Overpeinzingen van een Gecommitteerde. Nog duurt de spanne tijds voort, waarin de feene helft van het Nederlandsche volk de an dere examineert. Dat een schier tropische hit te de schoollokalen thans vervult is geen be zwaar. Ons volk versaagt nimmer, ook niet in deze beproeving, en evenals de renners in de Tour de France trotseert het. al examinee rend en geëxamineerd wordend, iedere weers gesteldheid. Naast den eigenlijken examina tor en de(n) examinandus(da) zetelt die nu- eenmaal-onvermijdelijke derde: de gecommit teerde. Ook mij heeft men weer eens gecom mitteerd. Het is een zeer eigenaardige positie. Men Zit erbij als „Dritte im Bunde", zich nochtans welbewust, dat men door de beide andere bondsleden minder als medelid of medefir mant dan wel als lastig dwarskijker be schouwd moet worden. Men werpt zich plot seling in een sfeer, waarin leeraar en leerling gedurende vijf of meer jaren samen gewerkt, geleefd, vaak gestreden hebben om een drage lijke verstandhouding met de Wetenschap tot stand te brengen. Zij hebben elkaar lee- ren kennen, vaak leeren waardeeren. Een ze kere band is tusschen hen gegroeid. Plots plaatst zich nevens hen deze onbekende man, de gecommitteerde, aangewezen buiten hun macht en buiten hun wil, en gaat het resul taat van jaren arbeids in een half uur mee beoordeelen. Dit kan niet aangenaam zijn. Ook is het vaak lastig te weten, wat men aan hem heeft. Er zijn gecommitteerden van jarenlange „standing"; die dus een zekere reputatie van mildheid of preciesheid of gestrengheid heb ben verworven. Althans bij den leeraar; de leerling heeft er maar een vage en soms hee- lemaal geen notie van. Er zijn ook spiksplin ternieuwe gecommitteerden onbeschreven bladen. En dan zijn er tenslotte die twee soor ten: de profs en de amateurs. Behoorend tot de laatstgenoemde categorie, wil ik gaarne uiting geven aan mijn eerbied voor de eerste. Vaak zijn de profs proffen, en dan stijgt die eerbied en voelen wij amateurs ons extra- gevleid door het feit, dat een welwillende op vatting ons gelijkelijk met deze mannen als Deskundigen bestempelt. Als Dritte im Bunde is de beroepsman on getwijfeld minder sfeer-verscheurend dan de amateur. Althans voor den leeraar. Hij is „nourri dans le sérail", hij hoort bij het on derwijs, maar hij is ook wel heel erg deskun dig. Daarom vermoed ik dat de leeraar vaak, en de leerling altijd, ons amateurs boven hem prefereeren. Dit ondanks onze atmosferische tekortkomingen, die ons in de positie brengen van ,,a blot on the landscape" (ik ben name lijk thans gecommitteerde bij EngeLsch, en moet dit even laten merken). In den aanvang van dit opstel, waarmee ik al thans een zesje bij u hoop te halen, heb ik het bekende woord geciteerd: de eene helft van het Nederlansche volk examineert de andere. Welnu: krachtens hun verladen, hun histori- schen groei en zoo behooren de beroeps- giecommitteerden tot de eerstgenoemde helft, en wij amateurs zitten daar nu ook wel in, maar voelen ons eigenlijk een beetje overloo kers uit de andere afdeeling. Herinneren wij ons onze eigen examens niet? Wel degelijk! "Stelen onzer doen ze af en toe nog eens in ^nachtmerries over. Hebben wij ons, voordat het Openbaar Belang en de Nationale Plicht ons tot deze zonderlinge taak riepen, ooit exa minator gevoeld? Nimmer! Behooren wij niet, krachtens aanleg en ervaring, tot die tweede helft die jaarlijks in waarlijk-nationale-defen- sieve positie verkeert: de examinandi? Na- jtoairlijk! •Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ik moet erkennen dat ik meer dan eens, bij de vaststelling van het cijfer in gemeen schappelijk overleg met den leeraar, „aan den hoogen kant" gestaan heb terwijl hij zich aan den lage bevond. Dit is niet bepaald tie positie die de Wetgever zich tot uitgangs- ïsmt van zijn gedachten koos toen hij het Instituut van Gecommitteerde schiep. Maar gelukkig was hij, de Wetgever, er niet bij, dn aan een verbod van „deze figuur" (zooals ze in Den Haag zouden zeggen) heeft hij Slimmer gedacht. Dus geeft zijn ondoordach te elasticiteit ons de kans, zoo af en toe eens tic rollen om te draaien. Dat deze kans zich überhaupt voordoet pleit overigens voor des leeraars plichtsgevoel, en voor des gecom mitteerden ruime opvatting en trouw aan Zijn historische „partij". Het luisteren naar de vragen, die de leeraar stelt, is wel eens wat eentonig. Het luisteren naar de antwoorden, die de leerling geeft, is wel eens pijnlijk. Zijn fluisteren zoowel als zijn andere uitingen van nervositeit schep pen een spanning, die de gecommitteerde, als niet-belanghebbende, nu eenmaal niet geheel meebeleven en dus ook niet altijd genieten kan. Maar af en toe, als hij het antwoord zelf ook niet precies weet (hetgeen, onder ons ge zegd, wel eens voorkomt) deelt hij er een beetje in en trekt iets van het cijfer af, dat-ie onwillekeurig zichzelf tracht te geven. En als het einde der beproeving nadert verheugt-ie zich op de blijde gezichten bij de uitreiking der diploma's, en de felicitaties waaraan-ie méé mag doen. Want zoo, tenslotte, is-ie. R. P. BEVERWIJK DIENSTPICHT. Aan den dienstplichtige dezer gemeente van de lichting 1935, N. M. D. Kaper, laat stelijk dienende bij het korps Luchtdoel ar tillerie, is ontslag uit den dienst verleend wegens gebreken HALFWEG 2KENNEMER ZWEMCLUB (0—4). In het Halfwegsche zwembad heeft de Ken- nemer Zwemclub een flinke overwinning weten te behalen op Halfweg 2. Tot aan de rust werd de score blank ge houden. Co Verheijst opende na rust met een flink schot vanaf het midden en weldra volgde nummer twee na fraai aangeven van v. d. Lem naar Adrichem, die schitterend opzwom en doelpuntte. Na eenig geharrewar voor het Halfwegdoel kreeg K. Z. een vrije worp te nemen, die door de Bruijn in een doelpunt werd omge zet. Het vierde doelpunt was eveneens van De Bruijn met een krachtig hoog schot. K. Z was over het geheel sterker. De opstelling luidde: De Rooij, B. Luttikhuizen, C. Verheiijst. Halenbeek, v. d. Lem, H. Bruin, Adrichem. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer Gerritsen: een gravure van den Watersnood van 14 November 1775; het doodsbericht van H.M. Koningin Sophia en de .Regelen voor de Jeugd ter Kost- schole" in dichtvorm uit het begin der vorige eeuw en van den heer Blokker, en een antieke koperen presse-papier. ONDERZOEK VERLOFGANGERS. Het jaarlijksche onderzoek van verlofgan gers zal op Dinsdag 23 Juli a.s. in de Nijver heidsschool aan de C. H. Moensstraat worden gehouden. DE HARDDRAVERIJ IN DE BREESTRAAT. In het officeele bulletin van de Koninklijke Ned. Harddraverij- en Renvereeniging is thans de aankondiging van de jaarlijksche harddraverij op Donderdag 5 September a.s. opgenomen. Indien dus nog eenigen twijfel omtrent den datum mocht bestaan, dan is deze door de officieele bekendmaking volkomen opge heven. De op 5 September te houden prijzendra- verij op de korte baan welke met toestem ming van den Rijkswaterstaat weer op de Breestraat zal worden gehouden is openge steld voor alle in Nederland geregistreerde paarden. Aan prijzen zijn uitgeloofd bedragen van f 400, f 200, f 100 en f 50. De maximum afstand voor Nederlandsche paarden is 320 M., voor de buitenlandsché dravers 325 M. De inschrijving sluit op Zondag 1 Septem ber des avonds te acht uur. De loting zal op 5 Sept. des morgens te 10 uur in café „Bellevue" geschieden. Voor de eerste maal zal te Beverwijk achter linten en op commando van de grammofoon plaat worden gestart. De heer B. L. Vaandrager uit Rotterdam zal als starter fungeeren. ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Vanaf Zondag 7 Juli wordt de Zondags- en Nachtdienst der apotheken waargenomen door Apotheek Sepp, Zeestraat 27, telefoon 2036. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. P. Komen en E. M. .Tho mas; G. Paardekooper en M. J. Warmerdam. Getrouwd: P. Weststrate en B. J. Verbrügge. Bevallen: G. C. Bakker—Sanders, d.; M. F. SnijdersTervoort, d.; J. Koop mansVeen- stra, z. Overleden: C. J. Nieman vr. oud 58 j., wo nende te Velsen, gehuwd met D. Furen; M. de Ruiter, 68 j., vr. echtgenoote van C. A. van Velthuisen, wonende alhier; levenloos aange geven dochter van J. L. van Leeuwen en R. Akkerman. BEVOLKING. Ingekomen: H. A. van der Wijst gez. bloembollenkwee- ker Meerstraat 102 van Wijk aan Duin. S. H. Ulehake dienstbode Breestraat 97 van Schaerberg. I. Moerland schilder Boe weg 11a van Wijk aan Duin. J. M. Oudesluis schilder Boeweg 11a van Wijk aan Duin. D. de Groot dienstbode „Westerburcht" van Velsen. A. van Oijen, zonder Peperstraat 44 van Oss. J. M. E. Bruning liefdezuster Peperstraat 44 van Amsterdam. C. Reehorst gez. kruidenier Nieuwstraat 11 van Wijk aan Duin. Wed. A. van den KommerWindt gez. zon der Patersweg 40 van Wijk aan Duin. Vertrokken: H. Greuter gez. arbeider naar Amsterdam Kalkmarkt 11. C. Rijnders zonder naar Amsterdam Vecht- straat 139 I. A. J. van Westerop zonder naar Amsterdam 3e Oosterparkstraat 204. H. M. Dekker zonder naar Amsterdam 3e Helmerstraat 76 I. A. W. en J. P. Bremmers zonder naar Haar lem, Regentesselaan 10. W. C. Goeman liefdezuster naar Oss St. Margarethagesticht. Slot A. E. winkeljuffrouw naar Amsterdam Ceintuurbaan 236 I. Muller G. mach. houtbewerker naar Haar lem, Brouwerstraat 73. OVERGANG AANVULLINGSRESERVE. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October as. naar de aanvullings reserve overgaan: a. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de lichting 1920, met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd. b. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1920 de eerste oefening hebben be ëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan. HINDERWET. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ingewilligd het verzoek van de Naamlooze Vennootschap Autobedrijf voor heen A. B. van de Wint, alhier Om in het perceel, gelegen aan den Rijksstraatweg, plaatselijk genummerd 17, een machinale autoherstelplaats te mogen inrichten. PERSONALLY. Voor het examen nuttige handwerken slaagde aan de St. Jozefskweekschool te Bergen mej. A. W. Spanjaard, te Beverwijk. UITBREIDING VAN HET LEDENTAL. Het bestuur van de Harddraverijvereeniging „Beverwijk en Omstreken" heeft aan ver scheidene ingezetenen een circulaire gericht, waarin zij worden uitgenoodigd tot de ver- eeniging toe te treden. De Harddraverijver eeniging is vooral in den loop der laatste jaren uitgegroeid tot een organisatie, die voor het plaatselijk gemeenschapsleven groote betee- kenis heeft gekregen. Wij herinneren b.v. aan de belangrijke geldbedragen, welke de Hard draverijvereeniging jaarlijks beschikbaar stelt voor talrijke liefdadige instellingen en chari tatieve vereenigingen, het beplanten van de gazons in de Breestraat met roode geraniums enz. Door de thans ingestelde actie hoopt het bestuur te bereiken, dat het aantal leden in belangrijke mate zal stijgen. De Harddraverij vereeniging heeft zich een steeds groeiende populariteit verworven, zoodat de actie stellig wel aan het gestelde doel zal beantwoorden. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den aan het einde dezer week in totaal 563 werkloozen ingeschreven tegen 545 in de vo rige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 34-0 (vorige week 338). Wijk aan Duin 199 (190) en Heemskerk 24 (17). DE HARDDRAVERIJ OP 5 SEPTEMBER. In het officieele bulletin van de Kon. Ned. Harddraverij- en Rennersvereeniging is thans de aankondiging van de jaarlijksche hard draverij op Donderdag 5 September a.s. op genomen. Indien dus omtrent den datum in verband met het samenvallen met de draverij te Heemskerk, die op denzelfden dag werd vast gesteld, nog eenigen twijfel mocht hebben be staan, dan is deze nu door de officieele be kendmaking volkomen opgeheven. De op 5 September te houden prijzendrave- rij op de korte baan, welke zooals bekend is, met toestemming van den Rijkswaterstaat weer op de Breestraat zal worden gehouden, is opengesteld voor alle in Nederland geregis treerde paarden. Aan prijzen zijn uitgeloofd bedragen van 400, 200, 100 en 50. De maximum afstand voor Nederlandsche paar den is 320 M., voor de buitenlandsche dravers 325 M. De inschrijving sluit op Zondag 1 September des avonds te 8 uur. De loting zal op 5 Sep tember des morgens te 10 uur in Café „Belle vue" geschieden. Voor de eerste maal zal op de Beverwijksche draverij achter linten en op commando van de gramofoonplaat worden gestart. De heer B. L. Vaandrager uit Rotterdam zal als starter fungeeren. HET LUNAPARK GEOPEND. Heden-, Zaterdagmiddag zal het Lunapark aan den Verlengden Munnikenweg haar poorten voor het publiek openen. Toen wij Vrijdagavond op het uitgestrekte kermister rein nog even een kijkje namen, stonden de talrijke groote inrichtingen, spullen en kra men reeds kant en klaar opgebouwd. Naast de algemeen bekende kermisvermakelijkhe den heeft de firma Hommerson en Vermolen ook eenige nieuwe inrichtingen naar Bever wijk gebracht, die zich stellig wel in de be langstelling van het publiek zullen verheu gen. De molen met zeilbooten b.v., die in snelle vaart rond den goed nagebootsten„Bran daris" tollen, zal menigeen de gelegenheid bie den tot een onderzoek, of men vatbaar is voor zeeziekte. De enorme Wembley-attractie ontbreekt dit jaar, maar daardoor kwam er meer ruimte vrij voor diverse kleinere inrichtingen. Te vens werd de kermis overzichtelijker. De enorme achtbaan is aan een der zij kanten van het terrein opgesteld, evenals de steil wand, waarin de motorrijders hun ge waagde experimenten zullen uitvoeren. Ook het Nederlandsche circus .-Henny" dat nog kort geleden in Beverwijk goede voorstel lingen gaf, heeft in het Lunapark een plaatsje gekregen. Voorts zijn ook de groote auto.-skooter, de Emotiebaan en de Hippodrome weer van de partij. Zoo vormt het Lunapark weer een complete kermis, waarop oud en jong ver maak zal kunnen vinden. Voor de komende kermisweek heeft de di rectie van het Lunapark nog eenige feest avonden georganiseerd. Evenals vorige jaar zal op het terrein o.a. een avondvuurwerk worden ontstoken. Zooals wij reeds berichtten komt een deel der entree gelden ten goede aan het Crisiscomité van Wijk aan Zee en Duin. ZWEMBAD „ADRICHEM". In de afgeloopen week werden in het zwembad „Adrichem" 2457 baden genomen. Het hoogste aantal werd Donderdag met 798 baden bereikt. MARKTBERICHTEN. Vereenigde Veilingen Kennemerland en Vrije Veiling. 12 Juli 1935. Breekpeen per kist 4050 Spinazie per kist 4550 Sla per kist 1555 Postelein per kist 1220 Andijvie per kist 1525 Wortelen per bos 24 Rabarber per bos lVz3 1/2 Peterselie per bos 23 Selderie per bos 23 Uien per bos 1IV2. Bloemkool le soort per stuk 1015 Bloemkool 2e soort per stuk 57 omaten per K.G. 38 Doppers per K.G. 511 Capucijnders W per K.G. 411 Capucijnders B per K.G. 412 Raspers per K.G. 814 Peulen per K.G. 622 Sn ij boonen per K.G. 2540 Dikke boonen per K.G. 3d34 Tuinboonen per K.G. 2Vz6 Komkommers per stuk 23 1/2 Aardbeien per slof 4074 Frambozen per doosje 1624 Kruisbessen per K.G. 3035 Perziken per stuk 28 Druiven per K.G. 5660 GECOSTUMEERDE WEDSTRIJD. Het Wijk aan Zeesche elftal, dat Donder dagavond 8 uur in 't Sportpark te Beverwijk den gecostumeerden wedstrijd zal spelen tegen D.E.M. is als volgt samengesteld: Doel: J. Paap. Achter: L. Snijders, N. Durge. Middenlinie: Jac. v. d. Mey, G. Zuiderduin A. Warmerhoven. Vóór: G. Snijders, G. v. der Mey, P. de Win ter, L. v. d. Meij, N. de Boer. Deze spelers vertegenwoordigen op 'n enkele invaller na het le elftal der R.K. Voetbalver- eeniging „Excelsior". ZSTEED'Ï'G Ï3 JUEÏ 1935 WIJK AAN ZEE DE BRANDWEER. Zooals onze lezers zich zullen herinneren brandde eenige weken geleden aan den Kui kens weg een woonhuis tot den grond toe af. De brandweer kon aanvankelijk niets uit richten. omdat de gemeente in die omgeving niet over brandkranen beschikt. De slangen bleken niet te passen op de brand kraan van Heemskerk, zoodat de brandweer ook nog om andere slangen bij de naburige gemeen te „leentjebuur" moest spelen. Intusschen brandde het huis als een fak kel en bij alle pech waarmede de brand weer te kampen had viel het niét te ver wonderen, dat er niets meer te redden viel, toen eindelijk twee bescheiden waterstraal tjes geproduceerd konden worden. Duidelij ker demonstratie van de onmacht van de Wijk aan Duinsche brandweer was moeilijk denkbaar. Het spreekt vanzelf, dat men dit niet kan wijten aan de manschappen, die nu eenmaal geen beter materiaal tot hun be schikking hebben. De bevolking van Wijk aan Duin heeft zich in snel tempo uitgebreid Allerwegen heeft de bouwnijverheid gewoed en waar tot voor enkele jaren hier en daar een tuinderswoning werd aangetroffen, daar is nu een aaneengesloten bebouwing verre zen. De onderscheiden gemeentelijke dien sten hebben met deze snelle bëvolkingsaan- was geen gelijken tred kunnen houden. De gemeente heeft steeds gróöte zuinigheid be tracht en ook in ce jaren, dat het nog kon, werd verzuimd de maatregelen te treffen, die later voor de veiligheid van de burgerij noodzakelijk zouden blijken Het gevolg van deze zuinigheid werd, dat de gemeente thans van de regeering afhankelijk is. Zoo zal dan ook een aanzienlijke verbetering van de brandbluschmiddelen wel "tot de vrome wen- schen blijven behooren. En dan denken we nog maar niet aan een automobiel-brand spuit, die in deze uitgestrekte gemeente vol strekt geen weelde zou zijn. Intusschen heeft toch ook het gemeente bestuur ingezien, dat een toestand, zoöals die aan den Kuikensweg bestond, niet langer bestendigd kan blijven. Er zal althans een brandkraan worden geplaatst, zoodat tegen een herhaling van de gebeurtenissen bij den brand van enkele weken- -geleden de meest voor de hand liggende maatregel is geno men. EXAMENS EN BEVORDERINGEN. Onze plaatsgenoote E. dc Ble behaalde het einddiploma der Huishóud- en Industrie school te Beverwijk. Bevorderd van de 2e naar 3e "klasse der Duin wij kschool voor Chr. U.LO.: M. J. Velle- koop; van de le naar 2e klasse: J. v. d. Velde. GEVONDEN VOORWERPEN. Een sportriem, een sleutel, een damestasch een zwarte heerenschoen, een sleutel en een bruine kindersandaal. De chef-veldwachter verstrekt inlichtin gen. DROOGTE DOET GROOTE SCHADE AAN 'T GEWAS. De ongekende droogte, gepaard gaande met de groote hitte van de laatste weken doen groote schade aan 't gewas. In 't bijzonder hebben de aardappelen en de boonen daarvan te lijden. Op vele akkers vertoonen zelfs de late aardappelen duidelijke teekenen van ver droging. Zij die hun aardappelen op vast land gepoot hebben zijn in 'n eenigszins gunstiger positie met hun gewas. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Florentius, z. van J. F. de Wildt en A. Bloedjes. Gerardus Lambertus z. van G. L. Geerdink en M. J. Spekle. Arie, zoon van J. van Rijn en H. W. Ippel. Herman z. van W. J. de Wit en C. M. Dekker. Herman z. van C. van Donselaar en C. M. Kooij. Ondertrouwd: G. A. Tromp en K. J. Bak ker. Overleden: Levenl. kind vaa J. Rozemeijer. en A. C. Jansen. J. M. Dullemans 1 jaar. SANTPOORT De Glocknerstraatweg, de hoogste weg in Midden-Europa, zal spoedig gereed zijn. Men is thans bezig met het laatste stuk. HET CONCOURS VAN „VOX HUMANA". Morgen is het de 2de dag van het Vox Hu- mana-concours. Deze dag belooft voor onze omgeving nog belangrijker te worden dan Zondag j.l., omdat het nu niet allemaal vreemde koren zijn, welke mededingen, daar IJmuiden's Mannenkoor, Spaarndam's Ge mengd Koor, IJmuiden's a Capellakoor en last, but not least „Vox Humana" de tent zul len bestijgen. Hier komt nog bij, dat „Vox Humana" zal trachten het hoogst tot dusver behaalde aantal punten 330 van de 420 te overtreffen en daarop volgens insiders een goede kans maakt, al ontveinst men zich niet, dat Arisz met zijn IJmuiden's Mannenkoor een geduchte concurrent zal zijn en met Zuid- Scharwoude's Gemengd koor onder leiding van P. Pranger en „Koorvereeniging Bergen" on der leiding van Joh. Brands terdege rekening zal moeten worden gehouden. De feestelijkheden zullen worden besloten met het geven van een concert door „Amstel's Werkman" uit Amsterdam onder leiding van Joh. Brands. Dit belooft werkelijk iets buiten gewoons te worden. Het programma der Am sterdammers brengt „elek wat wils": 1. Tan tum ergo. 2. Ave Maria, T. L. da Vittoria, 3. Gebed voor den Tempel, Fred. J. Roeske, 4. Abendfriede am Rhein, M. Neumann,5. Kerst- lied, B. Diamant, 6. Le Rossignol, A. E. M. j Grètry, 7. Hymne a la Nuit, Laurent de Rillé, 8. Salterelle, C. Saint-Saëns, 9. Vlaamsche Kermis. Jan Nieland. Aan dit concert werken mede onze plaats- genooten Lies Hertier (sopraan) en Gr. Frank fort (fluit). SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Vancouver n. Rotterdam 10 (n.m.) te Seattle. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver 10 v. Chris tobal. Nebraska, Rotterdam n. Vancouver 9 van San Francisco. Delf td ijk, Vancouver n. Rotterdam 9 van N--Westminster. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk 12 van Brisbane ts Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZlë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 12 te Genua Meerkerk (uitr.) 12 te Shanghai. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk, 11 van Amsterdam te Hamburg. Randfontein (uitr.) 11 Juli van Aden. Bloemfontein 12 van Rotterdam n. Zuid- Afrika. Springfontein 12 v. Hamburg te Amsterdam. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisondari 10 van Hongkong te Batavia. Tjinegara, 11 van Aboy te Manilla. fTjibadak 10 van Hongkong naar Amoy. JAVA—NEW-YORK LIJN Adrastus, Java n. New-York 10 te Boston. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland (thuisr.) 11 Juli van Bahia. Waterland 12 v. B. Ayres te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Alkmaar, 12 van Hamburg te Antwerpen. Baarn, Chili n. Amsterdam 11 van Liver pool. Calypso. 11 van Gibraltar naar Oran. Ganymedes, 11 van Tanger naar Algiers. Hermes, 11 van Saloniki naar Izmir. Juno, 12 van Amsterdam te Rotterdam. Medea, 12 van New-York n. Port-au-Prince. Oberon 11 van Flume naar Susak. Pluto, 12 Juli van Gothenburg te Aarhuus. Telamon, Jaffa n. Amsterdam pass. 11 Fini- sterre. Theseus, 11 van Amsterdam te Hamburg. Oranje Nassau, Amsterdam n. Paramaribo 11 v. Funchal. Bennekom, Chili n. Amsterdam 10 te Iqui- que. Merope 11 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Orestes 12 v. Cayalla te Volo. Orpheus 12 v. Cathagena te Malaga. Deucalion, 12 v. Alexandrië n. Jaffa. Colombia 12 van Amsterdam n. West-Indië. Nereus. 12 v. Amsterdam n. Santander. Hebe 12 v. Amsterdam n. Kopenhagen. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 30 te Singapore voor dokken, 11 ge reed, naar Miri. Agnita, 9 van Houston n. Rotterdam en Rouaan. Mi tra, 2 te Rotterdam voor dokken. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LUN. Alwaki (thuisreis) 11 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan (thuisreis) 12 van Singapore. Slamat (thuisreis) 12 v. Gibraltar. Blitar (uitreis) p. 12 Ouessant. Dempo (uitreis) 12 v. Marseille. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Madoera, Calcutta n. Vancouver 10 v. Bata via. Silverwillow, 11 van Vancouver te Calcutta. Kota Inten, New-Orleans n. Calcutta, 11 te Pt. Natal. STOOMVAART MU. OCEAAN. Menesteus, Japan n. Rotterdam 12 te Shang hai. City of Batavia, Saigon n. Rotterdam 11 te Cebu. Antenor, Japan n. Rotterdam 11 te Londen. Prometheus, Batavia n. Amsterdam 10 van Colombo. Hector, Japan n. Rotterdam 12- té Eenang. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Poelau Tello 12 v. Amsterdam n. Batavia. Poelau Roebiah (thuisr.) 11 van Marseille. Weer ïn de vaart. Het stoomschip Springfontein, dat ongeveer drie maanden te Amsterdam opgelegen heeft, is weer in de vaart gebracht en wordt nu van een tusschenreis naar Hamburg terugverwacht om in Amsterdam bij te laden voor Zuid- Afrika. Nieuwe toekomst voor de zeilvaart? De uitvinding van den heer Dekker van z.g. stroomlijn wieken heeft ontegenzeggelijk voor al in Noord- en Zuid-Holland een „herleving" van de molens gebracht. Zal binnenkort hetzelfde van de zeilschepen gezegd kunnen worden? Indien men het vol gende bericht uit Stockholm mag gelooven, is men geneigd deze vraag in bevestigenden zin te beantwoorden. De bekende Zweedsche ingenieur Frederik Ljungström, uitvinder van de Ljungström tur binelocomotieven met stoom-voorverwarmers, verklaart n.l. dat het nieuwe zeil en de nieuwe mast, die hij heeft uitgevonden, zullen leiden tot een herleving van de zeilscheepvaart, al thans voor zoover het betreft de vrachtvaart, die niet aan vaste tijden van aankomst is ge bonden. De Ljungström-mast is een mast, waardoor het zeil wordt ingenomen of uitgezet door den mast te draaien. Tot nog toe hebben de proe ven op kleine booten, een bevredigend resul taat opgeleverd, doch Ljungström zelf gelooft, dat het resultaat op groote booten nog be vredigender zal zijn. Aangezien het Ljung- ström-zeil geen banen heeft en eenvoudig door het draaien van den mast gereefd of bijge- brast kan worden, is voor het bedienen der zeilen slechts een kleine bemanning noodig en bovendien kunnen de schepen, die van dit zeil voorzien zijn, zeer hoog op den wind varen. AANGEKOMEN 11 Juli: Ceres ss. Hamburg Tartary s.s. Yersey Juno (Du.) s.s. Bremen Lysaker HI s.s. Port Talbot Douglas s.s. Goole Vechtstroom s.s. Huil 12 Juli: Sambre ms. Rotterdam Apolinaris VII m.s. Rotterdam Oosterschelde m.s. Fowey Helena m.s. Ipswich VERTROKKEN. 11 Juli: Lenita s.s. Sunderland De Hoop m.s. Noordzee Lingestroom s.s. Plymouth Juno (Ned.) s.s. Rotterdam Josef Bergendorff ms. Gothenburg Texelstroom s.s. Liverpool Bloemfontein m.s. Rotterdam 12 Juli: Midsland ss. Blyth Tartary s^. Gr.-Yarmouth,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5