DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip verm. aankomst Chili 10 Juli Amstelkerk W. Afrika Amstelland Hamburg 14 Juli Midd. Zee Baarn Chili Chili British Admiral Abadan 9 Juli Bennekom Chili Boschfoxxteixx Z. Afrika Bussum Archaxxgel Barneveld Chili Cordillera West Indië 12 Juli Ceres (Ned.) Hamburg Dolius Batavia 24 Juli Deucalion Alexandrië 10 Aug. Dx-ossel Pe-rnau 13 Juli Enggano Ned. Iixdië Eugexxia Chandris Necochea 5 Aug. Everest Archaxxgel Grootekerk Japan Gaasterkerk Japan Guernica Sfax Gera Ned. Indië 24 Aug. Groenlo Archangel 16 Juli Harcaiö Buenos Air et 15 Juli Highland New Castle 9 Juli Ireixe (Ned.) Barcelona 14 Juli J xsef Bergendorff Otterbacken (n. IJm.) 10 Juli Kentwood Stettin he dexx Lucerixa Port Arthur 16 Juli Menes Ned. Indië 10 Juli Mamoex-axx Ned. Indië M. v. St. Aldegonde Ned. Indië Marya Racic Le Plata Meliskex-k Z. Afrika Me rope Gdynia 14 Juli Megara Curacao Nina Borthen Coxxstaixtza 12 Juli Nicolas Angelos Saixta Fé Orestes Bourgas 10 Aug Oberon Midd. Zee 31 Juli Orpheus Barcelona Poelau Roebiah Batavia 20 Juli Peisaxxder Batavia 26 Juli Phrontis Batavia 15 Aug. Prometheus Batavia 3 Aug. Pe n hill Lenixxgrad 8 Juli Poelau Laut- Ned. Indië Pluto (Ned.) Gothenburg 15 Juli Perekop Lenixxgrad 14 Juli Rossum Onega Saturxxus Bourgas 28 Juli Sea Venture Archangel 1. Juli Shaftesbury Boxia (v. IJm.) 8 Juli Springfontein Hamburg' Syra West Ixxdië 4 Aug. Telaixxoxx (Ned.) Alexandrië 17 Juli Thurstoxx Archangel Theseus Hamburg Ulysses (Ned.) Bourgas 14 Juli Uckernxafk Ned. Indië 7 Aug. Veixezuela West Indië 9 Juli Vulcanus Midd. Zee 20 Juli Waterland Buexxos Aires 12 Jul' Zaanland Buexxos Aires 28 Juli Laatste bericht 10 Juli van Hamburg'. 8 Juli van Port Said. 28 Juni van Aruba. 2 Juli van Teneriffe. 7 Juli van Freetown. in lading, in lading. 6 Juli van Napels. 4 Juli van Horta. 6 Juli van Curacao. 25 Juni van Pt. Said. 4 Juli van Corral. 6 Juli van Mombassa. in lading. 4 Juli van Callao. 7 Juli v. d. Azoren. 10 Juli vertrokken. 6 Juli van Perim. in lading. 6 Juli vertrokken. 6 Juli van Marseille. 3 Juli vertrokken, in lading. 6 Juli van Pt. Said. 8 Juli van Kobé. 5 Juli vertrokken. 5 Juli van Macassar. 6 Juli vertrokken. 8 Juli van Madeira. 8 Juli vertrokken. 7 Juli te Lissabon. 6 Juli vertrokken. 4 Juli vertrokken. 29 Juni vertrokken. 5 Juli van Gibraltar. 9'Juli van Port Said. 3 Juli van Colombo. 29 Juixi te Rosario. 5 Juli van Kaapstad. 8 Juli verti'okken. in lading C Juli van Gibraltar, ixx lading. 8 Juli te Stamboul. 8 Juli te Triest. 8 Juli vertrokken. 7 Juli vaix Port Said. 2 Juli van Colombo. in lading. 5 Juli van Penang. 2 Juli verti'okken. 8 Juli van Colombo, in .lading. 7 Juli vertrokken. 6 Juli van Lodingen. 7 Juli van Kiuluk. 7 Juli van Lodingen. 2 Juli van Gibraltar. in lading. 10 Juli van Cristobal. 8 Juli van Gibralta. in lading. in lading. 5 Juli vn Gibraltar. 5 Juli van Colombo. 9 Juli te Havre. 7 Juli te Palermo. 6 Juli van Las Palmas. 7 Juli van Rio Janeiro. VISSCHER1J EN SCHEEPVAART TB IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Visschersh. Binnenhaven Papierfabr. Noorseh Ne-derl. Zw. m.s. rn.s. s.s. Skoger Ki'agerö Junior Rieme O. A. Bro din Koivisto ijs bijlegger hout IJMUIDEN De verkoop van haring aan Rusland. Vragen aan den minister. De heer Drop heeft aan den Minister van Economische Zaken de volgende vragen ge steld: I. Wil de minister mededeeleix, of het waar Is, dat het restant van den voorraad haring van het seizoen 1934 onder toezicht der Ne- derlandsche Visscherij Centrale in beheer bij de Stichting der reedei'svereeniging voor de Nederlandsche hai'ingvisseherij naar Rusland is verkocht, en zoo ja. of de verkoop heeft plaats gehad door de Nederlandsche Vissche rij Centrale, en, indien dit niet het geval is, wie dan de bemiddelaar voor de genoemde Centrale is geweest en waarom die Centrale niet rechtstreeks als verkooper is opgetreden? II. Wil de minister mededeelen, hoe groot de totale voorraad is geweest, die voor het seizoen 1934 door de Stichting ten behoeve en onder verantwoordelijkheid der Nederlandsche Visscherij Centrale is beheerd, en of een ge specificeerde verkoopstaat kan worden over gelegd, waaruit blijkt tot welke hoeveelheden en prijzen die voorraad is verkocht en ook wat de financieele uitkomsten van de Regee- rings-bemoeiingen ten aanzien van de haring- visscherij in 1934 voor de Stichting en de Nederlandsche Visscherij Centrale zijn ge weest of vermoedelijk zullen zijn? MARKTPRIJZEN, van Woensdag 10 Juli. Tarbot per 50 K.G. 0.800.55. Griet per 50 K.G. 26—10.50. Tongen per K.G. f 1.400.58. Groote schol per 50 K.G. 2625. Middelschol per 50 K.G. 2215. Zetschol per 50 K.G. 20—12. Kleine schol per 50 K.G. 163.60 Bot per 50 K.G. 7—5. Schar per 50 K.G. 82. Tongschar per 50 K.G. f 2215. Kleine poon per 50 K.G., 2.801.45. Pietei'maix en Poon per 50 K.G. 1211.50. Middelschelvisch per 50 K.G. 2120. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 15 9. Kleine schelvisch per 50 K.G. 92.60. Kabeljauw per 125 K.G. 46—21. Gi'oote gullen per 50 K.G. 137. Kleine gullen Der 50 K.G. 13—3.50. Wïiting oer 50 K.G. 2.60—1.60. Makreel per 50 K.G. 11—4.60. Heilbot per K.G. f 1.301.10. leng per stuk ƒ0.800.54. Groote hake per J?5 KG. 51.50—44. Middel hake per 125 K.G. 46. Kleinnxiddelhake per 50 K.G. 16—15-50. Kleine hake per 50 K.G. 11.50—4.60. DR. IR. J. A. RINGERS TREEDT AF. De directeur-generaal van den Rijkswater staat, dr. ir. J. A. Ringers, is dezer dagen benoemd tot gedelegeerd lid vaix den Raad van Beheer van de Nederlandseh-Indische spoorweg Mij., waarbij hij sedert 1930 secre- taris van commissarisse is. In zijn nieuwe kwaliteit zal hij een reis naar Indië maken. Met het oog op deze reis is ir. Ringers vooi'nemens eerlang ontslag te vragen uit zijn functie van directeur-generaal van den Rijkswatei'staat, welke hij sedei't 1930 heeft vervuld. Zooals men weet, is hij belast geweest met de leiding van den bouw van de nieuwe sluis- kolk te IJmuiden. BESOMMINGEN. Stoomtrawlers: Utrecht IJM 73 500 manden f 5040 Gerb. Johanna IJM 38 500 manden f 580 Bergen IJM 15 535 maixden f 2910 Alma IJM 44 400 manden f 2230 Roode Zee IJM 41 60 manden f 970 Kotters: H 5 f 230; E 30 f 7000 Motorloggers: KW 38 f 500; KW 5 f 460; KW 78 f 870; KW 74 f 1050KW 159' f 30; KW 130 f 560; KW 173 f 520; KW 135 f 490; KW 62 f 440 ONZE BEDREIGDE TONGUITVOER. Hedenmorgen vernamen wij nog, dat met ingang van morgen, dus op den dag der in werking tredihg van de monopoliseering van deix tonguitvoer Frankrijk de grenzen voor den invoer vaix fijne visch uit Engeland, die ge- dureixde geruimen tijd gesloten zijn geweest, heeft opengesteld. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat men in Pai'ijs in het vermoeden, dat de door de Vis scherij centrale ingestelde regeling een tekort van tong op de markt in Frankrijk zou kun nen ontstaan, dezen maatregel heeft geno men om de markt van voldoende fijne visch te voorzien. Door deze maatregel wordt de positie yan oixze exporteurs dus nog moei- 1 ijker. PERSONALIA. De heer K. Brouwer ontving een benoeming als chef-coupeur aan een zaak in lxeei'en- xonfectie Alphen a. d. Rijn. Met den heer Brouwer gaat een vooraan staand plaatsgenoot heen. Hij was voorzitter en tijdelijk dirigent der Harmonievereeniging „Wilhelmina". Verder wa-s hij organist der Geref. Kei'k en ijverig werker voor de restau ratie van het orgel in de Geref. Kerke (West). De heer Brouwer was jaren lang dirigent van het Evangelisatie Zangkoor „Gera" welke functie hij het vorige jaar neerlegde. Vooral „Wilhelmina" ziet zijn voorzitter noode vertrekken. Bijlegger. Het van Rieme (België) komend Nederlandsch motorschip Juniox-, kapt. Schrage, is hier bin- neng'eloopen als bijlegger. 1 VERWACHTE VISCH AANVOER. Tlxuisstoomexxde voor de Donderdagmarkt. Beatrice, IJm. 118, vangst oxxbekend. ITELMBRANDJE. Dinsdagavond heeft nabij de Vuilvex'bran- dhxg ixx de oxxxgeving van de Haringhaven een duixxbrandje plaats gehad, waardoro de beplanting over een oppervlakte vaxx onge veer 100 M2. is geschroeid. De brandweer be hoefde geen dienst te doen, da ra het vuur reeds dor eeixige burgers was gebhischt. Ver moedelijk is de braxxd ontstaan doordat eenige jongens een brandexid voorwei-p ixx de helm hebben gegooid. NOG EEN BRANDJE AAN DE ZUIDZIJDE. Hedexxmorgexx is brand ontstaaxx in eexx motbergplaats van G. aan de Ixxdustx-ie- straat. De braxxd, die spoedig door de brand weer kon wox'dexx gebluscht, heeft eexxige schade aangericht aan het dak van het per ceel Industriestraat 39 en aan de pox'ot en een raamkozijn van een belendend perceel. Vex'der verbrandden een bakliets en een partij mot. Deze brand is vermoedelijk ontstaaxx door vonken uit een ixx perceel 39 gevestigde ijzerkieterij. VERKEERSONGELUK. Dinsdagmiddag stak het 2 1/2-jarig doch tertje van den heer T. vaix het trottoir in de Bloemstraat plotseling de stx-aat over, juist toeix een vrachtauto, bestuui'd door De G uit Limmexx, langzaam aan kwam rijden. De bestuurder week onmiddellijk naar links uit doch hij kon niet verhinderen, dat het kind •een duw vaxx den bumper kreeg en viel. Uit het door een dokter ixxgesteld onderzoek bleek, dat het meisje geen letsel had gekregen. De bestuurder lxad g'een schuld aan het onge luk. BEVERWIJK Het geknoei bij de Aardappel centrale. In vei'baixd nxet de geruchten over geknoei met loodjes bij de Aardappelcexxtx'ale, waar aan eexx te Beverwijk woonachtig controleur mede zich zou hebben schuldig gemaakt ver nemen wij nader, dat de betrokken con troleur op Juni j.l. geschorst is. In de tweede helft vtn Mei is een onderzoek naar de gedra gingen van dezen controleur ingesteld. Om trent het ontslag van den controleur wordt ons medegedeeld dat zijn dienstver-band inge volge de bepalingen van den aardappel cen trale toch reeds op 15 Juni eindigde. Na het verwerken van den oogst worden de contx-ö- leur tot September op non-activiteit ge steld. Het schijnt, dat het aandeel xvat deze controleur in deze knoeierijen moet hebben gehad niet van dien aard is, dat men tot een arres-tatie zal kunnen overgaan. Wel schijnt de man ernstige fouten gemaakt te hebben in de wijze waarop hij zijn taak meende te moe ten uitvoeren. Het onderzoek gaat thans voornamelijk in de richting van de aardappelen-verbouwers en groote handelaren. Tot nog toe ontbreekt het echter aan voldoende bewijzen. De crisis- tuehtrechtcentrale in den Haag is in deze zaak nog niet gemoeid. TWEE AUTO'S BOTSTEN. Op den hoek van de Molenstraat en - Ko ningstraat ontstond en botsing tussc-hen twee vrachtauto's, doordat de bestuurder van een dier wagens veijzyimde voorrang te ver- leenen. De beide' bestuurders .bleven onge deerd, maar een van de vrachtauto's werd ernstig beschadigd. Tegen den chauffeur, die de verkeex'hbepalingen overtrad, is proces- vex'baal opgemaakt. DIERENMISHANDELING. De vuinisophaaldienst vond in een der wa gens een zak waarin vier jonge poesen waren meegegeven. De diertjes leefden nog. Het bleek, dat de man die zich op deze wijze van den kattenovervloed wilde ontdoen,, vei'zuim-d had zich er van te overtuigen of de diex'en na verdrinking werkelijk dood waren. De ge meentereiniging heeft de diertjes op pijn- looze wijze afgemaakt. Het personeel wist zich te herinneren waar de zak met de dieren in ontvangst was genomen exx de politie heeft tegen den afgever proces-=r»rbaal opgemaakt. EINDE VAN HET BANANENCONFLICT. Naar wij vernemen is het conflict tusschen de Arbeidsinspectie eenerzijds en de beide bananen-rijpinrichting der firma's Aarden- burg en Duyn anderzijds tot oplossing geko men. De werktijden zullen nu in het vervolg geregeld zijn volgens een nieuw schema. PERSONALIA. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool slaag den voor de acte L.O. o.a. de heeren G. Kos, Heemskerk, N, v. d. Kroft Haarlem en W. Molenaar, Haarlemmerliede. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. N. Stoutexxbeek slaagde voor het eindexamen aan de Middel barse Meisjesschool het Kopje te Bloemen- daal. DE AANVOER VAN AARDBEIEN. Aan de Vereenigde Veilingen werden Dins dag 100.497 K.G. aardbeien geveild. De ge middelde prijs was f 22,64 per 100 K.G. aan de Beverwijksche Exportveiling was de aanvoer 55.896 K.G. met doorsneeprijs van f 23,33 per 100 K.G. In totaal werden 156.366 K.Gè aard beien geveild. De aanvoeren beginnen thans te verminderen het traject Düsseldorf-Amsterdam v.v. leid den. De ondernemer verkeerde dan ook in de ver ondei'stelling dat hij voor een dienst op het buitenland, waarbij hij er zorgvuldig voor waakte, onderweg geen passagiers op te ne men of uit te laten, geen concessie behoefde van de Provinciale Staten. De ambtenaar van het O.M. meende, dat in dit geval ook de wet op de openbare vervoer middelen is overtreden. Z.i. behoefde ver dachte wel degelijk een vergunning van Pro vinciale Staten en doet het er niet toe of de dienst wordt onderhouden tusschen Neder landsche steden of tusschen een Nederland sche stad en het buitenland. De ambtenaar requireerde f 10 boete daar liet hier een pi'incipieele zaak betreft. De verdediger meende,, dat hier van over treding geen sprake,f is. Hij baseerde zijn meeningen, waarover nog geen recente ju risprudentie is, op 'n analoog geval, dat zich in 1882 afspeelde. Uit den aard der zaak betrof het toen niet een autobus dienst doch een scheepvaart-onder neming, die zonder daartoe concessie te heb ben verkregen, passagiers vervoerd? vanuit Nederland naar Duitschland. Ook die ondernemer zorgde er voor geen passagiers van Nederlandsch grondgebied op te nemen, of af te zetten. De Hooge Raad overwoog in dit geval, dat de wet op de open bare middelen van vervoer niet was over treden. Spr. di'ong' daarom met klem op ontslag van rechtsvei-volging aan. De waarnemend kantonrechter, mr. J. T. Asser was het in deze met het O.M. eens en stelde de boete op f 5. Naar wij vernemen zal deze zaak tot ixx hoogste instantie worden uitgevochten. DE K 18 NADERT HAAR EINDDOEL. Het comité schrijft 'ons: Na xxxaaixdenlaixge reis is de Nederlaxidsche Onderzeeboot K XVIII thans reeds in de Oost-Indische wateren en zal Doixuderdag- morgen het Marinebassin te Soerabaja bixx- nexxloopen. Donderdagmiddag zullen de radio luisteraars het gesprek kunnen volgen dat door den Minister van Defensie met de Com mandant van Hr. Ms. K. XVIH gehouden zal worden. Dan behoort deze venxxaar-de wereldreis, door landgenoot en vreexndeling vol bewoxx- derixxg gevogd, weer tot het verleden. Maar onze belangstelling voor de beman- ning mag daarmede niet een plotseling eixxde ïxemexx. Het Nederlandsche volk leefde mee tijdens de reis en stelde het Comité „Onze Marine" in staat de bemaxxning de blijken van sympathie ixx elke aanloophaven toe te zenden Thans bestaat nog de gelegenheid mede werking te verleenen aan het Nationaal Hul deblijk K XVIII en het inzexxdeix van geluk- wenschen, kaartjes, brieven enz. Laat de Marixxenxaxiixen ervarexx dat het Nederlandsche volk deze prestatie van zijn Marine weet te waardeerexx. Mexx zende bijdrage en gelukwënschen aan Onze Max-ine, Postbus 6, den Helder, giro De vorderingen en schulden te Wormerveer. Resultaat van het onderzoek bij de bankiers firma. Een interessante verkeers- kwestie. Voor een dienst op Duitschland concessie noodig? Volgens den kantonrechter wel. Dexx Amsterdamschen kantonrechter is een principieels zaak voorgelegd, die in dit x-eis- seizoen ongetwijfeld gi'oote belangstelling zal trekke-xx. De vi'aag werd behandeld of eexx onge- coixcessioixeerde autobusdienst, die een liixea- i-ecta-verbindiixg onderhoudt tusschen Am- iterdam exx eexx buiteixlandsche stad, ixx casu Düsseldorf, valt onder de bepaliixgen van de wet op de xxxiddelen van vervoer. Voor dexx kantonrechter had zich te ver antwoorden de directeur van de ANRO, die in Januari was verba-sliseerd, omdat hij een da- gelijkschen dienst oixdei*hield tusschen Am sterdam exx Düssel-d-orf, zonder hiertoe ver gunning te hebben .Het merkwaardige in deze kwestie is, dat geexx proces-verbaal is opge haakt tegen de Duitsche ondememers; die Bij oixderzoek is gebleken, dat het totaal van de baten der kassxersfirma Sch. te Wormer veer 1.506.068 bedraagd en het totaal der schulden 1.925.951. De schulden overtreffen de baten dus met 419.883. Men moet er rekening mede houden, dat deze bedragen zijn opgemaakt uit een boek houding, die in zeer wanordelijken staat ver keerde, terwijl verschillende bijzonderheden omtrent de verplichtingen der firma niet nader te verifieeren waren. Ook is onbekend het bedrag, dat de voortvluchtige bankier L. Schaap Jzn. met zich heeft meegenomen. Op de lijst van schulden komen, volgens de Tel. in de eerste plaats voor de verschillende banken, de Twentsche Bank met 280.000, In casso-Bank, bijkantoor Zaandam, met 136.154, de Amsterdamsche Bank. bijkantoor- Damrak, met 232.430. Verder drie particu liere commissionairs te Amsterdam voor be dragen resp. 63.235, 240.582, en 1.548. Aan effecten, crediteuren, van cliënten in open bewaring 299.850, van cliënten in onderpand 323.731. Naar het Volk meldt moet de kassier Sch. Vrijdags aan de politiecommissaris van Wor merveer hebben bekend, dat- hij den inhoud van de safes, ten bedrage van f 350.000 had ontvreemd. Men zou hem, gelijk bekend, tot Maandag 17 Juni op vrije voeten laten. Op Zaterdag 15 Juni heeft volgens het blad een groot-industrieel te Koog aaxx de Zaan nog f 50.000 aan accepten aan de „zox^gen" van Sch. toevertrouwd. Deze halve ton is met hem verdwenen. Verschillende kleine luyden uit Wormerveer hebben op dien fatalen Zaterdag toen slechts aan een paar ingewijden, o.w. de commissaris en de officier bekend was, dat Sch. zich aan diefstal had schuldig gemaakt, hun geld nog op de bank gedeponeerd. WOENSDAG 10 JUEI 1935 meldt: Hoogste barometerstand 765.6 m.M. té Toulouse. Laagste barometerstand 739.9 m.M. té Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richting. Toenemende bewolking. Waarschijn lijk regen of onweersbuien. Koeler. Barometer Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren 76 F. Laagste heden nacht 62 F. Hoogste heden 67 F. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef. 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Donderdag v.rn. 10.29 uur; n.m. 11.00 uur. Vrijdag v.m. 11.38 uur. Zaterdag v.m. 0.05 uur; n.m. 12.41 uur. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 70 F. Temperatuur water 69 F. Honderden dijken in China doorgebroken. Noodtoestand in het stroomgebied van den Jangste. SHANGHAI, 9 Juli (A.N.P.) In het stroomgebied van de Jaxxgtse Kiang is ook de provincie Kiaxxgsi ernstig door de over- strooming geteisterd. Hoxxflerden dijkbx-euken aan het Pajongxneer exx aaxx de Kaxxx-ivier worden ge-meld. Uit alle deelen vaix de pro vincie komen onophoudelijk vluchtelingen té Nantsjang aan, waar de provinciale autori teiten de technische xxoodhulp hebben opge- i-oepen Volgexxs een bericht uit Haxikau zijn reeds 4400 huizen verfoest, waax-door 20.000 men- schexi dakloos zijn geworden. Het spoorweg verkeer HaxxkauPeiping is door het instor ten van eexx spoorbrug gestremd. Onlusten in Lahore. Menigte viel de militaire politie aan. BOMBAY, 9 Juli (A.N.P.) Uit Lahore wordt genxeld. dat de toestand daar ernstig is. Onlusten zijn uitgebroken en de menigte heeft aanvallen gedaan op de militaire politie. In verband met deze oxxgeregeldheden is de censuur op de pers ingesteld, waarbij de ba zars zijn gesloten. EEN JONGEN AANGEREDEN. Dinsdag begaf het 9-jarig zoontje van den heer G. W., wonende te Nieuw-Vennep, zich in gezelschap van eenige kanxex'aadjes per fiets op weg naar school. Terwijl hij op den Hoofdweg ter hoogte van den spoorwegover gang achter een vrachtauto reeds en plotse ling daarachter vandaaxi kwam, passeerde op hetzelfde oogenblik een auto, waarvan de be stuurder, de heert S. uit Amsterdam, een aan rijding nigt meer kon vermijden. Het jongetje wei'd zoodanig aangereden, dat 't met zijn fiets tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer consta teerde hex-senschudden en bovenbeen-fractuur en achtte overbrenging naar eexx ziekenhuis noodzakelijk, hetgeen geschiedde naar het Dia-oxiessenhuis in Haarlem. De politie stelde omtrent het gebeurde een onderzoek in, waaruit bleek dat de autobe stuurder vermoedelijk geen schuld, treft, FEESTOPVOERINCEN TE HEIDELBERG. De „Rijksfeestspelexi" in Heidelberg begin nen 14 Juli a.s. ixx den heeiTijken hof van het romaixtische Heidelberger slot met de opvoe ring van „Katchen von Heilbi-onn". In de konixxgszaal van het slot zal 17 Juli worden opgevoerd Lessixxg's „Minxxa von Barnhelm" met Kathe Dox-sch in de hoofdrol. Gustaf Gründgexxs speelt den avontuurlijken Riccaut, die zich aaxx „Fraulein Minna" voor stelt als „le Chevalier Riccaut de la- Marlixxièx-e, Seigneur de Pret-au-val, de la branche de Prens d'or., sedert zijn elfde jaar in diexist vaxx den Kerkelijkexx Staat, vaxx de republiek St. Marino, van de Kx-oon van Polen exx van de Hollaxxdsche Statexx-Genex-aal. Nu eexx af- gedaxxkte capitaixxe". De xxaanx Gustaf Grüxxd- gens is met de Duitschè tooneelspeelkuxxst xxauw verboxxden. Als ixxtexxdant van den Staats-schouwb-urg in Berlijn gaf hij dit insti tuut zijxx wereld-beteekexxis. Bij zijxx voorbeel dig exx succesvol werk als ixxtexxdant is Gründg'exxs ook door zijxx prestaties als regis seur en tooneelspeler bekend geworden. Bij de veelzijdigheid zijner exxscexxeerixxg vaxx „Rosexx- kavalier" tot „Koning Lear" toont hij rijkdom vaxx artistieke uitbeeldixxgs-mogelijkheden. Zijn eigenlijken roeixx verwiex-f hij echter door zijxx geniale tooneelspeelkuixst, zoowel in film als ixx theater. Wij herinneren ons zijn aaxxgrijpexxde verpersooxxlijking van den Mephisto ixx Goethe's Faust, zijn elegante en geestige voorstellixxg van den Bolingbroke in „Het glas water", zijxx voortreffelijk spel in de films „de Tunxxel", „York", „Zwarte jager", „Johaxxxxa", „Hoxxderd dagen" en „Het meisje Johanna" (als konixxg). Zijxx kuxxst in de rol van Riccaut in „Mixxxxa voxx Barnhelm" kan als onovertrefbaar geldeix, zoodat deze Heidelbergsche première een der belangrijkste gebeurtexxissen in de wereld der Duitsche tooxxeelspeelkuxxst zal worden. Er zullen xxog opgevoerd worden Goethe's „GÖtz voxx Berlichxxxgen" en Shakespeare's „As you like it" Duitsch: „Was Ihr wollt" waaraan de élite der Duitsche tooxxeelspelers zal xxxedewerken. H. L. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 Juli. Ondertrouwd 8 Juli: N. C. v. d. Werf exx B. C. Voor dexx Dag. Bevallen 4 Juli: J. SombroekZijlstra, z. en d.; M. Bosv. d. Voort, z.; C. M. Hoppen brouwerv. Krinxpexx, z.; 6 Juli: F. Schoor! Boot., d.; A. C. Knookv. d. Berg, d.; G. W. MartensPennarts, d.; 7 M. M. R. Metzeiaar Massiix, z.; K. M. Barnhoorn-Grimmiixger, z.; H. A. VoetlixxkPimxxxelaar, z.; G. M. Pot Lagerweij, z8 Juli A. J. M. GigexxgackRij broek, d.; M. van RijxxD'haene, z. Overleden 6 Juli: B. E., 8 j.t d. v. J. Blaauw, L. Wijngaardstraat; E. C. Krom, 60 j.. Bad huisstraat; T., 2 mxxd., z. v. T. H. Stouten, Westerkracht; P. Speelmaxx, 55 j., Zwaluw- straat; G. MexxsixxgerPape, 48 j., Colenso- straat; 7 Juli: C. J. v. d. Haixx, 9 j„ Gr. Hout straat; E. A. vaxx GilseGallenkamp, 67 j., Kamperlaan; F. Vrij moed, 80 j., Parklaaxx; 8 Juli: B. Jager, 71 j., Delftlaaxx. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 10 JULI Palace: Baby take a Bow. Op het tooixeei: Olga Statis Comp., balance act. 2.30, 7 exx 9.15 uur. Rembrandt Theater: Frühlingsstimnxen. Op het Tooneel: Hadji Sambalo, geheimzin nig cabinet. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: De schaduwexx van de mis daad. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Zijn laatste kans. 2.3-0, 7 exx 9.15 uur. DONDERDAG 11 JULI Groote Kerk: Orgelconcert 34 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6