Ret comfort van verkeersvliegtuigen. Jack T. Grein. OLYMPISCHE SPELEN Wat is comfort? Een belangwekkende studie. 2T one Het oomfort van de passagiers in moderne Verkeersvliegtuigen is niet een vraagstuk, dat, door het aanbrengen van fraaie en ge makkelijke fauteuils, noch ook door aan de bemanning een evenzeer fraaie stewardess toe te voegen, tot oplossing wordt gebracht. Hoezeer èn de gemakkelijke fauteuil èn het aanzicht van een bekoorlijke stewardess de reis zullen veraangenamen, het ingewikkelde probleem van volmaakte veraangenaming van de luchtreis vraagt meer. Wij gaven reeds eerder een exposé van het nuttige onderzoekingswerk van den Ameri- kaanschen ingenieur Stephen Zand, dat ge richt was op de bescherming van de passa giers tegen het lawaai. Langs experimentee- len weg kwam Zand tot een ideale plaats en inrichting van de passagiersruimte. Deze be scherming is nog slechts een deel van het comfort-vraagstuk. En door de verhooging van den actieradius, van de snelheid van het moderne vliegtuig en de gesteldheid van de route etc., verblijven de passagiers langer aa-.een in de lucht en dit verblijf zal vaak op grootere hoogten moeten zijn. M.a.w. de zorg voor het comfort wordt een eisch van den eersten rang; de vooruitgang in techni- schen zin, heeft alleen dan waarde wanneer de passagiersverzorging „bij blijft". Mr. P. R. Basett van ..The Sperry Gyroscope Co.", het groote Amerikaansche instrumen- tenconcem, heeft van dit vraagstuk een nauw gezette studie gemaakt, welke hij heeft be handeld in een van de samenkomsten van het „Institute for Aeronautical Sciences". Comfort, om er een definitie van te geven, is een sensatie van welbehagen, dat door ab normale prikkelingen aanstonds wordt ver stoord. Nu kan de aard der prikkelingen zeer uiteenloopend zijn, ook zullen zij voor elk individu weder verschillend werken. Het aan tal gegevens dat men hiervoor zou kunnen opstellen is legio; evenwel het is mogelijk hier uit gemiddelden af te leiden, geldende voor normale individuen. Het luchttransport oefent op den mensch een reeks prikkelingen uit, welke het gevoel van welbehagen kunnen verstoren. Zoo wordt dan een soort transportziekte opgewekt, welke van gelijke soort is als „zeeziek", „auto- ziek" of „treinziek" worden. Bij de bestudeering van het vraagstuk heeft men zones vastgesteld voor comfort, ongerief en onbehaaglijkheid en alle voorkomende prikkelingen aan die groepen van „zich voe len" getoetst. N utreden de prikkelingen op door: de variatie in de ligging van het vlieg tuig; versnellingen van het toestel; geluids trillingen en de frequentie ervan: trillingen; aard der ventilatie; geur Cd.w.z. de onaange name zijde ervan); warmte, koude; hoogte en daalsnelheid. Mr. Bassett is nu op grond van recente stu dies in staat gesteld benaderde waarden te bepalen voor de grenzen van de hiervoren- bedoelde zones. De grens tusschen de zones van comfort en ongerief noemt men de psy chologische grens, en wel omdat het onaan gename gevoel voor een goed deel voortkomt uit de mentaliteit van den passagier en niet zoozeer met zijn physiek te maken heeft. Wan neer het ongemak in waarde toeneemt, zal het physieke ongerief in verhouding toe nemen, totdat een tweede grens wordt be reikt, gelegen tusschen de zone van ongerief en onbehaaglijkheid. Deze tweede grens heeft men de physiologische grens genoemd, om dat daarboven het mensclielijk lichaam niet meer normaal kan functioneeren. Op deze grondslagen zijn de voor de verschillende prikkelingen gevonden benaderde waarden in gevuld en uitgedrukt in bijgaand diagram, welks inrichting voor zichzelf spreekt. De verschillende oorzaken. Wij zullen nu de sectoren afzonderlijk ra- gaan. Slingeren beneden 5 graden, doen de pas sagiers niets. Van 5 graden af ontstaat een (toenemend) onaangenaam gevoel om bij 20 graden inderdaad onbehaaglijk te worden; zij die aanleg hebben, voor ziek-worden, zijn het dan reeds. Versnellingen zijn bij een onrustige lucht het onaangenaamst gebleken; de zone van comfort moet zijn tusschen 0 en 0.1 gr.; de volgende zóne tusschen 0.1 en 1 g. Bij de studies is gebleken, dat deze zóne dezelfde is als bij schepen en zulks ondanks !t feit dat bij een schip de grootste prikkel voortkomt uit een versnelling door verandering van de hoeksnelheid, terwijl bij vliegtuigen verticale versnellingen optreden. Voor het lawaai zijn waarden in decibels aangegeven. Trillingen zijn daarom zoo van belang, om dat de passagier wel steeds in aanraking is jöSEt een deel van het -vliegtuig; de stoelleu ning, de voetsteun, de vloer etc. Het is dus niet alleen voldoende, de trillingen op te heffen door het aanbrengen van kussens. Trillingen boven 0.2 m.M. veroorzaken een gespannen blijven van de spieren, waardoor een algemeen gevoel van ongerief wordt veroorzaakt en dit maakt de passagier vatbaar voor de derde zone, immers de zoo opgewekte nerveuze span ning zal elke prikkelende werking verhoogen. Ventilatie is in een vliegtuig nog meer noodig dan in andere middelen van vervoer. Men acht 0.84 kub. meter per minuut en per passagier wel een minimum. Dit houdt ten nauwste verband met de aanwezigheid van „luchtjes". Het is niet mogelijk deze prikkel in getallen vast te leggen. De ervaring heeft geleerd, dat elke zweem van een luchtje on aangenaam is. De eerste pogingen, om de cabines te verwarmen door gebruikmaking van de uitlaatbuizen, hebben geleerde dat elke zweem van oliedamp vervelende gevolgen voor de passagiers met zich bracht. De invloed van warmte en koude is in de figuur afzonderlijk aangeduid; het zal er op neerkomen, dat de cabine op een temperatuur van 20 a 22 gr. C. moet worden gehouden. Dat de hoogte door de gewijzigde samen stelling van de atmosfeer, van invloed is, is een algemeen bekend verschijnsel. Met zuur stof is dit euvel te verhelpen, nog beter zal het zijn den druk in de cabine constant te houden. De daalsnelheid mag die van 60 M. per mi nuut niet te boven gaan. Bij snellere daling zal evenzeer te snel toenemende luchtdruk voor de trommelvliezen van de passagiers on aangename gevolgen hebben De waarde van de studie. En de studie van Mr. Zand èn die van Mr. Bassett zijn daarom van groote waarde, om dat zij concrete gegevens en waarden verschaf fen. Bassett geeft aanduidingen voor het ge bruik van vliegtuigen, d.w.z. de maatschappij vindt hierin richtlijnen voor een reeks aan wijzingen voor harer vliegers. Ontegenzegge lijk zullen ervaren piloten geen hinder hebben, wanneer de grenzen van de zones worden overschreden maar de passagiers, daaraan moet worden gedacht. Beidé studies geven voorts richtlijnen voor afnemer en constx*uc- teur, waaruit scherp geformuleerde eischen kunnen worden afgeleid. De eischen voor het comfort te stellen zijn even belangrijk als die van dc vüegeigenschappen. want alleen dan verkrijgt men harmonisch gebouwde vlieg tuigen. Vüegeigenschappen zijn reeds wette lijk als normen vastgesteld; de eischen van comfort zijn nog individueel, incidenteel ge steld. En zoo zal het niet langer kunnen gaan. De kosten van don bouw en als gevolg daarvan die van de exploitatie kunnen nog slechts worden verlaagd door een bouw in groote series en daarbij is het onmogelijk met indi- vidueele of incidenteele wenschen rekening te houden. Wanneer afnemer en constructeur zich ook houden aan de normen van comfort, dan zal het aangeboden product een goed verkeersvliegtuig zijn, dat niet slechts voor één enkelen afnemer ideaal is, doch dat dan duur zal moeten zijn. VAN DEN ABEELEN. Vereeniging van werk zoekende intellectueelen. Nader meldt men ons dat de Vereeniging van Werkzoekende Intellectueelen, Haarlem en Omstreken, van plan is een burgerlijke luchtbeschermingstentoonstelling te organi- seeren van 1 tot en met 10 Juli a.s., welke gehouden zal worden in het gebouw van de voormalige Middelbare School voor Meisjes, Krocht no. 1 te Haarlem, welk gebouw haar door de gemeente ter beschikking is gesteld. Deze tentoonstelling wordt opgezet in samenwerking met de Stichting „Nederland- sche Luchtbeschermingstentoonstellingen" en met goedkeuring van het Bureau „Luchtbe scherming" van den Generalen Staf. In andere plaatsen, zooals Utrecht en Breda, is al een dergelijke expositie geweest doch aangezien de Vereeniging dit als een werk-object beschouwt, zal men in Haarlem deze tentoonstelling aanmerkelijk uitbreiden Het belooft een tentoonstelling te worden welke alleszins een bezoek waard zal zijn. Verschillende bekende persoonlijkheden uit Haarlem en omstreken hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in een comité van aanbeveling. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen de expositie te bezoeken is de entree prijs zeer laag gehouden. Aan de tentoon stelling wordt een theeschenkerij verbonden, waar tegen zeer matige prijzen verschillende dranken geserveerd zullen worden. HONKBAL WEDSTRIJDEN VOOR SCHOOL- NEGENTALLEN. Voor de door de Jeugdcommissie (rayon Haarlem) van den Ned. Honkbalbond te or gan iséeren wedstrijden voor schoolnegentallen hebben ingeschreven: le H.B.S. B (1), 2e H.B.S. B (3), le H.B.S. A (2), R.K. Lyceum (1), Chr. Lyceum (1) alle te Haarlem; Kennemer Lyceum (1) te Bloemen- daal, R.H.B.S. Velsen (2), R.H.B.S. Alkmaar (2), R.K. Lyceum Alkmaar (3). De cijfers tusschen de haakjes geven het aantal negentallen van elk aan. Voor Woensdagmiddag zijn vastgesteld: 2 urn*: a. le H.B.S. B—R.H.B.S. Velsen. 3 uur: b. 2e H.B.S. B—H.B.S. A. 4 uur: winnaar awinnaar b. Deze wedstrijden worden gespeeld op sportterrein aan de Kleverlaan. OM DEN HAARLEM-BEKER. Het bestuur van de H.C. Haarlem verzoekt ons mee te deelen dat leden en donateurs vrijen toegang hebben tot het E.D.O.- terrein voor het bijwonen van den hedenavond te spe len wedstrijd Haarlem iE.D.O. I. VOOR DE COMPETITIE. Voor de Haarlemsche derde klasse wordt Woensdagavond gespeeld (op het terrein aan de Kleverlaan) Haarlem IIIDe Duvianen H. Aanvang 7 uur. COMPETITIESTANDEN, le klasse: het Quick I gesp. gew. gel. verl. gem. 6 6 0 0 2.— V.V.G.A. I 7 4 1 2 1.28 Haarlem I 5 3 0 2 1.20 H.H.C. I 6 2 1 3 0.83 BI. Wit I 3 1 0 2 0.66 Ajax I 4 1 0 3 0.50 E.D.O. I 5 0 0 5 0.— 2e klasse A: gesp. gew. gel. verl. gem. Duvianen I 3 3 0 0 2.— A.F.C. I 4 3 0 1 1.50 H.H.C. II 3 1 1 1 1.— Z.R.C. I 4 1 1 2 0.75 V.V.G.A. II 4 0 0 4 0.— 2e klasse B: gesp. gew. gel. verl. gem. Haarlem LE 2 2 0 0 2.— A.M.V.J. I 3 2 0 1 1.33 Catchers I 3 1 0 2 0.67 Ajax II 2 0 0 2 0.— Strijder voor de erkenning van het tooneel van het „Vasteland". (Van onzen correspondent.) Het overlijden van J. T. Grein heeft Londen beroofd van zijn oudsten en door de tooneel- artisten van de stad meest beminden tooneel - criticus. Toen Grein twee jaar geleden zijn 70sten verjaardag vierde en tevens zijn 50- jarig jubileum als schrijver over het tooneel in Engeland gaven tooneelspeelsters en spelers hem een feestmaal. Bij die gelegen heid bleek duidelijk de bijzondere sympathie welke het tooneelspelend gilde voor hem voel de. Dame Madge Kendal, toen reeds in haar 80ste jaar gaf er in een tafelrede, welke op zienbarend getuigde van de krasheid van deze veterane van de Planken, gevoelig en sterk uitdrukking aan. En toen wij een zooveel jon geren vermaarden dienaar der tooneelkunst, Owen Nares, om het geheim vroegen van zoo veel hartelijkheid in het beroep voor een man van 'n emplooi dat in 't- algemeen meer eer bied en ontzag dan liefde oogst in tooneel- spelerskringen was het antwoord: He is so gentle; he is so fair". Inderdaad is Jack Grein's kritiek in het algemeen voor de ver tolkers steeds opbouwend en bemoedigend ge weest en prees hij gul wanneer er goed werk werd verricht. De stukken kwamen er niet steeds zoo goed af. Zijn dood kwam onverwacht. Tot het laat ste oogenblik van zijn leven toe bleef hij de levendige man van diepe en frissche belang stelling belangstelling die zich ook uitstrekte tot het Nederlandsche le ven in Londen omdat hij zich, naar zijn zeggen, altijd Nederlander bleef voelen in de verbazingwekkende ontwikkeling van kunst- en maatschappelijk leven in de groote stad. Hij volgde met de schrandere aandacht, welke hem altijd heeft gekenmerkt, de op komst van de dramatische film en van het radio-drama en schreef er over in een geest van hulpvaardigheid. Als zijn bijzondere ver dienste is altijd aangemerkt dat hij het Britsch publiek vertrouwd maakte met het werk van Ibsen, door 44 jaar geleden in zijn Independant Theatre Spoken voor het voetlicht te brengen. Het was niet het eex*ste stuk van Ibsen, dat in Londen werd vertoond. Het Poppenhuis en een bewerking van de Steunpilaren der Maatschappij waren reeds voorgegaan. Maar Spoken leidde tot zooveel meeningsverschil, dat het den weg bereidde naar de Ibsen-vereering welke later volgde. Aan Grein ook heeft Londen zijn eerste stuk van Shaw te danken, gehad. Ook dat was een onderneming van Grein's Independant Theatre, welke hij doorzette tegen den wensch van zijn medestrijders voor nieuw tooneel in. Zijn collega Willam Archer, die Shaw had bij gestaan in zijn eerste pogingen zijn werk op gevoerd te krijgen, had zijn medewerking op gezegd met de opmerking dat er met Shaw niets aan te vangen was. Grein zette door en gaf met- „Widower's Houses" een voorproef van hetgeen Londen van Shaw te verwachten had. Grein's leven als tooneelondernemer en -criticus is grootendeels een strijd geweest voor erkenning van het tooneel van het Vas teland in het tamelijk bekrompen en zelf be spiegelend Londensche tooneelleven. Hij bracht herhaaldelijk buitenlandsche gezel schappen en stukken, Nederlandsche, Duit- sche, Scandinavische, naar Londen: en ver leden jaar nog kregen door zijn toedoen Duit- sche vluchtelingen gelegenheid zich in een speelseizoen te doen zien en hooren. Onze laatste ontmoeting met- dezen geestdriftigen tooneelvriend dateert van enkele maanden geleden toen hij tegenwoordig was bij de première van „At 8 o'clock", het stuk van Jan Fabricius, in The Embassy. Ofschoon hij toen reeds op gezag van de pers meer dan 12.000 stukken in Engeland en het buitenland had gezien, lag op zijn gezicht, toen wij voor den aanvang der voorstelling even in de foyer bijeen waren, een uitdrukking van blijde ge- interesseerdheid, die in den regel samengaat met een jong en weinig beproefd hart. Dat was kenschetsend voor Jack Grein. De overledene was in Amsterdam geboren, doch had reeds voor zijn 20ste jaar Londen als zijn plaats van inwoning en werk ge kozen. In 1895 werd hij een genaturaliseerd Britsch onderdaan. Tevoren had hij zijn eerste wankele schreden gezet op het doornig pad der tooneelcritiek. Hij schreef lange weke- 1 ijksche artikelen voor Life en voor een karig loon. Spoedig stond hij in de voorhoede van de geestdriftige schare die het intellec tueel peil van het Engelsche tooneel in de laatste jaren der vorige eeuw betreurens waardig laag zocht te verhoogen. Langer dan 21 jaar heft hij de Sunday Times als W E N S' D "A" G 26 JUNT 1935 tooneelcriticus gediend. Zijn verdiensten zijn door vele tooneel- en tooneelschrijvers-orga- nisaiies op velerlei wijzen erkend. Ook offi- cieele erkenning is hem ruim ten deel geval len en Koningin Wilhelmina schonk hem voor zijn werk ten behoeve van het interna tionaal tooneel ter gelegenheid van zijn 50- jarig jubileum de Ridderorde van Oranje-Nas sau, Toen George Bernard Shaw van zijn over lijden vernam zeide hijHet tooneel heeft een goed vriend in hem verloren. Ik geloof niet, dat er iemand is, die onaangename herinne ringen aan hem bewaart. Hij had geen vijan den en ik hield heel veel van Jack Grein. A. K. VAN R. Duizenden reigers vinden een ellendigen dood. BEAUFORT (Noord Carolina) 25 Juni (Reu ter). In een boschbrand in een moerasland. natuur-reservaat voor reigers, zijn zijna 10.000 reigers omgekomen. Toen de brand uitbrak bevonden zich onge veer 7500 vogels in het bosch, die nog niet konden vliegen. Vele honderden oudere vogels kwamen in de vlammen om bij het zoeken naar hun jongen. De nieuwe horde De tot dusver in de athletiek gebruikte hor den hadden het nadeel, dat zij bij het aanra ken door den springer niet eenvoudig omklap ten, maar dank zij haar constructie zij stonden, zooals bekend, op dwarslatten heen en weer waggelden en dikwijls genoeg den loo- per tusschen de beenen geraakten of op de baan van zijn buurman terecht kwamen. De International Amateur Athletic Federa tion, de wereldbond der athleten, heeft zich reeds op haar congres te Stockholm in 1934 met de kwestie van den hordenloop en van de hordenbezig gehouden en de besluiten, welke daar genomen werden, zijn voor de Olympische Spelen welke immers tegelijker- tijd .gelden als athletiekwedstcüden-om -de-we- JLarbeiders, dat-aam de voltooiing van het Rijks- reld kampioenschappen, van groote beteekenis. In tegenstelling tot de vroegere regeling is vol gens deze besluiten het omverwerpen van één of meer horden geen aanleiding meer tot dis- qualificatie van den looper, noch tot het ver lies van een eventueele aanspraak op de er kenning van een record. Daarom was de nood zakelijkheid ontstaan, een hordetype te con- strueeren, dat aan de volgende eischen vol deed: de nieuwe horde mocht niet op toevalli ge wijze bij het omver geworpen worden den een of den anderen looper nadeel berokkenen, noch mocht zij het verrichten van een top prestatie verhinderen. De nieuwe horde, welke aan deze eischen voldoet, zien onze lezers hier afgebeeld. Zij kan zoowel uit hout als uit stalen buizen worden vervaardigd en moet uit twee horizontaal lig gende deelen bestaan, welke als basis dienen en uit twee stijlen, welke op het uiterste einde* dezer onderstukken staan. De beide verticaal staande stijlen kunnen door een of meer dwarsstukken worden verbonden. Wat de hoogte aangaat, kan de horde, ten behoeve van haar bruikbaarheid op afstanden van verschillende lengte, verstelbaar zijn; zij moet evenwel, op welke hoogte zij ook is gebracht, steeds „star" zijn, dat wil zeggen: geen schar nier bezitten en dus niet omgeklapt kunnen worden. Het gewicht van het geheele apparaat mag niet minder dan 10 K.G. bedragen en moet bovendien zóó verdeeld zijn, dat een kracht, welke op het midden van de bovenste dwarsverbinding in de richting van den sprong werkt, niet meer dan 3,6 K.G. behoeft te be dragen om de horde in haar geheel te doen omvallen. De hoogte van de horde moet voor den 110 meter hordenloop 1,06 meter bedragen (vroe ger 1.067 meter), voor den 200 meter horden loop 76,2 centimeter en voor den 400 meter hordenloop 91,4 centimeter. De uiterste breedte moet 1,20 meter zijn, de uiterste lengte der onderstukken 70 centimeter. De bovenste dwarsverbinding moet afwisselend zwart en wit dwarsgestreept zijn. Dc uitvinders zijn er rotsvast van overtuigd dat de nieuwe horde overal als een groote ver betering zal worden begroet en in de practijk in vollen omvang zal bevredigen. 2300 man werken aan het Rijks sportterrein. Dank zij het gunstige weer kon het aantal sportterrein werkt, in Mei tot 2300 worden ver hoogd. Bij de beton-fundamenteering van het Olympia-Stadion wordt volgens het drie- ploegen-systeem gewerkt: ook het graafwerk geschiedt door twee, elkander afwisselende ploegen. Alleen de timmerlieden, die de hou ten vormen voor den betonbouw maken, wer ken slechts in één ploeg, aangezien de werk zaamheden op de steigers in het duister met al te groote gevaren gepaard zou gaan. De vorm van den ondersten toeschouwersring van het Oiympia-Stadion is in beton al heelemaal gereed; voor den bovensten ring, welke op zuilen zal rusten, zijn de fundamenten legd. Op 3 Juni is de eerste groote hoeveelheid mosselkalk uit de buurt van Würzburg op de plaats van bestemming aangekomen. Uit dit materiaal zullen de 136 zware zuilen worden vervaardigd, welke den bovenring zullen tor sen. In totaal zijn 30 treinen van elk 15 wag gons noodig, om de voor den bouw van het gansche stadion noodige mosselkalk naar Ber lijn te vervoeren. Tot uiterlijk eind Augustus moeten alle treinen zijn aangekomen. Op 1 Mei van het volgend jaar zal het stadion in gebruik kunnen -worden genomen. In het zwemstadion wordt de groote Weste lijke tribune reeds met hardsteen bekleed, ter wijl het ruw geraamte van de Oostelijke tri- bune zijn voltooiing nadert. Het zwemstadion en eveneens het openlucht-theater zullen reeds in September van het loopende jaar gereed komen. Als eerste van alle arena's is reeds eenigen tijd geleden het Hockey-Stadion vol tooid. Abonnementskaarten Van 1 Juli af zijn abonnementskaarten voor de wedstrijden der afzonderlijke sportafdee lingen verkrijgbaar, natuurlijk ook voor de athletiek- en voetbalwedstrijden welke in het stadion zullen plaats hebben. De bestelformulieren, welke tevens een over zicht bevatten over de plaatsen, waar de wed strijden plaats hebben, kunnen reeds in de laatste dagen van Juni bij de kaarten-ver- koopafdeeling van het Organisatie-Comité te Berlijn-Charlottenburg. Hardenbergstrasse 43. worden aangevraagd. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat voor buitenlandsche bezoekers ook nog Olympia- paspoprten verkrijgbaar zijm Vogeldrama in den staat Carolina. UIT HAARLEM Teraardebestelling ir. L. C. Dumont. Haarlem, Dinsdag. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Al- gemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir.L. C. Dumont, oud-directeur van Openbare Wer ken te Haarlem. De belangstelling voor deze plechtigheid was heel groot. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: de heer C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom, burgemeester van Haar lem; Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris; de wethouders A. G. Boes en W. J. B. van Liemt; de heer D. Huender, directeur van Openbare Werken te Tilburg, vroeger elf jaar adjunct-directeur te Haarlem; ir. M. H. Maas, Directeur van Openbare Werken, met vrijwel lie ambtenaren van dezen tak van dienst; de heer J. N. Lobel Sr., oud-inspecteur van Open bare Werken; de heer W.G. C. Gelinck, hoofd, ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; de heer L. N. Holsboer, directeur van Ge meentewerken te Utx-echt; ir, R. M. Spijksma, adjunct-directeur van Openbare Werken te Heemstede; ir. J. Gerber en P. van Walbeek, resp. voox*zitter en secretaris van dexx Bond van Hoofden van Gemeentewerken; de hee- ren J. A. A. Oehtman, ir. J. A. Reus, ir. D. Kx*uyf, G. D. Gx*atama, respectievelijk direc teuren van het Gemeentelijk Gasbedrijf, Elec triciteitsbedxïjf, Bouw- en Woningtoezicht, en Frans Hals Museum; dr. F. J. Keijser, directeur van het Slachthuis; dokter J. van Konijnenburg, oud-directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst; de heer C. C. M. van Hees, oud-directeur van den Stads schouwburg; de heer M. A. Reiixalda, oud wethouder van Openbare Wex*ken; de heer E. W. Goedhart, voox*zitter der Alg. Vereeni ging van Gemeente-ambtexiaren; de heer J. L. Bouwer, directeur van dexi dienst Hout en Plantsoenen; het bestuur van de Vereeniging Haerlem", nl. de heeren J. D. Rutgers van der Loeff, H. L. Knappert en Mr. De Jong; de heeren B. Bakker en A. A. Hillebrandt, archi tecten resp. bij Bouw- en Woningtoezicht en Opexibare Werken; de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de Brandweer; de heer E. Levert, oud-i*aadslid; en nog een-ige raads leden. Toen de kist in dc groeve was neergelaten, trad ir. G. W. Ph. Daniëls, oud-adjunct-di recteur van Openbare Werken naar voren. „Wij staaxx hier aan het graf van een man, die wars was van alle uiterlijkheden" aldus sprak hij. „Daarom moet de wensch van de familie geëerbiedigd worden dat aan dit graf niet gesproken wordt. Het stemt mij dankbaar en droevig, dat de familie mij heeft toegestaan, hier te getuigen van de groote achting en sympathie, die ik aan ir. Dumont toedroeg. Zonder één enkelen wanklank heb ik vele jaren met hem mogen werken. Hij was een voorbeeld van een warmvoelend mensch, groot van zielenadel en innerlijke beschavixig. Hij was fijxxbesnaard van gemoed; schaarsch in goedkeuringen; edel en fijnvoelend in zijn op en aanmerkingen. Hij had een groote vast heid vaxi willen en kunnen. De heer Dumont had een hekel aan onaangenaamheden, maar ontweek die niet. Hij ging altijd recht op het doel af. Persoonlijke eer was hem vx*eemd. Hij had een groote plichtsvervulling en arbeids prestatie; zijn optreden tegenover zijn min deren was nobel. 1-Iij stelde een volslagen ver trouwen in zijn medewerkers. Hij wantrouwde hen nooit. Bij zijxx afscheid sprak hij de ge denkwaardige woorden: „Thans neem ik af scheid vaxx u. Blijf saamhoorigheid en een dracht uitdragen naar buiten in het belang van het bureau en de gemeente". En xxu nemen we voorgoed afscheid van hem. Als chef ver loor ik alles in hem; maar als vriend mocht ik hem behouden. Helaas slechts vijf jaar. Ik zal de beste herinneringen aan hem bewaren. Rust in vrede! Dat heeft hij volkomen ver diend." De heer W. A. E. van Geuns sprak een diep gevoeld afscheidswooi*d namens eenige vrien den. „Hij gaf veel vriendschap en mocht die dus ook oogsten." Een zoon van den overledene dankte mede namens zijn moeder en broer voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. Tal van bloemstukken dekten de baar. O.a. waren er kransen vaxi de gemeenteambtena ren en van de Vereexxiging vaxi Directeixren van Gemeentewerkexi. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 Juni. Bevallen 20 Juni: J. W. C. van Sonsbeek Hendriks, z.; J. W. Schoffelmeerv. d. Wal, z.; 22 Juni: E. M. Zoon-de Ruijter, z.; T. J. Fi*iedmannVisser, z.; M. P. A. Hovexiierv. Eenennaam, z.; H. A. J. M. WaltersFriet- hoff,, d.; M. J. MollemaCoumans, d.; J. M. PironRietveld, d.: 23 Juni: M. E. van Acker Weber, z.; E. A. WittemanKortekaas, z.\ H. de Groot—Krijnen, d.; A. H. v. d. Eijkhof Verdonk, z.; 24 Juni: J. v. d. Boschter Haak, z. Overleden 22 Juni: P. A. Venema, 83 j., Jans straat; S. G. du Pon—v. Wort, 93 j., Ged. Oude Gracht;23 Juni: J. C. M. van DijkBo gaard, 66 j„ Ged. Oude Gracht; A. H. Lin deman, 83 j-, Klarenbeekstraat.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7