HET NIEUWE AVONDBLAD Olifantasio. De Maraboe is te Boesjir verongelukt. 20e JAARGANG No. 216 DONDERDAC 18 JULI 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. De Maraboe. Onmiddellijk na de ramp van het K. L. M.- toestel Kwikstaart, bij Schiphol, volgt de on dergang van het K. L. M.-toestel Maraboe, bij Bushir. Gelukkig zijn er ditmaal geen slacht offers; alle elf inzittenden hebben het toestel kunnen verlaten eer het in brand vloog en evenals de Kwikstaart dooi' het vuur vernie tigd werd. Plet geluk, dat de K. L. M. zooveel jaren toe gelachen heeft want zij kende bijna geen ongevallen, en iedereen begrijpt toch wel dat het luchtverkeersmiddel zijn risico's mee brengt heeft de Nederlandsche maatschap pij in den laatsten tijd minder gediend. Het zou natuurlijk onjuist zijn het woord „verla ten" te bezigen. Maar het is wel een droeve lijst, die vair den ondergang van vier groote toestellen in zeven maanden tijds. Na de Ui ver (op 20 December '34), de Leeuwerik, daarna nu, binnen drie dagen, de Kwikstaart en de Maraboe.deze laatste, evenals de Uiver, een Douglas-toestel. De omstandigheden zijn bij elk ongeval weer anders. Van de Maraboe is in 't kort be kend dat vliegtuig wegens slecht weer een landing bij Bushir heeft moeten maken, dat die goed geslaagd is, maar dat Woensdag bij den start het toestel in moeilijkheden is ge raakt, blijkbaar over den kop geslagen en daarna in brand gevlogen. Dit is weer 'n andere historie dan de drie voorgaande. De Uiver, al of niet door den bliksem getroffen, stortte in volle vlucht neer, de Leeuwerik vloog in een sneeuwstorm tegen een heuvel, de Kwikstaart kreeg vlak na den start een defect aan twee motoren en bezweek bij een mislukte noodlanding. I-Iet zou verkeerd zijn uit al deze' verschil lende oorzaken van rampen zoo maar eens al gemeene conclusies te trekken. Dat zal de spraakmakende gemeente geneigd zijn te doen, maar dat heeft geen waarde, tenzij men alle feiten en omstandigheden precies beoordeelen kan. En er is natuurlijk veel te zeggen voor de blijkbaar onverbiddelijke wet der gemiddel den; die op een periode van wellicht abnor maal geluk een tijd van tegenslag doet vol gen. Al zijn dat factoren, die geen mensen berekenen kan. Maar als men nu weer een officieel onder zoek naar deze ramp gaat instellen, zou ik toch een vraag van meer algemeene strekking naar voren willen brengen. Plet aantal luchtlijnen van de K. L. M. en het aantal diensten van de K. L. M. is in de laatste jaren zeer sterk gegroeid. Het personeel is ook sterk in omvang toegenomen, maar iedereen weet dat het bij een zoo jong verkeersmiddel als de luchtvaart, niet alleen de quantiteit maar ook de quali- teit betreft. Dit laatste geldt vooral de meest verantwoordelijke menschen: de piloten. Van hen wordt speciaal bij de K. L. M. zeer veel ge^ eischt. Ik herinner eraan dat de Engelschen het stelsel van „étappe-piloten" op de Iiidië- lijn steeds prefereerden boven de Hollandsche. methode van geheele reis-piloten, omdat zij vreesden dat het laatste teveel van de men schen zou vergen. Nu behoeven wij geenszins te* twijfelen aan de voortreffelijkheid der K.L.M.-piloten, die overvloedig bewezen is, maar de volgende vraag rijst toch: Wordt sinds de toeneming van het aantal lijnen en diensten niet teveel van het uithoudingsvermogen van deze groep selecte vliegers geëischt? Heeft men die groep tijdig, in verhouding tot de toeneming der diensten, kunnen uitbreiden met het vereischte aantal vliegers van ervaring en „hardheid", of wordt van deze prima pilo ten in de huidige omstandigheden wat teveel gevraagd? Ik weet het antwoord op deze vragen niet, maar meen dat ze gesteld moeten worden. Bestaat er ook maar eenige onzekerheid op dit punt, dan zou dit van veel meer belang kunnen zijn dan het technisch onderzoek naar de steeds-verschillende oorzaken van ongelukken. En men zou de „veiligheids marge" kunnen vergrooten door nog meer ervaren piloten aan te stellen, in elk geval door de in dienst zijnde piloten minder vlieguren te geven. Het is mogelijk dat het afdoende antwoord op de bewuste vragen niet precies te geven is, en dat er bij de bevoegde deskundigen verschil van meening over zou bestaan. Ondanks alle moderne psychotechniek, keuringsvoorschrif ten en zoo meer, die bij de luchtvaart vooral worden toegepast, is de luchtvaart nog te jong om over een uitgebreide kennis ten aanzien van het psychisch uithoudingsvermogen van vliegtuig-bemanningen te beschikken Maar als er eenigerlei twijfel mocht be staan is een groote veiligheidsmarge zeker de beste oplos sin adient men den luchtrei zigers „the benefit of the doubt" te geven en zullen we zeker mogen verwachten, dat de jongste ongevallen de K.L.M.-directie aanleiding zullen geven tot het nemen van nieuwe maatregelen. R. P. IJMUIDEN SCHOOLDAGEN RIJKS H. B. S. Ter gelegenheid van de schooldagen van de R. IT. B. S. hebben in Velserbeek Maandag en Dinsdag tenniswedstrijden der leerlingen plaats gehad, waarvan de finale en prijsuit reiking Woensdagmorgen geschiedde. In den wedstrijd meisjes werd de eerste prijs, een zil veren medaille, aangeboden door burgemees ter Kwint, gewonnen door Willy Blankenburg, de 2e prijs, een zilveren theelepeltje, door Nel Duvergé en de derde prijs, een tinnen broche door Hanny Helle ma. In den wedstrijd ge speeld door de jongens werd de eerste prijs, .een zilveren medaille, gewonnen door Wim Ribbins, de tweede prijs, een zilveren vulpot lood door Paul de Weerdt en de derde prijs een leeren portemonnaie door Dirk Potharst. De nachtmerrie van den vischexporteur. Documenten und kein Ende. Natuurlijk hoopt elke vischexporteur, dat er spoedig wat meer visch aan het buitenland geleverd kan worden, hetgeen vermoedelijk na afloop van de zomermaanden wel het geval zal zijn. Maar toch ziet hij dezen .tijd met angst en vreeze tegemoet. Waarom? Het antwoord hierop geeft u bovenstaand min of meer geheimzinnig of althans onbegrij pelijk plaatje. Wat dat toch wel beteekent? Het zijn stuk voor stuk afgebeeld de docu menten (men spreekt in de hal bij voorkeur over „paperassen") die noodig zijn om één mandje tong naar Zwitserland uit te voeren. En. nu weet men tevens, waarom de vreugde over het vooruitzicht van wat meer drukte niet onverdeeld is. „Als het een beetje druk wordt komen we nooit klaar" zei ons een exporteur. „Of we moe ten er een bediende' bij nemen en dat zit er niet aan". Het is inderdaad onrustbarend, want het halen en invullen van al die documenten, in totaal negen stuks eischt zooveel tijd, dat het niet anders kan of het moet op den duur vast loop en. Niet beter meenden we een en ander te kun nen demonstreeren, dan de geheele collectie bijelkaar eens in ons blad af te drukken. Dit zegt meer dan het noemen van het aantal al leen. En we voorkomen tegelijkertijd, dat men ons van overdrijving beschuldigt. Achtereenvolgens hebben we op het bord be vestigd 1. Een buitenlandschen vrachtbrief; 2, 3 en 4: drie douane verklaringen; 5. een re-expeditie vrachtbrief 6. het nieuwste snufje, de aanvraag voor een certificaat, vereischt voor den uitvoer van tong, verstrekt door het ministerie van Econo mische Zaken, met aan de achterzijde het ver koop- en koopcontract, waarbij de exporteur verklaart te hebben verkocht aan de Neder landsche Visscherij centrale en deze verklaart te hebben gekocht van den exporteur en weer aan den exporteur te hebben verkocht de on der deze contracten vermelde partij tong, die nauwkeurig, met specificatie der soorten in kilogrammen netto, moet worden omschreven; 7. Model, I, de aangifte van goederen, uit te voeren uit het vrije vervoer, een document, dat aan de grens wordt ingehouden en over eenkomstig hetwelk afschrijving op het con sent plaats vindt; 8. 9 en 10. drie Zwitsersche douaneverkla ringen 1. een duplicaat van de factuur. Verder commentaar is overbodig. Visscherijnieuws in een notedop. Weinig trawlèrs aan de markt. Doordat een groot aantal trawlers in de Clyde vischt en bovendien veel booten voor reparatie of in verband met de slechte resultaten weer tijde lijk uit de vaart zijn genomen, is het aantal trawlers, dat aan de markt komt, thans zeer gering. De eerste drie dagen dezer week kwa men er slechts 9 binnen. Voor den vischhandel is het hard noodig, dat er wat meer visch komt. Haring van de Westkust. De motortrawler Claesje, die van de Westkust binnenkwam met een groote partij hake, voerde bovendien een 25-tal kisten versche haring aan. Daar dit de eerste aanvoer was, werden voor deze visch goede prijzen betaald n.l. van 7.50 tot 14 per kist. Deze trawler besomde 3260, waarbij nog een bedrag van 1300, reeds eer der van de Claesje aangevoerd door de Betje. Aanvoer van Noorsch ijs. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het gebruik van Noorsch ijs voortdurend toeneemt. Pas is de Skoger vertrokken om een nieuwe lading te halen of er is al weer een lading aangevoerd, n.l. door het Noorsche stoomschip Rim. Einde van den aalvvoer van versche zalm. Zooals gewoonlijk werd den laatsten tijd door verschillende importeurs versche zalm inge voerd. Thans worden nog wel enkele lichte exemplaren aangevoerd, maar met' den aan voer van de grootere zalmen is het thans af- geloopen, evenals met den aanvoer van elft. Gereed voor de haringvisseherij. -De Westkustbooten van de Vem en de Mij. Pisea- tor gaan thans naar zee met haringnetten aan boord, opdat ze, wanneer de hakevisscherij geen bevredigende resultaten meer oplevert, kunnen gaan trawlen op haring. De Bergen naar zee. De stoomtrawler Bergen heeft kolen geladen. Het vaartuig zou vandaag naar zee vertrekken, - (De Amerikaansche schrijver Halli burton heeft medegedeeld dat hij van plan is, als indertijd Hannibal, per olifant over den Grooten Sint Bernard pas te trekken). Wij naderen zoo zoetjes aan Weer aardig den komkommertijd, Waarin vanouds het nieuwsorgaan Aan schaarschte van berichten lijdt. Ofschoon er in dit woelig jaar Van zulk een schaarschte niet veel blijkt, Ligt'hier noch een berichtje klaar, Dat sprekend op komkommer lijkt. Een schrijver uit Amerika (Natuurlijk komt hij uit dat land) Streeft Hannibal, den veldheer, na In Aipensport per olifant. Hij gaat niet met een legerschaar, Maar hij wil, naar hij zegt, alleen Over den pas Grand Saint Bernard, In 't Zwitsersch hooggebergte heen rt Vertrekpunt ligt in Mavtigny. Het einddoel zal Aosta zijn, Ziedaar zijn oli-fantasie. Geheel in Amerikaansche lijn. Ik wensch hem vrede op zijn tocht, Die Hanni-balsport voert ten top, Hij levert, waarlijk ongezocht, Een pracht van een komkommer op. Maar 'k vrees, straks blaast die olifant, Met zijn beroemde lange snuit, Voordat het reisje komt tot stand. Het aardige verhaaltje uit. P. GASUS Invoer van pekelharing. De vorige week hebben wij in een artikeltje scherp gehekeld het voorschrift van de re geering, waarbij werd ingetrokken het voor schrift, dat van 27 Juni af d-e haringschepen met 80 netten zouden mogen uitvaren en d-e termijn om met 60 netten te visschen, werd verlengd, aldus schrijft S-n in „Toenadering" We hebben toen reeds opgemerkt, diat de re geering, op het verzoek van de werkgevers, om den termijn van met 60 netten visschen te verlengen, niet had moeten ingaan, omdat van die zijde allerminst werd medegewerkt om de beperkende maatregelen die getroffen waren, effect te doen sorteeren. Wij hebben daarbij aangehaald, dat aan het binnenliggen van 2 x 24 uur niet altoos de hand werd gehouden, dat dit door het ver doorgevoerde systeem van jagen slechts maar voor 1/3 der schepen van beteekenis was, ter wijl 2/3 van de vloot daardoor veel intensie ver visch te. Toen wij dit echter schreven, was ons nog niet bekend, dat een reeder een zijn-er schepen had uitgezonden om in Engeland een partij haring te halen. Zoodra wij dat hoorden, heb ben wij daarvan aan de bevoegde instanties kennis gegeven. Bedoeld schip is Zaterdag 6 Juli te IJmuiden binnengekomen met 1000 halve vaten haring, wat neerkomt op 30 last. Is het, zoo vragen we pns in gemoede af, nu niet de dwaasheid gekroond van de regeering om het aantal netten van 80 op 60 terug te brengen, waardoor de werkloosheid wordt ver meerderd, terwijl men toelaat dat men uit het buitenland de haring gaat öpkoopen, om die hier in te voeren? Lijken de beperkingen, die eenerzijds wor den voorgeschreven, en het toelaten dat de zelfde werkgevers, die om beperkende maatre gelen vragen, een lading haring invoeren, uit het buitenland, niet wonderwel op het „mel ken in een mandje"? Natuurlijk wordt die haring aangevoerd als z.g. Schotsche maatjes, om den indruk te ves tigen, dat dit gansch wat bijzonders is. De werkelijkheid is echter wel anders, zooals ieder wel weet. Nu willen wij gaarne toegeven, dat dit, tot op dit oogenblik, slechts door één reeder is gedaan, en dat we hiervoor niet alle reeders aansprakelijk kunnen en mogen stellen. Maar daar staat tegenover, dat bedoelde reeder toch ook lid is van de reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvisseherij, en niet bekend is, dat genoemde vereeniging getracht heeft dit tegen te gaan. Op denzelfden Zaterdag van 6 Juli brach ten de dagbladen het bericht, dat de geheele voorraad haring van 't vorige jaar was ge ruimd. Door bemiddeling van de firma Vrolijk te. Scheveningen was dit belangrijk kwantum in Rusland geplaatst. Op zichzelf een verblijdend bericht. Over de prijs werd echter niet gerept. We kunnen echter wel aannemen, dat de transactie niet veel voordeel heeft opgeleverd. Is het dan ook niet dubbel droevig, dat men aan d-e eene zijde eigen vangsten moet ruimen, wellicht niet eens tegen kostprijs, en dat anderzijds door invoer uit het buitenland het bedrijf nog- meer wordt bemoeilijkt? GESLAAGD. Voor het- candidaatsexarmen Pharmacie is aan de. Universiteit te Amsterdam geslaagd de heer -P. M. Pl-eyler. LEGER DES HEILS. Dinsdagavond zal in de zaal van het Leger d-es H°lls een bijzondere bijeenkomst worden gehouden.: De chef-secretaris, Kolonel Nieben komt op bezoek en zal dien avond persoonlijk de bijeenkomst leiden. Door een oneffenheid op het vliegveld Disconto wederom verlaagd. Thans drie procent. De Nederlandsche Bank deele mede dat de rente-tarieven met ingang van heden met V» pCt. zijn verlaagd, zoo dat het wisseldisconto thans 3 pCt. be draagt. De andere rentetarieven van de Nederland sche Bank zijn: Promessedisconto 3Va pCt. Be leeningen van Effecten 3 Va pCt. Beleeningen van goederen 3 Va pCt., Voorschot in Rekening Courant 3 Va pCt, De verlaging van den rentevoet heeft weinig verwondering gebaard. Het geld op de open markt is reeds geruimen tijd zeer ruim, waar door de noteeringen ver beneden het officieek disconto zijn gedaald. Particulier disconto gold de laatste dagen 2 1/4 pCt., terwijl daggeld tot 3/4 pCt. was teruggeloopen. Door het terug vloeien van belangrijke bedragen goud naai de Centrale Credietinstelling en de contractie van de credietuitzetting, is een verlaging van de officieele geldkoersen geheel overeenkom stig de politiek, die de Nederlandsche Bank tot dusverre heeft gevoerd. Schipbrug te Deventer geramd Eenige duizenden guldens schade. Woensdagmiddag is de schipbrug te Deven ter door een Engelsch kustvaartuig zwaar be schadigd en grootendeels op de rivier op drift geraakt-. Het verkeer over de brug is totaal gestremd. Het schip, thuisbehoorende te Huil. voer stroomafwaarts tegen de brug en nam die totaal mee. Het scheurde het bruggedeelte. gedragen op zes brugschepen mee. en voer daarna d-oor. De politie gaf last om den En- gelschman aan te houden. Het bleek, dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van eenige duizenden gul dens. Het verkeer is verlegd over de spoorbrug. Het herstellingswerk is onmiddellijk begon nen en men hoopte het verkeer over de schip brug heden in den loop van den dag te kun nen hervatten. Rechtervleugel in brand geraakt. Naar wij vernemen heeft de directie van de K. L. M. Woensdagmiddag het volgende na dere telegram van den gezagvoerder van de „Maraboe" Hondong ontvangen, waardoor de onzekerheid over de oorzaak van den on dergang der Maraboe werd opgeheven: „Boesjir start normaal, stop na drie honderd meter oneffenheid terrein machine opgesprongen stop rechter poot vermoedelijk gedeeltelijk naar binnen geschoten waarna rechter vleugel in brand geraakt stop toestel 110 graden uit de koers waarna on middellijk brand uitbrak bij rechter motor en snel uitbreidde stop". Uit dit telegram kan men opmaken, dat de „Maraboe" niet te Rishar is verongelukt, doch op het vliegveld van Boesjir zelf. Het is een groot geluk, dat de brand bij den rechtermo tor uitbrak, door d-e uitgang voor de passa giers en de leden van de bemanning aan de linkerzijde van het vliegtuig zit. Hierdoor was het dus mogelijk, dat alle inzittenden het toe stel konden verlaten, voordat het vuur zijn vernielend werk had voltooid. Nog steeds „safety first" in de K. L. M.? Vragen aan den minister. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Braam beek heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste half jaar aan vliegtuigen der K. L. M. zijn overkomen, den minister van Waterstaat de overtuiging doen behouden, dat de zorg van de K. L, M. voor d-e veiligheid op hetzelfde hooge peil is gebleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vlieg- tijden te verkorten? Heeft d-e minister met name genoegzame zekerheid, dat dez-e snelle uitbreiding heeft plaats gevonden met vliegtuigen, omtrent wier kwaliteiten voldoende gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de verliezen, die zulks onvermijdelijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verantwoord te achten en overeen te brengen met den eisch eener maximale veiligheid, zooals de K. L. M. deze in het verleden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet ge heel verzekerde vluchten te doen uitvoeren, mede met vliegtuigen, die hun doelmatigheid nog niet afdoende hebben bewezen? Vindt de minister in de hierboven bedoelde ongevallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de gestie der K. L. M. voornamelijk met het oog op de vei ligheid? Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen, opdat de zich thans openba rende ongerustheid zoo spoedig" mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap, dat het „safety first" bij de K. L. M. niet heeft geleden? Na de ramp van de „Kwik staart". Stoffelijk overschot der passagiers overgebracht. Het stoffelijk overschot van de Engelschen Newman en Hodson, die zijn omgekomen bij de ramp van de „Kwikstaart" is Woensdag in-alle stilte via Den Haag naar Rotterdam overgebracht, vanwaar Woensdagavond de overbrenging naar Engeland per Batavier- lijn geschiedde.. De directie der K.L.M. had van haar deelneming betuigd door het zen den van bloemen. DE SPERWER IN ATHENE. AMSTERDAM, 17 Juli. De Sperwer is op de uitreis in Athene aangekomen. DE PERKOETOET BLIJFT WEGENS SLECHT WEER IN BANGKOK. Het KL.M.-vliegtuig de Perkoetoet zou in verhand met het slechte weer in Bangkok blijven. Te Spithead is een groote Engelsche vlootparade gehouden. Hierboven ziet men hoe een deel der Engelsche oorlogsschepen ligplaats kiest. INBREKERS BEZOCHTEN JAN MUSCH. Toen de tooneelspeler J. Musch en zijn echt- genoote in den nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks half twee uit 's-Hertogenbosch, waar zooals men weet de première ging van het feestspel „Beatrijsin zijn villa aan den Raboesweg te Laren terugkeerde, bemerkten zij, dat was ingebroken. Het, geheele huis was overhoop gehaald en voor zoover tot nu tos kon worden vastgesteld, is een aantal tooneel- sieraden en een bedrag aan geld ontvreemd. Van de daders, die door verbreking van een ruit het huis zijn binnengedrongen, vermocht de.politie nog geen spoor te vinden.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1