Haarlem's Kunstschatten. Mooie onderscheiding voor Hollandsch geleerde. Wij vernemen, dat het „Executive Commit- lee" van de Rockefeller Foundation te New- York heeft besloten opniguw een aanzienlijk bedrag beschikbaar te stellen, teneinde het Dr. H. de Jong, zenuwarts te Amsterdam, mo gelijk te maken gedurende 'n aantal jaren zijn onderzoekingen over dementia praecox (de meest voorkomende vorm van krankzinnig heid) voort te zetten. Deze onderzoekingen hebfcen sinds ge- ruimen tijd, vooral in het buitenland, sterk de aandacht getrokken. Wij herinneren er aan, dateenige jaren geleden een boek van de hand van Dr. De Jong en Dr. Baruk over dit onder werp door de Académie de Médicine te Parijs met de „Prix Herpin- v>era bekroond. Opnemen van arheidslcrachten in bloembollenbedrijven. Priorij van Egmond ingewijd. Door Mgr. Aengenent. Dinsdag, op den feestdag van St. Adeibertus, had de plechtige inwijding plaats van de Priorij tot voorloopig verblijf voor de Mon niken van Egmond. Vele hoir'erden vrienden van Egmond en andere belangstellenden had den zich om tien uur op de St. Adelbert-us- akker vereenigd waar de Bisschop van Haar lem Z.H. Exc. Mgr. J. H. J. Aengenent de Hei lige Mis zou opdragen. Nadat het Adelbertusklokje de komst van 'den Bisschop had aangekondigd, droeg deze met assistentie van dr. P. J. van Gils en Deken E. P. Rengs van Alkmaar een Heilige Mis op, waaronder vele der aanwezigen tot de Heilige Tafel naderden. In een korte predicatie herinnerde Prof. W. Nolet aan de generatie van Monniken, die Eg mond gekend had, totdat toen na een tita nenstrijd de geestelijkheid in ons kleine Hol land gebroken was ook een der monumenten van die eenheid, de Abdij, verwoest werd. Slechts de put van St. Adelbert bleef over, en toen de herinnering aan dezen apostel van Kennemeriand weer levendig werd, is, volgens het profetische woord van den heer G. van den Bosch vanaf den Adelbertusakker de belang stelling gekomen voor den heropbouw van de Egmondsche Abdij. Na de Heilige Mis vereenigden de aanwezi gen zich op het Abdij-terrein, waar door Mgr. Aengenent met de liturgische plechtigheden de klok werd gewijd, welke tot opschrift heeft: „Joseph, Maria, wij luiden de klokken in Ken nemeriand". Na den Bisschop was het de eere-voorzitter van het inzamelingscomité, Jhr. Ruys de Bee- renbrouck, die het eerst de zilveren tonen van de klok liet hooren. Nadat de klok was ingewijd, werd het ge bouw inwendig cloor den Bisschop ingewijd. Hierna hield Mgr. Aengenent vanaf den in gang van het gebouw een toespraak, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat veel rechtschapen Nederlanders die er een eer in zullen stellen, hier een oude traditie te doen herleven, van vreugde vervuld zijn op dezen plechtigen dag, welke van historische betee- kenis is, zoowel in de geschiedenis van ons vaderland als voor de kerk in Nederland. De Abt van Oosterhout, Dom J. Pun it de Parry, sprak hierna een dankwoord tot den Bisschop, Jhr. Ruys de Beercnbrouck en de medehelpers van het inzamelingscomité, tot den architect, de heer Kropholler en de zeer talrijke gevers van giften in natur.a en aal moezen voöi' den opbouw. - Na afloop der plechtigheid werd het gebouw bezichtigd. Gemeentebesturen vreezen moeilijkheden Audiëntie bij den minister aangevraagd. VROUW VIEL UIT HET RAAM. Dinsdagmiddag is uit een perceel 'aan de Sarphatistraat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping op straat gevallen. Zij kwam nog eerst op een zonnescherm terecht, dat door den val werd vernield. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer in bewusteioozen toestand naar het Ned. Israel. Ziekenhuis overgebracht, waar zij korten tijd latex overleden is. EEN DILUVIALEN MENSCHENSCHEDEL GEVONDEN? Bij graafwerken voor aanleg van de pe troleumhavens te Hengelo is in een klei laag een schedel gevonden, welke vermoe delijk uit den diluvialen tijd stamt (ruim 20.000 jaar geleden), De C. N. O. P. protesteert. Tegen de aantasting der salarissen. De Centrale van Ned. Overheidspersoneel heeft in de groote zaal van -den Dierentuin te 's-Gravenhage een congres gehouden ter bespreking van het wetsontwerp ter verla ging van de openbare uitgaven. Het congres stond onder leiding van den heer M. M. Cohen, voorzitter der C. N. O. P.. die er aan herinnerde, dat het binnen een tijdsver loop van anderhalf jaar voor de tweede maal is. dat men in deze zaal bijeen kwam om te protesteeren tegen aantasting van de in komsten van het overheidspersoneel om de tekorten op de begrooting te dekken. Thans had men mogen verwachten, dat men het Rijkspersoneel een tijd van rust zou hebben gegund. Reeds GO millioen heeft het perso neel bijgedragen. Naar de regeering zelf er kend. vormt dit bedrag een zeer belangrijke offer. Wanneer nu gezegd wordt dat de sa larissen „zeer noode" worden aangetast, kan dit niet veel indruk maken. De heer Kooiman, secretaris der C. N. O. P. verheugde zich er over, dat de regee ring na twee jaar geleden geen poging meer aan -den dag heeft gelegd om de vrije mee- ningsuiting van het overheidspersoneel te beletten. Spr. trad voorts in een nadere beschou wing van onderdeelen van het Bezuinigmgs- ontwerp. Hij bestreed de gevraagde machti gingen, die hij onnoodig en on-Nederlandsch noemde, voorts de voorgestelde wijzigingen met betrekking tot de pensioenen, die on aantastbaar zijn. Voorts keurde de heer Kooiman af het voornemen om de Warenwet geheel of ge deeltelijk buiten werking te stellen, waar door de volksgezondheid bedreigd wordt. Het Nederlandschc volk vraagt van de regeering constructieve politiek. Zij zal daarbij het overheidspersoneel aan haar zijde vinden. De heer Roos. lid -der Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg, zeide dat het overheidsgezag eenzijdig bindend is. Maar daarom m-oeten juist de besluiten der over heid redelijk zijn. Overleg heeft de regeering bij dit wetsontwerp m-et- opzet genegeerd. Het Centrale Overleg had behoomw. te wor den ingeschakeld. *fcpr. pleitte tenslotte voor eea cï25»oelas- tfcig, ook op het bezit. Zooals men weet, heeft de minister van Sociale Zaken op 17 Juni jl. een circulaire verspreid, betreffende het opnemen van ar beidskrachten in de bloembollenbedrijven. Deze regeling werd door belanghebbenden geacht te zijn. noch van belang voor de ge meenten in de bloembollenstreek, noch voor de bedrijven, weshalve Dinsdagmiddag een gemeenschappelijke vergadering belegd is op het gemeentehuis van Sassenheim. Na uitvoerige beraadslagingen heeft men den minister van Sociale Zaken het volgen de telegram gezonden: Aan Z. Exc. den minister van Sociale Za ken. Gemeentebesturen der bloembollen streek te Sassenheim bijeen, ter bespreking inzake het opnemen van arbeiders in het bloembollenbedrijf; zien eenparig zeer groote moeilijkheden bij een eventueele uitvoering dezer regeling; verzoeken beleefd ten spoe digste een audiëntie voor een commissie uit deze gemeentebesturen. Tevens gelieve opschorting der regeling voor de bloembollenstreek in overweging. Gouverneur burgemeester. Marechaussee wordt geëerd. Brigade uit Oss wordt door de Koningin ontvangen. De manschappen der brigade Oss van de Koninklijke Marechaussée zullen Vrijdag morgen a.s. onder leiding van opperwacht meester Mintjes. naar het Loo vertrekken om aldaar op het paleis door de Koningin te worden ontvangen. De brigade zal door haar districtskapitein den heer Bouwier, uit Nijmegen, aan de Ko ningin worden voorgesteld, waarna zij het corps persoonlijk zal toespreken. Vervolgens zal zij de brigade inspecteeren en na afloop daarvan zal het corps voor de Koningin defileeren. Tevens zal naast de brigade uit Oss. aan het défilé deelnemen, opperwachtmeester van der Beek, van de brigade der Koninklijke Marechaussée, te Uden. N.V. SUMATRA RUBBER-CTJLTUUR MIJ. „SERB AD J ADI". In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde maatschappij, werden de balans en de winst en verliesrekening per 31 Dec. 1934 goedge keurd. De heer J. S. Posthuma, als Commis saris aan de beurt van aftreding zijnde, werd herkozen. Medegedeeld werd. dat uit den oogst van 1935 werden verkocht: 644.020 halve KG. rubber tot dooreen 19 1/8 cent per 1/2 K.G. cif. ARBEIDSCONFLICT TE BUDEL OPGELOST. Zooals men weet. zijn eehigén tijd geleden onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, besprekingen gehouden met partijen, betrokken bij het conflict bij de N.V! Zincs de la Campine, te Budel. Wegens betalingsmoeilijkheden met het buitenland konden 'deze besprekingen geen succes heb ben, Daar deze moeilijkheden sindsdien opgelost konden worden, slaagde de plaatsvervangende rijksbemiddelaar in het vierde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, er in. in een volgende bespreking overeenstemming tusschen beide partijen te bereiken. Het conflict is hiermede :eëïndigd. Vrouwelijk Oss aan 3e Beurt Door de gemeente-politie van Oss, is Dins dagmiddag gearresteerd de ongeveer 30-ja- rige vrouw Van R.-van der E., die er van verdacht woröfc in 1934 een brandstichting te hebben gepleegd. Tijdens een streng verhoor waaraan zij op het politiebureau onderwor pen werd, bekende zij het haar ten laste gelegde. Zij zal ter beschikking van den Of ficier van Justitie te Den Bosch worden ge steld. DE INBRAAK IN DE NOODKERK TE EIJGELSHOVEN. Nabij den spoorwegovergang op den Rijks weg tusschen Geleen en Sittard werden Dinsdagmiddag enkele hosties gevonden, af komstig van de inbraak in de noodkerk te Eijgelshoven, gepleegd in den nacht van 13 op 14 Juni. Zoodra de politie van Geleen van deze vondst in kennis was gesteld, stelde zij in samenwerking met de politie van Sittard een onderzoek ter plaatse in, waarbij nog enkele hosties werden gevonden. In een diepen bruin kool vijver is een ijze ren kist gevonden, waarin de gouden deksel van een der cibories was, het lepeltje en de vernielde doos, waarin de kelk was geborgen geweest. TEGEN VERHOOGING VAN HET AANTAL LEERLINGEN PER ONDERWIJZER. De Bond ter behartiging van de belangen van het kind heeft aan den Ministerraad en de beide Kamers een adres gezonden, waarin met betrekking tot het bezuinigingsontwerp bezwaren worden aangevoerd tegen de drei gende verhooging van het aantal leerlingen per onderwijzer', het voornemen de dagnijver heidsscholen met een cursusduur van meer dan twee jaar om te zetten in scholen met een cursusduur van twee jaar en de ver hooging van den toelatingsleeftijd voor het dag-nijverheidsonderwijs. JUSTITIE TE AMSTERDAM NEEMT EEN WEEKBLAD IN BESLAG AMSTERDAM. 25 Juni (V.D.) Naar we vernemen heeft de officier van justitie mr. De Blécourt de geheele oplage van het a.s. Zondag te verschijnen nummer van „De Gulden" in beslag laten nemen. Dit was het eerste num mer van .,De Gulden", een weekblad dat zich ten doel stelt het publiek in te lichten omtrent uitwassen op financieel gebied. De beslagname hield verband met een artikel over het provo- ceeren van een strafbaar feit door een eom- missionnair hier ter stede inzake de vervalsch- te H. V. A.-aandeelen, in welk artikel de offi cier van justitie beleedigende uitdrukkingen meende te vinden omtrent den provocateur. CHILEENSCHE SCHULDENBESPREKINGEN OPGESCHORT AMSTERDAM, 25 Juli (V.D.) Met betrek king tot de conferentie, die aan het einde van de vorige week te Parijs werd gehouden tusschen de vertegenwoordigers van de Fran- sche. Belgische, Zwitsersche en Nederland- sche houders van de Chileensche obligaties verneemt het persbureau Vaz Dias, dat de be sprekingen voorloopig zijn opgeschort om de Chileensche delegatie gelegenheid te geven overleg te plegen met haar regeering. De be sprekingen zullen binnenkort worden hervat. Handelsbesprekingen met Italië zonder resultaat? Wraakgierige woonwagen bewoner. Viel een motorrijder aan. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur heeft op den Jaagweg onder de gemeente Avenhorn een doodelijk ongeval plaats gehad. Een personenauto, waarmee couranten wer den vervoerd en die bestuurd werd door den heer C. K. uit Hoorn kwam met groote snel heid den Jaagweg af rijden in de richting- Hoorn. Bij het -passeeren van het woonwagen kamp kwam een bewoner van een der wagens, waarschijnlijk om naar zijn spelende kinderen uit te zien, juist den weg op geloopen. De man werd door de auto gegrepen en met zulk een kracht tegen de voorruit geslingerd, dat deze geheel versplinterd werd. De ongelukkige werd over een grooten afstand meegesleurd en op slag gedood. Hij was vader van 12 kinderen. Een ander woonwagenbewoner ontstak over dit ongeval zoo in woede, dat hij een motor rijder. dien hij abusievelijk voor den dader hield, te lijf ging en met een steen hevig tegen het hoofd sloeg. Hij werd echter dadelijk vastgegrepen en de motorrijder kwam er be trekkelijk goed af. De bestuurder van de auto tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, kwam er met eenige lichte snij wonden af. Gedupeerde gepensionneerden van den Lloyd. Vragen aan de regeering gesteld. Het Tweede-Kamerlid mevr. BakkerNort heeft de aandacht van den minister van Eco nomische Zaken gevestigd op het feit, dat de 212 pensioengerechtigden, onder wie 80 we duwen van de N.V. Kon. Holl. Lloyd, ten ge volge van de aan deze maatschappij verleen de voorloopige surséance van betaling, sinds 1 Juni geen pensioen meer ontvangen en dien tengevolge in een allertreurigsten toestand verkeeren. Mevr. BakkerNort verzoekt ver der den minister maatregelen ten behoeve van deze gedupeerde gepensionneerden te treffen. CRITIEK OP DE MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Dr. C. J. Wijnaendts Francken heeft naar aanleiding van de kwestie-Marsman in de Maatschappij voor Nederlandsche Letterkun de een schrijven gericht tot het bestuur dier maatschappij, waarin hij zijn ontstemming te kennen geeft over het gebeurde bij de to.e- kenming van den Van der Hoogt-prijs. Dr. Wijnaendts Francken merkt op, dat de be weegredenen tot de niet toekenning van den prijs getuigden van zekere kleingeestigheid en niet terzake deden en geheel stonden be zijden het gehalte van het werk, hetgeen het eenige was wat te beoordeelen viel. Hij legt er vervolgens den nadruk op dat het zijn uitdrukkelijke wensch is dat bij de toeken ning van dezen door hemzelf ingestelden prijs nimmer dergelijke overwegingen zullen voor zitten en dat de werken die ervoor in aan- werking komen uitsluitend beoordeeld zullen worden naar hun innerlijke waarde geheel afgezien van wat de schrijver daarbuiten om mocht verricht hebben. Ongunstige wending in de onderhandelingen. De onderhandelingen over een regeling van de handelsbetrekkingen tusschen het ko ninkrijk dér Nederlanden en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Neder landsche delegatie worden gevoerd, hebben een ongunstige wending genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de delegatie terugke'e- ren zonder dat een overeenkomst zal zijn tot stand gebracht. SPORTVLIEGTUIG MAAKT EEN NOOD LANDING. Dinsdagmiddag omstreeks half zes moest het sportvliegtuig P.H.-L.-P.S., dat van Brussel kwam en bestuurd werd door Ir. F. J. Philips tengevolge van een defect aan den motor een noodlanding maken, op een weiland nabij Yerseke, waarbij het over den kop sloeg. Het toestel werd zwaar beschadigd, doch de heer Philips had slechts lichte schrammetjes op- geloopen. Hij is later per trein naar Eindhoven vertrokken Aert de Gelder of Ferdinand Bol, in het Bisschoppelijk Museum. Tot de interessantste schilderijen in dit Haarlemsch Museum behoort het bijna twee Meter hooge doek dat ge hier afgebeeld vindt en dat een oud-testamentische episo de in beeld brengt: een waarschuwend woord van den profeet Nathan, tot den machtigen Koning David gesproken, Interessant al in tweeërlei opzicht. Naai den inhoud der voorstelling zoowel als naai de kunstcritische toeschrijving is een twijfel mogelijk, Werd het doek door De Gelder of door Bol geschilderd of misschien zelfs door geen van beiden? En welk gesprek is het dat Nathan de Profeet hier bij zijn heer inleidt, want in David's leven speelt Nathan vaak een rol van boodschapper en verklaarder van Gods wil. Laat ons eerst de voorstellingsquaestie even nader beschouwen. Wij lezen in het boek Samuel dat wanneer David, op het toppunt van zijn macht gekomen, de ark des Heeren naar zijn stad heeft gevoerd, de idee bij hem rijpt zijn Heer een tempel te bouwen. Nathan, aanvankelijk in 's konings plan geen kwaad ziende krijgt echter een in geving van hoogerhand, dat Godes verbond met het volk van Lsraël nog van duurzamer aard en grootscher inhoud zal zijn dan door een bouwwerk kan uitgedrukt worden en het zou deze boodschap kunnen zijn die op onze voorstelling in beeld is gebracht. De koninklijke attributen waarmede de schil der de figuur van David versierd heeft, spreken voor dit plechtige moment, doch de uitdrukking van schrik op 's konings gelaat en die van angstigen boodschapper op dat van Nathan zouden ook op een later ge sprek kunnen wijzen. En wel op dat, waarin Nathan zijn koning verwijt op minder faire wijze zijn trouwen veldheer Uria onschade lijk te hebben doen maken, alleen om diens schoone echtgenoote Bathseba zonder op spraak tot vrouw te kunnen nemen. De ex pressie van koning en profeet, welke laatste eerst- in een gelijkenis van den rijke die het eenig ooilam van den arme heeft afgeno men, het bericht van Gods toorn heeft voor bereid, schijnt even verdedigbaar op dit tweede gesprek te wijzen. Wij mogen den hedendaagschen beschouwer vrij laten naar eigen inzicht en bijbelbegrip te beslissen, daar dat- per slot van rekening voor de kunstoualiteifc van het werk niet vain over wegend belang is. Niet minder problematisch is deze schil derij als zoodanig. De Gelder of Bol. Entre ces deux.... is er misschien nog een ander. Het bevat verscheidene stukken, die er op wijzen dat hier niet de eerste de beste aau het werk geweest is, maar wel degelijk een interessant en zeker een zeer geroutineerd artist. De handen van Nathan zijn prachtig, de hermelijnen mantel en de hoofddoek van David zeer knap van stofuitdrukking. Sommige fragmenten tafelkleed en ge deelten van Davids over de knie geworpen kleedij zijn daarentegen tamelijk grof van peinture en doen aan atelierarbeid van as sistenten denken. Zelfs de leek ziet dat zulk werk uit Rembrandt's school komt en inder daad doen kop en hoofddoek van David aan de Gelder denken, en. is an kop en houding van Nathan veel van Ferdinand Bol's stijl. Nu is er in Haarlem geen gelegenheid onze indrukken met andere, en bekendere werken van Bol of De Gelder te vergelijken. Wie de moeite wil nemen .met ons plaatje naar het Rijksmuseum te gaan, vindtdaar vergelij kingsmateriaal en kan zich beginnen te oefenen in vergelijkende, kunstcritiek. Hij stelle zich echter niet voor daar dan als een tweede Dr. Bredius vandaan te -komen met de oplossing voor de Jansstraat in zijn zak. Want die dingen zijn moeilijker uit elkaar te halen dan men zoo denkt, als men een groo ten naam zoo „ganz gelassen ausspricht". Als er geen archivalische gegevens over de herkomst van zulk een schilderij voorhan den zijn of niet van elders verwante voor studies of teekenin-gen bekend zijn die een dubieuse toeschrijving dekken, dan blijft er veel hypothese over. Wij laten dan ook in de quaestie der toeschrijving onzen lezer vrij om voor De Gelder of voor Bol te opteeren al naar het hem goed dunkt. Omdat het doel van onze wandelingetjes langs Haarlem's Kunstschatten toch maar alleen is: voor een aantal mooie dingen belangstelling te wek ken, en daartoe behoort dit curieuse werk zeker. Maar zal nu een slimme lezer vra gen -als ige nu toch zoo weinig over her komst etc. van zulk een doek weet, hoe weet ge dan dat het „überhaupt" David en Nathan voorstelt? Daartoe, geachte die nen ons de attribu ten. Zooals alle heili gen en goden in beel dende kunst hun at tribuut hebben dat bijna nimmer ont breekt en waaraan ze op schilderij of plas tiek te herkennen zijn, zoo is de harp die naast David op ta fel staat het attri- buut zijner persoon lijkheid. Het blijft hem vergezellen als h erke nn ingste eken ook al heeft het met zijn plannen voor tempelbouw of zijn verlangens naar Bathseba geen actie ven rol meer. En bleef, tot op den hui- digen dag de harpe Davids niets in den volksmond leven als symbool van den mu zikalen koning-veld heer, die danste voor den arke en speelde voor de dienstmaag den? Neen, over het on derwerp onzer voor stelling behoeft geen onzekerheid te be staan, doch wie er de schilder van isik kan het u niet zeg gen en vind het voor het oogenblik ook niet vah groot belang J. H. DE BOIS. WOENSDAG 26 JUNI 1935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 26 Juni: Piano's van papier worden thans—te Parijs gemaakt. Een is verkocht aan den Hertog van Devonshire. In plaal"> van hout is de kast van geperst papier, dat gepolijst is; de kleur is crème-wit. De toon van het instrument moet niet sterk, maar week en vol zijn en boven dien lang doorzingen. De onregelmatigheden bij de Interbank. Bankier te Weenen aangehouden. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van malversaties, gepleegd bij de N.V. Interbank (Bank voor intermediaire credieten) te 's-Gravenhage. Naar destijds werd meegedeeld, was de directie van de bank, bestaande uit buitenlanders, op de vlucht gegaan, kort voor dat de politie een inval ten kantore van de N.V. kwam doen. Dezer dagen is de heer S. B„ de voornaam ste van de leden der directie, te Weenen ge vat, toen hij daar aankwam. Aangezien hij Oostenrijker van nationaliteit is, kan hij door Oostenrijk niet worden uitgeleverd. Hij zal te Weenen wegens de malversaties, waar van hij wordt verdacht, terecht moeten staan. Het bewijsmateriaal, dat de politie tegen de leden van de directie o.w. den aan gehoudene in handen heeft, is overstelpend. Dinsdag is bij de bank weer een inval ge daan, de Duitsche remissier L. en een Neder lander zijn gearresteerd. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor den Raad van de gemeente Roosendaal en Nispen werden uitgebracht 9580 (8864) gel dige stemmen. Hiervan verwierven de R.K. Staatspartij 3506 (2534) stemmen, de S, D. A. P. 1333 (630), Kath. Dem. Partij 1869, R.-K, Middenstand 1078, Lijst Konings 626, Lijst Verheyen 452, Lijst De Nil's 188, Lijst A. Tops 120, Neutrale lijst 63, Werkloozenlijst 26, Protestantsche lijst 278; Onafhankelijke Protestanten 41. De kiesdeeler bedroeg 504 4/19. Gekozen werden R.-K. Staatspartij 8 (7); S.D.A.P. 3 (2). Kath. Dem. Partij 4 (0). R.K. Middenstand 2 (0). Lijst G. Konings 1 (1); Lijst J. Verheyen 1 (1). Acht verspreide ze tels uit den ouden Raad gingen verloren. Bij de te Gieten gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieuwen gemeente raad geworden: 5 Vrijz. (thans 4), O V.-D. (2). 4 S.D.A.P. (3). 2 C.-H. (2). Te 's-Heerenberg is de samenstelling van den nieuwen gemeenteraad geworden; 2 S.D.A.P. 9 R.-K. (8). 3 Onafh. (6); 1' Protestant (1). Te Maasbree werden gekozen.: 2 S.D.A.P. 13 R.-K. Autoverhuurders klagen over de hooge lasten. Protestvergadering in Den Haag. Het luxe-verhuur- en taxi-autobedrijf heeft in Den Haag een vergadering gehou den om de aandacht te vestigen op de groo te moeilijkheden, welke het bedrijf thans ondervindt. Ir. B. de Wolff, secretaris der Alg. Ned. Verkeersfederatie, sprak over de financieele lasten van het motorwegverkeer en de plannen voor een algemeen vergun ningsstelsel. Spr. zeide, dat het hoofdzake lijk de Spoor- en Waterwegen zijn, welke beslag leggen op 's lands schatkist. Bij coör dinatie-overwegingen stelle men volgens ir. De Wolff voorop, dat de vrije ontwikkeling der bedrijven zoo min mogelijk belemmerd moet wonden. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord. Slachtoffers van de hitte. De zeventienjarige boomkweekersknecht. W. C. Z.. wonende te Boskoop is, terwijl hij in een kas op een kweekerij werkte, ten gevolge van de hitte overleden. Daar Z. door het wer ken warm geworden was, had hij zich groo- tendeels ontkleed. Het zonlicht, dat toen op zijn huid scheen, werd hem noodlottig, want nadat hij geruimen tijd onder de brandende zon in de kas zijn werkzaamheden had ver richt, werd hij onwel en overleed enkele oogenblikken daarna. Te Bolsward werd de ruim 65-jarige werk man A. Hoekstra levenloos thuis gebracht. H. was bij een boer in het hooiland bezig ge weest. De ongewone warmte is hem noodlottig geworden. Onder het werk zakte hij plotseling in elkaar en was op slag overleden. In de Damstraat te Amsterdam is Dins dagmiddag een 22 jarige jongedame door de warmte bevangen. Door den G.G.D. is zij naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Dinsdagavond is op den Buiksloterweg te Amsterdam een man opgenomen, die door de warmte bevangen was. In zeer ernstigen toe stand is hij naar een der ziekenhuizen over gebracht. MEISJE VERDRONKEN. In den gemeente Appeltern is het één jarig dochtertje van de familie J. op een on bewaakt oogenblik in een sloot terecht ge komen. Toen men het kindje na eenigen tijd uit het water haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. MEISJE DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Gisteravond is de bliksem geslagen in de boerderij van Ebbers op Hiermaat te Zelhem. Het 7-jarig dochtertje werd getroffen en ge dood.. De boerderij is totaal afgebrand. J

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2