De Gave Gulden. De gulden is nog steeds gaaf, maar sinds geruimen tijd is de situatie dusdanig, dat daar niet het voordeel uit getrokken wordt dat er uit te trekken zou zijn. Het voortdurende ge- hakketeer en de voortdurende onzekerheid om trent devaluatie, zijn daar de oorzaak van. Een gave gulden is heel mooi, maar dan moet daar ook vertrouwen in bestaan. Dat vertrouwen heerscht niet. Het gevolg is dat de voordeelen, die het deflatie-systeem bezit, slechts zeer gedeeltelijk tot hun recht kunnen komen. De flatie, door de regeering toegepast, moet haar logische uitwerking in prijsdaling doen gelden. Het particuliere bedrijf dient te volgen. In de voortdurende onzekerheid van den laatsten tijd kan het dat niet, omdat het niet weet wat het parlement eigenlijk wil. Velerlei bedrijven me- dalenden omzet durven niettemin geen prijsverlaging van hun producten aan, omdat een plotselinge devalutie de kosten van hun buitenlandsche grondstoffen meteen zou op jagen en hun dan wellicht door de regeering (niemand weet, welke regeering) verboden zou worden hun prijzen weer te verhoogen in ver band met de nieuwe omstandigheden. Zij zien dus een prijsverlaging als een gokkerij, die zij niet aandurven. Het voortdurend-afbrok- kelen van hun omzet, en ook van de werkge legenheid die zij verschaffen, is in hun be drijfsbelang dan nog veiliger. Wat de beleggingsmarkt betreft is de onze kerheid niet minder funest. Niet alleen be drijfsleiders weten niet wat zij met de beleg ging van de voor hun onderneming noodzake lijke reserves moeten beginnen. Allerlei kleine iuyden, die van hun bezitje moeten bestaan, worden van de eene angst in de andere ont steltenis gejaagd. Men praat veel over den gaven gulden, en speecht en toast'er op. Maar hééft men hem? Leven we onder een deflatie-systeem? Neen, we leven tusschen deflatie en devaluatie in, weifelend, de voordeelen verbeurend zoowel van het een als van het ander. De voordeelen verbeurend van: een vaste koers. Ik heb menschen gesproken, zakelijke men- sclien die zelf niet voor devaluatie voelden en mij nochtans als hun meening zeiden dat zij devaluatie nog beter zouden vinden dan dit voortdurende geweifel tusschen twee koersen in. Alleen omdat men dan tenminste weer eens zou weten, waar men aan toe was en langer vooruit zou kunnen zien dan, een week, of hoogstens een paar weken. Op dit moment is die vooruitziende mogelijkheid tot een dag gereduceerd. Er zijn natuurlijk veel menschen die de na- deelen van dit geweifel tusschen twee koersen niet bevroeden, omdat zij er niet direct dage lijks mee te maken hebben. Menschen die leven van een salaris of loon en geen bedrijfs leiders zijn. kunnen zich dat moeilijk voor steilen. Maar velen hunner hebben niettemin een deel van dat salaris of loon verloren, of zijn werkloos geworden, tengevolge van die onzekerheid. Indirect zijn zij er zeer gevoelig door getroffen. Behalve op prijzen en op beleggingen doet de invloed van de onzekerheid in het parti culiere bedrijf zich natuurlijk in algemeenen zin gelden op den ondernemingsgeest. Allerlei dingen worden dagelijks uit voorzichtigheid nagelaten. Men begint er maar liever niet aan. Je kunt immers niet weten of we niet binnen een maandenzoovoorts. En die voorzichtigheid is niet laakbaar, maar volko men begrijpelijk. Er is meermalen door verschillende men schen betoogd, dat het parlement niet in de vergulde omgeving van Den Haag maar in de zakelijke sfeer van de hoofdstad behoorde te zetelen. Dat zou het. goed doen. Ik heb al tijd sterk de juistheid van dit betoog gevoeld. Wat men nu ook moge besluiten, laat er in 's hemelsnaam een vaste koers komen. Laat men uitscheiden met het economische gedis- puteer, dat verlammend en remmend werkt op het gansehe zakenleven. Of men toasten moet op een gulden van 100 of op een van 75 cent laat ik daar.maar laat men eindelijk van een van beide in eigen land zeker zijn! R. P. De autotoclit met de ouden van dagen. Een prettig uitstapje. Donderdag werd de jaarlijksche autotocht gemaakt met de Ouden van dagen, die ten ge tale van ruim 300 de gasten waren van het wakkere comité, dat nu al voor de zevende maal den oudjes een onvergeteliijken dag be zorgde. In de Hendrik Burgerstraat heerschte een ongekende drukte. Niet minder dan 65 personenauto's moesten hier in een file worden opgesteld, terwijl nog' 5 groote autobussen een plaatsje hadden gevonden op het C. H. Moensplein. De voorbereidingen voor het ver trek eischte nog al veel tijd. Alle deelnemers moesten worden voorzien van versnaperin gen, eau de Cologne enz., zoodat het ruim een uur werd alvorens de larige stoet kon starten. Onder veel bekijks en ge wuif werd werd de reis begunstigd door prachtig zomerweer aan gevangen. De tocht, ging over Uitgeest en den nieuwen Provincialen weg naar Bakkum aan Zee en vandaar over de Egmonden naar Bergen. Van hieruit maakte men nog een mooie autorit naar Schoorl. In de bekende ontspan ningsgelegenheid „Duinvermaak" hebben de oudjes ruimschoots gelegenheid gehad, om van de vermoeienissen van de reis te beko men. Hier werd ook de menigte „gespij zigd" en vervolgens op gastvrije wijze ont haald. De Band had de muziektent beklom men en het duurde niet lang of het „bal- champêtre" was in vollen gang. De ouden van dagen lieten zich bij de algemeene feest vreugde niet onbetuigd. Sommigen waagden nog een walsje. De stemming liet alzoo niets te wensc-hen over. Er werden rondedansen gemaakt en dé oudjes voelden zich weer heer lijk thuis in een omgeving, die voor velen hunner al een zeer bekende is geworden. Een aanstaand gouden bruidspaar kreeg al vast een voorproefje van de dingen, die in de ko mende weken te gebeuren staan. Zij wer den al .vast „op voorgift" door een schare ouden van da,gen toegejuicht. Dat zou een kolfje geweest zijn naar de hand van den heer Botterop', de ziel van de heele organisa tie, die wegens een ernstige ongesteldheid, waarvan hij. gelukkig weer herstellende is. voor de eerste maal den tocht niet kon mee maken. Maar hij was in gedachten toch bij den autotocht, want ..in Bergen lag reeds een welkomsttelegram van hem gereed. Op voorstel van den heer N. van Leeuwen werd. onder daverende bewijzen van instem ming besloten den heer Botterop een tele gram te zenden, waarin de beste wenschen voor een spoedig en volledig herstel 'werden uitgesproken. De heer Van Leeuwen heeft aan het einde van den middag allen dank gezegd, die op eenigerlei wijze aan de voorbereiding en de uitvoering van den tocht hadden medege werkt. Deze dank gold in de eerste plaats de autobezitters en het legertje ijverige jonge dames, die niet alleen zorgden voor het in zamelen der gelden, maar die zich boven dien verdienstelijk maakten met het „behan delen van 800 broodjes en allerlei andere heer lijkheden en die verder den ganschen middag de oudjes omringden met teedere zorgen. Te ruim zeven uur werd de terugreis over Alkmaar gemaakt en te goed half negen, deed de karavaan, opgewacht door duizenden be langstellenden zijn feestelijken intocht Voor het raadhuis stond de St. Jozef Harmonie op gesteld' en- op -het Stationsplein de Beverwiik- sche Harmoniekapel. Bende corpsen speelden ter eere van de ouden van dagen eenige vroo- lijke marschen.. De 'oudjes werden tenslotte veilig en welgemoed aan hun huizen en tehui zen afgeleverd. De tocht heeft een uitste kend verloop gehad. Eenige leden van de transportcolonne van het Roode Kruis maakten de reis mede, ten einde zoo oodig hulp te kunnen verleenen. In cidenten hebben zich niet voorgedaan, zoo dat het Comité ook nu weer met groote vol doening op zijn arbeid mag terugzien. De DE BEVERWÜKSCHE OUDJES GINGEN-UIT. 65 personenauto's en 5 auto bussen vervoerden de ouden van dagen naar Bergen. De lange stoet start in de Hendrik Burgerstraat. Provinciale Staten van Noord-Hollan'' HAARLEM, V/ \>'?v 1 dag. umorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. Het voorstel tot vaststelling van de reke ning der provinciale inkomsten en uitgaven over 1933 met de daarbij behoorende ver antwoording en een ontwerpbesluit tot vast stelling der inkomsten en uitgaven, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Wijziging' „Ambtenaren reglement 1920". In behandeling komt de voordracht van Ged. Staten tot wijziging van het „Ambte narenreglement 1920". De heer Pothuis (S.D.A.P.) acht het niet goed, voor te stellen de op de vergadering der Prov. Staten rustende verplichting om jaar lijks over de al- of niet-toekenning eener vacantia-toelage te beslissen, te veranderen in een bevoegdheid. De heer Schurer (C.D.U.) komt op tegen het nieuwe artikel 54 bis, waarin gezegd wordt dat de ambtenaar, die lid is van den Bijz Vrijw. Landstorm en gevolg geeft aan den oproep der Regeering' om vrijwillig onder de wapenen te komen, wordt geacht zijn amb telijke werkzaamheden op wettigen grond te verzuimen". Spreker meent, dat de demo cratie met het optreden van dien land storm niet gediend is, omdat die leeft in den geest van het geweld. Hij twijfelt niet aan de goede bedoeling van dezen landstorm, maar aangezien het voor hem een principe-kwestie is, zal hij tegen het voorstel stemmen. De heer W ij n k o o p (Comm.) noemt der. Bijz. Vrijw. Landstorm een klasse-instrument dat voornamelijk gebezigd wordt tegen de communisten. Het is een geweldmaatregel van de kapitalistische maatschappij tegen over het proletariaat. Het is een gewapend regeerings-apparaat, om de arbeidersklasse neer te slaan en er onder te houden. De heer De Rijke (N.S.B.) zegt, dat zijn ^partij tegen gewapende partijlegers is. De heer W ij n k o o p valt hem telkens in de rede. Van de publieke tribune wordt geroepen „Hou zee!" De Voorzitter dreigt met ontruiming De heer Reinalda (S.D.A.P.) meent, dat de Vrijw. Bijz. Landstorm hier niet in het geding behoort te worden gebracht. Daarover moet in het Parlement gesproken worden. De heer Sn e e v 1 i e t (rev. soc. arb. partij zegt, dat een vacantietoeslag een onaantast baar bezit van de arbeidersklasse is. Hij ach: het niet goed, dat Ged. Staten nu reeds deze bepaling in het ambtenarenreglement op nemen, nog wel zonder dwang van de re- geering. Ten opzichte van den Vrijw. Land storm verwijt spreker aan de leden der N. S. B. misleidende propaganda. Spreker be strijdt ook uitvoerig dezen landstorm, die volgens hem altijd bereid zal Zijn om geweld te plegen. Zijn fractie zal zich heftig tegen het verleenen van een subsidie aan dit klasse- instrument verzetten. De heer Van Engelen (Kath. Dem Partij zegt, dat de leden zijner partij altijd op de bres staan voor de belangen van de ambte naren. Maar zijn partij kan zijn stem niet geven aan een voorstel tot het verleenen van een subsidie aan den Vrijw. Bijz. Landstorm, omdat dit een militaire partij'is. Spreker is het geheel eens met de meening van den heer Schurer. De heer Lambooy (R.K.) is het eens met den heer Reinalda. Ook spreker is van oordeel, dat dit. debat niet in de Staten zaal thuis hoort, maar in hetParlement. De heer Kooiman (V.D.) zegt, dat zijn fractie vóór de voordracht van Ged. Staten ■al stemmen. De heer Polak (S.D.A.P.) (Ged. Staten) .'erdedigt de vordracht. Hij merkt ten aan zien daarvan op, dat elk jaar een voorstel kan worden gedaan den vacantietoeslag weer te verstrekken, als gemeend wordt, dat daar toe termen bestaan. De Staten krijgen dan de bevoegdheid, den vacantietoeslag weer in te voeren. Spreker zegt, dat de kwestie van den Bijz. Vrijw. Landstorm een kwestie van arbeids voorwaarden is, waarover in het Georgani seerd Óverleg eenstemmigheid bestond. Het voorstel van Ged. Staten over den va cantietoeslag wordt aangenomen met 56 te gen 16 stemmen. Ook het voorstel betreffende den Bijz. Vrijw. Landstorm wordt aangenomen .met 53 tegen 19 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten betreffende standplaatsaftrek wordt door dit college inge trokken, Op verzoek van den heer De Rij ke wordt sub b van de voordracht in stemming ge bracht. Het wordt aangenomen met 42 tegen 26 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen de voordracht van Ged. Staten tot eigendomsoverdracht aan de gemeente Bloe- mendaal van een perceel grond, deel uitma kende van den Duinlustparkweg aldaar. Aan de orde komt de voordracht van Ged. Staten tot verlaging van het gemeentelijk aan deel in de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen van f 800 tot f 750. Dr. Droog (R.K.) had het beter gevon den, hierover bij de behandeling van de aan staande begrooting te spreken, omdat men dan meer van de cijfers weet. De heer Mie he ls (S.D.A.P.) (Ged. Staten) antwoordt, dat het college nu reeds met deze voordracht is gekomen, opdat de gemeente besturen er met de samenstelling van de be- grooting rekening mee kunnen houden. Het is een royaal gebaar van Ged. Staten. Wel zal het college overwegen, of dit ook voor het vol gend jaar kan geschieden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Donderdagmiddag kwart voor twee werd df vergadering der Provinciale Staten voort gezet. VRIJDAG 26 JU Dl 1935 Bij de behandeling van voorstellen tot wij ziging- van reglementen voor polders komen de heeren Ankersmit (S. D. A. P.) en Se- gers (Comm.) op tegen de wijze van beant woorden door Ged. Staten van brieven, ge schreven door menschen, die veel taal- en stijlfouten maken. Deze sprekers noemden dit smakeloos en onheusch. Mr. Bo mans (R.K.) (Ged. Staten") ant woordt, dat van dit college niet verwacht kan worden, dat het den draak zou steken met de ongeletterdheid van sommige briefschrijvers. Aan de orde komt het" agendapunt: „Prae- advies en voorstel naar aanleiding van het voorstel van de leden der Staten F. v d. Walle e.a. betreffende de instelling van een commissie, welke van' voorlichting zal kun nen dienen voor de gemeentebesturen om te komen tot uitvoering van bepaalde werken, de oprichting' van een Economisch-Technolo- gisch Instituut en van een industriebank voor Noord-Holland". Ged. Staten stellen voor te besluiten: hen. te machtigen; A. over te gaan tot instelling van een Eco- nomisc-h-Technologischen dienst, als in de voordracht van dat College van 29 Mei 1935, No. 5, omschreven. B. de op de instelling van den onder A ge noemden dienst vallende kosten voor wat het jaar 1935 betreft, te doen betalen uit dén post onvoorziene uitgaven van de begrooting voor het jaar 1935 tot een maximum van f- 10.000. Mr. Slingenberg (V.Ddeelt namens Ged. Staten mede. dat het. college bereid is, over te nemen het voorstel-v. d, Walle c.s. tot instelling van de door hen genoemde com missie. Spreker hoopt, dat de discussies daar door bekort kunnen worden, De heer Van der Walle (S. D. A. P.) is dankbaar voor het ingediende prae-advies en voor de tegemoetkomende houding', door Ged. Staten in dezen betoond. Hij oppert echter eenige bedenkingen en komt er tegen op, dat tegenwoordig werkobjecten onder werkver schaffing worden gerangschikt, die tot het vrije bedrijf gerekend dienen te worden, zoo als bijvoorbeeld het herstel van een kerkge bouw te Alkmaar. Spreker uit er zijn teleur stelling over, dat in de Rijkscommissie geen vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties benoemd zijn. Dit had aan het vertrouwen in deze commissie tegemoet kunnen komen. Wat de oprichting van een Economisch-Techno logisch Instituut betreft, bad spreker wel lie ver gezien, dat dit een Rijksinstelling werd, maar hij meent, dat een regionale instelling ook nuttig werk kan verrichten. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) brengt hulde aan het college voor het uitbrengen van het uitvoerig prae- advies. Dit noemt spreker een keurig stuk werk. Ook hij acht het goed, eiken maatregel aan te grijpen, die verbetering in den toestand kan brengen. Hij zal vóór de voordracht stemmen. De heer As s c h e r (V. B.) meent dat het versnippering van krachten en geld zal ge ven, als overal zulke diensten worden opge richt Ook moet rnen zich geen illusie maken, dat de werkloosheid nu spoedig zal verdwij nen. Een centraal lichaam zou veel beter zijn. Zonder te verwachten, dat het ook maar iets zal helpen om den treurigen toestand van te genwoordig te verbeteren, zullen spreker en zijn vrienden vóór stemmen. De heer Beu zem aker (Comm.) vier- klaart zich tegen de voorstellen, omdat zij be- teekenen gezondmaking van het kapitalistisch stelsel, inplaats van de vernietiging er van. De heer V1 e k k e (N. S. B.) zegt, dat de na- tionaal-socialisteiï hun stem niet aan het voorstel'zullen geven, wegens "liet regionaal' karakter. Er is geen spfake van, dat er eenig nuttig effect van verwacht kan worden. Zoo iets moet van een centraal punt uitgaan, De heer Romme ('R.K.) bepleit aanne ming van het voorstel. Dit noemt hij geen vei knoeien van geld, zooals de heer Asscher gezegd heeft, Door samenwerking kan veel goeds verkregen worden. Mr. Slingenberg (V. B.) (Ged. Staten) heeft geconstateerd, dat vrijwel alle woord voerders zich vóór de voordracht hebben uit gesproken, met uitzondering van de afge vaardigden der N. S. B. Dit laatste acht spre ker vreemd, omdat laatstgenoemde_ heeren er zich in de commissievergadering vóór hadden verklaard en het rapport zelfs hebben onder teekend. Spreker merkt op, dat het een goede gewoonte bij de Staten is, dat de leden in de openbare vergadering (tenzij dat er plotseling een heel ander gezichtspunt komt) hetzelfde standpunt innemen, als in de commissiever gaderingen. Dit is ook voor Ged. Staten van groote beteekenis. Spreker verdedigt de voor dracht. Elke poging, die ondernomen kan wor den om de werkloosheid te bestrijden, moet gesteund worden Dat er een Rijkscommis sie is benoemd, inplaats van een commissie, zooals de heer Van der Walle die wenscht, kan geen overwegend bezwaar zijn. Werkverrui ming en geen werk verplaatsing zal het doel van het instituut zijn. Te zijner tijd zal over wogen kunnen worden of de oprichting van een industriebank voor Noord-Holland ge- wenscht is. De heer Vlekke (N. S. B.) merkt op, dat het onderteekenen van een rapport alleen, beteekent. dat men er zich accoord mee ver klaart, Dat heeft niets te maken met het ver anderen van standpunt. Mr. Slingenberg herinnert er aan, dat de commissie er zich met algemeene stem men vóór had verklaard. De heer Vlekke zegt, dat zijn fractie na rijp beraad haar gewijzigde houding heeft vastgesteld. De voordracht van Ged. Staten wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De leden der N. S. B. en de Communisten, willen geacht worden te hebben tegengestemd. De vergadering wordt verdaagd tot heden vrii dagmorgen. BEVERWIJK DE FUSIE. B. en W. hebben aan den raad voorgesteld den burgemeester en de beide wethouders aan te wijzen als gemachtigden in de openbare ver gadering, welke over het fusievraagstuk inge volge art. 160 der Gemeentewet op Woensdag 4 Sept. te Haarlem zal worden gehouden. DE BEREKENING VAN HET VERGUNNINGS RECHT. Bij de wet van' 14 Maart 1935 is een wijzi ging gebracht in het tweede lid van artikel 23 der Drankwet met betrekking tot het vergun ningsrecht. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat voortaan voor de berekening van het ver gunningsrecht moet worden aangenomen de jaar lij ksch te schatten huurwaarde, die de localiteit in verband met den omzet van ster ken drank in het bedrijf, waarvoor de ver gunning strekt, kan geacht worden te bezit ten, terwijl vroeger de berekening geschiedde in verband met den omvang van het bedrijf van den vergunninghouder. Met het oog hierop is een wijziging der ver ordening, regelende de heffing van vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, noodzakelijk. B. en W. stellen den Raad voor in artikel 1, eerste lid in de plaats van „omvang van het bedrijf" te lezen: „omzet van sterken drank in het. bedrijf". SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk 25 van Antwerpen te Hamburg. Gaasterkerk (thuisreis) 25 te Penang'. Grootekerk, Japan n. Hamburg, 25 v. Amstrn. HOLLAND—BRÏTSCH-INDIc LIJN. Hoogkerk (thuisreis) 25 te Madras. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk v. N.-Orleans vertrekt 26 v. Londen via Antwerpen. Damsterdijk Vancouver n. Rott. 25 v. Londen. Edam 24 Juli van Rotterdam te New York. Beemsterdijk Rott. n. New-Orleans 23 van Galveston. Boschdijk 24 v. Rotterdam te Philadelphia. Binnendijk, Rotterdam n. New-Orleans 25 v. Antwerpen. Statendam 25 van New-York te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk (thuisr.) 24 (7.30 v.m.) 300 mijl Z. van Land's End. Boschfontein (thuisr.) 24 (7.19 v.m.) 300 mijl Z.W. van Land's End. Heemskerk (uitr.) p. 24 Gibraltar. Jagersfontein (thuisr.) 23 van Beira. Holland 20 van Pt. Natal naar- Beira. Meliskerk (thuisreis) p. 25 Ouessant. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr.) 23' van' Lagos. Reggestroom (uitr.) 24 te Begema. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Bodegraven Chili n._ Rotterdam p. 24 Lizard. Alkmaar Amsterdam naar Chili .23' (8 n.m.) 250 mijl Z. van St. Michaels. Bennekom Chili naar Amsterdam 23 v. Paita. Calypso 24 van Triest naar Fiume. Euterpe 23 van Amsterdam te Bordeaux. Ganymedes 24 van Izmir te Stamböul. Hebe 23 van Danzig te Kopenhagen. Plercules 24 van Piraeus naar Alexandrië. Juno, Amst. n. Genua 23 van Gibraltar. Hermes 24 van Stamböul naar Salonika. Nereus 24 van Alicanté naar Barcelona. Oberon 24 van Malaga naar Cadix. Saturnus, Bourgas naar Amsterdam 24 (1 n.m.) 120 mijl N.O. van. Kaap Finisterre. Titus 24 van Catania naar Messina. Vulcanus 24 van Amsterdam n. Kopenhagen. Barneveld 22 van Valparaiso naar Amst. Crynssen 23 van Hamburg te Cristobal. Theseus 25 v. Hamburg te Amsterdam. Telamon 25 van Amsterdam n. Rotterdam. Amazone 25 van Oporto te Amsterdam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. J. P. Coen (thuisr.) 25 van Colombo. Joh., van Olderibarnevelt (uitr.) 23 van Sin gapore. Tarakan (kampeerrreis) 25 v. Eidfjord. Johan de Witt (uitreis) 25 te Genua. Enggano 25 v. Hamburg n. Amst. ouden van dagen zullen zoo'n dag stellig niet vergeten. De politie zoowel van Beverwijk als van de plaatsen, die werden gepasseerd, verdient, een woord van hulde voor de door haar ver leende faciliteiten, waardoor het rijden in zoon lange file belangrijk werd vergemak kelijkt. HET VERONTREINIGDE HAVENWATER. Reeds meermalen hebben wij in ons blad ge legenheid gehad te wijzen op de funeste ge volgen, welke het sterk verontreinigde ha venwater op de scheepshuiden had. Vele schip pers zagen zich daardoor voor groote onkosten geplaatst en vooral de schippers, die regel matig met hun schepen in onze haven lig plaats hebben, weten er van mee te praten. Eenige schippers hebben reeds vroeger een beroep gedaan op den gemeenteraad om een tegemoetkoming in de reparatiekosten. Thans heeft de heer H. Duiker alhier een verzoek tot den gemeenteraad gericht om ver strekking van gelden voor de reparatie van zijn schepen. Leges ter secretarie uitgebreid Het trouwboekje kost voortaan een kwartje. In de practijk is de wenschelijkbeid ge bleken om de "op 12 December 1933 door den Raad vastgestelde verordening- op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand, op enkele punten aan te vullen en te herzien. B .en W. merken daarover het volgende op: Aangezien ook aan de verstrekking van een trouwboekje kosten verbonden zijn, is het. billijk, dat door belanghebbenden een recht van f 0.25 wordt betaald. De rechten voor een niet-geteekend bewijs van inschrijving in de registers van den bur gerlijken stand bedroegen f 0.25 terwijl voor een bewijs van inschrijving in de bevolkings registers f 0.50 verschuldigd was. De rechten voor eerstgenoemde bewijzen zijn thans even eens op f 0.50 gebracht. Behalve het wekelijks verstrekken van alle gegevens uit de registers van den burgerlijken stand, worden in den laatsten tijd ook wel _;k' .lijke gegevens gevraagd omtrent ge borenen of overledenen of huwelijksaangif ten of huwelijksvoltrekkingen. Voor het af zonderlijk ve: 'rekken dezer gegevens was in de verordening geen .speciaal tarief opgeno men. De voorgestelde aanvuling strekt om in he' vervoig aan dergelijke aanvragen te kunn_r vo'c.ocn. Voor uitvoerige verordeningen, zooals <ue polit-ie- en de bouwverordening, is het ta.nm per bladzijde te hoog waarom wordt voorge steld voor deze verordeningen een speciaal tarief, onderscheidenlijk van f 1 en f 1.50 vast te stellen. Verhooging van de rechten van f 1 op l 50 voor een bewijs van Nederlandschap ls regel geldig voor 5 jaar. leek B. en W. bii- lijk. WIJK AAN ZEE EN DUIN WIELRIJDSTER TEGEN VERKEERSBORD GEREDEN. Donderdag is wederom op den hoek van den Van Ogtropweg-Hoogeweg een wielrijclster tegen het verkeersbord gereden Zij heeft zich daarbij -ernstig aan 't gelaat.- gewond en werd door de bewoners der villa Julia, voorloopig .verbonden. Daar op dit punt tijdens het seizoen reeds meerdere min of meer ernstige ongelukken hebben plaats gehad, is 't wel noodig, dat het waarschuwingsbord van de A. N. W. B (hel ling en bocht), dat sedert geruimen' tijd ver wijderd is, waar ter plaatse opgesteld wordt nu de Nieuwe Straatweg (de weg van Velsen- Noord door 't bosch naar W. a. Zee) door de fietsers weer meer'bereden wordt, dan dit vóór eenigen tijd het geval was. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat.25 v. Odda naar Rotterdam. Palembang (thuisr.) 25 van Marseille. Tapanoeli (uitreis) 25 van Londen. Kota Baroe 25 van Hamburg naar Bremen. Baloefan (thuisr.) 24 Juli van- Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat 26 (6 v.m.) van Buenos Ayres te Rotterdam verwacht. Alchiba (thuisreis) 24 Juli te Santos. Alcyone 25 Juli van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. Benreoch Japan n. Rott. 24 te Suez. Ajax Japan naar Londen en Rotterdam p. 24 Prawle Point. City of Bagdad-Japan n. Rotterdam 24 van Port Said. Prometheus 'Batavia n. Amst. 25 v. Port Said. HALCYONLIJN. Flensburg 25 v. Vlaardiiigen n. Pto Ferrajo. Vier rob'oenjagers verongelukt. Uit Isafjord wordt gemeld, dat de Noorsche robben jager Vestad aldaar is aangekomen met de bemanningen van de robbenjagers Kvitungen, Kviting, Randi en Skansen. Deze schepen behooren alle te Aalesund thuis en zijn door het ijs in het hooge Noorden tot zinken- gebracht. Volgens bij de reederij ont vangen bericht moesten de menschen vijf uur over het ijs loopen, nadat hun schip gezon ken was, voor zij het stoomschip Vestad be reikten. Teruggekeerde schepen rapporteéren, dat er gedurende dit seizoen bijzonder, veel storm over de vangstterreinen woedden en er bui tengewoon veel ijsgang was. Sleepreis. De sleepboot Lauwerzee is hier van Rotter dam aangekomen met de baggermolen Ame rika op sleeptouw en vertrok, na den sleep aan een paar havensleepbooten te hebben overgegeven, weer naar Maassluis. Hout voor Velsen. Met het Deensehe stoomschip Absalon is een lading hout van Krlstiriestad voor de pa pierfabriek te Velsen aangevoerd. Deklast verloren. Het van Wyborg aangekomen Nederl stoom schip Trompenberg rapporteertin de Oostzee een deel der lading te hebben verloren. AANGEKOMEN. 24 Juli: Lestris s.s. Londen M. van St. Aldegonde m.s. Ned. Indië Astarte s.s. Bremen Grootekerk s.s. Japan 25 Juli: Absalon s.s. Kristinestad Lauwerzee sb. Rotterdam Amerika baggerm. Rotterdam j Rijnstroom s.s. Leith Thriantha m.s. Londen Resolute s.s. New York Amazone s.s. Oporto Trompenberg s.s. Wyborg Gateshead s.s. New Castle Gondel s.s. Londen Douglas s.s. Goole VERTROKKEN. 24 Juli: Clara L. M. Russ s.s. Leningrad Megara m.s. Rouaan Munkfors s.s. Bremen Lestris s.s. Gefle Orpheus s.s. Kopenhagen Sea Venture s.s. Moermansk Emsworth s.s. Gent 25 Juli: Vulcanus s.s. Hamburg Lauwerzee sb. Maassluis Resolute s.s. Noordkaap EXAMENS HANDENARBEID. 24 en 25 Juli. Geëxamineerd 2 vr. en 12 m.i. candidaten. Afgewezen 7. Geslaagd de heeren: H. J. Oostveen te Utrecht: J. J. A. v. d. Maat, Bussum; S. Le Poole, Amersfoort; P. P. Ver- burg, Wijk aan Duin; A, Bouhuis, Purmerend; B. Klijzing, Purmerend; P. Stouthamer, Haar-* lemmermeer.,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5