HET NIEUWE AVONDBLAD VELSEN 20e JAARGANG No. 213 MAANDAG 15 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Alfred. Dreyfus, f Alfred Dreyfus is gestorven, vijfenzeventig jaar oud. De naam klinkt als een vage echo uit een ver verleden. Toch is deze man de hoofdfiguur geweest in een reeks processen, die in de laatste jaren der vorige en de eerste van deze eeuw niet alleen Frankrijk, maai de gansche wereld in hevige beroering heeft gebracht. Dreyfus' noodlot wilde dat hij, een eenvoudig kapitein van den Franschen gene- ralen staf, daarvan het slachtoffer werd en jarenlang van ontzettend lijden moest door maken eer zijn volkomen onschuld bewezen werd. In 1894 barstte de bom, die als „l'Affaire Dreyfus" de geheele wereld in beroering zou brengen. De kapitein was pas één jaar bij den generalen staf, toen ontdekt werd dat Fran- sche militaire documenten ontvreemd waren en in handen gesteld van den Duitschen mili tairen attaché te Parijs, Schwarzkoppen. Dreyfus werd beschuldigd van hoogverraad. Hij hield zijn onschuld vol, maar het baatte niet; de krijgsraad veroordeelde hem tot de portatie naar het Duivelseiland (Fransch Guyana) en tot degradatie. Hij werd naar het onheilsoord gezonden in Februari 1895 en bleef daar ruim vier jaar eer de voorstanders van revisie een tweede behandeling van het proces hadden kunnen bewerken. Dit geschiedde in 1899, maar op nieuw werd hij veroordeeld en het volgende jaar begenadigd, waarmee de „anti-D"ey- fusards" hoopten den domper op „1' Affaire" te hebben gezet. Maar de vrienden van Drey fus gaven het niet op. De kapitein was een Jood en zijn vervolging had allang het karak ter aangenomen van een anti-Joodsche actie. Zelfs buiten Frankrijk werd er fel gedis puteerd tusschen „Dreyfusards" en „anti- Dreyfusards". De kapitein eischte rehabili tatie, erkenning van zijn onschuld, en ver kreeg die pas in Juli 1906, toen hij werd vrij gesproken door den krijgsraad te Rennes, in zijn militairen rang hersteld en bij wijze van pleister op de wonde benoemd tot rid der in het Legioen van Eer. Een jaar latei- vroeg hij zijn pensioen, meldde zich in 1914 als vrijwilliger aan, bi-acht het nog tot luite nant-kolonel en verloor zijn zoon in den oorlog. Na 1918 leefde hij in stilte te Parijs als een vergeten 'man. Vele namen doemen uit het grijs verleden op in connectie met de Affaire-Dreyfus. In de eerste 'plaats die van den romanschrijver Emile Zola, leider van de Dreyfusards, die zijn ver maard beschuldigend artikel ,,J' accuse" de wereld inslingerde na de eerste veroordeeling, en deswege zelf vervolgd en veroordeeld werd en genoodzaakt was het land te verlaten. Dan de naam van kolonel Picquart, die aantoonde dat het stuk waarop Dreyfus veroordeeld was door een zekeren majoor Esterhazy was ver- valscht. Picquart werd overgeplaatst naar Tu nis. Zijn opvolger kolonel Henry, die deze over plaatsing had bewerkstelligd, maakte zich, toen hij dit later moest erkennen, van kant Belangrijke figuren in de Affaire waren ook de vermaarde advocaat mr, Labori, de latere premier van Frankrijk Georges Clemenceau en de socialistische partijleider Jean Jaurès, die aan den vooravond van den grooten oorlog werd vermoord. Jaurès had zeer veel gedaan om de revisie te bewerkstelligen. Alfred Dreyfus heeft ontzettend moeten lij den, en zijn nagedachtenis kan niet anders dan eerbied wekken, bij iedereen die objectief durft oordeelen. Men heeft hem jaren physiek gemarteld, men heeft hem nog langer jaren zijn eerherstel onthouden. Hij heeft een groo ten, bewonderenswaardigen moed getoond en is tenslotte nog eens opnieuw getroffen door het verlies van zijn zoon in de Groote Slach ting. In deze dagen van Duitsehe Jodenver- vplging kan men niet nalaten zekere overeen komsten te zien, al schijnt de Affaire-Dreyfus ons thans van geringen omvang vergeleken bij de Duitsehe gebeurtenissen van de laatste jaren. Van het verloop van de Affaire Dreyfus zul len wij dezer dagen nog eens uitvoeriger een overzicht geven. R. P. PLECHTIGE ONTHULLING VAN HET ST. WIILIBRORDUSBEELD TE HEILO. Zondag vond te Heilo de plechtige onthul ling en inwijding plaats van het monumen tale St.-Willibrordusbeeld. dat geschonken is door de leden van de afdeeling Velsen van den Ned. R. K. Volksbond. Te 10 uur arri veerden ruim 500 deelnemers met hunne huis- genooten aan de kapel Om 10.30 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor J. Schoenmaker, geassisteerd door pater Gra tia nus en kapelaan van Ingen. Het zangkoor, gevormd uit parochiekoren uit de gemeente Velsen, voerde onder leiding van pater P. de Bruin van het Missiehuis te Driehuis de 4-stemmige Mis In Honorem Sint Frederici van Jos. Grüber uit. Na oefening van den H. Kruisweg en pre- dicatie en het plechtige lof schaarden alle deelnemers zich achter hun vaand.els en trok ken onder het zingen van het Sint-Willibror- duslied naar het nieuwe beeld op, waarna de onthulling plaats vond door pater Gratia- nus, gevolgd door de plechtige inwijding door pastoor J. Schoenmaker. Eerstgenoemde sprak daarna de feestrede uit. De heer C. P. J. Maas droeg het beeld over aan het bestuur van O. L. Vrouw ten Nood waarbij hij woorden van hulde richtte tot pater Gratianus. Nog eenige andere sprekers voerden het woord. Met het gezamenlijk zingen van een dank lied werd de plechtigheid beëindigd. Vereeniging voor Zwak zinnigenzorg. Het jaarverslag over 1934. Uit het op de j.l. Vrijdag gehouden jaar vergadering van de Vereeniging voor Zwak zinnigenzorg goedgekeurde jaarverslag notee- ren we het volgende: Op 31 December van het afgeloopen jaar waren in de werkinrichting 14 personen te werk gesteld, onder wie 3 blinden. Naar den leeftijd werkten er 6 beneden 21 jaar. 8 van 21 jaar en ouder. Uit de bezinkingsklasse der school voor buitengewoon onderwijs werd in 1934 één jongen in de werkinrichting onder gebracht. Het venten der vervaardigde artikelen, het geen zoo heel erg noodig is om de producten af te zetten, leverde dit jaar bijzondere moei lijkheden op, daar eigenlijk geen geschikte personen voor dit werk gevonden konden worden. Door de beide jongens, die er dage lijks met een wagen op uit trokken, werd voor ruim f 1400 omgezet. In totaal werd voor on geveer f 2500 omgezet. Aan loon werd gedu rende 1934 uitbetaald ruim f 1700. Volgens de rekening werd o.a. ontvangen: aan contributie en vrijwillige bijdragen f 397, opbrengst verkochte goederen f 2447,59, sub sidie van de provincie f 161,50, subsidie van de gemeente f 3000, toevallige baten f 302,60, bijdrage premie levensverzekering werkmees ter f 170.60. Uitgegeven werd o.a. voor loon werkmees ter f 1953,63. Kosten verzekering werkmeester f 461,69, loon tewerkgestelden f 1714,35. aan schaffing garens f 295.30. aanschaffing tee- nen en biezen f 6.64,, diverse artikelen f 14.97, borstels f 493.23, materialen f 216.90, huur werkinrichting f 1120. Totaal van ontvangsten en uitgaven f 7202,86. De begrooting sluit met een bedrag van f 6466.60. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Zaterdagmiddag redéri eenige kampeerders, afkomstig uit Amsterdam per rijwiel door het park Rooswijk met als einddoel Wijk aan Zee. Een der wielrijdsters werd door de warm te bevangen'en viel van haar rijwiel; zij be zeerde zich hierbij nog al vrij ernstig aan een harer armen terwijl haar. rechter enkel werd verstuikt. Na weder te zijn bijgekomen bleek zij zeer overstuur te zijn; bovendien kon zij door haar verstuikte enkel niet verder. Per andere gelegenheid is zij dan ook naar Amsterdam teruggekeerd. IJMUIDEN De Zwemwedstrijden van V. Z. V. Een schitterend geslaagde sportmiddag. De V. Z. V. trof het Zaterdagmiddag met de door haar georganiseerde zwemwedstrijden voor scholieren heel wat beter dan verleden jaar. Regende het toen bijna onophoudelijk pijpestelen thans was het 't mooiste weer dat men zich denken kon. Door dezen belangrij ken factor en door de goede organisatie werd het een schitterend zwemfestijn. De uitslagen waren als volgt: 25 M. schoolslag meisjes van 12 en 13 j. <3 deeln.)le prijs W. Bleaker, school E 35 1/5 sec.: 2e prijs Nel van Dorp, Insingerschocl 37 3 5 sec. 25 M. schoolslag jongens van 12 en 13 j. (13 deeln.): le prijs J. de Vries, R.H.B.S. 29 sec.; 2e prijs J. Meijer, Insingerschool 30 4/5 sec. De Amerikaansche ingenieur Walter Nilsson meent in bovenstaand vreemdsoortig vervoer middel de „motorfiets van de toekomst" te hebben gevonden. Nilsson gelooft met zijn uitvindsel een snelheid van 160 K.M. per uur te kunnen halen. 25 M. vrije slag meisjes van 12 en 13 jaar (1 deeln.): le prijs L. van Roest 29 4/5 sec. 25 M. vrije slag jongens van 12 en 13 j. (3 deeln.): le prijs P. Gottmer. R.H.B.S. 24 2 5 sec.: 2e prijs H. Geels, Groen v. Prinsterer- school 28 sec. 3 x 50 M. estafette vrije slag. jongens (6 ploegen): le prijs R.H.B.S. <C. G. Oudshoorn, R. Bei en A. Koningstein) 1 min. 43 1/5 sec. (R.H.B.S. won dus voor de tweede maal den wisselbeker)2e prijs U.L.O. (C. Broek, P. Swier en C. Zwemmer) 2 min. 5 3/5 sec. 50 M. schoolslag meisjes van 1416 j. (2 deeln.)le prijs L. Jurriaans, school 55 1/5 sec.; 2e prijs R. Jurriaans, U.L.O. 56 1/5 sec. 50 M. schoolslag jongens van 1416 j. (10 deeln.)le prijs H. v. d. Bogaard, Nijv.school 47 4/5 sec.; 2e prijs P. Swier. U.L.O. 48 2/5 sec.; 3e prijs C. Zwemmer, U.L.O 48 4'5 sec. 50 M. vrije slag meisjes 14—16 j. (2 deeln.): le prijs R. Jurriaans, U.L.O. 55 3/5 sec.; 2e prijs L. J. Jurriaans, school? 56 1/5 sec. 50 M. vrije slag jongens 1416 j. (6 deeln.): le prijs J. Verwer, Nijv.-school 38 1/5 sec.; 2e prijs P. Swier, U.L.O. 38 2/5 sec. 100 M. schoolslag meisjes boven 16 j. (1 deeln.)le prijs Guus MolJevanger, Huish.sch. 1 min. 54 3/5 sec. 100 M. schoolslag jongens boven 16 j. (4 deeln.): le prijs C. G. Oudshoorn, R.H.B.S. 1 min. 38 2/5 sec.; 2e prijs D. Bos, R.H.B.S. 1 min. 46 3/5 sec. 100 M. vrije slag jongens boven 16 j. (3 deeln.) le prijs A. Koningstein, R.H.B.S. 1 min. 25 1/5 sec.; 2e prijs C. G. Oudshoorn, R.H.B.S. 1 min. 29 2/5 sec. Onderlinge wedstrijden V. Z. V. 25 M. schoolslag j. en m. tot 13 j. (2 deeln.) le prijs K. Rademaker 39 1/5 sec.; 2e prijs Julia Schachtschabel 39 3/5 sec. 25 M. schoolslag jongens tot 13 j. (6 deeln.) le prijs H. Geels 30 sec.; 2e prijs P. Schachscha- bel 32 4/5 sec. 50 M. schoolslag adsp. meisjes 1415 j. (2 deeln.)le prijs Femmie Wijker 49 2/5 sec.; 2e prijs L. Stegmeijer 51 3/5 sec. 50 M. schoolslag adsp. jongens 1415 j. (5 deeln.): leprijs P. Vissink 42 475 sec.; 2e prijs C. Broek 47 sec. 50 M. vrije slag adsp. jongens 1415 j. (3 deeln.): le prijs P. Swier 36 3/.'5 sec..; 2e prijs J. Verwer 38 1/5 sec. 100 M. schoolslag meisjes boven 15 j. (3 deeln.): le prijs Nel Vooren 1 min. 46 3/5 sec.; 2e prijs Guus Mollevanger 1 min. 53 1/5 sec. 100 M. schoolslag jongens boven 15 j. (8 deeln.): le prijs G. Janus 1 min. 36 4/5 sec; 2e prijs Ph. Groen 1 min. 37 sec..; 3e prijs P. Vis sink 1 min. 37 1/5 sec. 100 M. vrije slag' dames (3 deeln.): le. prijs Guus Mollevanger 1 min. 44 4/5 sec.; 2e prijs Nel Vooren 1 min. 50 sec. 100 M. vrije slag heeren (8 deeln.)le prijs C. Visman 1 min. 17 4/5 sec.; 2e prijs N. Schoo ne 1 min. 18 4/5 sec. Schoonspringen 3-Meterplank dames en heeren: le prijs Guus Mollevanger, 2e prijs Femmie Wijker. De polowedstrijd V. Z. V. I—H. V. G. B.-com- binatie werd met 32 door V. Z. V. I gewonnen. De prijzen, hoofdzaak bestaande uit me dailles werden door den voorzitter van V. Z. V. den heer J. Borst uitgereikt. Zwemwedstrijden in de Velser Zweminrichting. Juniores kampioenschappen van Noord-Holland. Zondag vonden in het zwembad der Velser Zwemvereeniging wedstrijden plaats om de juniores-kampioenschappen van Noord-Hol land. waarvoor veel belangstelling was. De jury bestond uit de heeren A J. Braam, voorzitter-kamprechter. P. H. J. Dogger, starter, mevr. J. E. Triebels-Koens. mej. Claus en mevr. de Dood-Koene, tijdopneem- ster. de heeren W. A. Coer'engel en F. Mette, tijdopnnemers, P. Borst, keerpunt-commis saris en J. W. Schachtschabel, secretaris. De resultaten waren als volgt: 100 M. vrije slag dames. 10 deelneemsters. 1 N. Senff. A.D.Z. 1.15 1/5: 2 J. Spreeuw. Ne- reus 1.18 3/5; 3 T Hüsken. A.D.Z. 1.23 2 5. 100 M. idem heeren 22 deelnemers: 1 J. S. Wegener, Nereus 1.5 3/5; 2 H. Maier. Het IJ 1.6 1/5; 3 W Geerling. idem 1.7 4 5. 100 M. rug dames 7 deelneemsters: 1 J. A. M. v. d. Laar, Het IJ 1.27; 2 L. Oortgijsen. A.D.Z. 1.28 2/5; 3 M. van Dongen, Inter Nos 1.35 3/5. 100 M. rug heeren, 5 deelnemers: 1 R. v. d. Ber-gh. Dolfijn 1.22 15; 2 J. Ketelaar. H.V. G.B. 1.23; 3 J. Ringk, Dolfijn 1.23 15 ICO M. schoolslag dames 16 deelneemsters: 1 M. Steenhuizen. H.P.C. 1.34 1/5; 2 E. C. Brommelkamp, Het IJ 1.34 3 5; 3 I. van Feg- gelen id. 1.36. 100 M. schoolslag, heeren. 24 deelnemers: 1 K. Rijninks, Het LJ 1 24 2/5: 2 H. van Heer- de, H.V.G.B. 1, 24 3 5: 3 H. Smitshuijzen. A.Z. 1.27. 150 M. wisselslag dames, 6 deelneemsters: 1 J. Baars, H.D.Z. 2.20 1/5; 2 L. van Oortgijsen A.D.Z. 2.20 3/5; 3 C. Huijbers. Het IJ 2.27 1/5. 150 M. wisselslag heeren. 17 deelnemers: 1 J. P. Metman, Het IJ 2.5; 2 H. Smitshuijzen A.Z. 2.14 15: 3 P. Rol. H.V.GB. 2.14 3/15. 10 maal 50 M estafette vrije slag dames (1 ploeg): 1 A.DZ. 6.16 1/5. 10 maai 50 M. estafette vrije slag heeren (5 ploegen): 1 Het IJ 5.18 3/5; 2 H.V.G.B 5.23 2/5. Schoonspringen 1 M. plank dames (5 deel neemsters)1 J. Waalberg A.D.Z. 39.60 p.; 2 P. Kerste A.D.Z. 39 23 p.: A. Vierenhalm A.D.Z. 34.96 p. Heeren: 1 deelnemer; R. v. d. Bergh, Dol fijn 36.83 p. Hollandsche jongens het zeegat uit. Met de Tarakan naar Noor wegen. Een jubelend afscheid op de Noordersluis. Rijk gepavoiseerd kwam Zaterdagmiddag de Tarakan, het ruim 8000 ton groote motor schip van de Mij. Nederland statig de Noor dersluis te IJmuiden binnenvaren. Een gejuich steeg op. Niet alleen van de dekken van het kloeke vaartuig, maar ook van de sluis, waar honderden aanwezig waren om een laatst vaarwel te brengen aan zoons, broers of vriendjes, die een week lang paying guests zouden zijn van de maatschappij, die een week lang zouden genieten van de fris- sche zeelucht, van de onvolprezen schoon heid der Noorsche Fjorden en van de pro ducten van de vermaarde keuken van „de Nederland". Er wordt veel afscheid genomen op de Noor dersluis ook bij booten van „de Nederland". Als de Johan van Oldenbarnevelt of een andere mailboot (Suez-boot zeggen we in IJmuiden) op het punt staat, het laatste station in het vaderland op de verre reis naar Insulinde te verlaten, kan men op de sluis steeds groepjes menschen vinden, die gekomen zijn om hun familieleden aan boord een laatst vaarwel te brengen, niet met luid geroep, maar in stilte, met gewuif van zakdoeken, die men zoo graag bij de hand wil hebben. Maar bij het afscheid, dat men de Tarakan bracht, ging het even luidruchtiger toe. Ze. honderd stoere Hollandsche knapen, met in het vooruitzicht een vacantieweek zooals men zich die niet mooier kan denkenmen kan zich voorstellen, op welke wijze zulke passa giers afscheid nemen! En aan den wal de vaders en moeders, de broers en zusters, die zich ook niet onbetuigd lieten. Nog nooit was er aan de sluis zooveel jolijt. En toen de Tarakan de sluis uitvoer klonken van het schip en van den wal dave rende hoera's. Geen schip voer er ooit de sluis uit. dat zulk een blijden uittocht maakte als de Tarakan. De maatschappij heeft alles gedaan wat zij 'kon om het de jonge passagiers zooveel moge- gelijk naar den zin te maken. Ze genieten de'grootst mogelijke vrijheid, ze hebben allen een aparte kooi gekregen, er is behalve een leider voor elke groep van 15 jongens een spelleider aan boord, die er wel voor zal zor gen,. dat ze zich niet zullen vervelen. En in Noorwegen wachten hen mooie uitstapjes in de bergen. Geen wonder, dat alle zes reizen, die de Tarakan zal maken, volgeboekt zijn. A.s. Zaterdagmorgen komt de Tarakan weer in IJmuiden binnen. Zaterdagmiddag wordt van IJmuiden uit de tweede reis ondernomen. DRANKBESTRIJDING. Gistermiddag heeft in het park „Rooswijk" een openlucht meeting voor geheelonthouding plaats gehad. Deze meeting, georganiseerd door de Commissie voor propaganda voor drankbestrijding, was bezocht door ruim 1000 personen. Als spreker trad op de heer Marti- nus, algemeen voorzitter van den A. N. G. O. B., uit den Haag. Vooraf was een optocht met ontplooide banieren gehouden die opgesteld werd in de Mr. Van Lingenlaan te Beverwijk. Optocht en meeting werden opgeluisterd door de muziekvereeniging „Voorwaarts", IJmuiden. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. A. Zwiep, te Zeist, beroepen predikant bij de Christ. Geref. Kerk (vacature Ds. Bak ker) heeft voor dit beroep bedankt. om te St. Gilgen am Wolfgangsee de zomer- vacantie door te brengen. De wagen werd bestuurd door den chauffeur van den bondskanselier. Piehl. die reeds ja renlange ervaring bezit, In een tweeden auto hadden de beide adjudanten van den bonds kanselier plaats genomen. „Om 12 uur 25, toen de auto vlak bij Linz was, tusschen de plaatsjes Assling en Ebels- berg, wendde de chauffeur plotseling het stuur naar links en reed met volle kracht te gen een boom. „De bondskanselier bleef lichamelijk onge deerd. doch werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg Dr. Schuschnigg zwaar getroffen. Zijn vruow bij auto-ongeluk gedood. Zijn tienjarig zoontje ernstig gewond. Uit Weenen komt het bericht, dat Zater dagmiddag bij Ebersberg, in de onmiddellijke nabijheid van Linz, de auto. waarin de Oos- tenrijksche bondskanselier dr. Schuschnigg met zijn vrouw en hun 10-jarig zoontje geze ten waren, in volle vaart tegen een boom gereden. Mevrouw Schuschnigg is bij het ongeluk om het leven gekomen, terwijl haar zoontje zóó ernstig is gewond, dat hij naar het zie kenhuis te Linz moest worden overgebracht, waar onmiddellijk tot een operatie werd over gegaan. Bondskanselier Schuschnigg werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos aan den kant van den weg liggen. Ook hij is on verwijld naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij een zenuwschok en een lichte hersenschudding had opgeloopen. De rechercheur, die zooals gewoonlijk bij den bondskanselier in de auto zat. liep slechts lichte kwetsuren op. Daarentegen werd de chauffeur levensgevaarlijk gewond. Onmiddellijk na het bekend worden van het gebeurde kwamen de ministers, voor zoo ver te Weenen aanwezig (de meesten be vinden zich met vacantie) bijeen. Besloten werd. den vicekanselier, prins Starhemberg, dje zijn vacantie te Venetië doorbracht, eon verwijld naar Weenen te ontbieden, opdat hij zich voorloopig met de leiding der regeerings- zaken zal belasten Officieel communiqué Met betrekking tot het ongeluk is door bondscommissaris kolonel Adam het volgen de communiqué gepubliceerd: Om halftien Zaterdagochtend vertrokken dr. Schuschnigg en zijn echtgenoote, vergezeld van hun zoontje Kurt, per auto uit Weenen SCHUSCHNIGG. liggen. Mevrouw Schuschnigg schijnt van haar plaats in den wagen omhoog te zijn geworpen en daarbij met de kap van den wagen in aanraking te zijn gekomen, en op slag te zijn gedood. De zoon van den bondskanselier werd licht, de chauffeur levensgevaarlijk gewond. „Het benzinereservoir van de auto vloog in brand, doch het gelukte de inzittenden van den volgenden auto den brand snel te blus- schen. „Als oorzaak van de ramp zijn slechts twee mogelijkheden denkbaar, daar het wegdek ter plaatse goed is: ten eerste dat de chauffeur plotseling onwel is geworden en daardoor de macht over het stuur heeft verloren en- ten tweede, dat een defect aan den wagen is ont staan, dat te laat werd bemerkt. Naar deze laatste mogelijkheid wordt nog een onderzoek ingesteld, doch de wagen is geheel .vernield,- terwijl ook die chauffeur nog niet verhoord kon worden. „Het stoffelijk overschot van mevrouw Her- ma von Schuschnigg werd in Ebelsberg bij Linz opgebaard". Chauffeur door zonnesteek getroffen. Na de publicatie van het officieele commu niqué is uit het onderzoek der ziekenhuisartsen gebleken, dat de chauffeur van Schuschnigg's auto door een zonnesteek was getroffen. Dr. Schuschnigg Is in den loop van den na middag in het ziekenhuis tot bewustzijn ge komen, zoodat de dokters zich voor de zware taak geplaatst zagen, hem van het overlijden van zijn vrouw in kennis te stellen. Daarbij bleek, dat de bondskanselier zich van het ge beurde niets kon herinneren en dat zelfs de herinnering aan het feit, dat er een ongeluk was gebeurd, geheel was uitgewischt. Lichamelijk bleek de bondskanselier vol komen ongedeerd te zijn gebleven. Hij was dan ook in staat, zich, nadat men hem het treurige nieuws had medegedeeld, naar Ebels berg te begeven, waar hij gedurende een kwar tier bij het lijk van zijn vrouw vertoefde. Hierdoor worden de onware geruchten ge logenstraft, volgens welke Schuschnigg zeer ernstig gewond zou zijn. Ook spreekt de regee ring categorisch de geruchten tegen, dat het ongeluk aan opzet te wijten zou zijn. De ver spreiding van deze en soortgelijke geruchten werd door graaf Revertera. den directeur voor openbare veiligheid in Opper-Oostenrijk, met zware straffen bedreigd. Ook bij de politieke tegenstanders van den bondskanselier treedt een warm medegevoel aan den dag bij de ramp, die Schuschnigg heeft getroffen. Het was algemeen bekend, dat zijn huwelijk zeer gelukkig was en dat hij met innige liefde aan zijn vrouw hing. Duitsehe deelneming. De Duitsehe gezant te Weenen. Von Papen, die op het punt stond naar Berlijn te vertrek ken. toen het bericht van het ongeluk binnen kwam. heeft van het vliegterrein af een telegram van rouwbeklag aan Schuschnigg gezonden. De chauffeur overleden. In den loop van den avond is in het zieken huis te Linz de chauffeur van dr. Schusnigg aan zijn wonden bezweken. Kort voor hij stierf deed hij nog het vol gende relaas omtrent, de wijze, waarop hij on wel werd. voor het ongeluk gebeurde: .,Ik reed rustig over den weg. Eensklaps kon ik niets meer zien. Alles werd zwart voor mijn oogen en ik weet niet, wat er daarna ge beurde." Het stoffelijk overschot van mevrouw Schuschnigg zal naar Weenen worden over gebracht en aldaar ter aarde worden besteld. Laat in den avond herinnerde de bonds kanselier zich nog .steeds niets. Toestand van Dr. Schuschnigg verbeterd. De N. R. Crt. verneemt nader: De uitgeschreven Oostenrijkschen minis terraad is niet doorgegaan, omdat in den toe stand van den Bondskanselier een zoodanige verbetering ingetreden was, dat hij in ver schillende staatsaangelegenheden zelf beslis singen heeft kunnen treffen De oorzaak van het ongeluk. Officieel wordt nader gemeld, dat het auto- I ongeluk van Dr. Schuschnigg naar men heeft kunnen vaststellen, veroorzaakt is door een defect aan de stuurinrichting, dat onderweg is ontstaan door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, waarvoor niemand ver antwoordelijk kan worden gesteld.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1