Zij brengt ons de Zon in 't leven; Je schreeuwt als een kind om een „ijssie" van vijf. En kreunt om de blaren op beenen of lijf. Je hoeft er geen dank voor te geven. 't Is Zomer, 't is Zomer, We slapen niet meer, We suffen, we puffen, we blazen; Je rust of je ligt, want het loopen doet zeer, De speksteenremedie die helpt al niet meer. Je raast en je blaast soms als dwazen. ;t Is Zomer, 't is Zomer, Hij is als een bron Die kleuren en geuren kwam geven; Je bent als een bron van gezondheid, o Zon. Voor 'n zieke en zwakke die haast niet meer kon. Jij bracht hen weer Zon in t leven. CöHRS IJmuider Operette Vereeniging. Uitvoeringsplannen nemen vasten vorm aan. Reeds eerder hebben wij melding gemaakt van de plannen der IJmuider Operette Ver eeniging om in het komend winterseizoen met een nieuwe operette te komen. Ditmaal zal het Léhar's bekende operette „Die lustige Witwe" (in Hollandsche tekstvertaling) zijn. een heelt onderneming voor deze jonge vereeniging. omdat het de eerste maal zal zijn, dat dit succeswerk in ons land door dilettanten op gevoerd wordt. We hebben enkele repetities in het achter zaaltje van Hotel No. Een meegemaakt en mochten constateeren, dat er ondanks het naar bunten lokkend zomerweer, daar binnen bard, ja zeer hard (van 711) gewerkt wordt. De muzikale leiding is in handen van den bekenden musicus Ph. S. Vlessing, de regie voert de heer Reinhard Rijke. Een onderhoud met den regisseur Deze was zoo welwillend in een kort onder houd ons van de plannen der IJ. O. V. te ver tellen. Een jonge, slanke verschijning: de heer Rijke. Wij vroegen hem waar hij zijn voorbe reiding tot het betreden van het pad der muzen genoten had. Te Berlijn waar ik het Regie-Seminar, dat onder persoonlijke, onmiddellijke leiding van Max Reinhardt stond, bezocht heb. Ik kreeg daarna practisch regiewerk te doen en vond in Duitschlands hoofdstad met dien arbeid o.a. drama's van Ibsen en Strindberg) veel voldoening. Het was natuurlijk alles vakwerk en met beroepsacteurs. Een operette, zooals we nu onder handen hebben, is nieuw voor mij. En ook het werken met dillettanten is nieuw". „Valt u dat- mee?" vroegen we. „Ja. als er iets is. dat me buitengewoon ver heugt. dan is.het wel de animo waarmede op de IJ. o. V. gestudeerd wordt. Dat vergemak kelijkt de taak der leiding in hoogé mate, de leiding welke zich (waar het, hier dilettanten geldt) slechts een woord voor oo-gen stelt: ge duld." „Hoe is de keuze zoo op de lustige Witwe gevallen? „Och, na Rose Marie gingen er stemmen op nu eens eindelijk den eeuwigen kringloop van het gewone genre dilettant-operette te verbreken en eens wat moderner werk te brengen. Toen dachten w^óf aan een Kal man óf aan een Lèhar-op**ette. Het vroo- lijke Weeuwtje leek ons wel het meest attrac tievolle zangspel. Hoewelzulk een werk levert groote moeilijkheden aangaande de mise-en-scène en solistische bezetting." „En bent u daar tot uw tevredenheid in geslaagd?" „Ja. de bezetting door plaatselijke dilettan ten is werkelijk prima. De titelrol wordt ge zongen door mevr. J. M. de Smidt, die haar opleiding genoot aan het conservatorium te Gent en thans verder studeert bij mevr. Schuil, zangpaedagoge te Haarlem," mevr. de Smidt is Zeeuwsche van geboorte. Twee andere rollen van het eerste plan zijn in handen van mevr. Dora AriszSclirama en den heer Jack. Roza. Beiden zijn IJmuide- naren, liefhebbers van plaatselijke kunst. natuurlijk welbekend". „En de mise-en-scène?" „Dat bezwaar, dat voor mij wel het zwaarst woog is glansrijk uit den weg geruimd. Zulk een mooie operette immers mag niet mis vormd worden door slechte décors. Door de medewerking van den heer A. van Tilburg be hoeft daar geen vrees meer voor te bestaan. Deze schildert geheel nieuwe décors en cou lissen naar onze ontwerpen, die eenigermate op het Russische Theater ingesteld zijn en in zulk een vorm, dat ze met de intenties der regie overeenkomt. Wij prijzen ons bijzonder gelukkig in dezen kunstschilder iemand ge vonden te hebben, die dit zoo scherp aanvoelt. Vermoedelijk zullen we nog een stap verder gaan en onze leden zelf de ontworpen costu mes laten vervaardigen, desnoods geza menlijk zooals op de revue-ateliers." „Wanneer denkt u gereed te zijn met de operette?" „Wij hopen, ja eigenlijk moeten wij half October klaar zijn. Het ligt in on. voorne men Donderdag 24 October as. de eerste voor stelling te geven. Dat dit werkelijk een gala voorstelling zal zijn, daar staat het diligent bestuur onder aanvoering van onzen actieven voorzitter, den heer Joh. v. d. Plas, u zeker wel borg voor! Moeite noch kosten zullen gespaard wor den om deze opvoering, welke dilettantenver- eenigingen nog nooit aandurfden, tot de clou van het seizoen te maken". „Is de geest op de IJ. O. V. een goede?" „Iets wat mij immer weer frappeert," zei de heer Rijke, „is het enthousiasme, waarmee alle leden altijd weer op de moeilijke scènes studeeren. Er heerscht op onze vereeniging een prettige verstandhouding; men gevoelt zich bij ons thuis en coterie, het groepjes vor men. dat vele vereenigingen tot zulke innerlij ke zoowel als uiterlijk saaie ensembles maakt, komt bij de IJ. O. V. gelukkig niet voor! De opkomst der leden op de repetities is van dien aard. dat we er zeer tevreden over zijn. Als er van de 50 per avond eens 4 wegblijven zal het veel zijn. Dit zegt toch wel iets. Vele adspirant-leden melden zich nog steeds aan, vnl. dames, zoodat we thans scher pere grenzen kunnen trekken dan bij den an vang der repetities. Wie zou in het door de crisis bijna lamge slagen IJmuiden zoo iets hebben kunnen droomen. Wij zéker niet. Door onze lens gesnapt K. Lu ij ting. De heer Luijting, een „Zaankanter" werd in 1883 geboren als zoon van een handelaar in bouwmaterialen. Op 17-jarigen leeftijd ver liet de heer Luijting zijn geboorteplaats om zich naar Twente te begeven, waar hij gedu rende vele jaren als opzichter en hoofdop zichter bij groote werken in functie is ge weest. Door een benoeming als hoofdopzichter bij .,de verdedigingswerken van Velsen tot Spijkerboor kwam de heer Luijting naar Vel sen. In 1917 trad de heer Luijting in den bouw- materialenhandel. Hij slaagde er in een be scheiden zaak tot een belangrijk bedrijf op te bouwen. De heer Luijting is lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging van handelaren in bouw materialen. Verder is de heer Luijting opper-brand- meester en beschermheer van de schermver- eeniging „Excelsior". Hij is tevens candidaat van de Neutrale Kiesvereeniging voor den Gemeenteraad. Tenoren en baksen zijn ons -bijzonder wel kom, voornamelijk ook al omdat de heeren koristen in deze operette veel en belangrijk werk hebben te doen. Ze zijn bijna allen de voortdurende cava liers van het Vroolijke Weeuwtje. En van dit voorrecht moeten ze toch in hun zang ge tuigen!" Een voorname factor om het welslagen der opvoering te waarborgen", meenden wij te moeten opmerken „dunkt ons toch een prima orkest. Hoe heeft de leiding zich dit ge dacht?" „Tja, definitief is hier weliswaar nog geen beslissing in genomen. Maar ik kan u wel zeg gen, dat de beste krachten uit dilettant-ver eenigingen in de gemeente gerequireerd zui len worden. Een toezegging, welke ons bui tengewoon tot verheugenis stemt, is die van de solistische krachten der Harmoniekapel De Eendracht. Waar zullen we betere blazers in geheel Noord-Holland vinden dan aan de Pa piermolen"? vertelde de heer Rijke. Iets dat we ten volle kunnen onderschrij ven. We hebben van den regisseur afscheid ge nomen, doch niet voordat we hem in zijn arbeid succes hadden toegewenscht. Wie, zooals wij, meerdere repetities bijge woond heeft, kan slechts bewondering heb ben voor het reuze-werk (bijna zouden we van Sisyphus-arbeid gesproken hebben), dat de leiding, i.e. de heeren Vlessing, Rijke met de andere bestuursleden hier tot stand brengt. Een koor van een 50-tal meerendeels jeug dige krachten tooneelïstisch en muzikaal be hoorlijk werk te laten verrichten is heusch geen sinecure. Gerekend de vele solisten en de vereischte orkestbezetting zullen aan de opvoering ruim 80 personen medewerken. In Augustus gaat de IJ. O. V. eens een Zondag in de schoonste streken van Gelder land uitblazen van de repetities; daartoe zijn. reeds een tweetal reiswagens gecharterd. Zoo wordt het aangename met het nuttige ver- eenigd. De IJ. O. V. wenschen we met haar Vroolijk Weeuwtje good luck toe! DE WERKLOOSHEID J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: 412 bouwvakarbeiders, 301 metaalbewerkers, 44 kantoorbedienden, 21 huisbedienden. 3n hout bewerkers, 26 landarbeiders. 517 visschers. ha ven en transportarbeiders, 653 losse en fa brieksarbeider" 284 in overicr* baroenen. T^-- der beneden den leeftijd van 18 jaar: 1 bouw vakarbeider. 10 metaalbewerkers, 6 kantoor bedienden. 10 huisbedienden, 38 losse en fa brieksarbeiders en 4 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2337.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1