HET NIEUWE AVONDBLAD r Wandgedierte 20e JAARGANG No. 220 DINSDAG 23 JULI 1935 IJ MUI DER COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelinge-n dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS' OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij '14 dagen als zoodanig m de registers zij.n ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit;, ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij Verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Rampen onzer Luchtvaart. De derde K. L. M.-ramp in één week tijds, tevens de vijfde in zeven maanden, heeft Za terdagmiddag ware ontzetting in Nederland gewekt. Na al die jaren van succes is deze snelle opeenvolging van catastrophes even onbegrijpelijk als ontstellend. En bij vele men seden volgt nu op het „exces d' honneur", de overmaat van eerbewijzen, de „indignité", de verontwaardiging die een gevolg van schrik en vooral van teleurstelling is. De nationale trots op de K. L. M., die als de veiligste en snelste aller luchtverkeers-maatschappijen werd be zongen* is ruw ontworteld. Men wordt daarom kwaad, en er loopen geruchten. Nu bestaat er geen onbetrouwbaarder inlichtingsdienst ter wereld dat Het Gerucht, en dus waarschuwen wij daar met' nadruk tegen. Het Gerucht is, naar onze dagelijksche ervaring, nooit heele- maal juist en in de meeste gevallen volkomen onzin. Ook is het niet verstandig, op overmatig huldebetoon verguizing te laten volgen. „Ni eet excès d' honneur, ni cette indignité,,.... zoo drukt de Franschman dit in zijn taal uit, eii als hij dat zelfs zegt mogen wij nueh- tere, koele, zakelijke Hollanders, ons des- wege zoo superieur boven hem voelend, toch zeker wel onze nuchterheid, koelheid en za kelijkheid doen gelden. Dit is er een zeer toe passelijke gelegenheid voor. Er steekt weinig verdienste in nuchter, koel en zakelijk te 'zijn als er geen enkele reden voor opwinding is. Dat kan iedereen. De minister van Waterstaat, onder wiens departement de luchtvaart ressorteert, heeft Zaterdagavond in een interview met onzen Haagschen correspondent verklaard dat hij zeer veel voelde voor het instellen van een openbaar onderzoek naar de oorzaken der serie vliegrampen. Dat bericht heeft ons ver heugd. Wij gelooven dat de omstandigheden zulk een openbaar onderzoek eischen, dat het de eenige manier is om de verontruste pu blieke opinie te bevredigen, en dat men voor al niet de fout van het Uiver-rapport moet herhalen. Het Uiverrapport is eerst langen tijd geheim gebleven en daarna maar gedeel telijk gepubliceerd. Dat is zonder twijfel een psychologische fout. Door zoo te handelen, in welke aangelegenheid ook, wekt men altijd onrust en achterdocht, waartoe wellicht niet de minste aanleiding had bestaan als men dadelijk openhartig was geweest. Men kan verder gaan dan één openbaar onderzoek. Eenige dagen geleden heeft de N.R.Crt. de instelling van een Raad voor de Luchtvaart, werkend op dezelfde wijze als de Raad voor de Scheepvaart, bepleit. Bij dit voorstel van het Rotterdamsche blad sluiten we ons gaarne aan. Het doel van een luchtverkeersmaat- schappij is hetzelfde als dat van een zee- verkeersmaatschappijte zorgen voor geregel de, zoo veilig mogelijke diensten ten bate van het publiek. Die diensten zijn openbaar, men vertrouwt er zijn eigen leven en dat van de zijnen aan toe, en men heeft dus het recht te weten wat ermee gebeurt De Raad voor de Scheepvaart is een algemeen erkende, nuttige instelling; de Raad voor de Luchtvaart zou dat zeker ook worden. De ramp met de Gaai, die dertien men- schenlevens heeft geëischt, is natuurlijk weer onder andere omstandigheden en op andere wijze dan de vorige vier rampen geschied. Daar kan men zich moeilijk over verbazen. Hetezou wel een wonder zijn als twee rampen op pre cies dezelfde wijze en onder precies dezelfde omstandigheden plaats hadden. De weers omstandigheden zijn nooit volkomen gelijk. Landingsterreinen en landingsmogelijkheden verschillen steeds. De piloten zijn anderen en dan is er ook nog onderscheid tusschen de toestellen. Maar telkens rijzen weer vragen, die ook door deskundigen gesteld worden. In dit geval de vraag, waarom de Gaai zoo laag vloog, zoodat hij in het dal van St. Bernardino terecht kwam. Niet al dergelijke .vragen zijn te beant- waarden Vaak niet, omdat alleen de be manning dat zou kunnen doen, en deze is omgekomen maar ik 'heb van een des kundige deze vraag vernomen: zijn de restricties, waaronder de Douglas-toestellen in gebruik, mochten worden genomen, van dien aard dat men er in de practijk voort durend rekening mee kan houden? Dit schijnt een belangrijke vraag voor een onderzoek. Het antwoordt erop ken ik niet. Misschien is het bevestigend. In elk geval is het onderzoek waard. De K.L.M. heeft inmiddels haar lijndiensten al beperkt. Het spreekt vanzelf dat de leiding- der K.L.M. niets onbeproefd laat om de situatie zoo goed en zoo doeltreffend mogelijk te re gelen. Aan de energie en de kundige ervaring van den heer Plesman, die een buitengewqnen staat van dienst heeft, mag men niet twijfe len. Aan het feit dat hij steeds groote moei lijkheden te overwinnen heeft gehad met een snelgroeiend bedrijf en een jong verkeers middel met vele onzekerheidsfactoren even- min. Ongetwijfeld zal de K. L. M. deze noodlpts- periode 1>e boven komen. Het publiek kan daartoe het best meewerken door haar als een luchtverkeersmaatschappij met geregelde diensten, hetgeen zij is, te beoordeelen en haar niet met succes-lawaai of geruchten- mtöbü-ar maar met rustige waardeering te be jegenen, R. P. IJMUIDEN GROOTE SPIEGELRUIT INGEDRUKT. Zondagavond c.a. half acht hebben eenige jongens bij het stoeien een groote spiegel ruit van het schoenenmagazijn van Bata in de Oranjestraat ingedrukt. Hoewelde politie spoedig aanwezig was, hadden de jongens zich inmiddels reeds uit de voeten gemaakt, Het jaarverslag van het Staats- visschershavenbedrij f Aanvoer van verschillende visscherijen. De omzet. De totale opbrengst van de verkochte visch bedroeg in 1934 f 6.708.966 tegen f 5.573.611 in' het voorafgaande jaar. Deze stijging moet worden verklaard door de door stoomtrawlers in het stakingsjaar 1933 kleine hoeveelheid visch, welke hoeveelheid in 1934 belangrijk meer was. In totaal werd verkocht 43.379.779 K.G., dus belangrijk meer dan in 1933, toen slechts 34.039 507 K.G. werd verkocht. Aanvoer door Nederlandsche trawlers. Door Nederlandsche trawlers werd aange voerd 22.379863 K.G. visch met een waarde van f 3.810.978. Vanzelfsprekend was de aan voer belangrijk grooter dan in 1933, het jaar waarin de staking viel. Wanneer echter de uitkomsten over 1934 met die over 1932, wor den vergeleken, dan blijkt, dat de door Neder landsche stoomtrawlers aangevoerde visch in-1934 wel grooter was dan in 1932, maar dat de opbrengst toch lager was. De voortgezette prijsdaling is hiervoor de verklaring. Hoewel ook in het afgeloopen jaar op de exploitatie-kosten van de stoomtrawlers zoo veel mogelijk werd bezuinigd, is de daling van deze kosten nog niet groot genoeg geweest, om een loonende exploitatie mogelijk te maken. Als voornaamste oorzaak van de ongunstige uitkomsten moeten worden genoemd de groote belemmeringen, welke allerwegen bij den uit voer worden ondervonden. Zoo werden de re sultaten van de stoomtrawlers van het kleine •type, de z.g.n. kusttrawlers, ongunstig be- invioed door de vergaande beperking, door Frankrijk aan den invoer van fijne vischsoor ten als tong, tarbot, e. d. gesteld. Wat de groote stoomtrawlers betreft, voor deze vaartuigen beteekenden de Belgische bepalingen inzake de maat van ingevoerde visch een nadeel, omdat daardoor de prijzen van de kleine sorteeringen van kabeljauw, schelvisch, wijting, e. d. op een laag niveau bleven. De voortdurende prijsdaling voor de ver schillende vischsoorten komt duidelijk naar voren in den gemiddelden prijs van de Noord - zeetreilvischterwijl in 1933 de gemiddelde prijs reëeds op een zeer laag niveau was ge daald en deze nog slechts 20,5 cent bedroeg, is deze in 1934 nog gedaald tot 18,9 cent. Opvallend is, dat in het verslagjaar de waarde en de hoeveelheid van door Duitsche stoomtrawlers aangevoerde visch weer minder was dan in 1933, in welk jaar de daling van den Duitscben aanvoer reeds zoo belangrijk was. Van invloed zijn hier ongetwijfeld ge weest de hooge prijzen, welke een groot deel van het jaar in Duitschland golden, en waar door het markten in IJmuiden voor Duitsche stoomtrawlers niet aantrekkelijk was. Het ge volg van deze geringen Duitsche aanvoeren was, dat het aan Duitschland toegestane aan- voercontmgent niet' werd bereikt. Verschillende Duitsche stoomtrawlers brach ten haring aan; in het algemeen moeten deze aanvoeren als seizoen-aanvoeren worden be schouwd. De groote toeneming, welke in vorige jaren in de aanvoeren door motortrawlers kon wor den geconstateerd, is in het verslagjaar tot staan gekomen. In 1934 toch voerden de mo- torloggers aan 4.147.118 K.G. visch met een waarde van f 1.243.963,— tegen 4.627.160 K.G. met een waarde van f 1.369.296,in 1933. Toch werden ook in 1934 weer verschillende motorloggers voorzien van een installatie voor de trawlvisscherij, en nam de trawlvloot van dit type vaartuigen dus toe. Enkele van deze toegevoegde motorloggers hebben motoren van groote capaciteit. Dat de hoeveelheid en de opbrengst van de door deze vaartuigen aangevoerde visch niet veel grooter is, moet worden toegeschreven aan de belangrijke uitbreiding, welke door deze vaartuigen aan de versche-haringvisscherij is gegeven. Bij de kustvlsschersvaartuigen deed zich het zeker voor deze tijden merkwaardige ver schijnsel voor, dat, vergeleken met het vorige verslagjaar, bij een 'kleinere hoeveelheid aan gevoerde visch de waarde hiervan grooter was. In 1934 werd aangevoerd 1.451.624 K.G. te gen 1.623.043 K.G. in 1933, met een opbrengst van resp. f 354.184,en f 323.780, In aanmerking genomen, dat natuurlijk ook de door deze vaartuigen aangevoerde visch soorten in prijs daalden,- moet de reden van de stijging van de opbrengst worden gezocht in een verschuiving, welke zich heeft voorge daan in dien zin, dat deze vaartuigen relatief meer fijne vischsoorten zooa-ls tong, e. d. heb ben aangebracht dan in 1933, welke verschui ving dan zou hebben plaats gehad ten koste van de goedkoopere vischsoorten. Zeevischzegen, Zooals reeds werd opgemerkt, namen vele kustvisschersvaartuigendie in 1933 voorna melijk de visscherii met de zeevischzegen uit oefenden, aan de trawlvisscherij deel, omdat de uitkomsten van de zeevischzegenvisscherij niet bevredigend waren; de aanvoeren van kustvisschersvaartuigen, uitgerust 'voor de vis seherij met de zeevischzegen waren in 1934 be langrijk kleiner dan in het voorafgaande jaar. In 1934 voerden deze motorkustvisschersvaar- tuigen nog slechts aan 121.822 K.G. met een waarde van f 20.904, De aangevoerde hoeveelheidis dus tot op bijna 1/4 van die van 1933 gedaald, terwijl de opbrengst gedaald is tot ongeveer 1/3 van die van het vorige verslagjaar. Ook de hoeveelheid en de opbrengst van de .door Deensche motorkotters aangevoerde visch 'daalde en wel aanvoer en opbrengst beide met ongeveer 20 pet. De reden hiervan moet worden gezocht in de continigenteering, ook al Is het slechts een enkele maal voorgekomen, dat het Deensche aanvoercontingent geheel is gebruikt, en verder ka het stormachtige weer. waardoor de visseherij voor deze vaartuigen en met deze vischmethode dikwijls zeer werd bemoeilijkt. Beugvisch. Hoewel de hoeveelheid van de door Neder landsche stoombeugers aangevoerde visch steeg van 390.189 K.G. in 1933 tot 453.232 K.C-. in 1934, daalde de opbrengst, en wel van f 123.733.— in 1933 tot f 99.348,— in 1934. Deze daling houdt verband met de vrij goede prij zen, welke voor beugvisch in het stakings jaar 1933 konden worden gemaakt als gevolg van de schaarschte aan visch in dien tijd. Ge heel anders was dit in het af geloopen jaar, omdat nu op de uitkomsten van de beugers geen bijzondere invloeden, zooals staking in 't stoomtrawl visseherij-bedrijf, meer werkten. Drijf netvisschers De hoeveelheid aangevoerde drijfnetvisch was belangrijk meer dan in het jaar 1933; vooral waren de aanvoeren van de Nederland sche drijfnetvisschersvaartuigen, zoowel van de stoomloggers als-van de motorloggers, be langrijk. De aangevoerde drijfnetvisch was vrijwel alleen versche haring. De Nederlandsche stoomloggers voerden aan 2.663.031 K.G. tegen 701.841 K.G. in 1933; de motorloggers voerden aan 6.866.988 K.G. te gen 3.619.673 K.G. in 1933. Uit deze cijfers moge wel blijken de bijzonder groote uitbrei ding, die de versche-haringvisscherij door Nederlandsche vaartuigen heeft ondergaan. Vooral na het oogenblik, dat de aanvoer van zoute- en steurharing was verboden, is zeer veel versche haring aangevoerd. Opmerkelijk is het te constateeren, dat de waarde van dé door motorloggers aangevoerde hoeveelheid drijfnetvisch in verhouding min der is gestegen dan de waarde der drijfnet visch, door de Nederlandsche stoomloggers aangevoerd. Door Nederlandsche stoomlog gers toch werd aangevoerd voor een waarde van f 154.648,tegen f58.902,in 1933; de Nederlandsche motorloggers echter voerden aan voor een waarde van f 353.056,tegen f 249.137,in 1933. De oorzaak hiervan moet waarschijnlijk worden gezocht in de betere kwaliteit versche haring, welke de Neder landsche stoomloggers aanvoerden. De aanvoer door Engelsche stoomdrifters is ...<s gevolg hiervan zeer gedaald; deze toch was in het verslagjaar slechts 1.559.588 K.G. tegen 3.066.339 K.G* in 1933. Een andere oor zaak voor deze daling, is ongetwijfeld gelegen in de omstandigheid, dat Engelsche haring niet naar Duitschland kon worden uitge voerd wegens de onmogelijkheid, om de uit dezen export ontstane vorderingen over de Nederlandsc-h-Duitsehe clearingrekening te vereffenen. De belangrijkheid van de Engelsche stoom drifters als aanvoerders van versche haring is dus wel zeer gedaald; het zwaartepunt is meer verlegd naar de Nederlandsche drijfnetvis schersvaartuigen. Gezien de 'resultaten van de Nederlandsche versche-haringvisscherij in 1934 mag worden verwacht, dat de uitbrei ding, die daaraan in de laatste jaren is ge geven. behouden zal blijven en zoo mogelijk nog zal worden vergroot. Consignatiezendingen. De hoeveelheid in consignatie gezonden visch, welke in het jaar 1933 als gevolg van de staking de abnormale hoogte van 2.558.933 K.G. met een waarde van f 487.446,had be reikt, daalde in het verslagjaar tot 797.409 K.G., waarvan de opbengst bedroeg f 163.757, In het verslagjaar werd dus ongeveer even veel visch in consignatie aangevoerd als in de jaren voor de crisis; contingenteering van den invoer is hier waarschijnlijk van invloed ge weest. VOETBALLENDE DAMMERS. A.s. Vrijdagavond vindt op het bekende terrein aan den Driehuizerkerkweg een voet balwedstrijd plaats tusschen dammers. Dien avond zullen de Zilveren Schijven van D. C. IJ. een partijtje voetballen tegen leden van de Damclub „Zaandam". De wedstrijd begint te 7 uur. FIETSTOCHT NAAR DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. De afdeeling Velsen-IJ-muiden van de Na- tuurvrie-ndengroeup organiseert bij voldoende deelneming een fietstocht naar de Reeuwijk- sehe plassen en het fraai gelegen Elfenhoe- venhuis. Mien kan er gratis zwemmen en baden, en watersportliefhebbers kunnen er ruimschoots hun hart ophalen. Nog een schaduwzijde van de puf visseherij. Ondraaglijke stank rondom de Visschers- haven. Zooals wij reeds in ons vorig blad hebben gemeld, bestaat bij de V is sch er ij-een tra 1 e het plan, om binnenkort den aanvoer van puf tegen te gaan ten einde te voorkomen, dat te veel jonge visch wordt vernietigd. Er is nog een ander, zij het dan ook min der algemeen bekend kwaad, dat deze aan voer van puf met zich meebrengt en dat is de groote stank, die bij het overladen er van uit loggers in de puf schuiten wordt ver spreid. Vooral op warme dagen, als het zon netje li-nea recta op het zand der zee staat te branden én wanneer het woord „visch" voor dit goedje niet meer gebruikt mag worden, is de stank ondraaglijk, zooals gisteren, toen velen dié rondom de Visschershaven wonen of aldaar hunbezigheden hebben, moeite hadden, hun maag in bedwang te houden. WAT IS ER NOODIG VOOR EEN REIS NAAR BELGIë? Voor dieabónné's, die op hun vacantie- programma een bezoek aan de Wereldtentoon- teonstel}ing/te .Brussel hebben staan, zijn de volgende xnlichtinigen, ons verstrekt door den heer P.. C. van Huizen, vice-consul van België alhier zeer zeker van belang. Voor Nederlandsche toeristen in België zijn ten kantore van den vice-consul. Kanaal straat 49 verkrijgbaar z.g. toeristenkaarten. Deze zijn geldig voor geheel België en gedu rende hét jaar waarin zij zijn afgegeven. Voor het verkrijgen van deze toeristenkaar ten is noodig een pasfoto benevens een uit treksel uit het geboorteregister. Men kan ze echter ook verkrijgen op vertoon van trouw boekje. Plet verdient aanbeveling, de toeris tenkaarten niet op het laatste nippertje aan te vragen. Met een paspoort of bewijs van Nederlanderschap, niet ouder dan vijf jaar wordt men eveneens toegelaten. Voor automobilisten is noodig een trip tiek en -een internationaal rijbewijs, voor mo torrijtuigen en' triptiek en een Nederlandsch rijbewijs-; voor rijwielen zijn geen bijzondere papieren noodig, Plet spreekt vanzelf, dat voor automobilisten, motorrijders en wielrij ders dezelfde papieren noodig zijn als voor de treinreizigers NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Loggers: KW. 112 f 350, KW. 108 f 350, KW. 178 f 440. KW. 28 f 280, KW. 177 f 380, KW. 27 f 290, KW. 154 f 320, KW. 91 f 410, KW. 175 f 420, KW. 89 f 320. KW. 162 f 340, KW. 62 f 120, KW. 155 f 330, KW. 24 f 280, KW. 18 f300 KW. 35 f 340. KWè 169 f 320, KW. 55 f 310, KW. 51 f 290, K. 104 f 380. KW. 159 f 1120, KW. 46 f 350, KW. 105 f 400, KW. 110 f 350, KW. 158 f 430. KW. 52 f 370. KW. 64, f 310, KW. 44 f 490, KW. 48 f 5;0, KW. 147 f 360, KW. 69 f 280, KW 107 f 320, KW. 65 f 430, KW. 39 f 490, KW. 114 f 360, IJM. 204 f 310. SANTPOORT GEREFORMEERDE KERK. Zondag j.l. heeft dr. G. W. Harrenstein van Amsterdam, beroepen door de Gerefor meerde kerk te Santpoort, aldaar gepreekt. Zoowel 's morgens als 's avonds was er groote belangstelling, zoodat men zelfs in de gangpa den staan moest. Omtrent het al dan niet "aannemen van het beroep had dr. Harrenstein echter nog geen beslissing, genomen. DRIEHUIS VIERING KONINGINNEDAG. Het bestuur van de Oranjevereeniging „Driehuis" bereidt een grootsche viering voor van den 55en verjaardag van H.M. de Koningin. O.a. wil het bestuur het feest be sluiten met een groot vuurwerk. Het bestuur wil voor het financieren hiervan de in gezetenen niet lastig vallen met vragen van een bijdrage. Zij die hiervoor iets willen of feren kunnen dit doen bij de firma's N. C. Mentink, kapperssalon. Driehuizerkerkweg, J. de Ruijter, hoek Driehuizerkerkweg-Zee- weg en bij den heer F. Starreveld, „Huis te Velsen", waar lijsten ter teekening liggen. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Toen de Japansche rivier de Karna buiten haar oevers tr%d, werd de Kyoto overstroomd., Voor Haarlem's Kantonrechter. Leerplicht. Er zijn altijd jongetjes geweest, die graag speibelen; ze vinden het buiten de school prettiger dan daar binnen. Ook in IJmuiden was zoo'n jongetje, maar volgens het uit gebracht rapport was het bij hem geen liefde naar de vrije natuur, die hem de school deed ontvluchten, maar hield hij er liefhebberijen op na, die bij den schoolplichtigen leeftijd niet passen: hij rookte, ging naar de bioscoop en zwierf graag bij de straat. De moeder zei, dat zij er niets van wist, want het knaapje deed of hij naar school ging en weer uit school thuis kwam. Maar toen kreeg zij bericht van den onder wijzer, dat haar zoontje niet op school was geweest en had ze hem wat beter in het oog moeten houden. De kantonrechter was van meening, dat men ondeugende jongetjes bij den arm moet nemen en naar school bren gen, waarmee de juffrouw het blijkbaar niet eens was, want ze was geen kruier, zei ze, waarop de kantonrechter weer opmerkte, dat hij haar ook niet als zoodanig beschouwde, maar als de moeder, die verlicht is te zorgen dat haar kind de school niet verzuimt. De juffrouw geloofde, dat het bij haar zoontje meer tegenzin tegen den onderwijzer dan tegen de school was, want nu op een andere school ging het beter, De kantonrechter gaf ais eerste waar schuwing f 3 boete. Er had zich nog een vader te verantwoor den omdat hij zijn kinderen had thuis ge houden; hij gaf het toe, maar voerde als excuus aan, dat hij het gedaan had. omdat de kinderen geen schoenen hadden en geen behoorlijk eten Nu was het in het oog van den rechter eenigszins vreemd, dat de kinderen zonder schoenen den heelen dag op straat konden zwerven, maar niet naar school gaan en de rechter zag in het thuishouden een soort demonstratie teneinde onderstand te krijgen, maar de kinderen werden er de dupe van doordat zij geregeld onderwijs misten. Met het oog op 's mans financieelen toe stand, werd hem nu slechts één gulden boete opgelegd, maar met de aanzegging, dat het thuishouden af geloopen moest zijn. Onvoorzichtig oversteken. Aan den Rijksstraatweg bij Heemskerk stond een melkboer met een bakfiets en wou den weg oversteken, toen er een auto na derde. De auto mocht daar niet sneller rijden dan 30 K.M., maar reed veel sneller, wat tenge volge had. dat hij eerder bij den melkboer was dan het geval zou geweest zijn als hij met de toegelaten snelheid had gereden. De melkboer had er niet op'gerekend en was nog niet over en de auto moest snel naar links uithalen. Hierbij slipte de wagen en gooide een juffrouw, die op het rijwielpad reed, van de fiets. Aan wien nu de schuld? De ambtenaar meende, dat de autobestuur der veel te snel had gereden, maar dat het omverwerpen van de juffrouw eigenlijk aan den melkboer was te wijten, want als deze niet was overgestoken had de auto niet be hoeven uit te wijken en zou niet geslipt zijn. Zoodoende werd tegen den autobestuurder f 8 boete geëischt wegens te snel rijden en te gen den melkboer f 8 omdat hij had moeten wachten en de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. De kantonrechter vond meer schuld bij den melkboer dan bij den ander en gaf hem f 10 boete; de autobestuurder kreeg er acht. Eierenrapen. Een Amsterdamsch echtpaar, dat aan zee vertoefde, was de duinen ingegaan en had daar meeuwennesten gevonden, voor "j^ver men dan van nesten kan spreken. Daarin lagen eieren en ze hadden er eenige van bij zich gestoken, maar <jat mocht niet, want een meeuw is een beschermde vogel. Doch wat weten Amsterdammers van beschermde vogels; die kennen alleen maar duiven en mussehen en zij meenen, dat als ze buiten zijn en aan zee, ze dan maar raak kunnen loopen. Helaas is dat niet zoo en is het buiten net zoo afgebakend als in Amsterdam, mis schien is er in de hoofdstad nog meer be wegingsvrijheid. Een veldwachter had dus beiden bekeurd voor loopen op verboden grond en vervoeren van meeuweneieren en de man dacht, dat meeuweneieren en kievitseieren zoowat het zelfde was. Hun onwetendheid was oorzaak, dat geen hoóge boeten werden geëischt; tegen ieder twee maal twee gulden, maar dat was toch een druk van f 8 op het huishoudelijk budget. De vrouw vond het wat veel. „We gaan maar zitten Jan", zei ze. Doch de kanton rechter maakte er vier gulden van en toen werd over zitten niet meer gesproken.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1