UIT HET BUITENLAND Mxhjz unite tanden, iWö MOL THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Ontstemming te Parijs over vlootaccoord. Britsch—Duitscfi Nazi-Duitschland viert weer feest. ZATERDAG 29 JUNI 1935 Het conflict in Oost-Afrika. Abessynië verklaart zich vol ledig bij de uitspraak der arbitragecommissie te zuilen neerleggen. Scherpe woorden in den Poolschen Landdag. (Adv. Ingez. Med.) Afrika. Het Italiaansch-Abessynisch conflict. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat, wanneer de arbiters die met de regeling van 't Italiaansch-Abessynische conflict zijn belast, zich tegen Abessynië mochten uitspre ken. de Abessynische regeering een formeele verklaring zal afleggen, waarbij volledige satisfactie aan Italië wordt gegeven. Hieraan werd toegevoegd, dat Abessynië wanneer het buitenlandsche ambtenaren noo- dig heeft, deze vrijwillig zal kiezen. Opgedron gen ambtenaren zal het nimmer accepteeren, Naar voorts volgens Reuter wordt gemeld heeft de Abessynische regeering aan een Zwit- sersch syndicaat concessie verleend vóór den aanleg van een straatweg van Addis Abeba naar Chartoem (Soedan). Het werk, waarmee reeds een aanvang is gemaakt, zal in 1938 voltooid zijn. Polen. Roering in den Landdag. De Poolsche Landdag heeft in derde en laat ste lezing met 216 tegen 89 stemmen het wets ontwerp aangenomen in zake de nieuwe methode van verkiezing der afgevaardigden, waardoor aan het initiatief van de politieke partijen bij de keuze der candidaten een eind wordt gemaakt. Vóór de aanvaarding van het voorstel heb ben de nationaal-democraten verklaard, dat zij de verkiezingen zullen boycotten, de ..popu listen" hebben te kennen gegeven, dat de boeren hun rechten met andere middelen zul len doen gelden en de socialisten en commu nisten gaven te verstaan, dat zij hun activi teit buiten het parlement zouden ontplooien Het regeeringsblok verklaarde echter, de volledige verantwoordelijkheid voor de conse quenties dezer wet te aanvaarden Spanje. Barcelona in staat van beleg. De ministerraad heeft gisteren in buiten gewone zitting besloten, den staat van beleg af te kondigen voor de stad en de provincie Barcelona. De aanleiding tót dezen maatregel is het feit, dat in den Iaatsten tijd de gewapende overvallen door links-radicalen voortdurend menigvuldiger zijn geworden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn een tramwagen en twee autobussen in brand gestoken. De ministers van oorlog en binnenlandsche zaken zouden zich vanmorgen naar Barcelona begeven om zelf den staat van beleg te pro- clameeren en onderzoekingen in te leiden, in de eerste plaats ten aanzien van de door de politie genomen maatregelen. -Men vermoedt aldus meldt V. D. dat zekere politie ambtenaren xiiet ,met de noodige energie tegen de onlusten optreden. Kort geleden zijn trou wens 74, politiemannen uit ,den dienst ont slagen. steeds een gunstigen invloed op het opvoeren der prestaties zal uitoefenen. Daarval wil het bedrijfsleven geen afstand doen. Verkeers- monopolies van welken aard ook zijn niet ge schikt ter beveiling van deze synthese. Dr. Most stelde voor samenwerking met het internationale statistiek-instituut, eventueel in den vorm van een gemengde commissie. In de tweede afdeeling van de plenaire zit ting werd beraadslaagd onder voorzitterschap van den president van de Duitsche groep Frowein; als eerste spreker voerde Lord Es- sendon het woord. Hij ontwikkelde de voornaamste trekken van het plan, dat door de Internationale Scheepvaartconferentie is opgesteld, doch leg de er den nadruk op, dat het om een voorloo- pig plan gaat. Het plan bepleit overlegging of afbraak van tijdelijk of blijvend de behoefte te boven gaande scheepsruimte. en wel zoo veel mogelijk door vrijwillige prestatie van de reeders. Het plan bepaalt zich er verder toe de instelling voor te stellen van een corpo ratie, welker werkzaamheden er uit zouden bestaan de practische economische omstan digheid vast te stellen, hoe de algemeene toestand op de wereldmarkt der vrachten zich voordoet met het oog op vraag én aanbod. De raad van behaar van dit lichaam zou op grond van de gegevens de schadeloosstelling bepalen die voldoen zou om de reeders aanlei ding te geven tot opleggen van de tot aanpas sing van het aanbod aan de vraag noodige scheepsruimte. Vervolgen sprak de heer Essberger (Duitsch- land) die principieel accoord ging met de uit eenzettingen van Lord Essendon. Goebbels zal de jongste besluiten motiveeren. Internationale Kamer van Koophandel. Stabiliseering der valuta vandaag aan de orde. De plenaire zitting van hét congres van de Internationale Kamer van Koophandel zal vandaag een resolutie, die door de resolutie- commissie is uitgewerkt, te behandelen krij gen. De volgende punten worden daarin overwo gen: 1. De onzekerheid betreffende de valuta- politiek van de belangrijkste economische landen en gebrekkige stabiliteit van de bui tenlandsche deviezen-koersen hebben geleid tot het ineenstorten van den wereldhandel en moeten verder bijdragen tot de ontwrich ting. 2. De onzekerheid ten opzichte van de va luta en de onstabiliteit van de buitenland sche deviezenkoersen leiden noodzakelijker wijze tot verschijnselen als de invoering van „egaliseeringsrechten" en contingenteerin- ge-n, die de binnenlandsche markt moeten beschermen tegen het opdringen van' landen met gedevalueerde valuta en moeten verder het stopzetten van beleggingen op langen termijn, kapïtaalvlucht en toeneming van den omvang der internationale schulden op korten termijn, deviezencontrole en opheffing van het vrije trekken van het kapitaal bene vens tenslotte de oppotting van goud en bui tenlandsche devieven tengevolge hebben. 3. De stabiliseering zoolang te verdagen tot het prijsniveau weer gestegen is, kan tot een verergering van den toestand leiden, aan gezien de onstabiliteit der valuta's en de de valuatie zelfs deflationistische effecten moe ten hebben. De stabiliseering staat geens-, zins een stijgen der prijzen in den weg, maar zij is integendeel een der vlugst werkende middelen om het den natuurlijken krachten mogelijk te ma'ien een algemeene verbetering van het prijsniveau tot stand te brengen. 4. De verdaging van de stabiliseering dei- valuta tot zich weer een evenwicht heeft ge vormd tusschen de binnenlandsche en bui tenlandsche prijzen moet leiden tot een ver ergering van den toestand, aangezien het ontbrekende evenwicht zelf in hoogen mate een gevolg is van de ontbrekende stabiliteit der valuta's en van de daaruit ontstane be perkingen. 5. De definitieve stabiliseering van de va luta is practisch slechts te bereiken door herstel van een internationalen gouden standaard. In de plenaire zitting van het Congres der Internationale Kamer van Koophandel heeft prof. Most (Duitschland) als voorzitter van de commissie „Spoorweg en auto" rapport uitge bracht over de werkzaamheden van deze com missie. In het middelpunt staat de kwestie, welken invloed de autoconcurrentie uitoefent op het tariefsysteem der spoorwegen. De rang orde der tarieven volgens de draagkracht van den transportrang is evenals de be cstendig- heid van het allergrootste belang voor het bedi'ijfsleven. Beide zaken kunnen slechts in stand gehouden worden, wanneer de econo mie van het spoorweggoederenverkeer niet ondermijnd wordt. Aan dén anderen kant echter moet ook aan de auto speelruimte ge laten worden voor de bijzondere ontplooiing. Dat is des te noodzakelijker daar een gezonde concurrentie van de auto met de spoorwegen (Van onzen correspondent.) De rijkshoofdstad gaat weer een van die feestdagen tegemoet, waarop een millioenen- leger arbeiders van „de vuist en het hoofd" in bruine, blauwe en zwarte uniformen en in 't burgermanspak uit alle windstreken van den gouw Berlijn oprukken moet naar hen Tempelhofer veld, om daar in gesloten for maties en stram in het gelid het bericht aan te hooren. waarin door den gouwleider rijks minister dr. Goebbels rekenschap zal worden afgelegd van de maatregelen der regeering voor den wederopbouw van volk en staat. Uren lang moeten de wakkere mannen van het Duitsche arbeidsfront dat heel het werken de volk van het Rijk omvat, op hun vrije Zondagen marcheeren en hoe het hun daarbij doorgaans te moede is, ook al geen geheim meer, maar komt ondanks alle heroïsme der laatste dagen, al.beeL.duidelijk aan den dag op een zonnigen Zondag als den vorige, toen de thermometer in den schaduw op 33 graden Celsius stond en zij in het felle zonnetje als maar Voortmarcheerden tot heil van 't lieve vaderland. Elk doodgewoon mensch binnen en buiten de Duitsche grenzen vindt dat nog al natuurlijk, alleen de hooge Nazi niet. die eiken Duitscher wil opvoeden tot een held en hem daarom ook al zoo heerlijk in 't zonnetje zet en laat marcheeren achter de trotsch wapperende vaandels. Liepen op dienzelfden Zondag de rijksweersoldaten met stalen helm en geweer niet hun paradepas alsof een frisch koeltje hen omzweefde. Welnu! dat moeten al die schoen- en kleermakers, kap pers, bakkers en apothekers en al die anderen ook kunnen, zegt de hooge Nazi, die gelooft te hebben geschapen den nieuwen Duitschen, dat is, volgens zijn woord let wel! den waarachtig grooten heroïschen mensch". Dat wordt u uit die verheven sfeer in alle toon aarden toegebruld door de luidsprekers. Men kan het eiken Vrijdagavond hooren en nog veel meer dat den argloozen Duitschen mensch eindelijk en ten leste doet begrijpen, waarom „de heele wereld zoo tegen het ar me Duitschland is, dat niets liever wil dan te leven in vrede en vriendschap met alle andere volken". Wanneer het zoo blijft, dan in stof wolken en gebraden door de zon, komt er ver andering in het weer, dan in modder en stroo menden regen, als gewoonlijk pleegt te vol gen op zoo'n blakerende hittegolf onder die omstandigheden zullen de honderdduizen den „door niets afgeschrikt" hun gouwlei der aanhooren die „den dag gekomen acht, om de politieke balans op te maken en tegelijker tijd een terugblik zal werpen op zijn gewel dige prestaties als Berl-n's Kringleider, ge durende de laatste tien jaren. Onder bijna wanhopige omstandigheden heeft hij in 1926 dit leiderschap aanvaard en de rijkshoofdstad voor het Nationaal-socialisme veroverd". Inderdaad is dit een heel bijzondere pres tatie. Berlijn was een vjiste burg voor het Communisme In do dagen der republiek en de communisten de meest fanatieke in heel "net rijk, beheerschten er letterlijk de straat. Zij waren er in de meerderheid waarin men licht een verklaring kan vinden voor het feit, dat de nieuwe heidensche leer, althans de strijd tegen het Christendom in Berlijn zoo'n ster ken aanhang kon krijgen. Het komt den bols jewiek van gisteren Na^iman van heden uitstekend in zij nu kraam te pas. Dr. Goebbels zal Zondag ook de gelegenheid waarnemen, om voor zijn oude strijdmak kers in de beweging voor de leden der ingelijf de arbeidersvereenigingen en voor heel deBer- lijnsche bevolking te spreken over de laatste ;roote politieke acties en ook over enkele plannen voor de naaste toekomst. Tamelijk onverwachts wordt deze gouwdag van offi- cieele zijde aangekondigd als een evenement. Alle openbare gebouwen, fabrieken, bedrij ven, scholen zullen moeten worden bevlagd en elke Duitsche man en vrouw moet het een eereplicht zijn de hakenkruis-vlag uit te ste ken. Wie niet opgecommandeerd is voor den marsch maar het Te mpelhofer veld zal thuis of buiten onder de groene boomen de ooren ,zalig-lui" spitsen aan zijn radio-apparaat, nieuwsgierig naar het orgaan Goebbels der hooge rijksleiding. Zoo onmiddellijk na de zitting van het rijkskabinet, dat gisteren tot enkele nieuwe wetsbepalingen had besloten in zake Rijkswerkdienst, Arbeidsdienstplicht der manlijke en der vrouwelijke jeugd, bescher ming tegen aanvallen uit de lucht en ten slotte met betrekking tot de rechts-aangele- genheden der Evangelische kerk. Zal men in verband met deze aangelegenheden een ver zoenend geluid hooren of zal opnieuw een dondertoon worden aangeslagen? Daar gaat groote belangstelling naar uit, ook in Berlijn in breeder kring, dan men in het buitenland wel vermoedt. De oude getrouwen der Evan gelische kerk staan stram en willen van geen compromissen weten en de lauwen onder haar leden zijn door de aanvallen der nieuwe beweging haar ijverige voorvechters gewor den, zooals te verwachten was. Wat trouwens ook bij de Katholieken het geval is. Of daar Zondag op den gouwdag iets over verluiden zal, is voor den meesten van meer belang dan al het overige. Er zullen ook nog enkele andere grootheden spreken, o.a. de zeer geestdriftige en tevens gevoelvolle dr. Leij, waarnaar de honderdduizenden op het veld en de millioenen aan de radio-apparaten naar schatting twee uren hebben te luisteren. Het zal 4 uur zijn geworden als onder lei ding van den opperbanleider Rassow met volle muziek de banieren op het Tempelhofer veld zullen worden aangedragen: zes veldba- nieren der S. A., een veldbanier der S. S. en verder honderd vaandels der gelijkgeschakel de en ingelijfde arbeidersvereenigingen van den „Faust" en van de „Stim". In rijen van 12 zullen 120.000 man arbeids- troepen voor dj-. Goebbels defileergn,,Het mili taire element zal niet: ontbreken. Tien com pagnieën infanterie en een formatie rijks- weer vliegers zullen aan het défilé deelnemen. In allerijl wordt een 72 meter lange tribune opgericht, er wordt een waterleiding aange legd en honderden kraampjes worden opgesla gen voor de verzorging der menigte met worst, brood, koek en bier. Ook het Roode Kruis is gemobiliseerd. Het officieele bericht, waaraan ik alles ontleen, zegt ook, dat om ongeveer 9 uur des avonds de formaties zullen af marcheeren. Om 1 uur moeten zij het veld opmarcheeren, nadat ieder in zijn buurt om 10 uur 's morgens zich bij zijn troep zal hebben aangemeld. Om 9 uur in de Zondagmorgenvroegte hebben zij van vrouw en kind afscheid genomen. Zal het dan regenen of zal de zon zoo fel branden als vandaag? Hopen we voor dezen nieuwen Duitschen mensch het beste, liever regenwa ter dan gloeiende hitte. Op een prettig koel weertje durven we voor a.s. Zondag niet ho pen. Het is nu in de schaduw 35 graden Cel sius boven vriespunt! Zijn de overeenkomsten van Stresa gevaar gebracht in „Groot-Briftannië had eerst met Frankrijk moeten overleggen". Francois de T es San, de oud-onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken te Parijs, zet in dit artikel uiteen, de ont stemming die in Fransche politieke kringen is ontstaan door de onderhan delingen, die Groot Brittannië met Duitschland heeft gevoerd. Naar zijn meening had eerst met Frankrijk over legd moeten worden. Hij brengt de over eenkomst van Stresa hierbij ter sprake en hoopt uiteindelijk 'op den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. H. L. Pijnlijke Voeten. Bij vermoeide, branderige, transpireerende en stukgeloopen voeten,, of wanneer U last hebt van zonnebrand, doorzitten, smetten en schrijnen der huid, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. Purol in doozen vanaf 30 cent met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Alleen bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nauwelijks lag het monster op den kant of het veranderde zeer snel! De acht pooten werden weer twee armen en twee beenen, die zich snel bevrijdden uit de strik. Thijsje en de Prins waren als ver stijfd van angst; zij hadden niet verwacht dat het monster niemand anders was dan Michias, de booze toovenaar! „Eens zal ik het je betaald zetten," riep deze uit, en zette het daarna op een loopenl Het Britsch-Duitsche vloot-accoord (dat het resultaat is van de samenvatting in het Wit boek), waarin Sir Samuel Hoare en Von Rib- bentrop de voorwaarden hebben uiteengezet waarop Duitschland 35 procent van de totale tonnage van de Britsche vloot kon verkrijgen is niet in overeenstemming met den Fran- schen geest en verwekt daar in politieke kringen ontevredenheid en ongerustheid. Het zijn niet zoozeer de technische overwegingen, waarvan men in ieder geval het belang niet kan ontkennen, dan wel de diplomatieke hou ding die Groot Brittannië heeft gevolgd, welke tot critiek aanleiding geeft. Frankrijk is niet in de eerste plaats ontstemd doordat het Ver drag van Versailles (dat in werkelijkheid im mers regeert), in een nieuwe phase is geko men, maar wel doordat Groot Brittannië door haar handelwijze, die totnogtoe zeer cor rect was, de moeilijk verkregen resultaten van de Britsch-Fransch-Italiaansche overeen komst in gevaar brengt. Is het een wonder dat men in Frankrijk verontrust is door de wending der gebeurte nissen, wanneer juist Baldwin aan den voor avond dat hij de leiding der regeering in han den neemt, een gloedvolle rede uitspreekt over de onmisbaarheid van dit verdrag? Hij was, toen Mac Donald op het punt stond als premier af te treden, voortdurend voorstander van een tactiek van bezorgdheid voor Frank rijk. Eden, met wien hij veel gezamenlijke ideeën had, proclameerde in die dagen zijn geloof in de mogelijkheid van wederzijdschen bijstand, door middel van den Volkenbond en een systeem van onderlinge zekerheid. De regeeringspersonen in Londen hebben het communiqué van 3 Februari ondertee kend, waarin de eenheid wordt uiteengezet van ideeën en handelwijze volgens welke de bewapeningen te land. te water en in de lucht onderling afhankelijk zijn en volgens welke ook de vrede, naar de formuleering van Lit- winoff, ondeelbaar is. De conferentie van Stresa heeft deze ideeën bevestigd en het leek erop dat Frankrijk, Italië en Engeland voortaan samen uitgebreide maatregelen zou den nemen om gezamenlijk een opbouwende beschermingspolitiek naar deze richtlijnen te volgen. Frankrijk heeft voor haar aandeel, getrouw aan deze leerstelling; de gelegenheid om on derlinge besprekingen te voeren én bilaterale overeenkomsten aan te gaan, verworpen, om dat dit kon worden uitgelegd als een daad van een afvallige of veroordeeld zou kunnen wor den als een houding die in strijd zou zijn- met het opgestelde programma. Groot Brittannië, dat zich geheel accoord heeft verklaard met het systeem van onder linge veiligheid, onderhandelt met Duitsch land (zonder vooraf met de mede-ondertee kenaars overleg te plegen) over de her-bewa pening ter zee, zelfs zonder den tijd te heb ben genomen van de Fransche bezwaren ken nis te nemen. Hierdoor zijn Fransche tegen maatregelen om het algemeene evenwicht ter zee in Europa en in de wereld te handhaven, onvermijdelijk. Zeer zeker, Frankrijk was het met Engeland en Italië eens over de noodzakelijkheid het vijfde deel van het Verdrag van Versailles te herzien én te vervangen door een algemeen reglement voor de bewapening op elk gebied afzonderlijk. Maar dit reglement, dat als doel heeft tot vermindering, der bewapening te komen, moet ook worden bepaald door een netwerk van on derlinge verdragen en moet worden uitgevoerd onder leiding van den Volkenbond. Londen be weert nu dat het zich met Duitschland direct in verbinding hepft gesteld om dit doel sneller te bereiken. Verschillende -documenten, vervat in het Witboek, herinneren aan de mogelijkheid van een toekomstig algemeen verdrag ter beper king der zeemachten en voorspellen een over eenkomst tusschen Engeland en Duitschland. Maar wie ziet nu niet. dat na de onderhande lingen tusschen Sir Samuel Hoare en Von Ribbentrop iets aan den gang van zaken ont breekt en de accoorden van Stresa geweld wol n aangedaan. Gr cot Brittannië heeft gedacht (haar bui tenlandsche politiek is zoo vaak gekenmerkt door besluiteloosheid) dat zij een goede gele genheid had zich te ontdoen van de Duitsche rivaliteit ter zee en zij heeft ervan geprofi teerd, zonder de gevolgen te bedenken die dit kon hebben voor de andere naties. Groot Brit tannië heeft voorts gemeend dat van het oogenblik af dat zij het Derde Rijk bracht in een onderworpen positie, die toch ruim schoots voldoening zou geven en bovendien van onbeperkten duur zou zijn, zoo een Pax Brittannica verzekerd zou z.'„' die ten slotte wel door de andere volken 'geaccepteerd zou worden. In plaats van te denken aan haar verbintenis met andere landen, heeft zij zich opgeworpen als scheidsrechter door een ge- dachtengang die niet alleen simplistisch was. maar ook van hoogmoed getuigde. De regeering van Baldwin heeft niet alleen voldoening geschonken aan de publieke opi nie in Engeland, waar het pacifisme niet altijd beredeneerd is, maar ook aan de bankiers, die een zekere ontspanning in den toestand noo- dig hadden om de kapitalen terug te trekken, die onvoorzichtigerwijze aan de overzijde van den Rijn waren geïnvesteerd. Ten slotte zijn de imperialisten voldaan, die van meening zijn dat Groot Brittannië sterk genoeg is, om het lot van Europa te bepalen, Toch heeft Londen begrepen dat het ver plicht was Frankrijk en Italië uitleg te geven en daarom is Eden naar Parijs gezonden. De Engelsche premier wenschte niet dat men zijn land zou kunnen beschuldigen van een niet loyale houding. Hij is trouwens reeds in een onaangename positie gekomen door bepaalde stroomingen in de Duitsche pers. Inderdaad leggen de Duitsche bladen er den nadruk op, dat het vlootaccoord het trio Frankrijk-Italië en Engeland verder van elkaar heeft gebracht. Zonder veel te zeggen over de technische be palingen, die de Britsche vloot een onbetwist bare overheerschin^ verzekeren, trekken zij partij voor de politieke denkbeelden die de overeenkomst beheerschen en roepen zij uit - dat het front van Steesa gebroken is. Zekere geïnspireerde artikelen gaan zelfs zoo ver door te beweren dat een nieuwe Europeesche poli tiek op komst is. Dit dank zij de Engelsch- Duitsche toenadering. Zonder te willen ontkennen dat de Duitsche manoeuvre een zeker succes heeft gehad, moet men toch zeggen dat deze manier van doen de zaken drijft naar een punt waar zij nog niet zijn. Groot Brittannië heeft den levendigen wenscH geen schade te doen aan den toestand van evenwicht in Europa en om het vormen van onverbreekbare fronts tegen te gaan. Dat zij zoo onvoorzichtig is geweest zich te verlaten op een afgescheiden onderhandeling met Duitschland en dat zij niet den terugslag heeft berekend dien deze daad zou hebben, is oneindig te betreuren. Wij gelooven dat het een gevaarlijk denkbeeld is te meenen dat een tactiek van verdeeling, die Groot Brittannië nu wenscht toe te passen voor een luchtpact, de orde op het continent kan herstellen. Maaï geen enkel nadenkend mensch in Frankrijk gelooft dat het de bedoeling is van Groot- Brittannië haar politiek ten opzichte van Duitschland zoo geheel te veranderen. Alle openbare en diplomatieke uitlatingen over dit onderwerp zijn in strijd met het al of niet getoonde streven der regeerders in Berlijn. Groot Brittannië heeft geloofd te redden wat er te redden valt, na zich te heb ben geschikt in een herbewapening van Duitschland (waarbij zij voor zichzelf een ver grooting van de luchtmacht veilig stelde) en zij hoopt door deze concessies en door morec- len druk Hitier eens weer in Genève terug te zien. Dat is haar streven, niets meer, niets minder. Frankrijk heeft bij nota van 18 Juni en door de verklaringen, gegeven aan Eden, haar gereserveerde houding verklaard, zoowel ten aanzien van de overeenkomst als ten aanzien van de door Groot Brittannië gevolgde han delwijze, als wat betreft Frankrijk's vlootbe- langen. Frankrijk vraagt voorwaar slechts Duitschland's terugkeer in den Volkenbond en haar verbintenis met alle maatregelen, die op een harmonieuze wijze den toestand in ge heel Europa verbeteren. De beste wijze dit te bereiken is dat de vre delievende staten een strenge discipline in acht nemen, vooral tegenover zichzelf en te genover elkander. Dit heeft Laval aan Eden gezegd en dit is de ware moraal die men trek ken kan uit de gebeurtenissen der laatste dagen. (Nadruk verboden) FRANCOIS DE TESSAN, oud-onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk Hoofdpijn, Kiespijn. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) Aardbeving richtte veel schade aan. Zelfs kerktorens ingestort De aardbeving in Zuid-Duitschland heeft toch grooter schade aangericht, dan eerst werd gedacht. In vele plaatsen in Baden is geen huis onbeschadigd gebleven. Vooral kerken hebben te lijden gehad; talrijke torens zijn ofwel ingestort, ofwel ernstig gescheurd. De persoonlijke ongelukken zijn beperkt ge bleven, dooden zijn tot nu toe niet gemeld, wel zijn enkele pesoaien door vallend ge steente gewond. Japansch stoomschip gezonken. Bemanning omgekomen. Het Japansche stoomschip „Susan Maru" is aan de kust van -Korea nabij de haven Soe- sengke in een typhoon geraakt en gezonken. Volgens mededeeling der haven-autoriteiten zijn hierbij 25 leden der bemanning ver dronken. VACCIN TEGEN LEPRA ONTDEKT? Na onderzoekingen welke twee jaar hebben geduurd, zijn. naar de .Matin" meldt. dr. •Vaudremer en Madame Brun erin geslaagd cultures van den lepra-bacil te kweeken. De bacil zelf werd in 1871 door den Noorschen ge neesheer dr. Hansen ontdekt, doch tot nu toe was het nooit mogelijk gebleken den bacil te kweeken. Dr. Vaudremer gebruikte als voedingsbodem voor de lepra-cultures de vloeistof, die had gediend voor het kweeken van de schimmel plant Aspergillius. Hieruit heeft hij een nieuw vaccin geëxtraheerd, dat reeds met succes op menschen zou zijn toegepast. PRIESTERWIJDING VAN CHINEESCHEN OUD-GEZANT. In de kerk van de St. Andries Abdij te Lophem bij Brugge is gisteren in tegenwoor digheid van vele kerkelijke en wereldsche autoriteiten, regeeringsvertegenwoordigers en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps, waarbij o.a. de Chineesche' gezant te Brussel, tot priester gewijd de Benedictijnen monnik Loe Tsjeng Tsjiang, oud-gezant te ,Den Haag en voormalig minister-prisident en "minister van buitenlandsche zaken van China. De priesterwijding geschiedde door Mgr. Celso Constantini, titulair aartsbisschop van Théo- dosia en voormalig gedelegeerde van den Heiligen Stoel in China. INDISCH VORST ALS ONTVOERDER! LAHORE. 28 Juni (V.D.) Uit Mirpur KhaS wordt gemeld dat een jeugdig Nawab van den staat Tajpur is gearresteerd aan gezien hij trachtte de vrouw van een boer per trein té ontvoeren en toen de boer hiertegen protes teerde, op hem geschoten heeft.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2