VOORD ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON MET DE KLAS ER OP UIT WEET U DAT HET NIEUWE KINDJE V R TJ D A G 12 JUE1 1935 VAN ALLES WAT. Luchtig en fleurig' is de mode voor dit zo merseizoen. Fleurig en keurig zijn de mate rialen, die voor de vlotte japonnetjes gekozen worden. Men ziet vooral veel bloemenpatroon- tjes; kleurige bloemendessins op een effen ondergrond. Het spreekt vanzelf, dat de ja ponnen, die van deze materialen gemaakt wor den, eenvoudig van coupe moeten zijn en dat ze vooral niet te „druk" gemaakt mogen zijn. zooals een bekende term zoo duidelijk zegt. Op de eerste teekening ziet u eenige japon nen van gebloemd materiaal. De japon links heeft een breede dubbele kraag en pofmouw tjes. Een strikje aan den hals en een breede gedrapeerde ceintuur zijn van effen stof. Een toefje bloemen aan de ceintuur geeft een zomersch idee. Daarnaast een japonnetje voor jonge meisjes. Bijzonder aardig van dit model is het mouwtje. Een paar ingezette plooistuk- ken in de rok zorgen voor de noodige bewe gingsvrijheid; ook de kraag heeft aan den voorkant een geplooid gedeelte. Ten slotte een japonnetje met een bijbehoorend cape'je van hetzelfde materiaal. Ook deze japon heeft in de ceintuur een kleine corsage. Waren deze japonnen meer speciaal voor jeugdige slanke figuurtjes; de tweede teeke ning laat u een paar modellen zien voor oudere dames. Links: jurk van gebloemde mousseline. Interessant is de mouwoplossing en de halsuitsnijding. Een breede ceintuur vaii donkere zijde vormt de ceintuur, die met een groote strik gesloten wordt. Rechts: jurk van gebloemde georgette. Ook hier is bijzonder veel werk gemaakt van de halsopening en de moüwafwerking. De schui ne lijn in rok en blouse heeft bovendien een slank-makend effect. Een smal ceintuurtje van bandfluweel vormt de voltooiing. De hoeden, die bij deze gebloemde japonnen gedragen worden, kunnen zoowel groot als klein zijn. Dat hangt geheel af van de per soonlijke smaak der draagster. Ik voor mij vind dat bij een gebloemde japon een breed gerande hoed hoort; maar zooals reeds ge zegd, dat is een kwestie van persoonlijk in zicht. En nu de strand kleeding, die tegenwoor dig een geheel op zich zelf staand hoofdstuk vormt in het modeboek der vrouw. We zullen ons echter bij de hoofdzaken beperken; want een bespreking van alle details zou ons te ver voeren. Nog altijd wordt de strandpyjama gedragen en dan meestal met een completeerend jasje of cape'je. Toch is de pyjama niet meer over wegend; want veel zien we ook de strand - jurken met ingewikkelde bandsystemen die er op gei'icht zijn, onze ruggen zoo veel mogelijk bruin te laten worden. Een nieuwigheid, die het vorig seizoen veel opgang maakte en ook dit jaar weer tot een geliefde stranddracht verheven zal worden, is het strandpak met het korte broekje, dat bij voorkeur van vroo- lijke geruite stof vervaardigd wordt. Blousje en pantalon kunnen los van elkaar worden gedragen. Dit is' zeer practisch, want dan kunnen we het blousje in het „dagelijksch leven" op een rok dragen en de pantalon over het badpak aanschieten. Bij deze pakjes wordt meestal een groote hoed van luchtig stroo ge dragen, terwijl de voeten in sandalen gestoken zijn. Veel werk wordt er dit jaar gemaakt van badjassen. De badcape vaxi eenige jaren ge leden is bijna geheel vaxi het strand verdwe nen en het is te begrijpen; want ze waren onpractisch. Een jas met diepe zakken en wijde mouwen is practischer en warmer. Het algemeen gebruikte materiaal is badstof die tegenwoordig ook al in gegarandeerd wasch- en lichtechte uitvoeringen in den handel is. Saxxdalen en strandschoenexx ziet men in alle soorten. De meest eenvoudige bestaaxi uit een houten zooltje, een band den voet en riempje om den hiel. We laten hier de beschrijvixig volgexi van eenige aai'dige modellen van peignoix-s. No. 556: aardige peignoir van soepele ci'êpe- stof, gevoerd en gegarneex-d met een fleurig geruit stofje. Benoodigd matei-iaal: 4 meter van 100 centimeter bx-eedte en voor de voe ring evexxveel. No. 555: ochtendjas vaxi soepele zijde ge garneerd met satijn in eexi donkerder kleur. Bexioodigd materiaal: 3.75 meter zijde van 100 centimeter bi'eedte en 1 meter crêpe satijn voor de garneering. Deze patronexi zijn in alle maten tegen den prijs vaxi f 0.38 per stuk te verkhengen bij het bureau van dit blad. Bij den prijs wordt 6 ets extra berekend voor porto-kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patroxien duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ver langde maat, d.w.z. boven-, taille-, heup- wijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo nauw- keux-ig en volledig op te geven; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opstu ring. Ex- gaat geen dag voorbij of men passeert autobussen met juichende kinderen erin: een schoolreisje. Hetzij dat zij vroeg ixi den morgen er op uit trekken naar Utrecht. Gelderland of eexi andere oxibekexide en daardoor verrukke- lijk-aantrekkelijke streek, of dat zij later op den dag dezen kant uit komen, altijd zijn zij fleurig exi opgewoxiden vroolijk om het feeste lijke van met de klas uit te zijn, zoo xnaar op een schooldag en toch niets anders te hoeven doen dan plezier xnaken. Juist om die tegexi- stellixig is dit festijn nog heex-lijker daxi elk ander uitgangetje, en het i-s dan ook geen wonder dat de volwassenen die meegaan, hoe vermoeiend het ook is, zelf veel plezier ixx de vreugde hebbexx. Met de vele veranderingen op de scholen, zijn ook in de pretjes voor de kinderen heel wat axxdere toestanden gekonxexx. De vorige gexieratie kexide geerx reisjes op de lagere school; een enkelen keer werd op de H. B. S. een fabriek of eexx museum of Ax-tis bezocht, maar daar bleef het dan ook al bij. De eenige gelegenheid dat de klas eens in zijn geheel uitging, was wanneer op een partijtje van een der klasgenooten iedereexi gevraagd werd maar dat heeft als pretje dan toch" al weer een heel andex*en ondergrond. Toch werd er in diexizelfden tijd in een pro vinciestadje ieder jaar eexx groot schoolfeest gegeven: alle openbare sclxolexx gixxgen xxxet «elkaar eerst een boottocht nxaken. dan op de plaats vaxx bestemmiixg xxaar speeltuixxen, onx daarxxa weer terug te varen xxaar huis. Tot voor kort was dat nog zoo, maar vijf en twixx- tig jaar geledexx was dit het toppuxxt van ple zier: met de school uit! De klas gaat naar Rhexxen, xxaar het dieren park, exx iedereexx heeft het over de duizend krokodillexx. Hoe is het geweest, vragen we bij het te rugkomen. Geweldig veel pret gehad, maar de kroko dillen warexx zoo sloom, is het antwoord. Een andere klas gaat naar Arxxhem exx om geving, en we hooren met moeite een paar bijzonderheden, al wetexx we dat.de tocht zeer geslaagd was. Waar zijn jullie dan allemaal geweest in Arxxhem, vragexx we. O, dat wetexx ze xxiet px-ecies, xxxaar de rutschbaaxx iix die eexxe speeltuin was veel fij ner daxx die ixx de axxdere exx verder krijgen we xxiet te hoorexx. Eén klas is xxaar Volexxdaxn en Markexx ge weest: eexx kleixx jongetje vixxdt zeer beslist Volexxdam het mooist exx het leukst. Als we daxx probeeren uit te vindexi wat de redexx vaxx die voorkeur is, blijken zij daar zooveel lekkers gehad te hebbexi. Een ander gezelschap is xxaar den afsluitdijk geweest en ééxx der joxxgexxs weet px-ecies welke plaatsexx exx plaatsjes zij gepasseerd zijn en hoeveel kilometer de autobus gereden heeft. Eexx meisje heeft op haar schoolreisje van moeder wat geld meegekx-egeix onx. als het xxoodig is, xxog een exx axxder vaxx te kunnen koopen: wat ze overhoudt xxxag ze in haar spaarpot doexx. Ze koxxxt met twee cexxtexx te rug, maar ze heeft daxx ook voor de heele fa milie wat meegebracht, alsof zij een week minstens op reis was geweest. Zelfs vader heeft ze niet vergetexx. Het mag dan al waar zijn dat in dezexx tijd van het jaar de eene helft vaxx Nedei'land de andere helft examineert, bij al dat gezwoeg komen toch ook veel px-ettige dingen en de schoolreisjes vormexi daar eexx belangrijk deel van. E. E. J.-P, HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: tomatensoep. blinke vink, bloemkool met witte saus, ge kookte aardappelen; sneeuwpudding: fruit. Maandag: lxai-de eieren, spixiazie, gekookte aard appelen; chocoladepudding met vanillesaus. D i ix s da g: osselapjes, postelein, gekookte aardappe len; rabax*ber. biefstuk, andijvie, gebakken aai-dappelen; griespudding. Donderdag: roastbeef, snijbooneix, gekookte aardap pelen; bitter koekj espudding. Vr ij d ag: gebakken bot, sla met eieren, aardappel balletjes; caramelpudding. Zaterdag: kalfsgehakt, worteltjes met peulen, ge kookte aardappeleix; kai*nenxelkpap. ...om Uw afgedragen handschoenen weer mooi zwart te krijgen, U xxiets anders hoeft te doen, daxx een theelepel goede amandelolie te vermengen met 6 a 8 druppels diepzwarte inkt; daarxxa strijkt mexx met een zacht pen seeltje dit mengsel over de kale plekjes en laat dan de handschoexxen op een stuk papier drogen! als U ixx twijfel is, of men U natuurboter of margarine verkocht heeft, U dat op de vol gende wijze kunt nagaan? Op een onbeschre ven stuk papier verbraxxdt U een kluitje boter. Ixxdien het nu natuurboter is, zal het eexx geurige, fijne reuk verspreiden; terwijl mar garine branderig riekt en een eigenaardige vetlucht verspreidt. ....om de vischlucht van Uw handen te krijgen, U ze eei-st xxxet fijn zaxxd goed iix moet smeren, ze daarxxa met koud water naspoelen eix ze tenslotte met mosterdpoeder droog wrij ven! Dan is de lucht absoluut verdwenen. ....mexx uienlucht van de handen verwij dert, door eexxige druppels salnxiakgeest ixx 't wasclxwater te gooiexx exx de handen daarin zorgvuldig af te wasschen! bij sterkriekende stoffen, (zooals lever- ti-aan, exxz) men de handen schooxx maakt met gexxxalexx mosterdzaad! rieten nxattexx vaak schooxxgexxxaakt moeten worden, axxders kaxx xxxexx ze dadelijk weggooien? Het beste doet ïxxexx dit door ze te schuieren met eexx harden borstel, die gedoopt is ixx warm water, waarin eexx handvol zout is opgelost. VRUCHTEN WASSCHEN Wanneer het veel geregend en gewaaid heeft kuxxxxexx vruchteix soms erg modderig en vuil zijn vooral aardbeiexx die zoo laag bij den groixd groeien. Mexx zou dan weleexxs gexxeigd zijn om de vruchten in ruim water eenigen tijd te latexx weeken, zoodat vuil exx zaxxd gele- gexxheid hebbeix om los te laten exx naar dexx bodem te zakken. Dit komt de vruchten echter niet ten goede door veel wasschen of laxxg ixx water staaxx ver liezen zij hun fijxxexx gexvr exx daardoor hun smaak. Het is daxx ook beter wanixeer er veel zaxxd aan is blijven hahgeiij om de vruchten desnoods onder de openstaande kraan vlug af te spoelexx exx de exxkele die ook op deze manier niet schooxx te krijgen zijn, weg te doexx. Ieder die zelf weleexxs vruchten ixx den tuin heeft gehad, weet dat zij nooit lekkerder zijn dan direct vaxx boom of plant, en al is daarop ook wel het extra-versche exx het zoxxdoor- stoofde vaxx ixxvloed, het xxiet behoeven was schen vaxx de vruchten speelt ook een groote rol. Waxxt dat blijft altijd toch maar eexx nood zakelijk kwaad dat zooveel mogelijk xxxoet wor den beperkt. Exx onxdat het „vies" zou zijxx, be hoeft xxxexx het xxiet te latexx, want zelfs tien keer wasscheix xxeeixxt xxiet axxders weg daxx stof exx zaxxd, maar geen bacteriën. DE PRINS ONTVANGT BEZOEK Vanmorgen bexx ik al heel vroeg op stap ge gaan; eexx verwijtend telefoontje van Mieke was de oorzaak. „En nou weegt hij al 15 pond, en toexx je hem voor 't laatst zag was hij nog geexx tien!" Bij de stoep speelde Mimi. Mimi is het vijf-jarig buurmeisje, en om dat ze zoo'xx genoegelijk zoxxxxig toetje heeft, xxxoet ik wel even blijven staaxx onx haar goeiendag te zeggen. Veel succes heb ik xxiet; hoe kun je ook, als gewoxxe „vreemdelinge" de attracties vaxx eexx rood exx een blauw poeder- doosje met vier kralen, te niet doexx. Ik belde dus xxxaar aan, exx daardoor won ik het pleit. Dadelijk was ze ééxx en al belaixg- stellhxg. uGaat u naar 't kleixxe kixxdje?" vroeg ze, exx toexx: „Hij is al zóóóóó groot, en ikke mag xxxet hem buiten spelen als hij kan loo- pexx, en daxx is hij ook eexx beetje vaxx mij." Toen ging ik natuurlijk met extra lxooge verwachtingen xxaar binnen. Meteen regel recht xxaar de babykamer, eexx genoegelijk zoxxxxig kamertje, waar meer daxx twintig- plaatjes exx teekexxixxgetjes hingexx, zorgvuldig door 't moedertje vex-zaxxxeld. Er was een pracht vaxx een bakker, u weet wel. die met de zeven kleine bakkertjes een groote bruids- taart voor de prinses bakt. En er hingen plaat jes vaxx Mabel Attwell. vaxx blozende dikke kindertjes, en series xxxickey's exx negertjes. Ixx dexx hoek stond eexx speeltafeltje; behalve eexx vrachtauto, een race-auto en drie teddybeeren lag er nog een verzameling rammelaars, ge kleurde ballen, balletjes en een wollexx konijn tje. „Het prinsje" was juist wakker geworden, maar dat werd ook tijd. want het badje was al volgeloopen exx op temperatuur. Er lagen spoxxzexx exx wasch-lxandjes, watjes, fleschjes en poederdoozen klaar. Roze exx witte wolletjes gixxgexx uit en op een groote zachte badhand doek kwam eexx kraaiend exx spartelend bun deltje meixsch te liggen. Toen kwam-de moei lijkheid om op eJk plekje van dit perpetuum mobile wat zeep te smeren, 't Jochie werd hoe langer hoe gladder, en rolde van links naar rechts over de aaxxkleedtafel. .Luister" juichte het verrukte moedertje, en ixxderdaad! Na een werkelijk belachelijke gri mas van het glimmende kleine xxeusje, klonk eexx lang xxiet onverdienstelijk „Tsjiè" gevolgd door eexx verwijtexxd „tsjètsjè" wat beteekexx- de „Waarom stoppexx jullie groote menschexx toch altijd prik-prik-zeep in mijn neusje". Maar dit was allemaal xxog maar de inlei ding tot 't groote feest; het waterfestijn. Natuurlijk vond ik 't dol om 't joch zoo te zien spartelen, nxaar ik kan u verzekeren dat 't xxiet mee viel! Nauwelijks had ik me over het badje gebogen of plèns zei 't linkerpootje, en ik koxx een badhaxxddoek nemen onx m'xx gezicht af te drogen. De muren dropen, exx de grond droop! Het water ruischte exx plaste, het golfde en stroomde om een oceaaxxtje jaloersch op te maken. Jochie plaste en plaste. Hij juichte en trap pelde, hij fietste, hij hoepelde, hij sprong exx hij draafde. Maar aaxx alles komt een eixxd, en de oixverbiddelijke moeder rolde hem in de droge warme handdoeken. Voorzichtig het hoofdje, xxxet de smalle ïxatte krulletjes, de kleine rinxpeloortjes en het eigenwijze knobbeltje dat mama „xxeusje" noemt. Het halsje, de armpjes, exx toen werden 't ruggetje exx 't buikje gewreven tot ze warm, exx tiixteiig-roze warexx. Prinsje juichte exx spartelde. De badhanddoek daalde af tot de kixietjes, tot de voetjes, ééxx groot teentje, drie kleinere, en het garnaleix teentje. Toexx was 't uit. De sclxoone kleertjes gingen aaxx. we kregen xxog eexx kxxipoog, eexx zonnige volle glimlach, eexx gestameld geluidje.... exx wég warexx de groote blauwe kijkers. Op een rond kussentje, met witte lakentjes, en blauwe dekentjes lag 't kopje. Eexx handje dwaalde af naar het mondje.-... een zuchtje, en jochie sliep. Een zonnestraal tcoverde een glimplekje op de rammelaar.... de mooie zilveren ramme laar met belletjes; 't eerste cadeau van groot-' vader, H. v. d. S. ZAKDOEK-SACHET. Zakdoek-sachets zijix den Iaatstein tijd een. weixxig uit de ïxxode geraakt' en dat is zeer jammer; waxxt sachets zijn allerliefste dings- kes die ixx de lixxgeriekast van geexx enkele vrouw mogen oixtbreken. Geparfumeerd nxet het specifieke parfum vaxx de eigeixaresse, gevexx ze een delicaat geurtje af aaxx de zakdoekjes, die er in opge borgen woi'dexx. Een sachet is bovendien een buitengewoon geschikt voorwerpje om cadeau te gevexx. W-e kunnen het met weixxig moeite en met wei nig kostexx zelf vervaardigeix. Ben sachet, dat we zelf nxaken ziet er ongelooflijk luxueus uit en kost'toch weinig nxatex'iaal. Willen we het hiernaast afgebeelde model vervaardigen, dan hebbexx we daarvoor noo- ,dig: Eexx rechthoekig stuk rose.-of witte-crepe de Jchine van 18 bij 36 centimeter en eexx even groot stuk gewatteerde exx dooi-gestikte satijn, voor de voering. Bovendien hebbexx we 2.20 meter satijn-lint vaxx dezelfde kleur als het crêpe de chine noodig. We begixxnen de hoeken van het sarijtxx en de crêpe de.chixxe aaxx de hoeken af te ron den, zooals dat op de teekening staat. Dan naaien we met kleine overhandsche steken voering en bovexxkant tegexx elkaar. Om de steken te verbergen, rimpelen we het lint nxet zorg op den bovexxkaxxt eix xxaaiexx het er op. Vooral de ruimte gelijkmatig verdeelen. Voor we dat echter doen, ïxxakexx we eerst de garxxeering op dexx bovexxkaxxt vaxx het sa chet. Het wegloopende kuiken is vaxx zacht, geel fluweel, opgevuld met eexx weixxig watten om net eexx beetje bol te doen staaxx op het crêpe de chixxe geappliqueerd. Het kuiken wordt er eei'st op gex'egen;; daarover maakt mexx een steelsteekje exx tenslotte feston neert met het geheel met zwarte zijde. Met zacht-groene zijde borduren we den grond, waarop het kuikexx loopt; ook nxet een st-eeksteek SCHOONHEIDSMIDDELEN ZIJN TEGENWOORDIG ONONTBEERLIJK Een öiigepoederde neus geldt xxiet xxxeer als teekexx van deugd; evenmin als afgebrokkel de xxagels met eexx zwart randje teekenen. zijn vaxx bijzondere flixxkheid. Werken in beroep of ixx huis, weixxig tijd hebbexx voor lichaamsverzorging exx toch de handen en de jeugdige teixxt hebben van een luxevrouw; dat is de echte flinkheid van tegenwoordig! De husivrouw, die in huis met grove handschoenen aan en een doek om het geonduleerde haar, stofdoek en plumeau hanteert; de in beroep werkzame vx'ouw, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat geen secoxxde aaxx zich zelf kaxx denken; zij willen exx moeten, als ze de eischexx van den mo dernen tijd begrijpen, ook uiterlijk „dame" zijn. Water en zeep, de veelgeprezen middelen van oxxze gi'ootnxoeders, zijn niet meer vol- doeixde, voor de moderne huidverzorging. Crème en poeder zijn onontbeerlijk gewor- dexx. Na het wasschen moet het gezicht met een groven haxxddoek flink afgewreven wor den, het bloed moet er door stroonxen, dan blijft de huid rimpelloos en jeugdig. Eexx eexxvoudig en goedkoop middel om dé poriën schoon te xxxaken, kan men zelf xr.aKen uit: evexxveel citroen, eau de cologne en water. Het is r— -udiger goedverzoxgde handen te hebben in den zomer, daxx ixx den winter. Gesprongexx en ruwe handen geneest men het beste met glycerine. En waarom zou men niet weer die kleine, coquette mofjes gaan gebruiken? Die zijn weer erg in de ïxxode gekomen en bovendien^ alles is beter dan ruwe, gesprongen, winter handen.. i

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8