UIT HET BUITENLAND ZOMER IN ZWITSERLAND. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Congres der Onbekende Soldaten. THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Radio-Programma DONDERDAG '4 JU El 1935 Oostenrijksche regeering stelt opheffing der Habsburg- wetten voor. intrekking van het verbod tot terugkeer. Teruggave der bezittingen. Regeering verklaart herstel van het Huis Habsburg niet te beoogen. Oostenrijk. Regeering stelt opheffing der Habsburgwet voor. De sedert meer dan een jaar gevoerde on derhandelingen over het in beslag genomen vermogen van het Huis Habsburg, hebben thans tot een definitief resultaat geleid. De Oostenrijksche regeering is voornemens af stand te doen van ettelijke honderden millioen schilling aan eigendommen ten gunste der Habsburgers. Het Oostenrijksche kabinet heeft besloten bij het parlement een wetsontwerp in te die nen, tot herroeping van de wet in zake de verbanning der leden van het huis Habsburg en de verbeurdverklaring hunner bezittingen. Het semi-officieele Christelijk-sociale „Welt- neuigkeitsblatt" bericht in verband hiermede, dat thans weldra de opheffing kan worden verwacht van de op de Habsburgers betrek king hebbende onteigeningswet. Dat wil zeg gen, dat twee wereldberoemde musea te Wee- nen, twaalf kasteelen en een groot aantal landgoederen, die tot 1918 hebben toebehoord aan de Habsburgers en toen door de republiek in beslag zijn genomen, aan aartshertog Otto van Habsburg zullen worden terugge geven. Behalve de teruggave van de bezittingen der Habsburgers houdt naar de N.R.C. mededeelt het voorstel inintrekking van het verbod tot terugkeer. Zij zullen zich echter in Oostenrijk niet actief met politiek mogen bezighouden. De regeering verklaart, dat een herstel van het huis Habsburg door opheffing van de vroegere wet niet is bedoeld. Hieromtrent zou de regeering ook reeds de belanghebbende re geeringen der nabuurstaten hebben geïnfor meerd. Er valt intusschen niet aan te twijfelen of dit bericht zal met name in Tsjechoslowakije groot opzien en ernstige onrust wekken. Engeland. Het duikbootvraagstuk bij de Britsch-Duitsche vloot- besprekingen. In het Lagerhuis heeft de eerste Lord der Admiraliteit met klem ontkend, dat, terwijl Duitschland gedurende de recente Engelsch- Duitsche vlootbesprekingen aangeboden had de onderzeeërs af te schaffen. Engeland niet bereid geweest was een zoodanig aanbod te aanvaarden. Sir Bolton Eyres Monsell her innerde er aan, dat Hitler in zijn redevoering van 21 Mei verklaard had, dat Duitschland bereid was in te stemmen met de afschaf fing van duikbooten mits andere landen het zelfde zouden doen en dit werd bevestigd door de Duitsche vertegenwoordigers tijdens de re cente onderhandelingen. „Gelijk bekend is aldus vervolgde de eerste Lord der Admiraliteit heeft Enge land sinds lang de leiding genomen bij het streven naar een bereiken van een algemeene overeenkomst inzake afschaffing van duik booten en heeft het telkens en telkens weer bij iedere gelegenheid hierop aangedrongen, te beginnen bij de conferentie van Washington De Duitsche vertegenwoordigers hebben wij herinnerd aan deze gezichtspunten, die in volkomen overeenstemming waren met de hunne. Ongelukkigerwijze wordt dit stand punt niet algemeen gedeeld door andere lan den. Het zal derhalve duidelijk zijn, dat het door Lloyd George aangehaalde bericht vol komen ongegrond was. Dit bericht, dat aan voerde, dat terwijl Duitschland aangeboden had de duikbooten af te schaffen, wij niet bereid waren dit aanbod te aanvaarden, is niet alleen in strijd met de eenvoudige feiten, maar houdt zelfs geen rekening met de ver schillende gezaghebbende verklaringen, ge daan door de Britsche regeering ten opzichte van deze aangelegenheid bij zeer recente ge legenheden." Voortzetting der vlootbespre kingen met Frankrijk. Op initiatief van Engeland worden thans, naar Reuter uit Londen verneemt, de bespre kingen tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk voortgezet, met het doel te komen tot de op stelling van een vlootprogram. Het zou in de bedoeling liggen, dat de En- gelschen Parijs van de details van het Duit sche program op de hoogte stellen, zoodra zij deze uit Berlijn hebben ontvangen, waarna ook Frankrijk een program zou indienen. De Britsche regeering hoopt, dat Frankrijk zich op deze basis er mede accoord zal ver klaren, een vlootexpert naar Londen te zen den, ten einde door diens tusschenkomst zijn standpunt aan de Britsche regeering kenbaar Frankrijk. Herriot gaat heen als partij voorzitter der rad.-socialisten. Reuter verneemt uit Parijs: De minister van staat en voorzitter der ra dicaal-socialistische partij Herriot heeft voor het executief comité der partij een verklaring voorgelezen waarin hij met nadruk als zijn meening te kennen geeft dat het noodzakelijk is dat er bij het landsbeheer bezuinigd moet worden, waarin hij de voorbereiding van ge weld afkeurt en de partij verzoekt haar onaf hankelijkheid te bezwaren. Herriot gaf te verstaan dat hij niet bereid gevonden zou worden toe te stemmen in de vernieuwing van zijn mandaat van voorzitter der partij, waarover beslist moet worden op het con gres in October. Dantzlg. Politieke politie verricht arrestaties. De persdienst van den Senaat van Dantzig deelt mede, dat de politieke politie de vol gende personen heeft gearresteerd: den op wachtgeld gestelden secretaris voor crimineele aangelegenheden Chall; den Oberregierungs- rat op non actief, Weber; den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, dr. Huelff, den op wachtgeld gestelden secretaris voor criminee le aangelegenheden, Rompza; den directeur van het Landgerecht, Kuehn; den assistent bij de douane, Puetkammer; den directeur van het Landgerecht, Zaehle en den opperwacht meester van politie, Felske. Bij eenige gearresteerde personen, aldus de ze mededeeling, is reeds komen vast te staan, dat zij staatsvijandig zijn opgetreden, terwijl de anderen er ernstig van worden verdacht. Er zijn nog meer arrestaties te verwachten. In het belang van het onderzoek wordt voor- loopig niets meer medegedeeld. Griekenland. Naar volksstemming over de monarchie. Het kabinet-Tsaldaris heeft Woensdag naar het Grieksche Telegraaf Agentschap meldt bij de Nationale Vergadering een mo tie ingediend, die beoogt te komen tot een plebisciet over het vraagstuk van den staats vorm, d.w.z. over de vraag of Griekenland een republiek zal blijven, dan wel een monarchie zal worden. Een nog door den staatspresident uit te vaardigen decreet zal den juisten datum en de modaliteiten van het plebisciet bepalen, dat 40 dagen na de uitvaardiging van het decreet gehouden zal worden. Duitschland. Kwestie der koloniën weer op het tapijt. Naar Reuter uit Berlijn verneemt zijn daar de laatste dagen besprekingen gehouden tus schen dr. Conradi, den administrateur van Zuid-West Arika, de vroegere Duitsche kolo nie, en een aantal Duitschers, die ten nauwste betrokken zijn bij de voormalige Duitsche ko loniën, hetgeen zeer de aandacht heeft ge trokken. Tijdens een niet officieele lunch in de Zuid- Af rikaansche legatie heeft dr. Conradi, die vandaag van Hamburg naar Afrika terug keert, een ontmoeting gehad met Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, oud-gou verneur van Togoland, alsmede met dr. Wiehl den Duitschen gezant in Zuid-Afrika, dr. Behlem van de overzeesche afdeelingen van de nationaal socialistische partij en baron von Bodenhausen, die verleden jaar, met den her tog van Mecklenburg, een bezoek aan Zuid- Afrika heeft gebracht. Voorts heeft dr. Conradi bezoeken afgelegd bij baron von Neurath, den minister van bui- tenlandsche zaken, en bij von Bülow, den on der staatssecretaris van buitenlandsche za- ken. Ofschoon aan den Reuter-correspondent werd medegedeeld, dat de kwestie der vroe gere Duitsche koloniën tijdens deze bijeen komst niet is besproken, zullen bepaalde pun ten bij de besprekingen ongetwijfeld zijn aangeroerd. China. Kwantoengleger eischt ontrui ming van Tsjahar. Volgens een bericht uit Hsinking heeft het Japansche Kwantoenleger het Chineesche 29ste legercorps van Soeng Tsje Yoean nieuwe eischen toegezonden. Het Kwantoengleger dreigt daarbij met nieuwe maatregelen, inge val de Chineezen niet voor 10 Juli Tsjahar en de grensgebieden binnen den buitensten Groo- ten Muur ten Z. van Toesjikau ontruimd heb ben. Voor eventueele acties staat thans de hoofdmacht van het Japansche garnizoen van Jehol onder opperbevel van generaal Yamada bij Koepeikoe ter beschikking. Ingeval de Ja panners hun voornemens mochten uitvoeren, zou de in de richting Toesjikau Noordwaarts uitspringende driehoek van den grooten muur, waardoor het vorig jaar door de Japanners een autoweg aangelegd is, die Toesjikau ver bindt met Kang Tsjoeang, het eerste station van de lijn Soei YoeanPeking ten N. van den Pas van Nankau, geheel onder invloed van de Japanners komen. De Vesuvius werkt. Geen aanleiding tot ongerustheid. De Vesuvius is weer een periode van werk zaamheid ingetreden. Er bestaan echter geen gevaren, gezien de omstandigheid, dat in den krater stoom, gassen en slakken uitgestooten worden, zoodat een buitengewone ophooping van gassen voorkomen wordt en de spannin gen dus niet groot genoeg worden om tot on gerustheid aanleiding te kunnen geven. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 tra «af f - met garantie, pijn- vanar j op. 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 m (Adv. Ingez. MedJ Place de l'Etoïle. Are de trionïphe, Drie uur in den morgenDe zerk van het graf van den onbekenden soldaat wordt opgelicht, de onbeken de soldaat stapt naar buiten. Tege lijkertijd ziet men de onbekende soldaten van Duitschland, Belgit Engeland, Italië, Rusland, enz. ver schijnen. De onbekende Fransclie soldaat: Hebt dank, broeders, voor het gevolg geven aan mijn verzoek. Er zijn uren, dat het onmoge lijk is rustig in het graf te slapen. Ik heb het noodig geoordeeld het initiatief tot deze bijeenkomst te nemen. De onbekende Duitsche soldaat: Ik stond op het punt hetzelfde initiatief te nemen De Belgische soldaat: Ik ook.... De Italiaansche soldaat: Ik ook.... De Engelsche soldaat: Ik ook.... De Russische soldaat: Ik ook De Fransche soldaat: Ge weet immers, waar het hier om gaat. In plaats van Europa te vestigen en te organiseeren, wordt een nieuwe algemeene slachting voorbereid De Duitsche soldaat: Ik heb den marsch der ijzeren helmen gehoord De Italiaansche soldaat: Ieder land heeft zijn helmen en zijn oorlogstenue De Fransche soldaat: Zij hebben de 12.999.571 dooden van den laatsten oorlo; vergeten I De Duitsche soldaat: Zij hebben 16.257.000 gewonden vergeten! De Italiaansche soldaat: Zij hebben de 5.669.000 verminkten vergeten! De Belgische soldaatZij hebben de 84 milliard dollar verwoesting vergeten! De Engelsche soldaat: Zij hebben 186 mil liard dollar aan uitgaven :vergeten De Russische soldaat: Die dollars zijn nu in de, zakken van zekere levenden De Fransche soldaat: De tijd dringt. Er moet gehandeld worden.' De Duitsche soldaat: Gij broeder, wiens land verwoest werd en de zwaarste verliezen hebt geleden, zegt gij, wat ons te doen staat. De Fransche soldaat: Wij moeten de 12.999.571 dooden van den laatsten oorlog wekken. Wanneer de volkeren, door gekken geleid, zich op elkaar zullen werpen, moeten zij weten, dat zij onder hen de 12.999.571 dooden zullen vinden. Stemmen in de verte: Wij zijn gereed. De Fransche soldaat: Broeders! Dat de slaap voortaan aan onze oogleden ontvluchte, ieder onzer wake in zijn graf. Op het eerste signaal der levenden moeten de 12.999.571 dooden zich verheffen! Stemmen in de verte: Wij zijn gereed Allen: Waakt broeders! (Kanongebulder. Allen verdwijnen). OSSIP -LOURIER (Lid van de Fransche Psychiatrische Vereeniging) MOTIE VAN WANTROUWEN VAN LABOUR TEGEN DE ENGELSCHE REGEERING. LONDEN, 3 Juli. Heden zal in het La gerhuis het debat plaats vinden over een mo tie van wantrouwen der Labour Party tegen de regeering wegens de mislukking der door de regeering gevoerde werkloozenpolitiek. Volgens de „News Chronicle" zal de liberale oppositie deze motie steunen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING „Wat niet in Baedeker staat." Het Zwitsersche Zangers feest in Bazel. „Wilhelm Teil" te Interlaken, „Das grosse Welttheater" te Einsiedeln. De belangrijkste sport gebeurtenissen in Juli en Augustus. GENèVE, 29 Juni 1935. Thijsje was dus op zoek gegaan naar Michias en hij snelt zoo vlug als hij kan, het kronkelende rotspad af. „Hé," denkt hij, „wat is dat vreemd nergens zie ik ook maar het geringste spoor van dien toovenaar; waar mag die man wel zijn ge bleven Het was stellig angst, die hem zoo snel deedwegvluchten. Maar ik geef het nog niet op ik pak hem misschien wel," (Van onzen correspondent) Juist op den dag, waarop de zomer officieel zijn intrede in de wereld deed. is dit jaar hier in Zwitserland het echte zomersche weder, zonnig en warm, begonnen. Reeds na een week zuchten thans duizenden nimmer-tevredenen over de „eindelooze hitte", nadat zij eerst weken lang erover geklaagd hebben, dat het maar niet echt-warm wilde worden! Hier in Zwitserland bestaat tot dusverre des te minder reden tot klagen over de warmte, omdat de temperatuur, in tegenstelling tot de in Italië en Zuid-Frankrijk heerschende hitte van meer dan 40 graden Celsius, hier niet veel hooger dan 30 graden gekomen is en omdat wij in Zwitserland zoovele honderden gelegen heden hebben binnen een paar uur ergens hoog in de bergen afkoeling te vinden, indien men een temperatuur van 30 graden waarlijk ondraaglijk acht! En de prachtige meren met hun tallooze en zich ieder jaar uitbreidende strandbaden bieden een andere heerlijke af- koelingsgeiegenheid Het is echter niet mijn bedoeling in dezen brief de zoo algemeen bekende eeuwige schoonheden en heerlijkheden van Zwitser land te bespreken. Deze enkele woorden over den zomer in Zwitserland dienden slechts als inleiding tot mijn gebruikelijken jaariijkschen brief over „Wat niet in Baedeker staat" en ook niet in Baedeker staan kan, omdat ik niet trachten wil de eeuwige schoonheden van het land te beschrijven, doch het een en ander vertellen wil over enkele vergankelijke ge nietingen van tijdelijken aard. die men in den zomer van het jaar 1935 in Zwitserland beleven kan. Wellicht zijn deze mededeelingen zonder nut voor dengene, die dit jaar voor het eerst in Zwitserland komt en dus met zooveel van het eeuwig-schoone zal willen kennis maken, dat hem ongetwijfeld voor het interessante van dit ééne speciale jaar niet veel tijd noch belangstelling zal overblijven. Voor de vele duizenden echter, aie reeds herhaaldelijk hun vacantie in Zwitserland genoten hebben, zal misschien een korte opsomming, van hetgeen hier dit jaar naast het onvergankelijk schoone der natuur nog te bewonderen zal zijn, niet onwelkom zijn! De groote gebeurtenis van den zomer 1935 zal ongetwijfeld het juist vandaag begonnen 25ste Zwitsersche Zangersfeest te Bazel zijn. De Rijnstad zal tot en met 9 Juli voor de lief hebbers van goeden zang een waar Dorado zijn. Ruim 160 Zwitsersche zangvereenigingen, naar de hoedanigheid van hun kunst in vier groepen ingedeeld, zullen dan proeven hunner bekwaamheid afleggen. Zij zulen echter niet slechts ieder afzonderlijk eenige liederen ten gehoore brengen, doch bovendien zullen de tot éénzelfde groep behoorende vereenigingen ook een gezamenlijk concert geven, waaraan 3 a 4000 zangers gemeenschappelijk deelnemen. 'Het totaal aantal zangers, dat naar Bazel zal komen, om aan het Zangersfeest deel te ne men, bedraagt niet minder dan 13.000!) De indruk, die van dergelijke massa-koren van 4000 zangers uitgaat, is onbeschrijflijk! Niet minder interessant zullen echter de extra nummers van het Zangfeest zijn: de door de Bazelsche zangvereenigingen aangeboden op voeringen van Handel's „Alexanders Fest", waarna ooit een goede bekende van het .Neder- landsche. muzieklievende publiek, Mia Pelten - brug, als soliste mededoet, en het bij geen Zwitsersch feest ontbrekende „Festspiel", dat ditmaal den titel „Mutterland" draagt en op 3, 6, 7 en 9 Juli gegeven zal worden. Dit feest spel, dat een beeld brengen zal van Zwitser land in den spiegel der tegenwoordige tijds omstandigheden. en natuurlijk met den lof op het Vaderland eindigt, zal waarschijnlijk het glanspunt van het Zangersfeest worden. Daar algemeen Zwitsersche Zangersfeesten slechts om de ongeveer 6 jaren plegen gehouden te worden (het vorige vond in 1928 te Lausanne plaats), zoodat men zeker niet ieder jaar een zoo typisch stuk Zwitsersch volksleven zal kunnen bijwonen, zou ik mijn landgenooten, die begin Juli naar Zwitserland gaan, niet sterk genoeg kunnen aanraden, een dagje te Bazel te blijven, om dit feest bij te wonen. Ook voor hen, die niet al te erg muzikaal zijn, blijft een bezoek aan het Zangersfeest met zijn patriotische (niet chauvinistischeatmosfeer belangwekkend genoeg! Het organisatiecomité heeft met opzet een groot percentage der hotelbedden vrij gelaten, opdat buitenland sche toeristen ook tijdens het Zangersfeest nog plaats in Bazel zullen kunnen vinden. Doch vooruit bestellen van kamers is natuur lijk raadzaam. Het Zangersfeest vindt plaats in de groote moderne zalen van het gebouw der Zwitsersche Jaarbeurs, waardoor de scha duwzijden, die wel eens aan het bijwonen van groote volksopvoeringen in geïmproviseerde feesttenten verbonden zijn, hier ten eenenmale ontbreken. Het Bazelsche Zangersfeest zal echter slechts in de eerste negen dagen van Juli bij te wonen zijn en de zomermaanden duren zooveel langer! Ook zij echter, die niet ter stond naar Zwitserland kunnen komen, en toch gaarne eens iets anders nog dan de onvol prezen bergen en meren zouden aanschouwen, zullen hun wenschen kunnen bevredigen. Vooral in het Berner Oberland zullen verschil lende Openluchtspelen te zien zijn, waarvan vooral dat te Meiripgen, „Een nieuwe Tijd", volksspel uit den tijd der Hervorming, interes sant belooft te worden. Wellicht zal men bij deze Openluchtspelen, die meestal in het „Zwitsersch-Duitsch" gegeven worden, niet alles goed kunnen verstaan, doch de oogen zullen ongetwijfeld duidelijk maken, wat den ooren niet zou gelukken te begrijpen, en het aanhooren van de spreektaal van het Zwit sersche volk zal eenige leemten in ons goed begrip der zaak trouwens wel waard zijn. De grootste kunstgebeurtenissen van het zo merseizoen zullen echter behalve het Bazel sche Zangersfeest zijn de opvoeringen van Schiller's „Wilhelm Teil" te Interlaken en van Calderon's „Das grosse Welttheater" te Ein siedeln. Beicle zijn Openluchtspelen, zoodat ook groote zomerhitte van het bezoek eraan niet behoeft af te schrikken. Natuurlijk wordt zoowel te Interlaken als te Einsiedeln het ge wone Hoogduitsch gesproken, z-codat angst voor het niet-begrijpen der Zwitsersche spreektaal hier niet behoeft te bestaan. De iederen Zondagmiddag te Interlaken plaats vindende Teil-Spelen, die nu reeds eenige jaren achtereen duizenden toeschouwers ge trokken hebben, verdienen reeds door het prachtige natuurlijke decor en door de indruk wekkende massatooneelen ieders bezoekPrach- tig is b.v. het levendige tooneel op de markt plaats van Altdorf, wanneer de Oostenrijksche lansknechten het vertoornde Zwitsersche volk in bedwang moeten houden, nadat Gessier aan Wilhelm Teil het bevel heeft gegeven den appel van het hoofd van zijn zoontje af te schieten. En wie nog eenigszins een gevoel van vaderlandsliefde (ook van liefde voor eens anders vaderland!) in zijn hart heeft, zal niet zonder ontroering de slotscène, de apotheose, kunnen bijwonen, wanneer de bevolking van de Zwitsersche oer-kantons Schwyz, Uri en Unterwalden zich voor Tell's woning vereenigt en met veel vlaggengezwaai het Zwitsersche volkslied „Helvetia", het lied van vrijheid en eendracht, aanheft. Het geestelijke Spel op het plein van de prachtige kerk der kloosterstad Einsiedeln „Das grosse Welttheater" wordt iederen Woensdag en Zaterdag des avonds gespeeld. Extra-treinen brengen het publiek desge- wenscht gemakkelijk van Zürich en weder daarheen terug. Het Spel van den Spanjaard Het Spel van den Spanjaard Cal- deron (16001681) beschrijft de schepping van den mensch, diens leven op aarde en ten slotte het Jongste Gerecht, waarbij de boozen ge straft, de goeden beloond worden. Het ver heven Spel, waaraan niet minder dan 450 goedgeschoolde krachten hun medewerking verleenen en waarbij vooral het tooneel van den overal vergeefs om hulp smeekenden be delaar, die alleen bij de kloostervrouwen steun ontvangt, weet te ontroeren, doet aan indruk wekkendheid zeker niet onder voor het be kende soortgelijke ..Jedermann", dat ieder jaar met onuitputtelijk succes een der pracht- nummers der beroemde Salzburger Feest spelen vormt. Ten slotte voor de sportliefhebbers eenige data uit het Zwitsersche zomersportleven. De Zwitsersche athietiek-kampioenschappen wor den Zondag 7 Juli te Bern gehouden; op 28 Juli vindt te Zürich de landen wedstrijd Zwit serlandDuitschland plaats. Internationale roeiwedstrijden kan men op 13 en 14 Juli te Zürich, op 20 en 21 Juli te Luzern op de be kende lieflijke „Rotsee" bijwonen, waai" op 4 Augustus ook de wedstrijden om het Zwitser sche roeikampioenschap gehouden worden. Lawn-Tenniswedstrijden zijn er natuurlijk iedere week, doch van internationale beteeke- nis zullen vooral worden het Zürichsche tour- nooi op de banen van het hotel Baur-au-Lac '1521 Juli) en de internationale tenniskam pioenschappen te Genève (26 Augustus1 September). Luzern brengt ons verder weder het internationale Concours-Hippique 614 Juli). De groote Rondrit door Zwitserland be gint 24 Augustus! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. TWEE TERECHTSTELLINGEN TE BERLIJN. Woensdag zijn te Berlijn terechtgesteld de 63-jarige Bruno Lindenau te Perleberg en de 28-jarige Egon Bresz te Wilhelmshaf en. Eerstgenoemde was op 29 November 1934 wegens het verraden van militaire geheimen en laatstgenoemde op 1 Februari 1935 wegens het verzamelen van militaire gegevens door de rechtbank ter dood veroordeeld. Voorts werd, naar .de persdienst van het ministerie van Justitie te Berlijn verdere mededeelt, op 28 Juni j.l. de 49-jarige Wilhelm Battesch te Camminke wegens verraad van militaire ge heimen en vervalsching van documenten tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. POOLSCHE GEZANT TE WEENEN BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. Op den weg van Grinzing naar Kobenzl is Woensdag de Poolsche gezant te Weenen, von Bawronski, met zijn auto tegen een ijze ren hek opgereden, doordat de wagen in een booht begon te slingeren. De gezant, die zeil1 chauffeerde, en zijn vrouw werden zoodanig door glassplinters gewond, dat zij zich in een ziekenhuis moesten laten verbinden. In de auto was volgens Reuter ook de fi- nancieele Volkenbondsexpert van de Oosten rijksche Nationale Bank, de heer Rost van Tonningen, gezeten, die echter ongedeerd bleef. BLUSSCHINGSPROEVEN IN DE COMEDIE FRAN9AISE. In plaats van een brand te blusschen heeft de Parijsche brandweer een brand gesticht, en wel op een zoo gevaarlijke plaats als het tooneel van de Comédie Francaise. De be doeling was een proef te nemen met het nieuwe brandscherm en de brandbeveilings- installatie, die pas in den schouwburg is ge ïnstalleerd. Drie groote vaten met brand bare stoffen werden midden op het tooneel geplaatst en in brand gestoken. De kranen der veiligheidsinstallatie werden daarna open gedraaid en binnen zeer korten tijd was de brand gebluscht. Het nieuwe brandscherm en de veiligheidsinstallatie bleken in elk op zicht te voldoen. Men hoopt het beroemde oude theater in November a.s. geheel nieuw geoutilleerd en voprzien van allerlei nieuwe vindingen op het gebied der tooneeltechniek, feestelijk te heropenen. (A. N. P.) ^imiiiiiiii»^l®||iinimiiiimnii®|llll|||||iinniiiiiniiini^l|||^iiiiiiniiiiB®|,'®l,w VRIJDAG 5 JULI HILVERSUM, 1875 M. 8.— VARA; 12.— AVRO; 4.— VARA; 8.— VPRO en AVRO; 11.— VARA. 8.Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Declamatie J. Le- maire. 10.35 De Notenkrakers, olv. D. Wins. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 E. Walis en zijn orkest, 12.— Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonpl. 2.Voordracht Rie Beyer. 2.30 Zang door H. Angenent (a. d. vleugel: E. Veen). 3.10 De AVRO-Decibels olv. E. Meenk, 4 Zenderwisseling. 4.15 Gramo foonpl. 5.Kinderuurtje. 5.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.00 Declamatie A. Bouwmeester. 6.15 Vervolg orkestconcert 7.— Mr. H. O. Dril- sma: Recht uit het dagelijksch leven. 7.20 Ver volg orkestconcert. 7.50 Persberichten. 7.56 „Veilig Verkeer 7.57 Herh. SOS-ber. 8.— Dr. K. F. Sparnaay: Enkele grepen uit het Jo hannes Evangelie. 8.30 Uit het Kurhaus, Sche- veningen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht. Om ca. 9.— Lezing over Noord-Holland. 10.— Persberichten en Vrijz. Godsd.Persbureau. 10.15 Literaire causerie Ds. E. D. Spelberg. 11. Jazzmuziek (gr. pl.) 11.3012.00 Gramofoon- platen. HUIZEN, 301 M. Algem. progr. verzorgd door de NCRV. 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. T. G. van Reeuwijk. 11.00—12.— Orgelspel G. Snij ders. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Zang door M. Hagenbeek (sopraan) a. d. vleugel: H. Schouw man. 1.30 Gramofoonpl. 2.30 Chx. Lectuur. 3.003.45 en 4.Ensemble v. d. Horst. 5. Declamatie H. J. Wiersma. 5.45 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 .Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.— Vaz Dias. 8.05 bij de „Vierkante Clubs" Amsterdam. 9.Kampeerpraatje W. Remme. 9.30 NCRV-orkest olv. P. v. d. Hurk (Om 10. berichten.) 11.0011.30 Gramofoonplaten,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3