9 9 BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. Vandaag begin ik direct met de briefjes en begin met Tom Mix, want zijn brief ligt bo ven op de stapel. Beste TOM MIX Ja vriend, nu is het zo mer, volop zomer. Weer waar we zoo naar ver langd hebben. Je vindt het in de klas ontzet tend warm. bijna niet uit te houden. Dat is wel mogelijk. Maar we kunnen toch niet al tijd aan het sputteren zijn? Eerst was het te lang koud, daarna viel er te veel regen en nu is het weer veel te warm. Neen, hoor, we mop peren nu eens niet en maken een gepast ge bruik van het mooie weer. Aan het strand en in het bosch kan men nu genieten van het echte zomersche weer en ik hoop dat je tus- schen je huiswerk door na schooltijd, ook wat genieten kunt. Je raadsel kan ik niet op lossen. Dag Tom Mix. Beste VERONIKA. Nog wel gefeliciteerd hoor. Dat was dus een prettige dag. Je hebt het raadsel goed opgelost. Je tante vertrekt dus weer gauw. k Wensch je nog enkele pret tige dagen met haar. Dag Veronika. Best KABOUTERTJE. Je hebt het raad sel goed opgelost en mag dus medeloten. Ik hoop dat jij evenals Keukenprinsesje, ook eens een prijs wint. Maar, wie weet, hoe spoe dig het lot je gunstig is. Prettig dat het nu zulk mooi weer is. Jij en Vliegeniertje kunnen nu naar hartelust buiten spelen. Dag Kabou tertje. Best VLIEGENIERTJE. Het is jammer dat je me nu pas je verjaardatum opgeeft. In de rubriek kan ik je nu niet meer plaatsen, maar zal je zelf een kaart zenden. Je kleine broer is een guit. Hij wil zeker graag met je spelen en ook vriend zijn met Kaboutertje. Hoe heet hij? Dag Vliegeniertje. Lief GOUDSBLOEMPJE. Als je ouders ge abonneerd zijn op de IJm. Courant, dan mag je als rubriekertje toetreden en bent van harte welkom. Ben je een vriendinnetje van Wietske Winter? Je schuilnaam vind ik uitstekend. Dag Goudsbloempje Best ASTERTJE. Je bent, evenals je zus van harte welkom. Zal je me trouw schrijven? De meisjes De Winter willen je altijd graas helpen. Je schuilnaam vind ik mooi. Dag As- tertje. Beste MOEDERS HULP. 'k Dank je voor de hulp aan m'n nieuwe vriendinnetjes. Je hebt het raadsel goed opgelost. Jij vindt het raadsel gemakkelijk en denkt dat vele kin deren het hebben opgelost. Tom Mix vond het echter zoo moeilijk, dat hij geen poging gewaagd heeft. Je mag natuurlijk medeloten. Maar of Je een prijsje wint? Veel pleizier met je vriendinnen. Dag Moeders Hulp. Best KEUKENPRINSES JE. 'k Vind het erg prettig dat je zusje zoo lief was, andere kinderen met het schrijven van een briefje te willen helpen. Kaboutertje is ook altijd be reid hulp te bieden en dat stel ik heel erg op prijs, 't Zal bondag wel warm aan het strand geweest zijn en ik begrijp dat jullie er een beetje tegenop zagen, het geheele eind terug te loopen. Maar met het plaats nemen ach ter op een fiets, moet je toch heel erg voor zichtig zijn. Wanneer je niet goed oplet, dan komt je been tusschen de spaken. De daar door ontstane wond wordt meestal zeer diep en geneest moeilijk. Oppassen is hier dus een ge biedende noodzakelijkheid. Dag Keukenprin sesje. Lief ELFJE. Als je het raadsel niet kunt oplossen, mag je toch wel schrijven. Het raad sel wordt gegeven voor de rubriekertjes die in het oplossen pleizier hebben. Dit keer heb je het raadsel goed opgelost. Voor het a.s. Vac. kinderfeest worden raambiljetten gemaakt, die alles wat men weten moet over inschrij ving, enz. vermelden. Over eenige weken wor den ze in de winkels opgehangen. Je album mag je a.s. Woensdag om 1 uur aan m'n huis komen halen. Dag Elfje. Best POPPENMOEDERTJE. Het raadsel heb je goed opgelost. Op heden heb ik reeds 6 goede oplossingen. Ontvang ik er meer dan l'O, dan worden 2 prijsjes beschikbaar gesteld. Beneden 10 goede oplossingen, slechts 1 prijsje. Nu niet meer ziek worden hoor. Met mooi weer moet je buiten naar hartelust kunnen spelen. Dag Poppenmoedertje. Lief KLAPROOSJE. Je hebt dus met je vriendinnetjes een prettigen dag gehad. Zal je met zwemmen heel voorzichtig zijn en je niet te ver wagen? Beter niet zoo diep in het water, dan je zelf en daarbij andere men- schen in gevaar brengen en dan.... vooral niet op stille of verboden plaatsen in het wa ter gaan. Een verboden plaats, is een gevaar lijke plaats, dat moet je vooral niet vergeten, 'k Wensch je veel genoegen met je vriendin nen. Dag Klaproosje. Beste BEP. 'k Dank je heel hartelijk voor de aardige teekening. Wat zielig zeg. dat man netje mist beide armen, ook heeft hij geen mond en ooren. Wat lees ik daar? ..Het eten van Bep gaat nog al maar het kon beter." Zeg meisje, als je graag m'n lief vriendinnetje wilt blijven, dan moet je flink eten hoor. Meisjes die niet hun best doen, zijn te klein om aan de rubriek deel te nemen. Maar ik weet het wel, volgende week krijg ik betere berichten. Dag Bep. Best SPARRETJE. Prettig, dat je vader deze week je plaatje nog inlijst. Ik dacht, als Sparretjes vader geen gelegenheid er voor kan vinden, dan wil ik het wel voor haar in orde maken, maar dat is nu dus niet noodig. Waar haalde je 1.1. Zondag de moed vandaan om hard te rennen? 't Was mij veel te warm om zelfs op den dag even te gaan wandelen. Nu het mooi weer is, kom je zeker wel eens met je moeder een kopje thee bij me drinken, b.v. op een Woensdag- of Zondagmiddag, 'k Moet het wel even van te voren weten zoodat ik k3n zorgen thuis te zijn. 'k Vind het heel prettig je eens in m'n huisje te kunnen ontvangen. Dus tot ziens. Veel genoegen met Ina t. H. Dag Sparretje. Best KRULLENKOPJE. Je prijs kwam dus goed van pas. Aan de vriendelijke invi tatie, volgende week een kopje thee te komen drinken, geef ik gaarne gehoor. Je nieuw adres heb ik echter niet meer, dus moet je me dit eerst even doen toekomen. Je verjaarskaart stuurde ik daarom naar je school en ik hoop dat je hem ontvangen hebt. 'k Weet nog niet precies wanneer ik even gelegenheid heb maar ik kom in geen geval op een Dinsdagavond. Veel pleizier met je prijs en met het poppen huis. Dag Krullenkopje. Lief BOODSCHAPSTERTJE. Gelukkig dat je weer gauw beter was en nu fijn met je ouders met vacantie kunt gaan. Geniet maar veel m den Helder. Dag Boodschapstertje. Beste ROBBEDOES. Geniet jij fijn veel van het strand? Jongen, wat zal je bruin wor den. Over een poosje herken ik je niet meer. Je bent dan in een nikkertje veranderd. Het zal dan het beste zijn een anderen schuil naam te nemen b.v. „Koffieboontje", „Nikker tje", ,3ruintje" of wat nog meer van toepas sing is op een bruin, gezond jongetje. Veel ge noegen aan het strand. Dag Robbedoes. Beste KLAAS. Jij geniet natuurlijk ook fijn aan het strand. Hoe gaat het op school? Ga je er 's morgens lief met Hemt je heen? Zijn Oma en Opa uit Friesland al over geko men? Indien ze hier zijn of spoedig komen, wil je ze dan van mij de groeten doen? De groeten aan je moeder, vader en Hein. Dag Klaas. Best GOUDBLONDJE. De zijde ligt van af de vorige week Doderdagavond op je te wachten. Heb ik tijd. dan stop ik ze even bij je in de brievenbus Dag Goudblondje. Beste „DE JONGSTE "-. Al was je van plan weinig te schrijven, het is ondertus- schen maar weer een heel gedicht geworden, 'k Vind het echt leuk, onder m'n vriendinnen en vrienden, een dichteres te bezitten. Het raadsel heb je ook goed opgelost. Je brief zal ik weer laten afdrukken. Wat een weelde, zoo dicht bij „Rooswijck" te wonen. Het is er heerlijk en zeer schaduwrijk, 'k Hoop dat je er nog vele malen heen gaat en veel geniet. Dag ,,De Jongste". Lief FILMSTERRETJE. Je hebt nu dus de geheele gedaanteverwisseling van kikker larve tot kikker kunnen gade slaan. Wanneer de beestjes het zoover brengen, dat ze geluid gaan geven, heb je gratis kikkerconcert bin nenshuis. Maar misschien verlangen zij heel erg naar wat ruimer water en laten dat in hun liederen blijken. Je neemt dan maar een kloek besluit, wandelt eenige meters vanaf je huis en deponeert ze in het vijvertje op het Kennemerplein. Ik feliciteer je met het suc ces van 1.1. Zondag. De medailles die worden uitgegeven ken ik. Hoe heeten de kleintjes van Mitzi? Dag Filmsterretje. Best VUURVLINDERTJE. Je hebt met je vriendinnetje maar weer prettig gespeeld. Met zand spelen is ook maar wat fijn. Je kunt er ook van alles van maken tot woon- en slaap kamers toe. Moppig dat jullie om beurten moeder mocht zijn. k Vind het echt jammer, dat ik niet meer mede kan doen zeg. Maar dat is nu niet anders. Dag Vuurvlindertje. DE VERTELLING VAN GROOTMOEDERTJE. RAADSELS. Een prijsje heeft dit keer Kaboutertje. Hij mag het a.s. Woensdagmiddag om 12.30 aan mijn huis afhalen. Van links naar rechts en van boven naar be neden zijn we een nuttige bezigheid zoowel voor kinderen als voor groote menschen. xxxxxxxs het gevraagde woord plaats in N. Holland, plaats in Gelderland plaats in Utrecht meisjesnaam lidwoord. verkorte jongensnaam medeklinker. Om het oplossen voor jullie gemakkelijker te maken, heb ik op de plaats van enkele stip pen, letters geplaatst, die op die plaats in het gevraagde woord moeten staan. 'k Hoop nu meer dan tien goede antwoor den te mogen ontvangen, zoodat ik minstens 2 prijsjes kan uitdeelen. Allen nu je krachten beproefd jongens en meisjes. Veel groeten van MEJ. E. VIJLBRIEF. HET BRIEFJE OP RIJM VAN „DE JONGSTE' Met dit mooie weer, Schrijf ik niet veel neer, U zal nu ook wel zeggen Wij kunnen beter in 't bosch leggen. Want in Rooswijk is het fijn, Wij kunnen nergens beter zijn. Daarbij een ijsco Of een glaasje limonaad Dat vind ik zoo, Ook lang niet kwaad. Maar komt het op centjes aan. Dan mag pa wel gaan. Want daarin zit ik niet dik. Maar zonder dat hebben wij ook schik. En als het kan zegt moe, Krijg je wel eens wat extra toe. Rust Roest het spreekwoord van nu, Vond ik voor U. Eer ik eindigen wil gaan, Bied ik U de groeten aan van DE JONGSTE. „Grootmoedertje,'' vleiden de kinderen, „ver tel nog eens iets." Het oude vrouwtje glim lachte en keek naar de blauwe, grijze en brume oogen, die haar vol verwachting aan staarden. Iedereen in het dorp noemde haar Groot moedertje en dat vond ze prettig. De kinderen hielden van haar en dat was een groote troost geweest, toen haar eigen blonde kleinkinder- tjes allemaal gestorven waren. „Ik weet niets meer te vertellen, mijn kin deren," zei ze toen zacht. Maar een storm van protest deed zich hoo- ren: „Grootmoedertje, die niets meer te vertel len weet. Dat bestaat niet. Nee Grootmoeder tje, nu moet u ons niet voor den mal houden. We weten best, dat u nog verschrikkelijk veel te vertellen hebt." WIE KAN HET? Oplossing van de vorige week. De boomen moeten op deze wijze geplaatst worden. Dan zal noch verticaal, noch horizon taal een andere boom op dezelfde lijn staan. TANTE TINE. „Nu dan," zei ze „jullie ondeugden, dan zal ik vertellen. Maar ditmaal geen sprookje of een bedacht verhaal. Nee, ik zal jullie iets ver tellen, dat echt gebeurd is. Het gaat over een meisje, dat lui was en bovendien zoo ij del en pedant, dat ze haar ouders, lieve goede men schen, heel veel verdriet deed. Zij is van haar ondeugden genezen, maar niet dan na dat ze er zelf heel veel narigheid van had on dervonden. Misschien is het relaas van haar leven een les voor jullie allemaal Nu moet wel tot haar verontschuldiging ge zegd worden, dat het een aardig meisje was om te zien. En doordat iedereen haar dat vertelde, verbeeldde ze zich al gauw, dat ze het aardigste meisje van het dorp was en dat ze door een vriendelijk glimlachje alles van iedereen gedaan kon krijgen en zelf niets meer behoefde te doen. Als haar moeder haar vroeg een boodschap te doen, vond ze altijd wel een buurmeisje of jongen, die het voor haar wilde doen en zij bleef spelen. Haar vader had al vaak geprobeerd haar te overtuigen, dat het zoo toch niet door kon gaan in het leven; want als ze groot was, zou den de menschen niet meer zoo gewillig zijn, alles voor haar te doen, dan moest ze zelf de handen uit de mouwen steken. Maar het meisje lachte en viel haar vader om zijn hals, zoodat deze op het laatst zijn pogingen maar opgaf. Heb ik jullie al gezegd, dat ze geen broertjes en zusjes had? Ze was eenig kind. Toen op een kwaden dag werd haar moeder ziek. Niet heel erg; maar toch zoo, dat de dokter haar voorschreef rust te houden en in bed te blijven. Dat zou ze wel gedaan hebben als ze wist dat haar huis en erf goed ver zorgd werden door haar dochtertje. Maar nu wilde ze niet in bed blijven, omdat ze wist, dat ze de zorgen voor huis niet aan het meisje kon toevertrouwen. En het meisje zelf? Die vond het uitstekend zoo. Die had zelfs met ergernis vernomen, dat de dokter moeder voorschreef het bed te houden. „Wie zou er dan voor haar zorgen? Wie zou het eten ko ken en het huis schoonmaken? Dat kon zij immers niet. En bovendien dat was toch geen werk voor haar. het aardigste meisje van het dorp!" Nee, het dochtertje vond het best, dat moe der dokter's voorschriften niet opvolgde. Toch zag ze met eenige ongerustheid, dat moeder bleeker en bleeker werd en dat ze soms zoo moe was, dat ze zich aan de tafel moest vasthouden om niet te vallen. Maar zoo lui was ze, dat ze zelfs toen niet aanbood om moeder te helpen. Tot op een dag het erge gebeurde. Vader was 's morgens weggegaan, moeder was aan het werk en het meisje speelde op het erf, Plotseling hoorde ze in huis een kreet. „Wat zou dat zijn?" Door neuiwsgierigheid gedreven liep ze naar binnen en daar zag ze moeder op den grond liggen met gesloten oogen en buiten bewustzijn. „Wat moet ik nu beginnen?" dacht het kind. „Een dokter halen? Maar dat is zoo ver weg." Ze liep het erf op en keek den weg af. Daar kwam Lieselot, een meisje dat ze kende, langs. „Lieselot, wil jij even langs het huis van dokter Herver loopen en zeggen, dat mijn moeder ziek is?" „Ja," zei Lieselot. Het meisje ging weer naar binnen. Ze schrok toch wel erg. toen ze moeder's gezicht zag. Wat was ze wit. En plots kreeg ze ver schrikkelijk berouw over de houding, die ze tegen moeder had aangenomen. Ze nam een handdoek, doopte die in water en bette moe der's gezicht. Wat bleef dokter lang weg. Zou Lieselot het vergeten hebben? Een waanzinnige angst be ving haar plotseling, dat hij te laat zou ko men. Ze kon het in huis niet meer uithouden en ze rende naar buiten, naar het huis van den dokter. De menschen, die dat -niet van haar gewend waren, keken haar hoofdschuddend na. Dokter was gelukkig thuis en ging dade lijk met haar mee. Samen legden ze moeder op bed en verzorgden haar zoo goed het ging. Het luie, ij dele meisje was plotseling veranderd in een berouwvol dochtertje, dat haar best deed het gedane leed zoo veel mogelijk te herstel len. Ze verzorgde moeder en het huis, zoodat er niets op aan te merken viel. Haar moeder is beter geworden, maar ze kon nooit meer goed zien. Dat hinderde haar niet: want ze had nu een dochter gekregen, die voor haar zag. Zoo hebben de ouders van het meisj e de laatste jaren van hun leven nog veel plezier van hun dochter gehad.' Grootmoedertje zweeg. Ook de kinderen wa ren een oogenblik onder den indruk. „Grootmoedertje," vroeg een aarzelend stemmetje. „Kende u dat meisje goed?" Grootmoedertje knikte „Grootmoedertje," ging hetzelfde aarze lende stemmetje door. „Wat u misschien dat meisje?" Weer knikte Grootmoedertje. Ze had haar oogen gesloten. „Grootmoedertje, we zullen allemaal een voorbeeld aan u nemen, zooals u was, toen u uw leven gebeterd had." „Dank jullie wel, lieve kinderen." R. v. B. TOMMIE door W. B.Z. Tommie was een leelijk hondje, Maar Rie hield toch-veel van hem, Mochten anderen hem ook roepen, Hij hoorde slechts naar Rietjes stem. Rietje leerde hem ook kunstjes: Blaffen voor een stukje koek, Zoeken naar wat zij verstopt had. Op gaan zitten in den hoek. Ja, Marietje en haar Tommie Hielden dolveel van elkaar. Zij vond Tommie 't liefste hondje En lief was hij, dat is waar. Eens, het was vroeg in den morgen, Hoorde Rie een zacht gejank. En wat zag ze in het mandje, Heel dicht bij de kachelbank? Ja. daar lagen dan twee hondjes Kindertjes van zwarte Tom En ze kropen tegen Rie aan, Want ze waren lang niet dom. Toen zei Moes: „nu moet je kiezen, Drie honden, dat zal niet gaan." En wat denk je, dat ons Rietje Toen ten slotte heeft gedaan? Een hondje dat ging naar Opa, De andre kreeg nichtje Noor, Lieve Tom, wil 'k niet missen. Die heeft d' oudste rechten hoor!" Tommie bleef een leelijk hondje, Maar hij was Rie's beste vriend. Altijd bleef hij voor haar zorgen. Dat had ze ook wel verdiend. ZATERDAG 29 JUNI 1935 EEN VLIECHAVEN. Er zal wel geen enkele onder jullie zijn, die geen belang stelt in de vliegsport en alles wat daarmee verband houdt. En het zullen maar weinigen zijn, die nog nooit een vliegtuig, hetzij van veraf, hetzij van dichterbij heb ben gezien. Grooter zal echter het aantal van jullie zijn, dat nog nooit een vliegveld heeft gezien, ofschoon ons land er verscheidene, zoowel militaire als burgerlijke, rijk is. Daar zijn om er maar enkele te noemen de groote burgerlijke vlieghavens: Schiphol bij Amster dam: Waalhaven bij Rotterdam; Haamstede in Zeeland en de militaire: Soesterberg; de Kooy bij Den Helder enz. Om jullie nu eenig idee te geven, hoe zoo*!* vliegveld er uit ziet, zullen we er samen een gaan maken. Dat is niet zoo moeilijk, als je maar precies doet, wat hier staat en heel nauwkeurig werkt. Eerst zullen we samen het plaatje eens be kijken, waar het vliegveld in zijn geheel afge beeld staat. Op deze teekening dan zie je allereerst een starttoren (A) met een klok. Daarnaast de hangars, dat is de naam voor de loodsen, waarin de machines staan. Die zijn aange geven met een B. op de teekening. Deze han gars worden bedekt met een plaatje zink, dat bolvormig is (C). Onder in den toren leg je het uurwerk van een wekker, waar.je het omhulsel van af heb gehaald, zoodat de veer vlugger afloopt. Je neemt nu een stevig stuk ijzerdraad en dat bevestig je op een of andere manier op de veer. Dit stuk ijzerdraad. D. gaat door het dak van den toren (E) heen, steekt er 'n flink eind boven uit, wordt omgebogen (F) en draagt aan het einde een klein vliegtuigje (G). Dit kun je, of zelf maken van carton of klaar koopen. Deze kleine stukjes speelgoed zijn. zeer goedkoop te verkrijgen. Het geheel rust op een houten plankje (H) en dit staat weer op vier tamelijk hooge hou ten klosjes (I). Deze klosjes moeten daarom zoo hoog zijn, dat de sleutel van het uurwerk er gemakkelijk onder kan (J). Er moet in de plank dus een opening blijven. Als je de veer van het uurwerk nu opwindt, zal de rechtop staande staaf gaan draaien, de gebogen arm draait mee en het vliegtuig komt in beweging. Jullie ziet, dat het niet moeilijk te maken is Je moet alleen nauwkeurig en precies werken. Dan krijg je alles wel goed. Om het geheel nu nog „echter" te maken, kun je nog een paar kleine vliegjuigjes in de hangars zetten. OOM KEES. In 1900 riep men: Kijk eens, een automobiel! In 1934 riep men: Kijk eens een vliegma chine In 1940 zal men roepen: Kijk eens, een voet ganger! Boertje aan de telefoon: Wilt U me een zak haver bezorgen? Koopman: Voor wien? Boertje: Voor mijn paard natuurlijk. Een drukke post. In Amerika ligt een dorpje Santa Claus (Sinterklaas) geheeten. Tegen Sinterklaas zenden talloos velen hun pakje eerst naar Santa Claus om vandaar uit naar den betrokken persoon gezonden te wor den. Het pakje draagt dan het poststempel Santa Claus en komt dus werkelijk van Sin terklaas. Het vorige jaar werder ruim 50.000 postpakketten op deze wijze verzonden. Een eigenaardigheid der Clihïeezen. Mesi zegt dat die medicijnen het meest in trek zija, die het onaangenaamst ruiken en het le«- lijkst smaken. Een kleine staat. Dit is het vorstendom Liechtenstein dat aan den Rijn tusschen Oos tenrijk en Zwitserland is gelegen en op twee na de kleinste staat van Europa is. Zwaar geld, Dat is het geld, dat gebruikt wordt op het eiland IJop, in de Stille Zuid zee. Het zijn steenen, zoo groot als kleine mo- lensteenen, met een gat er in geschikt om een boomstam er door te steken om de geldstuk ken te dragen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 10