Helga's weddenschap. De wielrijders-veiligheidsweek te Amsterdam FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 5) Ze ontving me vriendelijk, hoewel ze zich tegelijk blijkbaar had voorgenomen, duide lijk den na ai-uk te leggen op den afstand tusschen meesteres en personeel, zoodat ik hierover geen seconde in twijfel behoefde te verkeeren. Ik werd dadelijk naar een kleine, hooge en donkere keuken gebracht, waar een keukenkrukje voor me werd neergezet. Mevrouw sprak den heelen tijd buitengewoon druk en intensief tegen me, levendig bijge staan door haar kinderen, die de' een na den ander binnenkwamen en zich om haar heen drongen om de nieuwelinge te bezichtigen. Gelukkig liep het gesprek niet over mijn huishoudelijke bekwaamheden. Het betrof ja, wat betrof het eigenlijk? Meer dan een derde snapte ik er niet van. Om te be ginnen praatte ze zoo razend vlug en ge jaagd, dat ze voortdurend over haar eigen woorden struikelde; in de tweede plaats scheen ze uit te gaan van de veronderstel ling, dat ik volkomen op de hoogte was van haar familieaangelegenheden en noemde ze ooms en tantes en neven en nichten en vrienden en iedereen enkel bij hun voor naam, en ten derde leidden, de nieuwe om geving en al die starende oogenparen me min of meer af. Maar zooveel begreep ik dan toch, dat deze woning slechts een tijdelijk verblijf was. Het huis was te klein en te donker, de buurt veel te gewoon, iVergeet niet, hoe jullie het gewend bent, had Ella gezegd. En Hans vond, dat ze er geen dag langer moesten blijven. Mikael wilde hen met alle geweld bij zich hebben in zijn groote villa op Vinderen, maar Eugen wilde er niet van hooren, bui ten de stad te wonen. Het was wel wat veel verlangd, dat ik zou weten wie Ella, Hans en Mikael waren, Wee minuten nadat ik in huis was, maar ik hield me goed en het niets merken en glimlachte ken van herkenning. De kwestie was, dat ze juist van uit Dene marken hief gekomen waren; haar man had daar de positie van directeur van een fa briek bekleed. Ze waren nog niet geheel op orde. Zelf voelde ze het meest voor een aar dig klein, alleenstaand huisje, ergens in Frogner. Hun meubelen hadden ze verkocht in Denemarken, omdat ze niet zooveel wil den meesleepen en omdat ze graag eens wat nieuws had, meer modem. Dus leefden ze momenteel nogal spartaanseh. Het klonk bijna als een verontschuldiging tegenover mij, en ik haastte me. m'n beleef den glimlach te verwisselen voor een begrij penden. Daarop deelde ze me mee, dat zij en haar man thans alle meubelzaken van de stad afliepen om iets te vinden, wat goed genoeg was. Als ze iets kocht, moest het eerste-klas wezen, want massa-fabrikaat kon ze niet om zich heen verdragen. Ze had gedacht de eet kamer in donker eiken. Nu volgde een lange uiteenzetting over meubelen en andere gebruiksvoorwerpenen ik vrees dat m'n glimlach een ietsje vager werd. Aangezien ik mij tot dusver in onver loofden staat had bevonden, had ik vrijwel nooit over meubelen en zoo gedacht. Bo vendien had ik nog altijd m'n mantel aan en kreeg ik het langzamerhand knap warm. Ook had ik honger. Van de meubelen kwam ze op de opvoe ding van de kinderen. Het moest vast een eeuwigen tijd geleden zijn, dat ze met een volwassene had gesproken, haar woorden vloed was meer dan onrustbarend. Waar waren Eila, Hans, Mikael en Eugen, dan al dien tijd geweest, dacht ik. Wat betreft „Eugen" zou ik daar gauw genoeg achter ko men, daar ze me vertelde, dat haar man voor zaken op reis was geweest, maar misschien morgen thuis kwam. Vluchtig sprak ze over het eten en het huishouden. Ze leefden eenvoudig en gezond; overdaad, van welken aard dan ook, verkoos ze niet in haar huis. En terwijl ze midden in dit onderwerp was, vroeg ze op een toon, die geen tegenspraak duldde: -Ja, u hebt zeker gesoupeerd? Ik had noch gedineerd, noch gesoupeerd, maar het leek mij op dat oogenblik dat ik, door dit te bekennen, een groote tactloosheid zou begaan; dus glimlachte ik, ja, dank u, dat had ik. Ja, ik wil met alle genoegen wat voor u klaar zetten, zei ze, met een stem, die heel wat beminnelijker klonk. -Maar als u per sé niets wilt hebben. Het is trouwens ook niet gezond, zoo laat op den avond nog te eten. Nee, dat is het ook niet, glimlachte ik en was het met haar eens, vond dat het moeilijk was, haar den eersten avond den besten al tegen te spreken. Daarna kreeg ik een overzicht van de di verse dienstmeisjes, die ze gehad had. Tea, die altijd en altijd snoepte; Mafhilde, die bezoek van heeren ontving; Inga, die stal, en Lucy, die onder het afwasschen sigaret ten rookte. Nu hield ze het niet langer uit, nu moest ze een beschaafd iemand om zich heen hebben, en ze geloofde, ja, ze was er vast van overtuigd hier kleurde ze en sta melde wat dat we het samen goed zouden kunnen vinden. Hierna kwamen de verschillende goede eigenschappen van de kinderen aan de beurt. Ze waren legio. De oudste jongen was dermate begaafd, dat de onderwijzer ver klaard had, dat hij hem niets meer had te leeren. Het oudste meisje had een uitge sproken practischen aanleg. De vele deug den der andere kinderen ontgingen me he laas, daar ik langzamerhand duizelig begon te worden van te veel praten en te weinig voedsel. Ik liet den glimlach, dien ik tot nog toe krampachtig had behouden vallen en dat hielp, daar ze me nu na verloop van tijd naar het meidekamertje loodste en me goe- dennacht wenschte met een paar vriende lijke woorden, en dat ik niet vóór 6 uur be hoefde op te staan! Half versuft zette ik me op den rand van het wankele Engelsche ledikant om een over zicht te verkrijgen over m'n heiligdom en m'n gedachten te verzamelen. Het was het gewone model zolderkamer, de houten wan den waren fel saumon geschilderd. Het meu bilair was zoo eenvoudig als maar mogelijk was, Behalve het kleine roestige, spijker- en nagelvaste ding, dat een kachel moest voor stellen, 'bestond de inrichting uit een vuren houten commode, een gaatjes stoel, het reeds bovengenoemde ijzeren ledikant, een ijzeren driepoot, waar in een ronding een wasch- kom hing en een spiegel, welks eenige doel blijkbaar was, iemand van z'n ijdelheid te genezen. Ik weiger tenminste met groote stel ligheid aan te nemen dat het scheeve, platte gezicht met het lage voorhoofd, dat me aan grijnsde, eenige gelijkenis had met het ge laat van ondergeteekende. Het heeft geen zin, mijn gevoelens van dien avond verder te ontleden. Laat ik er me toe beperken, dat het restant van tante Aleksandra's roomwafels me bevrijdde van de ergste knaging in de maagstreek, en dat ik me tegen de nachtelijke koude wapende door m'n trui en mén wintermantel bovenop het dunne gewatteerd katoenen dek te leg gen, Toen ik het raam openzette, kreeg ik een vagen glimp van het uitzicht. Een vier kante, ingebouwde binnenplaats, met twee vuilnisbakken, en een naar voren springend uitbouwsel met een-twee-drie-vier-vijf smalle langwerpige raampjes, dat geen nadere ver klaring behoefde, trok inzonderheid mijn aandacht. Maar een klein stukje 'boven het bovenste raampje blonk, waarachtig, een ster! Bijna riep ik: „hallo daar!" en ik knap te er heelemaal van op. Daarna zette ik m'n wekker op 6 en sprong in m'n bed, wat me dadelijk zeer na drukkelijk te 'kennen gaf, dat het niet be stand was tegen veel strapatzen. De voor uitzichten voor den dag van morgen, waren om de waarheid te zeggen, niet al <te bemoe digend; maar aan alles komt een einde. Het duurde niet lang of ik had door, waar 'em de schoen wrong in m'n nieuw tehuis. Die moest trouwens op verscheidene plaat sen te gelijk knellen. He>t was niet enkel het geld, dat er niet was. De chaos, die me van alle kanten aanstaarde, toen ik den volgen den ochtend een onderzoekingstocht in de keuken begon, de geweldige bende in kasten en laden en overal, deden me bijna rillen;' en ik gevoelde dat tante Aleksandra's woor den van netheid en orde, ondanks alles, niet op onvruchtbaren bodem waren gevallen. Gewapend met stoffer, emmer en poetsdoek deed ik vergeefs een aanval op de drie ver trekken onzer woning, maar overal werd ik begroet door ongeduldige standjes van half slapende menschen en moest ik me haastig- lijk terug trekken Ik trachtte daarna de keuken en de gang aan een intensieve kunst bewerking te onderwerpen, en toen de be woners van het huis eindelijk ontwaakten uit een verkwikken den slaap en teekenen van leven begonnen te vertoonen, was ik reeds doodmoe en had blaren op knieën en handen. Tegen acht uur kwamen de drie oudste kinderen in de keuken om een stukje te eten voor ze naar school gingen. Mevrouw was niet te zien. In allerijl zete ik den, koffieketel op het gas en met vereende krachten scharrelden we alles bij mekaar, wat eetbaar was, een half broodje, een hompje kaas, wat margarine en een drupje zure room. Wat er over bleef, at ik zelf op. (Wordt vervolg#), Duikeroefeningen. Door de Duitsche marine zijn deze week uitgebreide Athletiek als onderdeel van het militair feest, dat congres Van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie te Valkenburg. Na ontvangst der deel» duikeroefeningen gehouden, waarbij verschillende systemen van scaphanders deze week te Aldershot gehouden wordt nemers door het gemeentebestuur in de gemeentegrot, werd de, door den kunstschilder Tielens ver* beproefd werden vaardigde gedenkplaat onthuld Het natuurhistorisch museum te Rot terdam is Woensdag officieel geopend. Burgemeester Droogleever Fortuyn (links) bekijkt met dr. S. Birnie de ver zameling André Citroën, de Fransche Mevrouw Fabius in actie tijdens de golfwedstrijden om het Ifiterna'ttönafêS j?a"igen°b|ik(tijr3iverle^ dameskampioenschap van Nederland te Noordwijk aan Zee Wielrijders, houdt nóg meer rechts! Onder dit motto wordt in de hoofd stad thans de wielrijders-veiligheidsweek gehouden. In verband daar mede wordt ook een openbaar jeugdverkeersexamen afgenomen, waar van hierboven een foto De nieuwe automatische telefooncen trale te Maastricht begint de voltooi ing te naderen

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8