Wij in den Haag Mr. M. Slingenberg minister. De burgerlijke luchtvaart in Europa. Een vijfjarenplan voor Engeland. Scheveningsche dingen en menschen. Voor ons, Hagenaars, Is Scheveningen te gewoon. Wie een mooie vrouw tot vrouw heeft ziet dat niet wanneer zij worteltjes schrapt, een winterteen behandelt of ruzie heeft niet den groentenboer. Hij ziet het wanneer zij in een avondjurk het Palais de Danse betreedt en anderen het zien. Het ge wone. dagelijksche, zomersche Schevenin gen zien wij niet. Wij willen alléén Sclieve- nïngen-in-avondjurk zien en dat is verkeerd. Want het andere is aardiger, omdat het ty pischer is en meer „eigen". Waarom drinkt ge niet eens een glas karnemelk bij de Sier- kan op het strand? Waarom zitten wij zoo weinig in een gezeïligen, krakenden strand stoel tusschen 'allemaal rustige pa's en ma's en onrustige kinderen? Het moge zijn dat op de mondaine terrassen het publiek „beter" is: gisteren at ik een zure augurk, een ge vulde koek en een hoorntje ijs naast een wildvreemde juffrouw langs het plankier. Het was smakelijker, boeiender en ondeu gender dan een thé-complet met mijn nicht je in het Lunarium. Ik zeg niet dat u altijd zure augurken met zoete maagdekens eten moet, doch één keer kan ik u aanbevelen. Zoekt de „burgerlijke" zijde van Schevenin gen en ziet een ander Scheveningen. Hebt u opgemerkt dat het ijs-eten mond over mond toeneemt? Drie jaar geleden was een ijsje staande uit de vuist, ongepast. Nu doen we het allemaal en overal. De broodjes- koningen zijn ijs-heiligen er bij geworden. Bij Bak en van Vugt koopt ge koude hoorn tjes van overvloed en ge zoudt u schamen er een lepeltje bij te vragen. De Italiaan Gamba van de Heeregracht heeft die ge woonte er in gebracht, geruggesteund door de Amerikaansche film. Het ijs uit die hoorn tjes is lekkerder dan het ijs uit de dure coupes. Nu Monchen en Berenbak ter ziele zijn en onze grootouders die ons daar plach ten te tracteeren op Coupe Jacques en pêche melba óók, is de coupe in en door zich zelve te gronde gegaan. Wanneer het directorium van de Maatschappij Zeebad hiertegen pro testeert noodig ik de heeren op staanden voet uit bij van Vugt en Gamba. Wanneer zij objectief kunnen ijs-proeven zal het ge lijk aan mijn zijde zijn. Groote heeren ver- waarloozen de kleine dingen. Misschien is dat te begrijpen. Goed te praten is het niet. Maar wie wil ontkennen dat hij in de kleine kattekroegjes een beter broodje met betere kaas, een beter kop koffie en betere thee krijgt dan in de duurste restaurants? Zoo js het óók met het ijs. dat het Nederlandsche volk verovert, mond voor mond. die in dankbare geestdrift hem letterlijk be stormde; jubelend droegen zijn bewonderaars hem op de schouders rond, begeleidden hem naar zijn hotel, waare hij door journalisten werd opgewacht. Tot midden in den nacht bleef de menigte zich voor het gebouw ver dringen. zijn optreden werd een grootsehe. onbeschrijfelijke triomf en er was een jong- mensch, dat Hawkins een sokophouder als relikwie afrukte". Zóó zijn wij hier in Scheveningen nog niet. De Kawk hééft zijn twee sokophouders nog. Maar u moet zien hoe de jonkies met wijde, flanellen broeken en geplakte haren, hoe de halfwas-jazz-hitjes met slecht-gemaquilleer- de gezichtjes en goedkoop-geparfumeerde zakdoekjes dezen kolenman aanstaren wan neer hij improviseerend „Dinah" door het broeische zaaltje slingert. Die verzaligden kennen Abessinië, noch kabinetscrisis. De Hawk speelt en zij zijn in hooger sferen. Het is om mêelij mee te hebben en on passelijk van te worden. Mr. E. ELIAiS. Een en ander uit zijn levensloop. Wij hebben nóg iets van Amerika overge nomen: de kranten-kreet. De uitgeschreeuw de slagzin. De echoënde drie-koloms-kop. Vroeger riepen de krantenventers langs den boulevard alléén maar: „Avondblad! Vader land! Nieuwe Rotterdammer! Telegraaf!" Nü worden de Rotonde en Houtmeyer op geschrikt door: Afschuwelijke moord! Lees de wedstrijd ItaliëAbessinië! Het laatste nieuws over de kabinetscrisis! 's Menschen horizont wordt grooter. de wereld kleiner 's burgers belangstelling en intellect feller en scherper. Oók dat van den krantenjon gen. Wist tien jaar geleden één badman dat Abessinië bestond? Interesseerde zich toen één eenvoudig' man voor wat er in Duitscli- land of de Vereenigde Staten geschiedde? Nu debatteeren de kellner en de slagers knecht over de kansen der Habsburgs en de bedoelingen von Jeftitsj en Tsaldaris. En de kwieke krantenjongens doen méé. Zij overdrijven en jokken en de burger laat het zich wel gevallen, om derwille van den heer lijken prikkel, om de sensatie van vijf mi nuten. Het is een klein aspect van Scheve ningen, maar he-t is er een. En dan zijn er de automaten. In iedere straat van den Haag. in ieder leeg hoekje van Scheveningen staan de hef kraan-automaten. Wie er voor een gulden een stukje scheerzeep van vijf cent uit haalt is trotsch en zielsgelukkig om zijn overwin ning op lot en toeval Het zwaaien van de kraan, het langzaam dioht-happen van den grijper, vier gepunte tanden, die op iets prachtigs inhappen, er langs afglijden nee.ja tóchverdikkie hij hééft 'm een poeierdoosjehènoujasses, hij glijdt weer af Zóó staan bij ons op Scheveningen dui zenden menschen dag-in dag-uit om de gla zen kastjes met zaligheden, gebed in een profusie van groene pepermunt-dragées. Straperlo is ons verboden. Met tientjes en briefjes van honderd is gokken im- immoreel. Met dubbeltjes mag het. Wij tel len de moraal af naar de materie en dat is moreel. Maar wij gokken lechter tóch. Wie heeft er ooit een hoofdprijs, een fotografie- toestelletje uitgehaald? Ik heb het één keer persoonlijk bijgewoond. Een gróótseh mo ment in de eeuwigheid. „Krimminé", riep de hijschende dame en roode plekken ontsierden haar glimmende wangen en haar hals-van- melk-en-bloed „krimminé, ikhèppum". Veer tig omstanders verdrongen zich om het grootsch gebeuren. De adem stokte in veertig borsten. Koninklijk-onaangedaan verhief zich de kraan. Met een slag ratelde het ge- sehenk-des-lots in de lade. „Ikhèppum" zei de juffrouw en zij was lijkbleek. „Dat heeft •je een en veertig dubbeltjes gekost, Marie", zei een heer in lakensche jas. „In het Waren huis hepje d'r een voor twee gulden" zei een zure meneer. Maar de juffrouw voelde zich overwinnares en verwijderde zich Koninklijk. Ik ben benieuwd hoe lang de hoofdcommis saris van politie ons dit kleine geluk gunt. Hij hééft al 'n proef-procesverbaal laten op maken. „Ter bescherming van de jeugd". Ach arme! In den foyer van het Kurhaus, bij den middag-thé dansant en 's avonds in het Palais de Danse, treedt ,,'s werelds vermaard- ste saxophonist". Coleman Hawkins op. De ingewijden noemen hem „den Hawk" en daarin zit al iets van grooten eerbied. Onze minister-president zou willen, dat men hem den Cool noemde. Voor mij is hij een gezellige, dikke, glimlachende neger die virtuoos op een groote goud-glanzende saxofoon blaast, maar voor de Schevening sche jazz-fans is hij een halve godheid. Boven zijn krulletjeskruin zweeft een aureool. Lees wat het maandblad „De Jazz-wereld" schrijft over zijn aankomst in Kopenhagen: „met muziek werd hij door een duizendkoppige menschenniassa aan het station verwelkomd, De nieuwe' minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, werd geboren op 21 October 1881 te Beerta (Groningen). Hij studeerde te Groningen in de rechten en promoveerde reeds op 23 jarigen leeftijd op stellingen. Hij ging daarna studeeren voor het notariaat en legde binnen twee jaren de daarvoor vereischte examens af. Hij vestigde zich toen in Haarlem, waar hij op het advocatenkantoor van mr. P. Tjeenk Willink kwam. wiens associé hij spoedig werd. Reeds spoedig nam hij deel aan het openbare leven, want in Augustus 1910 werd hij tot raadslid gekozen en in 1913 volgde zijn ver kiezing tot lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Toen hij op 13 April 1916 tot Gedeputeerde werd gekozen, trad hij af als raadslid. In 1919 werd hij niet herkozen als Gedeputeex-de, doch hij werd oonieuw lid van den raad en op 3 December 1919 tot wethou der van Openbare Werken, welke functie hij later verwisselde met die van wethouder van financiën. In 1920 werd hij lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Herhaaldelijk trad hij bij ontstentenis van den burgemeester als waarnemend burgemees ter op. In 1924 zag mr. Slingenberg zich benoemd tot notaris als opvolger van den heer P. F. de Boi'des. Hij leidt met'den heer Van Mun ster van Heuven het notariskantoor aan de Ged. Oudegracht in het gebouw van de firma Petrie en Co. Als advocaat is hii geassocieerd met mr. Bakhuizen v. d. Brink. Hij is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 24 April 1934 werd mr. Slingenberg ge kozen als Gedeputeerde in de vacatui"e-Kooi- man. Hem werd het beheer van de finan ciën der provincie toevertrouwd. In de ge meenteraadszitting van 25 April heeft hij af scheid van den raad genomen als wethouder van financiën. Een merkwaardige luchtbrug te Amsterdam. Hoe het aspect van het Muïderpoort- station verandert. AMSTERDAM— Woensdag De uitgebreide werkzaamheden rondom het Muiderpoort-station te Amsterdam zijn thans zoover gevordex-d, dat met ingang van mor- gexx, 1 Augustus, de groote luchtbrug voor het verkeer, welke, bij gesloten overweg, de ver binding vormt tusschen twee zeer dichtbevolk te stadswijken, n.l. het Muiderpoortkwartier en de Indische buurt, buiten dienst zal wor den gesteld, en de tijdelijke luchtbrug, waar aan deze week de laatste hand Ls gelegd, in gebruik zal worden genomen. Deze luchtbrug wijkt in meer dan één opzicht af van hare, op non-activiteit gestelde collega en mag on getwijfeld een niet alledaagsche voetgangers brug genoemd worden. Aan de Oostzijde (Indische buurt) kan de brug n.l. betreden worden, zonder dat van een trap gebi-uik behoeft te worden gemaakt. Er is toch een helling ter lengte van ongeveer 50 M. aangebracht, waarlangs de eigenlijke brug wordt bereikt. Aanvankelijk werd wel als motief voor het weglaten van trappen aan deze zijde van de brug, het gerief voor moeders met kin derwagens genoemd, doch.... de gelukkige bezitsters van een dergelijk vervoermiddel zouden dan aan de andere zijde van de brug toch bedrogen uitkomen, want daar treft men weer. evenals vroeger, trappen aan. Index-daad is er een andere oorzaak voor het weglaten der trappen aan de zijde der Celebesstraat. Ex- werd n.l. eexi stex-ke draxxg uitgeoefend dooi de talrijke winkeliers uit de Javastraat, die bevreesd waren, dat, wanneer de drommen voetgangers die van de luchtbrug gebruik maken, haar op de gebniikelijke wijze dus angs trappen zouden kunnen verlaten, het verkeer in de Javastraat zeer belangrijk zou afnemen (omdat de tijdelijke luchtbrug een eind voorbij de Javastraat is aangebracht), waardoor automatisch ook de omzetten der winkeliers zouden terugloopen. Zooals de lange helling thans is geconstru eerd. komen de voetgangers juist vóór de Javastraat uit, waarmede dus aan de bezwa ren der winkeliers is tegemoetgekomen. Géén glijbaan. De hoop van honderden buurt jongens, die met stille pret het „hellend vlak" zagen aan brengen. en zich in gedachten x-eeds in sport wagen of andere vehikels van de hoogte naar beneden zagen glijden, moet in rook vervlie gen. want.op de helling werden de'laatste dagen dwarslatten gespijkex-d, zoodat de glij- sport niet beoefend zal kunnen worden, het geen uit een oogpunt van verkeersveiligheid BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 31 Juli. Bevallen 27 Juli: A. Snoekvan Andel, z.; C. J. Droog—'Woerde, z.; 28 Juli: J. Jurgens— Kaan, d.: 29 Juli: M. S. B. Bakker—Verzeil- berg', z.; W. M. Meegdesv. Tun en, z.; J. M. Huis—Smit, z.: N. de Wilde—v. Oosterhout, d.; A. B. FrancissenLindeman, d.; 30 Juli: G. H. PekelharingVex-bruggen, z.; S. Blauw Burger. z. Overleden 29 Juli: H. J. Harting', 61 j„ Park- laan; A. van Sclxooten <?7 j., Kamperlaan; T. T. Stoelman, 37 j„ Ripperdapaxk; P. van El, 85 j„ Schotei-singel; R. Konijnde Vries, 70 j„ Goltziusstraat. 'voor de duizenden voetgangei*s, die dagelijks van deze luchtbrug gebruik moeten maken, ongetwijfeld valt toe te juichen. Waarom nu óók aan de zijde der Pontanus- straat, de, in menig opzicht hinderlijke tx-ap- pen niet achterwege werden gelaten? Naar ons te bevoegder plaatse verzekerd werd, kon hiertoe van de gemeente Amster dam geen toestemming verleend worden, om dat dan het tramspoor, dat van de tweede naar de eerste van Swindenstraat leidt, geheel moest worden weggenomen, hetgeen niet uit voerbaar was. Gelukkig zijn de trappen van de nieuwe (tijdelijke) luchtbrug veel breeder en heel wat geriefelijker dan die van de, straks buiten dienst te stellen brug, welke in dat opzicht bij de buurtbewoners een nié" be paald gunstige i-eputatie genoot. Evenals bij de oude brug het geval was, geeft van de brug af, nog een trap toegang tot het perron, zoodat aankomende of ver trekkende reizigers niet behoeven te wachten, wanneer de overwegen gesloten zijn. Maar be halve de laatstbedoelde trap, zijn nóg twee trappen gebouwd, welke thans echter uitmon den op de zandvlakte tusschen de spoorrails. Vele reizigers hebben zich reeds afgevraagd, waarom deze trappen, welke oogenschijnlïjk naar de spoorbaan leiden, zich aldaar bevin den. Het antwoord op die vragen luidt, dat over 7 maanden, wanneer met de wei-kzaamheden begonnen wordt ter ophooging van de spoor baan op de plaats, waar zich thans de perrons bevinden, een hulppex-ron in gebruik wordt genomen, dat zich zal uitsti'ekken tot aan de Minahassastraat, ongeveer 300 M. voorbij het punt, waar thans de perronoverkapping een einde neemt. Alsdan zullen de beide trappen, welker bestemming voor velen thans nog duister is. leiden naar dat hulppex-ron. Wanneer de nieuwe luchtbrug Donderdag in gebx-uik wordt genomen, blijft de oude overweg nog voorloopig dienst doen. Op 15 Augustus zal echter ook deze worden afgeslo ten (om nimmer meer te worden opengesteld) Nog steeds Oss. Medeplichtige aan roofmoord gean-esteerd. MAASTRICHT, 31 Juli. Door de Maas- trichtsche recherche werd gisteren, als ver dacht van medeplichtigheid aan een te Oss gepleegden roofoverval, gearresteerd, H. J. M. v. d. O. Hij werd naar Oss overgebx-acht en aldaar ter beschikking gesteld van de ge- meente-politie. Ethiopië bereidt zich voor Wapenonderrieht aan 10- en 11-jarigen. ADDISABEBA. 31 Juli. (Reuter). Meer dan een millioen Abessyniërs bereiden zich voor op den oorlog; zij poetsen hun vuurwapens en slijpen hun steekwapenen, en zelfs jon gens van 10 en 11 jaar krijgen onderricht in het hanteeren van lans en geweer, aldus schrijft de speciale correspondent van Reu ter in Abessynië. De Italiaansohe bewoners verlaten steeds meer het land. Te Addis Aheba is nog slechts een Ita lia an sche vrouw. De weigering van den Italiaanschen ge zant Vinei om de feesten ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer bij te wonen, wordt hier als een beleediging be schouwd, en bepaalde kringen adviseeren zelfs, de diplomatieke betrekkingen met Ita lië te verbreken, aangezien de houding van den gezant Vinei onvereenigbaar is met de gebruikelijke diplomatieke relaties tusschen twee landen. Internationale organisatie dringend noodig. In 1932: 420 millioen aan staatssubsidie 135 millioen aan vervoersinkomsten. Door PIERRE COT, oud-Minister van Luchtvaart in Frankrijk. De geweldige ontwikkeling van de lucht vaarttechniek vex-andert onze gewoonten en onze begi-ippen. Door zijn ovei-winning van de lucht heeft de mensch ontdekt, hoe klein de aarde was en zich vrij gemaakt van het begrip „afstand". De luchtvaart heeft een ware omwenteling teweeggebracht op het tex-rein van de nationale vei-dediging. Maar is niet slechts een middel om te dooden. Op het gebied van het vex-voer neemt haar beteekenis voortdurend toe. En hierdoor is een heele serie vraagstukken ontstaan, waar van eenige meer in 't bijzonder Europa be treffen. Eén van de moeilijkheden is al, dat Europa in kleine Staten verbrokkeld is. En de lucht vaart behoort bij gróóte gebieden. Elke Euro- peesche Staat heeft zijn eigen lijnennet wil len scheppen. Hieruit is een gi-oote verwar ring ontstaan. Dat er een tegenstelling bestaat tusschen de behoefte aan niimte, die de luchtvaart heeft en de eng-begrensde politiek in Euro pa, begrijpt een ieder. De mannen, die in dezen de leiding hebben, hebben vergeefs getracht deze tegenstelling op te heffen. Zij zijn er nog niet in geslaagd., En de publieke opinie in de verschillende landen blijft ge hecht aan het eigen, nationale net, waarop men trotsch is. De Volkenbond heeft onlangs een rapport gepubliceerd, dat aanleiding kan geven tot nuttige overdenking. De samensteller van dit rapport is een zeer bevoegd Fx-ansch technicus, de heer Henri Bouché. Het rapport bevat eenige mededeelingen, die een beslissing zouden kunnen uitlokken. Hoe moeten wij het vraagstuk zien? De hoogte, die de luehtvaarttechniek thans bereikt heeft, zou het mogelijk maken aan de werkelijke behoeften te voldoen; dit moet in de eerste plaats in 't oog gehouden wor den. Eux-opa is ruim voorzien van vervoermidde len. Het heeft spoorwegen en watexwegen. Maar deze wijze van vervoer is te langzaam. Sedert 20 jaren heeft zij ook geen vox-derin- gen meer gemaakt. Dit zijn feiten die de publieke opinie zeer onvoldoende kent. Wij denken allen, dat de treinen zoo snel gaan. Welk een dwaling! Als men enkele routes uitzondert, zooals bijvoorbeeld Pax-ijs Berlijn, ParijsRome, of BrusselBex-lijn. is het gemakkelijk te zien, dat de snelheid op de groote Europeesche expx-ess-routes zeer gering is. Onder de gunstigste omstandighe den (zooals op de routes HamburgZurich, Parijs—Kopenhagen, Genève-Weenen) wordt een snelheid van 40 a 50 K,M. per uur bereikt. Zoodra men buiten Centraal Europa komt wordt de snelheid 30 a 40 K.M. per uur (Ge- nèveKopenhagen, Amsterdam—Kopenha gen, LondenMoskou, RomeWarschau enz.) Ja, in vele gevallen moeten we ons te- vx-eden stellen met 20 a 30 K.M. (Stamboel Stockholm, BerlijnTripolis, MadridTri polis enz.), ja zelfs met 10 a 20 K.M. (Oslo Leningrad, MoskouAnkara enz.) Deze groote afstanden kunnen door de moderne luchtvaart met een snelheid van 225 K.M. worden afgelegd. Men ziet, welk een groote tijdwinst dit zou geven. Een blik op de luchtkaart van Eux-opa toont, dat een vliegtuig van het eene uiterste van Eux-opa naar het andere in minder dan 12 uren kan vliegen; daarvoor zijn thans vei*scheidene dagen noodig. Wij zijn nu zoover met de luehtvaai-ttech- niek, dat Europa gemakkelijk bediend zou kunnen worden. Hiervoor zou het voldoende zijn een Europeesch luchtvaax-tnet in 't leven te roepen, uitsluitend beantwoordend aan de economische behoeften van Eux-opa. De kilo meters, die nu afgelegd woi'den door de vlieg tuigen van vei'schillende landen, langs lij nen die dikwijls om politieke redenen in ge bruik zijn genomen, zouden voldoende zijn voor alle behoeften van Europa. Europa is uitmuntend geschikt voor luchtvei-voer, mits dit op een Europeesche basis wordt geoi'gani- seerd. Dezelfde overweging geldt als wij den fi- nancieelen kant van de zaak bekijken. De Staten van Europa geven belangrijke sommen uit voor hun burgerlijke luchtvaart. In 1932 hebben de Europeesche lijnen 420 mil lioen Fransche francs aan subsidie ontvan gen. terwijl haar inkomsten uit vervoer slechts een bedrag van 135 millioen bereikten. Voeg hierbij de bedragen die door de Euro peesche landen besteed worden om den teeh- nischen vooruitgang van de luchtvaart of voor het stichten van gebouwen voor den grond dienst en den aanleg van vliegvelden, dan zult u tot de conclusie komen dat het lucht vervoer aan Europa in den loop der jai'en 1930, 1931 en 1932 twee milliard Fransche francs heeft gekost. Hebben wij waar voor ons geld gekx-egen? Zeer zeker niet. Het zou volkomen x-edelijk zijn, deze belangrijke sommen uit te geven, in dien de organisatie ons in staat zou stellen, er de grootste mogelijke voordeelen van te trekken. Men zou dan nooit genoeg voor de luchtvaart uitgeven. Maar die er aan bijdra gen zouden het recht hebben, voor den prijs dien zij betalen, onberispelijke, tenminste re delijk goede diensten te eischen. Hoe staat het met het materiaal dat in ge bruik is op de Europeesche luchtlijnen? In 1932 bestond dit materiaal uit 630 vliegtui gen. van 79 verschillende typen en met 53 ver schillende typen" van motoren.' Öm' volkomen op de hoogte te komen is. het voldoende, dezen toestand te vergelijken met dien in de Ver eenigde Staten van Amerika. Ook de menigvuldigheid der lijnen op ze kere routen, de afwezigheid van eenig ver band tusschen die lijnen, de verscheidenheid der meteorologische diensten en van de ge bouwen voor den gronddienst en de vliegvel den bevorderen niet een-goede exploitatie. En kele internationale overeenkomsten hebben in dezen stand van zaken geen afdoende ver betering gebracht. Hiervan zal ieder overtuigd wox-den, die een objectieve studie maakt van de vraagstukken der burgerlijke luchtvaart in Eux-opa. Mag men, tenminste, hopen dat de toestand zal verbetei-en? Zeker niet, als er geen veran dering komt in de werkwijze. Hoe meer wij voortschrijden op den weg der technische verbeteringen, des te meer zal de ongeschikt heid aan den dag komen van de tegenwoordige methode. Denk slechts aan de grondgebouwen, de vliegvelden en het materiaal. De transportvliegtuigen zijn meer en meer afhankelijk van de inrichtingen op de aarde. De „onzichtbare" en vooral de nachtelijke vliegtochten moeten geregeld en zonder ge vaar gemaakt kunnen wox-den. Hiervoor is een tot in de perfectie geregelde gronddienst en éénheid daarin noodig. Het vliegtuig, dat van Parijs naar Moskou gaat, van Malmö naar Napels, van Warschau naar Rome, kan niet alleen rekenen op wat het eigen land doet. Daar het vei-keer internationaal is, moet ook de organisatie internationaal zijn. Hetzelfde geldt voor het materiaal. De voortdux-ende vorderingen der techniek lei den naar een snelle vernieuwing der in dienst zijnde vliegtuigen, tenminste op de groote lijnen. Het moderne vliegtuig wordt ouder- wetsch vóórdat het versleten is. Een rationeele exploitatie, die een snelle afschrijving moge lijk maakt, veronderstelt een intensief ge bruik der toestellen. Hoe zouden de kleine landen dit ooit kunnen bei-eiken? Men moet dus een internationale organi satie van het luchtvervoer in Europa onder de oogen zien. Geen verstandig man zal, na de documenten, die de heer Henri Bouché bijeen bracht, bestudeerd te hebben, tot een andere gevolgtrekking kunnen komen. Onder welken vorm kan men deze organi satie verkrijgen? Het is moeilijk de toekomst vooruit te zien. Ongetwijfeld zullen wij verschillende étappes dooi-maken. Tegenover wat het gezond ver stand voorschrijft stellen zich tegelijkertijd machtige, particuliere belangen en oude, na tionale voor oor dee len. De meest aanvaardbare vorm zou zonder twijfel zijn een internationaal comité, dat zich belasten zou met x-egeling der Europeesche gronddiensten en de vorming van syndicaten zou bevordei-en, zoo talrijk en uit gebreid als noodig zou zijn. Het zou slechts een bescheiden stap zijn, maar die tenminste de zekex-heid zou geven dat wij op den goeden weg waren. De eenige hindernis voor de rationeele orga nisatie van de burgelijlce luchtvaart in Europa is van politieken aard. De technische kant van de quaestie is gemakkelijk te regelen, ook de financieele, gezien de belangrijkheid van de of fers, die ook nu voor het groote werk der lucht vaart worden gebracht. De toekomst zal toonen of, door eng nationalisme en door gebrek aan doorzicht, de Europeanen zullen weigex-en, voor deel te ti-ekken van de grootste uitvinding van dezen tijd op het gebied der techniek.. DONDERDAG 1 AUG. 1935 (Nadruk verboden). Economische ordening en reorganisatie. Londen, 29 Juli, (Van onzen correspondent). Een nieuw bewijs, dat vele belangrijke ver tegenwoordigers van maatschappelijke in zichten niet even ingenomen zijn met het regeeringsbeleid als de regeering zelf, wordt geleverd door de bekendmaking van een vijfjarenplan voor economisch en financieel herstel, waax-mede een 150-tal personen van gezag op velerlei gebied geheel of gedeelte lijk zijn instemming heeft betuigd. Onder hen, die dit plan hun steun geven bevinden zich vertegenwoordigers van alle politieke partijen, met uitzondering' van de officieele, oppositioneele Labour-partij. Ook vele be langrijke menschen zonder partijpolitieke banden, o.a de groote natuurkundige Lord Rutherford, Sir Oliver Lodge (die geen na dere aanduiding behoeft), de aartsbisschop van York Dr. Temple, sociale hervormers als Sir Norman Angell en Eleanor Rathbone, Sir Walter Layton de econoom, Sir Basil Blankett, een directeur van de Bank van Engeland, Dame Sybil Thorn dike de bekende acti-ice, hebben hun namen geleend aan dit vijfjarenplan. Men ziet, het is een zeer ver scheiden gezelschap. Het nieuwe plan is een pleidooi voor orde ning. waarbij wordt betoogd, dat zulk een proces de vrijheden en voorrechten der be volking niet behoeft aan te tasten. Het vraagt om een economischen generalen staf voor co-ordinatie van diensten en productie. Het omvat een program op Langen termijn voor verbetering en uitbreiding van nood zakelijke openbax-e diensten en ook een pro gram op korten texmijn wat minder groot- scheepsch dan dat van Lloyd George voor uitvoering van nuttige openbare werken. De groei der nijverheid moet worden geordend en in doelbewuste banen worden geleid. Re organisatie van induistrie moet den vorm aannemen van groepsvorming voor de ver schillende takken; en staatscontrole op mo nopolies, die aldus zouden kunnen ontstaan, moet waken tegen het ontstaan van het maatschappelijk kwaad, dat monopolies kun nen stichten. Voor zoo ver takken vdn nijverheid reeds practisch in handen zijn van een of meer groote maatschappijen moet het bedrijf van zulke combinaties in het volle licht der openbaarheid worden gebracht, en voorwerp worden van openbare zorg, zoo niet van openbaar beheer. Meer dan tot heden het geval is geweest moeten ondernemingen, welke het openbaar belang dienen, wox-den omgezet in „Public Utility Companies" (orga nisaties als de Poit of London Authority, de British Broadcasting Corporation, de Electri city Board, waarvan het beheer in han den is van particuliere zaakkundigen, die worden gefinancierd met particulier kapitaal of ten deele met particulier kapitaal maar die on derworpen zijn aan strenge officieele con trole en wier bedrijfswinst beperkt moet blij ven). De ontwex*pex's van dit vijfjarenplan schrikken er niet van terug de Bank van Engeland, die een heilig huis is in het land, in hun hervormingsmaatregelen te betrek ken. De Bank moet geheel onder openbaar beheer komen en de> benoeming van den gouverneur moet de toestemming van de regeering krijgen. Van nationalisatie der vijf groote bankgroepen die nagenoeg alle inwonex-s van het land, die banken gebrui ken, tot klanten hebben schrikken de nieuwe plannenma kers daarentegen terug. Zij willen er zich toe bepalen er „public utility companies" (zooeven omschreven) van te maken. Verder wordt aangenomen dat Groot-Brit- tannië een gematigd invoertarief zal hand haven en in dit verband wordt aangedron gen op de vorming van een groep landen met lage tarieven; Engeland moet in die vorming de leiding nemen. Een lastig vraagstuk stelt men in den eisch, dat de bevordering vair den binnenlandschen landbouw noch den prijs van voedingsmiddelen mag verhoogen noch den uitvoerhandel mag schaden. De oplossing moet wox-den gezocht in verhoo ging van het verbruik van voedingsmiddelen door de economische zwakken, in een ver beterd (minder kostbaar) omzetstelsel en in het beschikbaar stellen van het noodige werkkapitaal, zoo noodig door subsidies. Tarieven, contingenteering en heffingen ten behoeve van dit bedrijf acht men on gerechtvaardigd en mogen hoogstens een tijdelijk karakter dragen. Bijzondere sociale wetgeving, welke in het vijfjarenplan wordt aanbevolen, geldt o.a. verhooging van ouder domspensioen, staatsbij drage in particuliere pensioenstelsels (als middel om hen, die door hun leeftijd aan de arbeidsmarkt zijn ont- tx-okken ten behoeve van de binnenlandsche markt een ruimeren levensvoet te geven, verhooging van den schoolgaanden leeftijd (welke overigens ook de bestaande regeering niet lang meer zal tegenhouden.) Zulke plannen moeten de lasten van de Schatkist veiwwaren en daarom worden nieuwe belastingen voorgesteld op de waar devermeerdering van grond, hoogere belas tingen op zoogenaamde „onverdiende" inko mens (uit beleggingen e.d.) en hoogere suc cessierechten. De onder teekenaars stellen vast dat er onder de bestaande omstandigheden ont bering aan den eenen kant, enorme rijkdom aan den anderen kant een zekere mate van overheveling van inkomen van rijken naar armen moet plaats hebben. In buiten- landsche politiek spreken de ontwerpers van het plan zich uit ten gunste van het col lectieve stelsel voor handhaving van vrede en voor den Volkenbond en vei-werpen zij nadrukkelijk de politiek van het machts evenwicht en die van afzondering. De pers bespreekt het plan met meer ont zag en ernst dan aan andere bijdragen tot politieke filosophie der laatste jaren is ge geven. Zij kan zich echter geen partij-poli tieke groepeering voorstellen welke er uit voering aan zou kunnen geven. Inderdaad houdt de Labour-partij zich afzijdig en kan men van geen Conservatief bestuur verwach ten. dat het de maatregelen voor l*-„hxs- trieele reorganisatie, voor een nieuwen sta tus voor de Bank van Engeland, voor natio nalisatie van land enz. tot de ziine zou ma ken. De Times waarschuwt, dat dit vijfjaren plan kenmerkend is voor een in het land in kracht toenemende geestelijke strooming in twee richtingen, weg van de nauwe partij groeven en naar een begrip van nationaal leven dat den staat meer en meer de ver plichting oplegt het maatschappelijk welzijn van al zijn burgers te verzekeren. ..Politici behooren de beteekenis van dit zich ste^-k ontwikkelend gevoelen terdege te beseffen". ft. K. VAN R.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 8