DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS. Mr. Oud sprak voor de middenstanders. Hulp aan eene groep komt ook anderen ten goede. Inning van kleine vorderingen. liet 32e Nationale Middenstandscongres is Woensdag ook bijgewoond door den Minister van Financiën Mr. P. J. Oud, die zeide, liet zeer op prijs te stellen een gedeelte van dit congres te kunnen bijwonen. Zijn aanwezig heid moet vooral gezien worden als een blijk van belangstelling van de Nederlandsche re geering in de nooden van den Nederlandschen Middenstand. Zijn aanwezigheid kan mede ook verklaard worden uit het feit, dat de Minister van Financiën wel eens relaties met den middenstand heeft, soms van minder aangenamen aard, zooals die van belasting heffer. Spr. doet dit echter niet voor zijn ple zier, hij beseft ten volle het noodlottige samengaan van de dalende koopkracht en de vermeerdering der lasten. Het aanpassen aan gewijzigde omstandig heden, leeft ook in den boezem der Neder landsche regeering; voor zoover zij daar iets aan doen kan, zal zij haar uiterste krachten inspannen. Dat is echter een allerminst ge makkelijke taak. De overheid staat voor het probleem van het bewaren van het juiste in zicht tusschen de belangen van de verschil lende bedrijfsgroepen, die in ons economisch leven werkzaam zijn. Laten wij zeide spr. beseffen, dat, als 'n bepaalde groep meer rechtstreeks gesteund kan worden dan een andere, ook die steun mede kan bijdragen tot verbetering der positie van andere groepen. Alle verschillende groe pen hangen onderling in ons volk tezamen. Het van regeeringswege rechtstreeks nemen van maatregelen voor den middenstand, is niet gemakkelijk, dat brengt de aard van het bedrijf met zich mede. Er zijn schakeeringen van allerlei aard. Dit beteekent echter aller minst, dat de regeering onverschillig staat tegenover den middenstand en niet bereid zou zijn tot steun, waar dit mogelijk is. Middenstandsbedrïjven, die geen reden van bestaan hebben, zijn een bedreiging voor an dere. Dat probleem dient ook in het oog te worden gevat als het gaat over het crediet- wezen. In de Kamer heeft spr. destijds de zaak van het crisis -middens tandscrediet me t toewijding en liefde verdedigd en toen den nadruk laten vallen op de noodzakelijkheid om levensvatbare bedrijven in stand te houden en niet het leven te rekken van be drijven, die geen levensvatbaarheid, hebben. De overheid kan in samenwerking met' het georganiseerde bedrijfsleven op het terrein van den middenstand veel goeds bereiken. Doch tenslotte moet het echter komen uit de kracht van den Nederlandschen Midden stand zelf. De rede van den Minister werd met een langdurig applaus beloond, waarna het con gres spontaan de eerste strophe van het Wil helmus zong. Nadat discussie over de prae-adviezen was gevoerd srn-ak nog als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken dr. Groene veld Mever. Spr. wees op de werkzaam heid vaiiijhet Economisch Instituut voor ;,den Middenstand. De taak der overheid is zeide spr. het wegnemen van beletselen en mis standen; in dit verband vestigde hij de aan dacht on maatregelen, welke te dien aanzien in voorbereiding zijn. Onder applaus der vergadering kondigde spr. aan, dat het in de bedoeling van den minister ligt, het wetsontwerp inzake uit- verkoopen nog vóór het reces in de Tweede Kamer te doen behandelen. De Memorie van Antwoord op de automaten wet zal binnenkort verschijnen. Over het ontwerp betreffende de inning van kleine vorderingen is overleg gaande met den Minister van Justitie. Maatregelen voor den steun aan kleine zelfstandigheden zijn beraamd. Na deze mededeelingen sloot de heer Schurmann het congres met een opwekkend Ne <3. Slagershond congres- seerde. Aan de saneering; wordt deelgenomen. Woensdag is te Arnhem in „Musis Sacrum" het 4de Congres gehouden van den Neder landschen Slagershond. Aan den vooravond van dit congres had een begroetingsbijeenkomst plaats waar de Bonds voorzitter, de heer W. Sehaab uit Nijmegen, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, ais voorzitter afscheid heeft genomen. Talrijke sprekers dankten hem voor het vele, dat hij voor den Ned. Slagershond deed, terwijl hem ;eschenken werden aangeboden. Aan het jaarverslag, dat uitgebracht werd ontleenen we, dat de Ned. Slagers Bond per 1 Juli 3355 leden telde, verspreid over 110 af- deelingen, ben-evens 89 persoonlijke leden, to taal dus 3444 leden. Dit jaar werd een kleine ledenwinst geboekt,, n.l. 38. Aan de orde was vervolgens een voorstel van het Hoofdbestuur om deel te nemen aan de saneering van het slagersbedrij f De vergadering besloot met al-gemeene stemmen tot toetreding tot de Centrale. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd tot voorzitter van den Ned. Slagershond gekozen de heer W. Weima uit Leeuwarden (vice-voorzitter) terwijl tot vice-president werd benoemd de heer M. v. d. Lee uit Rotter dam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. P. v. d. Veer, uit Utrecht en J. Th. Sluiter uiut Groningen. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK Mr. Wendelaar voorzitter Te Utrecht is de jaarvergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik gehouden. De voorzitter, jhr. mr. H. O. Feith, te Den Haag, riep den afgevaardigden, die uit alle deelen van het land waren gekomen, een wel kom toe en gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden, door den bond in de af- geloopen jaren verricht. De vergadering keurde dé jaarverslagen van secretaris en penningmeester goed. De heer dr. J. F. Bense, voorzitter van de afd. Arnhem en omstreken, werd bij acclamatie tot lid van het hoofdbestuur gekozen èn mr. W. C. Wen delaar, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, werd tot, voorzitter benoemd. Na eenige discussie werden de statutenwijzigin gen overeenkomstig het voorstel van het hoofd bestuur aangenomen. De heer M. Ch. G. J.. van der Mandere, lid van het hoofdbestuur, hield ten slotte een voordracht over hetgeen de af deelingen kun nen doen ter versterking van den bond. Handelsovereenkomst met Italië geparafeerd. Na zes weken onderhandelen. De Regeeringspersdienst deelt mede: De on derhandelingen over de regeling der handels betrekkingen tusschen Nederland en Italië, die sinds meer dan zes weken te Rome zijn ge voerd, hebben geleid tot de parafeering van een handelsaecoord en van een clearingover- eenkomst. De parafeering geschiedde op 3 dezer van Nederlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden en van Italiaansche zijde door de heeren B. F. Ciancarelli, directeur-generaal van de Eco nomische afdeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en E. Anzilotti direc teur-generaal van dé afdeeling handel van het Ministerie van Corporatiewezen. De delegatie is naar Nederland terugge keerd. Nadere mededeelingen over de gepara feerde overeenkomst zullen binnenkort wor den gepubliceerd. woord. Geen A.-R. tezamen met S.-D. wethouders. De „Standaard" adviseert. De „Standaard" wijdt in een beschouwing onder het opschrift ..Een Advies" eenige woorden aan de moeilijkheden, die in som mige gemeenten optreden bij het kiezen van wethouders. In plaatsen, waar kiezers zorgden voor een meerderheid van sociaal-democraten, revo- lutionnair-socialisten en communisten, of voor een zoo sterke vertegenwoordiging van een of meer dezer partijen, dat zij, gesteund door enkele andere „democraten", feitelijk over de meerderheid besehikken, staat men, gesteld voor de taak die vraag te beantwoor den, wel voor een uiterst moeilijke beslissing aldus het A.-R, blad. Ook al zou men, tengevolge van verschil lende omstandigheden er in kunnen slagen daar wethouders te verkiezen, van wie, op grond hunner beginselen en gedragingen, verwacht mag worden, dat zii voorstanders zijn van een bestuur, dat zijn kenmerken vindt in gezagshandhaving en solied beheer, dan is het doel niet bereikt. Immers, de meerderheid van den raad zal afwijzen, wat liet college van dagelijksch bestuur noodza kelijk oordeelt. De gedragslijn, welke de so ciaal-dem. en de nog rooder groepen in de laatste jaren -hebben gevolgd, en hetgeen van die zijde op den voorgrond is gesteld in den pas gestreden verkiezingsstrijd, sluiten allen twijfel ter zake uit. En het blad knoopt daaraan -de conclusie, en tevens het advies vast, dat de a.-r. ge meenteraadsleden in geen enkele van deze gemeenten in eenigeriei* vorm samen moe ten werken met de sociaal-democraten voor de verkiezing van wethouders, en dat zij zich daar ook niet disponibel stellen voor het zitting nemen in het college van B. en W. met sociaal-democraten. Het een zoowel als het ander zou van den aanvang af de verhoudingen vertroebelen en leiden tot het afwentelen van een verant woordelijkheid op onze mannen, welke zij niet kunnen dragen. Daarom schijnt ons de juiste houding voor onze gekozen raadsleden deze, dat zij dui delijk te kennen geven: wij kunnen ons on der deze omstandigheden niet beschikbaar stellen voor wethouder. Zoowel het belang der gemeente als dat liarer burgers vordert duidelijkheid in zake de richting van het bestuur en de verant woordelijkheid. BOND VAN CHRISTELIJKE POLITIE AMBTENAREN IN NEDERLAND. Op het congres van den Bond van Christe lijke Politieambtenaren in Nederland te Utrecht is benoemd tot vrijgestelde van den Bond, m de plaats van den heer W. de Jong uit Amsterdam, die benoemd werd tot pen ningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer mr. H. A. van de Veen uit Arnhem. Lagere rente voor hypotheken en pandbrieven. Voornemens der regeering. Maximum 494 Bankierskantoor te Wormer- veer krijgt surséance. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft aan het bankierskantoor Firma J. Sch, Lzn. te Wormerveer voorloopige surcéance van betaling verleend.. Tot bewindvoerders zijn benoemd Mr. L. V. Hoog, advocaat te Haarlem en J. van der Kreelcen, Rijksaccountant. De verdere behandeling vindt plaats voor de rechtbank te Haarlem, op Zaterdag 28 Sep tember a.s. De Lorentz-medaille toegekend. Kon, Aan prof. dr. R. Debije. De afdeeling Natuurkunde van de Akademie van Wetenschappen heeft besloten de Lorentz-medaille, een gouden medaille, welke telkens na verloop van vier jaren wordt toegekend aan den natuuronderzoeker, welke hiervoor naar het oordeel van een commissie, bestaande uit drie leden van de Akademie, het meest in aanmerking komt, in 1935 toe te ken nen aan prof; dr. P. Debije, hoogleeraar- directeur van het physiseh laboratorium aan de Universiteit te Leipzig. TELE GRAAI AAN DE K 18. Van „Onze Marine" te Den Helder. Het Comité „Onze Marine" te Den Helder heeft het volgend telegram aan den com mandant van de K 18 gezonden: „Bij aanvang van Uw laatste trip-wereldreis naar Soerabaya, brengen wij namens -duizen den landgenooten beste wenschen voor be houden aankomst." In verband met de te verwachten aankomst van de K 18 in Oost-Indië op 11 Juli verzoekt het comité Onze Marine te Den Helder, ge- lukwenschen, brieven, evenals telegrammen, kaartjes enz. te willen zenden aan het comité „Onze Marine", Postbus 6, Den Helder. Het comité zal er zorg voor dragen, dat een en ander ter kennis van de opvarenden wordt ge bracht. Bruiloftsvreugde door ongeluk verstoord. Moeder van den bruidegom overleden. Woensdagmiddag werd de auto, waarin het echtpaar Wansink, dat op weg was naar de bruiloft van den jongsten zoon te Hillegom, gezeten was, onder Leimuiden door een tractor met aanhangwagen aangereden, met het ge volg, dat de auto in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk toegeschoten omstanders en personeel van de vrachtauto slaagden er in iet echtpaar spoedig op het droge te brengen, dat met een anderen wagen weer huiswaarts keerde. Oogenschijnlijk had zoowel de man als de vrouw geen letsel bekomen, doch toen zij thuis kwamen, voelden zij zich onwel en werd medische hulp ingeroepen. Een dokter constateerde dat zij een groote hoeveelheid slootwater naar binnen hebben gekregen. De vrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en is enkele uren later overleden. Door de politie wordt een onderzeok naar de schuldvraag van het gebeurde ingesteld. Naar .aanleiding van een bericht in de .„Standaard" dat de regeering voornemens is een wetsontwerp in te dienen strekkende tot verlaging van de hypotheekrente tot 4 3/4 pro cent, en van de pandbriefrente tot 4 pet. heeft het Algemeen Néderlandsch Persbureau zich gewend tot eenige persoonlijkheden, die in het hypotheekbedrijf een leidende positie in nemen. De genoemde renteverlaging wordt door de zegslieden van het „A. N. P." zeer gunstig ge acht en alleen wordt het betreurd, dat een der gelijke maatregel, niet eenige jaren eerder Is genomen aangezien daardoor veel ellende zou zijn voorkomen. Door de tijdsomstandigheden zijn zeer veel verhuurders-eigenaren leelijk in de verdruk king geraakt, voornamelijk omdat zij aan de huurders hunner woningen herhaaldelijk con cessies hebben moeten doen en aldus hun in komsten aanmerkelijk hebben zien slinken, terwijl zij daarentegen de zeer hooge en veelvuldig verhoogde overhéi-dslasten moesten blijven opbrengen. Onder -deze overheidslas- ten dient dan voornamelijk te worden ge noemd de Erfpachtscanon. Vervolgens heeft de verhuurder te betalen grondbelasting. Nadien komen d-e uitgaven voor waterleiding' j en del' assurantiebelasting. De huiseigenaar, die zijn huizen-bezit" als be drijf exploiteert, is dus in een hoogst onguns tige positie geraakt, temeer daar de kosten van onderhoud zijner perceelèn ook zijn ge stegen. De regeering beoogt nu deze eigenaars tegemoet te komen door een verlaging van de hypotheekrente, want. de bedragen die daar voor moesten worden betaald, vormden voor de eigenaren ook een drukkende post, die zeer vaak slechts met de grootste moeite was op te brengen. Door deze lastenverlichting komen de eigenaren uiteraard in een gunstiger positie te verkeeren en door de hypotheekbanken wordt dit natuurlijk nie| anders dan gunstig geacht; want hóe minder een debiteur aan lasten behoeft op te brengen, hoe h-ooger zijn solvabiliteit kan worden aangeslagen. Een ver laging van d-e hypotheekrente moét natuurlijk gepaard gaan met een verlaging van de pand briefrente, want als een hypotheekbank voor zijn pandbrieven 5 pet. moet: vergoeden, dan moet deze bank van den huizenbezitter minstens een hypotheekrente van 5 3/4 pet. vragen, en een dergelijk percentage kunnen de huizenbezitters meerendeéls. niet opbrengen. Het is dus zeer logisch, dat de regeering de hypotheekrente tot 4 3/4 pet. verlaagt. De ver laging van de pandbrief rente is daarom nood zakelijk, omdat, gezien de koersen van de pandbrieven een vrijwillige conversie op het oogenblik uitgesloten is. Wel hebben tal van hypotheekbanken tijdens dé daling van den rentevoet van de gelegenheid gebruik ge maakt om pandbrieven van het hoogere rente type om te zetten in lager rentende pandbrie ven, doch in doorsnee is er nog lang niet ge noeg geconverteerd. Van de 52 hypotheekbanken, welke in Ne derland hun bedrijf uitoefenen, stond volgens de mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek per ultimo 1934 uit aan pandbrieven 975 millioen gulden, waarvan 718 millioen gulden pandbrieven, die meer dan 4 Dct. rente droegen. Deze 718 millioen gulden looger rentende pandbrievenworden door de, regeering teruggebracht tot een rente van 4 Ge3. Staten werden gekozen. Slechts in enkele provincies wijzigingen. Woensdag zijn in de Statenvergaderingen de leden van Ged. Staten gekozen. Wij laten hieronder de uitslag volgen. In Friesland werden herkozen S. W. de Jong (r.k.), M. B. W. Okma (C.H.), M. U. Dijkstra (A.R.), M. R. Oostwoud (A.R.), J. Geerts (S.D.A.P.). In de vacature L. J. d-e Jong (S.D.) werd gekozen G. Boelens (V.D.). Tot buiten gewoon lid werd herkozen J-. H. Fricke (C.H.) In Groningen werden de aftredende leden L. H, Mansbolt, A. van Geuns (beiden S.D.), mr. dr. K. Koppen (A.R.), Tj. Krol (C.H.) en E. H. Ebels (Lib.) herbenoemd. In de vacature Kloppenburg (V.D.), die niet meer als Staten lid was gekozen, werd benoemd prof. mr. I. B. Cohen (V.D.), Prof. Cohen verklaarde zijn benoeming in beraad te willen houden. In Drenthe werden herkozen J. Gorter (A.R.), G. C. Lunsingh Meyer (V.D.), K. Brok (S.D.) In plaats van J. Huges )Lib.) werd ge kozen J. Knoppers (C.H.), die zijn benoe ming in beraad hield. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd benoemd mej. L. E. Klasen (S.D.) De Staten van Overijseï kozen tot leden van Gedeputeerde Staten de aftredende leden J. J, Beukenkamp (A.R.). H. J. Schoemaker ,R.K.) Mr. Dr. J. W. Schneider (R.K.) J. E. Vogt (S.D.A.P.) en Mr. D. te Winkel (C.H.) Voorts werd benoemd Mi'. J. C. T. Resius (V.B.) in plaats van Ir. S. L. Louwes (V.D.) die niet in de Staten werd herkozen. Tot buitengewóón lid van de Gedeputeerde Sta ten is inplaats van den heer J. W. Bartels (C.H.) die zich niet meer als candidaat voor de Staten beschikbaar stelde, benoemd de heer J. Weïtkamp (C.H.) In Gelderland is het volgende college van Ged. Staten gevormd: J-hr. mr. H. C. M. van Nispen tot Panner- den (R.-K.), G. W. J. van Koeverden (R.-K.), mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst (R.-K.), mr. A. van der Deure (A.-R.), H. de Liefde (C.-H.), W. J. L. B. Kershof (S.D.A.P.) Tot buitengewoon lid. werd gekozen: mr. B. F. Everts (Lib.) In de samenstelling is wijziging gekomen, doordat in plaats van een liberaal lid een R.-K. tot lid van Ged. Staten werd gekozen. Provinciale Staten van Utrecht herkozen: de aftredende leden: G. H. J. van Spanje (R.-K.), mr. H. W. de Vink (R.-K.), mr. G. A. Diepenhorst (A.-R.), jhr. dr. H. W. L. de Beauford (C.-H.), J. H. Th. O. Ketting (V.B.) en B. J. J. Wij-kamp (S.D.A.P.) De aftredende leden van Ged. Staten in Noord-Brabant: J. P. J. Asse'Ibergs -Gzn. (R.-K.), W. C. J. I. Kipp (R.-K.), A. Th. van Rijen (R.-K.). A, G. A. Schrauwen (R.-K.), Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oijen (R.-K.), J. J. J. de Vlam (R.-K.) werden herkozen. In Limburg werden herkozen tot leden van Ged. Staten de heeren: J. M. A. Galaert, J. H. Manen, H. J. L. Merekelbach, mr. M. J. H. H. Paulussen, J. Th. Verheggen en Th. Ph. Rutten. Als buitengewoon lid werd ge kozen de heer H. Schoonbrood (aftredend). Al deze gekozenen behooren tot de R.-K. Staatspartij. Herkozen werden in Zeeland: J. A. van Rompu (R.-K.),mr. P. Tiedeman (A,-R.), mr. J. M. H. Stieger (R.-K.), J. M. van Bom mel van Vloten (Lib.), en A. D. F. van der Wart (C.H.) In de vacature G. van der Put ten (A.-R.) werd voorzien door de benoe ming van den heer C. P. Vogelaar (A.R.) Tot buitengewoonlid van Ged. Staten in de vacature-KoddeCSt, Ger.) werd gekozen de heer mr. J. Adriaanse (V. D.) Zuid-Holland benoemde de aftredende le den van Ged, Staten: Jhr. mr. L. van Fisen- ne (R.-K.), Th. Heukels (A.-R.), H. van Boeyen (C.-H.), J. D. Verhroek (V.B.), P. de Bruin (S.D.A.P.), E, Bolsius (R.-K.) Tot bui tengewoon lid werd herkozen de heer W. Warnaar. Loonbijslagregeling voor de bloembollenstreek. Nieuw plan der gemeentebesturen. In verband met het gepubliceerde schrijven van dén Minister van Sociale Zaken nopens de bijslagrègeling voor de bloembollenstreek, kan worden gemeld, dat de door de gemeen tebesturen gevormdecommissie, een nieuw ontwerp-regeling vaststelde, welke in een he den te houden vergadering" aan de belangheb bende gemeentebesturen - zal worden voorge legd Het is de bedoeling, dat deze regeling aan den Minister medegedeeld c.q. mondeling zal worden toegelicht. BRAND IN EEN KAPOKFABRTEK WERD TIJDIG GEBLUSCHT. Woensdagmiddag werd de- brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een oogenschijn lijk zwaren braand, welke op dat tijdstip was uitgebroken in de kapokfabriek van de N.V. De Vreeze's Industrie- én Handelsonderne- pct., en "dit geeft voor de hypotheekbankenming aan de Burghardt van den Berghstraat een rente-besparing van circa 4 millioen 500.000 gulden, welk bedrag dus automatisch ten goede komt aan de eigenaren. De hypotheekbanken achten zich hierdoor niet benadeeld, omdat hun bedrijf nog behoor lijk rendabel blijft, hoewel overdreven winsten natuurlijk zijn uitgesloten. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de hy potheekrente wordt vastgesteld op maximaal 4 3/4 pet., maar in vele gevallen zullen de ban ken uit diverse overwegingen een mindere rentevergoeding eischen. aldaar. De brandweer rukte met groot materiaal uit, daar zich een groote rookmassa ontwik kelde. Het bleek, dat een vonk van een der wolmachines gevallen was in de onder bewer king zijnde wol. Het personeel greep onrnid- delijk in en bestreed het vuur met brand- bluschapparaten en emmers water. Men slaagde er zoodoende in het vuur tot de ma chine te beperken, welke zwaar werd bescha digd. Toen de brandweer arriveerde behoefde zij niet meer in te grijpen. noyüKnn A 'G 4 J TT R T 1935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad 1885. 4 Juli: Bij den uitgever W. Gosler, te Haarlem, kwam uit Damas, „Haag- sche Omtrekken", een herdruk van de artikelen die sedert eenigen t'ijd een der aantrekkelijkheden van „Het Vader land" uitmaken. De Haagsche Jules Claretie vertelt met geest en frischheid van alles en nog wat, van Den Haag en de Transvaal en Parijs, van Argus en Frans Hals en prinses Wilhelmina, wat graaf Van Hogendorp deed en Hélène Swarth schreef, en honderd andere za ken, die men, al duurde hun actualiteit slechts eenige weken, nog gaarne eens de revue ziet passeeren. De bundél is voorzien van twee illustratiën, beide het werk van adellijke vrienden des schrijvers. De eene is een penteekening van jhr. mr. Victor de Stuers, en stelt een kaalhoofdig heer en eene knorrige dame voor. beiden van schoonheid mis deeld, beiden in baleostuum samen theedrinkend op een balcon met high- art-voorwerpen versierd de andere is een ets van jhr. mr. Ch. Storm van 's-Gravesande, een Hollandsch land schapje, een wonderwerkje van sober heid en innigheid, doodeenvoudig een juweeltje. Zij verbeelden de twee ge zichtspunten van Damas' talent, nu eens keurig, Innig, met een tikje senti ment en heel wat frischheid, dan weer versierd zonder sierlijk te zijn, in een cosmopolitisch gala dat hem niet altijd mooier maakt. Hoe het zij, het vervolg der Haagsche omtrekken zal men steeds gaarne lezen en den bundel gaarne naslaan. Koninklijk echtscheidings proces. Nog- kans op verzoening tusschen het gewezen Grieksche koningspaar? BOEKAREST, 3 Juli. (Reuter). Zaterdag a.s. zal voor de rechtbank van Boekarest het eohtscheidingsproces tusschen ex-koningin Elizabeth en ex-koning George van Grie kenland worden behandeld. De eisch is ingediend door ex-koningin Elizabeth. Indien koning George niet verschijnt, zal zonder zijn tegenwoordigheid uitspraak wor den gedaan. In verband met de geruchten over het herstel van de monarchie in Griekenland hebben ook geruchten de ronde gedaan, dat een verzoening tot stand zou komen. INTERNATIONALE FEDERATIE VAN VEREENI GIN GEN VAN DAGBLADDIRECTEUREN. ZUERICH, 3 Juli (A.N.P.) De interna tionale federatie van vereenigingen van directeuren van dagbladen vergadert op 8, 9 en 10 Juli a.s. te Zuerich onder voorzitter schap van den lieer E. Rietmann, voorzitter van de Zwitsersche vereeniging. De Nederlandsche Dagbladpers zal ver tegenwoordigd worden door de heeren J. W„ Henny, en P. W. Peereboom en de Katholieke" Nederlandsche Dagbladpers door den heer E. W. Dosker. De noodlottige botsing tusschen Japansche schepen. 140 slachtoffers? TOKIO, 2 Juli (Reuter). De botsing tus schen de Japansche schepen „Senzan Maroe" en „Midori Maroe" had plaats om één uur des nachts nabij het eiland Sjodo, gelegen in de binnenzee Harimanada, ten Westen van Osa ka, tusschen het groote eiland Hando en het kleinere eiland Sjikekos. De Senzan Maroe was een schip van 3125 ton, de Midori Maroe van 1725 ton. De Senzan Maroe dook plotseling in den mist op, naast de Midori Maroe. Een bot sing was niet te vermijden. Het kleinste schip werd als het ware in tweeën gesneden tot on der de waterlijn. De boeg van de Senzan Maroe drong tot in de machinekamer van de Midori Maroe door. Merkwaardig genoeg is de Senzan Maroe in het geheel niet beschadigd. De kapitein van het schip liet onmiddellijk alle booten uitzet ten om de opvarenden van de Midori Maroe op te pikken. Volgens een bericht, ontvangen twee uur nadat de aanvaring had plaats ge had, waren 115 opvarenden van de Midori Maroe opgepikt. Onder hen bevindt zich de kapitein van het verongelukte schip. Hetzelfde radiotelegrafisch verzonden telegram van de „Senzan Maroe" meldt dat de pogingen om nog andere drenke lingen op te pikken zijn gestaakt. Dit zou be- teekenen dat er 140 menschen zijn omgeko men. Gebleken is dat er zich geen buitenlan der bevond aan boord van de Midori Maroe, die zoo snel zonk, dat geen S.O.S.-seinen uit gezonden konden werden, terwijl ook geen boo ten te water gelaten konden worden. Het red dingswerk werd door de woelige zee ten zeer ste bemoeilijkt. V Cnnn.jM oper.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2