HET NIEUWE AVONDBLAD Menschelijk formaat. Belangrijke verbouwing van een stoomtrawler 20e JAARGANG No. 204 DONDERDAC 4 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéte) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN Het Bezuinigingsontwerp 1935 en het M. O. Bestaat er gevaar voor „onthoofding" van onze R. H. B. S.? Paragraaf 34 van het „Bezuinigingsontwerp 1935" luidt als volgt: „Eenig artikel. Wij behouden ons voor zoo veel noodig in afwijking van de geldende wet telijke voorschriften bij algemeenen maat regel van bestuur te bepalen; a. dat, voor zooveel noodig, in afwijking van bestaande overeenkomsten, bepaalde Rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus worden omgezet in hoogere burgerscholen met driejarigen cursus, indien er naar onze mee ning voor de leerlingen, die den driejarigen cursus zullen hebben afgeloopen, voldoende gelegenheid bestaat om het onderwijs in de hoogste twee klassen van een andere hoogere burgerschool met vier- of vijfjarigen cursus te volgen; b. dat bepaalde bijzondere hoogere burger scholen met vier- of vijf-jarigen cursus of gymnasia, geen subsidie meer zullen ontvan gen voor de hoogste 2 klassen, indien er naar onze meening voor de leerlingen, die de lagere klassen zullen hebben doorloopen, voldoende gelegenheid bestaat om het onderwijs in de hoogste twee klassen te volgen in andere hoo gere burgerscholen of gymnasia van overeen komstige richting. Een daartoe door ons aan gewezen hoogere burgerschool of gymnasium is verplicht, op verbeurte van de aanspraak op subsidie, tot de hoogste twee klassen leer lingen toe te laten van door ons aangewezen scholen, waaraan de hoogste twee klassen ontbreken, of waarvan deze klassen niet voor Rijkssubsidie in aanmerking komen". In verband met het bovenstaande schreef de heer A. S. van Dam van Veendam in „De Vrijzinnig Democraat" een artikel, waaruit blijkt, dat vooral voor hoogere burgerscholen, in plaatsen als IJmuiden (V eisen) gevaar voor „onthoofding" niet denkbeeldig is. De heer van Dam schrijft o.a.: De Rijks Hoogere Burgerscholen zetelen voor het overgroote deel op het Platteland. Slechts enkele grootere steden hebben een Rijks H.B.S., maar daarnaast bovendien Gemeentelijke (en Bijzondere) scholen voor Voorbereidend Hoo- ger en Middelbaar Onderwijs (die mede door het Rijk bekostigd worden). Gemeentelijke scholen worden niet met „onthoofding" bedreigd, en mocht in een stad al een Rijks H.B.S. worden „onthoofd" (het geen niet te verwachten is, daar het vermoede lijk geen bezuiniging oplevert), dan zal, hoe zeer het ook op andere gronden te verwerpen is, dit voor de leerlingen géén reiskosten of groot tijdverlies'met zich brengen. Welke zullen nu de gevolgen zijn van de „onthoofding" van Rijks Hoogere Burgerscho len op het Platteland en in de kleine steden, waar geen andere school voor M.O. of V.H.O. is? (Misschien is er wel een Bijzondere H.B.S.. maar we gaan de gevolgen na voor die ouders, die te beginselvast zijn om hun kinderen van de Openbare naar de Bijzondere School, te sturen). De leerlingen, die het einddiploma wenschen te behalen, dat immers voor vele maatschap pelijke posities onontbeerlijk is (ook waar geen academische vorming vereischt wordt), zijn genoodzaakt een H.B.S. in een andere plaats te bezoeken. Dit kost de betrokken ouders, ongerekend de verandering van leerboeken, bij een af stand van bijv. 20 km, jaarlijks f 100 voor een treinabonnement, nog vermeerderd met f 30 voor het gebruiken van hun middagboter ham, zoodat een vader met een inkomen van f 2000. die drie minderjarige kinderen heeft, waarvan één de H.B.S. bezoekt, naast zijn f 19 schoolgeld nog f 130 moet betaien aan reis- en verblijfskosten. Nog ondemocratischer wordt de maatregel voor de z.g. kostelooze leerlingen, voortkomen de uit gezinnen, waarvan het inkomen minder dan f 1500 bedraagt (dit bedrag is afhanke lijk van het aantal minderjarige kinderen) Het is gemakkelijk in te zien, dat deze ge zinnen voornamelijk goede leerlingen leveren; bij. matige schoolvooruitziehten zouden de ouders immers niet licht afstand doen van het voordeel, dat hun kind door het uitoefenen van één of andere werkzaamheid kon bijdra gen in het levensonderhoud van het gezin. Daarom is het ook zoo juist en democratisch gezien, dat de schoolgeldheffing sterk progres sief is. En nu zal hieraan met één slag voor het Platteland een eind worden gemaakt! Hierbij komt nog het volgende Ieder deskundige weet, dat de overgang van de eene H.B.S. naar de andere buitengewone moeilijkheden voor de leerlingen met zich brengt, door verandering van leeraren en leer boeken, hier nog verergerd door het groote tijdverlies tengevolge van het reizen. Toen een twintig jaar geleden sommige kleinere plaatsen nog een 3-jarige H.B.S. had den, kon men geregeld opmerken, dat de leer lingen, die daarna de 4e en 5e klasse van een andere H.B.S. bezochten, groote moeilijkheden ondervonden, ja, slechts zelden in twee jaren het einddiploma behaalden. In de toekomst kunnen de gevolgen van zulk een achteruitgang van een leerling drie erlei zijn (afgezien nog van het verlies van tijd en-geld, wanneer het einddiploma een jaar later wordt behaald) le. Leerlingen, die op de nieuwe school blij ven zitten en ook reeds eerder éénmaal dou bleerden, moeten 50% meer aan schoolgeld be talen. 2e. Bij een inkomen beneden f 2600 (als er drie minderjarige kinderen zijn) krijgt de leerling gratis leerboeken, mits zijn gemiddeld rapportcijfer minstens 7 bedraagt. Bij overgang naar een andere school zal dit gemiddelde zeer vermoedelijk wel beneden 7 dalen, waardoor weer de economisch zwak keren gedupeerd worden. 3e De cijfers op het eindexamen behaald, na overgang naar een andere school, zijn veel lager, zoodat een leerling, oorspronkelijk af komstig van een onthoofde plattelandsschool, sterk achter staat bij zijn bevoorrechten mede leerling uit de stad, wat betreft de kansen op het verkrijgen van één of andere beurs of bij een sollicitatie. Tot zoover de heer van Dam. Duidelijk blijkt uit zijn artikel, van welk een groot belang het voor de leerlingen onzer R.H.B.S. is, dat het gevaar, dat met het bezuinigingsontwerp aan de school voorbijgaat. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Juni 1935 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade f 15.631.77; b Kantoor Willebrordstraat f 6.296.66; c. Kan toor Santpoort, f 4.986.18; d. Kantoor Velsen- Noord f 224.24, totaal f 27.138.85; en terugbe taald: a. Kantoor Julianakade f 17.122 20; b. Kantoor Willebrordstraat f 9.141.23; c. Kan toor Santpoort f 3.373.69; d. Kantoor Velsen- Noord f 75, totaal f 29.712.03. Meer terugbe taald dan Ingelegd f 2.573.18. Het tegoed dei- spaarders bedroeg op 1 Juni 1935 f 1.143..758.60 Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 Juli 1935 f 1.141.185.42. Uitgegeven werden 21 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 15 Spaarbankboekjes. Het laatst uitgegeven boekje droeg het num mer 3453. De Zeevisscherij in Mei 1935. Haringvangsten grooter dan verleden jaar. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Mei 1935, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Mei 1934. Aan de zeevisscherij namen 466 (432) Ne derlandsche vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 3.040.060 K.G. (2.995.990 K.G.) visch met een waarde van f506.444 (f583.451). In totaal waren 51 (45) stoomtrawlers in bedrijf. In 97 (89) reizen brachten de stoom trawlers te IJmuiden 1.390.143 K.G. (1.374.065 K.G.) Noord zee visch aan, ter waarde van f 193.492 (f 218.305) of gemiddeld per reisda; 1292 K.G. (1427 K.G.) en f180 (f227). (In Mei 1934 bracht één stoomtrawler, die aan de West kust van Engeland en in hét Engelsche Kanaal had gevischt, in één reis bovendien nog 11.460 K.G. visch aan ter waarde van f4587). 3 (1) sleepboottrawlers voerden in 12 (5) reizen 62.869 K.G. (24.950 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f3495 (f1515). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 3 (3) motoi'trawlers maakten 5 (5) Noord- zeereizen en besomden voor 61.877 K.G. (53.460 K.G.) visch f8641 (f 10.817) of gemid deld per reisdag 924 K.G. (849 K.G.) en f 129 (f172). Van de motorloggers namen 122 (111) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 301 (314) Noordzeereizen werd 846.703 K.G. (793.135 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 150.791 (f 186.449) of gemiddeld per reisdag 292 K.G. (321 K.G.) en f52 (f76). 6 (8) motorkotters maakten 22 (36) reizen en voerden 21.997 K.G. (27.087 K.G.) Noord zeevisch aan ter waarde van f 3659 (f 6075) of gemiddeld per reis 1000 K.G. (752 K.G.) en f166 (f169). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen voorts 194 (173) kleine motorvaartuigen waaronder ook enkele kotters en 28 (26) half gedekte en open zeil- vaartuigen deel. De motorkustvisschers maak ten 972 (937) reizen en brachten 309.152 K.G. (298.223 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f43.325 (f62.830) of gemiddeld per reis 318 K.G. (318 K.G.) en f45 (f67). Voor zoover bekend namen 15 (10) Neder - landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 41 (24) reizen werd 51.581 K.G. (31.195 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f7908 (f5999) of gemiddeld per reis 1258 K.G. (1300 K.G.) en f193 (f250) Door 5 Deensche motorkotters, die met de zee vischzegen hadden gevischt, werd in 8 reizen 33.661 K.G. visch te IJmuiden aangevoerd ter waarde van f 4836. 3 (6) Vlaardingsche stoombeugers brachten in het begin der maand in 3 (7) reizen te IJmuiden 9309 K.G. (26.480 K.G.) beugvisch aan ter waarde van f1691 (f4806) of gemid deld per reisdag 358 K.G. (441 K.G.) en f65 (f 80). Op 13 Mei (in 1934 op 11 Mei) gingen de stoombeugers over tot de haringvisscherij. De datum van aanvang van de haringvis scherij was van Regeeringswege bepaald op 13 Mei (in 1934 op 11 Mei). Evenals in het vorige jaar mocht slechts een gedeelte der vloot op dien datum ter haringvangst uitgaan en ter voorkoming van te grooten aanvoer waren de reeders gehouden de schepen slechts met een beperkte vleet te laten visschen. Aan het einde der maand waren van de Ne- derlandsche haringvloot 11 (15) stoomloggers, (stoombeugers, die op haring vischten, inbe grepen) en 50 (47) motorloggers in bedrijf. Van de Poolsche maatschappij te Sche veilin gen waren in Mei j.l. bovendien 4 vaartuigen ter haringvisscherij uitgevaren. De Nederlandsche haringschepen brachten in 8 (15) reizen der stoomloggers (stoombeu gers inbegrepen) en 20 (20) reizen der motor loggers 2355 (1763) kantjes Maatjesharing en 261 (63) kantjes kolmaatjesharing of 248.520 K.G. (227.620 K.G.) haring aan ter waarde van f88.078 (f73.201). De gemiddelde waarde per kantje (kol maatjesharing inbegrepen) werd berekend op f33,67 (f30,55). De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (stoombeugers inbe grepen) bedroeg respectievelijk 455 K.G. (384 K.G.) en 494 K.G. (395 K.G.) en de gemiddelde waarde hiervan was f 223 (f 175) en f 168 (f105). (Cinder zoeking en in Duitschland hebben tot de conclusie geleid, dat het menschelijk geslacht zoo wel in lengte als in gexoicht toe neemt.) Wanneer het om een kwestie ga-at. In deze kwestieuze tijden. Van zulk gewicht en zulk formaat, Dan moet ik die wel aandacht wijden. De mensch wordt langer naar het schijnt, Volgens de studie der geleerden, En tevens minder slank gelijnd, Naar zij daarneven constateerden. 't Kan dus, in strijd met het idee, Dat 'k steeds als juist heb aangenomen, Wel bij den mensch uit alle twee, De lengte e n de breedte komen. 'k Moet zeggen, voor mijn bloote oog Is er nog nimmer van gebleken. Maar 'k acht de y/etensehap zoo hoog. Dat ik het nauw durf tegenspreken, Doch één ding heeft mij gefrappeerd. Ik heb in needrigheid bezwaren, Dat men zoo'n stelling wel lanceert. Maar niet probeert, haar te verklaren, Dus waarom komt het menschenras, Ik stel het hierbij aan de orde, In hoogere gewichtenklas, En waarom zou hij langer worden? Hij heeft zich nooit, zoo dik gemaakt. Als thans, dat kan ik wel beseffen En eerder is het feit gelaakt. Dat hij zich steeds maar wil verheffen; Maar overigens is het maar schijn, Dat wil ik als mijn meening geven, Dat zij gewichtiger nu zijn. Of dat zij langer zouden leven, Wel zijn zij zwaarder op de hand, Dit ter verklaring der gewichten En lijken tevens langer, want Zij trekken langere gezichten. P. GASUS. AANBESTEDING STAATSVISSCHERS- IIAVENBEDRIJF. Bij de gisteren door de directie van het Staat-svisschershavenbedrijf gehouden aanbe steding voor het bouwen van een koffiekamer in Vischhal C met bijbehoorende werken op de terreinen van het Staatsvisschershaven- bedrijf werden ingeleverd 10 biljetten n.l.: G. van Heyst Pz„ Velsen-N. f 3014; J. de Waard, IJmuiden f3109; W. A. Sanders, IJmuiden (O.) f 3275; N.V. Aannemers Mij. „Noord-Holland", Heemskerk f3333; P. Cupido, IJmuiden f3350; fa. J. Kes, IJmuiden f 3434: N.V. Bouw en Expl. Mij. „Santpoort", Santpoort f3529; D. van der Plas en Zn., IJmuiden f3615; J. Lindhout, IJmuiden f3670; fa. P. Heere en Zonen, IJmuiden f 3675. LANDAVOND GEREF. JEUGDCENTRALE In het Heerenduiïf is gisteravond door de Geref. Jeugdcentrale een goed bezochte land- avond gehouden. Na een inleidend woord, ge sproken door Ds. R. J. v. d. Meulen trad als eerste spreker op Ds. C. von Meyenf-eldt, Geref predikant te Alkmaar die tot onderwerp had: „Bouwen en bewaren". Na de pauze werd het- woord gevoerd door den heer N. Baas uit Am sterdam met als onderwerp: „Soldaten van het Calvinisme", waarna Ds. E. G. van Teylin- gen een slotwoord sprak. De avond werd opge luisterd door de Christ, muziek vereenïging „Juliana". DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag ware,n aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 389 bouwvakarbeiders. 292 metaalbewerkers, 45 kantoorbedienden, 22 huisbedienden, 32 hout bewerkers, 13 landarbeiders, 501 visschers. haven en transportbedienden. 654 losse- en fabrieksarbeiders en 271 In overige beroepen Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 1 bouwvakarbeider, 12 metaalbewerkers, 5 kan toorbedienden, 14 huisbedienden, 27 losse en fabrieksarbeiders en 4 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2282 VELSEN Festival De Eendracht. Concert door St. Caecilia en Mannenkoor De Eendracht. Door de R. K. Harmonie Vereeniging St. Caecilia en het mannenkoor De Eendracht., werd de jubileerende harmoniekapel een con cert aangeboden, dat beter bezocht had kun nen zijn. St.-Caecilia opende met een met entrain gespeelde Princess march, gevolgd door de Scènes Pitfcoresques. De uitvoering van laatstgenoemd oeuvre, dat we Zondagavond reeds van St.-Caecilia hoorden, was ook thans nog niet volmaakt. De stemming tusschen het hout onderling die wel eens flakkerde is geen ernstige tekort koming. Jammer is in dit werk dat vele le den hun partij niet geheel en al technisch on der de knie hebben; zoodoende moeten als in de openingsmarsch de baspassages, in het Bo- heemsche feest die der klarinetten wel mis lukken. Alleen thuis studeeren kan dit euvel verhelpen. De Wals was ó.i. iets te snel genomen, doch behoorde met de entree van het Angelus zeker tot het meest verdienstelijke van de Scènes Pittoresques. De hobo i-s nog té veel aan den la-gen kant, terwijl de 1ste klarinetten niet van zweven vrij te pleiten zijn. Dit treedt aan den dag bij de gebroken accoorden, die toch beter door een enkeling geblazen hadden kunnen wor den. De opvatting van directeur Jooszen is zeer zeker een hoogst muzikale; aan de leiding ligt het niet, dat er door de harmonie niet meer bereikt worct. St. Caecilia heeft onge twijfeld materiaal, terwijl ook de klank van het geheel te prijzen valt. Individueel kan er aan die klank, met name in het basregister nog veel veredeld worden. Waldteufels Trés Jolie werd door den direc teur met smaak opgediend.De uitvoering hield hij aan den ingehouden kant; de dynamische schakeeringen waren verzorgd, terwijl de rhythmische contrasten een weinig meer verdiept hadden kunnen zijn. Het was het meest geslaagde werk van St.-Caecilia's re pertoire, wel in de eerste plaats omdat het binnen haar bereik lag. Een interessant werk van Marcel Poot, Variations en forme de danse, deed het goed. Het musiceeren der blazers was gelukkiger dan 1.1. Zondag, en Poot's compositie, welke niet van jazz-invloeden is vrij te pleiten, was bestudeerd. Vlot hoog-koper, verdienstelijk geblazen trombonefiguraties, saxen en klari netten, die de noten wisten te vonden, bewe zen, dat St.-Caecilia weet hoe het moet. De hobo is doorloopend aan den lagen kant en viel met recht ,,uit den toon". Met de ouverture Die lustige Weiber werd het optreden der St.-Caecilianen besloten. Het mannenkoor De Eendracht, zong voor de pauze van Olman De Gravers, Bede van Heinze en Flipse's Zondagmorgen, alle mooi op toon en met andere verdienstelijke eigen schappen. Dat de leider, de heer H. van Dijk, zijn zan gers aan de touwtjes heeft, hoorden we in het tweede en derde nummer, waar de heer A. Wegman op loffelijke wijze de baritonsoli ver tolkte. De tenoren ontwikkelen, wanneer dit register aan het woord is. een klank welke nog niet homogeen genoeg is. Het moet één enkele klank zijn en nu hooren we hen nog te veel afzonderlijk. Dat deze homogeniteit zeer wel mogelijk is, kunnen we in de mf. en forti van het ensem ble beluisteren. Dan staat er een mannenkoor, dat het woord samenhang begrijpt en het in klank omzet. Goed van tekstbegrip was ook het eenvou dige Avond vrede van Kroon, dat met het nummer van Egger-Rieser en het altijd weer inslaande Der Spielmann even zooveel succes ses voor de zangers 'werden. Ondanks dat het concert in de openlucht was, was de ver houding onderling mooi in evenwicht. De pp's werden fraai gemaakt, de ff waren welluidend en rond van toon. Hartelijk applaus viel beide vereenigingen ten deel. W. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU. In de zitting van het Centraal Stembureau is de uitslag van de gemeenteraadsverkie zing vastgesteld. Benoemd werden alle per sonen zooals wij die in ons blad hebben ge publiceerd De Cornells IJM 15 kreeg een whale-back Dezer dagen is in de Visschershaven bin nengekomen de stoomtrawler Cornells IJ.M. 15, en wel in een geheel andere gedaante dan men den trawler het laatst in IJmuiden zag. De Cornells is nl. bij de Amsterdamsche Droog dok Mij. omgebouwd tot bakboot, daar men het voorschip van een „whale back" heeft voorzien. Hierdoor zal het schip beter dan tot nu toe bestand zijn tegen hooge zeeën en der halve geschikter voor de visscherij boven de 60 gr. Of deze verbouwing echter in alle opzich ten als een verbetering beschouwd moet worden, wordt door deskundigen in twijfel getrokken. Men acht het een groot bezwaar, dat bij een bakboot de brug achter den schoorsteen is. Bij dergelijke schepen met hoogen voorsteven prefereert men een hoogc brug vóór de schoonsteen, waardoor de schip per of zijn plaatsvervanger een veel onbelem merder uitzicht helft. Op de foto, die wij van den trawler aan de trawlerkade maakten komt de wanverhouding duidelijk tot uiting. De vrij nietige brug is duidelijkheidshalve met een pijl aangege- vien. Protest te Berlijn. Tegen de schietpartij te Vlagtwedde. De minister van justitie heeft, mede namens den minister van buitenlandsche zaken, op vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen in verband met het schieten bij de gemeente Vlagtwedde op 6 Mei j.l. door Duitsche politie op ontvluchte gevangenen, het volgen van die vluchtelingen door die politie en de arrestatie van een hunner op Nederlandsch gebied, het volgende geantwoord: Naar het gebeurde is terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ter nadere preciseering kan nog het navolgende worden medegedeeld. De schoten, waarvan kogels op Nederlandsch gebied zijn neergekomen, zijn op Duitsch terri toir gelost door beambten, belast met de be waking van de in de nabijheid van de grens gelegen gevangenenkampen bij de achtervol ging van gevangenen, die in de richting der Nederlandsche grens waren ontvlucht. Twee der bedoelde beambten hebben de nasporing op Nederlandsch gebied voortgezet en één der vluchtelingen aldaar aangehouden, waarna zij deze aan de Nederlandsche politie hebben overgegeven. De aangehoudene onderging een tuchthuisstraf van drie jaren en drie maan den, wegens diefstal, onder verzwarende om standigheden bij herhaling gepleegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het voorgevallene stappen bij de Duitsche regeering gedaan. Bijdragen voor handelsregister niet verlaagd. Bij een nieuwe nota van wijzigingen op het bezuinigingsontwerp neemt de regeering haar voorstel tot verlaging der jaarlijksche bijdra gen voor het handelsregister terug. Het voornemen hiertoe werd reeds in de memorie van antwoord medegedeeld. Daar bij enkele zeer binnenkort in te dienen wetsont werpen de Kamers van Koophandel zijn inge- sechakeld, waardoor aan de Kamers een be langrijke taak bij de zorg voor de goede na leving en uitvoering der voorschriften zal wor den toebedeeld, acht de regeering het wen- schelijk, thans geen beslissing omtrent de ver laging der jaarlijksche bijdragen voor het Handelsregister uit te lokken. Het ligt in de bedoeling dit onderdeel zoo noodig in een af zonderlijk wetsontwerp te regelen KOOTWIJK GOED TE HOOREN. Omtrent het in gebruik nemen van den nieuwen zender te Kootwijk meldt men ons nog: Naar we vernemen is bij de N S. F. een zeer groot aantal rapporten ontvangen over de ontvangst van den 120 K.W. zender. Die rap porten komen niet alleen uit Nederland, maar uit practisch alle landen van Europa, tot uit Rusland toe. Zij maken alle melding van zeer krachtige ontvangst en uitstekende geluids kwaliteit. Wat de ontvangst in ons land be treft meldt men uit alle provincies „keiharde" ontvangst, ook in Zuid-Limburg, waar nu min der hinder werd ondervonden van de daar bij deze golflengte nu eenmaal onvermijdelijke fading. Bij de veldsterktemetingen bleek dat de veldsterkte des avonds 2.3 maal zoo groot is, hetgeen overeenkomt met 5,3 maal het ver mogen dat anders door den zender wordt uit gestraald. Er wordt nog op gewezen, dat de bij toestellen met automatische volumerege ling de geluidssterkte bij gelijke instelling niet grooter wordt en het alleen te merken is aan het feit, dat eventueele storingen gelei delijk minder worden ten opzichte van de signaalsterkte.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1