Radio-Procramma dan in de Zon De Nederlandsche Industrie op de Brusselsche tentoonstelling. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL WOENSDAG 26 JUNI 193" HAAS' Azijn alleen Steevast nummer, één! Engeland, Lagerhuis houdt zich met de Londensche vlootbesprekin- gen bezig. Duitschiand stemde er in toe nooit meer tot een „onbeperkten oorlog" over te gaan. Eden's confe rentie met Mussolini. Het Abessynische vraagstuk kwam ter sprake. groote inkomens en door progressieve belas ting op de bedrijven. De nieuwe successiebe lasting zou beginnen bij nalatenschappen van 300.000 dollar. De toeslagbelasting op inkomens van meer dan l millioen dollar per jaar, die thans 59 pCt. bedraagt, zou progressief verhoogd wor den van 60 pCt-, tot 80 pCt. bij inkomens van meer dan 10 millioen dollar. De N.V. belasting zou 10 pCt. bedragen bij een zuivere winst van 200 dollar en oploopen tot Viy2 pCt. bij een zuivere winst van 20 millioen dollar. De progressie zou in de plaats komen van de tegenwoordige uniforme be lasting van 12 3/4 pCt., die geheven wordt van alle bedrijfsvormen. Lagerhuisdebat over de vlootbesprekingen. Ui het Lagerhuis verklaarde de eerste Lord Admiraliteit, Sir Bolton Eyres Monsell, (jat in den loop van de vlootbesprekingen m>et puitschland namens de Duitsche regeering verklaard was, dat Duitschiand nooit meer I gen onbeperkten duikbootoorlog zou voeren, i eau verklaring, die door het geheele huis met I geestdrift werd ontvangen. Tijdens de bespre- King van de vele bijzonderheden met betrek- 1 King tot de bestaande zeeverdragen, aldus werd verder medegedeeld, hebben de Duitsche vertegenwoordigers verklaard, dat Duitschiand bereid is zich te houden aan de regels voor den I puikbootoorlog gelijk die zijn vastgelegd in deel IV van het Londensche verdrag en dat zij bereid waren te aanvaarden, ook zonder er rekening mede te houden of het door alle andere mogendheden werd aanvaard. Nadat spreker daarop deel IV van het Lon- I densche verdrag had voorgelezen zei hij verder: pat beteekent, dat Duitschiand er in heeft toe gestemd, dat het nooit weer zijn toevlucht zal nemen tot datgene, wat men tijdens den oor- jog den onbeperkten duikbootoorlog genoemd beeft. De nationale liberaal Lambert vroeg daarop, welke mogendheden hun toestemming hadden gegeven tot het verdrag van Londen. Sir Bolton Eyres Monsell antwoordde, dat dit ver drag was onderteekend door Engeland, De Ver. Staten, Japan, Frankrijk en Italië, doch dat tot dusverre alleen nog maar Engeland, de V, S. en Japan er door gebonden worden, aan gezien Frankrijk en Italië nog niet geratifi ceerd hebben. De oppositioneele labourafgevaardigden Thons vroeg of de kwestie van afschaffing der duikbooten besproken was, waarvoor de Duitschers zich steeds hadden uitgesproken. Hierop werd geantwoord, dat de Duitsche ver tegenwoordigers herhaald hadden, dat zij evenals de Engelschen voor 't afschaffen wa ren van duikbooten, doch dat helaas op het oogenblik eenige andere landen daar niet mee instemmen. Afgevaardigde Cocks vroeg in het verder verloop van de zitting den eersten minister of deze voornemens was vertegenwoordigers van de Fransche, Italiaansche en Russische regeeringen naar Londen uit te noodigen ten einde deel te nemen aan de besprekingen over de bewapeningen ter zee. Baldwin antwoordde hierop, dat hij deze vraag bevestigend kon beantwoorden. Op de verdere vraag van Cocks, of reeds antwoorden ontvangen waren op deze uitnoodigingen, ver klaarde Baldwin echter, dat hij daarover op het oogenblik nog geen nadere inlichtingen kon verstrekken. In het verder verloop van de Lagerhuiszit ting verklaarde Baldwin in antwoord op de vraag of de Engelsche regeering voorstellen zou willen doen tot bijeenroeping van een economische wereldconferentie der leidende industrieele mogendheden, dat de Engelsche regeering te allen tijde er met kracht naar streeft alles te doen wat in haar vermogen is om den internationalen handel te bevorderen. Spr. geloofde echter niet, dat men dit doel op het huidige oogenblik zou kunnen dienen door het bijeenroepen van een zoodanige con ferentie. Het gerucht, dat Macdonald voor een politiek bezoek naar de Ver. Staten zal gaan, is onjuist. Italië. 'Abessynische kwestie te Rome ter sprake. Het tweede onderhoud tusschen Mussolini en Eden is gistermiddag om vijf uur begon nen, nadat de Engelsche minister terugge keerd was van Castel Fusano, waar hij had deelgenomen aan een déjeuner, dat 'aange boden was door Suvich. Het onderhoud tus- l schen Mussolini en Eden duurde ongeveer twee uur. In aansluiting daarop ontving Eden I de Engelsche journalisten. Over de slotbespreking tusschen Eden en Mussolini wordt van Italiaansche zijde het i volgende officieele communique gepubliceerd: „Minister Eden heeft opnieuw met den chef der regeering een onderhoud van een uur ge had. De verschillende Europeesche problemen j werden aan een beschouwing onderworpen. Daarbij is vastgesteld, dat de richtlijnen, vast gelegd in het Londensche communique van 3 f Februari en in de besluiten van Stresa, in het belang van de consolidatie van Europa verder ontwikkeld kunnen worden. Ook de Abessynische kwestie is behandeld". Verder wordt er de' nadruk op gelegd, dat met uitzondering van Duitschlands eventueele terugkeer tot den Volkenbond alle punten zijn behandeld. Het is niet uitgesloten, dat Woens- j dagmorgen ,een nieuwe bespreking zal plaats vinden tusschen Eden en Suvich Chaco-conferentie deze week bijeen. Uit 'Buenos Aires, 25 Juni. Medegedeeld wordt dat aan het einde dezer week de vre desconferentie zal worden bijeengeroepen, die tot taak heeft, definitief een einde te maken aan het Chaco-conflict tusschen Bolivia en Paraguay. (V.D.i Amerika. Het congres der Internationale Kamer van Koophandel. Prof. Gregory pleit voor internationale stabilisatie-overeenkomst. In het' middelpunt van de belangstelling- stonden gistermiddag op het congres van de Internationale Kamer van Koophandel de beraadslagingen van de groep „Financiën, Industrie en Handel", over het valutapro bleem. Li het uitvoerige ontwerp-resolutie wordt de onverwijlde stabiliseering van de valuta's op goudbasis met klem geëischt. De groep „verkeer", die zich bezig hield met problemen van het internationale tele- graafverkeer betreurde de verhooging van de tarieven op grond van de Madrileensche code en beval dringend aan ter gelegenheid van de eerstvolgende conferentie de tarieven te verlagen. Nader wordt uit Parijs gemeld: In de plenaire zitting van de Internatio nale Kamer van Koophandel van Dinsdag hebben het woord gevoerd prof. dr. Gregory, van de School of Economics te Londen over het onderwerp „valutastabilisatie en econo mische saneering" en Lord Luke (Engeland), die in uitvoerige uiteenzettingen de valuta- politiek van Engeland verdedigde. Gregory sprak zich uit voor een interna tionale overeenkomst omtrent de stabilisatie der valuta. Deze mag,. betoogde hij o.m., niet worden beschouwd als een definitieve maat regel door één staat genomen doch als een program, dat bij algemeen overleg wordt vastgesteld en waaiwan het eerste punt in ternationale besprekingen moet vormen. In aansluiting hierop heeft de vergadering een resolutie-commissie aangesteld, die on der voorzitterschap van den president der Internationale Kamer van Koophandel zal staan en voorts zal bestaan uit twee plaats vervangende voorzitters, drie assessoren en een secretaris. Iedere landsgroep is vertegen woordigd door een gedelegeerde en een ver vangend gedelegeerde. De commissie zal Dinsdag, Woensdag en Vrijdagmiddag bijeen komen, teneinde de resoluties van de ver schillende zittingen te bestudeeren en te coördineeren OVER TWEE JAAR DAGELI.TKSCHE LUCHTDIENST OVER DEN OCEAAN? Naar de Tel. uit Londen verneemt is de voor bereiding voor de plannen tot het instellen van een luchtverbinding over den Atlantischen Oceaan zoover gevorderd, dat de dagelijksche dienst binnen twee jaren tusschen Liverpool en New-York zal kunnen worden ingesteld. De dienst zal in stand worden gehouden met Sikorsky-vliegbooten van het S. 42 type, welke in Groot Brittannië zullen worden aan gemaakt De rechten hiertoe zijn verworven door de British Aircraft Manufacturing Corp. welke een dochter-maatschappij zal vormen die den dienst New-York zal onderhouden. Binnen enkele weken zal een kapitaals-uitgifte van 500.000 pond plaats vinden CHIAPPE VOORZITTER VAN DEN PARIJS CHEN- GEMEENTERAAD. PARIJS, 25 Juni (V.D.) De voormalige prefect van politie te Parijs Chiappe, wiens aftreden een der voornaamste gebeurtenissen was in verband met de Februari-onlusten van verleden jaar. is gisteren met 55 van de uitgebrachte 85 stemmen gekozen tot voor zitter van den Parijschen gemeenteraad. De uitslag van de stemming werd onder protest van de socialistische en communistische lé den bekend gemaakt. Belgische mijnwerkers in staking. 600 arbeiders leggen het werk neer. Roosevelt's belasting voorstellen. Na een langdurige bespreking op het Witte Huis hebben de democratische fractieleiders besloten, zich accoord te verklaren met een behandeling der belastingvoorstellen van Roosevelt nog in de huidige zitting van het Congres. Zij hebben daarmede voldaan aan een dringenden wensch van den president. Het is niet mogelijk, dat het Congres thans tot Ier in den zomer bijeenblijft. De voorzitter van de financieele senaats commissie, Harrison, heeft naar aanleiding van Roosevelt's belastingvoorstellen medege- deeld, dat volgens het ontwerp van den presi dent jaarlijks 340 millioen dollar aan be lastingen meer moet worden opgebracht en wel door de belasting op erfenissen en schen dingen, doch verhooging der belasting voor Maandag is een arbeider van schacht 28 van de Charbonnage de Levant te Jemappes, die in conflict was geraakt met een ploeg baas, ontslagen. In verband daarmede hebben zeshonderd mijnwerkers het werk neergelegd. Zij eischen in de eerste plaats, ongedaan maken van het ontslag van genoemden ar beider. De staking heeft heden nog voortge duurd. Er bestaat eenige vrees, dat deze staking tot verdere moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. HET WATER EISCHT DERTIG SLACHT OFFERS IN ZWEDEN STOCKHOLM, 25 Juni (Reuter). Bij het zwemmen en baden zijn de laatste da„en in Zweden talrijke ongelukken gebeurd. In totaal zijn dertig personen verdronken. Een bizonder tragisch geval deed zich voor bij Kalmar, waar een roeiboot met vier meisjes omsloeg. Alle vier verdronken. PREMIèRE VAN „DIE SCHWEIGSAME FRAU" DRESDEN, 25 Juni (V.D.) Onder groote belangstelling heeft gisteravond te Dresden de eerste uitvoering plaats gevonden van de nieuwe opera van Richard Strauss ..Die schweigsame Frau", welke uitvoering een groot succes werd. (Adv. Ingez. Medj DONDERDAG 27 JUNI. HILVERSUM, 301 M. Avro-uitzending. 8.00 Gram. pl. 9.00 Omroeporkest olv. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10,30 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.90 Knip cursus. Kinderkleeding. 11,45 Lrya-trio. 12,30 Ensemble -Francis Keth en gram. pl. 2,00 Voordracht F. Sterneberg. 2.20 Stafmuziek 5de Reg. Inf.olv. J. R. v. d. Glas en Voodracht F. Sterneberg. 4.00 Gram. pl. voor zieken en ouden van dagen. 4,30 Gram. pl. 4.45 Hoor spel voor de kinderen. 5,15 H. P. A. Specovius: Eenige wenken voor zeilliefhebbers. 5,30 Ko- vacs Lajos' orkest en gram. pl. 6,30 Sport- praatje II. Hollander. 7,00 „Wat 'n fouten", wedstrijd voor jeugdige luistervinken. 7.30 Radio-Volkszang olv. P. C. Poortman. 8.00 Vaz Dias; 8,05 Uit Carré. Amsterdam: le deel v. d. revue: „Mag ir er ook op". 9,45 Omroepor- orkest olv. N. Treep mmv. T. Gerson (so praan) en H. Viskil (tenor). 10.35 Gram. pl. 11.00 Vaz Dias 11.1012.00 Avr:-decibels olv. E. Meenk. HUIZEN. 1875 M. 8.00—9.30 KR.. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.00 en 19.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olc. Ds. E. van Meer. 10.45 Gram. pl. 11.00 Gram. pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Or kestconcert. 2,00 Handwerkles. 3.00 Gram. pl. 3,45 Zenderverzorging, 4,00 Bijbellezing Ds. J. Meijnen. mmv. zang en o-"gel. 5.00 Handenar beid v. d. jeugd. 5.30 Hollandsche Harpkwartet 7,00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Chr. Gem. Koor „Hellelujah" olv. J. Coljee, een or gelspel M. E. Bouwmeester. 9.00 Lezing Dr. J. ten Kate. 9.30 Orgelspel M. E. Bouwmeester. 9.55 Vaz Dias. 10.00 Orkestvereeniging „Josef Haydn", olv. Kiekens. 11.00—12.00 Gram. mu ziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Rut- land Square New Victoria-orkest olv. N. Austin. 1.20 Gram. pl. 2,25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gram. pl. 5.05 Orgelspel G. D. Cunningham. 5.35, Grosvenor House Dance Band olv. S. Linton. 6,20 Berichten. 6,50 Bach-concert. 7.10 Duitsch les. 7.40 Gram. pl. 7.50 Lezing. 8.20 Gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst 10.35 L. Bridge- water en zijn Kwintet mmv. zangsoliste. 11.35 12.29 BBS-Dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Kamermuziek olv. Doyen. 5.05 „Horace", spel van Corneille. 9.05 „Benvenuto Cellini", opera van Berlioz. Mmv. solisten, het Nat. Orkest en het Raugel- koor olv. Inghelbracht. Hierna: Orkestconcert olv. Pascal. KALUNDBORG. 1261 M 12.202.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.20 Concert uit rest. „Rit-z". 4.455.05 Zang en piano. 8 20 „Renaissance", drama wan Drach- mann. Muziek van Lange—Munller. 9.55 Zang en piano. 10.40 Omroeporkest olv. Reesen. 11.20 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.35 Uit Hamburg: Orkestconcert. 12.20 Uit München: Omroeporkest olv. Klosz, en solisten 2.35 Gram. pl. 4.20 Zang. 5.20 Omroeporkest en solisten olv. Kühn. 7.20 Volksdansencon- cert. 8.30 Beethovenconcert door het Sted. Or kest Bonn olv. Elmendorff. 10.5012.20 Daris- muziek. ROME, 421 M. 9.10 „Lamore medico" opera van Wolf Ferrari. Orkestleiding La Rosa Parodi. Koor leiding: G. Conca. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.30—2.20 en 5.20 Gram. pl. 7,35 Accordeonmuziek. 8,20 Cabaret. 9,20 Sympho- nieconcert olv. Vereist. 10.3011.20 Gramo- foonmuziek. 484 M.: 12.20 en 1.30—2,20 Gram. pl. 5,20 Orgelconcert. 6,05 en 6,50 Gram. pl. 7,30 Piano recital. 8,20 Salonorkest olv. Walpot mmv. so listen. 10.3011.20 Populair concert. DEITTSCFLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Boerenmuziek uit den Pfalz. 9.20 Krach im Hinterhaus" comedie van M. Bött- cher. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.1012.20 Ilja Livschakoff's dansorkest. (Adv. Ingez. Med.J Nederlandsche en Belgische dagbladdirecteuren op bezoek. (Van onzen correspondent). BRUSSEL,- 20 Juni. Vele Belgische en Nederlandsche dagblad directeuren en journalisten waren Maandag middag j.l. bijeengekomen in het Nederland sche paviljoen op uitnoodiging van onze commissaris-generaal, dr. T. J. Verschuur. Het gold hier een bezoek aan de industrieele afdeeling van het Nederlandsche paviljoen Dr. Verschuur sprak de aanwezigen, die zich in de ruime middenzaal van ons paviljoen vereenigd hadden, eerst in het Fransch en vervolgens in het Nederlandsch toe. In zijn korte rede prees dr. Verschuur het in alle volken herleefde nationale bewustzijn, dat heeft geleid tot een hernieuwd gevoel van eigenwaarde. Maar dit gevoel van eigenwaar de brengt gevaren met zich mee; minachting voor den buur. vijandschap tegenover wie anders denken en leven dan het eigen volk. Dr. Verschuur sprak den wensch uit, dat Ne derland en België hun historisch gegroeide eigenaardigheden en hun karaktertrekken zouden behouden, maar toch door een we- derzijdsch begrijpen, steeds dichter bijelkaai zouden komen te staan. Tot deze toenadering kunnen de journalisten veel bijdragen. Zelfs nrincipieel en radicaal verschil van meening mag wederzijdsche ■waardeering niet uitslui ten. De journalisten moeten weten, dat hun collega's van over de. grens, dezelfde taak en hetzelfde doel hebben als zij zelf: hun land en volk zoo loyaal mogelijk te dienen. Na deze rede. welke door een hax-teliik anplam: zevolgd werd, nam prof. L. A. van Royen voorzitter der sub-commissie voor de In dustrie het woord. Na de aanwezigen begroet te hebben zeide hij ongeveer het volgende: „De industrie in alle landen, dient paraat te ziin. Geen mogelijkheid, die haar geboden wordt, om van haar kunne te doen blijken mag zij zich laten ontgaan. Zoo ook de Neder landsche industrie. Op eenvoudige wijze doc>> welbewust, toont zij in een keur van inzen dingen in de industrieele afdeeling van dit oaviljoen, producten en gegeven van harp bedriiven. Dat de Nederlandsche industrie t>a raat is, moge blijken uit deze inzendingen dat de commissie waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn. ook van paraatheid wil Hoen blijken moge ik u als volgt uiteenzet ten. Nauwelijks vernamen wij, dat de Commis saris-generaal u allen had opgeroepen om te zamen met hem en de uitvoerende commis sie der Nederlandsche deelneming aan deze tentcoonstelling, hedenavond aan te zitten aan een diner, of bij ons rijpte het plan van deze bijzondere gelegenheid u allen te kun nen treffen, gebruik te maken, door u hier te vereenigen. In dezen tijd moet ondernemingsgeest bij zonder worden gewaardeerd. De voortvarend heid. welke blijkt uit deze grootsche tentoon stelling in de schoone stad Brussel, werd reeds meermalen geroemd en dat de Neder landsche industrie deze Belgische onderne mingsgeest weet te awardeeren moge blijken uit hare inzendingen op deze tentoonstel ling. Ofschoon tolmuren en andere maat regelen van dezen tijd, de directe baten ge ring mogen doen lijken, door vele Neder landsche industrieelen werd een andere ge- dachtengang gevolgd; zij wilden bij de ge durfde onderneming van hun nijvere Belgi sche buren niet ontbreken. Zoo kwamen de inzendingen der Neder landsche industrieelen tot stand. De ruimte waarover de Nederlandsche industrie in dit Paviljoen kon beschikken, was slechts ge ring en de concurreerende ondernemingen op hetzelfde terrein, moesten vaak te zamen op een zeer beperkt oppervlak hun produc ten groepeeren. Daarom toont de Nederland sche industreeie afdeeling niet zooveel als wij wel zouden hebben gewenscht; zij imoest in een keurslijf worden gewrongen. Met be leid en omzichtigheid werden concurrenten tezamen gebracht; met vreugde kan ik zeg gen. dat de geest van samenwerking onder de Nederlandsche industrieelen. samenwer king, die wij en alle andere volken behoeven ook op industrieel gebied, in de indus trieele afdeeling van dit paviljoen tot uiting is gekomen. Hoewel de bladen, die gij vertegenwoor digt. beschikken zullen over vele gegevens, wil ik u eenige cijfers noemen over onze Nederlandsche industrie, waarvan gij de vertegenwoordigingen zoo straks zult be zichtigen. Nederland in het algemeen be kend als een land van landbouw en vee teelt, mag ook als industrieland op een waardige wijze genoemd worden. Grafische voorstellingen in de industrieele afdeeling aan een der wanden opgehangen toch. too- nen aan, dat het percentage van geschoolde ONZE DAGELIJKSCHE KADERVERTELLING Heel onverwacht steekt Thijs zijn kop boven Jiet water uit blij maar wel wat moe. „Hier is de sleutel, waar U zoo lang op hebt gewacht," roept hij, terwijl hij zijn buit boven het water brengt. Dan klimt hij zeer behendig op den kant en de prins overstelpt hem natuurlijk met dankbetuigingen. Hij zegt„Ik ving ook nog eei?. watermonster daar beneden laat ons dit even ophalen." werklieden in de industrieele bedrijven se dert het jaar 1889 is toegenomen van 32 t.h. tot 40 t.h,, dus met één vierde deel sedert 1889, terwijl in hetzelfde tijdperk het aantal personen in den landbouw werkzaam van 32 t. h. tot 20 t. h. daalde". Hierop gaf prof. van Royen een kort over zicht van hetgeen in de industrieele afdee ling van ons paviljoen te zien is. waarbij hij naar aanleiding van de inzending der scheepsbouwers in het bijzonder wees op de beteekenis van ons land op het gebied van den scheepsbouw en ook het belang van de reis der K. 18 deed uitkomen. Na deze met veel belangstelling aangehoorde rede, volgde een rondwandeling door de sectie nijverheid van ons paviljoen, waarbij verscheidene in zenders persoonlijk en in twee talen de noo- dige inlichtingen verschaften. Vrijwel alles wat hier staat is opgesteld op een smaakvolle en overzichtelijke wijze. De inzendingen betreffen o.a. het edelme- taalbedrijf. de vliegtuigindustrie, de textiel, de kunstzijde, het machine- en motorenbedrijf, don scheepsbouw, uurwerken, klokken en ca rillons, de schaatsenindustrie, de sigarenin- dustrie, het steenbedrijf en de electriciteits- voorziening in Nederland. Ten slotte vestigen wij de aandacht op de grafische voorstellingen, ingezonden door de Sub-Commissie der Industrieele Afdeeling (Gegevens voor deze belangwekkende grafie ken werden verstrekt door het Centraal Bu reau voor Statistiek te Den Haag): Grafiek drijfriemen en ander technisch leder (Pro ductie 19211933); grafiek rijwielen, banden en frames. (Productie 19211933); grafiek splitsing in opvolgende tijdperken van de toe neming der in Nederland werkzaamgestelden naar de bedrijfstakken over de jaren 1889-1930 En ten slotte een grafiek over de verdeeling van de in een beroep werkzame personen over eenige groote bedrijfsklassen (jaren 1889-1930) Des avonds vond er in hotel Métro pole een diner plaats, door dr. Verschuur aan de jour nalisten aangeboden. Behalve de - gastheer waren o.a. aanwezig de heer H. Nijgh, voorzit ter van de Nederlandsche vereeniging van di recteuren van dagbladen, de heer J. Hoste, voorzitter van de „Association de la Presse Beige", de Nederlandsche gezant Z. E. jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, de heer Georges Détry, voorzitter van de „Union de la Presse Etrangère", de legatie- raad jhr. W. F. van Lennep, mr. G. H. van Romburgh, mr. van den Berckhof van Koc- kengen. alsmede persvertegenwoordigers van het Nederlandsche en Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Er werd niet gespeecht, doch de heer Verschuur bracht 'n hartelijken heildronk uit op de Belgische Koninklijke Fa milie, welke beantwoord werd door den heer Hoste, die zijn glas ophief ter eere van H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. Prinses Ju liana. Na afloop van den maaltijd werd 'n film vertoond over Nederland, een knap stuk werk van de Visiegroep, een waardig slot van deze Nederlandsch-Belgische bijeenkomst. JAN GRESHOFF. SNIP-BEMANNING NAAR NEDERLAND. In de eerste week van Juni hebben weer twee leden van de bemanning van de Snip de terugreis uit West-Indië naar het vaderland aanvaard. De tweede bestuurder de heer Van Balkom reist via New York naar Nederland, de mar conist de heer Van der Molen is den zesden Juni vertrokken met het motorschip Columbia der^K.N.S.M. De werktuigkundige de heer Stolk is dus het eenige lid der Snipbemanning, dat nog op Curacao werkzaam is. Naar aanleiding van dit vertrek heeft Zondag 2 Juni op Pisca- dera-baai te Curasao een bijeenkomst plaats gehad, waarbij het geheele in de West gede tacheerde personeel der K.L.M. aanwezig was. De heer L. F. Bouman. vertegenwoordiger der K.L.M. heeft daarbij namens het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. Voor Luchtvaart de zilveren gedenkpenning uitgereikt aan de heeren Van Balkom, Van der Molen en Stolk, die de oceaanvlucht met de Snip gemaakt hebben. De gezagvoerder de heer Hondong heeft de pen ning reeds in Nederland ontvangen. ONDERZOEK NAAR DE KOSMISCHE STRALEN. AMSTERDAM, 25 Juni. Naar wij verne men vertrekken Woensdag twee assistenten van prof. Clay, de heeren J. T. Wiersma en E. M. Bruins, met het s.s. „Boskoop" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij naar Zuid-Amerika om langs het traject Amsterdam,- Curacao, Panama, Val paraiso. Corral en terug de verschijnselen der kosmische stralen te onderzoeken. K.N.S.M. LAAT TWEE SCHEPEN BOUWEN. BOLNES, 24 Juni (V.D.) De N.V. Scheeps- bouwwerf gebrs. Pot te Bolnes ontving dezer dagen van de K.N.S.M. te Amsterdam de op dracht voor den bouw en levering van twee motorkListvrachtschepen. DE COMMANDANT VAN HET INDISCHE LEGER GAAT HEEN. BUITENZORG, 25 Juni (Aneta). Bij K.B., gedateerd 19 Juni no. 35 is met ingang van 30 Juli luitenant-generaal J. C. Koster op ver zoek eervol ontslagen als commandant van het leger in Nederlandsch-Indië onder dankbetui ging voor de vele gewichtige diensten aan den lande bewezen. Bij hetzelfde K.B. is generaal-majoor M. Boerstra met ingang van 30 Juli bevorderd tot luitenant-generaal en benoemd tot comman dant van het Koninklijke Nederlandsch-In- dische leger. Generaal Boerstra is 22 Juni j.l. met de Sibajak vertrokken. VLIEGTUIGINDUSTRIE IN NEDERL. INDIë. SEMARANG, 25 Juni (Aneta). De plannen tot oprichting van een vliegtuigenfabriek, met daaraan verbonden een vliegschool te Sema- rang, verkeeren reeds in een vergevorderd sta dium. De promotor van deze plannen, de heer J. London, is voornemens de constructie ter hand te nemen van een eenvoudig éénpersoons- sportvliegtuig, dat uiterst goedkoop kan wor den geëxploiteerd en heel eenvoudig te be sturen is. Daarnaast zal hij een tweepersoons Amerikaansch sport-vliegtuig op de markt brengen waarvoor hij zich de alleen-verkoop voor Ned.-Indië, Britsch-Indië en Australië he,ft verzekerd.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3