Wat Het Londensche tooneel biedt. Britsche ministers op het verkiezingspad. De bekende Kunstverzamelaar. Rubriek voor Vragen. Hervey House" en „Anything Goes' (Van onzen correspondent.) Hervey House. „Hervey House", een spel in drie bedrijven van C. R. Avery, dat His Majesty's Theatre ai eenige weken lang eiken avond tamelijk goed vult, is een voorstelling van grootheid en ver val van een voorname familie van de laatste jaren van Koningin Victoria's regeering af tot den huidigen dag toe. Hervey House is wan neer het spel aanvangt, het woonhuis in Lon den van den Hertog van Shires, en wanneer het eindigt in de eerste stadia van een ver bouwing, welke er een hotel van moet maken. De Hertog is in Victoria's tijd een liberaal staatsman die zijn succes in de politiek te danken heeft aan Sophy Gerould, een knap pe weduwe, knap van uiterlijk en knap van hoofd. Haai- raad en leiding, gegeven gedu rende zijn veelvuldige bezoeken aan haar wo ning in Brook Street, maken den Hertog een man van hooge politieke beteekenis. De ver bintenis is niet alleen van geestelijken of in- tellectueelen aard; en dit is een van die ge heimen welke de heele wereld en dus ook de Hertogin kent. De liefde van de hertogin voor haar man is van hooge orde en daarom onbaatzuchtig; en zij wordt in haar altruïsme geholpen door de gedachte dat de naam van Hervey House en van het hertoglij k paar hoog moet worden gehouden. Wanneer Ko ningin Victoria sterft moet de keuze van het hoogste bestuursambt op den Hertog van Shires vallen. Maar de vertrouwensman van het Hof komt vertellen dat dientengevolge aan de verhouding met Sophy Gerould een einde moet komen. Het stelt den Hertog voor een lastige keuze, die door Sophy wordt ge daan. Zij verlaat Londen en gaat zwerven door de hoofdsteden van Europa, de schran dere vrouw van de wereld, de diplomate met connecties in kanselarijten en hofkringen. Te gen den tijd dat de groote oorlog uitbreekt en men wordt verzocht te veronderstellen, dat de Hertog, als het ware van zijn anker geslagen, niet al te doelbewust en niet steeds gelukkig het stekelige pad der politiek heeft gevolgd heerscht er stilte en ongerustheid in Hervey House. Want de „master" is lang zaam herstellende van een ernstige ziekte. Het nieuws van het uitbreken van den oorlog mag hem niet worden medegedeeld. Sophy maakt deel uit van de schare die tegen het uitbreken van den oorlog van het Vasteland naar Engeland terugkeert. Zij komt naar Her vey House om te vragen waarom de Hertog van Shires, nu zijn land hem meer dan ooit behoeft, niet op zijn post is. De Duchess, minzaam, warm en vriendelijk, geeft de ver klaring. De tijdmachine, die zoo gemakke lijk kan werken in tooneel, brengt ons naar dezen tijd. Hervey House wordt ontruimd. De Hertog en de Hertogin zien toe op het pak ken. Familieleden die jaren lang gastvrijheid ien gezelligheid hebben gekend in dit monu mentale patriciërshuis, komen er een iaatsten droevigen of protesteerenden blik wei-pen ter wijl een zakelijke bediende van den huis agent er de opruiming leidt. John, de markies van Chatfield, socialistisch zoon van zijn li beralen vader en ook reeds parlementslid gaat met zijn vrouw in een flat wonen en de ouders zoeken rust en vergetelheid in liet eenige landhuis dat der familie is overgebleven. So phy komt ook nog even kijken en de Hertog- kijkt haar na op dezelfe manier, als om haar te volgen of tegen te houden, als hij een veertig jaar geleden had gedaan toen zij uit zijn leven moest verdwijnen. Dit is het gebeu ren en vijftien tooneel en brengen het voor oogen. Het rote erend tooneel van His Ma jesty's is er goed voor en de regisseur heeft voor zeer aantrekkelijke scenes gezorgd. Het is de voornaamste en bijna de eenige verdien ste van liet stuk. Ei- wordt lang en vervelend in gepraat en weinig in gehandeld. De regie draagt het stuk, verschaft het zijn interesse voor zoo ver Fay Compton als de hertogin, Gertrude Lawrence als Sophy en Nicholas Kannen als de Hertog het niet kunnen doen. De namen dezer artiesten klinken als klok ken in Engeland. Zij zijn lievelingen van het publiek. Zonder hen zou het moeilijk zijn ge weest het stuk uit te zitten. Met hen ai was het alleen maar om Fay Compton oud te zien worden blijft men geïnteresseerd. De aardigste scène is de eerste omdat ze ons een blik doet werpen „below the stairs" van een aristocratisch huis in Londen en een leven dig beeld geeft van leven en bedrijf van butler footmen, Ladies' Maid en Tweeny. Het rtuk wemelt van bijkomstige tooneelen en situa ties, waarin de regisseur op het voorbeeld van de film wat te ver is gegaan in de accentuee ring van voor de handliggende pijnlijke en minder pijnlijke gevallen. Anything Goes. Charles Cochran, die enkele maanden ge leden in den loop van een dispuut met den vakbond voor tooneelartisten heeft ver klaard dat hij geen stuk meer op het too neel zou brengen, is van gedachten veranderd en is blijkens zijn jongste product, „Anything Goes'; (een musical comedy van P. G. Wode- house en Guy Bolton met zangnummers en muziek van Cole Porter) nog de oude onver beterlijke en naar veler oordeel niet te ver beteren show man. De revue is Cochran's kracht en in deze operette van zeer Ameri- kaanschen stijl (Broadway heeft haar op zijn wijze al ten tooneele gebracht) heeft hij den revue-vorm niet heelemaal prijs kunnen ge ven. Zijn .Young Ladies" zooals hij de meisjes van zijn danstroep noemt sfcep- dansen van je welste en show girls in badpak jes paradeeren vrijmoedig rond. Op een on verwacht oogenblik komt er ook een acrobaat zijn halsbrekende sprongen doen. Het prome nadedek, hutten, zalen en de nor van een passagiersschip van de United America Lines vormen de scènes. Het schip vertrekt uit New- York en wij maken de onthutsende reis naar Engeland mee, Er is een public enemy No. 13 aan boord. Public Enemy No. 1 was bijna mee gegaan maar bedacht zich op het laatste oogenblik. De secretaris van een overgaar Amerikaansch zakenman vaart zonder biljet mee om het meisje waarop hij verliefd is en dat om commercieele redenen bestemd is de vrouw te worden van een quasi onnoozelen Engelschen lord. te volgen. De secretaris krijgt van Public Enemy No. 13 een vervoerbiljet. Het is op naam van ditto No. 1. Hiermee zijn de omstandigheden voor een reeks verwikke lingen geschapen. Meer inhoud vertellen is overbodig. De vertooning is van begin tot vijf minuten voor het einde buitengewoon amu sant. Sydney Howard, vermomd als dominee Dr. Moon, is onweerstaanbaar komiek met zijn als beenderlooze beenen en armen in de rol van Public Enemy No. 13. De Fransche Jeanne Aubert is een New-Yorksche nacht club-koningin, Reno Lagrange, die met baar Reno-girls nachtelijk Londen komt veroveren. De „pep" die deze jonge dame in haar zang en actie legt, kan geen Amerikaansche of Engelsche haar verbeteren. In haar genre is zij schitterend en voor hen, die van het genre houden, even onweerstaanbaar als exponente van modern rhythmisch zingen en bewegen als Howard is als komiekeling. En in den jon gen Amerikaan Jack Whiting, die den secre taris geeft, heeft zij een gelijkwaardig part ner, De zangnummers zijn meestal goed. Veel meer dan goed zijn ..You're the Top" en „Blow Gabriel Blow". Het eerste is ook „on the top" van den tijd; in deze moderne lyriek vergelijken de geliefden elkaar niet alleen met „a Dutch master" en „Lord Astor", niet al leen met de Zuyöerzee en de Milky Way maar ook met de Normandie en de stratosfeer. Het tweede is een waarlijk indrukwekkende persi flage van „hot gospelling". „Anything Goes", een titel die antieend is aan een der liedjes, had men met recht „On the Top" kunnen noemen maar Cochran wilde in zijn titel blijkbaar eens bescheiden zijn en zoo schiep hij een verrassing. A. K. VAN R. Lloyd George moet het ontgelden. (Van onzen correspondent) Londen, 1 Juli Men heeft lang als vanzelfsprekend aange nomen, dat er in den herfst Algemeene Ver kiezingen zouden plaats hebben. De aankon diging der regeering echter, dat zij in den herfst nieuwe voorstellen betreffende de werk loosheid aan het parlement zal voorleggen, heeft het besef gebracht, dat verkiezingen niet zoo dicht bij zijn. De wettelijke bestuurs termijn eindigt pas in October van het vol gend jaar; maar zoolang zal de regeering wel niet met parlementsontbinding wachten. Was zij dat van plan dan zouden de kopstukken van het Kabinet geen aanleiding kunnen vin den reeds nu, zooals zij aan het einde van de week hebben gedaan, echt politiek den boer op te gaan. Waarschijnlijk is nu, dat Baldwin de ingevingen van moeder Natuur zal volgen of haar voorbeeld en in de lente vernieu wing zal doorzetten. Op het einde van de week werden schrik en ontsteltenis gewekt in be langhebbende politieke kringen door de mede- deeling, dat de per manifest van een week ge leden ingestelde Raad van Actie voor Vrede en Herstel die deze week in een conventie in zijn staat zal worden bevestigd 350 can didaten zou stellen indien de officieele candi- daten van de regeering en van de, oppositie niet wilden beloven met hart en ziel voor hét program van dezen Raad te werken. Er zij aan herinnerd dat manifest, conventie en raad, een politieke drie-eenheid, in de wereld zijn geroe pen door Lloyd George, kopstukken der afge scheiden kerken (niet van de zelfde soort als onze afgescheiden kerken, maar de kerken, die buiten de staatskerk staan) en van de Volken bondsorganisatie. Deze beweging bedoelt de grootst mogelijke realiteit te geven aan den strijd voor vrede en tegen werkloosheid. De mannen die zich voor deze zaak hebben ge> spannen zijn van meening dat de regeering het wat deze levenskwestie betreft bij- lippen dienst of tennaastenbij bij lippendienst laat. Ze is aangekondigd als „onpartijdig". Maar in de politieke wereld weigert men te gelobven, dat een beweging, waarin Lloyd George de hand heeft, ooit politiek onpartijdig kan zijn. Lord Cecil doet er alleen aan mee, omdat hij als vredeskampioen alles steunt wat zijn doel kan dienen. De vertegenwoordigers der vrije kerken zijn onder elkaar verdeeld. Velen vin den dat de onderteekenaars van het manifest zich door Lloyd George op sleeptouw hebben laten nemen en door hem voor zijn politiek worden geëxploiteerd. Het bericht, dat de Raad voor Vrede en Herstel 350 parlementaire candidaten in petto had, scheen de juistheid van deze zienswijze tamelijk overtuigend te bevestigen. Lloyd George heeft zich gehaast te doen weten, dat er ,een vergissing was be gaan. Hoe de zaak precies zit kan niet gemak kelijk worden vastgesteld. Men heeft nu doen weten, dat de Raden van Actie in kiesdistric ten zullen beoordeelen of er al of niet eigen candidaten zullen worden gesteld. Het hangt af van de houding der officieele candidaten. Dat maakt toch niet veel verschil. Lloyd George en zijn makkers houden dan toch hun candidaten gereed als even zooveel bedrei gingen voor officieele candidaten, die wat lauw zouden zijn in hun belofte in de vredes- en werkloosheidkwestie daden in plaats van woorden te eischen. Inmiddels blijkt, dat de regeering in de jongste activiteit van Lloyd George toch een bedreiging van haar positie ziet. Want ze heeft in een korte spanne tijds een ware mobilisatie van haar strijdkrachten doorgezet en is aan het einde van de week onverwacht te velde getrokken. Baldwin en Chamberlain en Simon zijn in verschillende deelen van het land aan het woord geweest om de bevolking te overtui gen van de volstrekte overbodigheid van dit drijven van Lloyd George en de Vrije Kerken met hun Conventie, hun Manifest, hun Raden van Actie. Baldwin beloofde in zijn rede te Leeds tegen den herfst een groot program voor een nieuwen aanval op de werkloosheid. En wat vrede en ontwapening betreft sprak hij met den gloed der overtuiging van den zegen van het nieuwe Engelsch-Duitsche vlootverdrag, dat volgens hem werkelijk de eerste praktische stap voor ontwapening se dert den oorlog was geweest. Neville Cham berlain gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het geconcentreerde optreden der regee ring de noodgebieden spoedig zou verheffen tot een politie waarin ze opnieuw deel zouden kunnen nemen aan het normale leven van de natie. Hij kenschetste het manifest voor Vrede en Reconstructie als een document van kwaadwilligen, die op slinksche wijze en ach ter een masker van humaniteit en Christelijk heid de regeering aanvielen. En Sir John Simon betoogde in een rede te Londen dat het werk ten behoeve van vrede, door de re geering verricht, de grootste krachtsinsoan- ning vertegenwoordigde welke een regeering ooit ten toon kon spreiden. Het was alles poli tieke redekunst van het zuiverst karaat. Zoo de verkiezingen nog negen maanden in de toe komst liggen, de verkiezingscompagne schijn- al met alle kracht te zijn ingezet. A. K. VAN R. De K XVIII nadert Indië. Laatste traject begonnen. BATAVIA, 3 Juli. De K XVIII onder be vel van den eersten luitenant te r zee D. C. M. Hetterschij is uit Fremantle vertrokken; de onderzeeër zal op 10 Juli in Banjoewangi aan loopen voor het afhalen van de mail, zoodat de opvarenden deze vóór hun aankomst te Soerabaja kunnen lezen. De K XVIII wordt op den llden Juli te 7 uur in den morgen aan het lichtschip te Soe rabaja venvacht. De Minister van Defensie zal waarschijnlijk op 11 Juli te 19.40 uur een kruisgesprek houden met den commandant van de K XVIII, welk gesprek in heel Indië en Nederland te hooren zal zijn, daar de N.I.R.O.M. en de Phohi het zullen uitzenden. Eventueel zal ook de aankomst van de K XVIII des avonds naar Holland worden her-uitgezonden. De nieuwe CedeputeercJen. 11 r. ~R r> A o 4 J u l t i Noodweer verrast visschers- schepen. Orkaan boven de Witte Zee. MOSKOU, 3 Juli. (A.N.P.) Boven de Witte Zee en het schiereiland Kola heeft een zware orkaan gewoed. Van drie visschersschepen zijn de wrakken aangespoeld. De bemannin gen zijn om het leven gekomen. Verscheidene andere visschersschepen die door den storm in volle zee werden verrast, worden vermist. Men vreest dat ook zij zijn vergaan. Twee groote motorschepen werden door een sleep boot die voor hulpverleening was uitgezon den, met de kiel omhoog in de Witte Zee aangetroffen. De bemanning was om het leven gekomen. Tot dusver schat men het aantal slachtoffers op minstens twintig. Vergadering van de Prov. Staten van Noord Holland Woensdagmorgen half elf werd de vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- Holland gehouden ter verkiezing van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Op de publieke tribune zat een N.SR.'er die tegen mr. de Rijke riep „hou zee!", waarop dit Statenlid met denzelfden groet antwoordde De heer Sneevliet deelde na de opening der zitting mede, dat de Rev. Socialisten geen deel willen nemen aan de bestuursverant- woordelijkheid, daarom zal blanco gestemd worden. Hij critiseerde tevens de houding van de communisten. Zij zakken daardoor weg in het moeras van beginsel verzaking. „Zij komen van kwaad tot erger, voortgedreven door de zweep van de Sovjetbureaucratie en haar diplomaten." De heer Seegers (communist) besprak de afbraak van alle sociale maatregelen, waar aan ook de sociaal-democraten hebben deel genomen. De partij wil medewerken om een proletariërs-strijdfront te vormen. In Am sterdam is dit mogelijk, hier in de Staten evenwel niet. Daarom zullen de communisten op eigen candidaten stemmen. Zij hebben ook geen deel genomen aan het overleg om de verkiezing van leden van Ged. Staten voor te bereiden. De heer de Bruijn (N.S.B.) zei, dat de N.S.B. op één na de sterkste fractie in de Prov. Sta ten is. Er zal een tijd komen dat de N.S.B. de volstrekte meerderheid zal hebben. (Geroep: nog even wachten!) De politieke partijen heb ben van te voren reeds de koppen bij elkaar gestoken om de zetels van Gedeputeerde Sta ten onderling te verdeelen.Daarbij is niet gelet op de vraag wie de beste bestuurders zullen zijn, maar er is alleen gelet op de po litieke belangen. Daarom zal de N. S. B. niet aan de stem ming deelnemen, de leden zullen tijdens de stemming de zaal verlaten. (Geroep; je behoeft niet meer terug te ko men.) Daarop werd tot de stemming overgegaan. Vacature A. W. Michels (S.D.A.P.) Uitge bracht 68 stemmen, als volgt verdeeldMichels 58, Seegers 6, Baas 1, Bomans 1, blanco 1. on waarde 1. Gekozen de heer Michels die de benoeming aannam. Vacature Mr. M. Slingenberg (V. D.)Van de 69 stemmen verkreeg Mr. Slingenberg er 58: verder Seegers 6, Kooiman 1, blanco 4. Ook Mr. Slingenberg nam de benoeming aan, Vacature Mr. J. B. Bomans (R.K.)Uitge bracht 68 stemmen. Mr. Bomans 58, Seegers 6, Lambooy 1, Romme 1 en blanco 2. Mr. Bo mans dankte ook voor het in hem gestelde vertrouwen. Vacature Mr. A. Bruch (A. R.)Mr. Bruch verkreeg 61 van de 68 uitgebrachte stemmen De overige waren als volgt verdeeld: Seegers 5, blanco 2. Ook Mr. Bruch aanvaardde de benoeming. Vacature A. H. Gerhard (S. D. A. P.)Zooals men weet heeft de heer Gerhard verzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking te ko men. Van de 65 stemmen verkreeg de heer E. Polak (S.D.A.P.) 57 stemmen. De andere stem men waren als volgt verdeeld: Seegers 6, Rei- n-alda 1, Luden 1 en blanco 4. Ook de heer Po lak nam de benoeming aan. Vacature P. J. M. Verschure (R.K.)Ook de heer Verschure had voor een herbenoeming bedankt. De heer Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K.. verkreeg 56 van de 67 stemmen. Verder waren uitgebracht: Seegers 6, Romme 2, Lambooy 2 en blanco T. Ook de heer Witteman liet zich de benoe ming welgevallen. Het resultaat der verkiezingen is dus, dat herkozen zijn de heeren A. W. Michels (S.D.A.P.), Mr. M. Slingen berg (V.D.), Mr. J. Bomans (R.K.), en Mr. A. Bruch (A.R.) In de vacature A. H. Gerhard (S.D.A.P.) is gekozen E. Polak (S.D.A.P.) en in de vacature P. J. M. Verschure (R.K.) Mr. Dr. P. J. Witteman (R.K.). Tenslotte werd tot buitengewoon lid Ged. Staten gekozen E. Luden (C. H.) Hierna werd de zitting gesloten. van EXAMENS. Stedelijk Gymnasium Haarlem. Na verlengd examen alsnog geslaagd voor diploma A de dames: L. Chr. J. Frerichs, M C. Spaargaren, M. van Gelder, de heer Bredée. De examens zijn thans afgeloopen. Er zou van dit nieuwe type medeburger een karakteristiek te schrijven zijn, ondanks zijn onpersoonlijkheid en ondanks de be trekkelijkheid zijner bekendheid. Maar een amusant type is hij zeker en waarom zouden wij dan niet eens trachten een portretje van hem te schetsen, waar er overigens zoo weinig amusants om ons heen te observeeren valt. Een representatieve figuur in dit genre moet de heer Gilissen geweest zijn, van welken bekenden kunstverzamelaar dezer dagen de collecties oud roest en andere voor werpen in het Chateau „De Torentjes", bij Maastricht, in openbare zittingen geveild zijn Alles heel deftig, met een Limburgschen notaris en onder directie van een bekende Rotterdamsche firma van vendumeesters, die onder velerlei andere activiteit ook wekelijks gedragen kleeren (gebruikte Garderobe heet het bij hem) in veiling brengt. Een royaal uitgevoerde catalogus van vijftig pagina's en met illustraties, was op mijn werktafel neergestreken en had mijn leven dige belangstelling voor den overleden be kenden kunstverzamelaar gaande gemaakt. Ook het Chateau De Torentjes scheen veelbelovend en daar ik toch in Limburg moest zijn, richtte ik mijn werk zóó in, dat tijd voor een bezoek*aan dat kasteel over bleef. Weliswaar had de catalogus mij meer naar het Chateau dan naar de kunstver zamelingen benieuwd gemaakt. Aan dien catalogus zat echter een grappig kantje. De schilderijen van den bekenden kunstverza melaar, honderd zeventig in getal, misten iedere aanduiding van maker of periode van ontstaan, waren echter stuk voor stuk zorg vuldig opgemeten en genummerd. Een veiligheidsmaatregel, die na het onge lukkige debuut eener herleefde firma in Am sterdam uit voorzichtigheid geboren scheen. De samenstellers van den catalogus konden nu absoluut niet van misleiding beticht wor den terwijl de bekende, maar zeer gevaarlijke zucht naar het doen van ontdekkingen ge- orikkeld werd. Men was echter den speurzin der belangstellenden royaal te gemoet ge komen door in het kasteel zelf aan ieder schilderij den naam van den vermoedelijken ons bezoek onder andere eene zaal vol Van Dijck's bewonderen. Middeleeuwsche triptieken en vroeg-Neder- landsche religieuse kunst wisselden elkaar in de andere zalen af en onze bewondering groeide voor de rigoureuse wijze, waarop men bij deze gelegenheid van iedere kur.rtweten- schappelijke omschrijving, geleerdheid of attest had afscheid genomen. Feitelijk had men ook de naamkaarten weg moeten laten dan zou de veiling geheel geweest zijn wat ze zijn moest en zooals ook „gebruikte gar derobe" geveild wordt. Hoevele illusies van den bekenden kunst verzamelaar lagen er misschien in deze ge bruikte garderobe opgebaard. Laten wij van den dooden kunstverzamelaar niets dan goeds denken en aannemen dat het waarachtige illusies geweest zijn. Of zouden zich de illusies van anderen met de zijne geassocieerd hebben? Doch laten wij, alvorens ons hieromtrent aan hypotheses te buiten te gaan, eens rustig het kasteel be kijken. Het bleek lichtelijk uitgewoond en verlaten en thans met eenigen spoed tot museum in gericht. Bewoonbaar leek het allerminst en om het bewoonbaar te maken zou wellicht de opbrengst der Van Dïjckzaal nog onvol doende blijken. Maar de ligging tegen een heuvel aan den Kanaaldijk van Sint Pieter was romantisch en het leek niet kwaad gezien van de gemeente Maastricht, deze bezitting voor even meer dan tien duizend gulden aan te koopen om er het een of ander in te vestigen. Naar ik zoo terloops aan de weet kwam was die transactie kort geleden tot stand gekomen. En kort daarop waren uit Brussel verhuiswagen gekomen, niet om wat weg te halen, doch om vele en belangrijke kunstschatten van den bekenden verzamelaar in het vrij leege kasteel te deponeeren. Waar na de veiling geënsceneerd kon worden. Het is merkwaardig hoe vele merkwaadige kunst werken uit Brussel plegen te komen een onlangs gerucht makende veiling kwam ook uit die overigens aangename stad en hoe de voorraadschuren daar onuitputtelijk schij nen te zijn. De bekende kunstverzamelaar uit Sint Pieter bleek daar ook zoo het een en ander in depót te hebben. Misschien ook had hij daar bevriende andere bekende ver zamelaars, met gelijke illusies als de zijne, die bereid bleken iets met de verhuiswagens mede te geven. Hoe het zij, het kasteel De dader te hesaesügen eai zoo kond-en ssü h&l Torentjes leek een uitdrager^ van meerdere.. derde rangs antiekhandelaars met sterk uit gesproken Belgische neigingen en wijlen de heer Gilissen schijnt in die richting bevre diging voor zijn kunstzin gevonden te heb ben. Hij was naar men mij vertelde een ijverig speurder naar Gothische meubelen en zelfs zeer bedreven in het completeeren van dezelve, zoodat hij er naar streefde steeds een voorraad fragmenten van verschillende herkomst bij de hand te hebben. Ook deze maakten deel uit van den inventaris van het kasteel en vulden op elegante wijze de col lecties wapens, aardewerk, munten er. Perzische en andere kleeden aan. Met een bibliotheek, die ten minste behoorlijk om schreven was, doch er zeer slecht onder houden uitzag, kon het aantal nummers dei te veilen objecten tot bijna duizend worden opgevoerd en de mdruk gevestigd worden dat de bekende verzamelaar het meer in het quantum dan in de qualiteit had gezocht Nu schijnen er in het Zuiden des lands meer verzamelaars van soortgelijke bekend heid te huizen en soortgelijke veilingen vaker voor te komen; op kasteelen in Meersen, Val kenburg enz. nog in het jongste verleden. En de animo om naar al die fantastische kunstschatten te gaan kijken, is nog steeds groot: een file auto's parkeerde voor het slo: dat voor een kwartje (voor een weldadig doel, dat, in den geest van den catalogus, niet nader omschreven werd) voor een iede: toegankelijk was gesteld. Het zou misschier voor onze omgeving hier een vingerwijzins zijn om een bekend verzamelaar uit te vin den wiens collecties bij voorbeeld in de ruïne van Brederode of het huys Teylingen geveild konden worden. Het ruïneuse van dergelijke kunstschatten zou er slechts door geaccen tueerd worden en een enkel regenbuitje zou de waarde geen schade doen. Het lijkt waarschijnlijk dat de bekende kunstverzamelaar van het type-Gilissen steeds meer imaginair wordt. Persoonlijk heb ik een dergelijken rommel-maniak nooit ont moet en als daar niet waren de catalogus, de notaris, de veilingmeesters en de locale belangstelling zou ik zijn bestaan betwijp Ien. Maar wel geloof ik, dat, als hij er niet is, hij uitgevonden moet worden. Met of zonder chateau, maar een kunstveiling zon der een bekenden vr-,Qlaar is hazepeper zonder haas. Men moet zoo iets niet met- ge dragen garderobe verwarren! v i. H. IDE BOBS. 1935 Roosevelt heeft geen succes. Ook bij hoofdelijke stemming lijdt hij de nederlaag. WASHINGTON, 3 Juli (A.N.P.) Nadat het Huis van Afgevaardigden voor de tweede maal het door president Roosevelt voorge stelde gedeelte van de Wheeler-Rayburn-wet tot ontbinding van bepaalde holding-compa nies had verworpen, heeft 't Huis tenslotte met 323 tegen 81 stemmen het gewijzigde wetsontwerp aangenomen. Het wetsontwerp gaat thans naar de conferentie van vertegen woordigers van het Huis van Afgevaardigden en den Senaat, die veertien dagen geleden het wetsontwerp in zijn oorspronkelijken vorm heeft goedgekeurd, dus met de bepaling die voorziet in de liquidatie van alle holding- companies van openbare nutsbedrijven tegen 1942. Det wet, zooals zij thans door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, opent slechts de mogelijkheid voor een scherpe controle op de holding-companies en voor bepaalde maatregelen wanneer deze in het openbaar belang zijn. wat president Roose velt echter niet ver genoeg gaat. Nog een nederlaag? WASHINGTON. 3 Juli (A.N.P.) De bank- wet. die in zekere kringen wordt beschouwd als een onheilzaam compromis tusschen ban kiers en staatslieden, wordt thans in den Senaat behandeld. De bankcommissie en het Huis van Afgevaardigden hebben reeds be langrijke wijzigingen in het ontwerp aange bracht. Men verwacht een nieuwe nederlaag voor de regeering. EERST WERD DE STRAAT „GEZUIVERD". Brutale bankroof in den slaat New-York. NEW-YORK. 3 Juli. Gisteren hebben zes bandieten, die met twee machinegeweren gewapend waren, een overval gedaan op het filiaal van de Merchants National Bank in het stadje Dunkirk in den staat New-York. De bandieten roofden 20.000 dollar en wisten zon der te worden herkend, te ontkomen. Alvorens de roovers het bankgebouw be traden hadden zij de straat voor het gebouw met hun machinegeweren van voorbijgangers gezuiverd. Citroën overleden. PARIJS, 3 Juli. De bekende automobiel- constructeur Citroën is heden na een lang durige ziekte overleden. Citroen, die aanvankelijk een kleine smede rij had, begon in de oorlogsjaren met het bouwen van kleine automobielen. Het bedrijf breidde zich snel uit en het aantal arbeiders liep op tot 30.000 Citroën was een genie op het gebied der reclame. Hij heeft ook naam gemaakt als organisator van expedities. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge publiceerd. PLANTEN VRAAGI: Mijn klimroos beschimmelt, waar door de knoppen niet uitkomen. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: Besproeien met bloem van zwavel. Alleen bij droog weer. "VRAAG: Mijn seringenboom had verleden jaar veel bladeren met koffiebruine vlekken. Nu doet dit verschijnsel zich weer voor en zijn ook de bloemen bruin gevlekt. Wat moet lk hiertegen doen? ANTWOORD: Geef flink water. Bedek den grond met stalmest of turfstrooisel, of iets der gelijks, waardoor do grond niet zoo warm wordt. RECEPTEN VRAAG; Hoe bakt men biscuits? ANTWOORD: Benootllgd: Vz pond suiker, V2 pond bloem. 10 eiwitten: 13 eierdooiers en wat geraspte citroenschil. Roer de eierdooiers met de suiker en de citroenschil volkomen glad. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk en roer het er met een paar luchtige slagen door; roer er ten slotte de bloem door. Doe dit beslag In een spuitzakje met glad spuitje en spuit er langwerpige koekjes van op een bakblik, waarop een grauw papier Is ge legd. Bestrooi ze met een weinig suiker en bak ze in beetcn oven gaar (ongeveer 15 minuten), maar zorg dat zelicht van kleur blijven. Neem ze van het papier af en laat bekoelen, DIVERSEN VRAAG: ln mijn meubelen komen kleine ron de gaatjes, waaruit af en toe een heel fijn poeder valt. Is daar iets tegen te doen? ANTWOORD: Dat is do z.g. houtworm. Vul een schoon machinespuitje met kajapoetolie, verkrijg baar bij drogisten. Spuit daarmee een voor een de gaatjes vol en herhaal dat na een week nog eens. Gij zult er dan we! gesn last meer van heb ben. VRAAG: Hoe krijgt men het weer uit witte vitrages? ANTWOORD: Goed wasschen ln heet, sterk zeepsop: tweemaal warm spoelen en vervolgens in een chloorbad zetten. Dit maakt gij als volgt: Een ons chloor in een weinig warm water goed fijn kneden, zoodat het een papje wordt, dat gij met een weinig koud water aanlengt en door c-e« doekje slaat in een halve emmer water. Dompel de vitrages goed onder en laat dichtgedekt een halven dag staan. Haal dan nog eens goed om, waarna tweemaal warm spoelen en eenmaal in koud water, waarin een half theekopje mieren- zuur is gedaan. Laat daarin 10 minuten staan en hang dan buiten in do zon glad op te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van kof fie met room 11 it *pn lichtgele orêoo de chine japon? ANTWOORD: De vlek voorzichtig en luchtig wrijven met een propje watten cn waschbenzine; dadelijk daarna de vochtige plek bedekken met een laagje magnesia: een half uur laten drogen en dan afschuieren. Mogelijk blijft er dan een lichtbruine vlek achter. Behandel deze op de zelfde wijze, maar in plaats van benzine neemt gij lauw water, waarin een scheutje mierenzuur is. gedaan (1 theelepeltje mierenzuur op een thee kopje water). Klop de plek met zachte doeken zoo droog mogelijk en bedek het vochtige ge deelte weer met magnesia. Laat stil liggen tot het goed droog is en schuier dan af.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7