VOOR DE VROUW Om te mjm Sfteeifiakje Óns weké^ksA l/aat de teis DAPPERHEID VOOR ONS HUIS Brieven van de Hei. Nieuwe Uitgaven. VRIJDAG 26 JULI 1935 In kleine dingen Moed is niet een eigenschap, die zich alleen •uit in het doen van grootsche daden, in het ondernemen van lichamelijk gevaarlijk werk, of in het uitvoeren van moreel belangrijke arbeid. Wanneer dat zoo was, zouden er maar weinig moedigen op de wereld zijn, alleen zij die door hun moed op den voorgrond tre den en die het leven aanpakken op een ma nier zooals slechts een enkeling het kan of durft te doen. Zeer velen zijn er echter die nooit in het leven naar voren komen, waarvan men nooit eenigerlei levens- of persoonsbeschrijving leest, en die toch een moed aan den dag leggen welke zijn weerga niet vindt. Dat is de dapperheid in het kleine, de durf om de dage lijks weerkeeren.de, kleine moeilijkheden niet alleen te verdragen maar ze ook te verwer ken, zoodat men ermee afgedaan h'eeft. Deze dapperheid in het klein komt bij vrouwen veel voor gelukkig: het is geen aan- den-weg-timmer en, het is geen neiging tot het doen van iets bijzonders, er wordt ook geen bijzondere waardeering voor gevraagd, het is eenvoudigweg het leven groot zien. maar bestaande uit vrijwel louter kleinig heden die in dat grootsche leven allen de moeite waard zijn om te overwinnen. Denk nu niet dat een dergelijke dapper- heid-van-allen-dag dus blijkbaar een aanleg is, die men heeft of niet heeft, en die voor haar die hem wel hebben, allesbehalve moeilijk is na te streven. Echte moed in kleine dingen moet verworven worden; iets anders dat erop lijkt, is de luchtigheid waar mee sommigen alles opvatten, waarmee zij om de moeilijkheden heen dansen met een lachend gezicht, en waarmee zij alle moei lijke problemen van het leven ontloopen. Zulke vrouwen mogen dan al eens een verkwikking zijn omdat zij de verpersoonlijking zijn van de zonnige kant van het leven, de echt moe digen zijn zij toch niet. De vrouw die altijd pijn heeft en aan wie nooit iets te bemerken is; de winkeljuffrouw die dag in, dag uit, vermoeid of niet, met de zelfde opgewektheid de klanten te woord staat; de moeder van een groot gezin die bij al haar zorgen om de kinderen haar man altijd nog een fleurig en opgewekt gezicht toont, of andersom, de vrouw die, mee levend met de moeilijkheden' van haar man, altijd tijd heeft om voor haar kinderen klaar te staan; de vrouw of moeder die altijd in angst is om het leven van een der leden van het gezin; de vrouw wier man uit hoofde van zijn beroep zelden thuis kan zijn, en die toch kans ziet, hem, wanneer hij dan einde lijk thuis is, niet te kwellen met huishoude lijke zorgjes. Daar zijn de vrouwen die een eentonig beroep uitoefenen, en die ertoch wonderveel van weten te maken; daar zijn andere van wie een schier oneindige hoe veelheid geduld en tact wordt gevraagd die ze schijnbaar met losse hand uitstrooien. Al deze vrouwen hebben dat bereikt, niet door rustig op hun stoel te zitten en op deze moed te gaan wachten, allerminst door er zich mopperend aan te onderwerpen, maar door altijd voort te gaan met dit eene doel voor oogen: het geluk van anderen. Zich onmisbaar weten te maken is niet anders dan een dapperheid in kleinigheden die aan de onbelangrijke stekeligheden voor bijgaat om het groote van de liefde van zijn medemenschen te zoeken. Men zou weieens geneigd zijn om deze menschen alleen maar een „gelukkige na tuur toe te schrijven; dit alleen kan het niet zijn, dan liep de mensch tenslotte toch vast in teleurstellingen, met zijn „gelukkige na tuur" en al. De nooit verflauwende moed om iets voor anderen te kunnen zijn, zelfs tegen teleurstellingen in, dat stempelt een man of een vrouw tot een levensdappere. En het merkwaardigste is nog, dat wie het zoover heeft weten te brengen bij al zijn geluk voor anderen, zelf ook gelukkig is. E. E. J.—T>. Moderne zit-slaapkamer De inrichting der moderne zit-slaapkamer verschilt wel heel wat van die van een jaar of twintig geleden. Toen was zoo'n vertrek het toonbeeld van ongezelligheid: een bed. 'n waschtafel met toebehooren, een tafel en 'n stoel waren ongeveer de eenige meubelstuk ken. De zit-slaapkamers van thans zijn al lesbehalve ongezellig. Het bed, dat vroeger de meeste ruimte noodig had en het gezellige uiterlijk van de kamer zoo hopeloos bedierf, is vervangen door het divan- of opklapbed. Is de kamer niet al te klein, dan vind ik persoonlijk dat het divan-bed te verkiezen is boven het opklapbed. Men moet namelijk zoo veel mogelijk valsche schijn vermijden en het opklapbed verwekt valsche schijn; want door het gordijn krijgt men den indruk, dat het meubelstuk een groote boekenkast is. Wie dus een zit-slaapkamer in gaat richten, doet het verstandigste tot een divanbed te be sluiten. Nee, daarvoor behoeft u nu niet naar de winkel te stappen en er een te bestellen; in tegendeel de kosten zijn nog veel geringer dan wanneer we een opklapbed gekozen hadden. Want we zagen van een gewoon bed het voor- en achterschot af; vijlen de ruwe kanten bij en als we er nu een kleed over leggen, hebben we het mooiste divanbed, dat er be staat en dat niets 'kost bovendien. Er bestaan verschillende manieren om het jdiwarubed in het vertrek te plaatsen. Ivfen kaaa het natuurlijk in' een hoek zetten, bij wijze van divan; maar men kan het ook dwars in de kamer zetten, zooals een groot ledikant in een slaapkamer. De persoonlijke smaak moet natuurlijk beslissen in dit geval; want plaatsingen kunnen zeer aardig zijn. Allereerst wanneer men het divanbed dwars zet. Heel aardig is, wannear men 't boveneinde in een nis zet, die men verkrijgt door uit een kast de deuren te halen. De ach terkant bespijkert men dan met materiaal, waar ook het divankleed van gemaakt wordt; de zijkanten worden in de kleur van het an dere houtwerk gebeitst. Wie in knutselen erg handig is, of wie een kennis of familielid bezit, die in deze kunst bedreven is, ziet misschien kans aan beide zijden de boeken kasten te timmeren of getimmerd te krijgen, die de kamer een zoo bij uitstek modern cachet geven. Voor de onderste vakken laat pen dan een deurtje maken dat naar bene den openklapt en met kettingen opgehouden wordt. Op deze manier krijgt men dan iets, dat ais nachtkastje dienst kan doen. De divan bedekt men met een kleed, dat aan drie zij den een volant heeft, die den grond raakt. Ten einde ook van boven een mooie afslui ting te krijgen, verbindt men de bovenzijden van de boekenkasten door een volant van het zelfde materiaal. Onze andere illustratie toont een tweede oplossing van een zit-slaapkamer. De divan wordt in een hoek van het vertrek geschoven; van het materiaal waar het divankleed van vervaardigd is, spant men een wanddoek, die ongeveer 50 centimeter hoog is. Een heel aar dig effect bereikt men door vlak boven dit wandkleed het boekenkastje te hangen. Zoo ziet u, dat het begrip ongezelligheid in het geheel niet meer past bij de moderne zit-slaapkamers. Als men nu nog een scherm om de waschtafel plaatst of er een gordijn cm hangt, is er niets meer, dat er aan her innert, dat het vertrek ook als slaapkamer gebruikt wordt. Bijzonder aardig is natuurlijk wanneer men gordijnen, stoelovertrekken, di vankleed enz. allemaal van hetzelfde mate riaal kiest. Dat verschaft de kamer het rus tige cachet, dat we na een dag hard werken zoo noodig hebben. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. Zondag: groentesoep- kalfsoesters, doppers, gekookte aardapelen vanillevla met frambozen. Maandag: gehakt, bloemkool met tomatensaus, ge kookte aardappelen, fruit. Dinsdag osselapjes, worteltjes, gekookte aardappelen roompudding. Woensdag: biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen, caramelvla. Donderdag: roastbeëf, postelein, gekookte aardappelen citroenrijst. Vrijdag: harde eieren, sla, gebakken aardappelen; flensjes met rabarber. Zaterdag: spek, tuinboonen, karnemelkpudding. Een dag alleen thuis. Schoonmaak in de keukenkast. Behalve, dat dit modelletje zeer practisch is voor de zomer, is het ook buitengewoon aardig. Maakt men het volgens de maten op het schema aangegeven, dan kan het gedra gen worden door een kind van 3 a 4 jaar. Het geh?^" rd'ipT van waschbaar ka toen of linnen in een effen kleurtje en af gezet met vroolijk gekleurde band. Zooals men op de teekenmg kan zien, is het blousje uit één stuk geknipt. De sluiting valt op de rug. Op iedere schouder maakt men twee knoopsgaten, waar de schouder bandjes doorgehaald moeten worden opdat ze niet afglijden. Het broekje bestaat uit twee stukken, die hetzelfde geknipt worden en aan de zijkan ten tegen elkaar gestikt. Alleen aan de bovenzijde blijven een paar kleine splitjes Ook het kruis stikt men dicht. Het broekje wordt ingerimpeld aan een band. In deze band maakt men aan de eene zijde twee knoopsgaten en aan de andere zijde twee knoopen. Daarmee wordt het broekie geslo ten. Op de band naait men bovendien aan de voorzijde vier en aan de achterzijde 2 knoopen. waaraan de schouderbandjes vast gemaakt worden. Op het broekje zet men twee vierkante zakjes aan de voorzijde, die met het band afgezet zijn. De schouderbandjes maakt men eveneens van dit gekeurde band; deze worden echter 3oo ge-maakt, dat ze geheel los van het woekje zijn en aan de voor- en achterzijde vastgeknoopt kunn worden Op de rug zijn de bandjes gekruist. Rest ons nog te vermelden, dat pijpjes en halsopening eveneens afgeboord worden met het gekeurde band en het pakje is klaar. Het aldus verkregen pakje is een aller aardigst spe-elunki" waarin h«*t, kind naar hartelust ravotten en stoejen kan; want vuil geworden is één sopje voldoende, om het weer helder en frisch t,p krii?en. Nr. 360: aardige kinderpyjama van geruit katoen of mousseline, gegarneerd met effen materiaal in een donkerder kleur. Deze pyjama kan zoowel door iongens als door meisjes gedragen worden. Benoodigd mate riaal voor kinderen van 12 jaar: 3 meter geruit katoen on ^r breed en 50 centimeter voor garneering. Prijs van het pa troon 38 ct. per stuk. Nr. 552: aardige van char- meuse of crêpe satin, gegarneerd met het zelfde materiaal in een contrasteerende kleur. Benoodigd materiaal: 5 meter van 80 centimeter breedte en 50 centimeter voor garneering. Prijs van het patroon: 38 ets per stuk. Deze patronen zijn in alle maten tegen bovenvermelde prijs te verkrijgen bij het van dit - - Den lezevp^pvi wordt vr'er 'Hijk verzocht b1"] ig duideh'ik - -n-n het, gewenschte patroon te vermelden en tevens de verlangde maat, d.w.z. boven-, taille, heup wijdte enz. en de leeftijd van het kind, voor wie het patroontje bestemd is op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig nauv Ifr1 te vermelden;1 men '-omt daardoor onnoodige vertraging in cte opsturing. Coëducatie, door K. Toornstra. De N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam heeft uitgeven als nummer 9 in de serie Sexueele Hervorming (een reeks ge schriften van de afdeeling Nederland van den wereldbond voor Sexueele hervorming) Coëducatie, door K. Toornstra, met een voor woord van Koos Vorrink. De kleeding die men op reis draagt, moet practisch zijn. Met dit practisch bedoelen we dat ze niet gauw smoezelig wordt in trein of auto, dat ze niet kreukelt, dat ze niet te warm is en op koelere dagen niet te luchtig. Bijzonder geliefd voor reiscostuum zijn de complets, bestaande uit japon met driekwart lange paletot of cape. Op onze teek©nigen ziet u de volgende mo dellen: links: complet van verticaal gestreepte soepele stof. De paletot is ruim en valt tot on geveer kniehoogte. Een strik van effen taft- zijde voltooit het geheel. Daarnaast een complet waarvan de japon vervaardigd is van diagonaal gestreepte stof; het cape'je is effen, afgezet met het mate riaal van de japon. Op de tweede teekening ziet u: links: een mantelpakje, waarover een prac tisch© reisjas van wollen tweed. Het model is zeer ruim en in raglancoupe. Ook hier voltooit ©en vlotte shawl van taftzijde het, geheel. Tenslotte een ideaal -costuumpje voor de reis per auto. Dit bestaat uit een rok van ge ruite stof die van voren een diepe plooi of een overslag heeft. Daarop een kraagloos jasje van donker materiaal. Hoedje en shawl zijn van geruite taftzijde vervaardigd. Er onder wórdt gedragen een blousje van witte zijde pkpé-met knoopen in de kiene vaa-hghjasje, Vanmorgen is- Jenneke niet gekomen. De meisjesvereeniging van 't dorp is met al haar leden (23) en de besturende dames (14) met een autobus op tocht. Jenneke heeft plichts getrouw gezegd, of ze nu in plaats van dezen extra-vrijen morgen maar niet op een Zon dag zou komen werken. Ik was natuurlijk ge roerd door zooveel werklust, en heb haar van ganscher harte vrij-af gegeven. Het is nu vreemd stil in huis, geen stofzui ger-geluiden, geen uitklapperende stofdoeken of gerammel met pannetjes en keukengerei. Eigenlijk geniet ik van daag, ik heb prach tig schuimend zeepsop gemaakt, en op de maat van de van acht-tot-negen uur ge- speelde gramophoonplaten den ontbijtboel af- gewassclien, de keukenkast leeggehaald, en de planken een bad gegeven. Eigenlijk is een keuken de meest ideale speelplaats in het heele huis. Behalve zeven groote (zelfgeverfde!) oranje cacaobussen, waar nu suiker, paneermeel, rijst, thee, koffie, basterdsuiker en amandelen in zitten, zijn er nog een onnoemelijk aantal kleine busjes, fleschjes, en potjes af te stoffen. Ze moeten natuurlijk ook gecontroleerd worden, of ze aanvulling behoeven. De voorraad laurierbla den, foelie, en peperkorrels schijnen voor de eerste twaalf-en-een-half-jaar van ons hu welijk nog voldoende te zijn. De kaneel ruikt nog altijd even lekker als vroeger, toen je op school nog wel eens 'n enkel stukje pijp kaneel snoepte. (Hoe heb ik het ooit kunnen eten!!) Maar het wordt tijd dat we weer eens wentelteefjes eten, met suiker en kaneel er op. Krenten, rozijnen en sucade noodigen je uit om te proeven, en dan ben je, voordat je het beseft, al aan de tweede plank toe. Omdat de gemalen witte peper beter strooit dan de nootmuscaat, moet dit laatste strooi- busje maar eens onder handen genomen worden. Alle gaatjes worden doorgestoken, en 't is zoo'n plezierig werkje dat je er haast niet mee ophouden kunt. Dus haal je ook de twee zoutvaatjes uit de eetkamer maar voor den dag. En dan komen de pakken macaroni, vermicelli, custard, havermouth, griesmeel en maizeng! aan de beurt. Vooral de griesmeel is gezellig; want omdat ik vermoed dat er niet veel meer is, ga ik het even nawegen. De kleine koperen gewichtjes van de weeg schaal mogen ook wel eens een beurt heb ben. En als ze na een minuut of vijf blinkend op het aanrecht staan te glimlachen, heeft de zucht tot koperpoetsen zich zóó bij me in geworteld, dat de brievenbus en de bel aan de voordeur er meteen ook aan moeten gelooven. Maar nog ben ik niet voldaan, en boven op de badkamer vier ik mijn "poetswoede uit. De gordijntjes mogen hier wel eens gewas- schen worden, constateer ik en omdat ik van daag toch den heelen dag voor mijn huis houdentje gereserveerd heb, haal ik ze er meteen maar af, en zet ze beneden in water. Eigenlijk kan mijn tennisjurk ook wel een sopje gebruiken, dus gaat het in één moeite door. Want Vrijdag gaan we spelen. Het is al eeuwen geleden dat we gespeeld hebben, en ik bedenk me met schrik dat mijn racket nog steeds bij Elly staat. En omdat ik nu toch eenmaal zoo'n „doe-het-nu-bui" heb, stap ik meteen op mijn fiets en ga ik naar haar toe. Elly heeft groot nieuws, ze krijgt een jonge hond. Vanmiddag gaat ze naar de stad om hem te halen. We drinken samen buiten op het terrasje koffie (het tomatenslaadje van Elly was tè verleidelijk) en met de bus van half drie hobbelen we naar de stad. Ik moet toch nog zoo'n massa boodschappen doen, een truitje voor Lieske's baby koopien, en knoopen voor mijn mantelpakje en een spons, enen nog veel meer. Nee, u had Jenneke's gezicht moeten zien, toen ze den volgenden dag In de keuken kwam! Enfin, ze had zóóveel te vertellen, en toen hebben we samen de kast maar verder schoon gemaakt. In achttien minuten was tiet klaar. En m'n tennisjurk kan ik nog best een keer zóó dragen. Dan wascht Jenneke hem Maan dag wel. De volgende week, als ik weer eens in stad ben. koop ik nieuwe stof voor badkamer gordijntjes. H. v. d. S. Nieuwe handwerkboeken. „Te kust en te keur" heet het keurig ver zorgde handwerkboek, dat een uitgave is van de Everlasting breikatoenfabriek. Het bevat een groot aantal brei- en haakpatronen voor kinderkleeding, jumpers, slip-overs, kussens, kleeden enz. Van een achttal combinatie steken is een duidelijke uiteenzetting gege ven en er zijn veel mooie platen, welke het geheel een fleurig aanzien bezorgen. Verzor ging en cliché's resp. van Arc's en van Leer, beiden Amsterdam, druk van Teulings, Den Bosch. Van Henrlëtte Ovink kwam uit liet boek „Kaartweven". Bij het weven op kaarten, waarmee allerlei aardige banden gemaakt kunnen worden, rijgt men de scheringdra den door vier gaten in e-ïn kaart en bevestigt ze dan aan twee vaste punten of op het kaartweeftoestel. Er zijn dus even vee] vier tallen van draden als men kaarten gebruikt. Door het draaien van die kaarten krijgt men nu de koordjes die verbonden worden door de inslagdraden, welke tevens die draaiïftg moeten vastleggen. Te oordeelen naar de pla ten in het boek kan men an deze wijze aardi ge banden vervaardigen, welke gebruikt kun nen worden als ceintuurs, dassen of garnee- ring voor theemutsen, tasschen en jurken, Ook kunpen meerdere banden tot een grooter geheel hls tassche en kussens, vereejiigd worden. Het boek bevat een handleiding voor het kaartweven. terwijl bij de platen precies is aangegeven, hoe men de afgebeelde ban den kan maken. De uitgave werd verzorgd door van Holkema en Warendorf N.V., Am sterdam,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7