DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Het Russische vakvereen ïgi ngswezen Schip van verm aankomst Laatste bericht Aginta Rouaan T Aug. 6 Aug vertrokken. Gdynia 11 Aug. 3 Aug. van Danzig. Bennekom Chili 29 Juli van Cristobal. Barneveld Chili 30 Juli van Arica. •enwell Tower La Plata 5 Aug. te Necochea. Caribia West Indië 9 Aug. 29 Juii van Barbados. Calypso Midd. Zee 11 Aug. 3 Juli van Valencia. Chr. Huygens Ned. Indië 31 Juli van Colombo. Chelwood Bilbao (v. IJm.) 1 Aug. vertrokken. Continental Kalm ar 8 Aug. 3 Aug. vertrokken. Costa Rica Hamburg in lading. Eurymedon Batavia. 31 Aug. 2 Aug. van Belawan Eugenia Chandris Necochea 8 Aug. 1 Aug. te Duinkerken. Eemland Buer.os Aires 18 Aug. 28 Juli van Bahia. Eleni Rosario 5 Sept 1 Aug. vertrokken. Else Marie Onega 9 Aug. 30 Juli vertrokken. Gaasterkerk Japan 25 Juli van Penang. Gera Ned. Indië 25 Aug. 2 Aug. van Perim. Ganymedes Bourgas 2 Sept. 4 Juli van Rodosto. Halle Macassar 15 Sept. 2 Aug. van Padang. Hermes Bourgas 25 Aug. 3 Aug. van Izmir. Heidelberg Ned. Indië 3 Sept. 31 Ju!i te Singapore. Hercules Alexandrië 16 Aug. 31 Juii van Beyrouth. Hosanger Onega 9 Aug. 30 Juli vertrokken. Hans Maersk Onega heden 27 Juli vertrokken. Joh. v. Oldebarneveldt Batavia in lading. J. P. Coen Batavia 16 Aug. 6 Aug. van Port Said. Jagersfontein Zuid Afrika 2 Aug. te Mombassa. Luneburg Ned. Indië 20 Sept. 26 Juli te Soerabaja. Marya Racic Le Plata 12 Aug 6 Juli van Rosario. Meliskerk Z. Afrika 2 Aug. te Hamburg. Myrmidon Batavia. 24 Aug! 29 Juli van Colombo. Mamura Curaqao 8 Aug. 19 Juli vertrokken. Meerkerk Japan 31 Juli van Yokohama, Montferland Beunos Aires 8 Sept. in lading. Maaskerk West Afrika 2 Aug. van Lagos. Melampus Hamburg 8 Aug. 4 Aug. te Bremen. Maria Toft Archangel 7 Aug. 28 Juli vertrokken. Nicolas Anselos Santa Fe 12 Aug. 31 Juli van Madeira. Nereus (Ned.) Valencia 7 Aug. 1 Aug van Gibraltar. Nordsee Belfast 6 Aug. 3 Aug. vertrokken. Phrontis Batavia 16 Aug. 5 Aug. van Port Said. Prometheus Batavia 8 Aug. 31 Juli van Gibraltar. Patricia - Mexico 30 Aug. 31 Juii vertrokken. Poelau Bras Batavia 3 Aug. te Belawan. Polvphemus Batavia 14 Sept. in lading. Rossum Leningrad in lading. Randfontein Z. Afrika 3 Aug. van Beira. Reggestrcom W. Afrika 2 Aug. te Lokunje. Scopas Houstor 10 Aug. 23 Juli vertrokken. Syra West Indië 6 Aug. 1 Aug. van Pta Delgada. Sa 11 and Buenos Aires 25 Aug. 4 Juli van Rio Janeiro Salabanska Batavia in lading. Stalheim Onega 8 Aug. 29 Juli vertrokken. Saturnus Hamburg 8 Aug. in lading. Son ja Maersk Onega 8 Aug. 29 Juli vertrokken. Tajandoen Batavia in lading. Thornbury HernÖsand 24 Juli te Nordmaling. Titus Midd. Zee 11 Aug. 31 Juli van Cagliari. Uckermark Ned. Indië 8 Aug 31 Juli van Marseille. Zaanland Hamburg 11 Aug. in lading. V1SSCHER1J EN SCHEEPVAART IE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Papierfabr. Zweedseli Noorsch C. F. Liljevalch Delfinus Lulea Ingebrug erts houtstof IJMUIDEN VERWACHTE V1SCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdag markt: Claesje RO 46. vangst 160 kisten hake, 30 manden kleine hake. 25 manden gul, 20 manden kleine poon. Caroline IJM 26, 75 manden schelvisch, 220 manden braadschelvisch, 50 manden wijting, 120 manden gul. 65 manden platvisch, 25 manden hake. 25 manden platvisch, totaal 580 manden en 580 stuks-stijve kabeljauw. Jacqueline Clazina IJM 10, vangst 45 man den schelvisch, 140 manden braadschelvisch. 1C0 manden gul. 40 manden wijting. 50 man den platvisch. 15 manden hake, 10 manden radio, 10 manden makreel, totaal 410 man den, benevens 80 stuks stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Trawlers: Amsterdam IJM 58 610 manden f 3300. Beatrice IJM 11S 90 manden f 1500 Svlvain IJM 116 850 manden f 2500 I. S. Groen t.tm 13". 1000 manden f 2930 Oostzee IJM 1.47 1 00 manden f 1920. Poolzee IJM 77 285 manden f 2340. Adelante IJM 19 325 manden f 2400 Maria IJM 95 310 manden f 1950. Kotters: E 157 f 710: E 19 f 620: E 61 f 490. Loeeers: KW 69 f 350: KW 28 f 290: KW 24 f 340. Pekelharing: Corn, de Boer Jr. IJM 268 f 1180. Nagekomen van gisteren: Utrecht IJH 73, f 262 (steurharing). Dirkje RO 53 f 172 (idem). MARKTPRIJZEN van Dinsdag 6 Augustus: Tarbot per K.G. f 1.10f 0.68 Tongen per K.G. f 1.70f 0.92 Groote schol per 50 KG. f 18 Middelschol per 50 K.G. f 27f 16 Zetschol per 50 K.G. f 13—f 12 Kleine schol per 50 K.G. f 15f 11 Schar per 50 K.G. f 11.50—f 10 Middelschelvisch per 50 K.G. f 29f 14 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 20 f 10.50 Kleine schelvisch per 50 K.G f 11f 3 Kabeljauw per 125 K.G. f 46—f 20 Groote gullen per 50 K.G f 11f 6.50 Kleine gullen per 50 K.G. f 7.50f 4.20 Wijting per 50 K.G. f 2.80—f 2.75 Makreel per 50 K.G. f 10.50f 7 Heilbot per K.G. f 1.50 Leng per stuk f 0.38 Koolvisch per stuk f 0.32f 0.08 Versche haring per kist f 4.10f 1.60 Groote hake per 125 K.G. f 60 Middel hake per 125 K.G. f 64 KleinmiddtVnake per 50 K.G. f 24f 19 Kleine hake per 50 K.G. f 12.50f 12 RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De onderstaande schepen ziin Dinsdag. 6 Augustus 1935, radio-telegrafisch t° hei-eiken via het kuststation Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone. Alphacca, Baloeran. Chr. Huvgens, Costa Rica, Indranoeva. Jan Pie terszoon Coen. Johan de Witt. Kota Baroe. Kota Gede, Kota Nooan, Kota Radja. Maas dam, Poelau Bras, Poelau Roebiali, Poelau Tello, Van Rensselaer, Sibajak, Statendam, Stuyvesant. Tarakan, Venezuela, Volendam. VELSEN Werkloozen uit werk verschaffing teruggekeerd. Ontevreden over nieuwe regeling. Naar wij vernemen zijn dertig werkloozen, die Maandag uit deze gemeente waren uitge zonden naar de werkverschaffing te Rolle- c-ate, heden teruggekeerd, omdat zij ontevre den waren over een verandering in de rege ling der broodkost. Tot dusver kx-egen de werkloozen in de kampen per week f 2 voor brood uitbetaald. Dit is thans veranderd in een toelage van 50 cent per week plus vrij brood en boter, waarmede de uitgezondenen uitVelsen evenals die uit andex-e gemeenten geen genoegen namen. EEN DAGJE UIT. Zondagmorgen 6 uur vertrok een vroolijk gezelschap, bestaande uit de werker-s en werk- stei-s van de spec^tuinvereeniging per auto car voor hun jaarlijksch uitstapje. Dit keer was de reis over Amsterdam door 't Gooi en over Amersfoort naar Apeldoorn, waar de deelnemers na de verschillende bezienswaar digheden te hebben bezichtigd, in hotel „Juli- anatoren" den maaltijd gebruikten. In Utrecht werd de Domtoren beklommen en een rond wandeling door de kloostergangen gemaakt, waarna de terugtocht werd aanvaard. Tegen twaalf uur was men weer thuis. BEVERWIJK TERUG UIT DE WERKVERSCHAFFING. Van de vijf werkloozen, die Maandagmor gen naar de Rijkswerkverschaffing bij Stap horst waren uitgezonden, zijn er Maandag avond weer vier in Bevenviik terug gekeerd. De wei-kloozen deelden ons mede, dat zij bij aankomst de tijding ontvingen dat zij in plaats van 32 cents, slechts 24 cents per uur zouden kunnen verdienen. Bovendien ont vingen zij in tegenstelling tot de tot nu toe gevogled gewoonte inplaats van 2 zooge naamd broodgeld, slechts 0.50. Zij zouden dan bovendien per dag één broodje krijgen benevens een stukje spek en een pakje boter voor de geheele week. De mannen waren van oordeel, dat zij onder deze voorwaarden het werk niet konden volbrengen, ook al. niet om dat zij met hard werken onmogelijk aan een weekloon konden toekomen. Tegeliik met de Beverwijksche arbeiders hebben 150 tewerk- gestelden uit verschillende andere gemeenten van ons land om dezelfde reden de Rijkswerk- verschaffing verlaten. Een der arbeiders deelde ons verder iiog mede, dat zij voor de 0 50. die hun verstrekt waren, geen melk mochten koopen. EXAMENS HOOFDAKTE. Opgave van 5 Augustus. Geëxamineerd 1 vr. en 6 m. candidaten. Afgewezen 4, terugge trokken 1. Geslaagd de heeren: T. Boersma, Middenmeer en G. Middelkoop, Vijfhuizen. De zich sterk ontwikkelende industrie in Rusland is aanleiding geweest, dat in de laatste jaren meer dan eens is overgegaan tot splitsing der vakvereenigingen. De laat ste reoi-ganisatie dateert van September 1934-, Voor dien tijd waren er 47 vakvereeni gingen, waarvan er 19 elk meer dan 300.000 leden telden. Van deze waren er 4 met meer dan 500.000 en 4 met meer dan 1 millioen leden. De vakvereeniging der metaalarbei- dei-s telt 410.000 leden, werkzaam in 104 be drijven. Deze bedrijven liggen zoowel in het Zuiden, midden als in het Oosten van de Sovjet Unie. De vakvereeniging der mijnwer kers telt 549000 leden, werkzaam in 857 mij nen. De grootste aantallen treft men aan in de Ural en in het Donez-bekken. Ongeveer 81 pi-ocent der mijnwerkers is georganiseerd. De organisatie der spoorwegarbeiders telt 1.469.000 leden. De vakorganisatie van arbei- dei-s uit de machine-industrie 1.032.000 le den. In 1931 werd deze vereeniging gesplitst en een afzonderlijke organisatie van metaal arbeiders gesticht, noodzakelijk geworden door de totstandkoming van verschillende nieuwe takken van industrie. De vereeniging van ontwikkelings-arbeiders telt 1.228.000 le den. Zij worden gevormd uit personen, die zich bezig houden met de kinderopvoeding, met den arbeid in onderzoekingsinstituten, in verschillende scholen enz. De uitgebreidheid van het te bewerken terrein is oorzaak, dat dooreengenomen meer dan 22 procent der Russische arbeiders niet in de vakvei-eenighigen zijn georganiseerd. De ai-beid dezer organisaties wordt al meer en meer gecomnliceerd. Velen doen niet ac tief mede aan den socialistischen opbouw. Een meer gedifferentieerd optreden acht men wenschelijk. Elk bedrijf en elke tak van volkshuishouding dient op zich zelf be schouwd te worden. De reeds in 1931 doorge voerde reorganisatie blijkt thans niet meer in overeenstemming te zijn met de verander de omstandigheden. Vandaar dat de vierde algemeene vergadering van het Centraal Comité van vakvereenigingen op voorstel van zijn secretai-is Sjwernik en in overleg met Stalin andermaal wijzigingen invoerde. Het aantal vakvereenigingen is van 47 tot 154 uitgebreid. De vakorganisatie der metaalarbeiders wordt bijv. gesplitst in drie afzonderlijke ver- eenigingen. Eén voor Zuid-Rusland, één voor Oost-Rusland exi de derde voor Midden-Rus land met resp. 237.000, 122.000 en 51.000 le den. In overeenstemming daarmede is het Centraal Bureau der oude vereeniging ge splitst en het bureau voor het Zuiden geves tigd in Dnjepropetrowsk, dat voor het Oos ten in Swerdlowsk en dat voor de centrale rayons in Moscou. waar oorspronkelijk het hoofdkantoor was gevestigd. Een nog ver dergaande differentiatie heeft men inge- voerd voor de vakorganisatie der arbeiders in den machinebouw. De splitsing is daar voltrokken door de vorming van een zestal groepen. De eene omvat de arbeiders, wer kend aan werkbanken en met instrumenten, de andere de arbeiders weikzaam in de fa bricage der „fijnere" machines, daarnaast een afzonderlijke organisatie in de zwaar- machine-industrie, in de industrie voor oor- logs-benoodigdhedeii, in de industrie der middelgi'oote machines en tenslotte in de industrie der eenvoudige metaal-fabrikaten. De vakorganisatie der spoorwegarbeiders wordt iii vijf groepen opgelost. De eerste omvat de tewerkgestelden bij .de centrale lij nen en telt 523.000 loden. De zetel is in Mos cou, de tweede beheei'scht de zuidelijke lij nen en telt 422.000 leden, terwijl de zetel in Charkov is. De organisatie voor de ooste lijke lijnen en die in het z.g. verre Oosten heeft 247.000 leden en is gevestigd in No- wosibirsk. De arbeiders, werkzaam bij de midden-Aziatische lijnen vinden hun orga nisatie in Tasjkent, welke vereeniging 117.000 leden heeft. Tenslotte is dan nog gevormd een eigen vakvereeniging voor de arbeiders, werkzaam in de spoorwegwerkplaatsen, met de zetel Moscou. Op overeenkomstige wijze is het Centraal Comité der tewerkgestelden bij de coöpe raties en in den staatshandel opgelost in acht deelen. De verschillende gi-oepen heb ben hun zetel in Moscou (266.000 leden), Kiev, Rostov, Tasjkent en Nowosbirsk voor zoover betreft de arbeiders in dienst der coöperatieve beweging. De tewerkgestelden in de binnenlandsche handelsondernemingen hebben hun hoofdbureau in Moscou, evenals het Centraal-Comité voor de arbeiders, werk zaam in expertondernemingen. De Centrale der ontwikkelings-arbeiders is eveneens in acht deelen gesplitst. Een afzon derlij ke gi'oep is gevormd voor hen, betrok ken bij de hoogescholen en de wetenschap pelijke instituten van onderzoek, die 227.000 leden telt en haar zetel heeft in Moscou. Daarnaast staan de groepen voor hen, be trokken bij het lager- en middelbaar onder wijs. Eén is gevestigd in de Ukraine en voorts in Trans Kaukasië. Wit Rusland en Midden- Azië. Tenslotte is er dan nog een afzonder lijke organisatie der arbeiders, betrokken bij de kinderopvoeding. De op deze wijze doorgevoerde reorgani- satie brengt een sterke differentiatie tot stand. Van de 154 vakvereenigingen zullen er 89 haar zetel buiten Moscou hebben. Dat beteekent, dat deze zich als het ware bevin den in de centra, waar zij de meeste leden hebben. Het verband tusschen de leiders dei- organisatie en de arbeiders wordt inniger en deze i-eorganisatie zal het mogelijk maken, dat de noodige zorg besteed kan worden aan de minst geschoolde arbeidskrachten. Maar voorts zullen de vakvereenigingsleiders dooi de ingevoerde decentralisatie beter in staat zijn om de bedrijfsraden behulpzaam te zijn bij de oplossing van alle mogelijke vraag-1 stukken, welke zich in het bedrijf voordoen. Men hoopt de productie door deze maat regelen gunstig te kunnen beinvloeden. Er dient bij deze reorganisatie nog aan dacht besteed te worden aan het feit, dat de splitsing der vakvereenigingen ten deele een territoriaal karakter heeft, ten deele neer komt op een differentiatie. Tot dusverre kende men tusschen de Central^ Comité's en de z.g. Fabriekscomité's nog organen, die bij de beoordeeling van tal van zaken ingescha keld werden. Deze tu.sschenschakels zijn bij de reorganisatie zooveel mogelijk opgeheven. Daardoor wordt het rechtstreeksche verband bevorderd. Ook heeft het verantwoordelijk heidsgevoel daarbij een rol gespeeld. Het uiterst ingewikkelde aparaat van het vak- vereenigingswezen was oorzaak, dat het aan tal schijven tér behandeling van diverse aan gelegenheden zoo groot was geworden, dat vrijwel geen enkele de betrokken zaak in haar geheel kon overzien, waardoor tal van afdeelingsambtenaren hunne verantwoorde lijkheid niet meer op de juiste wijze voelden. De decentralisatie zal in dat opzicht verbe tering brengen. Van halve maatregelen houdt men niet. zooais wel daaruit blijkt, dat het centraal bureau der Vakvereenigingen te Moscou zijn ambtenarenaantal door de in gevoerde wijzigingen van 20 393 tot 13.075 kon verminderen, De kritiek op de vroegere werkmethode was meer dan eens onbarm hartig Bij gelegenheid van den 17en partijdag wees Kraganowitsch er bijv. op. dat bij het vroegere Centraal Comité wol veel werk werd verzet, doch dat „veel Initiatief en veel acti- meldt: Hoogste barometerstand 772.8 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 751.1 m.M. te Isa fjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Heden morgen 9 uur 769 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 66 F. Laagste heden nacht 59 F. Hoogste heden 63 F. OPGAAF mag AZIJN 'T BRILLEND IHb Kanaalstraat 83. IJmuiden. Telef 5460 HOOG TE Woensdag v.m. 7.33 uur; n.m. 7.57 uur. Donderdag v.m. 8.26 uur; n.m. 8.52 uur. Vrijdag v.m. 9.33 uur: n.m. 10.05 uur. VELSEF ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 75 F. Temperatuur water 66 F. viteit verloren ging door massa's papier De ver doorgevoerde splitsing zal daarin verbetering brengen. De ambtenaren van het Centraal Comité, die tot dusverre altijd onvoldoende op de hoogte waren van het geheele probleem, waarover zij te oordeelen kregen, belemmerden ook een vlotte werk wijze der Bedrijfsraden. Daaraan is nu een einde gemaakt en de vele onnoodige tus- schenschakels zijn verbannen. Van de ruim 2500 ambtenaren werkzaam bij de verschil lende tusschenschakels zijn er ruim 1100 overbodig geworden. Tegelijkertijd is er een reorganisatie doorgevoerd t.o.v. de Raden van vakarbeiders. Deze Raden zullen ge splitst worden in afdeelingen bijv. voor Ar beidsloon, Sociale Verzekering. Cultureele Arbeid enz. Aan het hoofd dezer Afdeelin gen zijn Inspecteurs geplaatst. In rayons, die tot 50-00 arbeiders tellen zal de Inspecteur de eenige functionaris zijn. Een Vakraad ont breekt daar. Gebieden met 5 tot 10.000 ar beiders tellen evenwel naast hun Raden twee functionarissen, die als ontvangstation dienst doen. Op overeenkomstige wijze wordt ge handeld met grootere gebieden. Bij een aan tal arbeiders van 10 tot 30.000 zijn er een viertal, bij 30 tot 75.000 een zevental van dergelijke functionarissen, terwijl boven de 75.000 arbeiders dit aantal tien bedraagt. De uitbreiding van het aantal vakvereeni gingen tot 154 doet het aantal Centraal Co mité's op overeenkomstige wijze stijgen. Ter- riotoriaal zijn deze wijd en zijd verspreid. Maar daardoor is de controleerende taak van den Centralen Raad veel omvangrijker ge worden en is de beteekenis van het Presi dium als leidend lichaam sterk toegenomen. De Centrale Raad heeft daardoor zijn werk- systeem gewijzigd en houdt zich in de eerste plaats bezig met arbeidersvragen, welke op het terrein der practische politiek liggen. De bijeenkomsten van dezen Centralen Raad worden éénmaal per twee maanden gehou den en hebben het karakter van zakelijke besprekingen. Men hoopt daardoor vooral het controlewerk' zoo goed mogelijk te orga- niseeren. En deze reorganisatie zal naar men meent in elk opzicht ten goede ko men aan de volvoering van het tweede Vijf jarenplan. MOLLERUS. Fransch stratosfeervliegtuig verongelukt. Bestuurder door gebrek aan zuurstof bewusteloos geraakt. Uit Parijs, 5 Augustus: Nabij Cravent, niet ver van het vliegveld van Toussus-le-Noble, is gistermiddag een vliegongeluk gebeurd, dat de Fransche luchtvaart niet alleen van een harer beste vliegers, Cogno, heeft beroofd, doch ook van het eenige Fransche vliegtuig, dat bestemd was voor het maken van stra tosfeer vluchten en ook voor dat doel gebouwd was. jcieï toestel, dat onderzocht werd door een commissie, die het zijn luchtwaardigheidsbe- wijs moest geven, moest gedurende een uur op een hoogte van 10.000 meter vliegen. Te 15.45 uur was het toestel gestart en spoedig was het uit het gezicht der commissieleden verdwenen. Tegen vijf uur vernam men dat het nabij Cra vent in het departement Seine et Oise was neergestort. De piloot was op groote hoogte tengevolge van gebrek aan zuurstof bewuste loos geworden en had de macht over zijn toestel verloren (A.N.P.) VOETBAL. DE JAARVERGADERINGEN DER AFDEELINGEN. Op de algemeene jaarvergadering van Af- deeling I, die Zaterdag 17 Augustus te Am sterdam wordt gehouden, komt o.a. aan de orde een interpellatie van Kinheim betref fende het onderzoek, dat de K.N.V.B. liet in stellen naar den schrijver van een anonie- men brief, gericht aan D.W.V. In afdeeling n komt aan de orde een voorstel van „De Kennemers", waarin aan het K.N.V.B.-bestuur gevraagd wordt geen toestemming meer te verleenen aan personen of particuliere instellingen voor het houden van seriewedstrijden of kampioenschappen en dit voortaan alleen te laten uitgaan van erkende bonden of aangesloten vereenigin- gen. Voor Haarlem's Kantonrechter. Overbodig lawaai. We zijn blij als onze vermoeide hersenen niet meer bezwaard worden met geraas en getoeter van motorrijtuigen, geschreeuw en gebel van venters, gejuich en gejammer van radiotoestellen of andere al dan niet mecha nisch gedreven muziek-instrumenten. Maar eer het zoover is, is 't nacht en dus verlangen we in den nacht naar rust. In Parijs begrijpt men dit zoo, dat daar 's nachts geen auto andere dan lichtsignalen mag geven, in vele plaatsen in het buitenland is het verboden 's avonds laat piano te spelen, wij Nederlan ders kennen nog de oer-oude bepaling, die verbiedt op den openbaren weg rumoer te verwekken waardoor de nachtrust kan wor den verstoord: burengerucht heet dat. Bij plaatselijke verordeningen is dat veelal aan gevuld met virbodsbepalingen betreffende hondengeblaf en hanengekraai en zoo ook inoet in Velsen de eigena-ar van een hond er DINSDAG '6 'AUG. 1935 voor zorgen, dat zijn dier 's nachts niet jankt of blaft. Een bakker had daarvoor niet gezorgd; hij zei. dat hij het niet kon, omdat hij niet thuis was en volgens getuigen zou dit afwezig zijn juist oorzaak wezen van het gejank; het beest had heimwee naar zijn baas. Dat is nu alles heel mooi, maar de\buren konden van die heimwee niet slapen. Laat de baas den hond dan meenemen, zei er^pen, maar dat kon de baas alweer niet. omdatyiij juist den hond genomen had met het oog op veiligheid, want er was al eens bij hem im- gebroken en 200 gulden gestolen. De kantonrechter wist ook geen weg in;, dat labyrinth, maar de hond mocht 's nachts niet janken en dus kreeg de haas tien gulden boete. Een Beverwijker had zich te verantwoor den voor lawaai, dat hij zelf gemaakt had, dus dat ging beter, maa.r die vond zichzelf toch ook niet de schuldige, want zei'hij, als mijn buurvrouw niet begonnen was met ruzie 'le maken, had ik niet noodig gehad 's avonds oin tien uur op straat te gaan schreeuwen. De nachtrust begint al vroeg in Beverwijk en wie dit niet mocht gelooven, verwijzen we naar de verklaring van een getuige, die zei, dat hij toen al sliep. Toch was de ver klaring van dien getuige eigenlijk niet af doende, want de man zei, dat hij niet door het schreeuwen, wakker was geworden, maar dat zijn vrouw hem wakker had gemaakt om hem deelgenoot te maken, van de ruzie daar buiten. Nu, hij werd dan zoo goed wakker, dat hij zijn bed uit en naar buiten ging om den schreeuwer een klap te geven. Dit laat ste vertelde natuurlijk de schreeuwer en deze vroeg, hoe dat nu zat met dien klap, maar de klap gaat den kantonrechter niet aan en dus werd daar geen antwoord op gegeven, 't Eenige antwoord, dat de schreeuwer kreeg, was vijf gulden boete. Er was nog een andere schreeuwer, maar die had niet de nachtrust verstoord, maar de Zondagsrust, de delinquent was namelijk een venter van roomijs en die lieden mogen op Zondag hun waar niet met eenig geluid aanprijzen; ijsliefhebbers moeten maar uit kijken, of ze niet zoo'n wit karretje met een blinkende gong en een ge-uniformden be stuurder zien, IJscoman vond dit een doo- dende bepaling voor zijn bedrijf, want juist de menschen die thuis zitten, worden er door heldere gongslagen attent op gemaakt, dat daar een koele versnapering is te verkrijgen en dan komt de begeerte er naar bij hen op. 't Mag niet, zei de kantonrechter en zorg nu maar, dat je niet weer hier komt. ,,'k Heb al weer een bekeuring", zei de IJs coman en hij vreesde, dat het de laatste niet zou zijn. Hij kreeg 4 gulden boete. De laatste herriemaker, die voorkwam, was weer een Beverwijker, maar een, die niet ge wacht had dat het nacht was. Hij was een garage binnen geloopen en had geschreeuwd: „Ik steek hem dood, ik snij hem aan riemen" en die uiting van moordlust liet niet na een groote menigte naar de garage te lokken, begeerig om van het aangekondigde schouwspel getuige te zijn. De politie zag daarm een verstoring van de openbare orde en daarvoor stond de man nu terecht. Hij excuseerde zich met de verklaring, dat hij stom dronken was geweest en niet wist, wat hij gezegd had en die dronkenschap ex cuseerde hij weer hiermee, dat hij een brief van zijn vrouw had gekregen. Helaas vernamen we niet, wat hem er toe had bewogen van doodsteken en aan riemen snijden te spreken. De kantonrechter sprak wijze woorden over het verkeerde van dronkenschap en den na- deeligen invloed vam sterken drank op het menschelijk lichaam en de man vond, dat de kantonrechter gelijk had, maar toch vond hij, dat de rechter niet zoo erg gelijk had met hem tien gulden boete te geven, doch daar was niets aan te doen. Margarine. Eenigen tijd geleden floreerde in IJmuiden een handel in een soort boter of margarine, welke waar buiten de wettelijke bepalingen om bereid werd en deze had een einde genomen toen strenge straffen werden opgelegd. Nu was de fabricage echter weer begonnen, maar de poiitie was op haar hoede en zoodoende werd een partijtje van die zoogenaamde boter, waarin aardappelmeel of iets dergelijks was verwerkt, in beslag genomen, terwijl de ver- kooper bekeurd werd. Hij hoorde f 30 boete tegen zich eischen en vernietiging van de in beslag genomen waar. De kantonrechter veroordeelde dienovereen komstig, behalve dat er f 5 van de boete af ging. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DINSDAG 6 AUGUSTUS. Bioscoop de Pont: „Een ongewenschte echt genoot" en „Een lot uit de loterij". 8 uur. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. Bioscoop de Pont: „Een ongewenschte echt genoot" en „Een lot uit de loterij". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DINSDAG 6 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: De drie knappe jon gens. 8.15 uur. Groote Kerk. Orgelbesueling door den heer J. II. Besselaar. 8.159.15 uur. Frans Hals Theater: Bing Crosby en Kitty Carlisle in De Groothertogin en de Kellner, 2 30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De koene Zwemmer. Op het tooneel Tom Jersey, handschaduw-beelden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: No greater glory. In voorprogramma „Speelgoedland" met Laurel en Hardy. 2.30 uur cn doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: De Big van het regi ment. Op het tooneel Schichtl's marionetten revue. 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Revue „Het gaat toch zeker goed!" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds- BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 5 Augustus. Bevallen 1 Augustus: M. StolKuiper, z.; E. M. Somersv. Kesteren, z.; 2 Augustus: J. Dortmundtv. Dijk, z.; J. A. H. NijhuisBes- seling, z.; T. M. van Huff elHess, z.; G. van KoningsbruggeHirs. z.; M. v. d. Polv, Zo meren, d. Overleden 2 Augustus: C. v. Doorn, 82 j-, N. Geldeloozepad; M. StolwijkZwemmer, 63 j., Gierstraat; D. Baron—Fennema, 73 j., Plein.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 6