UIT HET BUITENLAND Nieuwe Uitgaven. THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. Radio-Procramma vrijdag 26 juei 1935 Engeland verbiedt wapenuitvoer naar Italië en Abessynië. Italië blijft in den Volkenbond. Raadszitting op 31 Juli. In Frankrijk rekent men op een mogelijke ommekeer in den toestand. Anti-semitisme in Polen. Het conflict. Oplossing nog mogelijk? Plotseling© wijziging in het conflict? Volgens een Havas-bericht uit Rome zou een onverwachte verandering op handen zijn in de Abessinische kwestie. De Italiaansche onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, Suvisch, heeft Donderdagmiddag eenige diplomatieke besprekingen ge voerd, waaraan men te Rome zeer groote waarde hecht. Als resultaat dezer besprekingen zou een nieuw element zijn opgetre den in de Abessinische kwestie. Men neemt evenwel de uiterste reserve in acht. Italië gaat nog niet uit den Volkenbond. Het van gezaghebbende Italiaansche zijde ontvangen dementi van het bericht in zake een besluit van Italië uit den Volkenbond te treden, werd Donderdagavond nog beves tigd tegenover de vertegenwoordigers van de internationale pers. Er werd slechts in zooverre een be perking gemaakt, dat er de nadruk op werd gelegd, dat Italië op dit oogen blik niet de bedoeling heeft uit den Volkenbond te treden. Italië behoudt zich derhalve voor later zijn stand punt te bepalen na beoordeeling van de verdere houding van den Volken bond. Voorts legt men er in verantwoordelijke Italiaansche kringen opnieuw den nadruk op. dat Rome op het oogenblik geen opklaring- verwacht van een raadszitting, doch een be moeilijking van de tusschen de kanselarijen te Londen, Parijs en Rome hangende be sprekingen aangaande het Italiaansch-Abes- simsehe geschil. Dat Italië voorshands niet voornemens is uit den Volkenbond te treden, blijkt overigens ook uit den Donderdag door de Italiaansche regeering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gezonuden telegram betreffende de hervatting van de werkzaamheden der Italiaansch-Abessinisebe arbitrage-commis- „Italië wilde wil onderhandelen", zegt de regeering. De Italiaansche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond heden -het volgende telegram gezonden: „Aangezien de door den Volkenbondsraad in zijn besluit van 25 Mei 1935 vastgestelde termijn tot beëindiging van den arbeid der verzoeningscommissie inzake het incident van Oeal Oeal en volgende heden ten einde loopt, heeft de Italiaansche regeering de eer het vol gende mede te deelen: De Italiaansche regeering heeft steeds den wensch gekoesterd het verzoenings- en ar bitrage-proces tot een goed einde te brengen. Dit proces is onderbroken door het verlan gen van den vertegenwoordiger van de Abes sinische regeering te Scheveningen voor de commissie kwesties tè behandelen, welke wa ren uitgesloten van het scheidsgerecht. Dien tengevolge heeft de Italiaansche regeering reeds 14 Juli aan de Abessinische regeering verklaard, dat zij nog steeds bereid was den arbeid van de verzoeningscommissie te her vatten, mits hierbij de grenzen van het arbi tragecompromis in acht werden genomen.De Italiaansche .regeering heeft op 23 Juli het koninklijk gezantschap te Addis Abeba op nieuw telegrafisch opdracht gegeven deze houding te bevestigen en de regeering van Abessinië in allen vorm te vragen, of deze zich wil houden aan de verplichtingen of niet en zoo ja, of zij dan haar vertegen-* woordiger dienovereenkomstige instructies wilde geven opdat hij door wijziging van zijn standpunt mogelijk maakt, dat de com missie haar arbeid voortzet." Dit telegram is onderteekend door den on derstaatssecretaris, Suvich. Abessinië wil urgente Volken- bondszittïng. Het Volkenbondssecretariaat heeft, naar verluidt, heden ook een nota van de Abessini sche regeering ontvangen, waarin de onmid dellijke bijeenroeping van den Volkenbonds raad volgens de urgentieprocedure wordt ver zocht. De secretaris generaal van den Volkenbond zou in een onderhoud met den Abessinischen gezant te Parijs het bewandelen van dezen weg hebben afgewezen en zich gehouden heb ben aan het bijeenroepen van den raad vol gens de beslissing van 25 Mei. De practische beteekenis van dit onderscheid ligt hierin, dat bij de urgentieprocedure de raad zonder meer en in het bijzonder zonder de mogelijkheid van bezwaren van de tegen partij zich zou moeten bezig houden met het geheele vraagstuk der Italiaansch-Abessini- sche betrekkingen. Het thans schriftelijk ont vangen. Abessinische verzoek zou den secreta ris generaal overigens reeds verleden week te Parijs, mondeling zijn overgebracht, doch toen door hem niet zijn aanvaard. Toch nog arbitrage? In welingelichte kringen werd Donderdag avond als vaststaand aangenomen, dat de Italiaansche regeering zich niet verder zal blijven verzetten tegen de benoeming van een vijfden arbiter in het Italiaansch-Abessinisch conflict. Men neemt aan, dat de veranderde houding van Italië het gevolg is van een gedachten- wisseling, die Woensdag is geweest tusschen Addis Abeba en Rome. In elk geval zal Italië zich niet meer ver zetten tegen de door Addis Abeba verzochte bijeenroeping van den Volkenbondsraad tegen de volgende week. Italië eischt echter, dat tegelijkertijd ook de werkzaamheden der arbitrage-commissie zul len worden hervat. Op het Fransche ministerie van Buitenland- fiche Zaken verwacht onen den Volkscommis saris van Buitenlandsche'Zaken der Sovjet Unie, Litwinof. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat de Negus van Abessinië het recente voorstel van Italië tot hervatting der werk zaamheden van de -Italiaansch-Abessinische arbitragecommissie van dé hand zal wijzen, indien deze commissie niet tevens zou kunnen spreken over grensvraagstukken. Engeland verbiedt allen uit voer van wapenen. De Engelsche regeering heeft be sloten den uitvoer van wapenen naar Italië en Abessinië tot nader order te verbieden. Deze mededeeling is hedenmiddag in het Lagerhuis gedaan door den minister van bui tenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare. Deze verklaarde, in antwoord op een vraag van .Lansbury, het volgende: ,Het transito van wapenen, die bestemd zijn voor de Abessinisehe regeering, door Britsch gebied of Britsch protectiegebied, dat aan Abessinië grenst, zal in overeenstemming met artikel 9 van het verdrag van 21 Augustus 1930 toegestaan worden. Naar ik verneem in terpreteert de Fransche regeering haar ver plichthagen op dezelfe'wijze. Wat echter de goedkeuring van wapenuitvoer betreft, de En gelsche regeering doet haar best een vreed zame beëindiging van het ongelukkige con flict mogelijk té maken; zij wenscht derhalve niet iets te doen,, dat den toestand zou kun nen benadeelen. Zij zal daarom tot nader or der geen vergunning' geven tot uitvoer van wa penen uit Engeland naar Italië of Abessinië. Italië en Japan voegen elkaar verwijten toe. In de bladen wordt nog steeds critiek ge- oef énd op de wijze, waarop Japan zich heeft gemengd in het Abessinische geschil. De „Giornale d'Italia" wijst er vandaag op, dat Japan met zijn inval in Mandsjoerije een aan- slaag pleegde op een hoogbeschaafd land, ter wijl Abessinië een barbaarsch land is, dat de Italiaansche koloniën bedreigt, zoodat Japan in deze aangelegenheid niet het minste recht van spreken heeft. Iedere Japansche interven tie, aldus het blad, zou niet alleen een daad van vijandigheid ten opzichte van Italië zijn, maar zou nieuwe imperialistische bedoelingen van Japan aan den dag brengen inzake over meestering van de gebieden der Afrikaansche volken voor economische' en anti-Europeesche doeleinden. Voorts oefent het blad nog critiek uit op den Volkenbond in verband met het indertijd gebeurde in Mandsjoerije. In een commentaar op het Italiaansch- Abessinische geschil brengt „Kokoemin" naar voren, dat Japan niet dwaas genoeg is zich te laten betrekken in dit conflict door de anti- Japansche campagne, die thans in de Italiaan sche bladen wordt gevoerd. Het blad kan ech ter niet onverschillig blijven ten opzichte van het rassenelement dat door Italië gebracht wordt in zijn geschil met Abessinië, evenmin als ten opzichte van de bewering, dat Japan de zaak voorstaat van de gekleurde rassen tegenover Italië. Het blad verklaart, dat iedere poging,om de wereld te veranderen in een arena voor rassenworstelingen om der wille van den wereldvrede moet worden af gewezen. De ,,Nitsji Nitsji" schrijft, dat de poging van Italië om het rassenelement te brengen in het Italiaansch-Abessinische geschil te niet gedaan moet worden door een rustige houding der anderen, doch veroordeeld moet worden als een laaghartige intrige, in staat den inter nationalen vrede te verstoren. In Parijs heeft men niet veel verwachtingen. Een der belangrijkste onderwerpen van den Franschen ministerraad was het Italiaansch- Abessinische geschil, waarover Laval een zeer uitvoerig rapport heeft uitgebracht. Aan de joedkeuring vaji dit rapport hechtten de leden der regeering groote waarde, daar voor het vertrek van Laval naar Genève geen zit ting van den ministerraad te verwachten is. Boyendien is principieele wijziging der be sprekingen in Genève niet onmogelijk. De regeering heeft de tot dusverre door den Franschen minister van buitenlandsche zaken ingenomen houding in het geschil goedge keurd. Deze houding ging uit van den wensch de vriendschap met Italië noch met Engeland in gevaar te brengen en bovendien aan de principes van den Volkenbond trouw te blij ven. De collega's van den minister van buiten landsche zaken hebben verklaard, dat zij vol ledig vertrouwen hebben in de door Laval te Genève te nemen beslissingen. Er wordt op gewezen, dat de houding der Fransche regeering op de a.s. Volkenbonds raadszitting nog lang niet bepaald is. Laval zal te Genève handelen, al. naar de mogelijk heden, die de besprekingen in den raad zullen bieden en tevens op grond van de te houden particuliere besprekingen met de overige raadsleden. Men onthoudt, zich van iedere voorspelling omtrent het mogelijke verloop van de raadszitting, van welker resultaat men niet al te veel verwacht. Men gelooft te Parijs, dat zich toch nog mogelijkheden tot onderhandelingen voor doen en dat misschien zelfs een overeenstem ming mogelijk is, zij het ook slechts over de benoeming van den vijfden arbiter. Onder deze omstandigheden zou er kans bestaan, dat 'de raad verdaagd zou worden tot een latei- tijdstip, wanneer tegen het einde van deze maand bereikt zou zijn, dat beide partijen de arbitrageprocedure, die op 9 juli te Scheve ningen werd onderbroken, hervatten. De zitting van den Volkenbondsraad is be paald op Woensdag 31 Juli. Duitschland. Communist ter dood veroordeeld. Voor het volksgerecht is het hoogverraad- proces begonnen tegen den bekenden 41-ja rigen communist Rudolf Claus, een der vroe gere medewerkers van Max Hoelz. Claus die in 1920 tot de K. P. D. toetrad en een- der leiders was van de Internationale Roode Hulp, werd in 1921 wegens deelneming aan den opstand in Midden-Duitschland ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf doch in 1922 op grond van een besluit tot politieke amnestie weer in vrijheid gesteld. Na het Hitlerregime leidde hij het illegale werk der I. R. H. Met hem staan vier andere beklaagden terecht, die koeriersdiensten heb ben verricht. Het volksgerechtshof voor het Duitsche Rijk heeft heden gebruik- gemaakt van de moge lijkheid wegens hoogverraderlij k optreden dé doodstraf uit te spreken. Over den 41-jarigen Rudolf Clauss uit Bruns wijk werd de doodstraf uitgesproken. Bondsontbindingen gaan voort. De Mecklenburgsche politieke politie heeft de. districten Parchim, Iudwigslust en de af- deeling Waren van den N.S.D.F.B., de voor malige Stahlhelm-organisatie, met ingang van heden ontbonden en tegelijkertijd het dargen van uniform en insignes van den ..Nat. Soc. Duitschen Frontstrders Bond" verbo den. Ter motiveering van het besluit wordt ver klaard dat de leden van den N.S.D.F.B. her haaldelijk handelen tegen de opdrachten van partij- en staatsautoi-iteiten, allerlei deni- greerende geruchten in omloop brachten en vijandig optraden tegen de S. A. en de na- tionaal-socialistische beweging. Polen. Studenten als Jodenhaters. In een trein waarmee veertig leden van een Joodsche vereeniging uit een voorstad naar Warschau terugkeerden kwam het tot incidenten met Poolsche studenten, waarbij eenige Joodsche passagiers mishandeld werden. Ook te Wyszogrod is het tot botsingen met Joden gekomen waarbij twee hunner gewond werden. 33 mijnwerkers verongelukt. Volgens een bericht uit Calcutta zijn bij een mijnongeluk in Giridhi in de provincie Bengalen 33 mijnwerkers om het leven ge komen en 43 gewond. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk een brand, die ten gevolge van een ontploffing uitbrak. HAUPTMANN WIL ZIJN LEVENSGESCHIEDENIS VERTELLEN. Bruno Hauptmann, die onder beschuldiging van moord op de baby van kolonel Lindbergh ter dood is veroordeeld en in afwachting van zijn zaak in hooger beroep is gedetineerd in de gevangenis te Trenton in den staat New Jersey, heeft een autobiagi-aphie geschreven „De geschiedenis van mijn leven". De ge vangenis-autoriteiten willen echter niet toe staan dat dit boek naar een uitgever ter pu blicatie wordt gezonden. Hauptmann's advocaat, Lloyd Fisher, ver klaart dat Hauptmann zijn boek reeds eenige weken geleden voltooid heeft en dat hij had gehoopt door de uitgifte daarvan het geld te kunnen bijeenbrengen om zijn verdediging te betalen. De regenten der gevangenis te Trenton heb ben thans toegezegd, dat zij in hun vergade ring van 19 Augustus zullen besluiten of aan het verzoek alsnog gevolg kan worden ge geven. Roosevelt en de vloot. LONDEN, 24 Juli (A.N.P.) De New Yorksche bladen geven bijzonderheden met betrekking tot dé vier punten van de vloot- politiek van president Roosevelt wegens het afloopen van het verdrag van Washington Deze houden in: Erkenning, dat Japan de verdragen op de oude basis niet zal willen verlengen; Groot- Brittannië zal het initiatief nemen voor de uitwerking van wederzijds aanvaardbare restrictie-formules en de uitnoodiging voor verdere beraadslagingen; gelijkheid van. veligheid moet de basis zijn voor de beper kingsformule en bestrijding van verhooging der tonnage boven het bij de huidige ver dragen vastgestelde niveau, Tokio spreekt zijn voldoening uit over deze punten, doch is van meening, dat de gelijk heid der veiligheid onafscheidelijk is van'de methode der verhouimgscijfers, waar Japon tegenstander van is. Engeland, Frankrijk en Rusland contra Italië. LONDEN, 25 Juli (A.N.P.) Op grond van diplomatieke besprekingen wist men gisteren te Londen met zekerheid mede te deelen, dat de Sovjet-regeering Engeland zal steunen bij hdar pogingen, het geheele Italiaansch- Abessynische conflict in den Volkenbondsraad aan de orde te brengen ten einde een gewa pend conflict te vermijden. Rusland zou er bij Engeland zelfs op aan hebben gedrongen ook de medewerking der Vereenigde Staten te verkrijgen. Sovjet Rusland heeft aangekon digd dat het zich zal verzetten tegen elk voor stel om den Volkenbondsraad niet de volle verantwoordelijkheid in het Oost-Af rika an - sche conflict te doen aanvaarden. Van welingelichte zijde wordt verklaard dat het Britsche kabinet in zijn jongste zitting definitief heeft besloten dat de Volkenbonds raad het conflict en het dreigend oorlogsge vaar in zijn vollen omvang moet behandelen, ondanks de weigering van Italië den Raad een discussie toe te staan die verder gaat dan de onderhandelingen der verzoeningscommissie te Scheveningen. „Wij mogen niet" door Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Er bestond zoo schrijft Ds. J. B. Th. Hu genholtz in zijn voorrede reeds langen tijd het voornemen een boekje samen te stellen waarin op stelselmatige wijze het oorlogsvraagstuk pro en contra werd besproken ten dienste van hen die in de vredesbeweging werkzaam zijn. Dit boekje is een boek geworden van 168 pa gina's. Achtereenvolgens vinden wij anti- pacifistische, bijbelsche, theologische, histori sche, militaire en algem. wijsgeerige argumen ten met hun weerleggingen behandeld. Er is ook een register van bijbelteksten opgenomen daar helaas van een zijde van waar men dit allerminst verwachten zou, de bijbel gebruikt wordt om de wreede bajonet en het sluip moordend gas in bescherming te nemen. Wie in onze dagen den oorlog bestrijden wil, staat ongetwijfeld machteloos wanneer hij den bij bel niet kent. Vandaar dat wij zulk een breede plaats moesten inruimen aan de bijbelsche en theologische argumentatie. De schrijver hoopt, dat dit „pacifistisch vademecum", waarin door hem het christen- antimilitaristisch standpunt dat de oorlog als zonde tegen God en mensch afwijst wordt ingenomen, velen behulpzaam moge zijn bij hun arbeid voor de vrede. Ds. J. J. Buskes Jr. te Amsterdam heeft een aanbeveling voor dit boek geschreven. Hij zegt daarin o.a.: „Nooit was het evangelie van Jezus Christus actueeler dan in dagen waarin het als volko men onactueel werd afgewezen. Zooals het evangelie op het oogenblik in het land van Stalin, waar de kerk verdrukt en vertrapt wordt, actueeler is dan in 1918 in het land van den Czaar toen de kerk Staatskerk was, zoo is onze strijd tegen den oorlog op grond van het evangelie actueeler in het jaar 1934, waarin Mussolini voor de geheele wereld getugit: „De oorlog maakt den man, zooals het moeder schap de vrouw" en waarin volk en vaderland ook onder ons welhaast als rechtstreeksche openbaringen van God worden beschouwd,-dan in de dagen kort na den wereldoorlog toen alles drong in de richting van het anti-mili tairisme. Indien dit zoo is, laten wij dan niet vertragen en den moed verliezen. Wie midden in den tijd leven uit de eeuwigheid, zullen de kracht vernieuwen en de trouw verdubbelen." Verder „Het is noodzakelijk, dat wij al onze krach ten inspannen, om de vele bezwaren tegen het anti-militairisme te weerleggen, maar het is evenzeer noodzakelijk, dat wij aan het ein de van de discussie onze tegenstanders laten voelen, dat de vraag naar onze persoonlijks houding tegenover oorlogs- en oorlogstoerus ting tenslotte niet een zaak van verstandelijk inzicht, maar van zedelijke en godsdienstige overtuiging is. Het komt er voor ons op aan, de verschil lende argumenten zooveel en zoo goed moge lijk te weerleggen, opdat er ruimte kome voor de laatste en principieele beslissing „Wij mo gen niet." (Uitgave van Gorcum en Co. te Assen). Voor de jeugd. Gebr. Kluitman te Alkmaar hebben eenige prentenboeken voor de jeugd uitgegeven, die er smakelijk uitzien. Het éene boek heet De Witte Wereld, naar het eerste versje. Overi gens zijn versjes over poppen, beukenootjes, glijders, enz. opgenomen. Het andere boek heet Met Vader uit, even eens naar de eerste bijdrage, terwijl dit boek verder verhaaltjes bevat over biggenjaeht, de eerste Land, in de tram, enz. Schrijfster van de versjes in beide boeken is Riet van Buren, Piet Worms heeft er fraai- gekleurde plaatjes bij geleverd. NederlandDuitschland. Op verzoek van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland is door mr. A. E. von Saher, advocaat te Amsterdam sa mengesteld een werk, dat tot titel draagt: NederlandDuitschland, handelspolitieke be schouwingen met een volledige tekstuitgave van de belangrijkste Nederlandsch-Duit sche handelsverdragen. Het werk is ver schenen bij W. P. van Stockum en Zoon N.V. Vijverdam, Den Nederland's Geestesmerk, door J. Huizinga. Prof. Huizinga, hoogleeraar aan de Univer siteit te Leiden heeft in de herziene uitgave van bovengenoemd werkje, dat uitgegeven is bij Sijthoff te Leiden, zijn praktische con clusie aangaande de politieke taak van ons volk nader geformuleerd. Hij handhaaft zijn negatief oordeel over ons verouderd partij stelsel In een scherp betoog tegen het even redig kiesrecht. De toegevoegde bladzijden maken de 'herziene uitgave tot een nieuw ge schrift van verder strekking dan het oorspron kelijk artikel. Het oude Oosten, door dr. J. Nat. In de Wereldbibliotheek te Amsterdam is verschenen: Geschiedenis van het Oude Oosten tot de 6e eeuw voor Christus, door dr. J. Nat, als onderdeel van de serie Encyclopae dic in Monografieën. Het boekje wil de ge schiedenis van het Oude Oosten, dat is het Nabije Oosten, geven naar den stand van de huidige wetenschap in beknopten vorm. Er is n.l. in de laatste decennia een totale omme keer gekomen in de opvattingen omtrent liet door dr. Nat behandelde tijdvak. Fraaie af beeldingen zijn vervaardigd naar origineele foto's uit het Parijsche Louvre, het Britsche Museum te Londen, Rijks museum van Oud heden te Leiden, Staatliche Museum tè Ber lijn en opgenomen in het werk, dat voorzien is van een register en een bibliografie. Libellenserie. In de Libellenserie van Bosch en Keuning te Baarn verscheen als nummer 109 het werkje: De Keus van School en Beroep, wen ken voor ouders door dr. J. Luning Prak, ad viseur voor onderwijs en beroepskeuze te 's Gravenhage. Nummer 102 in de Libellenserie is een folkloristisch werkje van D. J. van der Ven, getiteld Als de Oogst wordt ingehaald. Het boekje is met 25 foto's geïllustreerd. Hermien Manger schreef Groente als hoofdschotel nummer 101 in de Libellen serie, een boekje, dat op grappige wijze ver lucht is met teekeningen van Peter Lutz. Schelpen op ons strand, door J. G. Tb. van Nes.. Dit is een werkje waarin de op onze stran den voorkomende schelpen duidelijk worden afgebeeld. De illustraties zijn van A. W. Wag ner. Op acht platen op kunstdrukpapier (3 gekleurde én 5 zwarte) worden de verschil lende schelpen zoo duidelijk afgebeeld, dat de soorten op het eerste gezicht kunnen worden herkend. Bij de platen zijn de bijzonderheden der di verse soorten vermeld, afmetingen, vindplaat sen e.d. Verder wordt nog allerlei wetenswaar digs verteld over het leven van allerlei strand- en zeedieren, met een groot aantal plaatjes ïn de tekst, Het boekje verscheen bij W. J. Thieme en Cie. te Zutfen. Aanpassen, maar hoe? door prof. dr. N. J. Polak. In dit vlugschrift wordt de uitwerking van de verschillende aanpassingswijzen op het economisch leven behandeld, óók de uitwer king van de aanpassingswijze, die devaluatie wordt genoemd. Het is geschreven voor de Ne derlandsche Vereeniging voor Waardevast geld en uitgegeven bij de Erven Bohn N.V. te Haarlem Twee nieuwe Staatsvormen: Fascis tische en Sowjetstaat, door dr. J. Valkhoff. Dit boek is ontstaan uit een cursus, dién de schrijver in den winter van '34—'35 aan de Volksuniversiteit te Amsterdam over dit on derwerp onder denzelfden titel, als waarmee het boek verschijnt, heeft gehouden; De staatsvormen zullen vergelijkend behandeld worden. Het boek verscheen bij de N.V. Kosmos Uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Nederlanders leert wandelen! door J. C. de Vries In de Kosmos Sportbibliotheek verscheen; Nederlanders, leert wandelen! Het is een be knopte handleiding voor het wandelen én de wandelsport door J. C. de Vries ing., reserve luitenant voor speciale diensten bij de infan terie, met medewerking van W. J. H. Leuring, arts, chef van den Geneeskundigen Dienst van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding en medisch leider der Internationale Vierdaag- sche afstandsmarschen, met 7 afbeeldingen naar foto's en teekeningen. Het boekje ver scheen bij Kosmos, Amsterdam ONZE bACEUJKSCHE KINDERVERTELLING. Alles ging zooals de kapitein het had verwacht. De zeilen stonden strak en, terwijl een frissche bries woei, voer het schip statig de haven uit. Thijsje kijkt toe, met verwondering op zijn gezicht. De wind zwelt aan; steeds sneller gaat het schip nu naar de onbekende verten! Thijsje wordt het kijken in geen uren moe! I ^iiiiiiiiiini^|||,l||''lliiiiiiiiiiiiiiiiiii'l|||l^l'''iiiiiiiiiiniiiiii'''l|||ll|'l|'''iiiiiiiiiiiiiiii'''''''^ ZATERDAG 27 JULI 1935. HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzendïng. 8.00 Gram.pl, 10.00 Morgenwijding VPRÏO. 10.15 Voor arb. i. d. contlnubédr.„Peer G.y.nt", Ibsen, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v.W. v. Cappelien, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot èn To v. d. Sluys (sopraan). 12.15 De Notenkra kers o.l.v. D. Wins. 1.00 Gram.pl. 1.15 E. Walis en zijn orkest. 2.00 „Hoe de toonkunst greoiode". 2.20 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 2.45 „Carmen", Bizet (grpl.). 3.30 Zang door Eva Busch, m.m.v. C. Steyn (piano). 4.00 F. Groot: Plattelandsreactie op groote stadskunst. 4.20 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.00 Zang door A. de Booy. 5.10 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 5.40 Literaire'cau serie A. M. de Jong. 6.00 B. Blez (hobo) eh R. Schoute (piano). 6.15 N. de Klijn (viool) en J. Vogel (piano). 6.45 F. v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano). 7.00 Economische lezing J. W. Matthijssen. 7.20 Orgelspel C. Steyn. 8.00 SOS-berichten. Nieuwsberichten. VARA-Varia 8.15 Gram.pl. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.30 Declamatie W. v. Cappelien. 10.00 Dansmuziek. 11.10 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 10.50 Fantasia, o.l.v. E. Walis. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 301 M. KRO-programma. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.20 Sportnieuws. 3.00 Kinderuur. 4.15 Gram.pl. 4.45 Concert. 5.15 Gram.pl. 5.30 Causerie. 5.45 Concert. 6.20 Le zingen en gram.pl. 7.50 Causerie. 8.00 Berich ten. 8.05 Revue-uitzending. 10.00 Reportage. 10.30 Berichten. 10.35—12.00 Schlagermuziek en gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gram.pl. 11.50 Cricketverslag. 11.55 Imperial Hydro Ho tel-orkest o.l.v. R. Smythe. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand-orkest o.l.v. H. Davidson. I.50 Cricketverslag. 2.20 Gram.pl. 2,50 Repor tage v. d. Davis-Cup-wedstrijden, 4.50 Cricket- verslagen. 5.00 Vervolg tennisr©portage5.35 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.45 Cricketnieuws. 6.55 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Orkest van H. M. Royal Air Force o.l.v. R. P. O'Donnell, m.m.v. J. Farrington (bas). 8.20 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.10 BBC-oa'kest o.l.v. C. Ray- bould. 11.2012.20 Ambrose en zijn orkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Doyen. 9.05 „Le petit due", operette van Decocq. M.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. Labis. 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest o.l.v. Bendix. 3.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8.20 Jutland- sche muziek en declamatie. 11.2012.35 Dans muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 11.20 Pfltzner-concert. 12.20 Gevar. concert. 4.20 Gevar. programma. 6.40 Concert. 8.30 Uit Stuttgart: Symphonie- en Kurorkest o.l.v. GÖrlich. 11.2012.20 Dans muziek. ROME, 421 M. 9.00 „Gioeonde e il sue Re", comedie met muziek. Leiding: Antonicelli. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest oJ.v. Dou- liez. 1.50—2.20 en 4.20, 4.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphomeeoncert o.l.v. André. 10.30 Gram.pl. 11.2012 20 Orkestconcert. BRUSSEL 484 M. 12.202.20 Salonorkesc. Leiding: Walpot, en zang. 4.35, 5.20, 6 20. 7.35 en 8.20 Gram.pl. 8.35 Reportage. 9.05 ...Prince Chéri", operette van L. Renieu. Hierna tot 12.20: Gramofoonmuz. DEUTSCHLANU LNDER, 1571 M. 8.30 „lm Reich der Sommerfreude", gevar. programma. 10.20 Berichten. 10.50 Neo Bech- steinconcert door H. Jager. 11.05 Weerbericht. II.201.15 R. Gaden en zijn orkest

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3