1y'S'si ÏÏTTO-ffi Ned. O. Indië in 1934. Hoe Kan onze industrie geholpen worden? Door Nederlandsch Fabrikaat te gebruiken. De mogelijkheid nieuwe industrieën te vestigen. In het Kurhaus te Seheveningen is Donder dag de algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. W. C. A. baron van Vredenburgh. die den op 19 Juni j.l. overleden voorzitter ir. E. F. Suringer, her dacht. Als lid van het dagelijksch bestuur en van het hoofdbestuur werd herkozen de heer H. F. R. Snoek en benoemd tot lid van het dage lij ksch bestuur de heer J. K. W. F. van Bom mel. Het geldelijk beheer over 1934 werd goedge keurde, evenals het verslag der werkzaamheden over 1934. De secr., de heer H. F. R. Snoek, bracht ver volgens verslag uit over het tijdvak 1 Jan.- 30 Juni 1935. De belangstelling voor het doêl der vereeniging bleef zich in stijgende lijn ontwikkelen. Helaas ging hiermede niet samen een evenredige uitbreiding van het ledental, een verschijnsel dat zich op het oogenblik bij het geheele vereenigingsleven voordoet. De' belangstelling voor het nationaliteits- kenmerk V.N.F. blijft stijgen. Een bewijs daarvoor is wel dat- onlangs een werkgevers vereniging in hare statuten bepaalde, dat hare leden verplicht zijn tot het voeren van het V.N.F.-merk. Hoewel voortdurend blijkt, dat meer en meer wordt ingezien, dat een krachtige bevordering van de Nederlandsche industrie van het aller grootste belang is, blijkt nog steeds niet ieder een in Nederland dit te begrijpen, zelfs kwam het nog verschillende malen voor, dat over heidsinstellingen op een rechtvaardige voor keur voor Nederlandsch fabrikaat moeten wor den gewezen. Besproken werd een voorstel van de contact commissie dat het gewenseht is dat van regee- ringswege wordt voorgeschreven, dat artikelen van buitenlandsch fabrikaat, die hier te lande worden ingevoerd, moeten zijn voorzien van een aanduiding van het land van oorsprong. Door verschillende af deelingen, werd de suggestie der contactcommissie krachtig on dersteund. Het bestuur bleek niet afwijzend tegenover het denkbeeld te staan en de voor zitter gaf de verzekering dat overwogen zal worden, op welke wijze deze delicate aangele genheid' het best kan worden behandeld. ■In de middagvergadering heeft de heer H. P. Gelderman, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgèvers, een lezing gehouden over het onderwerp: ..Waarom Nederlandsch Fa brikaat?" Zijn er nog mogelijkheden voor onze in dustrie?, zoo vroeg de heer Gelderman. Om deze vraag te beantwoorden moet men voorop stellen 'dat het in een tijd dat er van alles te veel is, moeilijk is een pleidooi te houden voor het vestigen van nieuwe ondernemingen. Dat dit op den duur niet mogelijk zal zijn, geloof ik echter in geenen deele, zoo zeide de heer Gelderman, maar op dit moment, waar de ver houding van het levenspeil in ons land met de omringende landen nog ongunstig is, lijkt, het verstandig e<?nig« herstel.-, en stabilisatie van deze verhoudingen eerst af te wachten. Waarom direct te kijken,naar nieuwe ite vestigen industrieën? Laten wij beginnen de bestaande op de been te houden en zoo moge lijk tot bloei te brengen, opdat daar meer ar beidsgelegenheid komt. De regeering helpt met contingenteeringsmaatregeien, maar deze zijn nooit afdoende. Laat het Nederlandsche pu bliek door het Nederlandsche product te vra gen de rest doen. Zien wij de statistiek, dan blijkt daaruit, dat nog heel wat producten hier gemaakt kunnen worden, ook in die branches, waarin wel degelijk goede Nederlandsche fa brieken bestaan. Spr. noemde eenige voorbeelden. Onze in dustrie heeft, nu haar zooveel export ontno men is, haar binnenlandsch debiet kunnen vergrooten, maar lang niet genoeg voor alle industrieën. Laten wij dus voortgaan op den ingeslagen weg; wij scharen ons gaarne ach ter het vaandel van uwe vereeniging. Overheid, middenstand en publiek koopt Nederlandsch fabrikaat, opdat het ons allen dan beter ga, zoo eindigde de heer Gelderman. Tenslotte sprak Ir. S. H. Visser, adjunct secretaris van het Verbond van Ned. Werkge vers, over „De-verhouding tusschen landbouw en industrie en op welke wijze meer samen werking mogelijk zou wezen". Jaarvergadering Vrije Universiteit. De .Prinses Juliana" in het droogdok. Over vier weken weer in de vaart? Donderdagmiddag te ongeveer half vijf is het s.s. „Prinses Juliana" van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", dat Zaterdagavond j.l., komende van Vlïssingen nabij den mond van de haven van Harwich in botsing is ge komen met het uitvarende Deensche s.s. „Esbjerg", te Rotterdam gearriveerd. Zooals men weet heeft het schip bij de bot sing ernstige schade aan stuurboordzijde op- geloopen. Het dek werd ter plaatse geheel opengereten, het promenadedek werd ontzet en een aantal hutten; die aan de zijde, waai de botsing .plaats had, gelegen waren, werden ernstig beschadigd. De North Eastern Railway Company heeft het schip in Harwich van een nood'dichting van hout voorzien, waarna de „Prinses Juliana" Donderdagmorgen om kwart over drie naar Rotterdam is opgestoomd. Het schip heeft ligplaats genomen in het Gemeentelijk Droogdok, aan de Doklaan te Rotterdam. Onmiddellijk is men daar met de herstel ling van den' beschadigden scheepswand be gonnen. Wanneer het schip van nieuwe platen is voorzien, zal het naar Vlissingen opstoomen om bij de Koninklijke Scheepsbouw Maat schappij „De Schelde" een grondig onderzoek te ondergaan. De kapitein, de heer P. Ree, wilde zich tegenover verslaggevers over het ongeluk niet uitlaten, zulks in verband met het onderzoek, dat hangende is. Van den heer Koens, inspecteur van den Uitvoèrendén Dienst van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" vernamen wij, dat alles rustig en kalm is verloopen. De passagiers spraken met lof over het ka/me gedrag van de bemanning. Door het schip een weinig slagzij te doen geven kon men het gat va» ie aanvaring boven de waterlijn houcï*C„ Men hoopt, indien het onderhoek naar de gevolgen van de botsing geen bijzonder opont houd meebrengt, de „Prinses Juliana" binnen vier weken weer in, den geregelden dienst op fee n emen, Te Leeuwarden. Donderdag is te Leeuwarden de 25ste jaar vergadering van de Vrije Universiteit te Am sterdam gehouden, welke onder leiding stond van prof. mr. V. I-I. Rutgers, Spr. herdacht den overleden directeur der vereeniging Z.E. A. W. F. Idenburg, in wie de vereeniging zooveel verloor. Verder memo reerde de voorzitter den zorgelijken finan- cieelen toestand der vereeniging. De vaste bijdragen toch liepen van f 150.000 tot f 119.00 terug. Het aantal contribuanten liep echter niet terug, steeg zelfs eenigszins. De voorzitter deelde voorts mede, dat het tekort in den laatsten tijd tot ruim f 29.217 was gegroeid, doch door een financieele actie tot f 13329 was teruggebracht Uit de vergadering werd daarna nog door iemand f 2000 'toegezegd terwijl een collecte f 5.459.97 opbracht. Ds. W. H. den Houting uit Huizen hield een rede over „Gewillig en Trouw", zulks naar aanleiding van dr. Kuyper's woorden: „Geen waagstuk, doch een geloofsstuk". In de vacature A. W. F. v. Idenburg werd voorzien door de benoeming van den heer J. Schouten uit, Rotterdam. In - de middagvergadering hield prof. dr. L. v. d. Horst een rede over „Geneeskunde en geestelijke verzorging". Spr. bekeek zeer speciaal de vraag, waar het in de verbinding geneeskunde-geestelijke verzorging om gaat, nl. is er verband en zoo ja, hoe staan wij Christenen daar tegenover. Eertijds werd dit verband niet zoo nauw gezien, doch aan prof. Lindeboom komt de eer toe, van een 50 jaar geleden te hebben uitgesproken, dat er veel nauwer verband is en openbaar moet worden tusschen de studie der godgeleerdheid en de medicijnen. De ge- loovige arts is ook niet alleen drager der wetenschap, maar ook de man die de barm hartigheid van Christus zoekt te betoonen aan den lijdende. Dat is^niet te scheiden. Geneeskunde beteekent niet alleen me disch onderzoek, maar ook eureeren. Dat wil niet altijd zeggen beter maken,, maar wel be arbeiden, d.w.z. arbeiden aan een mensch in nood met een onsterfelijke ziel. Daarna was het woord aan prof. dr. G. M. den Hartogh uit Kampen, die sprak over „Ik en anders geen". Ook de S. D. A. P. roept het luide uit, en waar deze partij de macht in handen heeft, werpt ze duizenden in de grootste ellende. Met de communisten is het niet veel beter, terwijl ook in Duitschland de roep klinkt. In alle perken te buiten gaande superioriteitswaan wordt de mensch in de hoogte gestoken. Hier in ons land lijkt het nog niet zoo erg, maar in wezen zit er niet het minste Christendom in het Natio naal Socialisme. Het is meer dan ooit noodig ons hier tegenover te stellen. Op verzoek van den voorzitter sprak hier op dr. Colijn, die wees op de onmisbaarheid van de Vrije Universiteit. De V. U. is dit al tijd geweest, maar in onzen tijd wordt dit wel het meest geaccentueerd. Tenslotte was het woord aan den heer J. Schouten uit Rotterdam die sprak over het onderwerp: „Roeping en beteekenis van de V. U." Duitsch communist gearresteerd. cm/ie-éwafózit, af, SStm ■&un( Uzim, Tnaafc em/ on. HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) OVERPEINZINGEN VAN EEN EX-EXAMINANDUS. Hij zou hier wapenen hebben willen koopen. Men meldt ons: - De Rijksveldwacht te Geleen en Puth heeft een Duitschef aangehouden, die zich als landr- bouwersknecht had uitgegeven, doch in wer kelijkheid een communist was en geen andere bedoelingen had, dan hier wapenen op te koo pen voor zijn kameraden in Duitschland. Sedert drie maanden was hij werkzaam op een boerenhofstede, zonder zich bij den burge meester gemeld te hebben. De man zou o.m. de bedoeling hebben gehad een mitrailleur te stelen, welke geborgen stond in een gebouw aan den Rijksweg te Geleen. De werktuigen had hij hiervoor reeds in gereedheid. Deze zijn in beslag genomen. Arrestaties te Eist. Reeds vier verdachten wegens de graan- knoeierijen aangehouden. In verband met de knoeierijen met tarwe- steungelden te Eist Zijn nog gearresteerd de graanhandelaar J. en diens broer A. F. J., keurmeester en taxateur bij de gewestelijke tarwe-organisatie in Gelderland. Het onder zoek wordt nrj steeds voortgezet. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN. De Rijksveldwacht te Geleen en Schinveld heeft twee recidivisten aan de grens aange houden, één van Nederlandsche en één van Duitsche nationaliteit. Zij hadden een uur vóór hun arrestatie een inbraak gepleegd bij de familie G. te Schinveld, waar zij alles on dersteboven hadden gehaald. Op hen werden eenig geld en goederen gevonden. De inbre kers zijn naar Maastricht overgebracht en daar ingesloten. ARBEIDER VIEL VAN EEN STAPEL KOLEN. DoodelijJc arbeidsongeval. Te Vlaai-dingen heeft op het terrein van De Lever's Zeep Maatschappij een arbeidson geval met doodelijken afloop plaats gehad. De 59-jarige arbeider P. L. den Breems," die op eeii stapel kolen stond, waarvan de hoogte twee meter was, wilde met behulp van een hijschkraan een paar rails over den stapel zetten. Op een gegeven oogenblik viel hij achter over en, kwam ongelukkigerwijze met het hoofd tegen den steenen vloer terecht. Met een ernstige schedelbreuk is den B. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden Ik ben er. Zoomaar. Zonder wat. Niet eens 'n her. En ik zat 'm op 't laatst nog als ik weet niet wat te knijpen, want bij Nederlandsch had ik een figuur geslagen „als een open gieter", zoo als een van de leeraren altijd zegt. Van het vers dat ik lezen moest snapte ik geen pet en toen zei ik nog tot overmaat van ramp dat Maerlant de Camera had geschreven in plaats van Hildebrand. Nou, 't scheelt ook maar 500 jaar. Maar dat hindert allemaal niets. Ik ben er. Als je de leeraarskamer binnenkomt voor den uitslag, voel je toch wel dat 't een oogen blik van gewicht is in je leven. De deskundi gen en de leeraren staan in een halve cirkel. Ze kijken allemaal opgelucht. Da's weer voor een jaar achter den rug, denken ze. Achter je aan komen pa's en ma's en vrien den en vriendinnen binnen. Bij drommen. De directeur tikt met z'n hamer. Dan spreekt hij ons toe. Verduiveld hartelijk. Hij beschouwt ons als zijn vrienden. Wij hem ook. Dan is 't opeens een gefeliciteer van jewel ste. Zelfs die eene leer aar, met wien je altijd zoo'n gloeiende heibel hebt gehad, drukt je nu hartelijk de hand. We grinniken allebei en opeens lijkt hij niet meer zóó rottig. En dan thuis. M'n broertje uit de derde heeft de vlag uit gestoken. M'n zus speelt de Hochzeitsmarsch op de piano. Wel een beetje voorbarig. Tom heeft een groote strik om z'n hals. Tom is de hond, U weet wel, van Mendel. Gep staat met een bös rozen in de gang en met tranen in haar oogen. Gep is ons dienst meisje uit Friesland, van die vertaling. Moeder is zenuwachtig. Die is er nog niet overheen. Die vraagt maar aldoor hoe ik 't gemaakt heb vandaag net of ik daar nog een fluit van weet. En ze zegt, dat ik nu lek ker moet uitrusten en de wei in en veel eten. Vader is nog niet thuis. Maar als-ie komt geeft-ie me zoo'n harde hand dat het pijn doet. En toch vind je het prettig. Daan komt 's avonds. Die doet net of het heel gewoon is. Nou ja, daar is hij student voor. Zoo, jonge man, dat heb je 'm aardig geleverd. Jij bent 'n keer gestraald hè?, zeg ik. Ja, ik heb minder gezwijnd dan jij. Daan moet toch. altijd het.,laatste, woord, hébben: - En dan is het natuurlijk den heelen ayond groot feest. -' - - - Nou ben ik van school af. Ik kan er niet eens erg blij. om zijn. Gek gevoel opeens. Nou ben ik een mensch in de maatschappij. Ik! Nou moet ik een baan zoeken. Ik! Als ik dat leuke kind, waar ik op het slotbal van Martin zoo vaak .mee gedanst heb, nu weer tegenkom, ben ik geen school] ochie meer. Lang niet. En één van de jongens die eind examen gedaan hebben, is al verloofd. Dat vind ik nu wel vrij bezopen, maar 't zou toch kunnen, als ik wou. En als zij wou, natuurlijk. Ik zal wél hard moeten werken. Nou, daar heb ik best- zin in. Over werken heb ik heel lang geleden eens gepraat met den vroegeren Directeur. Ik zat nog maar in de derde en ik was er uitgegooid, omdat ik voor een Kwatta een prop tegen het bord schoot, toen de leeraar er op stond te schrijven. Dat gesprek weet ik nog heel goed. 't Ging heelemaal niet over die prop, maar over mij. We hadden allebei vergeten, waarom ik op het matje moest staan, maar wat de Directeur toen allemaal gezegd heeft, vergeet ik niet. En ik 'zal er mijn best voor doen. Maar eerst „in de wei", voor moeder. En kampeeren. En zwemmen in Zandvoort. En eiken dag uitslapen. En, om te beginnen, al m'n boeken verpat sen. Dan ben je pas heelemaal van school af. GROEP X NO. IJ. BURGEMEESTER VAN MEPPEL NEEMT ONTSLAG. De heer J. Knoppers, burgemeester der ge meente Meppel, die Woensdag benoemd werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Drente, heeft deze benoeming aangenomen en des wege ontslag gevraagd als burgemeester van Meppel. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Donderdag heeft een korporaal-vliegenier uit Den Helder in Eist wegens benzinegebrek een noodlanding moeten maken. Het toestel, een jager, de D 28, maakte een vlotte landing en werd niet beschadigd. Uit een aantal invoervergelij.kingen kan de beteekenis der eigen voorziening in enkele opzichten worden nagegaan. Als vaststaand kan wel worden aangenomen, dat van een algeheele compensatie van den verminderden invoer door de nieuwe productie of productie - uitbreiding geen sprake is. De samenstelling van den invoer duidt op een kleine opleving in de bedrijven. Over de geheele linie nam de invoer van industri-eele goederen toe, met uitzondering van die voor de suikerindustrie en van cement. Toch kon de consumptieve invoer op een redelijk peil gehouden worden door de kleinere behoefte aan bepaalde, ook binnenlands voortgebrachte goederen, waar onder rijst een eerste plaats inneemt. De invoer van luxe goederen bleef zeer laag. Waar van behoud van de invoerhoeveelheid sprake is valt het op, dat een verschuiving is vast te stellen naar productien van min dere kwaliteit, of een gebruik van goed koopere vervangingsartikelen. De mindere kwaliteit treft men aan bij de artikelen: manufacturen, visch enz., terwijl voor de vervangingsartikelen gewezen kan worden op aanstekers in plaats van lucifers, geconden seerde afgeroomde melk voor volle melk en petroleumlampen voor gloeilampen. En toch ziet men daartegenover toeneming van in voer van goederen, die in 't bijzonder in prij. zijn gedaald. Dit geldt bijv. voor het artikel rijwielen die zeer sterk in waarde zijn ver minderd. De invoer bedroeg in 1929 circa 6573 ton tegenover 11.796 ton in 1934. De boter- invoer bedroeg in 1929 bijna 5500 ton en in 1934 circa 6.590 ton. Uit het artikel over: De economische toe stand in Nederlandsch-Indië in 1934, voor komend in het Economisch Weekblad, blijkt, dat nauwkeurig is nagegaan, hoe het aan passingsproces van prijzen en kosten zich voorzette. In de zuiver-inheemsche sfeer is de daling van kosten tot stilstand gekomen Trouwens daar is de aanpassing het snelst voortgeschreden. De maatregelen tot stabili satie van de rijst- en padiprijzen en van die van andere agrarische producten, zooals maïs en kedelee, hebben zeer spoedig hun uitwer king doen gevoelen op het niveau van kosten van voeding en levensonderhoud der in- heemsche bevolking. Voor de Europeesche be volking zette de verlaging van leveriskosten zich voort. De afstand tusschen de klein- en groo th a n d el or ij zen bleef in 1934 tamelijk groot. De kleinhandel had té kampen met verlaagde omzetten en langzaam dalende bedrijfskosten. Tal van conting-enteerings- e'if iiceirtiëeriTigsfiiaatregelêhwerkten; somtijds verhoogend. Vooral op Java heeft:' de sterk gedaalde koopkrachtzeer snél op prijsver- hoogingen 'gereageerd, hetzij 'door 'vervanging van goedkoopere goederen hétzij door ver minderde vraag. In de buitengewesten, voor al in de rubberstreken, bleek de koopkracht iets sterker te zijn. De aanpassing van vracht en krachtt.arieven blijftnog steeds op vele punten achter bij het 'conjunctuurniveau Voor de verschillende uitvoernroducten (men denke aan copra) is de vrachtfactor van dus danige beteekeni-s, dat de prijzen voor de pro ducten relatief belangrijk lager liggen, dan op de wereldmarkt, terwiil die factor in an dere gevallen nog prohibitief is voor nieuwen uitvoer. Ook bij de verdere industrialisatie pogingen zal ter dege rekening gehouden moeten worden met deze vrachtfactor. Het behoort niet tot de uitzonderingen, dat dis tributie vanuit een bepaald productiecentrum in Indië over den archipel duurder is dan distributie vanuit het buitenland. Bij de Staatsspoorwegen was een begin gemaakt met een krachtig aangevatte heroriënteering. Bij de inheemsche maatschappij werd een vermeerder<j gebruikgemaakt van goed koopere niet-mechanïsche vervoermiddelen. Van een algemeene verlaging der electrici- teitstarieven was nog geen sprake. Een stij gende behoefte aan nieuw crediet was niet op te merken. Voor de inheemsche maat schappij leverde 1934 voorts een negatief ere- dietinkomen op. De aflossingen bij volks- en dessabanken overtroffen als regel de be leeningen. Voor Java en Madoera is de netto aflossing voor dat jaar te berekenen op een bedrag van rond 6 millioen gulden, terwijl bovendien 400.000 gulden op den landrente achterstand werd ingeloopen.. Door voorwaar delijke kwijtschelding van een gedeelte van den ouden achterstand heeft de Algemeene Volkscredietbank dit proces duidelijk kunnen stimuleeren. Het bleek in 1934 wel mogelijk het verschil tusschen 's lands uitgaven en inkomsten ver der te verkleinen, maar van een touwtjes-aan- elkander-kiioopen was nog geen sprake. De middelen schijnen op een yrijwel stabiel niveau gekomen te zijn, waarbij' de daling van den tinprijs een ongunstigen invloed had Een gedeelte van de overtollige zilveren munt kon voor de betalingen in Nederland worden aangewend. Intusschen wordt hét bezuini gingsproces voortgezet. Voor het economisch leven was het afgeloopen jaar reeds van groot belang. De meeste motorvoertuigbelastingen werden opgeheven met gelijktijdige ver hoogingen van den benzineaccijns. Het uit voerrecht op Java-tabak werd opgeschort, ter wijl de voorgestelde opheffing van het spe- VRIJDAG 5 J-UEI 1935 ciale invoerrecht op sigarettenpapier met ge lijktijdige verhooging van den accijns op si garetten en gekorven tabak, door den Volks raad verworpen werd. Een weder-indiening van dit voor de saneering van de grondslagen der sigarettenindustrie en ter bevordering van den mogelijken sigarettenuitvoer nuttige ont werp is in overweging. En de toekomst? Officieel wordt daarover het volgende opgemerkt. Onverflauwde be hartiging van de belangen van den export, door internationale onderhandelingen en door het meer systematisch organiseeren van handel in en afzet van de Indische pro ducten, met name van een aantal belang rijke bevolkingsproducten. Op die punter^ waar de aanpassing achterbleef, zal ces ach terstand ingehaald moeten worden. Het bin- nenlandsche distributie- en productieappa- raat zullen verdedigd moeten worden en op menig punt een uitbreiding moeten onder gaan. Het jaar 1935 zal Indië daarbij voor een reeks van moeilijke problemen stelten. MQLLERUS. DISCONTO OPNIEUW VERLAAGD IN FRANKRIJK. De Bank van Frankrijk heeft haar disconto verlaagd van 5 pet. tot 4 pet. De rente voor voorschotten op dertig dagen tegen onderpand van kort staatspapier is eveneens van 5 tot 4 pet. verlaagd. De beleeningsrente op effecten en de rente voor voorschotten tegen onder pand van edel metaal blijven ongewijzigd. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. Aanrijding te Zaandam. Een autobestuurder, die een wielrijder geen voorrang had verleend, tengevolge waarvan deze werd aangereden en zwaar lichamelijk letsel opliep, werd veroordeeld tot f 50 boete. De eisch was f 150 boete en 7 maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Auto tegen autobus Een melkslijter uit Zaandam, die bij de Hembrug tegen een stilstaande autobus was gebotst, bij welke botsing eenige dames, die in de auto zaten, wonden opliepen, werd ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De eisch was 3 maanden gevange nisstraf met intrekking voor een jaar. Bij het onderzoek was gebleken, dat de be stuurder met overmatige snelheid had ge reden. Onderwijzers staken in Mexico. Leerlingen staken mee. MEXICO CITY, 4 Juli (A.N.P.) In den staat Mexico zijn de onderwijzers in staking gegaan wegens het in gebreke blijven van den staat bij het uitbetalen der salarissen. De leerlingen hebben zich bij de stakingsbewe- 'ing aangesloten. Demobilisatie in den Chaco. I ASSUNCION, 4 Juli (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat de demarquatielijn in het voormalige gevechtsgebied in den Gran Chaco definitief is vastgesteld. Achter de fronten der beide legers worden groote étappeplaatsen gereed gemaakt voor de gedemobiliseerde troepen. De demobilisatie is reeds begonnen. De moord in den IJpolder. Verdachte vrijgesproken. AMSTERDAM 4 Juli (A.N.P.) De vijfde kamer der rechtbank wees vandaag een vrijsprekend vonnis in de geruchtmakende strafzaak tegen C. S„ die zich te verantwoorden heeft gehad, verdacht van doodslag op den boerenarbeider G. Verhoeven. De rechtbank sprak verdachte vrij, aangezien zij het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd achtte. Verhoeven werd in den nacht van 27 op 28 September 1933 toen hij op bezoek was bij zijn meisje, dat woonachtig is in den Grooten IJpolder, door een onbekende doodgeschoten. Eenige dagen later werd S. gearresteerd, doch poedig moest hij weer worden vrijgelaten. In 1934 doken echter weer nieuwe geruchten tegen hem op. Bekenden van hem verklaarden, dat zij een revolver en patronen voor hem hadden ver borgen. Verdachte ontkende hardnekkig, de bezwa rende verklaringen schreef hij toe aan de wraakgevoelens van zijn vrienden. De officier achtte doodslag bewezen en re- quireerde het maximum, namelijk vijftien jaar gevangenisstraf. Op 13 Mei wees de recht bank een interlocutoir vonnis en gelastte een nader onderzr/ek naar de gevonden kogel en naar een kogel in het lichaam van den ver- slagene gevonden. Dit onderzoek leverde geen nieuwe gezichtspunten op en de officier per sisteerde bij zijn eisch.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2