Helga's weddenschap. Souvenirs. BEVERWIJK DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bijna 100 werkloozen stonden j.l. Zaterdag bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling méér ingeschreven, dan aan het eind van de vorige week. De drukte van den aardbeienoogst is al weer achter den rug en de daaroor ont stane vermindering van werkgelegenheid is terstond aan de arbeidsbeurs merkbaar. Stonden vorige week 563 werkzoekenden in geschreven, dit aantal was Zaterdag tot 660 gestegen. De werkloosheid komt voor in onderstaande vakgroepen: Beverwijk: Bakkers 2, bankwerkers 8, be tonwerkers 4, blikslagers 6, bouwkundige op zichters 1, carosserjemakers 1, chauffeurs 1. drukkers 12, electriciens 8, expediteurs 3 grondwerkers 1, handlangers 61, kappers 5. kellners 3, landarbeiders 2. lasschers 14, lood gieters 1, losse arbeiders 144, letterzetters 3, machinisten 5, machinedrijvers 2, machinale houtbewerkers 2, marmerbewerkers 2, mar merpolijsters 3, metaalbewerkers 1, metselaars 2, meubelmakers 8, opperlieden 4, plaatwer kers 13, reizigers 1, schilders 1, schippers 2 schoenmakers 2, sorteerders 2, sigarenmakers slagers 11, smeden 1, soldeerders 5, spoor- leggers 2, stokers 7, stucadoors 6, teekenaars 2, timmerlieden 19, voegers 1 voerlieden 1, voorsla anders 1, winkelbedienden 2, dienst boden 1, werksters 1, incasseerders 1, koks 1. zeilmakers 1, gasfitters, totaal 395. (Vorige week 340), Wijk aan Duin: Bakkers 2. bankwerkers 8, betonwerkers 1, blikslagers 3, blikbewerkers 1. bouwkundige opzichters 1, chauffeurs 1, druk kers 5, electriciens 1, expediteurs 4, grond werkers 40, kappers 3, kantoorbedienden 1, kellners 4, kleermakers 1, lasschers 14, let terzetters 3, lijnwerkers 1, losse arbeiders 44. machinisten 6 machinedrijvers 2 metselaars 5, meubelmakers 6, monteurs 1, opperlieden 2 plaatwerkers 16, schilders 3, schippers 2, schoenmakers 2, sorteerders 1, slagers 2. stokers 1, stucadoors 5. timmerlieden 19, uit voerders 1, voegers 1, voerlieden 1, winkel bedienden 4, dienstboden 1, boekhouders 2 stuurlieden 1, matrassenmaker 1, totaal 223 (199). Heemskerk: betonwerkers 3, blikslagers 1. chauffeurs 2, electriciens 1, grondwerkers 5. kantoorbedienden 1, landarbeiders 7, losse arbeiders 10, metselaars 1, opperlieden 4. schilders 1, timmerlieden 5, uitvoerders 1. totaal 42 (24). M.U.L.O.-DIPLOMA. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaagden J. Bovensehen, F. van Tuinen en A. van Wijn gaarden, leerlingen van de Duinwijkschool. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Aan de Gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: A. Balledux, C. Balledux, R. Blom, L. Dekker, J. van Doorn, J. Greve, E. de Groot, A. Kampen, T. Ooms, M. Ouds hoorn, T. Redelijkheid. J. Bas, T. Boogert, M. van Dijk, A. Gootjes, D. v. 't Hof, T. Pel, J. Schaap, G. Slecht. J. Vlam, H. de Vries, T. v. d. Wel, G. v. d. Willigen, L. de Bie, B. Heyne- kamp, G. Keegstra, A. v. Pel. Voorwaardelijk: S. Klein, R. van Hergarden, C. v. d. Koo, M. den Uil en W. v. Wijck. Van de derde naar de vierde klasse: G. Baartse, W. Blok, C. Blom, T. Burggraaf. T. Eckhart, B. Lettenmeyer. A. Nederlof, M. Ro- mijn, I. Struikenkamp, L. Struikenkamp, C. v. d. Valk en L. Wolf. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIELPLAATJES HEEN? Men verzoekt ons opneming van 't volgende: Evenals vorige jaren zal de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van T.B.C.-patiën ten in Nederland op de 1ste Augustus haar actie inzetten. Het kan een ieder bekend zijn dat genoemde vereeniging telkenjare bij het verwisselen van de rijwielbelastingmerken de oude exempla ren, alsook ander koper, lood, tin, zink, zilver papier enz. inzamelt ten bate der tuberculose bestrijding. Voor de rijwielbezitters zijn de plaatjes nu 1 Augustus waardeloos geworden, doch voor de vereeniging niet. In 1934 konden dan ook van de opbrengst van de 10.000 K.G. oude metalen, die door de vele menschenvrienden bijeen werden gebracht, verschillende patiënten wor den geholpen. Hoewel de sympathie en medewerking voor dit werk, in het bijzonder in de laatste jaren, belangrijk is toegenomen, is het bestuur er van overtuigd, dat er nog heel veel nutteloos wordt weggeworpen, terwijl een en ander ten dienste kan worden gemaakt in het belang van hen, die op hulp wachten. Wanneer alle plaatjes voor het goede doel worden geofferd, zou dit allen het respectable gewicht vormen van 12.000 K.G. Hoe dikwijls wordt vergeten, dat vooral in tijden als deze al het mogelijke moet worden gedaan om het lot van velen te verzachten, vandaar een beroep, niet alleen op de rijwiel- bezitters, maar ook op onze geheele bevolking, om bij dit belangrijke werk medewerking te verleenen. Brengt uw plaatje waar ons reclamebiljet hangt. Oude rijwielplaatjes bij vrachten, Schenkt velen nieuwe levenskrachten! Oude rijwielplaatjes en andere metalen wor den eveneens dankbaar in ontvangst geno men bij: het Hoofddepöt, Wolff en Dekenstraat 33, A. L. van Groningen, Assumburgstr. 21, H. Withaar, Begijnstraat 27, M, Middelkoop, Wolff en De kenstraat 33, O. van Alphen Alkm. weg 10 en W. de Ruiter, Oude Alkaarsche weg 32, Wijk aan Duin. FEUILLETON. Uit het Noorse li door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 20) Eensklaps zegt een van de dames achter de toonbank op scherpen toon tegen Lau rense: Wat hebt u daar onder uw mantel? Laat zien. Niet begrijpend staarde Laurense haar aan, en ik eensgelijks, vóór het het volgen de moment tot me doordrong, wat ze be doelde. Maak uw mantel los, beval de dame zegevierend. Werktuigelijk deed Laurense wat haar gezegd werd. Er was natuurlijk niets anders te zien dan Laurense's eigen corpus, naar alle zijden uitpuilend onder een blauwen rok en een rood en wit geruite trui, O! zei de dame kortaf en kreeg een kleur, waarop ze zonder een woord de stof fen begon op te rollen. Doch nu ontwaakte mijn strijdlust, die nooit al te diep begraven ligt. Er waren grenzen aan wat wij, men- schen uit de provincie, moesten, verdragen. Diocesane Athletiekwed- strijden. De R.K. Sportvereeniging D.E.M. hield Zon dagmiddag op haar terreinen aan den Hof- landerweg Diocesane athetieklwedstrijden. D.E.M. had voor een uitstekende organi satie gezorgd, zoodat de wedstrijden, die door een vrij talrijk publiek werden bijge woond een prettig en vlot verloop hadden. Het terrein was keurig in orde, evenals het materiaal. De jury werd gevormd door de heeren L. de Vreede (wedstrijdleider), P. Olthaff scheids rechter, C. Diekman, starter. Wedstrijdsecre taris was D. Burger, commissaris van mate riaal R. Schram. De uitslagen waren: Speerwerpen, klasse A, kampioenschap: N. Lammers, V.I.C.42.26 M., 2 P. J. Rippe, V.I.C., 41.16 M., 3 Halfscheper, Sparta, 36.95 Meter. 100 Meter hardloopen, klasse A: 1 H. de Lange, Jong Leven. 2 min. 1 sec., 2 G. Groot, G.V.O., 2 min. 2 sec., 3 J. Zimmerman, Spar taan, 2 min. 2 sec. Kogelstooten (junioren A)IJ. Speet, Jong Leven, 9.29 M., 2 J. Bakker, Holland, 7.90 M., 3 W. Snep, Jong Leven, 7.5 M. Kogelstooten (junioren B): 1 B. van Diest, Sparta, 7.80 M., 2 P. Bakker, Holland, 7.36 M.. 3 Groenedijk, Sparta, 6.28 M. Verspringen klasse A (kampioenschap)1 Joh. Mathot, Holland, 6.73 M. (nieuw record), 2 P. Huybers, De Bataven. 6.195 M., 3 N. M. de Zwager, Holland, 6.02 M. Verspringen, B: 1 J. Zimmerman, Spar taan 6.22 M., 2 C. v. Lierop, Teylinigen, 5.88 M-, 3 P. Wouda, Holland, 5.47 M. Kogelstooten (klasse B)1 Th. Terhorst, Teylingen, 9.82 M., 2 J, Zimmerman, Spar taan, .21 M., 3 P. van Reisen, Teylingen, 9.035 Meter. Kogelstooten (kampioenschap)1 Chr. Duyn. D.E.M.11.98 M. (nieuw record, oud re cord 11.94 M.), 2 G. Westgeest. Holland, 10.76 M„ 3 W. Kaptein, D.E.M., 10.53 M. 3000 M. hardloopen: 1 N. v. Bekelen, Jong Leven, 10 min. 38.9 sec2 C. v. Bakelen, Jong Leven, 10 min. 46.2 sec., 3 C. v. Geer, Jong Leven, 11 min. 1.9 sec. 200 M. hardloopen (kampioenschap)1 H. de Lange, Jong Leven, 24.8 sec., 2 J. Zimmer man, Spartaan, 24.8 sec.. 3 Blaisse, V.I.C. 1500 M. (kampioenschap)1 C. Smit, G.V. O.. 4 min. 53.6 sec., 2 Versluys, Wilskracht, 4 min. 53 sec. 1500 Meter, klasse B: 1 A. v. Leeuwen, Ba taven, 4 min. 56.8 sec., 2 H. Vessies, D.E.M., 5 min. 8.4 sec., 3 H. L. Averdieck, Bataven, 5 min. 15.1 sec. Polsstok-hoog (kampioenschap)1 W. Kap tein, D.E.M., 3.50 M., 2 N. de Zwager, Hol land, 2.80 M, 400 M. klasse B: 1 R. Knape, Holland, 58.7 sec., 2 L. v. Teylingen, Bataven, 58 sec., 3 P. Hollenberg, Holland, 1 min. 3 sec. 100 M., klasse B: 1 Osendorp, Holland, 11.7 sec.. 2 Middeldorp; Holland, 11.8 sec., 3 F. Koehorst, Holland, 12 sec. Hinkstapsprong kampioenschap)1 W. v. Schoonhoven, V.I.C.12.70 M., 2 J. Mathot, Holland, 12.685 M., 3 P. J. Rippe, V.I.C,, 12.025 M. 4 x 100 M. estafette, klasse B: 1 Holland, 49 sec., 2 De Bataven, 49. 6 sec., 3 Teylingen (geen tijd). 4 x 100 M. estafette, kampioenschap: 1 Jong Leven, 48.2 sec., 2 Holland, 48.6 sec., 3 V.I.C., (geen tijd). Discuswerpen (kampioenschap)1 West geest, Holland; 35.22 M., 2 W. Schram, D.E.M,, 34.53 M., 3 A. Biluska, Bataven, 34.45 M. Discuswerpen, klasse B.: 1 Terhorst, Tey lingen, 30.82 M.. 2 Halfschepel, Sparta, '30 M., 3 F. Bakker, Holland, 29,57 M. 60 M. Junioren: 1 G. v. Kalkeren, Bataven, 2 P. Derks, Holland. 400 M. Kampioenschap: 1 B. Hoven, Jong Leven, 1 min. 56.5 sec., 2 C. Oosterveer, Hol land, 2 min. 57.2 sec.. 3 C. Smit, G.V.O. 400 M. B-klasse: 1 M. v. d. Stein, S.M.C., 2 J. Padberg, Jong Leven. 60 M. Junioren: 1 G. v. Klaveren, Bataven, 8.5 sec., 2 A. Schrader, Jong Leven 8.6 sec. 80 M. Junioren: 1 W. Rutte, Bataven, 10.8 sec., 2 J. Bakker, Holland. 10.9 sec., 3 J. Du- pont, Jong Leven, 11.1 sec. Hoogspringen (kampioenschap) 1 J. Pad berg, Jong Leven, 16.5 M., 2 A. Rom'bouts, Holland, 1.60 M., 3 H. Geels, Holland, 1.60 M. Hoogspringen, klasse B.: 1 Middendorp, Holland, 1.60 M., 2 M. v. d. Stein, S.M.C., 1.50 M., 3 C. Wortel, G.V.O., 1.45 M. Verspringen, junioren, klasse B: 1 v. Diest, Sparta, 4.79 M„ 2 v. d. Gracht, 4.57 M., 3 S. Schrader, 4.30 M. Verspringen, klasse A: IJ. Bakker, Hol land, 5.895 M., 2 W. Rutte, Bataven, 5.22 M., 3 Gelderen, G.V.O., 4.82 M. Speerwerpen, klasse B: 1 T. Terhorst, Tey lingen, 36.56 M.. 2 N. de Zwager, Holland, 36.42 M., 3 A. Brussche, Bataven, 36.40 M. Estafette 400-300-200-100 M.: 1 Jong Le ven, 2 min. 12.9 sec., 2 Holland, 2 min. 15.8 S6Estafette 800-400-200-100 M.: 1 Holland 4 min. 54.5 sec., 2 Bataven, 4 min. 55.1 sec. OPENING SPEELTUIN. De R.K. Speeltuin aan het C.H. Moenspleïn zal a.s. Zaterdag 27 Juli heropend worden. WIJK AAN ZEE EN DUIN PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Blauw slaagde in den Haag voor het Ned. diploma voor Heilevmoastiek en massage. Meent u niet, dat 't op uw weg ligt, uw ver ontschuidiging aan te bieden? zei ik en zag haar hooghartig aan, waarop ik vervolgde: woorden, die ik zeker uit een roman of een film heb: Kan ik uw chef spreken? Wat ik van den man gewild had, als ze hem bij me gebracht zouden hebben, dat mag de hemel weten, maar iets moet men over laten aan de inspiratie van het oogenblik, Gelukkig werd de zaak niet op de spits ge dreven. De winkelj uffrouw werd gloeiend rood en doodelijk verlegen en stamelde een heele massa nonsens, zoodat ik al sa uw me liet verteederen. Erger was het met Lauren se, die eerst nu begreep, welken smaad men haar had aangedaan. Snuivend van kwaad heid verliet ze den winkel. Hoe ik het ook draai of keer, het schijnt me toe, dat deze brief enkel handelt over vervolgde onschuld. Nu denk ik er waarach tig over welke de meeste is: de slechtheid dezer wereld of haar achterdocht? Losge rukt van familie, huis. geboorteplaats enz., is het ongeloofelük wat er niet ai in iemands brein. Ik ben van plan tante Alek sandra deze bekentenis op haar verjaardag cadeau te doen, samen met een gehaakte eierwarmer. Ten laatste kochten we dan toch, wat we noodig hadden. Ja, noodig hebben is mis schien niet het juiste woord, waar het be treft een zwarte japon van georgette en een ketting van groote gekleurde steenen, een rooden hoed, die geen hoed is, maar een klein lapje achter op je hoofd, reuze (Gebleken is, dalbij aankomst van de Normandiete New York, 300 zilveren lepels en 500 aschbak- ken ontbraken, die door de pas sagiers als souvenir waren mee genomen) Jan Handjegauw stond voor 't gerecht, Want hij had hier en daar gegapt, Zijn reputatie was al slecht, Nu was hij eindelijk gesnapt. De rechter keek Jan Handjegauw Met ijzeren gestrengheid aan En zei, dat hij vernemen wou, Wat en waarom hij 't had gedaan. Jan Handjegauw ontkende niet, Hij deed alleen maar wat verbaasd, Dat men hem daarvoor pakken liet, Dat was er toch volkomen naast. Hij had wat lepels ingepikt En ook een aschbak hier en daar, Maar moest dat nou zoo aangedikt, Was dat nou reden voor misbaar? Hij deed het heusch niet om de spie, Maar, net zooals de passagiers Van 't Fransche schip de „Normandie", Nam hij ze mee als souvenirs.. De I-echter heeft Jan Handjegauw Toen niet ontroerd de hand gereikt, Noch hem gezegd: ik snap het nou, Je vlekkelooze onschuld blijkt. J. Handjegauw staart naar de wand In het gevang met het idee: Waarom is diefstal op het land, Een „jacht naar souvenirs" op zee? P. GASUS. OPBRENGST COLLECTE VOOR OUDEN VAN DAGEN. De collecte, welke tijdens den muzikalen rondgang van Arion Zaterdagavond gehouden is, heeft f 36.71 Vz opgebracht DE „DRIESPRONG" KOMT IN VEILING. Dinsdag 30 Juli zal notaris A. Moens in café Sonnevanck de villa „De Driesprong" gelegen aan den Julianaweg in veiling brengen. HEEMSKERK Harddraverij op 3 September vastgesteld. Niet gelijk met Beverwijk. De harddraverij was gesteld op 5 Septem ber, doch daar Beverwijk ook een draverij houdt op 5 September, heeft het bestuur der Heemskerksche draverij besloten den datum te bepalen op Dinsdag 3 September, zoodat het volksfeest dit jaar op 3 en 4 September ge houden zal worden. Op den tweeden dag (dus 4 September) zul len verschillende voksspelen plaats vinden. PERSONALIA. De heer J. J. M. Wiegman, vroeger burge meester alhier is herbenoemd tot burgemees ter van Wassenaar. A.D.O.—DE MEER (8—2). (Nederlaagwedstrij d.) Kort na het begin opent Beentjes uit een voorzet van Kos de score (1—0). Als even later na een doelschop van A.D.O. een speler van de Meer mist, krijgt Koopman een mooie kans, maar zijn hard schot stuit tegen de lat. Dit is slechts uitstel, want als Koopman even later den bal goed krijgt aangegeven, geeft hij met een goed schot aan Hoeboer het na kijken (20). Na eenige vinnige aanvallen van De Meer, die door Beentjes worden afgeslagen, komt de rust. Met den wind in den rug komt De Meer goed opzetten. Met twee mooie goals van Kloosterman weet zij gelijk te maken. A.D.O. wordt thans veel sterker; vooral de Ruyter is op schot. In korten tijd weet deze speler met drie mooie schoten den stand tot 52 op te voeren. De Meer is hierdoor geheel gedepri meerd. Tegen het einde van den strijd bren gen Koopman, Beentjes en De Ruyter den stand op 82. Het einde komt zonder span ning. Er is thans nog één nederlaagwedstrijd te spelen en nog steeds is A.D.O. ongeslagen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vrijdag 8 uur is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Heemskerk een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Toen de 11-jarige G. Zonneveld die langs den Rijksstraatweg fietste, bij den Oudendijk waaraan hij woont den weg overstak, werd hij door een uit de richting Haarlem komen de luxe auto aangereden. Het knaapje werd van zijn fiets geslingerd en zeer ernstig ge wond. Dr. IJpma, die evenals burgemeester Vreug de, spoedig op de plaats des onheils aanwezig was verleende de eerste hulp. Nadat door pastoor Paulussen geestelijken bijstand was verleend, werd het slachtoffer per auto naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Men vreest voor zijn leven. WERKLOOZENZORG. Op initiatief van den R.K. Volksbond is ver kregen dat werkloozen ter plaatse voor de Beverwijksche Conservenfabriek boonen kun nen afhalen. Zij die hiervoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich opgeven bij den secretaris der afdeeling, den heer C. v. Veen, Sportlaan. chic, weet je en een rooden mantel van een stof, welke beslist alle mogelijke bedoe lingen heeft behalve ,de draagster te ver warmen. Laurense vond niets goed behalve de japon, daarom ben ik er eigenlijk niet zeker van of deze heusch wel, wat je noemt, chic is. Maar met mijn mantel en hoed kan ik mijn plaats innemen in iederen groote stadsroman en gaan zitten in den wintertuin van het exclusieve hotel, zonder uit den toon te vallen. Ik veronderstel, dat je hieruit eenigszins kunt afleiden, hoe het costuum is. Maar vraag me niet, hoeveel geld ik nog over had na deze ochtendwandeling door de winkels. Ik zal zoo vrij zijn, je niet te ant woorden. Vervelend, dat een mensch altijd behept moet zijn met een geweten. Stel je voor, daar had ik er waarachtig gewetens wroeging over dat ik al mijn geld had uit gegeven, dat ik zelf had verdiend op een eer lijke manier. Als ik me niet sterk vergis was het een van deze zoogenaamde innerlijke stemmen, die iets bazelde over een warmen wollen mantel en een paar stevige wandel schoenen met lage hakken. En verder een gejammer over zuinig-wezen en zoo. Van dien kant heeft een mensch nu eenmaal van alles te wachten, dat heb ik zoo voor en na reeds ondervonden. Doch deze bekentenis doe ik tante niet, het mocht haar eens te sterk aangrijpen. Laurense was het niet eens met mijn in- koopen en ik niet met de hare. Vergeefs trachtte ik haar af te houden van een he melsblauwe zijden jumper. Maar ik bedwong VAN DE TRAP GEVALLEN. Vrijdagmorgen is bij het opstaan het twee jarig dochtertje van den heer H. Beentjes van de trap gevallen. De kleine brak haar armpje. De ontboden geneesheer Dr. IJpma achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. GESLAAGD. Bij de in Beverwijk gehouden examens voor Handenarbeid L.O. slaagde de heer G. Kos, alhier. VANDALISME. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de spiegelruit van het schoenenmagazijn van den heer W. Minnebo met een tweetal steenen ver nield. Dit is vermoedelijk een wraakneming. De politie stelde een onderzoek in. COLLECTE. De op Zondag gehouden collecte voor Her wonnen Levenskracht heeft opgebracht f 76,10. SANTPOORT FANFARE-CORPS „WILHELMINA". Naar we vernemen, heeft de dirigent van het fanfare-korps „Wilhelmina" wegens een be noeming elders voor zijn functie moeten be danken. SPORTDAG NABIJ ,,'T HUIS TE VELSEN". Op het terrein van den arbeiderssportbond nabij ,,'t Huis te Velsen" werden gisteren ver schillende sporten gedemonstreerd. Het weer werkte wel niet geheel tegen, maar voor het nog al open liggende terrein was het toch jammer, dat er een vrij stevige bries stond. BUITENLAND Duitschland. De Justitie krijgt instructies. De Rijksminister van Justitie heeft de ver ordening van den Pruisischen minister-pre sident tegen het politieke katholicisme mede gedeeld aan alle ambtenaren van openbaar ministerie en instructies gegeven voor de be handeling van de in aanmerking komende strafprocessen. In deze beschikking wordt den vervolgenden ambtenaren den plicht opgelegd, in zoo nauw mogelijke samenwerking met de bevoegde staatspolitie-instanties en bestuursautori- teiten op te treden tegen ieder streven van het politieke katholicisme, dat gericht is op ontwrichting van den staat en uitschakeling van de volksgemeenschap, waar dat streven zich ook vertoont, zonder aanzien des per- soons en van de positie van den dader. Het optreden moet geschieden met een rus tige, iederen misstap uitsluitende, bezonnen heid, maar ook met allen door de gevaarlijk heid van dit streven geëischten nadruk. Verwezen wordt verder naar de desbetref fende artikelen van het rijksstrafwetboek, van de wet tegen slinksche aanvallen op staat en partij en tot bescherming der partij- uniformen van 20 December 1934, van de verordening van den rijkspresident ter be scherming van volk en staat van 28 Febr. 1933 van de wet tegen de nieuwe vorming van partijen van 14 Juli 1933 en van de wet op de vergadering van 5 Januari 1934. Voorts wordt nog gezegd, dat door grooten spoed te betrachten bereikt moet worden, dat de straf de daad zooveel mogelijk op den voet volgt. Er moeten straffen worden geëischt die volgens het rechtsgevoel van het volk strooken met de gevaarlijkheid van dit staats- en volksvijandige bedrijf en met de geweten loosheid der daders. Goering liet de kerkdiensten controleeren. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde uit Berlijn verneemt heeft Goering de geheime politie opdracht gegeven gisteren (Zondag) een verscherpt toezicht te houden op de kerk diensten teneinde zoowel in de protestantsche als in de katholieke kerken te voorkomen, dat van den kansel of kritiek werd geoefend op zijn laatste verordening inzake de scheiding van kerk en politiek en toe te zien dat deze verordening niet tegelijkertijd wordt over treden. Het staat vrijwel vast, dat de Berlijnsche politie-president Magnus von Levetzow moest aftreden omdat hij tijdens de jongste anti-se- mietische onlusten op den Kurfürstendamm ook vooraanstaande leden van de S. A. had laten arresteeren. Frankrijk. De couponbelasting. De Beurscorrespondent van het Handelsblad meldt: Het ministerie van 'financiën maakt be kend, dat de 10 pot. korting ook toegepast zal worden op de coupons en op de premies van de obligaties van het Crediit National, want voor de betaling daarvan zijn op de begrooting annuïteiten uitgeschreven. De coupons der emissies 1933 en 1934 zijn echter vrijgesteld van de korting, omdat die uitgiften geschied zijn ten bate van het cre dit National zelf. De houders hiervan zullen alleen de verhooging betalen vastgesteld me mijn oordeel uit te spreken over de groote vraag van den dag, namelijk of zij haar kleine, rossige haarknoedeltje zou behouden in overeenstemming met de woorden, dat het haar het schoonste sieraad der vrouw is, of dat ze het zou offeren aan de mode en de schaar, om misschien evenveel succes te heb ben als Olga. O, kapperssalon, o, phenomeen van den tijd! Ik sta je dezen aanhef af voor een ge dicht over de moderne Eva. De zwoele broeikas-atmosfeer, welke hier heerseht, is veelzeggend. Een kapperssalon kan men bijna beschouwen als een broeikas voor vrouwelijk schoon. Het is het lichame lijke, het vergankelijke, dat hieraan de zeer aparte atmosfeer verleent. En niet langer behooren het plein, de markt of de nomn. genoemd te worden in verband met vrouwe lijken drang tot mededeelzaamheid. Niet de pomp, doch de stoel van den kanna- moet thans het symbool zijn. Neem plaats in een hokie van e°n friseer- salon en ge kunt er zeker van zijn, vanuit alle andere hoekjes uit wijsheid op te doen. hetzij deze betreft bijzonder vet haar, roos. de toevallen van mevrouw Olsen, de echt scheiding van Hansen of de laatste revue. Indien ik journaliste was en geen onderwerp wist voor mijn dageiijksche bijdragen, zou ik rustig naar den coiffeur gaan en me la ten knippen of onduleeren. en de onderwer pen zouden me vanzelf van alle zijden toe- stroomen. Doch wanneer men het niveau der vrouw zou moeten beoordeelen naar het ge MAANDAG 22 JULI 1935 voor de belasting op het inkomen, maar als de stukken op naam staan is er geen verhoo ging. De korting van 10 pet. is verder van toe passing op de coupons en premies van de „Obligations Communals Foncières et Mari- times", uitgegeven door het Credit Foncier de France. Wat tenslotte eenigszins onverwacht komt, is dat de dividenden der aandeelen der groo te spoorwegen eveneens van 10 pet. zal wor den afgetrokken. Volgens de bepalingen der decreten zijn de staatspensioenen van civile en militaire per sonen, alsmede de pensioenen van spoorweg beambten niet aan de alge mee ne verlaging van 10 pet. onderworpen. Amerika. Staatshulp voor vijf millioen menschen. Het schijnt, dat president Roosevelt er van overtuigd is, dat 4 milliard dollar niet voldoen de is om een einde te maken aan de werkloos heid. De president heeft zijn adviseurs bij zich ontboden. Zij zullen een begrooting moeten maken van 'hetgeen in het volgend begroo- tingsjaar noodig zal zijn voor de werkverschaf fing. De administrateur voor de hulpverleening, Hopkins, heeft verklaard, dat alle lieden, die door leeftijd of lichamelijke gesteldheid tot werkloosheid zijn gedoemd, met ingang van 1 November naar bijzondere steuninstellingen van den staat zullen overgaan. Het betreft hier V/z millioen menschen. De staat spant zich in om voor 3V2 millioen volwaardige lie den arbeid te vinden. Na dien datum, zeide Hopkins, zal niemand meer federalen steun ontvangen voor niets doen. Allen zullen bij staatsinstellingen moeten werken. Het moet als onvermijdelijk worden aan vaard, dat vijf millioen menschen niet in staat zullen zijn gedurende vele jaren een plaats in de particuliere industrie te vinden. Daarom zal de staat de zorg van deze 5 millioen men schen op zich nemen. Britsdh-lmdië. Godsdienstoorlog gevreesd. Bij 'gevechten tusschen Mohammedanen en Sikks te Lahore zijn 10 Mohammedanen ge dood en verscheidene gewond door heit salvo, dat de politie op de oproerige menigte, die wel gerde uiteen te gaan, heeft gelost. Nader wordt uit Calcutta gemeld De toestand te Lahore is in den loop van den dag zóó ernstig geworden, dat men het uifc breken van een godsdienst-oorlog vreest. Een menigte van 7000 tot 14.000 man, die demonstreerde, weigerde uiteen te gaan op bevel van de politie. De politie opende daarop het vuur, waarna de massa met steenen ging gooien. Vijf Mohammedanen werden doodge schoten en vele gewond. De politie verrichtte 550 arrestaties. Alle poorten der stad zijn be zet, gepantserde wagens rijden door de stra ten. De toestand is uiterst ernstig. Franscïie oud-strijders protesteeren. Tegen de regeeringsdecreten Rumoerige vergadering en twaalfhonderd arrestaties. PARIJS, 20 Juli (Reuter). De oudstrijders hebben in een der groote Parijsche zalen een rumoerige bijeenkomst gehouden. De verte genwoordigers van alle organisaties van oud strijders, die deel uitmaken van de nationalë confederatie, spraken zich uit tegen de de creten, welke de strijders, slachtoffers van den oorlog, treffen. De oud-minister van pensioenen Rivollet, secretaris der confederatie, zeide, dat het be stuur der confederatie Maandag nadere maat regelen zal nemen, welke de toestand ver- eischt. Toen een deel van de vergadering de Internationale had aangeheven, verliet een ander deel ontstemd de zaal. Tenslotte werd een resolutie aangenomen, waarin de regee ring wordt beschuldigd de jegens de front strijders en oorlogsslachtoffers aangegane ver plichtingen niet te hebben gehouden, nadat men vroeger de frontstrijders en oorlogs slachtoffers als de „bevoorrechte schuldenaars van de natie" heeft aangeduid. De noodverordeningen, zoo werd. verder ge zegd, zouden alleen tot resultaat hebben, dat de consumptie vecder wordt beperkt, de werk loosheid toeneemt en een nieuw tekort op de begrooting wordt voorbereid. Tenslotte wordt de eisch gesteld juiste af- weennaatregelen te nemen. Bij demonstraties in de omgeving van de Place de l'Opera heeft de politie in totaal on geveer twaalfhonderd personen gearresteerd. De meesten werden na vaststelling- van hun indentiteit weer op vrije voeten gesteld. Ook in de provincie werden gisteravond tal van pro- testmeetingen tegen de verordeningen gehou den. EXAMENS HOOFDAKTE. 20 Juli. Geëxamineerd 3 vr. en 5 m. candida- ten. Afgewezen 2 vr. cand. i Geslaagd mejuffrouw A. van der Stam, en de heeren J. B. M. Walla, Alkmaar, P. C. Beers, Akersloot; C. B. M. Beyerbacht, Sant poort; I. W. Sinke, Anna Powlona en Fr. B. Snalve, Edam. praat in den kapperssalon, dan dan konden we beter meteen naar huis gaan en naar bed. Want we zijn allemaal gelijk, zoo dra we in het hok zitten Terwijl ik dit keer onder de tang zat, kreeg ik een lange reeks verontrustend- schokkende détails te hooren van huwelijks drama's. Ze kwamen van uit de droogkamer. Rechts hadden ze het over lichaamstoename op lateren leeftijd in den vorm van dub bele kinnen en dikke enkels, eh links werd Laurense zoo goed mogelijk opgevroolijkt. Ja, nu zullen we u mooi maken, juffrouw! zei een allerliefste meisjesstem. U hebt er geen idee van, hoe u zult opknappen. Ze worden allemaal tien jaar jonger met kort haar. Of het nog altijd modern is? Dat zou ik denken. Waarom zou u die armzalige piekjes sparen? Of je op deze manier vroe ger kaal wordt? Wat een onzin. Hebt u ge lezen, dat je dan een baard krijgt, zegt u? Praatjes, Nee. om u de waarheid te zeggen, ik geloof dat u werkelijk allerliefst zult wor den. U hebt juist den goeden vorm van hoofd, juffrouw, mooi gebogen. Uw verloof de zal gewoon niet weten wat hij ziet. Hebt u geen verloofde? Nee, als u mij er tusschen nemen wilt, moet u vroeger opstaan, juf frouw. Nou, dan zullen we dus maar begin nen. Hartkloppingen, zegt u? Maar me lieve mensch. Kijk nu eens naar dat korte staart je, is dat iets, om met alle geweld te willen houden? Ja, natuurlijk is het goed genoeg, zoo bedoelde ik het niet. Wilt u niet? Doet u het niet? Nee, nee, we dwingen hier niemand.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2