HET NIEUWE AVONDBLAD VOOR TAXI Bekende plaatsgenooten Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 200 ZATERDAC 29 JUNI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents; incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Duel. De Franscke tennisser Jean Borotra is door een Franschen sportjournalist, Didier Poulain. uitgedaagd tot een duel omdat hij niet in het enkelspel tegen Australië heeft willen tennis sen. Deze tijden waren al extra mal. maar het kan altijd nog maller. En Borotra, die een pe titionnement met elfduizend handteekeningen, tot hem gericht om hem over te halen tot dat zelfde enkelspel, met een weigering beant woord heeft, is tegenover zijn uitdager niet zoo afwijzend geweest. Hij heeft zijn secon danten aangewezen. Eén van hen is zijn vriend René Lacoste, eertijds ook een groot tennisser. Nu, ik hoop dat Jean Borotra het overleeft. Zóó vaak en zóó brillant heb ik „the flying Bask", zooals de Engelschen hem noemen, op Wimbledon zien spelen en mij ook geamuseerd met zijn fantastische kapriolen en zijn vroo- lijke sportiviteit, dat ik het erg jammer zou vinden als hij op dit rare ..veld van eer" moest sneven. En dat dan omdat-ie zoo bescheiden is geweest en zich te oud vond voor het enkel spel op harde banen in een Davis Cup-match, dat buitengewone snelheid plus buitengewoon uithoudingsvermogen vereischt. Historisch heeft het duel wet een zekere ro mantische aantrekkingskracht behouden. Als twee mannen in een zeer ernstig conflict over een door beiden aangebeden vrouw geraakten, en zij wilden dat op den degen uitvechten nu, dat was zeker eleganter dan dat ze elkaar in een kroeg met de vuisten te lijf zouden zijn gegaan. Als men een dergelijk ouderwetsch duel vergelijkt met de' tegenwoordige oor logsmethoden treft het door zijn stijl, en zijn ridderlijkheid. Maar dat oude duel raakte in verwording. Men ging om de gekste dingen en op de be lachelijkste wijzen duelleeren. Een floret-prik in een oorlelletje, wee expres-misschietende mannen-met-revolvers.... enfin, het werd ridicuul. En de aanleidingen waren vaak nog ridiculer. Het record op dit laatste chapiter schijnt thans door de uitdaging van meneer Poulain wel verbeterd te zijn. Men zou zoo zeggen dat het Borotra's eigen zaak is, of hij in het en kelspel wenscht uit te komen of niet Maar wacht even: meneer Poulain beschouwt dat vermoedelijk als een zaak van „nationale eer", die dus iederen Franschman aangaat. Hij voelt zich denkelijk als de kampioen van die symbolische Frankrijk-uitbeeldende fi guur: Marianne. Denk u daar eens even in! Kunt u het? Ik kan het niet. Een andere vraag is: wat zal de uitslag van dit duel bewijzen? Als Didier Poulain erin sneeft, zal hij dan gestorven zijn op het veld der sportjournalistieke eer?en zal een monument te zijner nagedachtenis verrijzen in de vestibule van de „Echo des Sport" of in de hall van „l'Auto"? Als Jean Borotra sterft, zal men dan zijn borstbeeld plaatsen bij den ingang van het Stade Roland Garros, of naast het poloveld van La Gagatelle, in het Bois de Boulogne? En zal op eenigerlei wijze bewezen zijn, dat één van beiden gelijk had? Dit laatste is, vrees ik, weer een erg- nuchter-Hollandsche opmerking. Het duel heeft niet ten doel, te bewijzen wie gelijk heeft, maar niets anders dan het ..redden van de eer" der beide strijders. Als Borotra het niet aanvaardde zou het blijkbaar met zijn eer mis wezen. Als Poulain zijn uitda- ding niet gedaan had, zou hij zijn eergevoel tekortgedaan hebben omdat hij besefte, dat Marianne (of de Gallische haan, of La Belle France, of La Troisiëme République) beleedigd was door het niet-uitkomen van den veer tig-jarigen Borotra in een wedstrijd, waar voor hij zich te oud vond. U ziet dat ik mijn best doe het geval te formuleeren, dat ik ernstig hardop denk, en met mezelf debatteer. Maar het helpt niet. Het wil maar niet begrijpelijk voor mij worden. Het blijft maar dwaas. En als wij den tijd een eeuw of wat achteruit konden zetten, geloof ik nog niet dat dit aanvaard baar zou zijn. Zou zelfs Cyrano de Bergerac, die groote duellant, om dit duel niet hard hebben gelachen? R. P. IJMUIDEN Nieuwe reddingboot in actie. Twee opvarenden van een garnalenvisscher gered. Hedenmorgen strandde bij Wijk aan Zee de te Goedereede thuisbehoorende garnalen visscher G 13 Op het bericht der stranding is de strandmotorreddingboot Jhr. J. W. Ortt, die zooals we reeds hebben gemeld eenigen tijd geleden alhier is aangekomen, ter hulp verleening uitgevaren. De bemanning der red dingboot slaagde er in, de twee opvarenden van boord te halen. Beiden waren doornat doch verder schenen ze geen nadeelige gevol gen van hun avontuur te hebben ondervonden. Een Urker botter, die in de naoijheid was heeft nog getracht, het scheepje te bergen, doch door de zware branding moest het worden prijsgegeven. Vrijdagmiddag kwam de reddingboot met de schipbreukelingen in de haven binnen. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote Mej. N. Walthuis slaag de in den Haag voor het diploma Tesselschade ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer apo theek. Wijk aan Zeeërweg, welke apotheek te vens is aangewezen voor den nachtdienst in de komende week b i ij f t Uw nummer Passagiers zijn verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) Drie jaren als instructeur bij de Russische zeevisscherij. Duitsche trawlerschipper vertelt van zijn ervaringen. Dezer dagen is de trawlerschipper Emil Schweminski in Altona uit Sovjet-Rusland te ruggekeerd, waar hij gedurende drie jaren ge legenheid heeft gehad, een grondigen blik te werpen in de toestanden van de Russische zee visscherij, die de Sovjet-regeerüig met alle mogelijke middelen tracht te verbeteren. Emil Schweminski vertelt daarover het volgende aan de Deutsche Fischerei Rundschau: In Mei 1932, toen vele Duitsche zeevisschers tengevolge van de economische crisis zonder werk waren, besloot ik met eenige zeevaart- kundigen op uitnoodiging van de handelsver- tegenwoordiging der Sovjet in dienst te tre den als instructeur bij de Russische trawlvis scherij aan de Moermankust. Spoedig daarna reisden we over land naar Leningrad waar we naast de officieele bezichtiging van allerlei bezienswaardigheden en groote werken, spoe dig met eigen oog-en de schaduwzijde, ja de ellende van het Sovjetsysteem konden consta teer en. Na een treinreis van 1500 K.M. die we zonder geld en zonder verzorging moe-sten af leggen, kwamen we in Moermansk, de belang rijkste stad op het schiereiland Kola en de belangrijkste visschersplaats van Sovjet-Rus land, die thans ongeveer 125.000 inwoners telt. Er is geen stad in West-Europa, die ook maar eenigszins met Moermansk vergeleken kan worden, ondanks dat de Russen er naar streven, haar een modern aanzien te geven Ofschoon in Moermansk bijna de geheele Rus sische trawlervlöpt geconcentreerd is, is van een vischiridustrië' weinig te bemerken. De oor zaak hiervan is, dat de Russen de visch op een andere wijze behandelen; bijna de ge heele vangst wordt direct aan boord tot zou- tevisch en klipvisch verwerkt voor uitvoer naar Spanje en Portugal. Ofschoon de nabij heid van de vischgronden in de Barendszzee en het feit, dat er bijna tien maanden lang een winter-temperatuur heerscht factoren zijn gunstig voor een spoedigen aanvoer van versche zeevisch en voor een verzending zon der risico naar het binnenland, wordt er eigen lijk alleen voor de consumptie in de stad Moer mansk versche visch aangevoerd. De haven wordt overeenkomstig moderne eischen vergroot, nadat onlangs ook de trawl- vloot van Archangelsk naar Moermansk ver plaatst is. De Russische diepzeevloot, die nu in haar geheel is thuisgebracht in Moermansk de eenige haven aan de Noordrussisehe kust, die het geheele jaar door ijsvrij is, bestaat uit 88 schepen, waarvan 10 met Deutz Dieselmo toren uitgeruste motorschepen. Een groot deel van de Russische trawlvloot is gebouwd in Emden, Einswarden of andere plaatsen in Duitschland. De schepen behooren tot de grootste der wereld, hun laadvermogen is 4200 manden. In nautisch opzicht ontbreekt er niets, want de Russen zien op geen kosten als het gaat om de uitbreiding van hun vloot, die is opgenomen in de Sowtrawltrust. Maar zij hadden de roebels, die ze hiervoor uitge geven hebben, evengoed in de Barendszzee kunnen werpen, want heel lang blijven ze niet in een zeewaardigen toestand. Ze zijn gere gelde gasten van de werf in Moermansk, er liggen daar zelfs trawlers, die slechts korten tijd geleden als uiterst modern gebouwde sche pen de hellingen van Leningrad verlaten heb ben. Deze trawlers konden dikwijls niet eens gebruikt worden. Het bouwmateriaal der Rus sen, die in den laatsten tijd hoe langer hoe meer zelf gaan produceeren, lijdt in het alge meen aan een al te korten levensduur. Een verdere vermindering van de gebruikswaarde wordt veroorzaakt door de ongeoefendheid der opvarenden. Het menschenmateriaal bij de Russische diepzee-visscherij is het aller slechtste voor dit beroep, dat men zich kan denken. Een bruikbare kem is, tengevolge van de ondragelijke toestanden aan boord dei- schepen, niet aanwezig. Hierdoor alleen al moet een ondeskundige en uiterst gebrekkige behandeling van alle nautische instrumenten, van het vischtuig enz. ontstaan. De vischmethoden waren bij onze komst aan de Moerkankust zeer primitief. Men vischte zonder patenttuig. men vischte in 1932 nog precies zoo als de Duitschers 10 jaar eerder. De resultaten waren daarmee in over eenstemming en de taken, die eiken trawler vóór de uitreis overeenkomstig het 5-jaren plan voor de Sowtrawltrust waren opgegeven bleven ondanks den vischrijkdom van de Ba rendszzee onvervuld. Ook na de invoering van het patentnet konden de resultaten eerst dan verbeterd worden, wanneer een Duitsche in structeur aan boord geregeld toezicht uit oefende en het werk leidde. In andere geval len werd averij op averij gemaakt, zoodat de trawlers herhaaldelijk de reis moesten afbre ken of naar Moermansk teruggesleept moes ten worden. Hier en daar heeft men aan de Moermans- kust geprobeerd in de fjorden onder leiding van Noorsche vaklieden haring met den ze gen te visschen. Wat echter steeds weer een succesvolle uitvoering van de grootscheepsch' Russische plannen in den weg staat is de op de spits gedreven bureaucratie der Sovjets, die haar tenten zelfs op de trawlers heeft op geslagen, aan boord waarvan de beide stuurlui hoofdzakelijk bezig zijn metregistratie- werk. De hygiënische toestanden aan boord van de Russische trawlers zijn niet te beschrijven. Het talrijke ongedierte, ook in den vorm van ratten, maakt het leven aan boord gedurende een vierweeksche reis, althans ëoor een Duit- scher ondragelijk. Bovendien is de voeding zeer gebrekkig, zoowel wat kwaliteit als hoe veelheid betreft. Een grooter gebrek aan af wisseling als in het menu aan boord van Rus sische visschersvaartuigen is nauwelijks denk baar. Bovendien laat het alcoholgebruik niets te wenschen over. De geringe belangstelling, die door deze toestanden bij de bemanning 36 resp. 42 man per trawler) is ontstaan is een der voornaamste redenen, waarom de ver dere plannen tot vlootvermeerdering de Sovjetregeering wil na het vijfjarenplan 400 trawlers in dienst hebben louter een theo retische kwestie is, waarvan in de practijk over de geheele linie niets terechtkomt. De Duitsche instructeurs hebben na een zee van teleurstellingen in het Sovjet-rijk di rect na afloop van hun contract de Moer- manskust zoo spoedig mogelijk weer vexdaten. Zij verklaren unaniem, dat de levensverhou dingen en de arbeidsvooi-waarden bij de Rus sische zeevisscherij niet strooken met de eischen van den Duitschen zeeman. VOOR BETERE EN APARTE KWALITEITEN [g [L, [E, (HER^MDFM^AZUN (Adv. Ingez. Med.) Trompstraat 22, Tel. 4109a Afscheid P. T. Boom. Na 23 jaar in dienst van het Staatsvisschers havenbedrijf te zijn geweest, eerst als onder havenmeester, de laatste jaren als havenmees ter, gaat de heer P. T. Boom 1 Juli a.s. den dienst met pensioen verlaten. In vei'band met dit feit heeft gisterenmiddag het geheele personeel afscheid van den schei denden functionaris genomen, daai'toe dooi de directie in de gelegenheid gesteld. Teen de heer Boom, vei-gezeld van echtge- noote en dochter het vertrek waar de intieme plechtigheid zou plaats vinden, door den as sistent der directie, den heer D. J. van Dijk, werd -binnen geleid, --waren daar bijeen de directeur de heer H. Oud, de halchef de heer J. D. Heykoop. de onder-halchef de heer A. Tol, de heer P. L. Korte, kassier, de heer H. L. van Marken,, opziener, verder administra tief- en ander personeel van het bedrijf, als mede de opvolger van den heer Boom, de heer J. Kuijper, de heer J. Polderman, voorzitter der Reedersvereiëniging, enz. Nadat aan mevr. Boom bloemen waren over handigd, sprak allereerst de heer Oud den heer Boom toe. Nu we op het punt staan, af scheid van u te nemen, zeide spreker, wilde hij gaarne de gelegenheid te baat nemen te getuigen van de waardeering die allen u zijn toegedaan. Al lijkt u nog niet oud, de Burge lij ke Stand heeft onmiskenbaar aangewezen, dat u den pensioengerechtigden leeftijd hebt bereikt. Een belangrijk deel van uw leven hebt ge in dienst van het Rijk doorgebracht, vei-volgde spreker, en van 1912 'af in dienst van het Staatsvisschershavenbedrijf. Spreker wees op het groote gevoel van den scheidenden functionaris voor water en alles wat daar mede verband houdt, welk gevoel hij gedu- ren zijn loopbaan eerst als onderhavenmees ter, later als havenmeester niet heeft verdoe zeld. Gij hebt uw taak zeer serieus opgevat en uw dagtaak niet beperkt tot de dienst uren. Bij de ondergeschikten was u zeer ge zien door de opgewektheid, waarmee ge uw taak hebt vervuld en daardoor was het con tact steeds pi-ettig. Door uw rondborstigheid kon van u dik wijls een woordje meer gehoord worden dan van andeixen. Spreker bracht hulde aan me vrouw Boom die het haar man mogelijk heeft gemaakt zijn dagtaak met opgewektheid te vervullen. Namens het pei-soneel schonk de heer Oud den heer Boom een fraaien gemak- kelijken stoel, met den wensch, dat hij daar van nog vele jaren gebruik mag maken en wanneer hij daarin was gezeten met aan gename herinnering mag terugdenken aan den tijd, bij het Staatsvisschershavenbedrijf doorgebracht. De heer Polderman bi-acht den heer Boom dank voor datgene, wat hij heeft gedaan in het belang der reeders. Steeds was de heer Boom vriendelijk en bereid, medewex-king te verleenen, dikwijls onder moeilijke omstan digheden. De i-eeders stellen uw werk op hoo- gen prijs, zeide spi-eker en hij hoopte, dat voor hem op deze jaren van hard wei-ken en toe wijding tal van jaren van rust mogen volgen. Daarna voerde de heer Kuijper het woord, die namens het havenpersoneel sprak en zeide het als een groote eer te beschouwen de gevoe lens van het havenpersoneel te mogen ver tolken. Het dienen onder u. zeide spi-eker, heeft mij steeds het gevoel gegeven, aan boord te zijn van een schip, waar u het commando voert. De bevelen werden steeds gegeven in prachtige zeemanstermen, waaraan de humo ristische noot nooit ontbrak. In den tijd spreker als 2e havenmeester onder den heer Boom heeft gewei-kt, heeft deze zich steeds opgeofferd, om hem in zijn taak in te wer ken. Als het schip eens uit de koers mag i-aken. ligt het niet aan u. doch aan mij. zeide spr., omdat u de koers volkomen juist hebt uitge zet. Spreker wenschte de heer Boom een kalme zee met nog veel gelukkige reisdagen. De heer H. Spoelstra. havenknecht, sprak daai-na nog woorden van afscheid op rijm en de heer P. Verhoog, eveneens havenknecht, zeide het niet met woorden, maar met een door hemzelf vervaardigd schilderstuk, een haventafereel voorstellende. Nadat een kopje thee was gedronken, sprak de heer Heijkoop nog eenige woorden. Deze zeide. zich te vereenieen met de woorden van den directeur, die echter niet over den vriend- schaonelijken omgans heeft gesproken. Daar om wilde hij. na 23-jarigen gemeenschappe- lijken dienst den heer Boom danken voor de prettige samenwerking. Hij hoopte, dat de vriendschap in zijn ambteloos tijdperk even hecht mag blijven en beval hem bij zijn echt- genoote in een goede verzorging aan met den wensch, dat hij nog vele gelukkige jaren met haar mag doorbrengen. Ten slotte dankte de heer Boom in de eerste plaats den dii'ecteur voor de bijzondere hulde, hem gebracht. Hij heeft den tijd van schei den met zorg tegemoet gezien, maar door de bijzondere hulde is deze zorg veel lichter geworden. Ook den heer Van Dijk en den heer Polderman en de andere aanwezigen dankte hij voor de hulde. Spreker wenschte dat voor het visscherijbedrijf spoedig een betere tijd mag aanbreken Visscherijnieuws in een notedop. Naar zee. De Beatrice IJM. 118 zou heden naar zee vertrekken. Ook de Margaretha is na eenig oponthoud door lekke vlampijpen weer uitgegaan. Voor de trawlharing? De Claesje RO 46 is naar zee met aan boord een aantal haring vaten en een partij zout voor het geval er haring gevangen mocht worden. De vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 17 tot en met 22 Juni kwamen in de Duitsche havens slechts 45 trawlers binnen, waarvan 11 in Cuxhaven, 27 iix Wesermünde en 7 in Altona. NAUTAPHON DEFECT. De laatste dagen werden tal van inwoners van IJmuiden en zelfs van Santpoort in hun nachtrust gestoord door een giltoon, die zich steeds na een rustpoos van een 15-tal secon den, gedurenden eenige seconden liet hooren. Ook wij hebben er eenige onaangename ui-en door meegemaakt. Bij informatie is ons gebleken, dat het on aangename geluid wordt veroorzaakt door een defect geraakte nautaphon, een instrument ten dienste van de scheepvaart geplaatst op den Noorder strekdam. Er wordt nu proefge draaid tot heden, waarna het instrument ver moedelijk weer normaal zal werken. JONG HERVORMDEN. Dinsdagavond wordt door de gezamenlijke afdeelingen der .Jong Hex-vormden in de ge meente Velsen een openluchtvergadering ge houden in het Heerenduin. Vermoedelijk zullen twee sprekers het woord voeren. Viering Koninginnedag. Door onze lens gesnapt De Burgemeester zal een feestrede houden op het Kennemerplein. Kwint aan de Oranjevereeniging Wilhelmina de toezegging gedaan, op 31 Augustus des avonds op het Kennemerplein een korte feest rede te zullen houden. Deze feestrede wordt gehouden ter gelegen heid van een massale zang- en miiziekuit- voering, gehouden door een aantal plaatselijke vereenigingen, in denzelfden geest als eenige jaren geleden, waarbij wijlen burgemeester Rambonnet sprak. Het bestuur van de Oranjevereeniging zal deze aangelegenheid met de besturen der hiervoor in aanmerking komende vereeni- ging bespreken. OPENBARE VERKOOPING. Vrijdagmiddag vond in „Kennemerhof" ten overstaan van notaris W. A. Dolleman de vei*- kooping plaats van het woonhuis met erf en grond Snelliusstraat 91. Kooper werd de heer J. Blok, voor f 3150. IJMUIDER REDDDINGSBRIGADE. Na afloop van den aanvangscursus en den herhalingscurscus voor E. H. B. O., exami neerde dr. Stempels uit Amsterdam op 25 dezer acht leden der Brigade tor verkrijging van het diploma E.H.B.O. van don Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". Zes candidaton slaagden, terwijl er twee moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden zijn: de dames C. van Pel en T. Romkes. de heeren S. Boere- ma, G. W. Kocx. M. P. Kocx en F. J. van Nie- kerken. De Cursussen werden geleid door dr. J. Mac Daniel te Driehuis. PERSONALIA. Onze plaatsgenooten de heeren J. den Duik en J. van Popta, leerlingen der Da Costa- kweekschool. slaagden te Haarlem voor de akte Lager Onderwijs. VACANTIEBONNEN R.K. BOUWVAK ARBEIDERS. De afd. IJmuiden van den R.K. Bouwvakarbei dersbond. houdt a.s. Maandag 1 Juli, zitting voor het innemen der vancantiebonnen, 's avonds van 79 uur in het patronaat a. d. Zeeweg alhier. Alle bonnen moeten worden ingeleverd, daar het loopende bonnenjaar ten einde is. VELSEN TENTSAMENKOMSTEN. Door de commissie voor tentevangelisatie is het plan opgevat, in de week van 15 tot en met 22 September een reeks tentbijeenkom sten te organiseeren. A. Engels. De heer A. Engels dien men vaak bij de Pont kan aantreffen wanneer een bijzondere drukte een bijzonder toezicht vereischt en di« bovendien goed bekend en natuurlijk minder goed gezien is bij degenen, clie art. 416 van, het W. v. S. overtreden, werd in 1877 'te Bier vliet geboren. In 1907 kwam hij in dienst van de Rijksveldwacht, na voorheen bij de ge meentepolitie in Vllssingen en Sloten N. H, te hebben gediend. In Juni 1910, deze maand dus 25 jaar geleden kwam de heer Engels als rijksveldwachter naar IJmuiden. In April 1913 werd hij bevorderd tot brigadier-titulair. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. KoomenSchippers, z., Geel- vinckstraat 23, Velsen N.; K. M. Dekens- Tapper, z., Schulpweg 109, Velsen N.; H. H. MolenkampMeinders, z.. Voorplaats 56, Sant poort; M. FennemaStrijder, d., Kluyskens- laan 3, Santpoort; M. M. J. Rozenstraten Bouwens, d., Hagelingerweg 349, Santpoort; M. E. BeenThesing, d., Planciusstraat 51, IJmui den: C. M. G. van VlietWarmerdam, z., Zee weg 98 ï'd, IJmuiden. Overleden: F. Leen, 82 jaar, echtgenoot van G. Fuldner, IJmuiderstraatweg 145, IJmuiden; J. van Donselaax*, 69 jaar, weduwnaar van H. M. Enzerink, Hoofdstraat 234, Santpoort; M. J. van Heijst, 55 jaar, echtgenoot van J. E. Sluitei-s, Hoofdstraat 147, Santpoort: N. Rab, 67 jaar, echtgenoot van J. Stobbe, Wijk aan Zeeërweg 107, IJmuiden; R. J. E. Rij kens, 67 jaren, echtgenoot van A. Schi'euder, Wilhelmi- nakade 87, IJmuiden; J. Wagemans, 6 weken, zoon van J. P. C. Wagemans, Engelmundus- weg 50", IJmuiden: S. Blankevoort, 85 jaar, weduwe van A. Peijs, Stationsweg 63. Velsen; C. van den Bosch, 45 jaar, echtgenoot van E. J. M. van Hamel, Zandersstraat 23. IJmuiden; Z. Roodsant, 55 jaar, echtgenoot van J. M. Laans, Stationsweg 14, IJmuiden. Gehuwden: J. A. van Loon en P. Meijer, Helmstraat 7, IJmuiden: G. J. Veldkamp en J. C. Olie, Haarlem; G. W. Kuijk en N. M. A. Raadman, Zaandam; J. Evendijk en M. Blom, Linz a,/Rhein; F. Veldman en H. G. Mol, Helm straat 6, IJmuiden; P. Groen en C. Krab, Den Helder; A. E. Broek en E. Dekker, de Rijp- straat 5, IJmuiden; M. Thiele en N. C. Swa- ger, Wijk aan Zee en Duin; H. Alders en W. M. Dienaar, v. Wassenaerstraat 19, IJmuiden. ccxv. Het was toch wel zeer bedroevend met de besommingen van deze week. Maar met die hitte kan het ook haast niet anders. Wie eet er nu visch bij een temperatuur van 80 gr. in de schaduw. Deze slechte week valt dubbel tegen omdat het er de vorige week juist wat beter uit ging zien. De groote hitte stak ech ter een spaak in het wiel. Konden de kustbooten de vorige week nog behooi'lijke besommingen maken, deze week leek het nergens naar. Donderdag besomden vier van de zeven trawlers, die dien dag bin nen waren gemiddeld slechts f 725. Wat dat een geld gekost heeft. De volgende week wordt de eerste boot met hake van de Westkust binnen verwacht. Wat zal dat nu weer opleveren? Er was wat kleine hake van de Noordzee deze week en daarvoor was nog niet veel animo. Maar ae gi-ove hake zal wel wat meer opbrengen en dat is daix ook te hopen want die Westkustbooten, die heele- maal in de Clyde visschen verliezen heel wat tijd en verstoken heel wat kolen om het doel te bereiken. En zoo gaat het van de eene week in de andere, het eene klaaglied volgt het andere op. Hoe lang nog? Niemand kan op deze vraag een antwoord geven en dat is maar goed ook want wellicht zou ons dan het beetje hoop dat nog altijd ixx ons is, worden ontnomen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1