Oostenrijk en de Habsburgers. THiJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Radio-Procramma BXJITENt.AhïT). Restauratiegeruchten duiken weer op. Starhemberg en Fey onverwacht resp. naar Italië en Hongarije vertrokken. Von BergerWaldenegg verklaart, dat geen maatregelen genomen zullen worden, die tot complicaties in Europa leiden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. De raad van state heeft in zijn gisteren ge houden zitting met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de uitzon deringswetten, die na den oorlog met betrek king tot de Habsburgers waren uitgevaardigd, worden gewijzigd. De minister van buitenlandseh'e zaken Von Berger-Waldenegg zeide in een toelichting: „Met het herstel der monai-chie heeft dit ont werp niets uitstaande. H/et vraagstuk der res tauratie beschouwen wïj niet als actueel. Het buitenland kan staat'maken op de verklaring der Oostenrijksche regeering, dat zij geen enkele wet zal uitvaardigen, die tot compli caties in Europa zou kunnen leiden." Het ontwerp houdt naar volgens de Tel. in goedinge/iichte kringen wordt verklaard o.m. in, dat aan de leden van het huis Habs- burg Oostenrijksche passen verstrekt mogen worden, zonder dat hieruit voor hen ipso facto het recht voortvloeit, in Oostenrijk verblijf te houden. Voorts zal de nieuwe wet de mogelijkheid scheppen, aan de voormalige keizerlijke fa milie een bescheiden annuïteit toe te staan, die haar in staat zal stellen, in het buitenland behoorlijk: te leven. Vandaag zullen de Oostenrijksche raad voor cultureele aangelegenheden en de economische raad, zich met het wetsontwerp bezighouden. In journalistieke kringen te Weenen blijven hardnekkige geruchten de ronde doen, volgens welke ex-keizerin Zita en aartshertog Otto voornemens zouden zijn, naar Weenen te ko men. Sommigen meenen te weten, dat deze gebeurtenis reeds in den aanstaanden herfst zal plaats vinden. Prins Starhemberg en majoor Fey zijn heden beiden onverwachts per vliegtuig uit Weenen vertrokken, eerstgenoemde naar Venetië, laatstgenoemde naar Boedapest. Dit plotselinge en gelijktijdige vertrek dei- beide bewindslieden heeft aldus „United Press" nieuw voedsel gegeven aan de ge ruchten over een spoedig herstel der Habs burgers op den troon van Oostenrijk. Beweerd wordt, dat de bezoeken van Starhemberg en Fey ten doel hebben, met de Italiaansche en Hongaarsche staatslieden over de mogelijk heid van een restauratie van gedachten te wisselen. In kringen, die in nauwe relatie met Star hemberg staan, wordt evenwel aan genoemd persbureau verzekerd, dat Starhemberg zich per vliegtuig naar Venetië heeft begeven, ten einde daar herstel te vinden van een ziekte, waaraan hij sinds enkele dagen lijdt Majoor Fey's reis naar Boedapest zou ten doel hebben, de bijzettingsplechtigheden bij te wonen voor den laatsten chef van den generalen staf van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, generaal Arz. Bij die gelegen heid zal Fey echter in elk geval een ontmoe ting hebben met den Hongaarschen premier Gömbös, wien hij, naar men aanneemt, de redenen zal uiteenzetten, die de Oosten rijksche regeering bij de indiening der Habs- burg-wet heeft gehad. De „Temps" noemt het een vergissing als men in het besluit der Oostenrijksche re geering inzake de Habsburgwetten den eer sten stap tot hot herstel van de monarchie in Oostenrijk zou zien. Wanneer men aldus het blad van mee ning is, dat, zoo het van den wil van het Oostenrijksche volk afhing, aartshertog Otto waarschijnlijk reeds op den troon zou zitten dan is het toch evenzeer waar, dat de restau ratie der Habsburgers een internationale kwestie is, welke slechts kan worden opge lost in overeenstemming met de landen, die belang hebben bij het handhaven van den vrede in Midden-Europa. Een dergelijke overeenstemming is evenwel nog niet be reikt. De Oostenrijksche regeering en het Oos tenrijksche volk weten, dat een plotselinge restauratie ernstige internationale moeilijk heden zou meebrengen. Zelfs indien sommigen gelooven, dat de aanwezigheid van de Habs burgers te Weenen zou kunnen bijdragen tot consolidatie van den Oostenrijkschen staat dan moet men, schrijft de Temps, toch reke ning houden met de bezorgdheid van de na burige staten, die hun bestaan, of vergrooting van hun gebied te danken hebben aan de in eenstorting van de dubbel-monarchie. Tenslotte zou een herstel van de Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie in het Do- naugebied door Italië niet zonder meer wor den toegelaten. Duitschland. Minister Beck's onderhoud met Hitier. Officieel wordt medegedeeld: Het bezoek van twee dagen van den Pool- schen minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn heeft gelegenheid gegeven tot een diep-gaande gedachtenwisseling met den Fuehrer en Rijkskanselier en de Duitsch rijks- regeering met den heer Beek. Bij deze ge dachtenwisseling, die op vrijmoedige wijze werd gehouden, zijn de speciaal Duitschland en Polen interesseerende problemen en ook de problemen der algemeene Europeesche politiek ter sprake gebracht. Er bleek een ver-gaande overeenstemming van opvattingen te bestaan. Met voldoening kon worden vastgesteld, dat de Duitsch-Poolsche verklaring van 26 Januari 1934 in ieder opzicht ten volle aan haar doel heeft beantwoord en wel niet slechts in de verhouding van de beide staten tot elkander, maar ook als constructief element bij de be veiliging van den vrede in Europa. De heer Beck wees in dit verband er op, dat de verkla ring van den Fuehrer en Rijkskanselier over Polen in zijn redevoering van 21 Mei, in het bijzonder zijn wensch betreffende duurzaam heid van de Poolsch-Duitsche overeenkomst, in Polen een krachtigen weerklank had ge vonden en dat ook van Poolsche zijde de op rechte wensch naar steeds grootere verdieping van de vriendschappelijke nabuurschapsbe trekkingen met Duitschland gevoeld wordt. De beide regeeringen zullen in overeenstem ming met de naburige ligging van de beide volkeren ook in de toekomst in nauw contact blijven en al haar krachten wijden aan het werk van den Europeeschen vrede. Beek heeft gistermiddag in het gebouw van de Poolsche ambassade de vertegenwoordi gers ontvangen van de Duitsche en de buiten landsche dagbladen. ..Wij zijn ons allen er volkomen van bewust, aldus minister Beek, dat zonder een samen werking vol begrip op het gebied van de open bare meeningsvormen moeilijk de volstrekt positieve resultaten te bereiken zouden zijn geweest, die in de laatste twee jaar tusschen Polen en Duitschland bereikt zijn. Deze woorden waren in het bijzónder tot de Duit' sche journalisten gericht. Tot dit doel heb ben wij indertijd besloten tot speciale overeen komsten tusschen onze beide landen. Ik kan met genoegdoening constateer en, dat wij sedert het tot stand komen van de Duitsch- Poolsche verklaring van 26 Januari 1934 op den weg van een wederzijdsch leeren-kennen en van begrijpen een groot stuk gevorderd zijn. Wat mij betreft, ik stel grooten prijs op het wederzij dsche verzoeningsgezinde contact tus schen de persvertegenwoordigers van onze landen". Verder zeide Beek o.m.: Mijn langdurige en diepgaande gedachtenwisseling van gisteren met den rijkskanselier had zoowel betrek.king op de Duitsch-Poolsche betrekkingen als ook op de algemeene politieke problemen, die de beide regeeringen interesseeren. Deze gedach tenwisseling, die ik heb aangevuld in bespre kingen met de bevoegde rijksministers, zal zeker een positieve bijdrage vormen op den weg, dien de beide regeeringen zijn ingeslagen door de verklaring van 24 Januari 1934. Franschman versliep zich in den trein! Te ver doorgereden en in Duitschland gearresteerd. Uit Metz, 4 Juli. In het begin van Juni maakte men zich ernstig ongerust over een kok uit een hotel te Saint Avoid, Auguste Falter, die op 7 Juni j.l. zijn ouders te Her- bi tzheim in den Elzas zou gaan bezoeken doch sedertdien spoorloos verdwenen was. Deze dagen kwam hij plotseling thuis en deelde mede, dat hij in den avond van 7 Juni, toen hij op weg naar zijn ouders was, in den trein in slaap was gevallen en pas te Saarbrücken wakker werd. Hier werd hij door de Duitsche politie aangehouden omdat hij niet in het bezitvan een paspoort was; en nadat een beschuldiging van spionnage niet bewezen kon worden werd hij wegens het betreden van Duitsch gebied zonder pas poort veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf. Hij kreeg echter geen gelegenheid zijn familie te waarschuwen. (A.N.P.) BOOT MET 22 OPVARENDEN OP DEN NIJL VERGAAN. Een bark met ruim 50 personen aan boord, die bij Luxor den Nijl wilde oversteken sloeg midden in den stroom om. Van de opvaren den konden 22 personen niet gered worden. BEKEND ALPINIST VERONGELUKT. In de StiermarkenscheAlpen is de bekende Oos tenrijksche bergbeklimmer Kurt Reifschneider door 't breken van een touw van een hoogte van eenige honderden meters naar beneden gestort en gedood. Kurt Reifschneider heeft naam gemaakt door zijn verschillende bergbestijgingen, waarbij hij verscheidene malen de eerste was die er in slaagde bepaalde bergtoppen te be klimmen. Ook in Azië heeft hij vele berg tochten gemaakt en slaagde er o.a. in 1934 in de zesduizend meter hooge Demavent in Iran te overwinnen. FILM VERBODEN, OMDAT DE PRODUCER EEN JOOD IS. De nieuwe Paula Wessely-film, „Episode", waarvan op 8 Juli a.s. in het Gloria Palast te Berlijn de première zou loopen, is naar de Tel. verneemt in Duitschland verboden. Dit ge schiedde in weerwil van het feit. dat alvorens de film te Weenen werd vervaardigd, 't draai boek, de acteurs, producers en technici door het ministerie van Propaganda te Berlijn wa ren goedgekeurd. Het vex-bod is uitgevaaixligd, omdat de pro ducer Walther Reisch een Jood is. Deze maatregel beteekent een zware slag voor de Oostenrijksche filmindustrie. STEEDS MEER ITALIAANSCHE TROEPEN NAAR AFRIKA. NAPELS, 3 Juli (Reuter). Het vertxek van de troepen y.aar Afrika wordt in versneld tempo voortgezet. 560 artilleristen vertrokken, 1700 manschap pen vair de genie en automobilisten zullen bin nenkort vertrekken, terwijl twee bataljons militie gereed staair ingescheept te worden. Het vliegtuig-moederschip Miraglis wordi beladen met escadrilles bommenwerpers, bestemd voor Massoea, De nrailstoomer „Pollensa" is met troepen en materieel aan boord naar Cagliari ver trokken. Hier zullen nog 550 man met muildieren woi-den ixrgescheept, waarna naar Massoea zal worden vertrokken. Leopold Woelfling overleden De vroegere aartshertog Leopold van Oostenrijk. De voormalige aartshertog Leopold van Oostenrijk, aartshertog van Toscana, die in 1902 uit het Oostenrijksch keizerlijk huis ge treden was en sindsdien onder den naam Leopold Woelfing leefde, is Donderdag in zijn woning te Berlijn ovei'leden. Hij had de laat ste jaren in groote armoede geleefd. V R TJ D' 'K 'G 5 'J U CI '1935 KAYSER TREEDT EVENEENS UIT DE RAD. SOC. PARTIJ Uit Parijs. De vice-voorzitter van de ra dicaal-socialistische partij Kayser is uit de radicaal-socialistische partij getreden, omdat deze zijns inziens te veel contact zoekt met socialisteix en communisten. Het nieuwe Museum Boymans. Zaterdag wordt te Rotterdam het nieuwe museum Boymans op luisterrijke wijze ge opend. Bouwmeester er van is de heer Ir. A. v. d. Steur, gemeente-architect te Rotterdam Het Museum staat aan de verlengde Mathe- nesserlaan op het vroegere Hobokenland. Achter het museum is een Museumpark aan gelegd, eveneens, volgens ontwerp van ir. v. d. Steur, welk park aansluit op het park Ho boken. Het voormalige land Hoboken,, ook Dijkzigt genaamd, wordt meer en meer een cultureel centrum van de Maasstad. Tegen over het nieuwe Boymans-museum is juist dezer dagen het Natuurhistorisch Museum ge opend. Voorts zullen in de toekomst in deze omgeving het nieuwe gymnasium en de nieuwe Academie voor Beeldende Kunst komen. Er bevindt zich het gebouw van de Volksuniversiteit en het in aanleg zijnde openluchttheater. Bovendien sluit de stads wijk waarin Dijkzigt ligt. direct aan bij de Pieter de Hoochweg, waar zich de Handels- hoogeschool en de Zeevaarschool bevinden De jgtijl. waarin het nieuwe Boymansmu- seunx is opgetrokken is zeer eenvoudig. Het interieur is bijzonder doelmatig en daarbr van een voorname soberheid. In een vleuge' van het gebouw, bereikbaar via een fraaie binnenplaats bevindt zich een voordrachts zaal. die aan 240 bezoekers plaats biedt. Dit zeer aantrekkelijke zaaltje is voorzien van éen film-installatie. Alles is bij den bouw gedaan, om het ver moeiende element, dat museumbezoek zoo dikwijls met zich brengt, te vermijden. Veel ti'appenklimmen is onr.oodig en onmogelijk en alles is in grootere en kleinere zalen zoo geëxposeerd, dat een logische volgorde 1: verkregen. Het practische en het kunstzinnig vormen bovendien een sterke eenheid. Be halve door een prachtige ruimtewerkin wordt men ook getroffen door de kleur die de architect enkel en alleen verkregen heeft door nuances in wit en dank zij het party trekken van licht en schaduwwerking." De kunstverlichting, die indirect is, mag even eens zeer geslaagd worden genoemd. Bij een bezoek kan men twee wegen vol gen. Beginnende bij de oude kunst, om te eindigen bij de moderne'; of omgekeerd. Ter zijde van den hoofdingang is een groote zaal gebouwd, vor tijdelijke exposities. De doodslag op de Statendam. Gistermorgen is de Statendam te Rotterdam aangekomen en thans zijn nadere bijzonder heden bekend geworden over de vechtpartij met doodelijken afloop tusschen twee leden der bemanning, welke zooals gemeld is, Dins dag 25 Juni te New York op het schip plaats had. De verslagene is de 41-jarige olieman P. G. te Rotterdam. De dader is de stoker S. K., eveneens te Rotterdam. Vlak voor het vertrek van het schip is er in een schepelingenlogies tusschen beide mannen ruzie ontstaan. G. viel K. aan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij K. plotseling een mes trok en G. in de milt trof. De kapitein, die juist druk bezig was met de voorbereiding van de afvaart, werd terstond gewaarschuwd, die de politie van het voorval in kennis stelde. Zwaar gewond werd G. naar het St. Mary's Hospital te New York vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De politie nam K. in arrest en haalde even eens vier mannen van boord, die getuigen wa ren geweest van het voorval. Dezen zullen voorloopig te New York moeten blijven. De dader blijft, in afwachting van de berechting van deze zaak te New York in arrest. Zoowel dader als slachtoffer stonden bij d« Holland-Amerika lijn goed aangeschrevea. ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELLINC Maar het zal niet zoo gemakkelijk gaan als Thijs verwacht, want de toovenaar heeft heel wat macht tot zijn beschikking. In het begin was hij wel erg benauwd en daarom nam hij' ook zoo overhaast de vlucht; maar toen het gevaar wat geweken was, heeft hij besloten wraak te nemen. O, wat is die man toch slecht! Hij is tusschen de rotsen op de loer gaan liggen en ziet met valsche grijnslach hoe Thijs op' de speurtocht is gegaan. Het is maar goed, dat Thijs hem niet hoort dreigen: „Jij, leelijkerd, ik zal je wel een toontje lager laten zingen!" OOK ARCHITECTEN STELLEN VRAGEN OVER LUCHTBESCHERMING. Na de 135 predikanten en 54 medici hebbest zich thans ook 34 architecten tot de Zomer vergadering der Nederlandsche Chemische Vereeniging, van 17 tot 19 Juli a.s. te Gronin gen, gewend met het volgend schrijven: De ondergeteekenden verzoeken, in verband met de zeer uiteenloopende meeningen, die ten aanzien van het vraagstuk der „luchtbescher ming" bestaan, de volgende vragen ter beant woording aan de orde te willen stellen: a) Is uw vereeniging bereid, het Nederland sche volk een overzicht te verschaffen van datgene, wat omtrent de middelen van de chemische oorlogvoering momenteel bekend is? b) Acht uw vereeniging het technisch en economisch mogelijk, het Nederlandsche volk zoo te organiseeren en van zoodanige hulpmid delen te voorzien, dat de groote massa dei- burgerbevolking beveiligd zou zijn tegen een aanval met- chemische strijdmiddelen? c) Acht uw vereeniging het mogelijk, dat er chemische strijdmiddelen bestaan, welke niet zijn gepubliceerd, of dat er in de toekomst nieuwe chemische strijdmiddelen zullen wor den samengesteld, waartegen de thans in ge bruik zijnde gasmaskers geen beveilieicua! zullen bieden? ^lllllllllllll'''|||ll|i|''!llll!lllllllllllll!'''l|l,||'''ll!ll!lllllllinilll",||ll||"'llllllllll||||lllll""""'1" ZATERDAG 6 JULI 1935. HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzcnding. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr.: Negeruitzen ding (gr.pl.), Strijkorkest o.l.v. E. Walis, en XX-ensemble o.l.v. C. Steyn.12.00 Gram.pl. 1215 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 1.151.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 Hoe de Toon kunst groeide. 2.20 Filmpraatje M Sluyser. 2.35 „Beoefening der huismuziek" door P. Tig- gers. 3.15 Causerie over de Werkloozenkampen op de Paaschheuvel. 3.45 Gram.pl. 4.00 Zen der-wisseling. 4.15 Causerie A. F. Muller, voorz. v .d. Ned. Ai*b. Sportbond. 4.30 Orgelspel C. Steyn. 5.00 Zang L. Runge (tenor)5.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5.40 Literaire cau serie A. M. de Jong. 6.00 E. Walis en zijn or kest. 6.30 Esperanto-uitzending. 7.00 VRO. 8.00 SOS-berichten. 8.05 Persberichten. 8.09 „Vei lig verkeer". 8.10 VARA-varia. 8.13 Wij vragen uw aandacht voor8.15 Gram.pl. 8.30 Or gelspel J. Jong, met zang van A. de Booy. 9.00 „The Serenadei-s". 9.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.00 Prof. Barendini en zoom 10.05 Gram.pl. Vervolg orkestconcert. 11.00 J. Jong (piano) en gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. KRO-uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00 Gram.pl. 9.15 Reportage TT-races. 9.45 Gram.pl. 10.30 Reportage TT-races. 10.50 Gi-sCm.pl. 11.00 Godsd. halfuur. 11.30 Gram.pl. 11.50 Reportage TT-races. 12.25 Orkestconcert en gram.pl. 1.45 Reportage TT-races. 2.30 Kin deruur. 3.30 Reportage TT-races. 4.00 HIRO. 5.00 Reportage TT-races. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Schlagermuziek, lezingen. 7.35 Gram.pl. (om 8.00 persber.) 8.15 Revue-uitzending. 10.10 Gram.pl. 10.30 persber. 10.3512.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram.pl. 11.50 BBC-Northern orkest o.l.v. Morrison. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand-orkest o.l.v. Davidson. 2.20 Gram.pl. 2.40 Inspectie van de Royal Air Force door Z. M. den Koning. 3.20 Verslag v. d. Eng. Tenniskampioenschappen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3