Vestigingswet op komst. isiiiÉiiraÉiH dan in de Zon Haarlems Kunstschatten. Pakhuis te Rotterdam stortte in. Groote partij erwten over straat. Wonderlijk genoeg geen persoonlijke ongevallen. 7 Dinsdagmiddag .tien minuten voor half drie is een pand aan de Haringvliet te Rotterdam ingestort. Het. was een oud gebouw waarvan de bovenverdieping gebruikt werd als graan' opslagplaats, terwijl beneden een opslagplaats was van olie en vetten. Op den zolder was een groote partij erwten opgeislagen. Dez-e partij schijnt te zwaar geweest te' zijn vóór het ge bouw. In elk geval is Dinsdagmiddag 'plotse ling de, gevel van de tweede -verdieping naar voren gevallen. Een stuk van het dak, ook een deel van de eerste verdieping;' werd .meege sleurd. De puinhopen en dé erwten bedolven een aantal vrachtwagens, die voor het gebouw stonden. Een paard kwam nog net vrij. Aan vankelijk vreesde men, dat er pok menschen bedolven zouden zijn, doch later' bleék dit niet het geval te zijn. Eén kantoorjuffrouw, die in een erker op de tweede verdieping aan het werk was,'is naar. beneden gestort doch heeft slechts onbeduidende blessuren opgeloopen. De brandweer is dadelijk uitgerukt óm de oprui mingswerkzaamheden te beginnen ook de ge neeskundige dienst was dadelijk met twee wagens ter plaatse. De instorting ging met een ontzaglijken slag gepaard. Groote schrik beving, allen in de be lendende panden omdat men niet wist, wat er gebeurd was. Het neerstortende puin en de groote partij neerstortende erw'ten verwekten een enorme stofwolk, zoodat men aanvankelijk meende, dat er een explosie was geschied. Wij vernamen nog, dat men in de beneden verdieping van het pand al eerder heeft be merkt, dat er erwten naar beneden kwamen. Men heeft toen den opzichter van den. graan- factor gewaarschuwd welke weer de bouw- politie waarschuwde. Deze stelde een onder zoek in, hetgeen de vorige week gebeurde en bevond den toestand, al hoewel men opmerkte <lat déze. niet al te mooi was, niet direct ge vaarlijk. Besloten werd, dat berekeningen zou den worden gemaakt van de'draagkracht van de. binten. TWEEDE KAMER Wegenverkeerswet en regeling opruimingen aangenomen. Het geheimzinnig geval te Rotterdam. Volgende week de groote slag. Waarschijnlijk geen misdrijf in het spel. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam heeft Dr. E. C. van R.ijssel de sectie verricht op het lijk van den assuradeur Surin- gar. die .zooals gemeld. Zondagavond onder Verdachte omstandigheden in- zijn woning.aan het Ungerplein dood is aangetroffen, waarbij toen werd geconstateerd, dat hij reeds onge veer twee maanden -geleden moest zijn over leden. De sectie had tot resultaat, dat .er - geen sporeh van eenig misdrijf zijn ontdekt. V In de komende dagen zullen nog onderzoe kingen wórden gedaan naar de mogelijkheid Vaft vergiftiging^: Een een -ander "kost "veel moeitè,omdat hét lijk reeds'in verregaanden staat van ontbinding werd aangetroffen. Ken nissen van den overledene, hebben-meegedeeld, deze een paar maanden geleden het voor nemen te kennen had gegeven, zich het leven- te benemen door het innemén van vergif, iii de keüken is een fleséh je -aangetroffen', waarin vermoedelijk'een'vergif Heeft gezeten.. WORDT DE IJSELBRUG TE ZUTFEN VERBREED? De „Zutphensche Courant" verneemt, dat er bij het Departement van Waterstaat plannen worden uitgewerkt, om de IJselbrug te Zütfen te verbreeden, door rechts en links voetpaden aan te brengen en de bestaande klapbrug: te vervangen door een hefbrug van grooter breedte. Tévens* zullen dan "de toegangswegen naar Voorst en Brummen worden verbeterd. Onvoorzichtigheid op den weg kost menschenlevens. Vier ernstige verkeersongelukken. Dinsdagavond omstreeks acht uur heeft op den Bestscheweg onder de gemeente Oirschot een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij drie personen gewond-werden. Een auto, komende uit de richting Best, kwam bij het passe.êren van .een tegenligger in botsing daarmede, reed. eerst tegen een boom op en sloeg vervolgens over den kop. De inzit tenden, twee dames en een heer, afkomstig uit' Valkenswaard liepen allen ernstige ver wondingen op en zijn overgebracht naar het R.K. Gasthuis te Oirschot. Een der dames is er zeer ernstig aan toe. Motor Hólste tegen auto. Onder de gemeente Kessel is op een kruis punt de motorrijder Huskens uit.Venlo met groote vaart tegen een personenauto opge botst. De motorrijder die.; een gecompliceerde j^kelfractuur had opgeloopen, kon na verbon den- te zijn, -naar huis- vervoerd worden. De Sjuorijder zekeren Vincken, eveneens uit Vén- $tü was er erger aan top en moest naar het R.K. Ziekenhuis -te Verilo worden overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar- beschadigd, de auto licjat. De politie heeft de zaak in onderzoek. Jcnigen doodelijk gewond. Dinsdagavond omstreeks half zeven wilde de 17-jarige J. Schol uit Egmond aan Zee, die per fiets op weg was van Alkmaar naar Eg- mond, op den Hoeverweg een tweetal andere wielrijders passeeren. Hij kwam daarbij van het rijwielpad op den grasberm terecht, waar hij blijkbaar zijn stuur niet heeft kunnen hou den. Van den grasberm kwam hij althans weer op den rijweg te rijden, waar juist een auto bus, welke den dienst Amsterdam-Egmond on derhoudt, passeerde. De jongen vloog in voile vaart tegen de bus en werd zeer zwaar ge wond aan het hoofd. Op advies van twee dok toren, die onmiddellijk ter plaatse waren, is de jongeman naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar Irij in hopeloozen toe stand is opgenomen. Stoeiende jongens oorzaak van een ernstig ongeluk. Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur is de 16-jarige wielrijder M. uit Heerlen, die uit wil de wijken voor een paar-stoeiende jongens, in het Molenbergpark door een .vrachtauto aangereden. De knaap was op slag dood. 'SrGRAVENHAGE Dinsdag. De volgende week Woensdag zal de groote slag beginnen. Dan va,n.gen de beraadslagin gen over het'Bezuinigingsóntwéfp aan: Uit den aard der zaak was het nöodi'g'eenige maatre gelen te treffen om te .voorkomen, dat de slui zen van welsprekendheid al té wijd en al te lang geopend zullen worden. Vandaar een zeer nutiige rantsoe neering van den spreektijd, fractie-ge- Wijs: in eerste termijn krijgen de R.K. en de S:D. fracties elk 13/4, de, ,anti-revolutionnaire en' c.h. Kamerclubs ieder 11/4 uur, de V.D. en.liberale fracties elk 1 uur,' de communisten en' de Staatkundig Ge reformeerden per groep ieder 40 minuten en de eenmansfracties elk eeri half uur ter be schikking, terwijl zij in tweede instantie de helft dezer porties zullen mogen op-praten. Bovendien zijn er avond-vergaderingen in het verschiet één al onmiddellijk op den eer sten dag van het bezuinigingsdebat zoodat men misschien mag hopen, dat een en ander, vooral wanneer er een zomersclie temperatuur heerscht, tot de noodigé zelfbeperking zal lei den. Trouwens, nu de-Onderwijs-voorstellen hee- lemaal uit het groote ontwerp gelicht zijn en er verder nog eenige discussie over het pro bleem van verlaging der vaste lasten in het zi'cht is, behoeft de Kamer waarlijk niet zoo heel-veel tijd meer te verdoen aan discussies over het Bezuinigings-wetsvoorstel. Of het ontwerp in zake de vaste lasten er ook nog door zal gaan, eer de zomervacantie aanbreekt, is m.i. momenteel zeer twijfelachtig, ook al be sloot men vandaag 'om de' commissie van 'Toorbereiding (die ook het bezuinigingsont- ?erp behandelde) reeds Vrijdag 19 Juli dit pas ingekomen, hoogst belangrijke voorstel in on- derzoek'te dóen nemén. In élk'geval was het goed gezien van den heer Vliegen (s.d.) om zijn eenige weken geleden ingediende motie in zake de noodzakelijkheid van gelijktijdige behandeling -van het be züi'ni gin gs ontwerp èn de toen alleen nog maar aangekondigde rege ling 'tot verlaging der vaste lasten, in te trek ken. "Via dé -z7.h-.st. en 2onder eênig debat goedge keurde hernieuwde vaststelling der begrooting van'-het Gemeentéfonds 1935'36 en daarmee Samenhangende regelingen, kwamen wij bij de wegen-verkeerswet terecht. Mr. Duys, die maximumsnelheid maximum-onzin acht. was overigens voor dit wetsontwerp wel dankbaar, zij het ook.niet voldaan.' Want "''behalve voor motor-rij tuiggfebruikers Dat goed en goedkoop samen kan. Toont BOOG Azijri U duid'lijk an! (Adv. IngezMed.) Rap'pard (V.B. fing der maximumsnelheid het aantal onge vallen is toegenomen. Bij de behandeling der artikelen slaagde -Mr.-Duys ^r- hu-ten behoeve van automobilisteinen motorfie.tsers, die in een kwade, n.l. alcoholische, reuk stéan, wat meer waarborgen in de wet opgenomen te krijgen. Zij kunnen van een beslissing van een veld wachter tot jnhp.uding van hun rijbewijs we gens het vermoedem dat de/bestuurder onder invloed van sterken drank- verkeert, binnen drie dagen een gerechtelijk beroep uitlokken. Ir. Bongaerts, die te recht nog eens onder streepte, dat men te1 genover benevelde auto mobilisteh waarlijk niet te goedertieren moet zijn, erkende ec'h1 ter dat om der willé van de rechtszekerheid dit amendement moest worden aangenomen; waarna de Minister het overnam. Eenige'voor zitter lij ke hamerslagen en dit ontwerp was"al--' weer aangenomen, waarop de regelingbetréffénde uitverkoopen en opruimingen aan de orde kwam. Alleen Mr. v. Rappai'd (lib.) moest er eigenlijk niets van hebben. Hij vreesde, dat lieer de regeling ten slotte slechts zou leiden-tot'het uitvinden van handigheidjes om dooi' dendazen der wet heen te glippen, terwijl hij het trouwens zeer be denkelijk vond dat de Kamers van Koophan del zulk een belangrijke rol zouden moeten vervullen bij de toepassing der ontworpen re geling. Zijn partijgenoot Mr; Boon liet int'us- schen een gansch ander ■■geluid hooren. Deze afgevaardigde wenschte het ontwerp aange nomen te zien en dat, niet ïh"- de laatste plaats, om der wille van den middenstand, die er'zélf om gevraagd heeft. Al de-" overige sprekers, waaronder Mevr. BakkerNort (v.d.)de hee- ren Wielinga (a.r.), en-TJzei-man (s.d.) bleken eveneens voorstanders te zijn, al verklaarde de s.d. woordvoerder; dat-hij toch niet verder op den nu ingeslagen- weg zou willen voort gaan zonder dat er nieuwe ordenende organen in het leven zouden- worden: geroepen. Mr. Boon had met een tegen vliegende winkels ge richt amendement geen succes, nadat de Mi nister had meegedeeld, dat een op komst zijnde vestigingswet ten dien aanzien bepa lingen zal bevatten en Mr. Korten-horst (R.K.) leed evenzeer een -nederlaag bij zijn poging om tijdens uitverkoopen aanvulling van voor raden toelaatbaar te doen zijn. Met 57 tegen 10 triomfeerde Minister-Gelrssen,.welke ernaar aanleiding van het amenae.ment-Kortenhorst nog eens op wees, dat het wetsontwerp ten doel heeft de winkeliers - tebeschermen en geenszins beoogt de. industrie gelegenheid te geven voorraden met bp hulp van winkeloprui mingen te spuién. Zonderhoofdelijke stem ming ging het wetsvoorstel er door Nog wat hamerstukken en de agenda was. alweer .af gewerkt. Thans vlast -ieder bp de gala-Kamer voorstelling, die 1-7- Juli begint. Noodlottige branden. Vier kinderen om het leven gekomen. Zeer zwaar- getroffen gezin te Hoogeind. Dinsdag is .brand ,.o}rtitaan in de schuur, grenzenden aan' de böéraèilj vari den heer J. Leermak.ers, gelegen aan een binnenweg in het gehucht Hoogeind, gemeente Oostelbeers c.a. op ongeveer 4 K.M. afstand van Oirschot^- Op he-t oogenblik-, dat- de- brand- uitbrak was de vrouw van den heer Leermakers met twee kinderen in dé- boéi'deilj. De man was niet thuis. Drie kinderen speelden in de schuur, terwijl een kind naar s.chool was. Hoe de brand ontstaan is, is niet bekend. Het vuur greep direct snel öm zich heen en tastte ook de boerderij in weinig tijd aan. De vrouw, die geheel overstuur Was, kon zich met de twee kinderen', die bij' haar in het woon huis waren, in veiligheid" Stellen. De drie kinderen,'die'in de schuur aan het spelen waren, drie jongens van resp. 21/2, 4 en 6 jaar, verbrandden."tóen: het huis reeds op instorten stond, hebben biïferi, die niet wisten dat de kinderen in de: schuur aan het spelen 'waren, nog een onderzoek ingesteld. Dit had uiteraard geen'resultaat. Een paard en een koe zijn-mede verbrand. De boerdérij was 'slec-hts laag verzekerd. jongetjè speelde met vuur. Toen het 6-jarig zoontje' van de familie M. te Helmond met lucif,ers. speelde, vatten de kleeren van het kind - vlam.Brandend over het gehéele lichaam, kwam de kleine naar beneden, waar' zijn vader het vuur wist te doo- ven. Met zware brandwonden werd het ventje naar het St. Anthoniuszièkenhuis vervoerd, waar het is overleden, E. R. ZESTIEN VALSCHE MUNTERS VOOR DEN RECHTER. Voor de Antwerpsche Rechtbank is de straf zaak begonnen 'tegen de zestien personen, ver dacht betrokken te zijn geweest bij het yalsche mujiterscomplot, .datvbaiikbüjettmi yap. ^Hon derd guldën en rijksdaaldèrsnamaakte: On- cn fietsers had hij de regelen nopens het ver- der de verdachten'zijnHwee Nederlanders/ keer op .de>-wegen gaarne ook,'t-.o.v:-and'ere-.w.eg- .RWmfq gebruikers- vastgesteld gezieft.; Eenzelfde ge voelen-vertolkte de.heer v.-Kempen (lib.), die de ïtegéering nog eens:op het Engelsehe voor beeld wees; de Britsche wegcode en de in En geland van overheidswege aan het publiek ge geven wenken voor... weggebruikers vond hij n.avolgênswaard. - Minister v. Lidth. de.Jeude. zou er zijn voor deel mee 'doen. Mr. Duys'. stelling omtrent de maxiinuin-snelheid ging- hem te ver. Zij is lang niet steeds en overal misbaar en het is bv. opvallend, dat in den Haag na de afschaf- In doozèn van 2 O cc. af. (Adv. Ingez. Med.) BRANDEN TE ROTTERDAM. ROTTERDAM:!, 9 "Juli,. .Hedenmorgen om streeks negen' „uur .-is..-brand uitgebroken in een houten loods, staande, aan de Van Hel mondstraat 15. Aanvankelijk dacht men dat de brand:woedde', bij .de He,er's.Koekfabrieken, Dit bleek echter niet' het géval .te zijn.' De loods waarin de brand-was ontstaan, is in gebruik bij', de firma.'van Holst en Baare Goederenvervoeronderjierning. Deze brand, had eên,' uiterst.gevaarlijk ka rakter,,. omdat, dé' iood's. direct grenst aan het steenen gebcuoy vari dé N.V. Technische-Olie handel D. Boest-Gips. In dit. pand bevond zich een groote voorraad" olie,, zoowel in vaten als in groote .tanks. Gerüimeh tijd bestond het ge vaar, dat .de ylammen', het 'oliepakhuis zouden bereiken, p-e brandweer maakte daarom groot alarm en, een .aantal motörspuiten verscheen ter plaats.e, Een van dezefno torspuiten heeft gewerkt, .bovendien is, er gèwel'kt met stralen van, slangen wagens èn niet een aantal slangen van ondernemingen, in de. pmgeving .van den brand. Het pakhuis., waarin partijen hooi en.stroo lagen én waaruit men nóg tijdig een vracht auto heeft kunnen halen,, is door den brand géheel'vérniëïd. Het; pliep(akliu,is. heeft' men weten te behouden. Vannacht om 1' uur. heeft boy en dien een "félle brand gewoed in de Benthpizérstraat op den lïpek van de Raephprs.tstraat;, Hier is geveis- lfi ppvv' ornn't.p' v'/irir- ëyéïéiï' èm-'Zóifen, waarin'" een' giW'ötV.yóbf- fadd' beddehgoéd," Cp'cöëfe'aftep' ell linoleum Bflföcf fed aanv^nkeï^'éen' zéér érnstig karakter.'De vlammen Slóëgeri 'fel uit endaar door is het houtwerk van 'huizen aan den overkant -vaiï'de Raëphórststraat ernstig ge schroeid. Bovendien :zïjn in déze straat- eenige ruiten door de hitte gesprongen. 'De' eigenaar van 'de ézaa'k* woonde met zijn gezin bóven den winkel: Men wist zi'ch tijdi; in veiligheid "te stellen. - Dé brandweer heeft het vuü-r'met vijf stra len gebluséht. De winkel is totaal uitgebrand. Verzekering dekt' de schade,- WOENSDAG 10 JUUT 1935 Een halve eeuu) geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 Juli: Na afloop-.der overgangs-examens aan het Gymnasium alhier zijn door curato ren bevorderd: yan de 1ste naar de 2de klasse H. Bakels, J. R. Groeneveld, L. M. F. Plate," H. D. Tjeenk Willink, H. J. van Royen, F. P. Vermeulen, F.-'G. Moeton, A. Mispelblom Beijer, N. W. Buis, K. Stammes, G. C. Vrint. Van de 2de naar de 3de klasse J. C. Koopman, J. P. Evertsz, G. J. Schoute, J. R. Slotemaker, J. van der Molen, J. G. de Boer, V. Loosjes, J. A. N. Esche, L. N. Cornets de Groot, J. Bierens de Haan, H. Over, A. Sluizer, P. Tideman, J. C„ Tadema, W. C. de Voogt, L. H. Veenen- bos. Van de 3de naar de 4de klasse: J. B. du Buy, U. H. van Notten, L. T. Stibbe, A. Weeder, J. A. "Vermeer, P. Tjeenk Wil link, M. J. Thooft, W. Bok, F. A. Mel- chior, W. Renier, F. J. Broers, W. Holle man, G. A. Kniphuisen, J. W. van Dapperen.. Van de 4de naar de 5e klasse H. P< M. Kraakman, P, de Roo de la Faille, W. L. Stibbe, W. M. Blom, J. Bakker Schut, F. W. N. Hugenholz, J. Sipkes, P. Bie rens de Haan, L. M. de Jong Schouwen burg, C. A. H. Rochel, E. H. Krelage, P. Verhagen, C. J. Posthuma. Van de 5e klasse A naar de 6e klasse A: A. Leendertz, W. J. M. Plate, H. Huls hof, A. Maclaine Pont, H. G. Derx. D. J. H. Haakman, M. J. Stibbe, A. W. de Pauly, C. J. de Lange, P. Teding van Berkhout, E. A. Hoeffelman. Van de 5de klasse B naar de 6e klasse B: PI. Hulshof, C. W. Broers en P. Posthuma. Snelle rechtpleging in tarwe- fraude-zaak. De Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdag middag de eerste zaak behandeld, welke ver band houdt met de tarwe-fraudes te Eist (G.) Terecht stond de 3I-jarige fabrikant PI. J. J. uit Eist, aan wien ten laste gelegd was, dat hij in de jaren 1933 tot en met 1935 bij de Stichting Nederlandsche Meelcentrale, z.g. werkstaten ad ingezonden, waarop te hooge gewichten waren opgegeven. Zoodoende had hij de meelcentrale benadeeld voor een bedrag van bijna f 10-00. Er werden zes getuigen gehoord. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hét O.M. eischte een gevangenisstraf van één' jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Frans Hals' Zwanenzang. Het kan vermetel lijken hij een zoo bekend en beroemd werk als hier nu afgebeeld wordt ons wekelijksch praatje te' houden en daarbij te trachten buiten- den schablone-vorm dei- verwachte verheerlijking te blijven. Daar zijn nu eenmaal kunstwerken van zulke lang er kende superioriteit dat elk napraten erover gevaar' loopt belachelijk te worden, en men het best doet met er. maar rustig vóór te gaan zitten en niets te zeggen. Tot die werken be- hooren Hals' laatste regentenstukken, die van het Oude Mannenhuis, door hem op tachtig- jarigen leeftijd geschilderd.en tezamen wel het afscheid van den stervenden zwaan vormend. In een onzer eerste stukjes, bij de afbeel ding van één zijner schuttersstukken, hebben wij over Hals zelf al genoeg verteld om dat thans te kunnen rihlaten en zoo zouden wij deze week met den mond vol tanden en de pen vol inkt blijven zitten, ware het niet dat juist het weerzien van' zulk waarlijk magistraal werk aanleiding kan zijn eens over het portret in het algemeen em ai-s kunstwerk 'te piekeren. Daar wordt zoo veël 'portret geschilderd, niet waar, en al kan een bos asperges picturaal even interessant zijn als een willekeurig aan gezicht van een medemensch, bij het laatste gelden vooropgezette eischèn dié voor de as perges overbodig zijn. Dit komt in hoofdzaak,omdat wij in een portrét niet alleen het zichtbare, doch ook het onzichtbare uitgedrukt willen zien, niet alleen de uiterlijke verschijning van den man of vrouw zien voorgesteld, doch ook ingelicht worden over zijn, of haar, karaktereigenschap pen, inborst, zieleleven. Wat wij, in één woord het psychologische in een portret noemen. Zelfs als wij ons tevreden stellen met een zoo getrouw mogelijke afbeelding van de uiterlijke verschijning van een persoon, is nog groote capaciteit en teehnisch-kunnen eerste ver- eischte om een behoorlijk" portret te maken. Voor een ook psychisch- belangrijk portret komt daar dan nog ..het.noodige bij en het is juist dat waardoor een portret belangrijk wordt. Nu zijn er, in groote lijnen gezien, twee mo gelijkheden waardoor dat psychologische, ele ment in een portret kan optreden. De schilder kan intuïtief psycholoog zijn en geheel onop zettelijk, dus geniaal den geestelijken inhoud yan zijn model in het conterfeitsel vast leggen èn, de schilder kan bewust filosopheerend zich van zijn model in diens wezen rekenschap geven en dan zijn inzicht in het werk bloot leggen. Frans Hals is een niarkaiït voorbeeld van de eerste mogelijkheid, Albert Dürer om bij de beroemdheden te blijvenhet zelfde van de tweede. Geniale figuren, heide kunstenaars, maar met een nuance in de genialiteit die beider kunst tot in den grond doet verschillen. Frans Hals is vóór alles:.schilder.,Hij „denkt ih zijn' materie": zo'ödlB'" Jaap Maï'is dat noemde'"denkt .in kleuy^in vorm,.in compo sitie. Hoe ouder hij werd;/des' te losser, te on afhankelijker kwam hij Van .zijn middelen af te staan,' hij beheerseht 'die, zoo- te 'zeggen, spelenderwijshij bemerkt misschien niet eens meer dat hij. schildert en even intuïtief is zijn oude wijze kop nu. geboeid door wat er daar binnen in- die vijf heef-en dié .daar voor hem zitten, om zou kunnen gaan., Niet alleen meer dé verbijsterend technische vaardigheid waarover hij beschikte, staat hem ten dienste, maar ook de'stil-ge-groeidewijsheid van den lang levenden, onversleten mensch, Bij den ouden Jozef Israels, heeft men iets dergelijks kunnen waarnemen,- toen dïe zijn briljante techniek losmaakte van zijn gees telijke mijmeringen over: levensproblemen toen zijn tijd daarvoor gekomen was. Dat is het wat die laatste regentenstukken van Hals in zijn toch al formidabel werk nog als hoogtepunten doet voorkomen. Zoowel in het hier afgebeelde, als in dat der regentes sen misschien in het laatste -zelfs nog meer lijkt het, alsof reeds het los-zijn van deze wereld Hals' hand bestuurde. Even geniaal als altijd bleef het handschrift,'de penseelstreek, maar bijna onmeedoogend-klaar zag hij, bij het scheiden van de markt-, den eeuwigen waan van het vergankelijke. Ei\ is een vorstelijke triestheid op deze beide' hoogtepunten dei- schilderkunst, die alleen maar verzacht wordt door den telkens weer doorbrekend en jubel om de schoonheid, die zijn schildersoog had mogen waarnemen. Dat kan hij niet laten en verbergt daarmee voor. -velen den diep-ernsti- gen ondergrond van Hals' artistiek testament. Eén jaar tevoren had. Jan. de Bray de Re genten van het Anne Kinderhuis geschilderd. Een mooi en onloochenbaar :knap schilderij dat ge thans in de groote bovenlicht-zaal van ons museum nog eens. moet gaan bezien om het bovengezegde te verduidelijken. Niet om De Bray tegenover Hals te kleinee ren, want dat zou even dom zijn als de vraag, wie nu „grooter". is Hals., of Dü'rer. In de kunst zijn er voorloopig nog geen, schoonheidswed- strijden, waarin Mister Haarlem met Mister Neurenberg op één podium, gaan zitten. Doch veel zien en vooral vergelijken is nu eenmaal noodig om het mooie der schilderkunst te leeren waardeeren, dus: gaan. We even naar De Bray kijken. Het 'zal' dan dadelijk opvallen hoe daar de vijf koppen onder' de vijf suiker- brooden van hoeden met vóïstfèkt gelijke aan dacht bekeken zijn en'wij hief dus met een perfect specimen van" de portretsoort te maken hebben, waarbij noch van de intuïtieve sehil- derspsychologie (als bij Hals) .noch van de cerebraal redeneerende (als bit'Dürer) sprake is, en alleen de taak '.ëeri uitnemende gelijkenis naaf de uiterlijke verschijning te treffen, aan vaard en volbracht is. "Het portret, als kunst soort nu, zal, dé. geh.eéï.e kunsthistorie door, blijken nu eens van dit, dan weef van het an dere element een overwicht te bezitten, doch nimmer de primaire kundigheid van een kop van De Bray te kunnen'ontberen, zonder in dubieus geknutsel te vervallen. Hetgeen door al te vrije kunstenaarstót eigéii schade vaak veronachtzaamd werd. J. H. DE BOIS. POSTORGANISATIES BEPLEITEN ACHTURENDAG. _De minister van binnenlandsche zaken heeft .dezer, dagen een deputatie ontvangen uit', de samenwerkende postale organisaties ter bespreking van. het onderwerp werktrjds- verkorting';'bij'den'P. T/'t.-'dienst.' 'De depu tatie., .pleitte voor. de. invoèring Van den acht- urendag „yÓQf:,die,..groepen,Vvan.personeel» welke .thahs.' nog 51 uur pér week of langer arbeid verrichten Vooral ook met het oog op de dringend, gewenschte werkverruiming en ter bestrij ding van de werkloosheid, werd deze maat regel verdedigd. Indién bij het staatsbedrijf p.t.t. de werktijd met drie uur per week wordt verkort zullen weer eenige honderden personen werk en brood vinden. De minister verzocht de argumentatie nog eens schriftelijk ter kennis van de regeering te brengen enzegde toe dit vraagstuk met den directeur-generaal der p.t.t. te bespre ken. Erupties van den Krakatau, Toestand blijft stationair. BATAVIA, 9 Juli (Aneta). De Vulkanologi- sche- Dienst vernam hedenmorgen uit Pas- aoera dat er geen verandering is gekomen in het voorkomen van de erupties van den Kra katau. Een eruptie-wolk werd tot een hoogte van 8000 meter waargenomen,, terwijl voorts een zuil van vast en droog materiaal tot een hoogte van 800 meter werd opgeworpen. De gewone maatregelen zijn getroffen en de kust wacht is versterkt. Ingeval van eventueele noodzaak zal, ter waarschuwing van de bevolking, op de tong tong alarm worden geslagen. Ook van Sumatra uit wordt de Krakatau geobserveerd. Ook hier constateerden ambtenaren van het Binnen- landsch Bestuur dezelfde eruptie-verschijn selen. Verbinding met Lang-Eiland kon nog niet worden verkregen, aangezien commu nicatie-middelen ontbreken. Hiervoor zullen ten spoedigste voorzieningen worden getrof fen. Het laatste bericht van den Krakatau meldt dat de toestand stationair blijft. Memorie van Antwoord op de Indische begrooting. BATAVIA, 9 Juli (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de Beschouwingen van den Volksraad inzake de eerste behandeling van de begrooting verklaart de regeering dat zelfs geleidelijke afschaffing van den Raad van Nëd.-Indië lijnrecht in strijd is met de in zichten welke de regeering hieromtrent heeft. De regeering verklaarde menigmaal dat dit College onmisbaar is. Een passieve kennis van de Maleische taal kan nuttig pijn voor regeeringsgemachtigden daar ook de mogelijkheid bestaat dat Volks raadsleden in vergaderingen van de Maleische taal gebruik wenschen te maken. Verdere eischen hieromtrent behoeven niet te worden gesteld daar zij zeiven zich van de Nederlandsche taal kunnen bedienen. CANDIDATEN EERSTE KAMER. In de provincie Noord-Brabant heeft de statenfractie van de Kath. Dem. Partij de volgende lijst ingediend: i C. D. Wesseling, Den' Haag; 2. P. G. van Engelen, Haarlem; 3. dl*, ir. E. H. M. Beekman, Delft; 4. F. E. Evers, Den Haag. (A.N.P.) IR. MUSSERT NAAR NEDERL. INDIë. Naar wij vernemen heeft ir. Mussert thans passage geboekt bij de K. L. M. van Amster dam naar Batavia. Zijn vertrek is vastgesteld op 17 Juli a.s. Op dien datum zal hij met de Sperwernaar Nederlandsch-Indië vertrekken, '.waar hij-op..Maaii^g^ ^2._JuU za-l-aankams^

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2