DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Schip Akenside Aginta Baarn Bodegraven Bennekom - Boschfontein Barneveld Björkö - Beverwijk Cottica Caribia Calypso Chr. Huygens Circé Chelwood Eurymedon Eugenia Chandris Eemland Eleni Esther Maria Excelsior Gaasterkerk Gera Ganymedes Halle Hermes Hebe (Ned.) Heidelberg Hercules Irene joh. v. Oldebarneveldt j, p. Coen jagersfontein Kerma Louis Mercier Marya Racic Meliskerk Myrmidon Mamura Merope (Ned.) Meerkerk Montferland Maaskerk Melampus Nicolas Angelos Nereus (Ned.) Orestes Oberon Orpheus (Ned.) Peisander phrontis Prometheus Patricia Pluto (Ned.) Piret Penolve Poznan Poelau Bras Polyphemus Reggestroom Rossum Randfontein Rozenburg Sc.opas Syra Simon Bolivar. Salland Surville Salabangka Tajandoen Thornbury Uckermark Ned. Indië Archangel Rouaan Chill Chili Chili Z. Afrika Chili Vasteras (v. IJm.) Archangel (v. Velsen) West-In die. West Indië Midd. Zee Ned. Indië Caen (v IJm.) Bilbao (v. IJm.) Batavia. Necochea Buenos Aires Rosario Archangel Londen Japan Ned. Indië Bourgas Macassar Bourgas Danzig Ned. Indië Alexandrië Hamburg Batavia Batavia Zuid Afrika Bona Casablanca Le Plata Z. Afrika Batavia. Curacao Gdynia Japan Beunos Aires West Afrika Hamburg Santa Fé Valencia Bourgas Midd. Zee Stettin Batavia Batavia Batavia Mexico Stettin Archangel Archangel (v. Velsen) Gdynia, Batavia Batavia West Afrika Leningrad Hamburg Huelva Houstor West Indië Barbados. Buenos Aires Sus a Batavia Batavia Hernösand verm, aankomst 2 Aug. 5 Aug. 2 Aug. 9 Aug. 28 Aug. 2 Aug. 31 Aug. 5 Aug. 18 Aug. 1 Aug. heden 25 Aug. 15 Sept. 20 Aug. 28 Juli 3 Sept. 1 Aug. Laatste bericht 1 Aug. 31 Juli 12 Aug. 24 Aug. 8 Aug. 4 Aug. 5 Aug. 31 Juli 2 Aug. 16 Aug. 3 Aug if) Aug. 30 Juli 2 Aug. 4 Aug. heden 10 Aug. 6 Aug. 5 Aug. 25 Aug. 3 Aug. 28 Juli van Lodingen. 30 Juli te Rotterdam. 1 Aug. van Hamburg. 26 Juli te Rotterdam. 29 Juli van Cristobal. 28 Juli te Rotterdam. 29 Juli van Iquique. 26 Juli vertrokken. 31 Juli v. d. Noordkaap. 31 Juli van Havre. 29 Juli vajn Barbados. 28 Juli van Bari. 28 Juli van Sab an g. 30 Juli vertrokken, in lading. 31 Juli van Singapore. 3 Juli van Bahia Blanca. 28 Juli van Bahia. in lading. 28 Juli Lodingen gepass. 30 Juli vertrokken. 25 -Tuli van Penang. 22 Juli van Colombo. 30 Juli te Constantza. 28 Juli van Batavia. 30 Juli te Izmir. 24 Juli van Kopenhagen. 29 Juli van Batavia. 30 Juli van Haifa. 31 Juli vertrokken. in lading. 25 Juli van Colombo. 29 Juli te Zanzibar. 28 Juli van Burlings. 23 Juli vertrokken. 6 Juli van Rosario. 1 Aug. te Hamburg. 24 Juli van Padang. 19 Juli vertrokken. 29 Juli van Danzig. 30 Juli te Yokohama, in lading. 29 Juli van Duala. in lading. 2 Juli van Diamante. 29 Juli vertrokken. 29 Juli van Gibraltar. 29 Juli van Coreubion. m lading. 1 Aug. te Londen. 30 Juli van Perim. 25 Juli van Pt. Said. 31 Juli vertrokken. 28 Juli Brunsbuttel gepass. 28 Juli Lodingen gepass. 29 Juli van Lodingen. 27 Juli vertrokken. 31 Juli vertrokken. in lading. 26 Juli van Victoria, in lading. in lading. 27 Juli vertrokken. 23 Juli vertrokken. 21 Juli van Barbados. 31 Juli van Madeira. 27 Juli van Montevideo. 29 Juli van Tanger. in lading. in lading. 24 Juli te Nordmaling. 25 Juli van Triest. IJMUIDEN Weer een margarinefraude op groote schaal ontdekt. 800 pond in beslag genomen. Ambtenaren van de Crisiszuivelcentrale heb ben een ernstig geval van fraude met marga rine ontdekt. In een leeg huis Van Speijkstraat, hoek de Ruyterstraat te LJmuiden, werd niet minder dan 800 pond margarine gevonden die men op frauduleuze wijze in de handel wilde brengen. Een deel van de margarine was al verpakt en stond gereed om naar de afnemers te worden verzonden. Behalve de margarine werd een aantal vor men in beslag genomen. Tegen den vermoedelijken „fabrikant" werd proces verbaal opgemaakt. „KUNST NA ARBEID" HOUDT EEN FEESTAVOND. Wegens het verleden Zondag, op het te Diemen gehouden concours, behaalde succes, zal „Kunst na Arbeid" Vrijdagavond een feestelijke bijeenkomst houden in het „Wa pen van Velsen". Om half acht zal het corps den directeur van het station halen. Daarna volgt een rondwandeling door IJmuiden-Oost met als einddoel het „Wapen van Velsen". EEN CAUSERIE OVER HET P. E. N. Wegens de in onze gemeente gevoerde actie tegen de hooge P.E.N.-tarieven zal Donder dag 8 Augustus in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg de heer J. P. Zondervan, hoofd commies van het P.E.N. een causerie houden over ..De bedrijfsvoering en de tarieven van het P.E.N." BESOMMINGEN. Trawlers Cornells IJM 15 320 manden f 2450 Gloria IJM 37 320 manden f 2900. Kotters: E 435 f 580; E 76 f 450 Loggers: KW 78 f 1480; KW 5 f 560; KW 23 f 40; SCH 42 f 330 MARKTPRIJZEN van Donderdag 1 Augustus. Tarbot per K.G. f 0.92—f 0.66 Tongen per K.G. f 1.40—f 0.86 Groote schol per 50 K.G. f 31 Middelschol per 50 K.G. f 20—f 19 Zetschol per 50 K.G. f 25f 19 Kleine schol per 50 K.G. f 22f 8 Bot per 50 K.G. f 13—f 5.50 Schar per 50 K.G f 12—f 5.30 Middelschelvisoh per 50 K.G. f 29 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 —f 20 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 17.50f 6. Kabeljauw per 125 K.G. f 58f 30 Groote gullen per 50 K.G. f 13—f 11 Kleine gullen per 50 K.G. f 10f 6 Wijting per 50 K.G. f 4.30—f 2 Makreel per 50 K.G. f 10—f 7.50 Leng per stuk f 1 Kpolvisch per stuk f 0.32 Groote hake per 125 K.G. f 77 Middelhake per 125 K.G. f 78 Kleinmiddel hake per 50 K.G. f 26f 23 Kleine hake per 50 K.G. f 13—f 4.60 BEVERWIJK OPENBARE VERKOOPING. Woensdagmiddag werden ten overstaan van notaris J. H. Remmers in café Oud-Mee- renstein verkocht twee woonhuizen en erven aan den Rijksstraatweg 197, 199 te Wijk en Duin behoorende tot het faillissement van A. va nder Loos, Kooper werd de heer D. Teer q.q. voor f "000. DE NIEUWE ZAAK DER FIRMA TEGEL. De kleine zaak in huishoudelijke en luxe artikelen, welke 10 Juni 1893 door de firma Tegel werd geopend, heeft zich voortdurend in opgaande lijn ontwikkeld. Verschillende uitbreidingen zijn in den loop der jaren nood zakelijk gebleken en belangrijke verbouwin gen vonden reeds plaats in de jaren 1901, 1906 en 1914. Na de zeer belangrijke vernieu wing in 1914 was het geheele terrein volge bouwd en eerst door aankoop van het perceel Breestraat 40 kon thans in het gebrek aan ruimte worden voorzien. Wij waren heden in de gelegenheid de nieuwste uitbreiding te bezichtigen. De zaak is nu zeer overzichtelijk geworden; alle af- deelingen zijn op harmonische wijze over het geheeie complex verdeeld. Ieder kan zich hiervan overtuigen, wanneer Vrijdag 2 Augus tus des namiddags 4 uur de zaak wordt open gesteld: het „nieuwe gebouw van Tegel" is er; het is een aanwinst voor de Breestraat. Iedere bezoeker ontvangt ter gelegenheid van de opening een genummerde folder, welke kans geeft op een der fraaie cadeaux, te be zichtigen in de speciale geschenken-etalage. Wij wenschen de firma Tegel met haar nieuwe zaak. die van gezonden ondernemings geest getuigt, veel succes toe. Noteering van den 31 Juli 1935. Spinazie per kist 4570 ct. Postelein per kist 2235 ct. Andijvie per kist 1245 ct. Wortelen per bos 36 ct. Komkommers per 100 f 2f 4. Aardappelen per kilo 46 ct. Dopers per kilo 1228 ct. Capucijners 1224 ct. Raspers per kilo 1426 ct. Tuinboonen per kilo 39 ct. Snijboonen per kilo 26 ct. Heerenboonen per kilo 1217 ct. Bloemkool per 100 f 7f 18. Uien per kilo 7 ct. Sla per kist 1225 ct. Rabarber per 100 bos f 2.50 Pieterselie per 100 bos 4 ct. Selderie per bos 2 ct. Aardbeien per doosje 1416 ct. Framboozen per doosje 913 ct. Bessen per kilo 1225 ct. Idem per slof 5060 ct. Kruisbessen per kilo 16 ct. WATERPOLO. WATERPOLOWEDSTRIJD K.Z.—V.Z.V. 3 (3—2). V.Z.V. heeft slechts vijf spelers, waardoor K.Z. besluit, eveneens met vijf man te spelen. De eerste aanval van K.Z. heeft geen succes. Dan lukt het Bruin, den eersten goal te sco ren (1—0). Na opzwemmen van Adrichem heeft K.Z. wederom succes (2—0). Na rust heeft V.Z.V. eerst'het beste van het spel; het lukt haer na eenige pogingen, tegen te scoren (21). Adrichem, die bij een corner binnen de twee-meterlijn kwam, moet het water verlaten. Een heftige aanval op het K.Z.-viertal volgt nu. Verwer zwemt op en scoort op fraaie wijze (22). Met Adrichem weer versterkt, valt K.Z. weer aan; het lukt hem, den winnenden goal te scoren (32). WIJK AAN ZEE TENNIS. A.s. Maandag 5 Augustus zal het jaarlijksche tennistournament der N.V. „Sportex" op haar banen te Wijk aan Zee wederom beginnen. Men hoopt ook dit jaar weer dat een groot aantal badgasten zal inschrijven. Inschrijvin gen moeten geschieden bij den heer E. Belinfante, Dependance, Wijk aan Zee. CRICKET. Flamingo'sFree Foresters. DONDERDAG T .AUG. 1935 meldt: Hoogste barometerstand 766.0 m.M. te Hannover. Laagste barometerstand 751.8 m.M. te Seydisfjord. Glcrum scoort een century. Onder weinig gunstige weersomstandig heden is Woensdag op het veld van mr. G. Hamburger te Laren de tweedaagsche cricket match begonnen tusschen de Flamingo's en de Free Foresters. De Flamingo's wonnen den toss en ver kozen het eerst te batten. Zij openden met mr. H. W. Glerum en jhr. J. v. d. Bosch op het bowlen van Nevinson en Deely. Het begon al direct onfortuinlijk, want reeds op den tweeden bal werd Jhr. v. d. Bosch door Cornu gevangen op het bowlen van Nevinson. Met W. v. d. Bosch zette Glerum toen een aardi- gen stand od. Eerst oo 98 kwam de scheiding, toen jhr. W. v. d. Bosch na een keurige 57 runs gescoord te hebben gevangen werd door Howell op het bowlen van Nevinson. A. van Baasbank maakte het kort en verdween zon der runs gescoord te hebben, goed gevangen door Deely. Ziin opvolger R. de Waal was ook al geen lang leven beschoren; hij ging clean bowled door Miles voor I. Stroink viel als slachtoffer van Crutchley voor 2; met C. W. V. Bakker op de mat ging het wat beter. Deze laatste scoorde een goede 21. toen hij gebowled werd door Cobb. Mr. G. Hamburger had 26 achter zijn naam, toen bij bii een hoogen bal door Howell ge vangen werd. De Flamingo's waren intusschen de 200 runs gepasseerd: mr. Glerum ging zijn honderd tegemoet,, die hij met een keurige 3 onbraoht. Van Tienhoven werd oo fraaie wijze door Tuff uitgevangen op het bowlen van Deely voor 4. Met de theeoauze was de stand 223 voor S. Gl°vum 105 not out. Na de theeoauze sloes mr. Koeleman er fel oo los. maar werd na 12 runs gecleaned door Nevinson. De laatste man H. Klink hield Glerum nog eenigen tijd gezelschap: zonder zelf gescoord te hebben werd Glerum te kwart over vijf door Nevinson gebowled. Met 9 extra was het totaal 263, waarvan het ope ningsbat 131. Van de bowlers had Nevinson. de f astbowler, het meeste succes gehad en niet minder dan 6 wickets genomen voor 65 runs. Miles had er twee voor 38 en Deely en Cobb elk een voor 49 resp. 52 runs. Vijf minuten voor half zes ooenden de Free Foresters hun innings met Twining en Bad- din gton on het bowlen van .Thv. W. v. d. Bosch en C. W. V. Bakker. De Engelschen namen den tijd om zich goed in te spelen: zij scoor den heel langzaam. Na e-en half uur, waarvan 12 overs gebowled en slechts 1R runs gescoord waren, werd er gewisseld: toen ging mr. J. -T. Koeleman en mr. H. W .Glerum bowlen. Te half zeven werden de stumps voor dezen dag oogeborgen: toen was de stand 44 voor 0. Twi ning 13, Boddington 31 not out. Vacature Prov. Staten. Arts A. J. van Leusen te Velsen opvolger van Mr. Slingenberg. A. J. VAN LEUSEN. De opvolger van Mr. M. Slingenberg op de lijst van den Vrjjz -Dem. Bond voor de Pro vinciale Staten is de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen. De heer A. J. van Leusen. arts te Velsen, de opvolger van Mr. M. Slingenberg" als lid van de Prov. Staten, werd 11 September 1899 te Assen geboren. Hij studeerde medi cijnen te Groningen en deed in 1929 zijn arts-examen. Spoedig daarna vestigde de heer Van Leusen zich als geneesheer te Vel sen, waar hij weldra op allerlei gebied op den voorgrond trad. In het bijzonder heeft de Vereeniging voor Vrijz.-Hervormden, waar van de heer Van Leusen voorzitter is. veel aan hem te danken. De heer Van Leusen sloot zich aan bij de afdeeling Velsen van den Vrijz.-Dem. Bond en ook hiervan werd hij bestuurslid. In deze 'unctie trad hij menigmaal als spreker in n-gaderingen op. Vooral voor de vrijzinnig- •mocratische Jeugdorganisaties toonde hij :el belangstelling, wat wel blijkt uit het feit Jat hij ook buiten de gemeente voor de vrijz.-dem. jeugd meermalen het woord voerde. In verband met zijn uitstedigheid kunnen wij nog niet mededeelen of de heer Van Leusen de benoeming tot lid der Prov. Sta ten zal aanvaarden. Vacature-Ged. Staten. Wij vernemen, dat aan de Kroon toestem ming gevraagd zal worden tot het houden van een buitengewone vergadering van Prov. Staten ter voorziening in de vacature-Mr. M. Slingenberg in het college van Ged. Sta ten. Deze vergadering zal waarschijnlijk in September plaats hebben. en voorspelt: Meest zwakken wind uit Noordelijke tot Oostelijke richting. Afnemende bewolking.. Weinig of geen regen. Warmer overdag. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 4.43 uur; n.m. 5.06 uur. Zaterdag v.m. 5.14 uur; n.m. 5.35 uur. Zondag v.m. 5.44 uur; n.m. 6.05 uur. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 58 F. Temperatuur water 64 F. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 1 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. 8.15 uur. Luxor Theater: „Koning tegen wil en dank 2.30 en verder doorloopende voorstelling 7 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Een lot uit de lote rij". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Piccolo van Dal- mas Hotel". Op het tooneel: „Fresco and Ca- millo". acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema Variété: „Kom je ook bij de marine?" Op het tooneel: Mr. Max, sneltee ksnaar. 2.30. 7 en 9.15 uur VRIJDAG 2 AUGUSTUS Bioscopen, nieuw programma. a v het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst oj niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Is luchtbescherming mogelijk? Geachte redactie. Terecht begint de heer D. de Ridder in zijn stuk in dit blad d.d. 6 Juli met op te merken, dat de groote technische vooruitgang in ae laatste iaren een belangrijke verandering heeft gebracht in de manier van oorlogvoeren Deze ontwikkeling van de oorlogstechniek heeft tengevolge, dat steeds meer menschen tot het inzicht komen, dat bescherming tegen de moderne oorlogsmiddelen technisch onmo- =€Het is daarom, dat wij met nadruk pro testeeren tegen de uitlating van den heer de Ridder, dat bestrijding van den luchtbescher mingsdienst een „misleidend propagandamid del" zou zijn. Ongetwijfeld heeft de heer de Ridder het recht om te meenen, dat luchtbe scherming mogelijk is, maar evenzeer hebben de leden van de vredesbeweging het recht om op technische en zedelijke gronden luchtbe scherming onmogelijk en de voorbereiding daartoe verwerpelijk te achten. Het is o.i. niet zeer riderlijk, dat de heer de Ridder }?<ier, die over deze zaken anders denkt dan hijzelf, enkel daarom bedrijver van een „misleidend propagandamiddel" noemt. Waarom zouden we misleiden? Waartoe zouden we „propa ganda" maken? Voor de vredesbeweging is de bestrijding der luchtbeschermings-illusie geen propa gandamiddel, maar een zaak van weten en geweten. Ons verstand zegt ons, dat in een ^ven- tueelen toekomstigen oorlog zelfs geen tiende deel der stadsbevolking beschermd zal kunnen worden, omdat: 1 Slechts een klein deel der bevolking zal kunnen beschikken over een kelder of een andere ruimte, die gasdicht is af te sluiten en die tegen projecti&lscherven bestand is. 2. „Het is natuurlijk duidelijk, dat in zoo n beperkte luchtruimte, de daarin opgesloten personen slechts een zekeren tijd zonder be zwaar kunnen ademen" (blz. 18 III B 4 van Ziviler Luftschutz" dit is het officieele orgaan van de samenwerkende, groote Duit- sche organisaties voor luchtbescherming) Verder in deze uitgave, waaraan de beste deskundigen van Duitschland meewerken, luidt het, dat de menschen in zoo'n gasvrije kelder slechts „eenige uren" kunnen ver blijven. Slechts indien men beschikt over een dure electrische en chemische inrichting, die resp. lucht aanzuigt en van gifgassen bevrijdt, kan men langer ondergronds blijven. Deze dure inrichting kunnen echter alleen welgestelden zich veroorloven. 3. Een bescherming; van eenige uren is geen bescherming. Streken, die met mosterdgas vergiftigd zijn, blijven 3 tot 8 dagen gevaarlijk (zie het boek van den directeur en de leeraren der Neder- landsche militaire Gasschool te Utrecht). Hieruit volgt, dat zelfs indien alle menschen een dag in gasvrije kelders konden verblijven, dit nog geen bescherming zou beteekenen te gen het hardnekkige mosterdgas. Verder wijst Ir. Rumpf in zijn boek „Gasschutz" (blz. 68) erop, dat we in een nieuwen oorlog te maken zullen krijgen met een z.g. „rollende Angriff". d.w.z. een onafgebroken bombardement, onder steund door aanhoudende vergassing; door dat men niet ineens alle beschikbare bom menwerpers op de vijandelijke steden loslaat, maar men een klein deel van het aanvalma- teriaal gebruikt, zoodat de steden b.v. telkens na drie uur bestookt worden. Door de bestendigheid van sommige gif gassen en door snelle opeenvolging der lucht aanvallen zullen kelders dus geen wezenlijke bescherming kunnen bieden. Dit is nog min der het geval met 4. Gasmaskers. Kinderen beneden 12 jaar en ouden van dagen kunnen niet door een gas masker ademhalen. Een gezonde, ongeoefende vr'wassene kan een gasmasker slechts eenige minuten onafgebroken dragen. Volgens Prof. Dr. R. Zangger („Die Gasschutzfrage" blz. 89) is van eenig inspannend werk daarbij geen sprake. Door langzame oefening en discipline zou de burgerbevolking moeten leeren, een gasmasker eenige uren achter elkaar te kun nen dragen. Waartoe? Mosterdgas tast het geheele lichaam aan, het dringt door alles heen: in een half uur zelfs door dik leder. Volgens H. Biischer („Giftgas! und Wir?" blz. 3) krijgt men den indruk als of mosterd gas direct op de huid gedruppeld was, in- plaats van op een schoen. Zelfs door alle soor- jten gummi dringt mosterdgas heen („Giftgas! und Wir?" blz. 131). 5. Volgens „Ziviler Luftschutz" III B 7 zijn de uiterst giftige niezenverwekkende gifgas sen zelfs door koken niet te vernietigen! Wanneer deze arsenicum-verbindingen in aan/ raking komen met etenswaren worden c" ongenietbaar. Drie tienduizendste van gram van zoo'n gifgas is voldoende om 1000 liter lucht onverdragelijk te maken. Gemengde aanvallen. In een modernen oorlog zullen bij een luchtaanval niet enkel gifgasbommen, maar ook brand- en brisant bommen geworpen worden. Daarom is het misleidend, sprekende of schrijvende over de maatregelen tegen gasbommen, te doen alsof er geen brand- en brisantbommen zullen val len. Men mag over nog zoo'n goeden gas- vrijen kelder beschikken; wanneer er zoo'n kleine brandbom van 1 a 2 K.G. door het dak valt, dan steekt deze het geheele huis in brand, terwijl de bewoners „rustig" in den gas- kelder zitten. Want volgens den Duitsche ex pert op gebied van brandbommen, Ir. Rumpf, „evenaart de lichte brandbom in eindresul taat de zware brisantbom" ((Zie „Brandbom ben" blz. 153), doordat zij beide in staat zijn een huis geheel te vernielen. „Elektron" bommen. Deze brandbommen van 1 a 2 K.G. zijn zoo geconstrueerd, dat ze juist door het dak val len en op den zolder ontbranden omdat daar doorgaans veel brandbaars voorhanden is. De thermietvulling zorgt ervoor, dat de branden de bom geen zuurstof van buitenaf noodig heeft. Hierdoor helpt geen enkel bluschmid- del. (Zie „Ziviler Luftschutz" HI B 5), zelfs niet „koolzuur-ijs", dat een temperatuur heeft van 78 gr. beneden nul. Door de thermiet ontstaat bij den brand een temperatuur van 2000 a 3000 gr. C. Het omhulsel is van Electron vervaardigd en verbrandt met een hel licht, ongeveer een even hooge temperatuur ont wikkelend. Spuit men water op een brandende Electronbom, dan vergroot men de ramp. Door de zeer hooge temperatuur wordt water ont leed in knalgas, waardoor de bom uit elkaar springt, witgloeiende stukken metaal om zich heen slingerend. Ir. H. Rumpf zegt in zijn spe ciale studie „Brandbommen": „Het belang rijkste grondbeginsel is: geen water gebrui ken voor blsssching" (blz. 189). En ten aanzien van de bescherming tegen brandbommen: „De vooruitzichten van de passieve beschermings mogelijkheden tegen brandbommen lijken bij de volledige nieuwheid van het vraagstuk en de grootte van het gevaar voorloopig tamelijk hopeloos" (blz. 180). Door de geweldige stralingshitte is een brandende Electronbom niet te benaderen en kan hij brandbare voorwerpen in de nabijheid, dus zonder ermee in aanraking te komen, in brand steken. Bovendien vloeien de verbran dingsproducten als een gesmolten, witgloeien de slak weg in de omgeving. En de heer de Ridder spreekt hierbij over „een laagje zand", „wateremmers op zolder" en een „handig bluschapparaat" De „dapperste van het huisgezin" waarover de heer de Ridder spreekt, zal toch zeker een jasmasker op moeten hebben bij de zware taak, want brandbommen vallen nooit alleen. En hoe zal die dapperste zich tegen mosterd gas beschermen? Hij zal bij luchtaanvallen voortdurend op de vliering moeten zijn, want brandbommen verraden zich niet door een ontploffing. De kans dat een huis door een brandbom getroffen wordt, is groot. Eén enkel modern vliegtuig kan er 3000 tegelijk meene men en deze door een electrisch werpmecha- nisme b.v. om de 50 Meter laten vallen. Een tiental vliegtuigen is voldoende om een stad van 1 vierkante kilometer met brandbommen te bestrooien. 7. „Verduistering". Lichten doven zal weinig helpen. Volgens „Ziviler Luftschutz" (HI B 2) kunnen de vlie gers zich bij helder weer aan kanalen en an dere watervlakken voldoende oriënteeren. Bij donker weer vliegen zij op radiopeiling. Dank zij de ervaring met de passagiersvluchten zijn de vliegers tegenwoordig ver gevorderd in het z.g. „blind" vliegen. Zooals de véVkeersvlieger van nu dwars door den mist zijn doel bereikt, zoo zal een bestuurder van een bommenwer per draadloos een sein krijgen wanneer hij de bommen op de „vijandelijke stad" moet laten vallen zonder dat de vlieger zelf die stad behoeft te zien! Of een lijstje met telefoonnummers van artsen enz. u veel zal helpen, betwijfelen we: een stad die een luchtaanval heeft ondergaan, is ook bestookt met brisantbommen. De mo derne brisantbommen slaan volgens den Fran schen overste Vauthier door een betonlaag van 3 Meter. Eén zoo'n bom in een willekeurige hoofdstraat vernielt daar alle leidingen, die slechts 1 a 2 Meter in den grond liggen (elec- triciteitskabels, telefoonleidingen, gas- en wa terleidingbuizen). Enkele van die brisant bommen in verschillende deelen van de stad zijn voldoende om deze zonder electrisch licht, zonder telefoon en zonder bluschwater te zetten. Om al deze redenen achten wij luchtbescher ming onmogelijk. En waarlijk wij niet alleen: Buitenlandsche militairen van groot formaat, zooals de Engelsche generaal Groves en zijn Duitsche collega von Seeckt komen tot de con clusie dat de eenige verdediging is: de directe aanval, zoo snel en doeltreffend mogelijk, om te verhinderen dat men zelf aangevallen wordt. De heeren militairen noemen dit dan „indi recte verdediging". Bij het bovenstaande merken we nog op, dat: a. we slechts uitgegaan zijn van de eigen schappen van gifgassen, die in den wereld oorlog reeds werden gebruikt (ofschoon toen in geringe hoeveelheden en niet in vliegtuig bommen). Nadien heeft men niet stil geze ten. Er zijn tientallen nieuwe gifgassen niet geheim gebleven (Zie „Chemisch Weekblad" 9 Juni 1934) en waarschijnlijk meer niet be kend geworden. In een nieuwen oorlog zullen waarschijnlijk gifgassen worden gebruikt, die minstens zoo „goed" werken als het oude be proefde mosterdgas. b. Behalve Prof. Zangger zijn alle door ons genoemde bronnen: militairistische deskundi gen, dus van alle smetten vrij. Prof. Zangger is een geleerde van erkende objectiviteit. Wij stellen prijs op deze bronvermelding, omdat de heer de Ridder ons van misleiding beschul digt, terwijl in het laatste (technische) deel van zijn betoog elke bronvermelding ontbreekt. De vredesbeweging acht de propaganda en voorbereiding tot luchtbescherming psycho logisch gevaarlijk en zedelijk onaanvaardbaar, omdat deze voorbereiding met zich mee brengt: massale oefening der burgerbevolking in het leeren dragen van gasmaskers e. d. Dit leidt via oorlogsaanvaarding tot oorlogsbe reidheid. Kortom: voorbereiding tot luchtbe scherming maakt een volk (ongewild) rijp voor den oorlog. Bovendien geeft het de be volking den indruk (ten onrechte!) dat be scherming tegen de moderne uitroeiingsme thoden mogelijk en dat oorlog „nog zoo erg niet" is. Ook de vredesbeweging ziet de geweldige internationale spanningen en de gevaren, die daaruit voortvloeien. Ook wij zijn verontrust. Maar wij willen ons niet door angst laten lei den en niet blindelings een toevlucht zoeken in middelen, die de volken oorlogsbereid ma ken en daardoor cie spanningen verhevigen. Wij willen de angstpsychose bestrijden, ver trouwen toonen in het beter menschelijke en daardoor vertrouwen wekken en aldus een in ternationale rechtsorde opbouwen ondanks alles! Dit eischt geloof en kracht vooral nu daarom is er in de vredesbeweging geen plaats voor sleur-gangers en slappelingen. Het plaatselijk Vredescomité ..Velsen" A. BOOY, secr. Zandersstraat 39, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7