HET NIEUWE AVONDBLAD Buikpraatje. 20e JAARGANG No. 232 DINSDAC 6 AUC. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus '5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarmf 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongéval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een Engelsch geval. Een klem meisje van dertien jaar, wonend te Manchester, heeft in een schoolopstel ge zet dat Engeland het mooiste land ter we reld is. De onderwijzer vindt dat goed en zegt er niets van. De schoolopziener komt, krijgt het opstel toevallig in handen en valt over de passage. Hij is een schoolopziener met moderne ideeën: hij heeft ook voor zich zelf nagedacht, hetgeen altijd een gevaar lijke geschiedenis is en iemand veel last kan veroorzaken. „Dergelijke opvattingen", zegt de schoolopziener, „hebben tot de grootste ellende in de wereld geleid. Zij hebben oor logen veroorzaaktenz." 1 De school neemt dit niet. De ouders van het meisje nemen het niet. Wel verdikkie, is Engeland dan soms niet het mooiste land ter wereld? Het komt in nationalistische kranten, die den schoolopziener te lijf gaan. Conservatieve parlementsleden maken er zich vreeselijk dik over en stellen vragen aan de regeering. De regeering moet zich verant woorden in het Lagerhuis. Het kind-van- dertien wordt naar Londen gesleept om de zitting bij te wonen. Rijen persfotografen wachten het op. Rijen reporters trachten het te interviewen. Het zegt niet veel, want' het weet niet veel. Het is pas dertien. „Hoe vind je Londen?" vragen de reporters. Daar geeft het kind geen antwoord op. Het heeft Londen nooit eerder gezien, zelfs nü nog niet gezien, want het is pas in het station. Ook hebben de groote menschen vergeten het te zeggen, dat het in zoo'n geval moet antwoorden: „Londen is de mooiste stad ter wereld". In het Lagerhuis moet het kind wel een raren indruk van de groote menschen hebben gekregen. De onderstaatssecretaris van On derwijs, belaagd door verscheidene volwas senen met „Sir" voor hun naam, zegt dat hij. de uitlating van den schoolopziener niet goedkeurt, maar dat de regeering evenmin in de zaak wil optreden. Dat wil zeggen: de re- geering.wil den schoolopziener niet ontslaan. Shame! Shame!" roepen daarop de grijze heeren met Sir voor hun naam, hetgeen wel 'geen erfelijke adeltitel is maar hen nochtans voor het leven riddert. En „Shame!" komt overeen met „Schande!" zoodat die ridders het dus een schande vinden dat de school opziener niet ontslagen wordt, hetgeen een kind van dertien nogal raar moet aandoen, al was die' schoolopziener niet erg aardig tegen haar geweest. Dan is het ineens uit, en ze mag weer terug naar Manchester. Een zot geval, zegt het buitenland, en snapt er niet veel van. Het flegmatische, zelfbe wuste, rustige Engelsche volk onwaardig, zegt het buitenland. Stel je voor dat je een opstelletje van een kind van dertien in een Lagerhuis-debat betrekt.. Maar de meeste Engelschen zullen dit niet zoo zot gevonden hebben, want die school opziener heeft een trap gegeven tegen het heiligste aller Engelsche huisjes. Eigenlijk tegen twee heilige- huisjes tegelijk. Het eerste is de overtuiging, dat alles wat Engelsch is beter is dan alle andere dingen ter wereld. In de eerste plaats is dat dus Engeland-zelf. Het is het mooiste land ter wereld. Men aanvaardt dat als iets dat vanzelf spreekt. Tweemaal twee is vier, de rechte lijn is de kortste afstand tusschen twee punten, Engeland is het mooi ste land ter wereld. Aan zulke dingen kan geen twijfel bestaan. Heilig huisje nr. 2 is de beperktheid van het volksonderwijs. De Engelsche conservatie ven voelen voor dit onderwijs, dat zoo alge meen en dus zoo duur is ook, eigenlijk nog maar altijd heel weinig. Niet zoozeer omdat zij „het volk dom willen houden" dan wel om dat de Engelsche waardeering van het begrip Kennis een geheel andere is dan bv. de Hol- landsc.he. In ons land is het vergaren van aan geleerde kennis een onbetwist voordeel, en wordt ae man die veel uit boeken weet zeer hoog\ aangeslagen. De Engelsche meening ten aanzien van vèr-doorgevoerde geestesontwik keling is een geheel andere. Dit moge voor een Duitscher, een Franschman, een Hollan der moeilijk te begrijpen zijn het is niette min een feit. Terecht heeft dr. Renier er in zijn merkwaardige studie van het Engelsche volkskarakter, getiteld „The English are they human?" een hoofdstuk aan gewijd onder den titel „Niet te knap". In Engeland zegt Renier, beschouwt men den buitenlander als „clever", als knap, maar dit houdt geen loftuiting in. Tegenover menschen van scherpen, van spran kelenden geest vooral staat de Engelschman veelal ietwat achterdochtig, en zeer gereser veerd. En de conservatieve Brit vooral moet van al dat doorgedreven onderwijs niet veel hebben. De tijden hebben er niettemin toe genoopt. Maar het onderwijs moet geen gekke dingen gaan doen. Dan is het mis. Dus mag een school opziener zeker geen aanmerking maken op de verklaring van een meisje-van-dertien (dat nog nooit een ander land had gezien) dat Engeland het mooiste land ter wereld is Wij Hollanders behooren tot de weinigen die van harte om het geval kunnen lachen. Want wat zeggen de Duitschers van Duitsch- land, de Italianen van Italië, de Amerika nen van Amerika? Haast ieder land schalt van de zelfverheerlijking. Trouwens, zijn wij er zelf heelemaal vrij van? Verkeeren niet de meesten onzer dan toch wel in den waan, dat wij eigenlijk het braafste, degelijkste volk ter wereld zijn? In dit Engelsche geval kan men er zich al leen over verbazen, dat de nationale zin-voor humor zulk een malle vertooning niet heeft kunnen voorkomen. De meening van een kind-van-dertien als inzet van een Lagerhuis debat. het is wel een beetje al te erg. Wat den' schoolopziener betrefthij heeft zijn waarschuwing beet. Een dapper man, strevend naar waarheid Erg ge vaarlijk: de waarheid Enfin, hij mag nou nog blijven. IJMUIDEN VELSEN De heer Luikman stelt vragen. Blaffende honden bijten niet. Maar ze bezorgen hun „baas" tien gulden boete. Sommige bewoners van de Kennemerlaan en de Huijgensstraat werden herhaaldelijk in hun nachtrust gestoord door een blaffen- den hond. Het dier blafte niet alleen, maar kon af en toe zoo janken en huilen, dat men er gewoonweg naar van werd. Sommigen, die binnen den gehoorkring woonden kregen het er haast op hun zenuwen van. De eigenaar van den hond, bij wien al eens geklaagd was, trok zich van het geklaag niets aan en liet den hond blaffen en jan ken zoo hard het hem beliefde. Zelf had hij er weinig last van, want de hond was het luidruchtigst als de baas hem in .zijn eentje had achtergelaten. Een hond houdt nu een maal veel van gezelschap. Op een Zaterdagnacht, de baas was weer uit, brak de hond alle voordien door hem be haalde blaf- en jankrecords. Oorgetuigen waren er bij de vleet, die dien bewusten Juni-nacht geen oèg hebben dicht gedaan en dat er toen niet iemand is opgestaan om er op de een of andere wijze een eind aan te maken, pleit voor de lankmoedigheid van de bewoners van de Kennemerlaan en om streken. Maar eenige slachtoffers meenden, dat het nu maar eens voorgoed afgeloopen moest zijn. Ze dienden een aanklacht in, bij de po litie, die proces-verbaal opmaakte. Maandag kwam de zaak voor bij het kan tongerecht in Haarlem. Beklaagde was ver schenen en ook de beide opgeroepen getui gen waren present om desnoods hun klacht nader boe te lichten. Maar dit was niet noo dig. De beklaagde kon het feit niet ontken nen omdat hij niet thuis was. Wel kwam hij verklaren, dat zijn haakte buurman er niets van gehoofd had. Maar de ambtenaar van het O.M. vond deze bewèring van weinig waarde. Hij bleek begaan met het lot van de in hun slaap getroffen Kennemerlaan- bewoners eh eischté f 10 boete subs. 6 dagen hechtenis. En of hu de eigenaar van den blaffenden hond al beweerde, dat hij 'snachts last heeft van kraaiende hanen, ook de kan tonrechter was niet te vermurwen- Direct vonnis doende, veroordeelde hij den man conform den eiseh. Moge dit lang niét malsche vonnis een waarschuwing zijn voor andere eigenaars van honden, die al bijten ze niet toch door hun geblaf des nachts den omwonenden veel hinder veroorzaken. Men weet nu, dat de justitie met twee open oogen waakt over hét naar nachtrust dorstende menschdom. Er wordt door de politie thans met ijver gelet op knalpotploffende motorrijders, die ook gedurende langen tijd een plaag zijn ge weest voor de Kennemerlaners. Eindelijk zal er dus wat meer rust voor de bewoners van onzen boulevard komen. DE ETALAGEWEDSTRIJD VAN GROOT- IJMUIDEN. Omti-ent den étalagewedstrijd, uitgeschre ven door de Winkeliers- en Handelsvereni ging Groot-I Jmuiden" van 31 Augustus tot en met 7 September vernemen wij nog, dat de étalages alleen beoordeeld zullen worden door het publiek, waarvoor eenige fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld, terwijl ook de winnende winkeliers bekroningen zullen ont vangen. De etalages zullen worden ingedeeld naar verschillende branches in 3 of 4 groepen. Het publiek zal er op attent worden gemaakt, dat er in het hijzonder gelet moet. worden op de werkelijke „verkoops-étalages", d.w.z. op die étalages waarin alleen de artikelen van den winkelier naar voren worden gebracht. LAGE BESOMMING. De Cornelis de Boer welke na een reis van •bijna 5 weken Maandagmorgen de haring in den afslag verkocht, kreeg wel zeer bedroe vende prijzen. De lekkere Noord Maatjes ha ring bracht per ton f 6.50 op, terwijl de V. E. M. nog wegens de weinige kooplust ha ring moest ophouden. De versche haring daarentegen bracht per 50 K.G. ook f 6.50 op waardoor de versche haring trawlers goede reizen maakten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Verslag over de maand Juli. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg aan het einde der verslagmaand: a. Mannen hoven de 18 jaar: 2509 (vorige maand: 2315); b. mannen onder $e 18 jaar; 83 (vorige maand: 44); c. vrouwen boven de 18 jaar: 26 (vorige maand: 30); d. vrouwen onder de 18 jaar: 17 (vorige maand: 19) Totaal: 2635 (vorige maamd: 2408). Vergelijkend overzicht van de zuivere werk loosheid naar de voornaamste beroeps groepen op 6/7 13/7 20/7 27/7 Bouwvakarbeiders 386 410 418 410 Metaalbewerkers 288 293 316 299 Houtbewerkers 29 31 30 31 Landarbeiders 10 11 19 20 Havenarbeiders 124 126 127 124 Visschers 421 424 412 425 Kantoorbedienden 37 37 34 35 Losse arbeiders 621 587 608 Overige beroepen 274 273 268 263 Totaal 2190 2192 2232 2215 In 1934 bedroegen deze getallen: 2063 2065 2112 2103 Over de loonen in de werkverschaffing. Het lid van den gemeenteraad de heer E. Luikman heeft de volgende vragen tot B. en W. gericht: le. Willen B. en W. mededeelen hoe de dit jaar in de Rijkswerkversehaffing verkregen loonuitkomsten zijn door de vanuit deze ge meente daarin tewerk gestelde arbeiders? 2e. Zoo ja, willen B. èn W. dan tevens me dedeelen of de dit jaar in de Rijkswerkver schaffing verkregen loonuitkomsten h.i. be vredigend zijn en a. of' zij in overeenstemming zijn met ae vorige jaren verkregen loonuitkomsten der te werkgestelden, of deze benaderen; b. hoe de nu verkregen uitkomsten zich ver houden tot dé uitkeering krachtens de .Crisis steunregeling voor de tewerkgestelden? 3e. Zoo de daar verkregen uitkomsten niet bevredigend zijn, aanmerkelijk verschil doen zien met de uitkomsten van vorige jaren of niet aan de steunuitkeeringen der tewerkge stelden toekomen, willen B. en W. dan even eens mededeelen wat zij hebben gedaan of nog voornemens zijn te doen om daarin verbete ring te krijgen?" Hierop antwoorden B. en W. het volgende: 1. Over het tijdvak van 8 April—13 Juli 1935 bedroeg het aantal werkdagen 2366. Aan de gezinnen werd uitbetaald een bedrag van 5950.73. Het gemiddelde loon, dat aan de gezinnen der tewerkgestelden werd uitbetaald bedroeg per week 15.13. De verblijfstoeslag ad 4.75 per week is in dit loon niet begrepen. Bij het beoordeelen van bovengenoemde cijfers dient men rekening te houden met het feit, dat het gemiddelde loon gunstig wordt beïnvloed door een enkele ploeg van acht ar beiders, wier loon varieerde van 15 tot 19 gul den. De overige ploegen maakten echter loo nen^ van 10, 12, 13 en 14 gulden. Hier komt dan nog bij de verblijf stoeslag van 4.75. 2. De loonuitkomsten zijn dit jaar o.i. -in het algemeen niet bevredigend. Zij zijn niet in overeenstemming niet die, welke in vorige ja ren werden verkregen. Over 1934 bedroeg het gemiddelde loon, dat aan de gezinnen werd uitbetaald 16,88; over 1933 v;as het gemiddelde loon zelfs 18.83. Wij moeten hierbij opmerken, dat deze ge middelde loonen werden berekend naar de uitkomsten over een vol werkverschaffings jaar, dus ook over perioden met veel regen verlet (October en November). Het gemiddelde loon over 1935 werd gemaakt in het meest gunstige seizoen, zoodat, bij gelijke omstan digheden, verwacht mag worden dat het ge middelde loon aan het einde van het jaar la ger zal zijn. Bij eene vergelijking moet echter niet wor den vergeten, dat de uurloonen Mei 1935 met 5 cent zijn verlaagd én van 38 cent zijn ge bracht op 33 cent. Hieronder volgt een. overzicht over de week van 813 Juli 1935 van 15 arbeiders, die ae volle week hebben gewerkt, weergevende de verhouding tusschen steun en ontvangen loon: steun wanneer niet loon gewerkt was 1. 11,16 -ƒ 12.70 4.75 v. voeding 2. 14.90 14,73 id. 3. 12.97 18.51 id. 4. 12.49 13.09 id. 5. 10.35 18.55 id. 6. 12.20 18.50 id. 7. 7.50 12.01 id. 8. 14.90 18.55 id. 9. f 13.06 18.98 id. 10. 13.33 12.10 id. 11. f 9.80 f 12.10 id. 12. 14.70 18.55 id. 13. f 9.95 12.10 id. 14. f 12.53 f 18.55 id. 15. 10.66 12.70 id. 3. De door ons meermalen geuite klachten over de lage loonen hebben alleen tot gevolg gehad, dat ons werd medegedeeld, dat de lage loonen uitsluitendte wijten zijn aan onvol doende arbeidsprestatie. (In Belgrado zal op 1. September een internationaal cc*sours voor buiksprekers worden gehouden, waarvoor talrijke deelnemers ivor- den verwacht). Ik heb steeds gepasten eerbied Voor de vrouw of voor den man. Die (wat niet zoo'n groote toer is) Iets wel kan, dat ik niet kan. Daarom heb ik alle achting Voor het buiksprekerstalent, Deze kunst is als zoovele Mij volslagen onbekend. Maar het wordt daar in Belgrado In September een festijn Waar ik, om 't zoo uit te drukken. Vurig hoop niet bij te zijn. Neen, mij kan hét niet bekoren, Die buikpraatjesmakerij, Wie wenscht er in deze tijden Nu nog zulke opspraak bij. Ik vind, onder ons gebleven, Dat, als je te luistren staat, Je niet slechts wil hooren spreken, Maar ook zien wie tot je praat. 'k Wil geen conversatie voeren Waarbij dat althans niet kon, Ik ontvang mijn informatie Graag uit onverdachte bron. Ik voor mij doe trouwens alles. Wat mij ter beschikking staat. Om te waken dat mijn buikje, Niet te duidlijk „spreken" gaat. P. GASUS. De reuzengo.rilla „Bobby", de populairste be woner van den Berlijnschen Dierentuin, is dezer dagen tengevolge van een ziekte ge storven. „Bobby" is IO'/j jaar oud geworden en woog 250 K.G. BEROEPEN. De Doopsgezinde gemeente teDantuma- woude, sinds het begin van dit jaar vacant, heeft beroepen mr. H. H. Gaaikema te Vel- sen. Mr. Gaaikema werd in de voorjaarsver gadering van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit van dit jaar tot proponent bevor derd. De gemeente Dantumawoude ligt ten Zuid-en van Dokkum en omvat voorts nog Bui teripost, Engwierum en Rinsumageest met tusschengelegen plaatsen, waardoor het de grootste gemeente uit den omtrek is. met een oppervlakte' van ongeveer 15 bij 15 K.M. Zij geeft een eigen gemeenteblad uit. De Mede arbeider geheêten,' onder redactie van den plaatselijken predikant. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren aan de Gem, Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 424 bouwvakarbeiders, 309 metaalbewerkers, 40 kantoorbedienden, 20. huisbedienden, 32 houtbewerkers, 22 landarbeiders, 517 visschers en haven- en transportarbeiders, 604 losse en fabrieks arbeiders en 280 in overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 4 houtbewerkers, 26 metaalbewerkers, 16 kan toorbedienden, 11 huisbedienden, 26 losse en fabrieksarbeiders en 2 in overige beroepen. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2333. BEMIDDELING. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg over de maand Juli: 942 mannen en 32 vrouwen. Geplaatst werden: 361 mannen en 20 vrouwen. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg: 373 om mannelijke en 20 om vrouwe lijke werkkrachten. Voldaan werden: 361 aanvragen om man nelijke- en 15 om vrouwelijke arbeids krachten. VELSER ZWEMINRICHTING. Het aantal baders in de afgeloopen week bedroeg, ondanks het minder - gunstige weer, 1361. Het hoogste aantal werd genoteerd op Za terdag 27 Juli nl. 367, het laagste aantal be zoekers op Dinsdag 30 Juli slechts 49. WERKVERSCHAFING. Bij de Rijkswerkverschaffing bleven 30 ar beiders tewerkgesteld. Wegens beëindiging der werkzaamheden werd het werken in contra-prestatie stopgezet. Op Waterland bleven 15 jeugdige arbeiders aan het werk. Nachtelijk auto-ongeluk te Rotterdam. Een: aantal negervliegers uit de negerwijk van New-York heeft zich aaneen gesloten om in dienst .wan den Abessynischen keizer te treden. Onder ken bevindt Bieb jeok een ^«o.uw., Lola Jackson- (geheel linkse- Twee personen in zorgwekkenden toestand opgenomen. ROTTERDAM, 5 Augustus. (A.N.P.) Zon dagavond is een personenauto met groote snelheid rijdend over den Charloischen La gendijk te Rotterdam tegen een boom ge botst en daarop geheel vernield op den berm van den dijk terecht gekomen. Een van de twee zwaar gewonden had men bijna niet gevonden in de duisternis. De be stuurder was bewusteloos. In den sloot langs den weg vond men de tweede gewonde, een jonge vrouw. Ook zi.i was zwaar gewond, en bewusteloos. Beide slachtoffers zijn in het ziekenhuis Coolsingel in zeer zorgwekkenden toestand opgenomen. De naam van den bestuurder, die de auto zonder chauffeur had gehuurd, is Groenen dijk wonende te Rotterdam. De naam van de gewonde vrouw was vannacht nog niet be kend. Geruchten om Abessynië. Rust of onrust? ADDIS ABEBA, 5 Augustus (A. N. P.) Naar aanleiding van een onofficieel bericht, waarin werd betwijfeld of de Volkenbond, de Fransch- Britsch-Italiaansche onderhandelingen, dan wel de arbitragecommissie oorlog in Oost- Afrika zal vermijden, zouden Zondag van de zijde van Abessynië groote troepenconcentra ties langs de grens van Eritrea zijn gelast. De Times meldt daarentegen uit Addis Abeba dat Zondag het rapport is ontvangen van den vertegenwoordiger van Abessinië te Genève prof. Jeze, hetgeen heeft bijgedragen tot een kalme beschouwing van den toestand. De keizer heeft een koerier gezonden naar de in de omgeving van Addis Abeba gelegerde 60.000 man tellende Wallami- en Konta- troepen en hun laten weten, dat zij niet zullen opmarcheeren naar de hoofdstad, waai de keizer in verband met den Volkenbond geen oorlogszuchtige manifestatie wenscht. De eenige betooging, die Zondag werd gehqü- den was die van de patriottische Abessinische jeugd, welke een rustig verloop heeft gehad. Welk krijgsplan Italië zou volgen. PARIJS, 4 Augustus (Reuter) De Geneéf- sche bijzondere correspondent van de Oeuvre geeft de geruchten weer die te Genève in om loop zijn over de militaire plannen van Ita lië en Abessinië. Volgens deze geruchten zou het Italiaan- sche oorlogsplan op het volgende neerkomen: Vijf Italiaansche af deelingen zouden uit Italiaansch-Somaliand de provincie Ogade'n binnenrukken en daarbij den loop van vijf rivieren volgen. Zij zouden dan ongeveer 500 K.M. hebben af te leggen naar een plaats, waar zij op on geveer 20.00 Abessihiërs onder opperbevel van Hassibu zjoud-en stooten. Drie andere Italiaansche af deelingen zou den uit Assab in Erithrea de vi.if eerstgenoem de Itaiaansehe afdeelingen tegemoet mar- cheeren en daarbij de woestijn van Denkali moeten doorkruisen. De Abessinische troonopvolger zou hen aan het hoofd van 40.000 man op de hoogten van Wolla ontmoeten. De werkelijke: militaire operaties zouden zich in het Noorden van Abessinië afspelen, waar een' sterk Italiaansch leger de breeöe vlakten van Walquit zoo doorkruisen om tegen Condar op trekken Een Abessinische legermacht van ongeveer 70.000 man zou onder opperbevel van Ras Va'sa zich hiertegenover plaatsen. In Italië heeft men de meeste verwachtin gen van de troepen die van Tasmanea in Eri threa op Addis Abeba zullen aanrukken, en. hierbij den klassieken weg zullen volgen, die eeuwen lang alle veroveraars van Abessinië hebben gevolgd, gelijk ook de Italianen dit zelf deden toen zij in 1895 in Adoea werden verslagen.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1