HET NIEUWE AVONDBLAD Vaderzorgen. 20e JAARGANG NO. 226 DINSDAG 30 JULI 1935 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM er, ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de reg sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-. marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Ban-k te Schiedam. IJMUIDEN Duitsche Haringvisscherij onder IJsland. Met Noorsche zegen-visschers en een moederschip. 5&t is algemeen bekend, dat men in Duitsch- jand al het mogelijke doet om, wat de visch- voorziening betreft, het land onafhankelijk te maken van invoer uit het buitenland. Hiertoe worden verschillende middelen aan gewend, als een deviezenregeling, verhooging der invoerrechten, maar niet het minst door vergrooting van de vangcapaoiteiten door uitbreiding der eigen vloot. Vooral van groot belang is de uitbreiding welke men de laatste jaren aan de trawl- haringvisscherij heeft gegeven. Het is niet het minst hieraan te danken, dat de totale opbrengst van de Duitsche zeevisseherijdie in 1933 60 1/4 millioen K.M. bedroeg, in 1934 was gestegen tot 71 y2 millioen. Om zich verder van den import van haring vrij te maken, heeft men thans de mogelijk heid onderzocht, met eigen schepen vangsten van andere gebieden dan de Noordzee op de Duitsche markt te brengen. Het oog viel hierbij op de haringvisscherij bij IJsland, waar door Noorsche visschers groote hoeveel heden haring met den zegen gevangen wor den. Daar de afstand van ca. 1000 zeemijlen te groot is om versche haring voor de zoute- rijen in Duitsche havens aan te brengen, kwam men op het denkbeeld, de vangsten dei- schepen op een moederschip te zouten, welk moederschip na een ononderbroken afwezig heid van ongeveer twee maanden met een lading van duizenden tonnen op zee gezouten haring naar Duitschland zou kunnen terug trekken. Ondersteund door het Rijksministerie voor Voedingswezen hebben deze plannen vasten voet gekregen. De vijf belangrijkste import firma's te Hamburg, Altöna hebben zich ver- eenigd in een onderneming, de Edimex) Erste deutsche Island Matjes Expedition), die voor dit doel een aanzienlijk kapitaal hebben bij eengebracht. Zij hebben de Duitsche vracht boot Brigitte Sturm (1555 ton bruto) ge charterd welk schip dienst zal doen als moe derschip en dat 9000 leege tonnen heeft in geladen. Het vaartuig, dat voor dit doel spe ciaal werd ingericht, is onlangs met ruim 20 Duitsche zeelieden en 34 visschers, kuipers enz. van 'Cuxhaven naar Noorwegen ver trokken om aldaar Noorsche zegenvisschers met hun booten aan boord te nemen. De Duitsche kotter ..Keen Tied" die eveneens met een bemanning van 17 Duitschers dooi de Edimex voor deze expeditie is uitgerust, zal, wanneer de visscherij waarhij door twee booten met één net wordt gevischt, aan den gang is, de vangst van de booten overnemen en deze voor directe behandeling naar het moederschip voeren. Een soortgelijke onderneming, die verleden jaar door drie van de firma's die thans bij de Edimex betrokken zijn, werd op touw ge zet onder den naam „Dihco" (Deutsch- Islandische Heringsfang Co.) kon met een goed resultaat afgesloten worden. Van de nieuwe onderneming, die met een grooter kapitaal werkt, worden nog betere resultaten verwacht. Wat is de beteekenis van de nieuwe verkeersborden? Waar in het algemeen, de voorschriften der Motor en Rij wiel wet en haar uitvoerings-voor schriften veelvuldig worden overtreden, moge hier eens uitdrukkelijk de aandacht worden gevestigd op eenige z.g. „Verkeersborden" ter uitvoering van aangehaalde voorschriften. Vooropgesteld zij. dat de meeste verkeers borden zeer aanschouwelijk zijn, m.a.w. dat, wanneer op een bord voorzien van een rooden rand daarop het rij- of voertuig of motorrij tuig of rijwiel voorkomt, de weg voor dit ver keer gesloten Is. Dit is echter niet het geval met eenige verkeersborden, die. hier nader zullen worden uiteengezet en waarop derhalve de aandacht gevestigd wordt. Ie. Het ronde bord, met roode rand en Waarin een wit rond veld. Bij aantreffen van dit bord, op een straat of weg, is de beteekenis hiervan, dat de weg of het betrokken gedeelte daarvan geheel is afgesloten voor aïle motorrijtuigen rijwielen en andere rij- of voertuigen. In verband hier mede zij opgemerkt, dat een rijwiel op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, voor de gesloten verklaring van den weg als boven bedoeld, wordt gelijk ge steld met een voertuig en hiermede dus niet mag worden gereden 'indien de weg geheel voor alle verkeer is afgesloten dan wel alleen voor rij- of voertuigen. 2e. Het roode ronde bord, met horizontaal liggende witte balk. Dit bord betreft het gesloten zijn van een weg, in één richting, voor alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen. De ge sloten verklaring geldt uitsluitend van die zijde van den weg, aan welk beginpunt het bord is geplaatst. Ook hier geldt hetgeen is opgemerkt ten aanzien van rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen. Deze beide „Verkeersborden" hebben wat de gesloten verklaring van een weg betreft vrijwel groote overeenkomst echter met dit verschil, dat verkeersbord no. 1 een verbod inhoudt om den weg in welke richting dan ook te berijden, terwijl verkeersbord no. 2 uitsluitend één ver boden rijrichting inhoudt, namelijk van de zijde van het bord. De bekendheid van beide borden, komt ten stade voor het geval men zich op een weg bevindt na het passeeren van bord no. 1, zoodat dan duidelijk blijkt, dat het verkeer in beide richtingen van den weg is verboden en het terugrijden na de passeering van dit bord onmogelijk is doordat de beide richtingen zijn verboden, te berijden. Dit in tegenstelling met bord no. 2, waar het even tueel terugrijden, dan wel de weg van de an dere zijde berijden geoorloofd is. 3e. Het r o n d e blauwe bord met witte pijl. Dit bord geeft een uitdrukkelijke rijrichting aan en wordt veelal geplaatst aan het einde van een zijweg welke uitkomt in een weg welke in één richting: is gesloten, om de ge bruikers van den zijweg er op te wijzen, dat de rijrichting zooals de pijl aangeeft moet ge volgd worden. Hieruit blijkt aldus, dat dit ver keersbord ook wordt gebruikt voor herhalings- teeken. 4e. Het rechthoekige blauwe bord, met witte pijl. Dit bord, op hoeken van wegen aangebracht, heeft uitsluitend ten doel, de rijrichting zoo als de pijl aangeeft den weggebruikers aan te bevelen en dien tengevolge als een aanduiding- mag worden aangemerkt. Het niet volgen van de aanbevolen rijrichting, kan eventueel het gevolg hebben, dat men voor een afgesloten rijweg komt, hetgeen tot de moeilijkheid kan leiden, dat voor zoodanigen weg van richting moet worden veranderd, teneinde het geslo ten gedeelte te ontwijken. 5e. Het. bord met roode rand, voorzien van twee motorrijtuigen, waarvan het linker mo torrijtuig rood geschilderd en waarop de woor den voorkomen „Verboden in te halen". Ofschoon dit bord zeer aanschouwelijk is. moet tóch,worden opgemerkt, dat het verbod van inhalen en voorbijgaan, elk motorrijtuig- betreft en niet zooals wel eens ten onrechte wordt opgemerkt voor motorrijtuigen op vier of meer wielen. Dit verbod geldt derhalve ook voor drie- en .tweewielige motorrijtuigen. Ten aanzien van de uiteenzetting van eenige verkeersborden, waarvan de practijk heeft geleerd dat groote onbekendheid heerschte, moge met het bovenstaande worden volstaan. Het is niet ondienstig, bovendien eens te wijzen op eenige plaatselijke voorschriften, die verband houden met de vei'keers-voor- sc-hriften en niets anders beoogen, dan de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Zoo is het verboden, met een motorrijtuig, rijwiel of een rij- of voertuig op een al dan niet bij den weg beh-oorend voetpad of op een met straatsteenen of trottoirband omgeven verhoogd plein te rijden, op zonder noodzaak l| vertoeven. Ook is het, op grond van de aangehaalde voorschriften verboden, als bestuurder van een rijwiel, daarop een tweede persoon te ver voeren, terwijl het rijwiel daartoe niet kenne lijk is ingericht, tenzij dit vervoer betreft kin deren boven 2 en beneden 4 jaar op een aan dat rijwiel behoorlijk bevestigde en door rug- en armleuningen afgesloten zitplaats en waar bij het rijwiel is voorzien van beenbeschermers, welke voorkomen, dat de beenen van het kind in aanraking komen met de wielen, of: dit vervoer betreft kinderen boven de 4 jaar en beneden 10 jaar, op een aan het rij wiel behoorlijk bevestigde zitplaats (waaronder niet wordt verstaan een bagagedrager zonder meer) en waarbij de beenen van den vervoer den persoon zich aan weerszijden van _de wie len van het rijwiel bevinden en het rijwiel is voorzien van beenbeschermers, welke voor komen, dat de beenen van het kind in aan raking kunnen komen met de wielen en van twee voetrusten voor deze beenen. Onder de hier genoemde voorwaarden isnet dus toegestaan, een kind beneden den leeftijd van 10 jaar te vervoeren op een rijwiel, mits de bestuurder van het rijwiel den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. „DE ZANGER". Onder hovenstaanden titel is verschenen een nieuw orgaan van IJmuiden's Mannen- In „Een woord vooraf" herinnert C. (de heer W. CÖhrs), die de redactie voert, aan de uit gifte van het maandblad „Het IJmuidens Mannenkoor", in 1932, welk woord vooraf hij besluit met de volgende dichtregelen: Als zorgen U kwellen en smart U belaagt, Als 't harte gejaagd is en bang. Dan is er het lied dat U steunt en U schraagt, Dan voelt ge de macht van den zang. Maar ook als de blijdschap uw zinnen beroert, Als de zon van 't geluk U bestraalt, Dan is er het lied dat U 't harte vervoert, En het leven in loutering staalt. Het doel van het blaadje is, aldus de re dactie, o.a. door krachtige propaganda voor' den koorzang de jonge generatie van IJmui den te bewegen kennis te maken met „ons" koor en met den zang. opdat het schoone, dat de mannenzang als kern in zich draagt, zich aan hen openbaart op een wijze, die hun de lust en de prikkel geeft, zich bij het koor aan te sluiten. Om dit te bereiken, 'stelt de redactie zich voor, in het blaadje prominente figuren aan '"■et woord te laten. Ongetwijfeld een doel, dat aanbeveling en steun verdient. Echter vreezen wij, dat „De Zanger" dit doel moeilijk zal bereiken en dat „IJmuidens Mannenkoor" er heel veel voor over zal moeten hebben om te voorkomen, dat ..De Zanger" den weg opgaat van het eerst uitgegeven maandblad. Is er in onze plaats dan geen ruimte voor een dergelijk periodiek? Ongetwijfeld. IJmui den telt, naast IJmuidens Mannenkoor tal van zangkoren, die zich on de ..concoursmarkt" een vooraanstaande positie hebben weten te veroveren. Men denke slechts aan Looft den Heer, Excelsior enz. Maar het door IJmuidens Mannenkoor beoogde doel zou. naar onze mee- nine. veel beier bereikt, worden, wanneer de var^'hiiop.nde koren de banden ineen sloegen om te komen tot de uitgifte van een algemeen zangers-maandblad, dat dan tevens gebruikt zou kunnen worden voor vereenigingsiiieuws. Een redactie-commissie, waarin de verschil lende koren vertegenwoordigd zijn, zou dan de leiding op zich. kunnen nemen. Op de concoursen ontmoeten onze vereeni- gingen elkaar als rivalen, strijdende om de hoogste eer te behalen. Maar naast dezen strijd, die ongetwijfeld den koorzang ten goede kan komen, wanneer hij middel is en niet doel, behoort te komen een loyale samen werking, waardoor het mogelijk zal zijn, dat gene te bereiken, wat C. zich voorstelt. VAN WIEN IS DIE FIETS? Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te verkrijgen over- een op den openbaren weg onbeheerd aangetroffen heerenrijwiel. Visscherijnieuws in een notedop. Weer ter haringvisscherij. De Martenshoek IJM. 283 is gisteren weer tër haringvisscherij vertrokken. Meer trawlers in de vaart. De Zeeleeuw IJM. 29 is,weer naar zee vertrokken. Verder zullen in den loop van deze week nog uitvaren de trawlers Emma IJM. 177. Sperwer IJM. 135, Corrie IJM. 22, Dolfijn IJM. 103, Azimuth IJM. 195, Aneta IJM. 82, Liesbëth Betty IJM. 183 en Catharina Duijvis IJM. 60. Vischomzet in Ostende. Dè vischomzet in de vischmijn te Ostende in de week van 19 tot en met 26 Juli bedroeg 1.412.350 fr. Een zware straf. De schipper van een te Nieuwpoort (België) thuisbehoorend vïsschers- vaartuig, die verleden jaar met zijn vaartuig- de N 3 tabak had gesmokkeld werd door den Onderzoeksraad voor Scheepvaart levenslang het recht ontzegd, als schipper te varen. Vischaanvoer in Duitsche havens. In de week van 15 tot 20 Juli kwamen in Hamburg-Alton a binnen 55 trawlers van de haringvisscherij en 1 IJslander. De haringtrawlers voerden 31/2 millioen pond haring aan benevens ca. 300.000 pond bijvisch. In Cuxhaven kwamen binnen 45 schepen met een vangst van 1.200.000 pond. bijna hoofdzakelijk haring. Aan de zeevisch- markt Wesermünde-Bremerhaven bedroeg de aanvoer 2.761.000 pond van 43 trawlers, waar van 27 van de Noordzee, 16 van IJsland met resp. 1.264.000 pond en 1.498.000 p. Ook in deze haven bestonden de aanvoeren van de Noord zee hoofdzakelijk uit haring. Noorsche Lofoddenvisscherij mislukt. De opbrengst van de groote kabeljauwvisscherij bij de Lofodden, waaraan van Februari tot April 29.000 tot 30.000 visschers hebben deel genomen is een groote teleurstelling geworden. De opbrengst bedroeg slechts 55.000 ton of de helft van de gemiddelde vangst in de laatste 15 jaren. Motorschuit met leege manden aangehou den. Door de douane te Hansweert is dezer dagen een uit Antwerpen naar IJmuiden te- rugkeerende motor, geladen met leege man den. aangehouden, omdat men aldaar de mee ning was toegedaan, dat de zending viel onder de contingenteeringsmaatregelen. Tusschen- komst van den administrateur der IJmuider Vischhandelvereeniging en van de kommiezen alhier hadden tot resultaat, dat de zending- spoedig kon worden vrijgegeven. De schuit is inmiddels in IJmuiden aangekomen. EEN VERKEERSHUIS VAN DE VEREENIGING IJMUIDEN'S BLOEI? Toen de openbare school aan het Willems plein verleden jaar werd opgeheven, koesterde het bestuur der vereeniging IJmuiden's Bloei de hoop, dat het eenige lokalen van dit ge bouw zou krijgen, om daai'in haar Verkeers- huis te vestigen. Aanvankelijk had men ge hoopt, dat het mogelijk zou zijn om deze zaak nog vóór het zomerseizoen voor elkaar te heb ben, doch daarvan is niet gekomen. Thans verkeert de zaak echter in het sta dium van voorbereiding. De bedoeling van het gemeentebestuur is twee lokalen aan den zui delijken vleugel beschikbaar te stellen en dat de gemeente de restauratie voor haar rekening neemt. De meubileering, met of zonder hulp van de gemeente, komt dan voor rekening- van IJmuiden's Bloei, terwijl licht, verwar ming, schoonhouden en gebruik van water ook ten laste der vereeniging komen. Voor meubileering zal een bedrag van f 250 noodig zijn. Daar IJmuiden's Bloei geen sub- De schooldeur Is hermetisch dicht, Mijn kroost mag zich weer amuseeren, Vrij van de nauwbegrepen plicht, Om stil te zitten en te leeren. Maar 't kleine hoofdje neemt geen rust, Ook buiten school blijft het weetgierig. Zij het dan ietwat onbewust. En dat vind ik niet steeds plezierig. Want als ze niet op school meer zijn, Moet vader zelf de lasten dragen, Zijn zwaarbeproefde hoofd doet pijn, Van zeer gecompliceerde vragen. Zij denken, daar ik ouder ben En zeer omvangrijk naar hun normen, Dat ik maar steeds het antwoord ken, Op vraagstukken, die hen bestormen. O, zeg mij", wijzen, hoe kan ik, Op al die vragen antwoord geven. Als ik zelf op dit oogenblik Minder dan ooit begrijp van 't leven. P. GASUS. sidie krijgt en alle inkomsten dringend noodig heeft, zal dit. bedrag op andere wijze moeten worden gevonden. Een der bestuursleden stelde reeds een bedrag van f 50 beschikbaar. Voor verlichting, verwarming en onderhoud wordt een bedrag van f 100 per jaar geraamd. Als compensatie staat daartegenover, dat de vereeniging dan geen vergaderkosten meer heeft en een mogelijke productiviteit van het bijlokaal. Het 'ligt n.l. 'in de bedoeling de fraaie collectie zeeschelpen van den heer F. P. Ver meulen in het tweede lokaal onder te brengen, terwijl het niet is uitgesloten, dat andere in zendingen op visscherij gebied zullen volgen. Daarmede zal op bescheiden schaal aan dat lokaal het karakter van een museum gegeven worden, dat tegen eeri matig entree te bezich tigen zal zijn en vooral voor schoolkinderen een groote attractie zal blijken. Te hopen is, dat eigenaars van modellen van visschersschepen deze in bruikleen of ten geschenke zullen afstaan. Met zulk een mu seum zal onze plaats een attractie krijgen, die velen zal trékken en die Jiier thuis behoort. Hét' verk'èershuis en het muséum zullen in het gebouw aan het Willemsplein zeer gunstig gelegen zijn, ri.l. vlak bij het'spoorstation, het eindpunt der autobussen en het boótstation der Alkmaar Packet. Jammer is, dat de-zaak nog niet vóór de zomervacantie is tot stand gekomen. van 40 ets tot f 1,20 p. w„ doch bedraagt voor sommige woningen of winkels zelfs f 1,50 p. w. In de opgave der huurverlaging van 815 woon- en winkelhuizen van „Velsen" staan o.a. vermeld 20 woningen waarvan de huur is verlaagd van f3,75 op f3,25 p. w„ 22 van f 4 op f3,25 29 van f5,15 op f4,40, 50 van f4,50 op f4,10, 112 van f4,80 op f4,40, 46 van f5.10 o-p f 4, 64 van f 4,65 op f 3,50. Bij de 320 woon- en winkelhuizen van de R.K. Woningbouwvereenigingen vinden we een verlaging van de huren van 62 woningen van f 5,40 op f 4,20, 53 van f 5,40 op f 4,50, 13 van f 4,70 op f 3,70. 15 van f 5,50 op f4,60. Van de 96 woningen der „Coöperatieve" zijn o.a. 21 verlaagd van f 4.60 op f 3,80, 64 van f5,05 op f4,20. Ongetwijfeld zal deze huurverlaging velen bewoners welkom zijn en zullen vele ingezete nen er aanleiding in vinden weer naar hun oude woning terug te keeren. Het totaal van de verlagingen wordt geschat op ongeveer f 40.000, waarvan f 10.000 ten laste van de gemeente. WIE HEEFT WAT VERLOREN? In Velser-beek zijn gevonden een heerenhoed, een rozenkrans en een paar dameshand schoenen. Inlichtingen bij den parkwachter. VELSEN Eindelijk huurverlaging. Voor woningen der woningbouw- vercenigingen. Herhaaldelijk is er in den Raad van ver schillende zijden bij B. en W. op aangedrongen, bij de Regeering stappen te doen, die zouden kunnen leiden tot verlaging van de huren van de woningen der woningbouwvereenigingen. Vooral in den laatsten tijd werd deze verlaging zeer urgent, omdat tal van woningen der bouwvereenigingen leeg kwamen te staan, doordat de bewoners er de voorkeur aan ga ven, een der door bouwondernemers nieuw gebouwde woningen, die even duur of slechts weinig duurder waren dan de door hen verla ten woning, te betrekken. B. en W. waren diligent en ten slotte zijn zij er in geslaagd de regeering achter zich te krijgen. Aan de besturen der woningbouwvereeni gingen in deze gemeente t.w. d-e woningbouw- vereeniging Velsen, de R.K. Woningbouwver- vereeniging en de Alg. Coöp. Arbeiderswoning bouw vereeniging is thans medegedeeld, dat tot verlaging' der huren kan worden overgegaan, hetgeen mogelijk wordt door de herziening van de bijdragen van Rijk en gemeente (resp. 3/4 en 1/4 van het.exploitatietekort) De huurverlaging gaat 5 Augustus a.s. in en is voor elke woning of woninggroep afzonder lijk vastgesteld. Zij varieert in het algemeen SANTPOORT R. C. BREDERODE. De Zondag door verschillende elftallen van R. C. Brederode gespeelde wedstrijden hadden het volgende resultaat: R. C. Brederode adsp.Hilllnen adsp. 48 R. C. Brederode 3Hilllnen 5 06 R. C. Brederode 2Hilllnen 4 55 R. C. Brederode 1Kennemers 6 42 Zooals bekend, speelt Brederode 1 a.s. Woensdagavond 7y2 uur tegen D. I. O. 1. G. B. Shaw's onverminderde werkkracht. (Van onzen Londenschen correspondent). George Bernard Shaw is op 25 Juli 79 jaar geworden. Voor zijn verjaardag had hij een nieuw stuk voltooid dat „The Millionairess" heet. Londensche theaters kunnen' blijkbaar zulke rijke productie niet bijhouden. Sha-w's laatste stukken zijn tenminste in Londen nog niet voor het voetlicht verschenen, „The Simpleton of the Unexpected Isles" dat wij reeds lang geleden hebben aangekondigd met vermelding van den inhoud heeft in dertijd zijn eerste opvoering beleefd in Ame rika. De menschen in Engeland zullen het thans kunnen zien gedurende het tooneel- feest in Malvern. Shaw is daarheen gegaan om de repetities van dit stuk leiden. Shaw wil er niet aan herinnerd worden dat zijn tachtigste levensjaar is ingegaan. Hij vindt het een dom onderwerp van gesprek en heeft erkend dat een man, die zoo ver is gevorderd in leeftijd, het feit liever wil vergeten. Zoo mensehelijk is hij dus wel. Shaw's jongste werk. The Millionairess, krijgt wèl zijn première in Londen, waar schijnlijk in den herfst. Het stuk speelt in Londen en de hoofdpersoon, de millionaire, is een van twee vrouwen die deelnemen in de handeling. Er is overigens, als in de meeste stukken van dezen wijzen Ier, weinig hande ling in het stuk dat hoofdzakelijk een voor stelling geeft van een type vrouw dat naar kapitaal jaagt en het verovert. Shaw heeft doen welen dat men te doen heeft met een objectieve studie over vrouwelijke maat schappelijke en financieele moraal en ma nieren. Het stuk is in Engeland voltooid maar groo ten deels geschreven gedurende de lange zeereizen, welke Shaw de' laatste ja ren zoo vaak onderneemt. De Epsteinbeelden blijven. Een blok graniet van 70.000 K.G. zal als deksteen op Hindenburg's graf .worden gelegd. (Van onzen Londenschen correspondent). De regeering van Zuid-Rhodesie (die Agar House, versierd met Epsteinbeelden, heeft gekocht en aanvankelijk te kennen had ge geven dat de beelden zou worden verwij derd) heeft .thans definitief afgezien van haar voornemen het vermaarde gebouw in „The Strand" aldus te schenden. Een oud-premier van dit Dominion -heeft dezer dagen aan een feestmaal in Londen namens zijn regeering verklaard dat de beelden op hun plaats aan den gevel zouden worden gelaten. Inmiddels heeft de beeld houwer zelf van de Koninklijke Commissie voor Schoone Kunsten een brief ontvangen waarin dit wordt bevestigd, De verdediging van de beelden is dus met succes bekroond geworden. Toen in de late Lente werd aangekondigd dat de koopers de beelden zouden verwijde ren gaven veie architecten, beeldhouwers en kunstminnaars uit het publiek op op-^ihT^» zinnige wijze uitdrukking aan hun v^-wnV- waardiging over zulk een besluit, Agar Houst wordt In ruimen kring beschouwd als een van de belangrijkste bouwwerken van den tijd in Londen, niet het minst om de ge lukkige wijze waarop architectuur en beeldhouwkunst er in vereenigd zijn. Daarenboven zouden de beelden door verwijdering ernstig beschadigd zijn gewor den. Directeuren van kunstmusea- en -ge nootschapoen verzochten de regeering van Zuid-Rhodesie haar besluit te herzien. De President van de Royal Academy weigerde in die kwaliteit op motieven van huishoudelij- ken aard het verzoek te onderteekenen het geen Sick-ert, een der vooraanstaande leden van de R. A. er toe bracht zijn lidmaatschap op te zeggen. Tenslotte deed ook de Royal Fine Art Commission haar invloed -gelden. En dat heeft blijkbaar den doorslag gegeven.1

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1