HET NIEUWE AVONDBLAD Hervatting. 20e JAARGANG No. 202 DINSDAG 2 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het Groote Tennisfeest. Wimbledon beleeft weer zijn groote tennis feest. De sterren aller naties strijden er om de opperste tennis-eer, dewelke belichaamd is in de beide titels voor het enkelspel. De dubbel spelen zijn alle drie een beetje afgezakt naar het gehalte van „bijnummers". Vooral de „mixed" verkeert in dat geval. Overigens is het niet te ontkennen dat men de mooiste, op windendste, felste partijen in het heeren-dub belspel en niet in de enkelspelen pleegt te zien. Maar persoons-vereering, snobisme, mode- gedoe hebben den enkelspelen een voorsprong gegeven. Er wordt veel gedweept op Wimble don, het tennïs-Mekka. De jurkjes van Lili d'Alvarez zijn voor een groot deel des Wimble- don-publieks minstens even belangrijk als haar spel. En de kleur van de sokjes van Ma dame Mathieu kan een openbaring zijn. Zou Helen Wills-Moody werkelijk zoo kil zijn als zij eruit ziet? En ze is veel agressiever gewor den sinds ze getrouwd is! „Is mr. Moody er ook?" vraagt de tribune natuurlijk nieuwsgie rig. „Hoe ziet hij eruit? Heb je hem gezien? Zou het leuk zijn, een vrouw met zoo'n smash te hebben?" Anderzijds dweept de damesafdeeling met Jean Borotra. Hij is nu wel bijna veertig, maar dat heeft zijn aantrekkingskracht voor de Engelsche meisjes geenszins verminderd. En dan dat duel, dat hem boven het hoofd hing! Maar 't gaat niet door, want de „jury", gevormd door de secondanten der beide te genstanders, heeft' uitgemaakt dat de uit dager, Didier Poulain, geen aannemelijke reden had om aan de sportiviteit van Boro tra te twijfelen. „Natuurlijk nietde schat", zullen de jongere en oudere bak- visschen rondom 't centre court zeggen En zij zullen zich opnieuw om hem verdringen om zijn handteekening te bemachtigen. Zij zullen daartoe zijn portret koopen in vele edities: Jean Borotra serving, driving, vol leying, smashing; Jean Borotra running, jumping, smiling, concentrating. Alleen niet: Jean Borotra lobbing. Hij geeft geen lobs, die engel van de Engelsche meisjes. Als geheel heeft het tennisfeest van Wim bledon groote bekoring. Het is frisch, kleu rig, levendig, gedistingeerd. Er bevindt zich die groote zeldzaamheid: een menschen- massa van duizenden die zich netjes en sportief gedraagt. Zij loeit of brult nooit. Zij accepteert onvoorwaardelijk den scheids- rechter, met zijn fouten incluis. Alle scheids- rechters maken fouten, hetgeen hun niet verweten kan worden, want alle menschen maken fouten. Op Wimbledon heerscht dit begrip gevangen in de historische sfeer van de deftige AU England Club. En het is pret tig dat al de grauwheid en vuilheid van het nabije Londen hier ontbreken. De grastapij ten zijn zoo fluweelig, de vlaggen zoo onbe rispelijk frisch de bloemperken zoo kleurig. Maar het keurig-keurige publiek vooral geeft er cachet aan. In de schaduw van de All England Club ligt de Londensche voorstad Wimbledon-zelf. Ik weet niet hoe groot zij nu is. Ik heb er lang gewoond en toen had zij al zeventigduizend inwoners. Het zullen er nu, tien jaar later, al licht honderdduizend zijn. Het is een nette voorstad van Londen, veel beter dan Richmond of Dulwich of Barnet of Golders Green. U be grijpt mij wel: béterMaar nogal stil, en- vaak nogal vervelend, met vele lange lanen begrensd door hooge tuinmuren, waarachter de tuinen bij vele groote huizen sluimeren in strikte seclusie. Alleen het winkelcentrum en de plaatselijke „hill" geen behoorlijke voor stad van Londen zonder een heuvel heb ben wat druk verkeer, en dan de volksbuurt nabij het station. De lanen doen vaak denken aan die statige, ietwat ver-gelegen dépendance van Amsterdam: Baarn. Wimbledon ligt maar 'n minuut of twintig per trein van het Londensch centrum af, maar het is heelemaal niet wereldsteedsch. Het houdt vee! van sport en is dus de AU England Club gunstig gezind, maar nimmer heeft het zijn Engelsch-provinciale hart geopend voor het internationale gezelschap tennis-sterren, dat dan ook grootendeels in de Londensche hotels vertoeft. Wimbledon houdt evenmin van buitenlandsche tennissers als Genève van buitenlandsche diplomaten. Maar beide steden moeten deze invasies slikken en berusten met de saaie waardigheid., haar eigen. De Zwitsersche stad is alleen wat gestrenger, en moet ze bovendien nog zelf herbergen ook. Dat is wel erg, maar men kan nu eenmaal niet alles hebben zooals men het verkiest. En men verdient er geld aan. Natuurlijk hoopt Wimbledon, dat Perry en miss Dorothy Round de enkelspelen zuilen winnen. Zij zijn wel beidon van eenvoudigen komaf, maar onloochenbaar Engelsch. En men moet wel tennissen met de rackets die men heeft. Het is zeer betreurenswaard dat er onder den adel zoo weinig tennistalent schijnt, te schuilen. Wimbledon's tennisfeest is, zooals u nu wel begrepen zult hebben, niet vulgair. Het is de antipode van beroepsvoetbal. Het is een beetje Haagsch. Nogal een groot beetje ook. Overigens heel aardig om eens een keer mee te maken. R. P. IJMUIDEN VELSER ZWEMINRICHTING. Overweldigend bezoek. Met de temperatuur stijgt ook het aants bezoekers in de Zweminrichting, hetgeen blijkt uit het bezoek in de afgeloopen week van 22 t.m. 28 Juni. Het totaal aantal baders bedroeg 5.544. Het hoogste cijfer werd be haald op Woensdag 2S Juni n.l. 1037, terwijl Donderdag 27 Juni 599 baders werden ge noteerd. De makreel trekt weer langs de kust. Hengelaars, weest op uw hoede. Zoodra de echte warme zomerdagen in het land zijn, trekken weer de scholen makreel langs de kust. Ze komen als 't ware gelijk met de badgasten, echter met dit verschil, dat de badgasten eiken zomer komen en de ma kreel wel eens een zomer op zich laat wachten. Het dorado der makreel-hengelaars is de Zuiderpier en zoodra de eerste exemplaren van de scomber scomber, zooals deze vette pa- relmoerkleurige visch in het Latijn wordt ge noemd, zijn gesignaleerd, trekken ze er met den hengel op uit. Bij tientallen, soms wel bij honderdtallen. Beneden langs den onverwoestbaren muur, door een vorig geslacht ten koste van onmen- schelijke inspanningen met bescheiden mid delen tot ver in zee uitgebouwd, stroomt het getij. Kijk eens goed in het nimmer rustende water. Het krioelt er van piepjonge bliekjes, het zaad der zee. Ze zwemmen langs het stee- nen gevaarte. Nu en dan jagen ze voort; dat is het teeken, dat er makreel in de buurt is, die ijverig jacht maakt. De eeuwenouden en eeuwigdurende strijd om het bestaan wordt ook hier gestreden Zondag werd er voor het eerst een behoor lijk kwantum gevangen. Twee hengelaars, die hun vangst bijelkaar hadden gedaan, hadden er in eenige uren 110 stuks gevangen. Gisteren waren er weer veel bliek, millioenen vischjes, niet groóter dan een stekelbaarsje, kon men in het heldere water zien zwemmen. Maar de makreelen bleven uit. Het lekkerste aas was niet lekker genoeg om ze te ver leiden. Af en toe werd er eentje verschalkt. En dan ging het als een loopend vuurtje door de rij der hengelaars: „Jongens ze komen". Want in den regel is het bij deze visscherij zoo, dat een enkel gevangen exemplaar wordt be schouwd als de voorloop-er van een groote school. Gisteren bleven de scholen echter weg. De vangst beperkte., zich-tot-eon enkel visch je. Maar de hengelaars verloren den moed niet. Ze hielden vol. Want stel je voor, als ze eens den volgenden dag zouden moeten hooren, dat ze vijf minuten te vroeg waren weggegaan. Er kwam niets van, 's middags niet en 's avonds niet. Wedden, dat er vandaag en de volgende dagen, tenminste wanneer het warm weer blijft, tientallen, honderden hengelaars op de pier te vinden zijn? Want hengelen op makreel is, kan tenminste zijn een sport, die rijke vangsten oplevert. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Loggers: KW 158 f 347, KW 105 f 250. KW 167 f 270, KW 104 f 190, KW 46 f 210, KW 173 f 270, KW 154 f 160, KW 42 f 150, KW 95 f 200. KW 45 f 116, KW 130 f 200, KW 135 f 167. KW 18 f 118, KW 55 f 213. KW 41 f 300. KW 58 f 110 KW 112 f 160, KW 178 f 270, KW 177 f 230, KW 28 f 50, KW 108 f 200, KW 9 f 280. KW 27 f 80. KW 51 f 190, KW 36 f 250, KW 89 f 170, KW 75 f 220. KW 162 f 160, KW 175 f 200, KW 169 f 200 KW 166 f 240, KW 60 f 210, KW 3 f 200, KW 24 f 200, KW 70 f 200, KW 147 f 60, IJM. 204 f 180 MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Zutphen geeft aan ieder, alvorens in relatie te treden met Hendrik Willem Bannenberg geboren te Doetinchem 10 April 1888, zich noemende handelsreiziger, wonende te Zutphen, drin gend in overweging om eerst ten zijnen bureele inlichtingen te vragen. De Commissaris van Politie te Dordrecht: geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handels relaties aan te knoopen met Adriaan Bart van Dongen, geboren te Dordrecht 31 October 1912, thans wonende Grootekerkbuurt 42rood te Dordrecht, die zaken doet onder den naam Handelsonderneming A. van Dongen en Co of Agentuur en Commissiehandel A. van Dongen. SCHAKEN. B. S. G.—H. S. G. Zaterdagavond vond te Bussum de eerste promotie-degradatiewedstrijd plaats tusschen het Bussumsch Schaak Genootschap en het Haarlemsch Schaak Gezelschap. Het blijkt voor de Haarlemmers geen gemakkelijke taak om in de eerste klasse van den Nederland schen Schaakbond een plaats te veroveren en deze eerste wedstrijd heeft een verdiende over winning voor Bussum gebracht. Na loting speelden de Haarlemmers aan de oneven borden met wit. Er werd gespeeld volgens de regelen van den Ned. Schaakbond en dus in een tempo van 30 zetten in anderhalf uur. De volledige uitslag luidt: B. S. G. H. S. G. R. G. D. v. DoesburghG. Kroofie 01 H. W. FelderhofR. A. G. Davidson 1—0 Jhr. Dr. D. v. ForeestG. Bollebakker 1/21/2 Dr. K. M. BergsmaB. v. d. Velden 10 C. L. C. Dekker—A. S. Katan 0—1 J. C. A. FischerG. de Bruin 1/21/2 P. BrandesPh. Th. Stol 10 S. H. v. GroningenF. A. Puts 10 J. L. MeyeringH. K. Veurman 1/21/2 N. M. BoekdrukkerA. C. de Groot 10 Wandgedierte. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMIN G „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11G57. (Adv. Ingez. Med.) Mijn keukentje is weder open. En 'k groet de gasten aan mijn disch. Waarbij ik nederig wil hopen, Dat er wat nieuwe eetlust is. Ik zal weer, naar mijn krachten, streven, Om, te beginnen met vandaag, U dagelijks een maal te geven, Dat niet te zwaar ligt op uw maag. Wat kruiden wil ik erin mengen. Als ik de goede vinden kan, 'k Zal weieens flauwe kostjes brengen, Maar hopelijk niet veel daarvan; Een hutspot kan het weieens worden, Maar smaakt niet snert zelfs op z'n tijd? Ik vul een kwaden dag uw borden, Misschien met louter meligheid. Maar ik zal streven naar tractaties, Die naar uw smaak zijn op den duur, Met zooveel doenlijk variaties, Niet al te zoet en nooit te zuur. Ziedaar mijn eeriijke intentie En verder doe ik een beroep, Op uw welwillende clementie. Want, lijkt het u vandaag soms.soep; Dan past dat toch wel in het kader, Een maal vangt aan met een.... entree, En ik serveer u dan wel nader, Het heel menu tot pousse café. Ik wensch u allen smaaklijk eten, Van dag tot dag in 't komend jaar, Tevreden aan mijn disch gezeten, Zij uw gang licht, zoo mijn gang zwaar. P. GASUS. Belgische schippers klagen over de radio-telefonie. Gevolg van de gewijzigde golflengten. Wij lezen in „Het Visscherijblad": Verschillende visschers komende van de Witte Bank klagen dat ze niet meer in staat zijn een behoorlijke verbinding te krijgen met de kust. De aandacht van de visschers wordt ex- op gevestigd, dat de vermindering van golf lengten niet beteekent dat er een verminde ring van wei-kvei-mogen zal toegebracht wor den aan de apparaten op visschersvaartui gen. Van 1 Juli af zal Ostende-Radio dan ook alleen antwoorden aan de oproepen gedaan op de nieuwe golflengte van 144 M. Veel scheppers willen de maatschappij S, A. I. T. daarvoor verantwoordelijk stellen; zij vergeten echter dat zulks een regeerings maatregel is, als gevolg van een overeen komst tusschen verschillende landen geslo ten en welke 1 Juli 1935 van kracht is ge worden. t De aanpassing aan deze maatregel zai m den beginne moeilijkheden opleveren Lang zamerhand zal zulks echter wel in orde ko- De gebruikte golflengten tusschen de kust stations en de visschersvaartuigen zullen zijn voor: Duitschland 159 Frankrijk 157 Denemarken 155 Holland 153 Noorwegen 151 Engeland 149 Zweden 147 België 144 Naar men ons uit goede bron verzekert, zal het werkvermogen der toestellen even goed zijn op de nieuwe golflengte. Een somber teeken des tijds. Van een oude mailboot en een nieuwe sleepboot. De „Prins der Nederlanden" was eens, zoo'n twintig jaar geleden de trots der Nederland- sche koopvaardijvloot We hadden toen nog geen Statendam of Johan van Oldenbarnevelt en met zijn bijna 10,000 ton was dit fraaie dubbelschroef-mailschip een der grootste schepen van de vloot. Als het stoomde door het Noordzeekanaal of door de straat van Gibraltar, als het de haven van Southampton of Genua binnenvoer of zich liet zien in het Suezkanaal. overal bewonderde men het ele gante vaartuig met zijn ruime promenade dekken en zijn forschen schooi-steen. Maar de roem van een zeeschip is in den •egel niet van heel langen duur, vooral niet wanneer de crisis noopt tot uiterste krachts inspanning. En zoo werd. nu ongeveer vier jaar geleden de eens zoo trotsche „Prins der Nederlanden" in de haven van Amsterdam opgelegd. En al dien tijd lag het daar met ge dekten schoorsteen als een triest symbool van vergane glorie. Gistermiddag is -de „Prins der Nederlanden weer naar Genua verti-okken. Maar niet op eigen kracht. Geen rook- of stoom-wolkje kwam uit haar schoorsteen of uit haar hoog op het water gelegen romp. Geen passagiers bewogen zich op de dekken, geen commando klonk er van de commandobrug. Een sleep boot zou haar als een passieve klomp ijzer brengen naar de haven, waar ze zoo dikwijls bewonderd was en waar ze nu haar laatste rustplaats zal vinden. Gisteravond omstreeks 7 uur veiTiet het con- vooi de haven van IJmuiden Juist toen daar van een proeftocht binnen kwam de Stalinbad, een der voor Russische re kening bij de firma Verschure Co., te Am sterdam bestelde sleepbooten, de eerste die een proeftocht op zee heeft gemaakt. Van de voor mast wapperde de roode vlag der U S.S.R. ter wijl onze di-iekleur aan den achtermast was [eheschen. Welk een contrast: ginds de aftandsche „Prins der Ne-dei-landen" op weg naar den slooper, na een roemr-ijk bestaan, hier de Stalinbad, symbool van jonge kracht, met een toekomst voor zich, die zeker ook haar roem en eer zal brengen. Een prachtig schip, dat in heel zijn uiterlijk een toonbeeld is van mo derne scheepsbouwkunde en waarvan de for sche schroefslag doet gissen dat vele honder den P.K.'s in haar motorkamer haar zooveel stuwkracht geven, dat zij is opgewassen tegen het zwaarste sleepwerk en den zwaarsten ijs gang. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedui-ende de maand Juni 1935 ingelegd 59237.54, terugbetaald 79087.56. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 27343. Azië in 1935. Artikelen van Emile Schreiber in ons blad. Heden verschijnt in ons blad het eerste van een serie artikelen over het Ven*e Oos ten, waarvan wij ons het publicatierecht hebben verzekerd. De auteur is de beroemde Fi-ansche journalist Emile Schreiber. De heer Schireiber geeft zijn indrukken weer van Britsch-Inaië, Siam, China en zal zich in het bijzonder bezig houden met de economi sche situatie in Japan. Wij bevelen deze interessante artikelen in de bijzondere belangstelling van onze lezers aan. OVERGEPLAATST. De heer M. Tiekink, commies-verificateur bij de Rijksbelastingen wordt met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar Zaan dam. GESLAAGD. De heeren W. v. d. Meulen en J. Joore. leerlingen der Da Costa Kweekschool slaag den voor de acte L.O. Verkochte loodskottcr. De Noorsche motorloodskotter Fars Minde, welke al een paar jaar geleden buiten dienst gesteld werd, is aan een firma te Amsterdam verkocht om tot motorjacht te worden ver bouwd. Het schip is hier Zaterdag onder Noor sche vlag aangekomen en door de koopster overgenomen. Groote diepgang. Het van Buenos Aires aangekomen stoom schip Amstelland passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,3 Meter. Om te repareeren. Het Nederlandsch motorschip Maartje is hier in ballast aangekomen van Norwich en naar Spaarndam verder gegaan om eenige hei-stel- lingen uit te voeren op de werf Vooruit dei- firma Stapel. Totaal 6 1/2—3 1/2 De return wedstrijd heeft plaats op Zaterdag 6 Juli in het clubgebouw van het Haar lemsch Schaak Gezelschap Janssfcraat 49 te Haarlem te half zeven. De staat van beleg is te Barcelona afgekondigd. Hierboven een kijkje op de hoofdstraat van de Catalonische hoofdstad. Voor Haarlem's Politierechter. De heer X. Niemand kent den heer X; wel hebben ve len hem gezien, maar de beschrijvingen, die men van hem geeft, loopen zoo uiteen, dat het ook eigenlijk onmogelijk is hem aan de hand daarvan op te sporen. Toch zou het van het grootste belang zijn, dat deze heer eens werd ontdekt, want te cordeelen naar hetgeen om trent hem wordt meegedeeld, is hij een staats gevaarlijk persoon. Hij weet zich echter aan alle nasporingen te onttrekken en beweegt -zich als de onzichtbai-e man door de we reld. Het is te vreezen, dat hij nooit wordt ge vonden, wat zeer jammer is, want hij zal voortgaan slachtoffers te maken. Hij heeft het er op voorzien, onschuldigen in de gevan genis te brengen. Ook nu weer zweefde de schim van den heer X. door de rechtzaal. Er waren planten gestolen op het land goed van Jhr. Boreel van HogelamcLen, een veld met lelietjes van dalen was geplunderd. Niemand had de plundering zien gebeuren, maar de boschwachter had te elf uur de kleine witte klokjes nog zien staan, opdui kend uit hun lange, groene bladen en te een uur waren bladen en bloemen verdwenen. Een ander, een oude boschwachter, had twee mannen gezien, die zakken torsten en uit de ï-ichting van het bosch kwamen en een veldwachter hield even later twee mannen met zakken aan en constateerde, dat zich daarin lelietjes van dalen bevonden. Deze mannen stonden nu terecht voor diefstal van lelietjes van dalen en een hunner de an der was niet verschenen vertelde, dat hij het niet had gedaan; hij had ze wel gehad, maar ze gekocht van den heer X. die onge veer 30 jaar zou zijn, maar van wien overi gens geen beschrijving werd gegeven. Voor een gulden zou verdachte de planten op het Stormvogelsterrein van den geheimzinnigen heer X. hebben overgenomen. De heer X. maakte weer twee slachtoffers, want de officier geloofde den verdachte niet, evenmin als de politierechter en daarom 'werden de mannen, die de zakken hadden ge dragen, als de dieven beschouwd en kregen ieder 8 dagen gevangenisstraf. Het kleine wolfje. „Och" zei de man, die in 't beklaagden bankje stond, 't was maar een klein wolfje er zijn drie soorten wolven wat moet je met zoo'n klein wolfje beginnen. Ik had het maar voor de aardigheid opgenomen en in een emmer gegooid; ik wou het niet stelen." De politiei-echter ooi-deelde niet zoo gering schattend over kleine wolfjes, want, zei hij, die kan je ook eten: Ter geruststelling zij gezegd, dat het hier een zeewolfje betx-of en zoo doende is van toepassing het spreek woord: een klein vischje, een zoet visch je. Dat de man het zeewolfje slechts uit de mand zou hebben gexxomen om het te bekij ken of te liefkozen, werd niet aannemelijk geacht, want in strijd met die bewering was zijn eigen verdere verklaring, dat hij het wolfje met rust gelaten zou hebben als hij geweten had, dat er politie m de biiurt was. Bij zoo'n onschuldige hande ling behoeft men voor politie toch niet bang te zijn. Omdat de vischdiefstallen aan de vischhai niet door de vingers gezien mogen worden, eischte de officier straf, maar wegens het kleine wolfje was het f 15 boete. De rechter vond dit nog wat hoog, maar het kleine wolfje kostte toch f6. De teerkwast. 't Was al voor de derde maal op de rol geplaatst, de affaire met de teerkwast, maar nu kreeg ze dan toch haar beslag. 't Ging niet om de teerkwast, maar 't ging er om of^een IJmuidenaar een colporteerenden N.S.B.'er met een teei-k-wast had geslagen. Op 9 April had een gevecht plaats tusschen de colporteurs en andere IJmuidenaren en het begon hiermee, dat een dezer aan een col porteur een tasch ontrukte en Volk en Vader land om zich heen uitspreidde. Een N. S. B.'er vloog dien taschontrukker naar de keel en die twee raakten slaags, maar nu kwam er nog een uit het publiek, die een teerkwast in de hand had. omdat hij aan het tei'en was en hij deed de kwast op het hoofd van den N.S.B.'er neerdalen. Hij zou nog een ander van die pai-tij met de teerkwast heb ben bewerkt, wat die man uitdrukkelijk ver klaarde. daarbij zich beroepende op het teer, dat later aan zijn pet kleefde, maar de ridder van de kwast sprak dat tegen en beweerde, dat een onbekende den man met een fiets pomp zou hebben geslagen in deze netelige kwestie was nu eigenlijk de oorzaak, dat de zaak voor de derde maal op de rol kwam. De officier vond, dat het weinig ter zake deed, bewezen was, dat de twee IJmuidenaren hadden geslagen en hij eischte tegen ieder f 25 boete. De veTi'edlgste Zeeuw, was van mc-?n ng. dat- er v.-rór .en taschontrukker van noodweer gesproken kon worden, maar de politierechter was het er niet mee eens. Hij vond de zaak echter niet zoo heel gewichtig en veroordeelde den man van de kwast tot f 15 boete, den ander tot f 10.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1