DE „CROIX DE FEU". ONLUSTEN OP KRETA. het belangrijkste nieuws Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DE BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. DINSDAG 6 'A'UGÜ STÜS '1935 BUITENLAND. Stakende arbeiders plunderden de regeeringsgebouwen. Opstandelingen zetten de plaatselijke autoriteiten af. Regeerings,troepen namen Sater de situatie ïn handen. Volgens berichten in de Grieksche bladen hebben op Kreta ernstige onlusten plaats o-ehad die het karakter aannamen van een stand De onlusten vonden hun oorsprong- in een staking van de arbeiders in de rozij nen -cultuur. Nader werd gemeld, dat stakende arbei ders va-n- de pruimenplantages de regeerings o-ebouwen te Kandia, de hoofdstad .van hét eiland, hebben geplunderd. Bij de vechtpartijen, die als gevolg hier van ontstonden, werden dertig personen ge wond, waaronder vijf man der politie. Later kwam het bericht, dat de stakers, gesteund door de plaatselijke bevolking in de buitendistricten van Kandia de plaatse lijke autoriteiten hadden afgezet. De minister van oorlog besloot oorlogssche pen en vi'iegtuigeg.n naar het eiland te zen den. Twee torpedojagers verschenen daarop bij het eiland. Volgens latere berichten van particuliere zijde was de toestand op Kreta ernstiger dan eerst werd verondersteld. Het aantal opstan delingen bedroeg precies 40(>0. De militaire bezetting was niet voldoendé om de orde "te handhaven en verzocht daarom om ver sterking. Te Parijs zijn berichten uit Athene ont vangen, dat 25 manschappen van het mili taire vliegveld hebben gemuit; zij poogden tegen de regeering te ageeren. De gendar men. die werden gezonden om de beweging te onderdrukken, werden ontvangen met schoten. Ten slotte werd de orde hersteld; 15 sol daten werden gearresteerd en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Kondylis had, aldus meldt in den laten avond een Reutertelegram uit Athene, een lang gesprek met de burgerlijke en militaire autoriteiten op het eiland waarin hij mede deelde, dat oorlogsschepen en vliegtuigen op weg naar Kreta waren. Generaal Baco- poelos vertrok onmiddellijk naar Kandia om persoonlijk de leiding op zich. te nemen. Capopoelos deelde de regeering mede, dat hij er op vertrouwde de orde des avonds te zullen herstellen. En na dit geruststellen de bericht werden de oorlogschepen terug geroepen. Wat later kwam de mede deeling van Bacopoelos, dat de orde was hersteld. Reuter bericht voorts nog, dat de stakers in het centrum der stad door de troepen van den militairen gouverneur werden omsingeld en zich om 2 uur in den namiddag overga ven, nadat een ultimatum was gesteld. Er zijn thans onderhandelingen gaande om de eischen der stakers te onderzoeken. Een commissie uit de arbeiders doet pogingen om de rust te herstellen. Bij de botsingen zijn 23 arbeiders en 16 soldaten, waaronder drie officieren gewond. Naar verluidt' -zoude-rL 6: personen om het leveil zijn gekomen. Ernstige verduisteringen ontdekt. Het A.N.P. verneemt, dat men eengroote verduistering in de „zware industrie" op liét spoor ïs gekomen. Het gaat om een' bedrag van 5 millioen roebel, dat in verschillende afdee- lingen, van een reeks der grootste, fabrieken van het Dnjepr-gebied, „Arbeiderszorg" ge naamd door leiders en ambtenaren in den loop van-verleden jaar en de eerste drie maan den van dit. jaar is verduisterd.. Italië. Abessynië's oordeel over de Volkenbondsresolutie. De Abessyndsche regeering heeft in een officieele communiqué de te Genève aange nomen. resolutie betreffende het geschil met Italië gepubliceerd en daarop een toelich ting gegeven, waaruit naar Reuter meldt, blijkt, dat zij over het algemeen tevreden is over deze resolutie, waarom reeds acht maanden lang is gevraagd. Er wordt echter op .gewezen, dat de verzoe ningscommissie er bij haar uitspraak reke ning mede moet heudon, dat Wal-Wal op de officieele Italiaansche kaarten als Abes- synisch gebied staat aangegeven en dat in het Italiaansche memorandum alleen is ge zegd, dat deze plaats door Italiaansche mi litairen was bezet. Voorts merkt men op, dat Italië in de maand respijt, die het krijgt, zijn voorbereidselen in Somaliland en Eri trea kan bespoedigen, terwijl Abessynië niets kan doen. omdat vele landen den uitvoer van wapens én munitie naar Abesssynië hebben verboden. Behoefte aan expansie moet bevredigd worden ROME 5 Augustus: Er worden verder be langrijke militaire maatregelen verwacht, met name de mobilisatie van nog meer lich tingen en formaties zwarthemden voor den dienst In Oost-Afrika. In een officieele me- dedeeling wordt bevestigd, dat de nieuwe militaire stappen, welke door den Duce zul len worden genomen, vandaag of morgen tv^11 bunnen worden verwacht. Door deze nieuwe mobilisatie-orders zal het aantal Italianen dat zich onder de wa-- penen bevindt, worden uitgebreid tot 1 mil lïoen man. Het ligt in de bedoeling de open bare meeninig in het binnenland de verzeke ring te geven dat Italië te Genève op geen belangrijk punt heeft toegegeven en dat Mussolini nog steeds ernstig van plan is, de vitale behoefte voor expansie van Italië en de veiligheid in Oost-Afrika te verzekeren. Deze mededeelingen beoogen ook de volken en regeeringen in bet buitenland de over tuiging bij te brengen, dat Mussolini geen Iedere .oplossing ziet voor het geschil met Ethiopië dan die van een directe regeling tusschen de partijen zonder inmenging van buiten af. In Italië aarzelt men niet te be vestigen dat de houding van Italië zoowel van .diplomatiek als van militair standpunt niet is gewijzigd door de resolutie van den Volkenbondsraad. i Mussolini is voldaan over het feit, dat de onderhandelingen der drie mogendheden, overeenkomstig het verdrdg van 1906, zullen worden gehouden buiten de jurisdictie van den Volkenbond. Of deze onderhandelingen het resultaat kunnen opleveren, wat Groot- Brittan nië en Frankrijk ér van hopen, is naar verklaard wordt een zaak welke den Italiaan- schen dictator weinig-zorg maakt. Men ver klaart, dat hij weet wat hij wil en vastbeslo ten is dat te verkrijgen. Men noemt- het zeer twijfelachtig of het nog steeds mogelijk is een botsing te voor kómen tusschen Italië en Ethiopië, doch in dien er eenige mogelijkheid is, zou het deze móeten zijn, dat alle betrekken mogendhe den er toe bijdragen dat al zijn eischen zul len worden vervuld: - (A.N.P.) Japansche wapenleveranties voor Abessynië? Verschillende Engelsche avondbladen mel den, dat de Abessynischeregeering Vrijdag j.l. een contract met Japan zou hebben geslo ten voor een groote leverantie van wapens en RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 ranaf 35.- met garantie, pijn- 1 „loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren" aile werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Wóensd. en Donderd. v. 79 u (Adv. Inqez. Medj munitie. De leverantie zou bestemd zijn om de moderniseefihg van cïe bewapening van Abessynië té bespoedigen.' Tegelijkertijd zou den de voorbereidingen voor- het zenden var Japansche militaire en handels-attachés zo goed als voltooid' zijn. Uit Ankara vernemen de Engelsche: blader dat het Turksche ministerie van oorlog den momenteel te Addis Abeba vertoevenden Turkschen generaal Wehbi Pasja opdracht heeft gegeven, het Abessynische leger zijp- diensten als officieel instructie-officier aan te bieden. Men ziet.hierin een teeken van de ondubbelzinnige sympathie van Turkije voor Abessynië. In Frankrijk. Hun doel en hun organisatie. (Van onzen Parijschen correspondent.) Van verschillende kanten heeft men ons de vraag gesteld: wat zijn eigenlijk de zoo vaak in den laatsten tijd genoemde Croix de Feu en wat is hun bedoeling? Hun titel wijst er wel op dat het oud-strijders zijn, maar waar wil- len ze naar toe sturen? Deze vragen op zich zelf al bewijzen dat men zich in het buiten land^ een verkeerde-voorstelling maakt van het instituut datden naam Croix de Feu voert. We willen hier-trachten in het kort samen te vatten wat een eenigzins uitgebreid onderzoek in Parijs, maar vooral in de uitge strekte Parijsche baniieue. ons leerde. Aan vankelijk waren de leden Fransche soldaten, die tijdens den wereldoorlog op 't slagveld het Croix de Guerre hadden verdiend. Eenmaal terug in het burgerleven verëenigden zij zich op gezellige bijeenkomsten, zij hielden inza melingen voor weduwen- en weezen van ge vallen makkers, vormden .als oud-strijders een delegatie bij patriottische plechtigheden en droegen in hun knoopsgat een bronzen doods hoofd .ter onderscheiding van die andere oud strijders-vereenigingen, wier leden minder ge vaar hadden,gélcend in den titanenstrijd.,Maar helaas:,hoe weinigen zijn er tljajis nog' maar 'in- leyen van die, gewonden van de eer ste ll'Mdé.-'Óffic'fèel hééft Frankrijk tijdens den oorlog anderhalf millioen dooden gehad, maal ais men daarbij zou rekenen het aantal gede-, mobiliseerden, dat ten gevolge van den oorlog is overleden (gevolg van opgeloopen verwon dingen, maar vooral van de gasaanvallen) dan overschrijdt men het aantal van drie millioen. Bij honderdtallen, hebben we ze persoonlijk gekend: oud-strijders, die schijnbaar gezond, hóewei overladen met lidteekehs. terugkwamen en die men kort daarop ten grave moest dra-, gen. Zoo dunden dus de gelederen van de Croix de Feu. En zij. die overbleven voelden zich meer en meer geïsoleerd en meer en meer verwijderd van de eens door Clemenceau ge dane belofte: ze hebben alle rechten op ons. Integendeel: een .nieuw geslacht groeide op, een jonge generatie,, dié ;.ei* geen. besef van heeft wat de oudéren 'hebben geleden, en dë poilus van Verdun werden lastige sta-in-den- wegs. Toen nu de Fransche politiek hoe lan ger hoe. slapper en on-nationaler werd, toen het Verdrag van Versailles eiken dag werd afgeknaagd, toen .in 'het binnenland bij de hoogste regeeringspersonen de diverse schan dalen losbraken, toen kwamen de nog weinig overgebleven authentieke oud-strijders bijeen om van hun groepje een groote nationale ver eeniging te maken, wier eenig politiek doel moet zijn om de waardigheid van Frankrijk, zoowel 'in het binnenland als „daarbuiten, te verdedigen.. Alle Ffahschen, mannen zoowel als vrouwen, jong en oud, konden lid worden van de vereeniging Croix de Feu. De eigenlijke generale staf, met kolonel de la Rocque als opperbevelhebber, wordt uitsluitend gevormd door oud-strijders, maar zij die b.v. een vader of een broer of een neef hadden verloren in den oorlog komen dadelijk daarna en de ré serve-troepen, als we ons zoo mogen uitdruk ken, worden gevormd door de jeugd, en de dames die naaikrapsjes houden voor de mis- deelden. Het valt niet te ontkennen dat deze bewe ging de sympathie heeft gehad van honderd duizenden in den 'lande. De eigenlijke stoot werd aan de beweging gegeven in de woelige Februari-dagen van het vorig jaar, en mag men de ijverige propagandisten gelooven dan sloten zich per dag ongeveer twaalf honderd nieuwe leden aan.... bewering welke we echter niet gaarne zouden onderschrijven, want als het zoo snel.ging dan zou héél de we reldbevolking in tien jaren tijd Croix de Feu zijn. De leden kunnen wel een hand met zil veren toorts in him knoopsgat dragen, maar zoo snel slaat de vlam toch niet overWat het eigenlijke ledental betreft, we moeten be kennen dat we er- nooit en nergens precies zijn achtergekomen hoe groot het is, maar we vermoeden om en bij. de 300.000. De hoofdleider, kolonel de la Rocque. werd door wijlen maarschalk Lyautey als een van zijn .meest kundige stafofficieren beschouwd en zijn schitterende staat van dienst en de hooge onderscheidingen welke hij kreeg wij zen er op dat deze nog zoo jeugdige kolonel (gepensionneerdj inderdaad bijzondere quali- teiten heeft. De eerste vraag is echter: is hij de organisator voor een vereeniging als de Croix de Feu? Dat is een vraag waarop menig C. d. F.-lid bepaald ontkennend zal antwoor den. 1-Iet is niet genoeg een kranig défilé met ontplooide vaandels op de Champs Elysées te organiseeren. Wanneer men de tactiek van Kolonel de la Rocque heeft gevolgd tijdens de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Frank rijk, dan zal men er met duizenden C. d. F.- leden verbaasd over hebben gestaan hoeveel tactische fouten de leider heeft gemaakt, fou ten'die er op wijzen dat hij absoluut niet op de hoogte is van de geheimen van een verkie zingscampagne. Men zag nu het merwaardige verschijnsel dat de troepen van De la Rocque, de troepen die dus de.partijen van orde moes ten steunen, er direct door hem op werden uitgezonden om hun - stem uit- te brengen op candidaten van de uiterst linksche zijde. En. het resultaat van die wanorde was, dat de communisten overal eh- overal zetels wonnen. En een tweede vraag is:- bezit kolonel de la Rocque de noodige ervaring om aan het hoofd van een regeering te staan? Dat is iets dat slechts iemand met zeer bijzondere talenten, maar vooral met eeh ertorme routine kan. En ook daaraan, ten opzichte van hun overigens algemeen geachten leider, twijfelen vele leden. De Croix de Feu hébben niet een bepaald, tot in détails uitgewerkt regeeringsplan. Ze verschuilen ziGh vooral achter groote leuzen, zooals bestrijding van werkloosheid, goedkoo- per leven etc. etc., maar geen hunner en we hebben toch hier en- elders met honderden leden gesprokén kan precies opgeven hoe men zich dit voorstelt. Wat de buitenlandsche politiek betreftwe kunnen niet ontkennen dat het alles natuurlijk een bijzonder anti- Hitleriaansch tintje- heeft, hoewel men alge meen een diepe bewondering toont voor Mus solini. Moet men de Croix-de-Feu-beweging een bepaald kleurtje geven, dan doet men niettemin beter haar als nazisme dan fascisme aan te duiden. Want daarover zijn ze het allen roerend eens: met de socialisten moeten vooral de Joden en de vrijmetselaren verjaagd.worden. En het is wellicht deze 'vo.orwaarde welkë nu juist de allergrootste ïneerclerheid van het volk tegen de borst stuit. Wanneer men een klein twintigtal jaren temidden van het Fran sche volk heeft geleefd, wanneer men dus ruimschoots in staat wasom niet alleen tot alle opinies door te dringen, maar men ook beschouwd wordt als „un des nötres" (een van de onzen), zoodat men niet vriendelijks- halve of louter uit beleefdheid moet zeggen wat de anderen u opdringen, dan kan men, ii aanmerking genomen het bovenstaande, ge rust zeggen dat van de Croix de Feu niets, maar ook niets is te vreezen. Men respec teert hen, men geeft gaarne toe dat hun troe pen gerecruteerd zijn in het beste deel van het volk, men kan hen. eerbiedigen en zelfs wanneer het eens tot aller uitersten aan lin kerzijde zou komen.zou men op hun tegen stand, zoo niet op hun hulp kunnen rekenen, maar vooralsnog weigeren we (en hier geloo ven we de groote, bezadigde menigte van het Fransche volk zoo niet achter ons te hebben dan toch haar meening te vertolken) om aan de Croix de Feu in haar huidige formatie en gedaante ook maar eenige destructieve kracht toe te kennen voor den huidigen staatsvorm. HENRY A. TH. LESTURGEON. DE „PRINCESS ENA" GEZONKEN. JERSEY, 5 Augustus (A. N. P.) Het Engelsche Kanaalschip „Princess Ena-", dat. zooals reeds gémel-d, .Zaterdag aan de kust van Jersey in brand was geraakt en door de bemanning was verlaten, Is Zondagmiddag gezonken. Nogmaals het Italiaansch-Abessynische geschil. Verschil van opvatting over de taak van den Volkenbondsraad. Een nieuw succes voor Pierre Laval (Van onzen Geneefschen correspondent.) Genève, 3 Augustus 1935. De juist geëindigde 87ste (buitengewone) zitting- van den Volkenbondsraadwas. uit fluitend gewijd aan de behandeling' van het tal iaansch-Abessynische geschil. Men meene' echter' niet, dat de Volkenbond's'raad in deze zitting getracht heeft met betrekking tot het wezen zelf van het geschil, de Italiaan sche sferen van invloed over Abessynië. een oplossing te vinden,- dié. het. .oorlogsgevaar zou pbeffen. De grieven én' wenschen, die Mus solini ten opzichte van Abessynië heeft, zijn Toch aan. de tafel van den Volkenbondsraad, noch in de vele vertrouwelijke gesprekken tusschen de vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk en Engeland, waarbij zoo nu en lan ook de Abessynische vertegenwoordiger even in de gedaohtenwisselmg -betrokken werd, besproken. De beraadslagingen betrof fen evenals tijdens 'de gewone Raadszitting van Mei uitsluitend kwesties van procedure en in het bijzonder de taak, die den Volken- bondsraad in het verdere verlóóp van het geschil zou ten deel vallen'. Zelden'heeft een Raadszitting zooveel ver schil van gevoelen ook ónder dé eerlijkste Voikeiibondsvrieriden gebracht. Er was onder dezen een sterke strooming", die alle lioop op eeh energisch optreden van den vertegen woordiger der Britschë rogeering Anthony Eden gevestigd had, Er was echter ook onder oprechte aanhangers 'van de Vol-kenbondsge dachté éen'niët' minder krachtige, ja, wellicht nog sterker strooming, die Pierre Laval's be- middelingsstreven met onverholen sympathie tegemoet zag. Beide richtingen warén het in zooverre me elkander eens, dat Mussolini's werisclien op zichzelf niet geheel- ongerechtvaardigd zijn, doch dat zijn manier van optreden- tegenover Abessynië en den Volkenbond afkeuring ver dient. Beide richtingen erkenden, dat aan de Italiaansche wenschen, om nuttigen koloni satie-arbeid in Abessinië -te kunnen verrich ten, iri hooge mate voldoening .behoort te worden geschonken. Beide richtingen keur den- het echter met gelijke scherpte af, dat Mussolini klaarblijkelijk tegen een aanvals oorlog tégen Abessynië niet zou opzien, indien de Negus niet uit angst -voor de Italiaansche troepenconcentratie'.aan'de grenzen van zijn land alle eischen van Mussolini zou inwilligen Béide richtingen waren liét. óók hierover vol komen eens. dat Mussolini's standpunt, dat de Volkenbond zich geheel buiten het.ge schil moet houden, laakbaar en in strijd met de verplichtingen is, die Italië door de toe treding tot den Volkenbond heeft' op zich ge nomen. Het verschil van gevoelen, dat desniettemin te midden van de warmste en oprechtste Vol kenbondsvrienden bestond, was voornamelijk een vraag van taktiek, die m samenhang stond met een uiteenloopend-e beoordeeling van Mussolini's werkelijke bedoelingen. Die- genen,, die hun hoop. gëvestlgd'haddén op een 'vastberaden optreden van Eden, 'gingen van- de gedachte uit, dat Mussolini vastbesloten is oorlog te voeren, zoodra .hetregenseizoen in Abessinië voorbij zal' zijn. Alleen een krachti ge taal van de andere staten, en in het bij zonder van Engeland- en Frankrijk, zou Mus solini wellicht nog aan het aarzelen kunnen brengén. Deze forsehe taal behoorde echter zoo spoedig mogelijk en liet liefst reeds in deze Raadszitting gesproken ie worden.Want het is te vreezen, dat Mussolini, hoe dichter hij tot den dag genaderd zal zijn, waarop de weersomstandigheden het begin van den aan val mogelijk zullen maken, 'in een steeds koortsachtiger stemming van oorlogsroem- bè.geerte zal komen, waardoor het steeds' moeilijker zal worden hem van den aan val tegen Abessynië af te houden. Zij, die op dit standpunt staan, achtten het derhalve noodzakelijk, dat de Volkenbondsraad reeds in deze zitting aan Mussolini duidelijk te ver staan zou geven, dat hij zich niet zal laten uitschakelen en voor de eerbiediging dei- voorschriften van het Volkenbondsverdrag zal waken. Indien een dergelijke houding reeds in deze zitting tot een uittreden van Italië uit den Volkenbond zou leiden, zou dit na tuurlijk te betreuren zijn. Doch de kans op zulk een woede-uiting van Mussolini zou naar de meening van deze richting den Volken- bondsraad niet ervan mógen weerhouden, duidelijke taal te spreken. Want in de eerste plaats achten zij zulk een uittreden van Italië uit den Volkenbond bij het einde van het regenseizoen en dus het begin van den oorlog vrijwel onafwendbaar. En in de tweede plaats zou de Volkenbond wellicht juist in kracht en aanzien-winnen, wanneer thans na het oorlogszuchtige.- Japan ook Italië, welks leider zoo menigmaal getoond heeft geen anhanger van de Volkenbondsbeginselen te zijn, den Bond zou verlaten. De innerlijke kracht van den Volkenbond zou door een der gelijke zuivering van.leden, die het niet eerlijk met de Volkenbondsbeginselen meenen. slechts kunnen winnen! Tegenover die Volkenbondsvrienden, die op grond... van deze overwegingen hoopten, dat Eden te Genève een krachtige taal zou' voe ren en energisch hét Britschë standpunt zou. blijven innemen, dat het Italiaansch-Abessy nische geschil in zijn ganschen omvang door den Volkenbond behoort behandeld te wor den, stonden andere even eerlijke Volken bondsvrienden, die op grond van een g,rooter optimisme het betreuren zouden, indien thans reeds de banden tusschen den Volkenbond en Italië zouden verbroken worden, Degenen, die zoo redeneerden, wilden alle hoop nog niet opgeven, dat Mussolini tenslotte voor goede rede vatbaar zou worden. In ieder, geval acht ten zij het niet te verantwoorden, dat op het oogenblik reeds daaraan gewanhoopt zou wor den. Niet eeh nog grootere ontstemming en. oorlogszuchtigheid van Mussolini moest naar hun opvatting het gevolg der Geneefsche be sprekingen" worden, doch eenversterking- en 'vermeerdering .van de nog niet geheel afgebro ken draden, waaruit ten slotte nog een vreed zame oplossing van het geschil zou kunnen samengeweven worden. Daarom- had deze richting haar hoop én vertrouwen op Pierre Laval gevestigd, van wien bekend was, dat deze streven zou naar een hervatting van den arbeid der Scheveningsche verzoenings- en arbitragecommissie voor de oplossing van het geschil van Wal-Wal en naar een afspraak tot het houden van gemeenschappelijke Engelsch- Fransoh-Italiaansche onderhandelingen krachtens het tusschen deze drie landen in 1906 gesloten verdrag, in het belang van een vreedzame regeling van het geschil in zijn vollen omvang. Het verrassende van de thans geëindigde buitengewone zitting yan den Volkenbonds- raad was, dat Laval een veel gemakkelijker overwinning behaald heeft dan men aanvan kelijk had verwacht. Het bleek reeds bij zijn onderhoud te Parijs met Eden, dat ook de Britschë regeering bereid was Laval nog een 1 laatste kans van een maand te geven, om zijn nieuwen Italiaanschen vriend te temmen! Hierdoor was de richting, die thans reeds een scherpe taal had willen voeren, van haar lei der beroofd! Natuurlijk werd heel wat van Lavai's bemiddelmgstalent gevergd, voordat hij volledige overeenstemming over den tekst der Raadsresolutie had bereikt. Doch waar alle Raadsleden reeds van den aanvang af den wensch hadden, dat thans nog niet alle verbindingen tusschen Genève en Rome zou den worden afgebroken, was het succes van Laval's denkbeelden eigenlijk geen oogenblik twij felóchtigMógen de volgende weken lee- reiWdat. het - vertrouwen in..:,Laval's -,ihzië,ht jtï'iStïs geweest! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING RADIOPROGRAMMA. Kijk eens, wat nu weer gaat geschieden! Thijs wil haast vluchten het is alles zoo raar en angstig. De kobold Gies blies op zijn fluit een kort signaal en riep toen „Kom, kobold Gijs! Vlieg vlug naar hier!" Toen kwam tot Thijsje's groote verbazing een tweede kobold door de -lucht aansnellen en die daalde op het dek. Hij was nog leelïjker dan Gies; hij had een heel groot hoofd en haast geen hals. „Zoo, zoo, dus dit is kobold Gijs," denkt ons beertje. „Die stok, waar hij -op steunde, is waarschijnlijk wel zijn tooverstaf die kerels met hun toovenarij zijn toch maar gevaarlijk!" „iiallo!" geeft Gi'es dezen Gijs nu te verstaan, „haal jij-Se lading pit het ruim!" en hij wijst met den vinger naar het ruimgpfc. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1935. HILVERPT M 1875 M- VARA-Uitzending. 8.00 Gram.piiaten; 9.30 P. J. Kers: Onze keuken; 10.0-0 Morgenwijding VPRO. 10,15 Voor Arb. id. Continubedrijven; J. C. C. Kay- ser (lezing), Hetty Beck (declamatie) en Gram.platen; 12.00 Trio Loe Cohen en Gram. platen; 2.00 Zenderverz.; 2.15 Gram.platen; 3,00 Voor de kin-deren; 4.30 Trio Willem Lo- hoff, en gramjplatien; 6.35 Sportuitz.; 7.00 S. S. Lantinga en P. J. Kers: Van den tuin naar de keuken; 7.30 Zang door A. de Booy, a. d. vleugel L. Cont-ran: 7,50 „Bij den verkeers- dokter"; 8.00 H-erh. SOS-be-richten, nieuwsbe richten; VARA-Varia; 8.15 Gram.platen; 8.30 „Het geval van de geheimzinnige pillen", spel van Conan Doyle, bew. Labastide; .30 Gram. platen; 10,00 „Spaansche zangspelen", cau serie met gram.platen; 11:00 Gramofoonpl. HUIZEN, 301 M. N.C P-v.-"^ZENDING. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gram. platen; 10.30 Morgendienst o.l.v Ds..J. Snoey 11.00 Orgelspel G. Snijders; 12.15 Chr. Man nenkoor ..Onder Ons", o.l.v, F. W-essteyn, m. m. van M. Voorberg (piano); 1.15 Ensemble van der Horst en Gram.platen; 3.00 Chr. Lectuur: 3.30 Gram.platen; 4.0-0 Pianorecital M. Keulemans: 5.00 Kind-er uur; 6.0-0 Cause rie H. Koers: 6,15 Gram.platen; 6.30 Cause- staan; 7.00 Ned Chr. Persbureau: 7.15 Re portage; 7.30 Gram.platen; 8.00 Berichten; 8.05 Orgelconcert F. Kloek; 8.30 Lied en le ven bij de Hernhutters, m.m.v. R. B. A. Oos terhuis (causerie), mevr. V. Zeren-era-Knud- son (zang) en F. Kloek (orgel)9.30 Gram. platen; 9.45 De Diemer Harmonie o.l.v. P. Swager (om 10.15 berichten); 11.00 Gram. platen. DROITWICH, 1500 M. 10.35 Morgenwijding; 11.05 Gram.platen; 11.50 Orgelspel O. Maclean; 12.35 Ch. Man ning's orkest; 1.35 Orgelconcert O. H. Peas- good; 2.20 Het Sehotsehe Studio-orkest; 3.10 Pianorecital J. Ka-dish: 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. R. Austin, m.m.v. I. Kohier (piano); 5.06 Gram.platen; 5.35 Het Sharpe-sextet; 6.20 Berichten; 6.50 Het Va- rio-Trio; 7.35 BBC-Dansorkest o.l.v. H Hall; 8.20 „The purple pjleus", spel van L. Gilliam; 9.05 BBC-Mihtair orkest o.l.v. N. W. O'Donnel m.m.v. Fr. Keisey ("bas); 9.50 Berichten; 10.10 Nieuws uit Amerika: 10.25 BBC-Orkest o.l.v. Amers; 11.20 Maurice Winnick en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 Gram.platen; 12.35 Orkestconcert o.l.v. Touche; 7.20 Gram.platen; 8.20 Gitaarcon cert Alice de Belleroehe; 9.05 .Les filles de marbre", spel van Barrière; 11.10 Dansmu ziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12.50 Concert uit Rest. „Wivex"; 3.50 Om roeporkest o.l.v. Grön-dahi8.20 Gram.platen 9.00 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert; 10.50 Zang, viool en piano; 12,20 Weragkamerokest o.l.v. Hagestedt; 2.35 Gram.platen; 4.20 Zang en piano; 5.20 Or- kesteomcert o.l.v. Hess en solisten; 7.30 Dans muziek; 9.05 Militair concert; 10.50 Omroep orkest, -kleinor-kest en solisten. ROME, 421 M. 9.00 Radiotooneel. hier na gramofoonpla- ten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Max Alexys' orkest; 5.20 Gram.platen 5,35 Kamermuziek; 6.35 Zang; 6,50 Vocale duetten; 7.20 'Gram.platen; 8.20 Salonorkesfc o.Lv, Walpot; 10.30 Paul Godwin's orkest,

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 3