HET NIEUWE AVONDBLAD 20e JAARGANG No. 199 VRIJDAC 28 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden, gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. VELSEN Autotocht ouden van dagen. Inneming van Zandvoort. Op Donderdag 27 Juni hebben de ouden van dagen van Veisen Zandvoort ingenomen. Het .leger der veteranen, 430 mannen en vrouwen stérk is in 68' auto's en 4 autobussen Neerland's tweede badplaats binnengetrokken en heeft die zonder vlag of stoot veroverd. Het is weer een kostelijke dag geweest en alle deelnemers en deelneemsters hebben vol op genoten. Des middags 2 uur vertrok de lange stoet onder bijzonder groote belangstel ling van heel Velsen en van een groot deel van Santpoort en IJmuiden-Oost over Bloe- mèndaal en den Nieuwen Zeeweg naar den Boulevard, waar aan het Noorderbad werd halt gehouden. Hier hebben de oudjes eenige heerlijke uren "beleefd en velen van hen hebben zich weer jong gevoeld. Te vroeg naar den zin van velen werd om acht uur de terugreis via de Zand- voortschelaan, Wagenweg enz. aanvaard. Vele deelnemers en deelneemsters hebben dank baar gebruik gemaakt van de bioscoopvoor stelling en de consumptie, hen door de direc tie van de bioscoop „de Pont" aangeboden. Dientengevolge werd het voor velen laat eer zij, moe, maar uiterst voldaan weer thuis •waren. In de Pont heeft Hein de Wit, die nooit mankeert in een dichterlijke ontboezeming het Comité hulde en dank.gebracht voor den jprachtigen tocht. „Moge nimmer ramp u deeren, in het leven dat u wacht, „Maar duizend maal zullen wij u danken, voor hetgeen gij ons hebt gebracht". HET NIEUWE PROGRAMMA VAN DE PONT. Het nieuwe programma van de Pont bevat J.itmaal twee !Fox .Films:- „De--Schaduw--van. -per. gezin kost 25 cent per maand, en Sing Sing" en „Het uur der wraak". In eerst genoemde film vervult de kleine Shirley Temple een belangrijke rol. De korte inhoud yan deze film luidt als volgt; Op den dag van de invrijheidstellling van Eddie Ellison gaat Kay z'n verloofde, op reis om hem aan de poorten van Sing Sing af te halen. Een zeer met zichzelf ingenomen -detectieve van een verzekering Mij. genaamd Welch, bevindt zich ook in de coupé, waarin tevens detective Flanningan Larry Scott naar Sing Sing transporteert. Aan de andere zijde van het compartiment bevindt zich Trigger Stone, een gevaarlijk misdadiger. Welch stelt allerlei pogingen in het werk om in de gratie te komen bij Kay, doch dit mislukt hem hopeloos, zeer tot het genoegen van Larry. Na Eddie's in vrijheidstelling laten Kay en hij zich trouwen, waarna zij door reizen naar de Niagara watervallen, het meest ideale plekje voor een huwelijksreis. In New York terug, gaat Eddie op zoek naar werk en slaagt hij er in een chauffeurs baantje te vinden bij een schatrijke familie. Na 5 jaar als zoodanig werkzaam te zijn geweest maakt hij promotie en wordt door zijn patroon aangesteld als verkooper. Voor de plaats van chauffeur heeft hij kans ge zien zijn vriend Larry aan te bevelen, die pas uit Sing Sing is ontslagen. Den zelfden dag dat al deze veranderingen plaats vinden, staan de couranten vol over de ontsnapping uit de gevangenis van Trig ger Stone. Welch die een vermoeden heeft, gaat naar de garage waar Eddie de wagen van z'n patroon stalt, doch hij treft daar alleen de beide vrienden Larry en Eddie. Overgelukkig met zijn aanstelling gaat Larry z'n vriendinnetje, Jane, afhalen van het dansinstituut waar zij les geeft en ont moet daar Kay met haar dochtertje Shirley. Met z'n allen gaan zij naar Eddie en Kay's woning waar Larry in den loop van den avond op grond van zijn betrekking Jane ten huwe lijk vraagt. De volgenden dag Shirley's verjaardag is een ongeluksdag voor de twee vrien den. Op weg naar hun werk worden zij staande gehouden door Trigger Stone, die 's nachts ingebroken heeft bij Eddie's baas en er een zeer waardevol paarlsnoer heeft buitgemaakt. Trigger probeert hen over te halen het snoer voor hem te verkoopen, doch de beide vrien den willen niets met hem te maken heb ben en vervolgen hun weg naar de garage. Welch komt nu tot de ontdekking dat Larry en Trigger gelijktijdig in Sing Sing hebben gezeten en gaat naar Eddie's werkgever om hem hiervan op de hoogte te brengen. Wanneer hij deze te kennen geeft, dat z'n twee chauffeurs geen blanco strafregister meer hebben, worden beide op staanden voet ontslagen. In weerwil van dit feit is Shirley's ver jaardag een groot succes, waarbij het hoogte punt gevormd wordt door het uitvoeren van een dansje, dat zij in Jane's Dansinstituut heeft geleerd. Den volgenden morgen ziet Trigger, wan neer hij door de politie achtervolgd wordt. Shirley op straat spelen en om niet gevat te worden met het paarlsnoer in z'n bezit, geeft hii het aan het kind. dat direct naar* boven loopt en het compromiteerende sieraad in haar vader's jaszak stopt zonder dat deze er iets van bemerkt. Juist op dit moment arriveert de steeds verdenking- koesterende Welch om het ap partement te doorzoeken. Na verscheidene zeer komische incidenten gelukt het Eddie en Larry, die de courant zitten te spellen op zoek naar een baantje den zoo gevreesden onnut van een detective de deur uit te werken en verstoppen zij de paarlen in een oude stofzuiger, welke door een werkster geleegd wordt in een vuilnisvat, doch waaruit Shirley de gevaarlijke dingen weer opdiept. Wilde achtervolgingen over daken doen dan de harten der toeschouwers stilstaan, de kleine Shirley wordt de heldin van den dag en tenslotte ontgaat Eddie de verdiende belooning niet. „Het uur der wraak" voert ons naar het Wilde Westen. George O'Brien, Claire Trevor (Kay Ellison in „De Schaduw van Sing Sing) vervullen met andere sterren van de Fox Film Corporation de hofodrollen. De bloempjesdag voor de speeltuinen. Mooi werk, dat verdient gesteund te worden. Men schrijft ons: „Op straat dreigt gevaar voor uw kinderen." Op verschillende plaatsen in onze gemeente heeft men dit op groote raambiljetten kunnen lezen. Deze waarschuwing dient voor alle ouders, in het bijzonder voor de ouders, welke nog jeugdige kinderen hebben. Deze toch, zijn het, die de straat maar al te vaak als speel plaats gebruiken, en van de meeste ongeluk ken, welke voorkomen, door het toenemende snelverkeer, zijn de kinderen veelal het slacht offer. Op straat dreigt gevaar; deze waar schuwing hebben de besturen van de bij de Centrale van speeltuinen aangesloten ver- eenigingen in de gemeente Velsen, bedoeld als een aansporing aan die ouders, welke nog geen lid zijn van een speeltuinver- eeniging dit niet langer uit te stellen, daar in de speeltuinen het gevaar voor de kinderexx niet meer bestaat. Ouders, bedenkt toch wat het wil zeggen uw kinderen prettig onder toe zicht te kunnen laten spelen aan de speel tuigen van een speeltuin; dat u dit veel zor- gen bespaart is zeker. In een speeltuin zijn uw kinderen veilig. U zult misschien zeggen: maar dat kost allemaal geld als mijn kinderen in een speeltuin spelen. Dit mag voor U toch geen al te groot bezwaar wezen. Het lidmaatschap kunnen al uw kinderen beneden 14 jaar ge bruik van maken. Aarzelt niet langer en wordt lid van een speeltuin. Op straat dreigt gevaar voor uw kinderen! Kindervrienden. Za terdag 29 Juni houdt de Centrale van Speel tuinen een bloempjesdag ten bate der aange sloten vereenigingen. Wij vragen voor het vele wat er noodig is om een goed ingerichten speeltuin te onderhouden van u een offertje. Denk toch vooral, waar het voor is, het is voor het kind. Laat zien dat u met ons werk mede leeft, geeft allen; het is maar voor één keer in een geheel jaar. IJMUIDEN Leeftijd en groei van zeevisch. Nog eenige merkwaardigheden. In ons blad van Dinsdag 18 Juni j.l. publi ceerden wij een artikel van den Duitschen bioloog dr. J. Lundbeck over den leeftijd en den groei van zeevisch. Aan het slot van be doeld artikel werd de opmerking gemaakt, dat het onder bepaalde omstandigheden kan ge beuren, dat haringen, ook al verschilt hun lengte met de gemiddelde lengte, tot dezelfde leeftijdsgroep behooren. Dit bemoeilijk, zoo wei-d geschreven, de mogelijkheid, den leeftijd te bepalen, wanneer men niet bekend is met de samenstelling van de stocks op dat tijdstip. Een merkwaardig voorbeeld. Het schrijven van het artikel toont dit aan met een merkwaardig voorbeeld. In de Noor- sche haringvangsten van 1908 waren haringen van 4 jaar oud (dus van het broed 1904) sterk vertegenwoordigd. Zij waren betrekkelijk klein van stuk. Deze 1904-haringen bleven buitengewoon overvloedig. Een paar jaar later maakten ze meer dan 60 pCt. van de vangsten uit. Alhoewel de exemplaren van andere jaren niet uitgestorven of weggevischt waren, blijkt hieruit, hoeveel de teelt aan het broed van 1904 te danken had. Ofschoon dit broed na tuurlijk van jaar tot jaar minder werd, was het zelfs in de vangsten van 1920 rijker ver tegenwoordigd dan de andere jaargangen en zelfs in 1923 werden nog exemplaren, in 1904 geboren, gevangen. Deze waren dus 19 jaar oud. Over een tijdvak van 15 jaar werd de vangst dus gunstig beïnvloed door het broed van één bepaald jaar. Er is dus duidelijk aangetoond, dat de ver schillen in lengte-veel grooter zijn dan de betrekkelijk onbelangrijke maten, vastgesteld volgens het bij ons vorig stukje gevoegd staatje. Dit is eenvoudig, omdat haringen van verschillende leeftijden worden gevangen. In de periode voor of bij het begin van den spawntijd is de vangst in den regel het over- vloedigst. omdat dan de haringen in dichte scholen rondtrekken. Dit geschiedt in gebie den. die den visscherman bekend zijn en daar om bieden deze gebieden de beste gelegenheid om goede vangsten te maken. Dit is de oor zaak van bepaalde vangperioden, zooals de voorjaarsvisscherij aan de kust van Noor wegen, de zomer- en herfstvisscherij in de Noordzee enz. Deze visscherij levert bijna alleen rijpe haring op het punt van kuitschie- ten op, terwijl jonge, haring in den regel op andere plaatsen gevonden wordt. Nog andere merkwaardige verschillen worden ontmoet. Zoo zijn de haringen op geheel verschillende leeftijden volwassen. De snel-groeiende Noor- sche haring is rijp tusschen het vijfde en het achtste jaar. wanneer ze ongeveer 30 c.M. lang zijn. De volwassen leeftijd van Shetlandsche haring ligt tusschen het derde en liet vierde levensjaar. De langzaam groeiende haring van de Oostzee daarentegen schiet al van het tweede jaar af kuit en is dan nog nie> ten volle 20 c.M. lang. De verschillen zijn dus zeer aanzienlijk, want van de Noorsche haring is geen enkele rijp beneden een lengte van 24 c.M. In het Finsche gebied van de Oostzee heeft men Strömlingen gevangen van slechts 12 c.M. die reeds rijp waren. Wat de maatjesharing betreft, deze is oud tusschen 2 a 3 jaar en den volwassen leeftijd. De lengte is minstens 20 c.M. en kleiner dan de geslachtsrijpe. Maar ook volwassen haring noemt men wel maatjes n.l. in de periode kort na het kuitschieten en voor het nieuwe rijpingsproces. LANDDAG NED. CHR. VROUWENBOND. De jaarlij ksche landdag van den Chr. Vrou wenbond IJmuiden-Velsen en Beverwijk zal gehouden worden 19 Juli a.s. op „Wildhoef' te Bloemen daal, Het woord zal worden gevoerd door mevr. T. Knoppers-Valkenier over het onderwerp „Onze houding ten opzichte van de mode" en door Ds. J. C. Koningsbergen, Ned. Hei'v. predikant te Amsterdam over „De gevaren van het gezinsleven in onzen tijd." WATERPOLO. Zaterdagmiddag a.s„ aanvang 5.45 uur zul len in de Velser Zwem-Inrichting drie onder staande waterpolowedstrijden worden ge speeld. V.Z.V. 1Pinguins 1 (Bussum)., De opstelling van V.Z.V. l is de volgende:' T. v. d. Broek, G. L. Vriend, P. Visman, H. Kluijver, J. de Maïjer, C. Visman, G. Janus. V.Z.V. 2—H.V.G.B.-comb. (Haarlem) V.Z.V.K.Z. (Beverwijk) adspiranten GESLAAGD. Voor het diploma boekhouden, afgenomen door de Vereniging van Leeraren in het Boek houden is .geslaagd, de heer R. A. Tol, alhier. Voor het examen leerares in de modevakken, gehouden te Amsterdam slaagde meji A. M. J. Gaarthuis, alhier. Visscherijnieuws in een notedop. De Gloria teruggekeerd. De Gloria, die Don derdagmorgen naar zee vertrok, is Donderdag middag wegens machineschade uit zee terug gekeerd. Booten opgelegd. Tenzij het koelere weer verbetering brengt, zullen zeker eenige booten worden opgelegd. Zeer zeker zullen die traw lers, die juist voor de visscherij zijn klaarge maakt, voorloopig nog wel niet uitvaren. De Henriette Jacoba IJM. 190 is reeds opgelegd. Ter haringvisscherijDe motorlogger Mar- tenshoek vertrekt heden ter haringvisscherij. Ontploffing in een zuivel fabriek. Jeugdige arbeiders ernstig gewond. DE RIJP, 27 Juli (V.D.) Hedenmorgen heeft in de Zuivelfabriek de Nieuwe Beemster te De Rijp een ernstige ontploffing plaats ge had. Door tot nu onbekende oorzaak sprong het deksel van een steriliseerketel met groot geweld los en vloog door de zoldering. Twee jeugdige arbeiders, die bij den ketel werkzaam waren, de 16-jarige V. en de 22-jarige H., kre gen ernstige brandwonden. V. kon bij zijn familie naar huis worden vervoerd, doch H., afkomstig uit Beemster, moest naar het zie kenhuis te Purmerend worden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Li de fabriek werd verder weinig schade aangericht. De toestand in Duitschland. Het bloedeloozc pogrom. De Joodse he perscommissie voor bijzondere berichtgeving zendt ons het volgende artikel van Prof. Dr. D. Cohen. Het verdient de aandacht, dat in den laat- sten tijd eenige hooggeplaatste Nationaal- Socialistische functionarissen in Duitschland op bijna het zelfde tijdstip een vermaning tot hun volgelingen hebben gericht betreffende de behandeling der Joden. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Dl*. Frick, heeft er met nadruk op gewezen, dat het Joodsche probleem niet wordt opgelost door het verbrijzelen van vensterruiten. De Beiersche Minister van Binnenlandsche Za ken, Wagner, zeide, dat de methode van ge weld tegenover de Joden niet de juiste is ter bereiking van het gestelde doel: den Joodschen invloed in Duitschland te vernietigen! „Veel eer" zoo zeide liij in na'ïve openhartigheid „is de schade, die Duitschland door deze daden in het buitenland ondervindt, grooter dan het nadeel, dat men den Joden wil be rokkenen". En in dit verband past ook de me- dedeeling zij moge al of niet juist zijn dat in een heftige discussie tusschen den Mi nister van Oorlog, Blomberg, en den gouw leider van Franken, Julius Streicher, deze laatste zou hebben moeten beloven, den „Stürmer" tegen 1 Januari 1936 op te heffen. Wat hebben deze waarschuwingen gebaat? Vrijwel niets. De „Stürmer" gaat ongehinderd voort met zijn beleedigingen, waarin nu naast Joden Katholieke geestelijken op weerzinwek kende wijze worden betrokken. En in zijn lijf blad „Der Markische Adler" van 14 Juni j.l. zingt Wilhelm Kube, districtsleider van de Kurmark, een loflied op Streicher, „die zonder zich te laten beïnvloeden zijn weg gaat" en hij verklaart, dat „de bewering, dat Streicher's blad „Der Stürmer" door de buitensporigheid van zijn haat en de afzichtelijkheid zijner- strijdwijze 't Nationaal-Socialistische Duitsch land zou schaden, onzin is". Dit is naar Kube's meening slechts overbodige sentimentaliteit, „die uit het Duitsche volkskarakter moet ver dwijnen". Inplaats van zijn actie te beperken heeft de „Stürmer" zijn arbeidsterrein dan ook uitgebreid; berichten uit Berlijn vertellen ons dat ook daar een grootscheepsere boycot campagne tegen de Joden wordt voorbereid, waarvoor blijkbaar geen enkel middel te min derwaardig wordt geacht. Ook andere bladen, zelfs een officieus regeeringsorgaan als de „Angriff" en ook de „Westdeutscher Beobach- ter" en de „Westfalische Landeszeitung" heb ben hun anti-Joodsche actie eer verscherpt dan verzwakt: in elke stad en provincieplaats, in elk dorpje en gehucht wordt de Duitsche staatsburger iederen dag opnieuw met alle middelen, die daartoe ter beschikking staan, opgehitst en opgeleid tot Jodenhaat en Joden- boycot. Het lijdt geen twijfel, dat al deze feiten den Ministers, van wie hierboven sprake was, vol komen bekend zijn. Indien men zich dan ook afvraagt, waarom zij desondanks een aan deze feiten tegengestelde tactiek volgen, dan kan men daarvoor de verklaring .vinden in hun eigen woorden. Immers. Minister Wagner heeft aan zijn waarschuwing om zich jegens de Joden van geweld te onthouden, teneinde Duitschland's reputatie in het buitenland nret te schaden, onmiddellijk de verklaring toege voegd, dat de Joodsche invloed op alle gebi: den des levens moet worden vernietigd en dat dit doel zelfs een van de belangrijkste punten van het regeerings-program uitmaakt. De door Duitschland gevoerde buitenland- sche politiek eischt, waar het de elementaire eischen der menschelijkheid betreft, het ver mijden van een slechten naam. Men gooit nu eenmaal geen vensterruiten in zonder dat de buitenwereld het bemerkt. Voert men echter in stilte zijn plan uit, dan kan men rustig zijn gang gaan zonder dat dit in het buitenland „aan Duitschland's goeden naam afbreuk doet". Te zelfder tijd bereikt men door allerlei wet ten en verordeningen, het z.g. „bloedeloos progrom", het gewenschte doel, dat niet meer of minder is dan de verdrijving der Joden uit Duitschland. Alleen daarom wordt de zionis tische actie, die ernaar streeft, Duitsche Joden naar Palestina te brengen, zooveel mogelijk be gunstigd, en evenzeer alles, dat Joodsche emi gratie bevordert. Aan de universiteiten worden geen Joden meer ingeschreven, op de middelbare scholen bijna geen enkele Joodsche leerling meer toe gelaten. Joodsche advocaten mogen zelfs niet meer gratis Arische cliënten verdedigen; Jood sche doktoren worden zelfs door hun colle ga's uit de medische kringen geweerd. Het verbod, Joden in het leger op te nemen - een smaad, die door talrijke Joodsche strijders uit den wereldoorlog zeer diep gevoeld wordt beteekent tegelijkertijd dat soldaten en daar toe gaan de meeste Duitschers nu behooren, aan allerlei beperkingen in den omgang met Joden zullen blootstaan. De Joodsche boek handelaren, journalisten op welk gebied dan ook, kunstenaars, mannen van wetenschap, ja, courantenverkoopers (en vele vroegere aca demici vonden in dit beroep nog een laatste toevlucht) worden niet meer geduld. In kleine steden wordt den Joden het leven onmogelijk gemaakt. De „Stürmer" meldt met voldoening hoe klein hun aantal in de stadjes, waar* zij gedurende talrijke generaties hebben gewoond, langzamerhand wordt. De boycot tegen Jood sche zaken wordt niet alleen sterker, maar neemt ook voortdurend meer* weerzinwekken de vormen aan. Bezoekers worden gefotogra feerd, de afbeeldingen worden in de dagbla den opgenomen en de kooper wordt zoo aan de verachting blootgesteld. In den laatsten tijd hebben ook reeds verschillende Katholieke priesters dit lot ondergaan. Van de markten in vele plaatsen worden Joden geweerd; aan den ingang van meerdere steden staan borden, waarop Joden de toegang wordt verboden. Zoo wordt door dit bloedelooze pogrom de bestaanskring der* Duitsche Joden steeds nau wer* gemaakt. Het net van anti-Joodsche maat regelen, dat heel Duitschland als het ware overspant, leidt met onfeilbare zekerheid tot het doel, dat men met behulp eenet* weerga- looze propaganda systematisch heeft voorbe reid en thans zonder eenige scrupules ten uit voer* legt: de verdrijving der Joden uit Duitschland. Auto gleed in de haven van Den Helder. Inzittenden gerecl. Donderdagavond omstreeks 10 uur heeft aan het einde van den weg langs de Binnen haven te Den Helder een ernstig auto-onge luk plaats gehad, dat voor de betrokke nen nog betrekkelijk goed is afgeloopen. In een vrij scherpen bocht daar ter plaatse, ge raakte de bestuurder van een personenauto, de heer D. de J. uit Kol-horn, doordat hij moest uitwijken voor een tegenligger, de macht over het stuur kwijt en hoewei hij krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat de wagen tegen een langs den waterkant staand hek aanbotste, een stuk daarvan mee nam en vervolgens te water gleed. Van de drie inzittenden kon de chauffeur zichzelf redden, terwijl de andere inzittenden, die een ruit stuksloegen, door handreiking op het dro ge gebracht konden worden. Een van hen. de heer P. S. is evenals de bestuurder in het ziekenhuis opgenomen. De derde inzittende, een inwoner uit Haarlem, die aanvankelijk spoorloos verdwenen was, is later naar het politiebureau overgebracht en aan een ver hoor onderworpen. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeval te wijten aan misbruik van sterken drank. De man in den ijskelder heeft zelfs in deze dagen, ondanks de groote belang stelling voor zijn waren, niet over de hitte te klagen. Integendeel. Hij hoopt, dat de hittegolf blijft voortduren,. De goudclausulekwestie van de Koninklijke. Woensdag is de behandelmg voortgezet van de procedure, die een obligatiehouder* van de Koninklijke Petroleum Maatschappij bij den kantonrechter* aanhangig heeft ge maakt tegen die Maatschappij en tegen de Nederlandsche Handel Maatschappij (be- taalkantoor van de Koninklijke) als 2de ge daagde. De obligatiehouder verlangt uitbetaling van de coupon tegen papierwaarde, doch wenscht waarbij alle resereves tot bijbetaling van' het verschil, indien de Koninklijke wordt veroor deeld tot betaling in goud. De Nederlandsche Handel Maatschappij diende heden Woensdag van antwoord. De Koninklijke Petroleum Maatschappij nam een incidenteele conclusie, tot oproeping in vrij waring van een Amerikaansche Bank. De obligatiehouler verkreeg acht dagen voor repliek en voor antwoord in het incident. MR. D. CRENA DE IONGH NAAR INDIë. De President van de Ned. Handel-Mij.. mr. D. Crena de Iongh, vertrekt met de „Johan van Oldenbarneveldt" naar Indië. Naar het Hbld verneemt, draagt deze ra^s een zuiver informatief karakter en wenscht mr. Crena de Iongh, die als directeur der Ned. Handel-Mij. slechts het Europeesche bedrijf der N.H.M. heeft geleid, ook met het Indische bedrijf nader persoonlijk kennis te maken. SOLDAAT BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Donderdag was een detachement van het tweede halfregiment huzaren uit de Trip van Zoutlandkazerne te Breda onder toezicht in het kanaal onder Terheyden aan het zwem men. Plotseling verdween de 21-jarige dienst plichtige H. A. Ramaekers uit Roermond in de diepte. Onmiddellijk werden pogingen aange wend den man te redden. Dit gelukte echter eerst na geruimen tijd en toen bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1