Rust en zelfbeheersching zijn noodig. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN DULLER's Kapperhuis Schip van verm aankomst Laatste bericht Aginta Rouaan 7 Aug. vertrekt 6 Aug. Gdynia in lading. Chili 4 Aug. 3 Aug. van Antwerpen. Bodegraven Chili 2 Aug. te Hamburg. Bennekom Chili 29 Juli van Cristobal. Z. Afrika lieder 2 Aug. te Hamburg. Barneveld Chili 30 Juli van Arica. Beverwijk Archangel (v. Velsen) 6 Aug. 31 Juli v. d. Noordkaap. Caribia West Indië 9 Aug. 29 Juli van Barbados. Midd. Zee 28 Aug. 28 Juli van Bari. Chr. Huygens Ned. Indië 31 Juli van Colombo. Chelwood Bilbao (v. IJm.) in lading. C. F. Lil je val ch Lulea (v. IJm.) 5 Aug. 30 Juli vertrokken. Eurymedon Batavia. 31 Aug. 31 Juli van Singapore. Eugenia Chandris Necochea 5 Aug. 1 Aug. te Duinkerken. Eemland Buenos Aires 18 Aug. 28 Juli van Bahia. Eleni Rosario in lading. Esther Maria Archangel 1 Aug. 28 Juli Lodingen gepass. Gaasterkerk Japan 25 Juli van Penang. Ned. Indië 25 Aug. 1 Aug. van Aden. Ganymedes Boui'gas 1 -Aug. te Stamboul. Halle Macassar 15 Sept. 28 Juli van Batavia. Her mes Bourgas 20 Aug. 30 Juli te Izmir. Heidelberg Ned. Indië 3 Sept. 31 Juli te Singapore. Hercules Alexandrië 31 Juli van Beyrouth. Joh. v. Oldebarneveldt Batavia in lading. J. P. Coen Batavia 1 Aug van Perim. Jagersfonteixi Zuid Afi-ika 30 Juli van Zanzibar. Mary a Racic Le Plata 12 Aug. 6 Juli van Rosario. Meliskex'k Z. Afrika 1 Aug. te Hamburg. Myrmidon Batavia. 24 Aug. 29 Juli van Colombo. Mamura Curacao 8 Aug. 19 Juli vertrokken. Mex'ope ("Ned.) Gdynia 4 Aug. 1 Aug. van Kopenhagen. Meerkerk Japan 30 Juli te Yokohama. Montferland Beunos Aii'es 8 Sept. in lading. Maaskerk West Afrika 29 Juli van Duala. Melampus Hamburg 8 Aug. 3 Aug. vertrokken. Nicolas Angelos Santa Fé 31 Juli van Madeira. Nereus (Ned.) Valencia 10 Aug. 1 Aug van Gibraltar. Orestes Bourgas 5 Aug. 2 Aug. van Oüessant. Orpheus (Ned.) Stettin in lading. Pelsander Batavia 4 Aug. 3 Aug. van Londen. Phrontis Batavia 76 Aug. 30 Juli van Perim. Prometheus Batavia 31 Juli van Gibraltar. Patricia Mexico 30 Aug. 31 Juli vertrokken. Penolve Archangel (v. Velsen) 4 Aug. 29 Juli van Lodingen. Poelau Bras Batavia 31 Juli vertrokken. Polyphemus Batavia 14 Sept. in lading. Rossum Leningrad in lading. Rozenburg Huelva 5 Aug. 27 Juli vertrokken. Randfontein Z. Afi-ika 3 Aug. van Beira. Scopas Houstoi" 10 Aug. 23 Juli vertrokken. Syra West Indië 21 Juli van Barbados. Simon Bolivar Barbados. 31 Juli van Madeira. Sal land Buenos Aires 25 Aug. 30 Juli te Santos. Surville Susa 3 Aug. 29 Juli van Tanger. Salabaneka Batavia in lading. Shekssna Leningi'ad 4 Aug. 29 Juli vertrokken. Stalheim Onega 8 Aug. 29 Juli vertrokken. Taj an doen Batavia in lading. Thornbury Hernösand 24 Juli te Nordmaling. Titus Midd. Zee 9 Aug. 31 Juli van Cagliari. Theseus Hamburg in lading. Uckermark Ned. Indië 8 Aug. 31 Juli van Marseille. VISSCHER1J EN SCHEEPVAART TE 1JMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN. Hoogovens Buitenhaven Britseh Deenseh Kernia Twea Bona Kolding erts paling VELSEN De motorlooze compressor van Stanley-Stankau. De uitvinding op weg naar verwezenlijking. geen bezwaar tegen, een schematische voor stelling van zijn uitvinding te construeeren. Vergeleken bij het koelaggregaat van heden, waarvan hierbij eveneens een afbeelding is geplaatst, valt een groot verschil op. In de eerste plaats is alles zooveel eenvoudiger; maar bovendien zijn nog andere voordeelen jLtfnigdft wja geicuen neooen wij in ons blad het een en ander medegedeeld omtrent een uitvinding van den in Velsen-Noord wonenden werktuigkundige Stanley-Stankau, bestaande uit een compressor, die zonder den gebruike- lijken motor werkt, doch waarbij de energie op een zeer bijzondere wijze wordt verkregen. De heer Stanley-Stankau overhandigde ons thans een foto van een teekening van zijn uitvinding, die hij noemt „het systeem van morgen". Wellicht was het beter geweest zijn systeem „het feest van de toekomst" te noe men. Echter is de heer Stankau er van over tuigd, dat hij thans spoedig zijn vinding tot Verwezenlijking kan brengen. Zooals indertijd- gemeld, heeft de heer Stankau reeds voor Ne derland patent op zijn vinding gekregen; hij is thans doende ook voor het buitenland patent-te verkrijgen. Om die reden is er thans aan den motorloozen compressor verbonden. Koelwater en smeerolie zijn overbodig, er zijn geen mechanische wrijvingen enz. Het is nu maar te hopen, dat de heer Stan kau spoedig zijn motor kan bouwen, opdat hij in staat is, de groote waarde van zijn uitvin ding aan te toonen. VOORWIEL VLIEGT VAN RIJDENDE AUTO AF. Van een nieuwe auto afkomstig uit Den Haag vloog tijdens het rijden naar een dei- ponten een voorwiel af. Daardoor brak de as van de auto terwijl het wiel zich met kracht een heenkomen zocht over den Wijkerstraatweg en ten slotte rust vond bij de bioscoop „De Pont". Het mag een wonder heeten, dat een en ander zonder ongelukken afliep daar het ver keer op dit oogenblik juist zeer druk was. Per kraanwagen werd de auto op sleeptouw genomen naar Den Haag. De inzittenden, een heer en een dame be kwamen geen letsel. ARBEIDSONGELUK AAN DE PAPIER FABRIEK. Bij het lossen van balen cellulose uit het ruim van een aan den steiger der papierfa briek liggende vrachtboot Vrijdagavond te half zes de gehuwde arbeider C. U. W. wonende te IJmuiden-Oost het ongeluk, tusschen een hijsch cellulose en den scheepswand bekneld te raken. Men droeg hem per draagbaar naar de aan de fabriek verbonden ziekenkamer, waar Dr. Tierstra, die telefonisch werd gewaarschuwd de getroffene onderzocht. Hoewel deze klaagde over ergen pijn kon de geneesheer consta- teeren, dat niels was gebroken of gekneusd. Per auto werd U. W. naar zijn woning in de Casembrootstraat te IJmuiden-Oost ge bracht. NATUURVRIENDEN NAAR ALKMAAR. Leden en hunne dames van bovengenoem de groep organiseeren een uitstapje naar Heilo en Alkmaar op 23 Augustus a.s. Het doel hiervan is een bezichtiging van de Waag en de kaasmarkt. Op 25 Augustus a,s. zal de groep een be zoek Ibrengen aan den Hortus Botanicus te Amsterdam ten einde den bloei te aan schouwen van de Victoria-Regi.na. ZATERDAG 3 AUG. 1935 Voor betere Haarverzorging ook voor Heeren KALVERSTRAAT 184 TELEFOON 4 516 Onze Permanent Wave a f 1,- geeft U 6 MAANDEN voldoening (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Burgemeester Kwint bij de IJmuider Courant. Vrijdag hadden wij het genoegen burge- meester Kwint op ons bureau te ontvangen. Het spreekt van zelf dat wij het zeer op prijs stellen dat onze nieuwe burgemeester op deze wijze blijken van belangstelling voor de plaat selijke pers aan den dag legde. MARKTPRIJZEN van Zaterdag 3 Augustus. Zetschol per 50 K.G. f 14 Kleine schol per 50 K.G. f 16f 5.30 Bot per 50 K.G. f 4.50 Schar per 50 K.G. f 4—f 3.50 EEN MOOI SUCCES. Tot de deelnemers aan de te Utrecht ge houden schaakwedstrijden voor leerlingen van lager- en middelbaar onderwijs behoor de ook onze 16-jarige plaatsgenoot J. van Dijk. lid van „Kijk Uit". Van Dijk werd in den ïndividueelen wed strijd. waaraan 23 groepen van vier spelers deelnamen geplaatst in de tweede groep. Hij won van alle drie zijn tegenstanders. In den simultaanwedstrijd tegen den be kenden schaakmeester Hans Kmoch speelde van Dijk remise. Te diep geladen. Het met hout voor Velsen binnengekomen Finsche stoomschip Wiiri lost in de binnen haven een gedeelte van de deklading en zal dan pas aan den steiger bij de papierfabriek te Velsen kunnen komen. Poolsch opleidingschip. Gisteren passeerde alhier van Antwerpen naar Amsterdam het Poolsehe opleidingsschip „Zawisza Czarny", aan boord waarvan zich een aantal cadetten bevond. Dit schip was een voor dit doel verbouwde driemast-motor schoener. Naar zee en weer terug. De Azimuth IJM 195 kwam 2 uur na het vertrek weer in de haven terug wegens een defecte luchtpomp. Een nieuwe schroef. De Maria Elizabeth IJM 114 is in het dok gezet om van een nieuwe schroef te worden voorzien. Deze trawler zou evenals de Jenny Elsa IJM 88 heden naar zee vertrekken. BESOMMINGEN Loggers: KW 58 f485; KW 105 f561; KW 153 f408. VERWACHTE VISCHAANVOER. Verwacht voor de Maandagmarkt Dirkje RO 53 met 525 manden versche haring. PERSONALIA. Geslaagd te Amsterdam voor het examen fraaie handwerken mej. W. C. Belgraver te IJmuiden. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt; Dirkje R.O. 53. Vangst; 525 manden versche haring. Utrecht IJM. 73. Vangst: 600 m. versche ha ring, 60 m. makreel, 30 m. varia, totaal 690 m. benevens 22 kantjes steurharing. Gerberdina Johanna IJM. 38, met hake uit de Clyde; hoeveelheid onbekend. Maria R. Ommering van de Noordzee'. Vangst onbekend. Alma, IJM. 44. Vangst: 75 m. groote schel- visch, 135 m. braadschelvisch, 40 m. gul, 30 m. platvisch, 50 m. gestripte radio, 12 m. hake, 5 m. makreel. Totaal 387 m„ benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Cornelis De Boer Jr., IJM. 268. Vangst: 10 a 11 last pekelharing. BEVERWIJK WANDELEN NAAR ALKMAAR EN TERUG. Zondag 4 Augustus om uur vertrekt de Kennemer Wandel Club van café Oud-Mee- rensteyn, om deel te nemen aan den wan deltocht Beverwijk—Alkmaar en terug voor de bekende kaasdragers-medaille. Ook niet-leden kunnen meeloopen. ZWEMWEDSTRIJD OP 18 AUGUSTUS. In de bestuursvergadering van de Kenne mer Zwemclub werd besloten op Zondag 18 Augustus een 'kringwedstrijd te organiseeren, waarbij o.a. het kringkampioenschap 400 M. vrije slag zal worden verzwommen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 3 AUGUSTUS Bioscoop de Pont: „Een ongewenschte echt genoot" en „Een lot uit de loterij". 8 uur. ZONDAG 4 AUGUSTUS Bioscoop de Pont: „Een ongewenschte echt genoot" en „Een lot uit de loterij". 8 uur. Matinée 2.30 en 5 uur: „Een lot uit de loterij" AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 3 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De drie knappe jon gens. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bing Crosby en Kitty Carlisle in De Groothertogin en de Kellner. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; De koene Zwemmer. Op het tooneel Tom Jersey, handschaduw-beelden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: No greater glory. In voorprogramma „Speelgoedland" met Laurel en Hardy. 2.30 uur en doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: De Big van het regi ment. Op het tooneel Schichtl's marionetten revue. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De drie knappe jon gens. S.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 5 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: De drie knappe jon gens. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des •avonds, Aldus dr. Colijn in zijn radiotoespraak. Samenwerking met de Kamer mogelijk? Men zal de ontmoeting in September moeten afwachten. Vrijdagavond heeft de voorzitter van den Raad van Ministers, dr. H. Colijn een radiotoespraak gehouden, waarin hij ons volk aanspoorde de rust, de zelfbeheersching en de een dracht te bewaren. Dr. Colijn begon met een woord van dank voor de overstelpend vele blijken van belang stelling en medeleven uit alle standen en uit bijna alle politieke schakeeringen. Hierna wees hij op den moeilijken economischen toestand in de geheele wereld. De regeering van Nederland kan de wereld niet dwingen om andere wegen in te slaan dan in de laatste jaren gevolgd werden. Zij kan slechts trachten zich zoo goed mogelijk te verweren tegen de schadelijke ge volgen van maatregelen door het buitenland genomen. Dat heeft ze dan ook gedaan. Zij heeft dat gedaan door een uitgebreid stelsel van contingenteeringen in het belang der binnenlandsche nijverheid. Zij heeft dit gedaan door krachtigen steun te verleenen aan onzen akkerbouw door ook de veehou derij en den tuinbouw, benevens allerlei an deren bronnen van volkswelvaart de helpen de hand toe te steken. Honderden millioe- nen guldens per jaar moesten en moeten daarvoor door het Nederlandsche volk wor den opgebracht boven de belastingen, die het moet opbrengen. Wie zich een voorstelling wil maken van de beteekenis van dien steun, doet het best zich maar eens af te vragen, hoe het er met de industrie zou hebben uitgezien, indien wij aan den invoer van buiten eens geen be lemmeringen in den weg hadden gelegd, ter wijl de uitvoer van onze industrieele produc ten wèl door allerlei oorzaken belemmerd werd. Die vrage zich óók eens af, wat er ge beurd zou zijn met onze plattelandsbevol king, indien de steun aan onze bodemcultuur in haar verschillende vormen niet verleend ware geworden. Aan dit alles wordt niet tekort gedaan door de klachten, die er wel eens rijzen' over de uitvoering van de regeeringsmaatregelen. Dat is van tweede orde. Als er ernstige fou ten zijn of worden gemaakt, dan moeten die uit den weg worden geruimd en zullen ook uit den weg worden geruimd. Hoofdzaak is, dat regeering gedaan heeft wat te doen was om een onbelemmerde in zinking van de welvaartsbronnen van ons volk uit te sluiten. Naar verhooging van welvaart. De vraag is nu wat daarenboven kan wor den gedaan ten einde de welvaart te ver- grooten. Aan adviezen daarvoor is geen ge brek. De één zoekt het in afschaffing der z.g. cumulatie en dan zijn we uit het moeras! De regeering heeft daarover een wetsvoor stel ingediend en daarmee zal wellicht een paar honderdduizend gulden bespaard wor den. Maarhet gaat om honderd millioen bij het staatsbudget en vele honderden mil- lioenen bij het volksinkomen. Een tweede wil allen steun met inbe grip van den steun der werkloozen af schaffen en gelooft dat we er zijn. Een derde komt met de reddingsplank aan dragen om alle ambtelijke salarissen en loo- nen te halveeren en acht dan geen wolkje meer aan de lucht. Ik noem deze dingen niet omdat ze serieus zijn, maar omdat zij bewijzen hoe gering bij velen het inzicht is in de moeilijkheden die we te overwinnen hebben. Twee denkbeelden zijn er echter die wèl ernstig onderzoek en zorgvuldige overweging eischen. Het zijn het verlangen naar uitvoe ring van meer openbare werken en naar verdere industrialisatie van ons land. In beginsel is hier eigenlijk geen verschil van meening. Dat verschil treedt eerst aan den dag als men toekomt aan de vraag hoe ver men daarmee gaan moet. De openbare werken die men gaat uitvoe ren moeten natuurlijk nut afwerpen. Maar als men daaraan vasthoudt dan blijkt spoe dig, dat de keuze niet zoo ruim is als velen wel meenen. Nederland is de laatste kwart eeuw gul geweest met den aanleg van open bare werken. Vele honderden millioenen zijn daarvoor uitgegeven en zelfs is in de ver- loopen drie jaar nog rond 30 millioen per jaar aan zulke werken besteed, ongeacht wat voor werkverschaffing uitgegeven is. Daarbij komt dan de 60 millioen voor het Werkfonds die een jaar geleden toegestaan werden en die thans reeds nagenoeg geheel een bestemming hebben. Zoodra deze 60 mil lioen geheel uitgeput zijn, zullen nieuwe gel den aangevraagd worden, maar het aantal nuttige werken wordt natuurlijk daardoor vorotdurend kleiner en is reeds thans niet zoo heel groot meer. Terwijl bovendien ook gelet moet worden op de vraag of het geld er voor te krijgen is. Meerdere industrialisatie, Dan is er de tweede gedachte: meerdere in dustrialisatie. Dat vraagstuk is door den nieuwen minister van Economische Zaken in onderzoek ge nomen. Vol energie is hij met dien arbeid be gonnen en mijn persoonlijke steun zoowel als die van het geheele kabinet is hem ver zekerd. Profetie over de resultaten laat ik achterwege, want dit probleem heeft vele zijden. Ik denk aan de rentabiliteit dier op te richten industrieën en aan den invloed dien vermindering van invoer hebben kan op onzen uitvoer nu alle landen en dit in toenemende mate aansturen op een slui tende handelsbalans, d.w.z. dat zij van ons niet meer- willen koopen dan wij van hen koopen. Ik denk ook aan den invloed op be staande industrieën en derzélver afzetmoge lijkheden. Dat alles moet onderzocht en over wogen worden en een onmiddellijk resultaat, zichtbaar in rookende fa brieksschoorsteen en is dus niet te verwachten. Het denkbeeld zelf ver dient echter met grooten ernst en met energie te worden behandeld. Conflict tusschen Kamer en Kabinet opgelost. Maar, zoo zal men vragen, kan de regeering wel de plannen volbrengen die zij zich heeft voorgesteld? Ook daarover wil ik iets zeg gen, omdat mij uit de pers blijkt, dat er over de positie van het kabinet eenige verwarring heerscht. Ik heb toch gezien, dat de vraag gesteld wordt: is het conflict tusschen ka binet en Kamer, althans tusschen het kabi net en één der Kamerfracties nu opgelost of niet? Zóó is de vraag stellig niet juist geformu leerd. Want dit Kabinet, dat een nieuw Ka binet is, al zitten de vorige ministers er allen in dit Kabinet heeft geen conflict met de Kamer of met een der Kamerfracties. Dat kan zelfs niet want ze hebben elkaar nog niet ontmoet. Men zou de vraag in elk ge- van zóó moeten formuleeren: bestaat er ge vaar, dat tuschen het nieuwe Kabinet en de Kamer een gelijksoortig conflict zal ontstaan als ontstaan is tijdens het bewind van het vorige Kabinet? Op die vraag is met volkomen zekerheid geen antwoord te geven, omdat het Kabinet niet parlementair, maar extra-parlemen tair is. Bij de vorming van een parlementair Ka binet ontwerpt de formateur een Regeerings- program, legt dit over aan sommige Kamer fracties en treedt daarover met die fracties in gedachtenwisselmg. Komt de formateur met de fracties tot overeenstemming, dan heeft hij een redelijke zekerheid, dat zijn plan nen den steun dier fracties zullen ontvangen. Zijn Kabinet is dan een Kabinet, dat men par lementair pleegt te noemen. De formateur van een extra-parlementair Kabinet houdt evenwel geen besprekingen met Kamerfracties: Zou hij met één dezer fracties in onderhandeling treden over be paalde punten, dan zou hij het met alle daar voor in aanmerking komende fracties, op wier steun hij hoopt, moeten doen. Deze methode was echter bij de jongste formatie uitgesloten omdat ze reeds beproefd enmislukt was. De formateur van een extra-paidementair Kabinet heeft dus nimmer vooraf zekerheid, dat zijn program instemming vindt bij de Kamer. Hij heeft slechts zijn eigen inzicht tot gids, een inzicht dat natuurlijk den invloed ondergaat van de indrukken die hij ontvangt uit de besprekingen met bepaalde personen. Zekerheid van steun heeft hij, zooals ik zoo even zeide, echter nimmer, dus ook thans niet. Men zal dus moeten afwachten wat de ont moeting tusschen Kamer en Kabinet zal op leveren. Twee factoren zijrx op het ï'esult^at van die oxitmoetirxg thans van invloed. De eerste is, dat er bij de poging van den heer Aalberse is gebleken, dat de vorming van een Kabinet op een gemeenschappelijk program niet mogelijk is; tusschen de zes groote fracties xxiet we gens gemis aan overeenstemmend inzicht, tus schen de Socialisten en Roomsch-Katholiekexx niet omdat de laatstgenoemden die combi natie niet wenschen. De tweede factor wordt gevortmd door het program waarmee het extra parlementaire Kabinet straks op dexi derden Dinsdag vaxi September voor de Kamer verschijnt. Die beide fac toren moeten natuurlijk invloed oefenen op de houding die de Kamer- groepen tegenover het Kabinet zullen aannemen. Rustig wacht het Kabinet die ontmoeting met de Kamer af en het vertrouwt, dat sa menwerking mogelijk zal blijken. Anders had het zijn taak niet aanvaai*d. Met name xnag worden aangenomen, dat de maatregelen tot herstel van 's lands financiën op tijd tot stand, zullen komen. Ik zou nu aan het Nederlandsche volk den raad willen geven, gelijke rxist te betrachten. Niets werkt schadelijker dan een zenuwach tige stemming. Er zijn waarlijk al gexxoeg spaxmingen. Men behoeft ze niet onnoodig te vermeerderen. Rust ook op ander gebied. Die rust betx*achte men ook op ander terrein. Al dadelijk op moxxetair gebied. Is er nu nog niet genoeg leergeld betaald met de telkens weer voorkomende speculatieve vlucht van de eene geldsoort in de andere? Wat ik dezer dagen in een interview met den vertegenwoordiger van een Fx-ansch or gaan gezegd heb, zoo zeide dr. Colijn, herhaal ik thans nog eens: de regeering zal onze muntpariteit tot het uiterste verdedigen. Het Nederlandsche volk heeft het lot van den gxxl- den zelf in de hand. Als men rustig blijft ge beurt er niets, dat die pariteit verstoi-en kan. Maar ook geldt die raad voor schrikachtige hypothecaire crediteuren, die, uit angst voor een ingediend wetsontwerp, waarover het over leg tusschen Kamer en Regeering zelfs xiog niet begonnen is, hier en daar al met execu ties beginnexi te dreigen. Wacht nu eens af. zoo zou ik bexi willen toevoegen, hoe dit ontwerp er uit zal zien na het ovex'leg met de Kamer. Door overijld han delen benadeelt ge, wellicht geheel onnoodig, anderen en hoogstwaarschijnlijk ook uzelf. Nadat dr. Colijxi geruchten over personen had bestx-eden, ei-op had gewezen, dat rust, zelfbeheersching en vastberadenheid noodig zijn, eindigde hij aldus: Men bedenke, dat ons volk heel wat zwaar der tijden heeft gekend, rampen exi tegen- spoeden heeft dooi-staaxi waartegenover die van onzen tijd weer verbleeken. Ook dezen tijd zullen we met Gods hulp doorkomen als het volk onderlixig zich niet verbijt en vereet; als het leert verstaan, dat tweedracht een volk scheurt, dat alleen een dracht sterk maakt. Niet de eendx-acht die alle verschil wil uitwisschen, maar de eendracht die geboren wordt uit den wil van allen, zon der onderscheid van rang of stand, zonder onderscheid van kuxmen, zonder onderscheid van kerkelijke gezindheid of politiek belijden om het gemeenschappelijk Vaderland geza menlijk te stutten. Daarvoor is voor allen noodig om de tanden op elkaar te zetten en vastberaden te volhar den in de taak die ieder oxizer van Gods wege te vervullen kreeg op de hem toegewezen plaats. En aan die ontembare volharding pare zich dan het ootmoedig belijden uit ons volks lied: Mijn Schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer!

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6