I PUROl Het publiek heeft veel schuld. Stukloopen. Zonnebrand(m Doos30en 6Qct Bij Apoth.en Drogisten f:\j] Om Kef Brouwerskolkje Aan de rampen der K. L. M. Melbourne race had funesten invloed. Anthony Fokker zegt zijn meening. Naar aanleiding van de jongste vliegtuigrampen, welke de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij hebben ge troffen, heeft een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau een onderhoud gehad met den vlieg tuigbouwer Anthony Fokker, die, vóór zijn vertrek naar Amerika, korten tijd in Nederland vertoeft. In dit onderhoud, waarin ook de ondergang van de „Uiver" en de „Leeuwerik" ter sprake zijn gebracht, gaf de heer Fokker in de eerste plaats als zijn overtuiging te kennen, dat wat de oorzaak van deze en andere ram pen betreft, het publiek een groote schuld op zich geladen heeft. Op de vraag van den vex-slaggever, zich hierover nader te willen uitspreken ,zeide de heer Fokker, dat vooral het reizend publiek te vlug klaar staat met cx-itiek als niet, door bijzondere omstandigheden, de vliegdiensten functionneeren met de regelmaat van het spoorwegverkeer. Het gevolg is, dat de maat schappijen in onderlinge concurrentie de re gelmatigheid van hun diensten tot het uiter ste trachten op te voeren en daarbij noodza kelijkerwijze grooter risico's moeten aanvaar den. Deze mentaliteit heeft zeker invloed op de mate van voorzichtigheid bij de uitoefening van het luchtvaartbedrijf. De eerzucht der piloten, van wie velen tengevolge van de recordvluchten gelooven, hun reputatie te moeten ophouden, alsmede hun wil om er, ondanks alles, „door te komen", zijn oorzaak, dat ook de jongere piloten tegenover hun directies niet voor hun oudere collega's onder willen doen, om niet het odium van onbe kwaamheid op zich te laden. Daarnaast heeft - zoo vervolgde de héér Fokker de publieke opinie den laat- sten tijd vooral tengevolge van het resultaat van de Melbourne-race een funesten invloed uitgeoefend op de be oordeeling van de risico's, met name bij het opvoeren van de snelheid. De ramp van de „Uiver" is daarvan een direct uitvloeisel geweest. Het gold hier een versnelde postvlucht, die een recordvlucht zou moeten worden en door het nemen yan een te groot risico bij ongunstige weersomstandigheden mislukt is. Van eenige mysterie bij deze ramp is geen sprake geweest. Mag hieruit geconcludeerd worden, dat volgens uw opinie de Melbourne-race geen waarde voor de luchtvaart in het algemeen heeft gehad? aldus de vraag van den ver slaggever. *■- Ik blijf bij mijn standpunt, antwoordde de heer Fokker, dat niettegenstaande de Melbourne-race een enorme propagandisti sche waarde voor de luchtvaart heeft gehad, zij een zeer gevaar! volle onderneming is geweest, welke evenzoo goed op een fiasco voor de luchtvaart had kunnen uitloopen, zooals deelnemers en insiders onomwonden moeten toegeven. Dit is dan ook de reden geweest dat ik deelname van de F. 36 aan dien wedstrijd heb verhinderd. Het succes van de Melbourne-race heeft in leidende Nederiandsche luchtvaartkringen een mentaliteit teweeggebracht, welke niet in over eenstemming is met de verantwoordelijkheid, die voorop dient te staan, willen wij onze vooraanstaande positie in het wereldluchtver- keer handhaven. Natuurlijk zijn, bij een zoo snelle expansie met nieuw materieel en personeel, tevens fou ten gemaakt, zooals deze bij elke snelle ont wikkeling van een bedrijf allicht voorkomen. Hoe luidt uw oordeel over d-e Douglas- toestellen in het algemeen? vroeg de ver slaggever. Ik kan op deze vraag antwoorden, aldus de heer Fokker, dat de Douglasvliegtuigen tot het beste materieel behooren, dat thans voor het luchtverkeer beschikbaar is. Dit is wel bewezen door de ervaring, die men in Amerika met de Douglas heeft opgedaan. In Amerika zijn met ongeveer 70 Douglasmachi- nes reeds meer dan tien millioen K.M. afge legd; dagelijks worden er 80.000 K.M. mee ge vlogen. Bij dit alles heeft zich bij mist slechts één ongeval van ernstigen aard voor gedaan en dit was louter te wijten aan fou tieve directieven aan den piloot door de grond- organisatie. De grooten snelheid en de economie van de Douglastoestellen zijn bereikt door aërodyna mische verbeteringen, door toepassing van twee motoren inpiaats van drie, alsmede door hoogere belasting en opvoering van de motor prestaties. Hierbij kon echter niet vermeden worden, dat zekere concessies zijn gedaan aan de veiligheid. Ik stel voorop, zoo verklaarde de heer Fok ker verder, dat het gebruik van Douglas vliegtuigen volkomen verantwoord is, wanneer de in deze toestellen in te bouwen motoren een voldoenden graad van betrouwbaarheid hebben, de piloten zich door voldoende trai ning aan de bijzondere eigenschappen hebben aangepast en deze vliegtuigen over trajecten vliegen, waarbij in geval van het uitvallen van een der motoren niet al te lang op de kracht van den overblijvenden motor gevlogen moét worden. Wat de rampen met de „Leeuwerik" en de „Gaai" overigens betreft, staat het voor mij vast, dat deze in geen geval aan de kwaliteit van deze vliegtuigen te wijten zijn geweest, terwijl het ongeval met de „Maraboe" een ge volg is geweest van een mislukten start ten gevolge van ongeschikt terrein. Op de vraag, zijn oordeel te willen formu leeren inzake de ramp met de F. 22 „Kwik staart", zeide de heer Fokker, dat deze ramp öf aan een technische storing öf aan een be- dieningsfout toe te schrijven is. Het onder zoek zal dit moeten uitwijzen. Het benzine systeem en de installatie zijn geheel volgens de aanwijzing en onder toezicht van den tech- nischen dienst de-r K. L. M. uitgevoerd. Deze installatie heeft gedurende de proef- en over- namevluchten zonder storing gefunction- neerd. Na het ongeluk zijn met een zustertoestel zulks ter controle nogmaals proeven ge nomen, welke ofschoon zij op zichzelf be vredigend uitvielen tot 't resultaat hebben1 geleid dat, behalve 't installeeren van pompen van grootere capaciteit, zooals deze door de Fokkerfabriek bij de aan de Zweedsche lijn V1 (Adv. Ingez. Med.) geleverde F. 22 werden ingebouwd, het systeem zoodanig wordt gewijzigd, dat bij het gebruik van de handpomp (welke als reserve dient) niet overgeschakeld behoeft te worden en zóó mede de mogelijkheid van een bedieningsfout voor de toekomst wordt uitgeschakeld. De luchtvaart zoo eindigde de heer Fok ker het onderhoud kan alleen gediend wor den door een systematische,weloverwogen, geleidelijke ontwikkeling, zoowel van mate rieel als personeel. De laatste zes maanden hebben helaas al te éclatant bewezen, gelijk ik reeds vroeger heb verklaard, dat reputatie in de aviatiek een te précair bezit is om haar in gevaar te brengen door topprestaties te willen bereiken, waarbij de marge tusschen catastrophe en succes zeer gering is. Vrachtauto van motorbrigade gekanteld. In een vitrine terecht gekomen. Een vrachtauto van de motor-brigade uit Haarlem, die zich momenteel voor oefenin gen in West-Brabant bevindt, en waarin 11 militairen gezeten waren, is Maandagavond omstreeks kwart voor zeven te Bergen op Zoom, op den hoek van de Wouwschestraat en Korenbeursstraat, bij het maken van een scherpe bocht omgekanteld. Vervolgens kwam de auto in een der vitrines terecht van de kruidenierszaak der firma Roosenboom. De bestuurder noch de militairen bekwamen eenig letsel. Een fiets, welke voor de étalage geplaatst was werd in elkaar gedrukt, ter wijl ook in den winkel veel werd vernield. „Recht van vergadering werd niet belemmerd". Door een huiszoeking bij het P. A. S. Minister Van Schaik merkt in zijn ant woord op de vragen van het Tweede-Kamer lid Sneevliet (r.s.a.p.) in verband met de in beslagneming op 11 Juli jl. door de politie in het kantoor van. het. Plaatfelijk Arbeids Se cretariaat','te Amsterdam van. een aaptal ma nifesten. .hau'dehde aankondigingvan,'een door die organisatie te'hóuden openbare ver gadering, op, dat de „manifesten" naast een aankondiging van dè bedoelde vergadering, uitlatingen bevatten, welke naar het oordeel van de ten deze bevoegde autoriteiten vielen onder de misdrijven van de art. 137 en 131 van het wetboek van Strafrecht Bij onderzoek is" gebleken, dat de telefoon verbinding ter plaatse niet. zooals de vra ger meende, is verbroken geworden. Dat ge durende het- onderzoek in het betrokken kan toorlokaal niemand het gebouw mocht ver laten. was in het belang van het onderzoek geboden. De politie handelde niet op aap wiizing van den minister. Van willekeur is ten deze geen sprake'én van een belemmering van het récht van vergaderen evenmin. Het ging hier om eèn'strafrechtelijk onderzoek, noodzake lijk wegens een gerezen ernstig vermoeden van misdrijf. De vergadering is ook niet be let. De minister ziet dan ook in het gebeurde geen' aanleiding om bijzóndere maatregelen te treffen, .zooals de heer Sneevliet wenschte. 80 DEELNEMERS AAN NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1935. Volgens .de voorlböpige opgaven en aan meldingen zal de luchtkaravaan op .23 en 24 Augustus a.s. uit ongeveer 80 vliegtuigen be staan, waaronder zeven van de Luchtvaart- afdeeling "Soesterberg. vier van den Marine Luchtvaart Dienst, twaalf van de Nationale Luchtvaart School en circa vijftig toestellen van sportvliegers, waarvan meer dan de helft buitenlanders zijn. In totaal nemen er twin tig vliegtuigen meer dan verleden jaar aan de rondvlucht deel, hetgeen op een stijgende populariteit van dit luchtvaartevenement wijst HERNIEUWD OPTREDEN TEGEN WILDE AUTOBUSSEN. De ambtenaar van het OM. bij het Kan tongerecht te Leeuwarden heeft Maandag in samenwerking met de maréchaussee te Mak- kum en te Leeuwarden op den Afsluitdijk zeven autobussen van de reisvereeniging „De Samenwerking" te Sint Anna Parochie, in beslag genomen. Met deze bussen werden wilde diensten door het heele land onder houden. De voertuigen zijn naar de Mare chaussee-kazerne te Leeuwarden overge bracht. Tot nu toe had deze vereeniging haar reizen kunnen laten doorgaan, doch nu schijnt de ambtenaar van het O.M. een leemte in de regeling te hebben gevonden, waardoor wettelijk optreden mogelijk is ge worden BRANDWEER KAN WEGENS WATER GEBREK NIETS UITRICHTEN. Twee boerderijen afgebrand. Maandag is brand uitgebroken in de ka pitale boerderij van den heer G. Kuipers te Dalerveen, gemeente Dalen. Wegens water gebrek kon de brandweer niets uitrichten, ook niet, toen de vlammen oversloegen naar de nabij staande boerderij van den heer H. Kuipers. Beide perceelen stonden spoedig in lichterlaaie en werden een prooi der vlam men. Eveneens gingen de bijgebouwen ver loren terwijl de geheele korenoogst, voor zoover deze reeds was binnengehaald, is ver loren gegaan. Van den heer G. Kuipers ver brandden tevens eenige kalveren. Van de andere boederij kon de levende have tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Gestolen geld in een riool gegooid. Door een ruzie kwam de zaak aan het licht. Onlangs is te Hilversum uit .de woning van S. aan den Lorentzweg een geldkistje, inhou dende papieren en vierduizend gulden aan bankpapier, gestolen. De politie vond bij het onderzoek geen spoor van braak, terwijl debestolene niet kon op geven, wanneer het geldkistje was verdwenen. Aanvankelijk scheen het sDOor te leiden naar een buurman, die dikwijls bij S. op be zoek kwam en in het bezit bleek te zijn van een sleutel, welke ou de woning van S. paste. Zaterdag is de politie door een vechtpartij tusschen de tweeburen van S. de inbraak op het spoor gekomen. Twee mannen, zekere Van 't V. en v. d. L. kregen ruzie, waarbij Van 't V. van diefstal werd beschuldigd. Arrestatie volgde, maarna de politie het onderzoek in" verband met den diefstal kon hervatten. Het spoor leidde via een zuster van Van 't V. naar diens broer te IJselmonde. die bekende, den dag na den diefstal geld per brief te hebben ontvangen. Zij had dezen brief later weer naar Hilver sum gebracht. Thans beweerden de verdachten, Van 't V. en zijn vrouw, dat zii het kistje in een sloot hadden geworpen en het bapknapier tot snip pers hadden gescheurd en in het privaat gewornen. De politie heeft het kistje inder daad in een sloot aan den 's-Gravelandschep weg gevonden. De commissaris van oolitie heeft de rioleering bij de woning van de ver dachten doen openbreken, met het gevolg, dat tusschen twee tralies een groot deel van de versnipperde bankbiljetten werd terugge vonden. Niet minds'- dan 146 stukjes bank- paüier werden opgevischt. Van 't V. en zijn broer te IJselmonde, steler en heler, zijn thans in arrest. De vrouwen zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. De verdachten hadden uit angst het geld vernietigd EEN WEG-VANDAAL. De ruim 40-jarige mijnwerker W. uit Maastricht, die zich per fiets van zijn werk naar huis begaf, is op den Kruisberg nabij Bunde d.QQj een onbekend gebleven.auto .aan gereden. „..I •- De., man-werd naar.net ziekenhuis, .te Maasi- trioht. overgebracht waar. hij is overleden-. HAAGSCHE STADHUISPLANNEN VORDEREN. De Haagsche stadhuisplarmen zijn een be langrijken stap nader tot hun verwezenlij king gebracht. De raad heeft Maandagavond het voorstel van B. en W.. om voor den bouw van een nieuw stadhuis den heer Luthmann als architect aan te wijzen en hem de op dracht te verstrekken een nader ontwerp te maken, aanvaard. DE JONGENS VAN DE „TARAKAN" MAKEN HET BEST. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het m.s. Tarakan op zijn vierde kampeerreis naar de Noorsche fjorden Maan dagochtend om acht uur te Jaerland is aan gekomen. Het was een prachtige overtocht. De jongens maken het best. DOOR EEN WOEDENDEN STIER AAN GEVALLEN. Toen de landbouwer H. Linssen uit Beegd.en bti Roermond een stier van de stiérhouderij aldaar van stal wilde halen, werd hij, door het plotseling wild géwordén dier aangeval len en tegen den grond gesmakt. In bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde zwa re inwendige kneuzingen en achtte het raad zaam hem niet te vervoeren. De toestand van den man is hoogst ernstig. Het gevaarlijke beest kon spoedig worden gevangen. „ARTI ET AMICITIAE" IN 1934. Verschenen is het jaarverslag over 1934 van de Maatschappij „Art! et Amieitiae" De toestand, aldus luidt dit verslag waarin de Maatschappij aan het einde des jaars, zich bevond, mag ondanks de zeer on- junstige tijdsomstandigheden welke niet nalieten haar invloed te doen gelden in het algemeen, niet geheel onbevredigend wor den genoemd. Dit neemt niet weg, dat. in ver band met de aanhoudende crisis, maatregelen werden genomen, teneinde deze zooveel moge lijk het hoofd te bieden. Het ledental bleef, vrijwel onveranderd. De Koningin stelde ter beschikking van het bestuur een gouden- medaille. Deze eerepen ning werd uitgereikt aan den kunstenaar G. Westermann voor zijn schilderij „Minnezang", geplaatst op de Voorjaarstentoonstelling. Door wijlen de Koningin-Moeder werd een legaat ten bedrag€\ van 1000 aan de Stich ting: Het Fonds voor Weduwen en Weezen van Kunstenaars, leden der Maatschappij „Arti et Amieitiae" vermaakt. DE VERDEELÏNG DER WETHOUDERS- ZETELS IN DEN HAAG. In de hedenochtend op initiatief van de SD.A.P. gehouden vergadering van de Haaesche raadsfracties, waarbij nationaal- herstel en de communisten niet waren uit- genoodigd, is overeenstemming bereikt ten aanzien van de aanstaande wethoudersver kiezingen in September. Overeengekomen werd. dat twee zetels zullen worden bezet door de S.D.A.P., 1 door de R.-K.. 1 door den Vrijheidsbond, terwiil nog geen zekerheid werd verkregen, welke van de beide Chris telijke fracties den vijfden zetel zal be zetten. Het machtige Brouwersgilde. Het was in November jl. dat we onze lezers rondleidden in dit nieuwe duin park bij het Brouwerskolkje en naar aanleiding daarvan een historische beschouwing gaven. Thans brengen we hen er weer om te zien. hoe de werkzaamheden gevorderd zijn. Hoofdzaak is natuurlijk de verkeersweg, die een verkorte verbinding Aerdenhout Zeeweg zal geven. We. zeggen: „zal". Af is deze weg tot het veryei'schingshuis. dat voor al in deze mooie vacantiedagen zich in goed bezoek verhexxgt. Dan is-de weg nog een twee honderd meter verderop verhard en gewalst, maar de laatste 20 a 30 meter is hij op hoog te afgegraven en met reden. Hier toch moet de overbrugging van de spoorbaan komen. Daaraan is echter nog niets gedaan. De vele arbeiders, die men er beneden bezig ziet, volbrengen de electrificatie van den spoor weg Zandvoort—Haarlem. Ook aan de overzijde van de spoorbaan is nog geen spit Zand verzet voor de verbin ding met den Zeeweg. Het woordje „zal" is dus wel degelijk op zijn plaats. Onafgebroken is er sedert ons vorig be richt doorgewerkt, nu met 40, dan met 30, soms ook wel met 25 man. Nog steeds wor den per dag honderden hectoliters zand verzet. Den ganschen dag rijden 5 zand- auto's af en aan. Dezer dagen gaat er o.a. veel zand naar de nieuwe Openbare School te Overveen (Willem de Zwijgerlaan). Vele der fiets- en wandelpaden, waarvan we in November spraken zijn nu af, maar vele andere zijn nog in begin van aanleg of nog slechts in teekening. Voor de kinderen is ook goed gezorgd. Ter weerszijden van den Brouwerskolkweg, in 'de- nabijheid van het ververschingshuis, is een groote, ommuurde zandbak tegen een duinhelling van een 20 a 30 Meter lengte. Dat geeft natuurlijk aan leiding tot tal van gevarieerde spelletjes, waarbij men niet weet. wie er meer plezier van heeft: de moeders of de kinderen. Men moet evenwel niet denken, dat deze parkaanleg zich beperkt tot het gebied van het Kolkje, zooals zich dat uitstrekte naar boven als eigendomder brouwers. Heel wat grond is er gekocht van de Erven Van der Vliet. Iedereen kan er een kijkje gaan ne men, want als men niet wil, behoeft men niet door het zand te waden; talrijk zijn de pa den waarlangs men rustig kan wandelen en waar geen automobilist of fietser kan hin deren. Ook de nieuw aangebrachte plantagie heeft prachtig aangeslagen. Het lijkt ons evenwel toe, dat het vroegere pad langs het Kolkje nu minder bezocht is. Eén ding zou den we willen weten: komt hét oude smalle bruggetje dicht bij het Kolkje in den Duïn- lustweg weer in volle eere of niet, m.a.w. is de bedoeling, dat de verbinding over de nieuwe brug de eenige zal zijn? Zoo neen, dan moet de verbinding bij Elswoutskolk in ouden doen gebracht worden; Zoo ja, dan moeten ook maar dèhekken van Elswouts kolk verzet worden: een vreedzame inpal ming. Intusschen zijn hier al drie voordeelen be haald: lo. het altijd' mooie Brouwerskolkje is nu voor ieder te bereiken. De stadsbus brengt ouden en gemakzuehtigen tot de Rampbrug. 2o hier ontstaat een zich uitbreidend fraai duinenboschpark en 3o. geeft dit werk ma&h'deil 'nuttigep arbeid aan velen', terwijl het" natuurschoon óp véle punten verhoogd is Wie na -zijn -ronddolingen rust zoekt aan 't Ververschingshuis zal daar vlak bij één steen vinden, een hardsteenen paal in den grond, waarop staat: B gilt. Dit beteekent Brou wersgilde en herinnert aan een der mach tigste gilden van Haarlem, waaruit tal van Burgemeesters'en magistraten van Haarlem zijn voortgekomen. Het Brouwersgilde had voor zijn beroemd product, het Haarlemsch bier, helder water noodig en dat was er in de nabijheid dag aan dag in groote hoeveelheid. En nu nog: zie maar de vaarten bij en in Elswout. Maar Haarlem, vooral het groeiende Haarlem der middeleeuwen kon ondanks het steeds toe vloeiende duinwater dat van 't Spaarne en dat zijner grachten en singels niet rein hou den. De 'talrijke bierbrouwerijen langs de stadswateren moesten een verwoeden strijd tegen de verontreiniging' beginnen. Stads keuren tegen het werpen van vuil in grach ten en singels waren niet afdoende Een an dere vijand kwam bij de zichzelf verontrei nigende stad nl. een nieuwe industrie. Ten gevolge der Spaansche troebelen in Zuid- Nederland vestigden zich tal van Vlamingen hier, die het garen bleeken door hun linnen industrie kenden. Zij maakten het water vuil door hun wasschen en spoelen. Kijk nu eens bij Schoonoord, einde Brouwersvaartpad naar het muurwerk in het water met die sleuven er in. Daar is een zijl in geweest om te beletten, dat het „garen"water zich ver mengde met dat in de Brouwersvaart. Ook kwam er een zijl aan het Haarlemsche einde der Brouwersvaart. Nu kon het stadswater niet meer bij het, duinwater komen. Ook kwam er een zijl, waar de Brouwersvaart uit de Kolk kwam. De brouwers zonden voortaan eiken dag één of meer waterschuiten om daar het water voor hun brouwerij te halen. Om baas te zijn over vaart en kolk kochten de brouwers den grond in een breede strook daar langs. Die moest het Brouwersgild even wel in 1798 bij de opheffing van het gilde afstaan aan de stad. En juist 100 jaar later had er weer een ruiling plaats. Bij Duin en Vaart kwam een breede strook langs den oostkant "der kolk en óe gemeente Haarlem kreeg in' ruil het grondgebied van den Haarlemschen watertoren. Dan wil ik even uw aandacht vestigen op een courantenbericht van 1734: „Men zal bij Executie verkoopen op Saturdag. den 1 Juni 1737 ten huyse van Huybert de Wit. Caste- leyn in 't Ouderszijds Heerenlogement te Amsterdam: Eerstelijk de Oude Hofstad en heerlijke Huysinge, genaemt Rolland niet zijn koels- huys, stallinge, Boerewooning, Laningen en verdere Plantagie, mitsgaders zijn weg en warmoeslanden, daeraen behoorende. zijnde voorszegde Hofstad met desselfs Landerijen en Warmoestuinen leenroerig aan de Heeren Staten van Holland en West-Friesland; noch een vierde part in de Gruyten tot lasten van 't Brouwersgild tot Haerlem van drie Pen ningen van yder Brouw hetwelk jaerlijks al- daer gebrouwen werd. zijnde dit een Leen van de Huysen van der Lippen a Vianen". Dit laatste wijst op een middeleeuwsch feodaal recht. De Heer van Brederode was nl. de grondbezitter van bij Velsen tot onder Amsterdam en Noordwijk. Van zijn wilder- nisse gaven de opeenvolgende Heeren tel kens een stuk in eeuwige erfpacht. Soms tot een bedrag aan carolus guldens, soms voor een „oortje" In de transportacten van o.a. Bloemendaal en Schoten vindt men die tel kens tot einde 18e eeuw terug. Toen de laatste mannelijke Brederode was overleden, kwam het restant der bezittingen in de vrouwelijke linie; vandaar de naain Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 6 Augustus: Zekere X. woont langs den spoorweg. Dagelijks rijden een groot aantal treinen voorbij zijn woning. X. heeft een grooten hond, en sedert lang heeft hij hem geleerd hevig te blaffen tegen iederen trein. De hond is daarop gedresseerd, dat de stokers, om zich van het dier af te maken of te be letten dat het onder de wielen gerake, er zonder verdere achterdocht met eenige stukken steenkool naar smijten. De eigenaar van het beest ziet zich natuurlijk verplicht, al die stukken voor zijn deur weg te ruimen.en bekomt op die wijze kosteloos al de steenkolen, die hij voor zijn gebruik noodig heeft. Van der Lippen. Zoo men weet heeft het Kaas en Broodvolk Brederode verwoest en is bij het Beleg van Haarlem in 1572'73 het resteerende van 't slot een puinhoop gewor den. Sedert woonden de Brederodes op het slot Batenstein te Vianen. De onbewaakte blijft slacht offers eischen. Chauffeur wist eenmaal den dans te ontspringen. Maandag is de 30-jarige chauffeur A. van Dijk uit Scherpenzeel, die een vrachtauto be stuurde, geladen met melkbussen, op den on- bewaakten overweg Lage Erf te Woudenberg door een extra-volgtrehi, komende uit de richting Utrecht, aangereden. De ongelukkige werd ruim veertig meter meegesleurd en was op slag dood. De cabine en de chassis werden 500 M. ver der teruggevonden. De trein had 25 minuten vertraging. De locomotief was beschadigd. De justitie stelt een onderzoek in. Deze zelfde chauffeur was enkele dagen ge leden reeds bijna met een trein in botsing gekomen. Toen kon hij nog een ongeluk voor komen door op het laatste oogenblik het stuur om te gooien. De man was gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. WAAROM OOK 5000 IN HUIS? In een benedenhuis in de Monnikenstraat te Amsterdam is ingebroken. De dader of daders hebben een goeden slag geslagen. De bewoner had zijn spaargeld, bestaande uit bankbiljetten en specie, in een gewone kast gebdrgen. Al dit geld, ongeveer 5000, is mee genomen, benevens eenige gouden sieraden. MISDAAD TE AMERSFOORT. AMERSFOORT. 5 Augustus (A.N.P.). Gister avond tegen middernacht werd vóör ëëh café te Amersfoort gevonden de 27-jarige A. V. uit Utrecht in beschonken toestand én met een ernstige woiide'aan het achterhoofd. De man werd overgebracht naar. het R.K. ziekenhuis, weer hij kort na aankomst overleed. In ver band hiermede is de caféhouder, bij wièn de man was geweest, gearresteerd. De justitie stelt een nader onderzoek in. MOORD IN EEN VLAAG VAN VERSTANDS VERBIJSTERING GEPLEEGD. Nader wordt vernomen omtrent den moord op den gezaghebber bij het Binnenlandsch Bestuur L. van Dorsten dat deze door den agent van de veldpolitie in een vlaag van verstandsverbijstering werd gepleegd. De dader schoot, nadat hij den heer Van Dor sten tweemaal had getroffen, op een man doer. De kogel drong door den arm van den mandoer en trof een achter hem staande politie-agent in het hart. Hierna loste de dader nog drie schoten zonder echter iemand te treffen. Hij werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Hij had geen reden tot de daad. De Gouverneur-Generaal betuigde zijn hartelijke deelneming aan de weduwe Van Dorsten. qua het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg. Geachte Redactie. Het stond er in Uw blad zoo eenvoudig: „Het pas weder opgerichte Dames-comité heeft het voornemen binnenkort zelf aan de woning té komen, ventende met de artikelen van bovengenoemde vereeniging, vervaardigd in de werkinrichting aan de Houtmanstraat ie IJmuiden". Ook in de verzonden circulaire vindt men dezelfde aankondiging vermeld. Wanneer we zulks oppervlakkig lezen, dan ontgaat ons de diepere inhoud van deze een-- voudige woorden, doch bij eenig nadenken spreken tot ons de liefde en de opofferings gezindheid van dit comité. We lazen ook in uw blad dat er niemand in onze gemeente bereid werd gevonden, zelfs met hooge provisie dit werk te doen. Deze dames doen zulks gratis met opoffe ring van een deel hunner vacantie en zij scha men zich voor dit eenvoudige werk niet. De eerste dagen dat werd gevent hebben de dames succes gehad met den verkoop en heeft zulks haar verwachtingen overtroffen, het on gunstige weer ten spijt. Andermaal zal a.s. week bij verschillende woningen worden aangebeld en we vragen on ze inwoners: stelt haar niet teleur. Koopt dus de aangeboden artikelen en ge zult voldoening smaken, niet alleen dat ge de verkoopsters terwille zijt, doch in hoofdzaak dat ge steun hebt verleend aan hen voor wie in de harde maatschappij geen plaats is. Met dank voor de plaatsing. H. GROENEVELD, Voorzitter Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg Driehuis Velsen, Aug. 1935 -

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2