HET NIEUWE AVONDBLAD VLOOTKWESTIES. Wandgedierte. Bekende plaatsgenooten 20e JAARGANG No. 209 WOENSDAG 10 JULI 1935 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - LJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie. P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de reg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog: 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; t 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. f 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéle) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De zaak-Van 't Sant. Door den minister van Justitie, mr. J. R. van Schaik, is antwoord gegeven op vragen van een Kamerlid betreffende de zaak-van 't Sant. De minister verzekert in dat ant woord, dat het strafrechtelijk onderzoek ook na de arbitrale uitspraak wordt voortgezet, en dat tegenover den gewezen Haagschen hoofdcommissaris evenzeer als tegenover andere verdachten zal worden opgetreden, als het onderzoek van den rechter-commis- saris daartoe reden mocht geven. Voor toe passing van preventieve hechtenis gaven de beschikbare gegevens geen aanleiding. De minister betreurt het dat eenzijdige publi caties over deze zaak hebben plaats gehad. Het strafrechtelijk onderzoek laat evenwel niet toe. in het openbaar te weerleggen het geen in die publicaties eenzijdig of onjuist was. of meer in het algemeen nadere mede deelingen te doen. Dit zijn de hoofdpunten in het antwoord van den minister. De volledige tekst vindt u elders in dit nummer. Het schijnt ons niet overbodig toe eens op de quintessens van de in deze zaak geuite be schuldigingen te wijzen. Door het weekblad „Volk en Vaderland" is een reeks aanvallen op de persoon van den heer Van 't Sant ge daan niet alleen, maar ook op de juiste toe passing van de rechtspleging in Nederland. Deze laatste beschuldiging is, uit het oog punt van algemeen belang bezien, van verre weg de meeste beteekenis. Indien de juistheid ervan bleek zou zij inhouden dat met twee maten gemeten zou zijn. Dan zou de heer Van 't Sant, wegens in 1927 gepleegde feiten, niet vervolgd zijn' omdat men hem in Den Haag wilde snaren. Een dergelijke beschuldiging is zeer ern stig, en zeer ontstellend. Bij de uitvoering der rechtspleging zonder aanzien des per- soons berusten de hoogste belangen en waarborgen van een volk." Wij verwachten dan ook dat. hoe het ondex-zoek van den i-echter-commissaris ook moge afloopen, de minister volledige opheldering van zaken zal geven. Mocht het ondei'zoek tot een vervol ging van den heer Van 't Sant leiden, dan zal de zaak vanzelf in volledige openbaar heid komen. Moc.ht het tegendeel het geval zijn, dan zal xxxettemixv ae_openbare, meening gebaat zijn bij opheldering van deze historie. Formeel Is dat niet gebruikelijk, maar prac- •tisc-h zou het thans zeker van groot belang zijn, omdat er geen twijfel en achterdocht ten aanzien van de zuiverheid der rechts pleging behoort te bestaan. Is hier een zaak in de doofpot gestopt, dan moet dat erkend en hersteld worden. Is dat niet ge beurd. dan moet dat worden aangetoond. Uit de mededeeling van den minister „dat het strafrechtelijk onderzoek niet toelaat" weerleggingen te geven of in het algemeen mededeelingen te doen kan men logisch af leiden dat dit bezwaar niet meer bestaan zal als het strafi'echtelijk ondei-zoek is afgeloo- pen, zoodat dan die mededeelingen dus wèl kunnen woxden gedaan. De politieke factor in deze zaak laten wij in.dit blad geheel buiten bespreking, maar wij achten het onze plicht den wensch tot vol ledige opheldering, die een algemeen volks belang beteekent, met nadruk te uiten. Of de heer Van 't Sant schuldig of onschul dig is weten wij niet. Het staat niet aan oxxs dat te beoordeelen, maar aan de justitie, die het daarvoor aangewezen orgaan en boven dien de eenige deskundige instantie is, en daarbij de eenige die beschikt over de midde len om de waarheid aan het licht te brengen. Er komt bij dat de over deze zaak gepubli ceerde gegevens tot dusver zeer onvolledig zijn. Bij wien ze naleest rijzen allerlei vragen, waarop hij het antwoord niet kan geven. Wij verkeeren ook in dat geval en wij denken er niet aan ovei'haaste. onvoldoende gefundeer de conclusies te trekken. Vóór de eerste pu blicatie in „Volk en Vaderland" hadden wij van deze zaak nimmer een woord vernomen. Sindsdien is gebleken dat, hangende het on derzoek, volledige inlichtingen niet te ver krijgen zijn. Wij moeten dus afwachten. Wat de geuite beschuldiging omtrexxt „meten met twee maten" betreft meenen wij overigens te moeten opmerken dat de tallooze justitieele schandalen die in de laatste jaren in andere landen hebben plaats gehad, met de Neder- landsche justitie niet het minste uitstaande hebben, en dat er geen precedenten zijn die ons eenige aanleiding kunnen geven tot ach terdocht jegens de Nederlandsche justitie, die een zeer nobelen sta at-van-dienst heeft en bij tallooze gelegenheden haar onafhankelijk heid en hooge plichtsopvatting heeft getoond. R. P. IJMUIDEN De tonguitvoer. De kwantums toegewezen. Naar wij vernemen, zijn gisteren aan alle erkende expediteurs zoowel van de oude als van de xiieuwe groep de kwantums toege wezen en wel voor twee eerste perioden van 10 dagen d.w.z. tot einde Juli. Deze toewijzing heeft wel eenige verrassin gen opgeleverd. Zoo zagen enkele exporteurs van de oude groep hun kwantum xxog ver hoogd, de meeste exporteurs van deze nieuwe groep kregen een klein kwantum, een enkele echter een hoeveelheid van 500 K.G. PERSONALIA. De heer W. Ket, kommies-verificateur is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst van Rottei'dam naar IJmdiden, ter vervulling van de vacature, ontstaan door overplaatsing van den heer Tiekink. De vischinvoer in België in Mei. Nederland op de tweede plaats. Gedui'ende de maand Mei 1935 werd in Bel gië ingevoerd uit Duitschland 23.100 K.G. ter waarde van fr. 141.000. uit Canada 11,300 K.G. tw.v. fr. 118.000. uit Denemarken 357A600 K.G. t.w.v. fr 147.600. uit Nederland 252.700 K.G. tw.v. fr. 790.000, uit Engeland 29.500 K.G. t.w.v. fr. 279.000. uit Noorwegen 42,800 K.G. t.w.v. fr. 155.000, uit Zweden 26,600 K.G. t.w.v. fr. 74.000, uit Frankrijk 7,600 K.G. t.w.v. fr. 62.000, uit de Vei-eenigde Staten 4.500 K.G. t.w.v. fr. 4500, verder nog een klein kwantum uit Zwitsei'land en Italië. De totale invoer bedroeg 756.200 K.G. t.w.v. fr 3.164.000. De uitvoer bedroeg 184,600 K.G. t.w.v. Ir 1.502,000. benevens naar Frankrijk 50800 K.G. garnalen t.w.v. fr. 201.000. Uit de invoereijfers blijkt, dat Denemarken op de eerste en Nederland op de tweede plaats staat. De cijfers van Engeland toonen aan, dat uit genoemd land in hoofdzaak de fijnere vischsoorten worden ingevoerd daar de ge middelde waarde x c.a. fr 9- per K.G. be draagt, terwijl die van de uit Nederland in gevoerde visch slechts fr. 3 bedraagt. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN SCHOOL Geslaagd voor het toelatingsexamen voor het Stedelijk Gymnasium te Haarlem: Hein Rutten en Liesel Dekker. Geslaagd voor het toelatingsexamen Meis jes H.B.S. Haarlem; Olga van Kx'alingexx. Geslaagd voor het toelatingsexamen Ken- nemer Lyceum, Henny Vermeulen. GESLAAGD VOOR WARENKENNIS. Onze plaatsgenooten de heeren S. Bos, L. Brandwijk en P. Verhoög zijn geslaagd voor het examen voor Warenkennis, afgenomen door het Comité van Samenwerking, be staande uit Nederl. Kruideniersbond, Febo- wiko en R.K. Bond van Kruideniersvereeni- g.ixxgen. De cursussen voor-dit examen' waren ge organiseerd doof liet Instituut voor Waren kennis te,. Groningen DE ZOMERPOSTZEGELS. Namens het Comité voor Zomerpostzegels schrijft men ons: De heer dr. H. P. Heineken, voorzitter van den Raad van Bestuur van de N.V. „Het Con certgebouw" heeft Dinsdagavond 2 Juli voor de A.V.R.O. een woord van aanbeveling ge sproken voor den verkoop der Zomerpostze gels voor cultureele en sociale doeleinden. Op denzelfden avond-is door den heer Mr. J. N. J. E. Herkens Thij.ssen, lid der le Kamer en voorzitter der Nedei'landsche Vereeniging „A.V.O." voor de K.R.O. een woord van aanbe veling gesproken. Op 10 Juli van 6 uur tot 6 uur 10 zal prof, dr. L. van der Horst ,lid van het hoofdbe stuur der Vei-eeniging A.V.O. voor de N.C.R.V. spreken, terwijl datum en uur van de radio- speech over de Zomerpostzegels voor de Vara door dr. L. Heijermaxxs, eveneens lid van het hoofdbestuur der A.V.O. nog niet vastgesteld zijn. Bij den heer J. Plu, penningmeester van het comité voor Zomerpostzegels in de ge meente Velsen, Koningin Wilhelmixxakade 91, zijn zakjes met series postzegels verkrijgbaar. Een volledige serie bestaat uit de zegels met irankeei-waarde van IV», 5, 6 en 12 1/2 cent. Een serie kost f 0.37. De postzegels zijn ech ter ook in ieder kwantum los verkrijgbaar. Schriftelijke bestellingen worden stipt uitge voerd. Gebruikt Zomerpostzegels. U steunt daar door de acht noodlijdende orkesten in ons land en den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten, d.z. personen boven 18 jaar, die door blindheid, doofstomheid, zwakzinnig heid, t.b.c. of lichaamsgebreken niet in de maatschappij kunnen arbeiden. VELSEN DE WERKLOOSHEID. J.L. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeids beurs als weikzoekende ingeschreven 388 bouwvakarbeiders, 288 metaalbewerkers, 43 kantoorbedienden, 19 huisbedienden, 29 hout bewerkers, 10 landarbeiders, 545 zeevisschers. haven- en transportai'beiders, 621 losse- en fabi-ieksarbeiders, 274 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 4 bouwvakarbeiders, 16 metaalbewerkers, 5 kantoorbedienden, 8 huisbedienden, 1 vis- scher, 21 losse- en fabrieksarbeiders en 2 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2272. Bevallen: A. Koelmansvan der Mark, d.. Wijkei-straatweg 194, Velsen-N.; G. Dekker- Munter, z., Cypressenstvaat 33, IJmuiden; C. GravenmakerPlug z., Bloemstraat 63 IJmui den; J. Vlaming—Riemers d„ Sluisplein 30. IJmuiden. Overleden: geene. OM DEN ZILVEREN MOLEN. Naar wij vernemen, zal Kinheim ook dit jaar deelnemen aan het voetbaltournooi van R. C. H. om den zilveren molen van Groe- nendaal. EEN DAGJE NAAR BUITEN. Wijlen mevrouw Boreel van Hogelanden is jaren geleden begonnen, aan een aantal be jaarde en gebrekkige mannen en vrouwen. Radicale verdelgixxg, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar ander-en faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L". Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11G57. (Adv. lngez. Med.) uit Amsterdam éénmaal per jaar een heer lijken dag te bezorgen. Elk jaar in den aard- beientijd werden de oudjes op Watei'land onthaald op een aardbeien-festijn. Reeds vi-oeg in den morgen kon men op zulk een dag een merkwaardigen stoet door Velsen zien trekken. Ze kwamen met de boot en wandelden dan met muziek voorop naar huize Waterland, waar hen een heerlijke dag wachtte. En des avonds trok de stoet in omgekeerde richting door het doi'p. Allen kregen een mooien xnxiker mee en op aller gelaat lag blijdschap en dankbaax-heid voor het genotene. Jhr. Boreel van Hogelanden zette, na den dood van mevrouw de traditie voort. De laat ste jaren echter, nl. sedert Jhr. Boreel niet meer op Watexdaxxd woont, kwam er een ver- andering in het programxua. De ontvangst geschiedde niet meer in Waterland maar in de theeschexxkerij op Velserbeek. Gisteren was het weer de grootc dag voor de oudjes. Weer kwamen ze per boot, weer trok de stoet, met muziek voox-op door het dorp en weer hadden ze een heerlijken dag. Want niet alleen waren de aardbeien lekker, ook het weer was uitstekend. Ze hadden het niet beter kunnexi treffen. Het was een lange stoet, die door Velsen waxxdelde. Eenige gebi'ekkigexx vornxdexx, ge zeten in een wagentje de voox-hoede, onmid dellijk achter de muzikanten. Vroolijk schalde de muziek door de oude Meervlietstraat; het waren doeelfde wijsjes die ze 25 jaar geleden speelde, misschien wa ren het wel dezelfde muzikanten. Sommige oudjes daxxsten vroolijk achter het oude vaarxdel, dat nooit vex-geten wordt en waar op de traditie haar sporen heeft achterge laten. ten ail'exx hadden ze weer wat mee ge- kregexx, nu geen bloemen, maar eexi doos aardbeiexx. Moge deze traditie xiog lang in eere wor den gehouden. Relletjes te Amsterdam, Dinsdagavond was het in de Van Lennep- straat en omgeving te Amsterdam, weer tamelijk rumoei'ig. Reeds vroeg in den avond begon het en schoolden groepen opgeschoten jongens samen, zoodat de politie tot door- loopexx moest aanmanen. Op een gegeven mo ment werden rooden doeken met opschriften gespannen van het eene dakraam naar het andere. Wanneer de brandweer kwam, die door de politie was gealarmeerd om ze te verwij deren, werden ze vlug weer weggehaald. Toen dit spelletje zich eenige malen had herhaald, greep de politie krachtdadig in en verschafte zich toegang tot de huizen. Het werd op straat steeds rumoeriger exi er werd gescholden en gejoeld. De politie moest hei-haalde malen chargeeren. Uit de ramen werd met stukken hout geworpen, zoo dat de politie het bevel „ramen sluiten" gaf. Toen hieraan niet onmiddellijk werd vol daan, loste de politie eenige schoten. Inmid dels was versterkixxg aangei-ukt en lang zamerhand keerde de rust weer terug. De kansen van beperking. Bezwaren tegen het Britsch- Duitsch vergelijk nadrukkelijker uiteengezet. FAILLISSEMENTEN. De AiTondissements-Rechtbank te Haarlem sprak de volgende faillissementen uit: P. L. Hoogewerf, bloembollenhandelaar, wo nende te Heemskerk. Hoogdorperweg 1. Cura tor Mr. H. A. M. Smits, Haarlem. L. Numan Gzn.. bioembollenhandelaar, wo nende te Beverwijk. Cornells Amsestraat 11. Curator Mr. H. A, M. Smits, Haarlem. G. Koopman, weduwe Floor Hoogewerf, zon der beroep, wonende te Heemskerk, Hoogdor perweg 1. Curator Mr. H. A. M. Smits, Haarlem. W. A. Bemelman, vroeger handelaar in auto mobielen laatstelijk gewoond hebbende te Heemskerk N.H., Rijksstraatweg 1 G. daarna vertrokken naar Zuid Amerika. Curator Mr. W. de Rijke, Haarlem. de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Mira" statuair gevestigd te Amsterdam, doch uitsluitend kantoor houdende te Haarlem, Ri- viervischmarkt 11 r. Curator Mr. G. E. Mellema Haarlem. Rechter-Commïssaa-is Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: W. J. Winkes, koopman, wonende te Haar lem, Papentox-enstraat 12. Cux-ator Mr. H. J. Pot, Haarlem. M. J. Post, gepensionneera ambtenaar, wo nende te Santpoort. Hagelingerweg 92. Cura tor Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Mevrouw E. HartzRomijn, zonder beroep, woxiende te Zandvooi-t, Tramstraat 9. Curator Mr. J. G. Bettink, Haarlem. J. v. d. Kaay, (firma Daim en Co.) gevestigd te Hillegom. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. C. W. J. Duin, kioskhouder, wonende te Haarlem, Hoogstraat 8 rood. Curator Mr. L. V. Hoog. HaaiTem. Geëindigd zijn 'wegens het verbindend wor- dexx der ïzitdeelmgslijst de faillissementen van: L. S. Seveke te Haarlem, Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi, HaaiTem. A. P. E. J. Geerdes, drogist, wonende te Lisse, Heerenweg. Curator Mr. J. G. Bettink, Haax-lem. H. A. van Emmerik, caféhouder, wonende te Haax-lemCurator Mr. M. van Toulon van der Koog. Haax-lem. Th. Salman, bloemist, wonende te Lisse. Cu rator Mr. F. M. Hagemeyer, Haarlem. LONDEN. 8 Juli. i (Van oixzen Londenschen corx-espondent) In Engeland wordt geloofd dat de kansen voor beperking in vlootbouw bij internationaal vergelijk thans wat beter staan dan voorheen. Ofschoon de houding van Japan. Frankrijk en Italië dit geloof niet schijnt te voeden, hoopt men in Londen dat de bezwaren van die landen kunnen worden overwonnen. Men meent dat deze landen niet zoo zeer bezwaar maken tegen beperking als zoodanig als tegen de methode, welke er voor is aanvaard sedert het Verdrag van Washington. Die methode is gebaseerd op verhoudixigen in vlootsterktexi. Men weet dat Japan in de eerste plaats in de vlootbesprekingen te Londen in het begin van dit jaar ondubbelzinnig te kennen heeft gegeven dat- het zich niet langer kan schik ken in de vei'houding 5-5-3 (Amerika-Enge- Hncl-Jaoan) van het Washington-verdrag. Sedert die besprekingen is het Auï-^Hjk ge- wordexi dat de overeenkomst, welke men in de hoofdstad der Vex-eenigde Staten had aan gegaan, niet kan worden voortcr°^et.. De ver houdingen in maritieme macht plaatsten zekere mogendheden op een lager machtsneil dan andere. Nationale trots is inmiddels veel gevoeliger geworden en gedoogt geen herha- ling van „onofferingen" (want zoo wordt het nu gevoeld) waax-toe men indertijd in Washington bereid was. De Brit.sch-Duitsche vlootbespx-ekingen hebben een xxiexxwe methode voor vlootbsperking aan de hand gedaan, ge baseerd op een onthuld boxxworogx-am. Elk land zou moeten verklaren welke en hoeveel schepen het noodig heeft over een zeker aan tal jaren exi zou zich vex-binden rxiet méér te bouwen. Bij algemeen vex-gelijk zou men zulk een bouwprogram kunnen inkrimpen. De methode is veel ingewikkelder dan die der vex-hondingen. Ze vereischt een nauwkeurige berekening en schatting vaxi vlootbehoeften voor de toekomst. De Duitschers zijn daar thans mee bezig alsdeel van het werk dat uitvoerirxg moet gevén aan de te Londen geslotexi overeenkomst. Het behoeft nauwelijks te worden opgemexict dat dit een onderonsje was. Frankrijk heeft er bitter genoeg aan her- innex-d. Maar afgescheiden van het feit dat Engeland de afzoxxderlijke besprekingen met Duitschland raadzaam oordeelde waren ze in zooverx-e logisch, dat Duitschland niet deel kan nemen aan de aanstaande conferentie voor vlootbepex-king. welke overeenkomstig de bepalingen van het Verdrag van Washixigtoxi bijeerx xnoet worden geroepen. Duitschland kan aan die conferentie niet deelnemen, aan gezien ze alleen de onderteeken'aars van de verdragen van Washirxgton erx Londen be treft. Duitschland kan alleen mee gaan doen aaxx de besprekingen indien men zou besluiten er een wereldconferentie van te maken, in welk geval Duitschland zou kuxxnen worden uitgexxoodigd afgevaardigden te zendexi. In Engeland acht men zulk een ontwikkeling van zaken onvermijdelijk, want het is niet te verwachten dat Rusland op den duur vrede zal hebben met een Duitsch e vloot suprematie xxx de Oostzee. Een wereldconfex-entie zou noo dig zijn om t-e benroevexx vlootev en wicht in die zee te brengen. Waar men voor het feit stond dat Duitschland toch in geen geval zou blijven berustexx in de bepex-kingen van Versailles daar zoo blijft algemeen de opvatting in Engeland was het niet alleexx wenschelijk, maar noodzakelijk dat Duitschlaxxd als zee mogendheid werd erkexxd en dat het meteen bij dit verdrag zich aan een eerste in ternationale bepex-kende overeenkomst onder- wiex-p. Intusschen komt toch ixx Engeland bij erkenxxing van den goeden kaxxt van het Britsch-Duitsch vlootvergelijk meer en meer twijfel tot uiting over de wijsheid van de methode vaxx onderhaxxdeling en over het voordeel dat het land er mee zou hebben ge- woxxnen. De gevoelsbezwaren van hen en hun aan tal is niet gering die meenen dat de Brit- sche regeering met haar opvallexxde toenade- x-ing tot. Duitschlaxxd gezag en sanctie heeft gegeven aan een landsbewind, dat zij veraf- schuwexx. kuxxxxen hier buiten beschouwing blijven. Maar afgescheiden daarvan wordt in het land meer en meer de aandacht gevestigd op de praktische, de materieele bezwarexx. Dit is juist weer gedaan in eejx artikel in den Sun day Times van de hand van het conservatieve Lagerhuislid generaal E. L. Spears, die be toogt dat het verdrag Engeland's positie in den Volkexxbond. zoo niet den Volkenbond zelf. heeft verzwakt exx dat het minstens gezegd eigenaardig is dat Engeland, na het initiatief te hebben genomen ixx Genève om Duitschland wegexxs zijn verloochening van de militaix-e bepalingen van Versailles te veroox-deelen. er het eerst bij is deze verloochening door de vingex-s te zien, en daarvan indrukwekkend te getuigen door met dat land een verdrag te sluiten, dat den bouw van een Duitsche vloot als vanzelfsprekend aanvaardt Het geloof in de belaxxgeloosheid van Exxgeland als kam pioen van den Volkenbond, zijn moreele posi tie in dien Volkenbond, is door het verdrag aangetast en Spears vindt het verdrag daar mee blijkbaar duur gekocht. Dat acht hij te meer het geval, daar Frankrijk's medewer king aan Britschen kant. ter voorkoming van den Italiaansch-Abessynischen ooxiog, er mee in de waagschaal is gesteld. De schrijver wijst er verder op dat het verdrag de zaak der vlootbeperking allerminst heeft geholpen Wanneer Duitschland gaat bouwen en d° zal xxiet lang duren zal blijkexx dat Enge- laxxd, voor handhaving der verhouding in sterkte, zijn veroudex-de schepen zal moeten vervangen door moderne van de soort als" Duitschland op zee. zal brexxgexx. Daax-enboven vei-hindert het verdrag niet dat Duitschland met groote snelheid, desnoods 100.000 ton per jaar, naar de sterkte toe bouwt, welke het ver drag toestaat. Doet het dit dan moet Enge land. wil het de vex-houding bewax-en, met alle macht volgen waardoor de voox-deelen, welke dit land aan het verdrag denkt te ontleenen, voor een groot deel zouden verdwijneix. Het zou daarom beter zijn geweest indien het ver- di-ag had uitgemaakt, dat de verhouding van jaar tot jaar de zelfde zou blijven, dat met andere woorden Duitschland nooit meer daxx 35 procent van het jaaxTijksch Britsch vloot- px-ogram zou bouwen. Generaal Spears kan ook niet inzien dat Engeland's veiligheid door het verdrag heeft gewonnen. Zooals anderen vóór hem hebben gedaan herixmert hij ex-aan dat de nieuwe Duitsche vloot, in haar verhou ding van 35 procent tot de over het gaxxsche Britsche i'ijk verspreide Britsche vloot, „aan Engeland's deur'" samengetrokken kan blijven Tenslotte betoogt de schrijver dat dientenge volge het verdrag de positie ter zee van Exx geland in het Verre Oosten en in de Middel- landsche Zee ernstig kan verzwakken. En in dien Groot Brittannië voor versterking van die vloten zou gaan bouwen, zou Duitschland ;erechtigd zijn naar evenredigheid zijn vloot in de Noordzee te vergrooten. Het gevolg zou zijn dat Engeland's strategische positie in de Noordzee veel zwakker zou wordeii dan de Duitsche, eexx toestand die Engeland uiter aard niet kan gedoogen. De eenige oplossing zou liggen in samenwerking met Frankrijk, dat Engeland's positie in de Middellandsclxe Zee exx verdex-e zeeën met zijn vloot zou steu nen. En het is juist zulk een Britsch-Fransch verbond dat zij, die dit vlootvergelijk met Duitschland het levendigst hebben toegejuichd tot eiken prijs willexx voorkomen A K. VAN R. Door onze lens gesnapt. BURGEMEESTER Mr. M. M. KWINT. Mr. M. M. Kwint werd bij K. B. met ingang van 1 Mei j.l. benoemd tot burgemeester van Velsen als opvolger van wijlen Mr. F. L. J. E. Rambonnet. Mr. Kwint werd 27 April 1898 te Nieuw en Sint Joostland in Zeeland gebox-en. Hij stu deerde t,e Utrecht eerst aan het Christelijk Gymnasium, daarna aan de Universiteit al daar, waar hij promoveerde in 1924. Na op de gemeentesecretarie werkzaam te zijn ge weest, werd Mr. Kwint op 9 November be noemd tot tijdelijk burgemeester van Zuilen. Ofschoorx xxog slechts ruim twee maaxxden burgemeester van Velsen, heeft Mr. Kwint bewijs gegeven van zijn groote ambitie voor de moeilijke taak, die hij met het burge meester-schap onzer gemeente op zijn schou ders genomen heeft. Reeds spoedig na zijn komst in Velsexi heeft hij door persoonlijke kennismaking alle belangrijke instellingen leeren kennen, vele scholen bezocht en overal met. groote belangstelling zich door de be trokken directeur-en en hoofden doexx voor- lichtexx. Bij elke belaxxgrijke gebeurtenis kan men. burgemeester Kwint aantreffen en hiex-door heeft hij getoond, dat het zijxx vaste wil is, rön nieuwe gemeente tot in al haar g^edin^en e leeren kexxnexx en belangstelling te koeste- reix voor elke plaatselijke gebeurtenis van eenige beteekenis. Uit een en ander blijkt, dat burgemeester Kwint treedt in de voetstappen van zijn helaas te vroeg gestorven ambtsvoorganger»

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1