Koningin en Prinses verblijven te St. Fillans. Fotografen vallen de Koningin lastig. Korter verblijf in Schotland? H. M. uit haar ongenoegen. De Koningin, de Prinses en het koninklijk gevolg hebben zich in één dag tijds reeds ge heel te St. Fillans geïnstalleerd en voorbe- reidingen getroffen voor een eenvoudige, rus tige vacantie, waarbij zoowel H.M. als de Prinses zich aan haar speciale genoegens zul len wijden. De Koningin heeft reeds haar pa letten, ezels en andere schilderbenoodigdheden laten uitpakken om dezer dagen in de Hoog landen eenige schilderachtige plekjes op het doek te vereeuwigen. Prinses Juliana heeft reeds de oevers van Loch Earns in de omgeving van St. Fillans verkend en afspraken gemaakt om tennis te spelen. De Koningin heeft haar toestemming gegeven voor een serenade, die de beroemde doedelzakblazers van Crieff haar dezer dagen, zullen komen brengen op een nader te be palen avond, en voorts zal de Koningin een bezoek brengen aan het spoorwegstation van St. Fillans, dat beschouwd wordt als' het mooist gelegen station van Schotland. De keuken van het Drummond Arms Hotel heeft weinig extra werk tengevolge van het koninklijk bezoek. Integendeel heeft men uit de dependance het verzoek ontvangen, des morgens van de „porridge" verschoond te mo gen blijven. Naar verluidt staat de Koningin voorts voortdurend in contact met Den Haag en wordt haar secretaris dezer dagen te St. Fillans verwacht. Later meldt men ons: De door tal van foto grafen in het werk gestelde pogingen om op namen te verkrijgen van de Koningin en Prinses Juliana hebben tot gevolg, dat de Ko ningin er ernstig over denkt haar bezoek aan Schotland te bekorten wanneer daar geen einde aan komt. De Lord Lieutenant van Perthshire heeft in verband hiermede alge meen bekend gemaakt, dat dit ingrijpen in de particuliere zaken van de Koningin haar tot ergernis is geworden. Vanaf het oogenblik van haar aankomst is zij door fotografen achtervolgd. Hun optreden is dermate erger lijk geweest, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Koningin zich gedwongen zou zien- haar bezoek te bekorten. De Lord Lieutenant, de hertog van Atholl doet derhalve een beroep op allen, die in het bezit zijn van camera's, vooral te zorgen, dat zij geen overlast veroor zaken. Andere handelspolitiek van Sovjet-Rusland? In de hoop gunstiger credietvoorwaarden te verkrijgen. De botsing tusschen de „Prinses Juliana" en de „Esbjerg". Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in. Donderdagmiddag stelde de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in naar de oorzaak van de botsing tusschen het stoomschip „Prin ses Juliana", met het Deensche motorschip „Esbjerg". Het Nederlandsche s.s. „Prinses Juliana:- van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" kwam Za terdagavond 29 Juni, komende van Vlissingen, nabij den mond van de haven te Harwich in botsing met het Deensche s.s. „Esbjerg". De „Prinses Juliana" kreeg aanzienlijke schade aan stuurboordzijde; er ontstond o.m. een gat boven de waterlijn, maar het schip kon op eigen kracht de haven van Harwich bereiken, waar zij de 331 passagiers aan wal kon zetten. Drie der passagiers van het Nederlandsche schip, Florence Kate Nickson. wonende te Clapham Common, Mr. Greaves uit Birming- hem en een derde Engelschman werden ge wond. De postkamer van de „Prinses Juliana" ont snapte bij de botsing aan het gevaar. De mail bleef onbeschadigd en zij kon onmiddellijk worden doorgezonden, de cabine van den pur ser wérd ernstig gehavend. Ook de „Esbjerg" kreeg zware averij en moest terugkeeren in de haven, waar onmid dellijk maatregelen werden getroffen voor het vervoer der toeristen met een andere boot. Als getuige was opgeroepen de kapitein van de „Prinses Juliana", de heer P. Ree. In de nabijheid van de haven van Harwich gekomen, was getuige met den eersten stuur man en den Engelschen loods op de brug. De loods had het commando. Toen de Beach end boei en de Cliff Foot boei door elkaar waren, ging de loods ronden naar s.b. om geleidelijk op den koers te komen. Inmiddels werd een uitkomend schio de „Esbjerg" gezien op ongeveer 7 streken aan s.b., dat volle kracht liep en bleef loopen. Getuige, gevaar voor aanvaring ziende, greep in en liet hard b.b.-roer geven. Op ongeveer N.N.W.ktW. stutte hij het schip en liet 2 stou ten hooren. De tegenkomer was toen op onge veer 4 streken op s.b.-boeg en bleef volle kracht doorloopen, zonder eenig sein te ge ven. Nadat de „Prinses Juliana" het 2-stoots- sein eenige malen had herhaald, gaf de „Esbjerg" even voor de aanvaring ook 2 korte stooten. De „Prinses Juliana" trachtte nog zooveel mogelijk evenwijdig met de „Esbjerg" te ko men liggen, echter vergeefs, een aanvaring onder een hoek van ongeveer 15 graden even achter midscheeps van „Prinses Juliana" aan s.b. volgde. Getuige verklaart alle mogelijke moeite ge daan te hebben om een aanvaring te voorko men. Dan wordt de Deensche scheèpsverklaring voorgelezen. De kapitein van de Esbjerg schrijft, de oorzaak van df- aanvaring toe aan het onjuist ronden van Eeach-end boel door de „Prinses Juliana". Daardoor zou het Ne derlandsche schip de „Esbjerg" in den weg zijn gekomen. Voorts wordt de verklaring van den Engel schen loods voorgelezen. Naar aanleiding hier van merkt de kapitein op, dat deze loods zeer onbetrouwbaar is, hij had o.a. gepoogd den gezagvoerder een onjuiste verklaring te ont lokken. In de eerste plaats is naar de meening van den waarnemend inspecteur-generaal voor de scheepvaart de aanvaring te wijten aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Een tv/eede kwestie is echter of de kapitein juist gehandeld heeft toen hij de aanvaring aan zag komen. Hij zag dat het schip niet vrij zou loopen en nam het commando uit handen van den Engelschen loods. Nu is ingrijpen in de manoeuvres van iemand anders altijd tamelijk gevaarlijk. Spr. is in dit geval van meening, dat de manoeuvre door den kapitein toegepast, niet de meest ge lukkige is geweest. Het ware misschien oeler geweest wanneer hij getracht, had, het schip te doen stoppen. Het ingrijpen van kapitein Ree in de kalme manoeuvres van den Engel schen loods komt geheel voor zijn eigen reke ning. De Raad zal later uitspraak doen. De correspondent van de „Times" te Riga seint aan zijn blad, dat de regeering der Sov jet Unie het voornemen heeft aan alle Sovjet Russische export-, import- en transport organisaties toe te st^an om in de Sovjet Unie en in het buitenland contracten af te sluiten, alsmede wissels in betaling te geven of te nemen. Tot nu toe, aldus het blad, hebben het Com missariaat voor den Buitenlandschen Handel of de Sovjet Handelsagentschappen den ge- heelen buitenlandschen handel onder hun be heer gehad. Den laatstèn tijd zijn echter de handelsagents'chappen in de meeste landen, waaronder ook Engeland,' ingekrompen het Sovjet Vlas-Export Bureau in Engeland is zelfs geheel opgeheven. Men denkt-daarom, dat de regeering van Sovjet Rusland het plan heeft alle handelsagèntschappén te liquidee ren en elke handels-organisatie zelf de ver antwoordelijkeheid voor haar transacties met buitenlandsche firma's te doen dragen. Dit ligt trouwens in de lijn van de tendenz tot decentralisatie, die dóór de- regeering de laat ste maanden aan den- dag wordt gelegd, waar bij de bedoeling voorzit iedere organisatie .self-supporting" te doen zijn. Op 7 April van dit jaar heeft de Commissaris voor- de zware Industrieën, Ordjonikidze, bereids een decreet gepubliceerd; voigens hetwelk de mij nen geen subsidies meer zouden ontvangen en volgens de laatste rapporten zouden verschei dene organisaties reeds zelfstandig werken. Volgens niet officieele berichten uit Moskou, zou de regeering de hoop koesteren door het als gevolg van deze decentralisatie te ver wachten nauwere contact der betreffende or ganisaties met het buitenland, gunstiger cre dietvoorwaarden te kunnen verkrijgen, terwijl voorts het plan zou bestaan Moskou tot een handelscentrum te maken door te dien behoe ve faciliteiten toe te staan. Voorts maken niet officieele berichten melding van plannen der Russische regeering om den buitenlandschen handel grootendeels te laten loopen over de groote buitenlandsche firma's die hun eigen vertegenwoordigers in Moskou hebben, daar men niet zou wenschen de zaken over agenten te laten loopen, DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE. Een collectieve Nederlandsche tentoonstelling Met medewerking van het bestuur der Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs wordt op de van 25 tot 2 Augustus te houden Leipziger Najaars-Messe een collectieve Nederland sche groep gevormd, dié- ongetwijfeld zeer de aandacht van het buitenland zal trekken. In het „Ringmesshaus", waar andere vreem de naties geregeld haar voortbrengselen ten toonstellen, zal men thans ook een Neder landsche afdeeling aantreffen, waar o.a. bouwmaterialen, goud- en zilverwerk, kunst- nijverheidsartikelen, glas; aardewerk en huishoudelijke benoodigdheden worden uit gestald. Er komt verder een inzending van producten uit de overzeesche gewesten. De deelneming aan de Najaars-Messe is tot nu toe van behoorlijken omvang. Ongelukken bij den arbeid. Bij het monteeren van machines in de nieuwe centrale van dè Provinciale Gelder- sche Electriciteits Maatschappij te Nijmegen is een ongeluk met% dood el-ij ken afloop ge-; beurd. De 48-jarige, jnonteux M. Niessing, ge huwd en vader van vier kinderen, verrichtte werkzaamheden op eensteiger, Plotseling brak een balk met het gevolg, dat Niessing van een hoogte van tien meter naar- bene den viel. Zwaar gewond en met inwendige kneuzingen bleef hij liggen. Hij is naar het Canisiusziekenhuis gebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden Door een paard gedood. Toen de landbouwer H; Boetting te Ooster- hesselschebrug onder dé gemeente Dalen (Dr.) zich naar liet weiland begaf, bemerkte hij, dat een van de zich daar bevindende paarden ernstig was 'gewond door het prik keldraad. Terwijl B. het dier behandelde, kreeg hij van een tweede zich in het weiland bevindend paard een trap tegen de borst, waardoor hij zoo zwaar werd gewond, dat hij eenige uren later is overleden. Beschermende kleeding tegen mosterdgas. Men meldt ons: Het Nederlandsche leger had tot nu toe, evenals vrijwel alle buitenlandsche legers, niet de beschikking over een beschermende klee ding tegen blaartrekkende oorlogsgassen. Dit gemis deed zich ook ernstig gevoelen bij de gasbeschcrming der burgerbevolking, daar zonder deze kleeding de bescherming der steden tegen gasaanvallen 'ten deele illusie zou zijn. Wij vernemen, dat liet thans; na een lang durig onderzoek aan Drs. J. Th. Hackmann is gelukt, een practisch bruikbaar materiaal sa men te stellen, dat licht is ëh eén 'uitstekende bescherming verleent. Ö'ok laat de stof zich herhaaldelijk met chloorkalk ontsmetten. Deze onderzoekingen, die ten'deele plaats vonden in het Scheikundig Laboratorium der Artille rie Inrichting aan dé Hpmbrug (chef ir. Der Weduwen) en in het'Organiteh-chemisch .La- baratorium der Universiteit van Amsterdam, onder leiding van prof. dr. J. P. Wibaut. heb ben eenerzijds gevoerd tot een octrooi-aan vrage. anderzijds tot" een overeenkomst met het Departement van Defensie, waarbij de staat licentie verkrijgt.' Het' ligt in de bedoe ling, zoowel de ontsmettingsploegen van het leger, alswel de ontsmettingsdiensten welke voor de burgerbevolking zullen worden gefor meerd, van dergelijke pakken .^te voorzien HOOGER ONDER-WIJS.- Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de uitlegging van het -Nieuwe Testa ment en in de oud-Christelijke letterkunde dr. A. M. Brouwer, kerkelijk hoogleeraar aan deze universiteit. Bezwaren tegen het vaste lasten-ontwerp. V Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam is aan de Tweede Kamer- een adres gezonden naar aanleiding van het ontwerp van wet betreffende „Bijzondere maatregelen ter verkrijging, van verlaging van sommige lasten en huren". Het adres constateert d,at bovengenoemd ontwerp verbetering tracht-te brengen in het geen zich hier te lande in toenemende mate als een belemmering voor economisch herstel doet gevoelen; het wil den druk der vaste lasten verlichten en het peil van de huren verlagen. De Kamer van Koophandel ziet ook in verlaging der overhejdslasten een der be langrijkste voorwaarden vóór het verkrijgen van een nieuwe basis voor het economisch le ven. Het onderlinge ontwerp is een nieuwe stap op den reeds ingeslagen weg om langs wettelijken weg wijziging te brengen in de prestaties, waartoe partijen bij overeenkomst zich hebben verplicht, op grond van na het sluiten daarvan ingetreden verandering van omstandigheden. Deze ontwikkeling stelt veel van wat in ons rechtsbestel van waarde is, op losse schroe ven en doet aan de rechtszekerheid en het vertrouwen in gemaakte afspraken in ernsti ge mate afbreuk. Van een gedwongen conversie van sommige leenifigen tot een lagereh Rentevoet vreest het adres, dat het ïtfpöthecéfir 'c'ré'diet zicli .Izal terugtrekken, en verstarring zal ontstahn. Ook in verlaging van huren ziet het adres bezwaren. Er wordt op gewezen,- dat tusschen het geven van hypotheek en de opbrengst van de huren een zekér verband bestaat en dat verlaging der hurenwel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat de nette opbrengst van het onroerend goed geheel verloren gaat. Te voorzien valt voorts, dat onderhoud van ge bouwde eigendommen op groote schaal nood gedwongen zal worden gelaten, hetgeen de werkloosheid zal doen toenemen. Het adres betreurt het, dat de organisaties die bij de exploitatie van onroerend goed zijn betrokken niet in de voorbereiding gekend zijn. Voorts maakt het adres nog kantteekeningen bij de afzonderlijke artikelen en besluit, dat ernstige bezwaren, zoowel van principieelen als van practischen aard, tegen het onderha vige ontwerp kunnen worden aangevoerd en in ieder geval wijziging op verschillende pun ten dringend noodzakelijk is. Bezuinigingsontwerp wordt versneden. Onderwijsvoorstellen apart ingediend. Omzetting van een vijfjarige H. B. S. in een driejarige. Nauwere Nederlandsch-Engelsche samenwerking beoogd? (Van den Londénschen correspondent). De Night Scotsman, die Dinsdagavond tegen halfelf van het King's Cross Station in Lon den vertrok, bracht Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met haar. gevolg, bestaande uit de baronessen Van Heemstra en Van Hee keren van Keil en luitenant-kolonel Jhr. De Jonge van Ellemeet, tegen 10 uur Woensdag ochtend te Crieff in.de Schotsche Hooglanden. De koninklijke bezoekers werden er welkom geheeten. door den Provoost en de leden van het gemeentebestuur. Een auto-tocht over een afstand van ongeveer 20 K.M. bracht de Ko ningin en de Prinses daarop -naar haar vacan- tieoord St. Fillans, waar in het Drummond Arms Hotel twaalf vertrekken waren gereser veerd als koninklijke suite. De directrice van het hotel heeft de instructie ontvangen dat het bezoek een strikt particulier karakter draagt en dat stilte en rust worden verlangd. Het ligt in het voornemen van onze Koningin veel van haar tijd te geven aan het schilderen van het landschapsschoon van de streek en de verwachting is dat Prinses Juliana en andere leden van het gezelschap de bergsport zullen beoefenen in een district dat immers zooveel indrukwekkende vergezichten van de zuide lijke Hooglanden oplevert De reis der koninklijke bezoekers is zeer voorspoedig geweest. Bij aankomst in Liver pool Street. Londen, konden .wij waarnemen dat zij er frisch en opgewekt, uitzagen. Fraai weer op zee en op het landheeft de reis be gunstigd. Van reizigers op de boot vernamen wij dat de Koningin en de Prinses zich onge dwongen temidden der andere passagiers had den bewogen .Bij de aankomst in Londen was er groote belangstelling van de zijde van het publiek dat met gejuich en gewuif van zijn sympathie voor onze Koningin en haar Doch ter getuigde. Deze sympathie komt ook uit in een artikel in de Daily Mail van Woensdag, waarin wordt gezegd: „Heden komt de Ko ningin der Nederlanden in het dorn St. Fillans in Perthshire aan; waar zij temidden van ber gen. heidevelden en irieeren met vacantie zal verblijven. Zij heeft Prinses Juliana, haar dochter en de troonopvolgster, meegebracht. De koninklijke bezoekster' wenscht geen aan dacht te trekken en in overeenstemming met dezen wensch zal zij niet met plechtigheden worden gekweld. Zij kent Engeland goed, maar dit is haar eerste bezoek aan de Hooglanden. Als liefhebster van wandelingen in de bergen zal zij juist vinden wat zij zoekt magnifieke lucht en vrede na de zorgelijke maanden waar in haar geest zoo zwaar beproefd is door het vraagstuk van den gulden. Haar koningschap is niet leeg. In de ernstige oorlogsjaren ver liet geen document van belang het Neder- landsch ministerie van Buitenlandsche Zaken zonder haar goedkeuring. De Britsche natie, heeft voor haar persoonlijk altijd een gevoel van diepsten eerbied en sympathie gekoes terd. De dynastie waaraan, zij. is ontsproten heeft bloedverwantschap, met ons eigen Ko ninklijk Huis en heeft in de "geschiedenis een groote rol vervuld. Moge het land dat zij zoo wijs bestuurt zijn vooruitgahg voortzetten en moge de Koningin wanneer de tijd komt er heen terugkeeren, de beste gezondheid mee nemend van onze kusten".. Een schrijver in de Daily Herald vraagt zich af of er „bijzondere beteeken is moet worden gehecht aan de veelvuldiger bezoeken welke de Koningin der Nederlanden en haar doch ter Prinses Juliana, troonopvolgster, aan Groot Brittannië brengen. Ook Dr. Colijn. de blijk baar onmisbare premier, is meer dan eens in Engeland geweest het afgëloopen jaar voor particuliere besprekingen. Holland heeft zeker geen liefde meer voor Duitschland sedert de Nazi's daar de1 zdkeri hebben over genomen. Holland is ook bevreesd voor Japan- sche indringing in zijn groote. Oost-Indische bezittingen, welke de TsTederlandsche vloot niet afdoende kan verdedigen. De Nederlandsche politiek is dus wellicht thans gericht od nau were samenwerking metGroot Brittannië. Misschien is er een beweging "aan den gang welke ten doel heeft bij de Britten svmpathie voor Holland te doen ontwaken". De Daily Herald meent dat er veel propaganda voor noodig zou zijn daar de Britten heel weinig van Nederland weten. De uit het groote Bezuinigingsont werp gelichte voorstellen tot verla ging der kosten van het onderwijs zijn thans als afzonderlijk wetsont werp bij de Tweede Kamer inge diend. Daaraan is toegevoegd een voorstel tot omzetting van vijfjarige hoogere burgerscholen in drie-jarige, terwijl de ten aanzien van het hoo- ger en het nijverheidsonderwijs te nemen maatregelen, waarvoor de medewerking van de Staten-Gene raal niet is vereischt, niet meer in het wetsontwerp voorkomen. Het ontwerp is geteekend door alle leden van het nieuwe kabinet-Colijn. Zooals bekend, bevatte liet ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven aanvankelijk een aantal voorstellen tot ver mindering van de kosten van het onderwijs. Bij het mondelinge overleg tusschen de com missie van voorbereiding en de regeering werd. in verband met de ingrijpende wijzi gingen, welke in de aanvankelijke voorstel len waren aangebracht, de wensch g'euit deze voorstellen uit het ontwerp van wet te lich ten en in een afzonderlijk wetsontwerp aan hangig te maken. De regeering heeft aan dezen wensch gevolg gegeven en bij nota van wijzigingen de voorstellen teruggenomen. Zij zijn thans in het wetsontwerp opgenomen. De voorstellen zijn vrijwel gelijkluidend aan die. welke waren vervat in het gewijzigde ontwerp van wet ter verlaging van de open bare uitgaven. Vaii de zich voordoende ge legenheid is gebruik gemaakt, om in enkele artikelen eenige verbeteringen van redactio- neelen aard aan te brengen; ook de toelich ting op de paragrafen is op verschillende plaatsen verduidelijkt. Over déze omzetting van vijfjarige hoo gere burgerscholen in driejarige deelt de re geering mede, dat het in de bedoeling ligt de rijks hoogere burgerscholen met vijfjari gen cursus om te zetten in hoogere burger scholen met driejarigen cursus, voor zooveel er voor de leerlingen welke de school met driejarigen cursus hebben gevolgd, voldoen de gelegenheid bestaat om het onderwijs in de hoogste twee klassen van een andere open bare hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus bij te wonen en voor zooveel daardoor algeheele opheffing van rijks hoogere bur gerscholen zgl kunnen worden voorkomen. Een overeenkomstige'h maatregel zullen, naar het kabinet meent te mogen verwach ten, de gemeentebesturen treffen en ook de besturen van bijzondere scholen zullen zich, naar de ministers liopen, te dezen met elkaar willen verstaan, indien op deze wijze een rationeele bezuiniging kan worden verkre gen. 'Overwogen zal worden het leerplan der openbare vijfjarige scholën concentrisch" in te richten; waardoor de Overga rig vari dè driejarige naar de vijfjarige scholen zal wor den vergemakkelijkt en de driejarige scholen in de gelegenheid worden gesteld ook eind onderwijs te geven. Keuringsdienst niet wettelijk verplicht meer? Ontwerp voor nieuwe Waren wet ingediend. Regeling bij de wet. -Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarvan de memorie van Toelichting ondertee kend is door alle leden van het ka binet eri dat strekt tot vervanging van de bestaande Warenwet door een nieuwe Warenwet. Daarin zijn ver werkt de bezuinigingsmaatregelen, die de regeering oorspronkelijk door bui- tenwerkingstelling van enkele artike len der oude Warenwet wilde berei ken door middel van een, in het groo te bezuinigingsontwerp gevraagde machtiging voor de Kroon. Het zal aan het vrije inzicht van de gemeente staan, al of niet in samen werking keuringsdiensten in stand te houden. Van eenige wettelijke ver plichting daartoe zal echter geen sprake meer zijn. Weliswaar zal door de opheffing van keu ringsdiensten de controle ten aanzien van waren minder effect hebben, althans in ver schillende deelen van het land wellicht niet voldoende intensief zijn, doch. aldus wordt in de Memorie van Toelichting meegedeeld, voor handel en industrie is er de mogelijk heid in dezen in eenigen vorm medewerking te verleenen. Gedacht wordt o.aaan over eenkomsten van bepaalde groepen van pro ducenten en handelaren met nog bestaande keuringsdiensten e.d., een gedachte, die dé regeering belichaamd vindt in meer dan een adres van Kamers van Koophandel en or ganisaties, dat de Sta ten-Generaal heeft be reikt. Het ligt in het voornemen der regee ring aan een dergelijke poging om de con trole intersiever te maken, alle medewerking te verleenen. Een overgangsbepaling heeft ten doel een wettelijke grondslag te geven voor de gezamenlijke betaling van wachtgel den en kosten van gebouwen, die buiten dienst komen. UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Met ingang van 15 Aug. benoemd tot bur gemeester van Meppel D. baron Mackay met toekenning van gelijktijdig eervol ontsla? als burgemeester van Enkhuizen. VRIJDAG 9 A U G. 1935 Ministers op manoeuvre. Bevel van Mussolini. ROME, 8 Augustus (Reuter). Op bevel van Mussolini moeten alle ministers en onder ministers voorzoover zij een militairen rang bekleeden, deelnemen aan de eind Augustus te houden groote Italiaansche najaarsma noeuvres. Voor Senatoren en Kamerleden bestaat daartoe geen verplichting maar zij kunnen op verzoek daaraan eveneens deelnemen. „WONDERDOKTER VAN ZWOLLE" VEROORDEELD. EMMEN, 8 Augustus (A.N.P.) De kanton rechter te Emmen heeft heden A. C. uit Zwolle, bijgenaamd „de wonderdokter van Zwolle" veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De verdediger, mr. Brandsma uit Zwolle, legde brieven over van verschil lende artsen, die door hen opgegeven patiën ten naar G. zonden, waar verschillende hunner Inderdaad genezing vonden. C. werkte uitslui tend met handoplegging, verstrekte geen ge neesmiddel en gaf ook geen adviezen. In Zwolle heeft men hem, hoewel hij daar reeds, geruimen tijd werkt, nimmer vervolgd, om dat men zich daar op het standpunt stelt, dat C. de lijdende menschheid dient. Tijdens een zitting te Coevorden werd echter proces-ver baal tegen hem opgemaakt. De kantonrechter achtte echter overtefding bewezen en sprak bovengenoemd vonnis uit. OSSCHE POLITIE DOET WEER EEN ARRESTATIE. OSS, 8 Augustus (A. N. P.) In verband met de arrestatie van eenige personen der Ossche misdadigersbende en hun verklaringen is de gemeentepolitie te Oss vannacht over gegaan tot arrestatie van E. W„ wonende te Heesch bij Oss. W. wordt ervan verdacht als heler voor de bende te zijn opgetreden. Tij dens een streng verhoor bekende hij dan ook levend vee van de leden der bende te hebben gekocht, waarvan hij wist dat het was gesto len. Men verwacht nadere bekentenissen, waarbij het niet onmogelijk is, dat zich ver rassende onthullingen zullen voordoen. MINISTER DECKERS NEEMT AFSCHEID VAN MARINE-AFDEELINGEN. Na zijn bezoek van gisteren aan Vlissingen, waar minister mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee eerste klasse Post Uitermeer afscheid heeft geno men van de marine aldaar, heeft de minister zich naar Rotterdam begeven voor een per soonlijk afscheid van den chef van het corps mariniers. Vervolgens heeft minister Deckers een bezoek gebracht aan de werf Wilton ter bezichtiging van den daar in aanbouw zijnden kruiser De Ruyter. JONGELIEDEN CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS BOND. De Jongelieden Christen Geheel-onthouders Bond, de J.C.G.O.B., heeft op het landgoed „De Hooge Veluwe" zijn twintigste algemeene ver gadering gehouden. Het, bestuursvoorstel .tot fusie met de Neder- landsch Christelijke Jongelieden Geheelont houders Vereeniging „De Schakel", het be langrijkste punt van de agenda, werd na uit voerige discussie verworpen. Het beleid van het Bondsbestuur werd goed gekeurd. De samenstelling van het Dagelijksch Bestuur bleef ongewijzigd. In zijn slotwoord constateerde de voorzitter, de heer E. J. Loer akker uit Haarlem, dat de geest van den Bond geenszins pessimistisch was, maar dat men, doordrongen van het ideaal, in de J.C.G.O.B, nagestreefd, met enthousiasme op den ge kozen weg wilde voortgaan. EEN 73-JARIGE BIGAMIST. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft een 73-jarige tuinman J. O. terecht gestaan, die een zéér wonderlijk leven heeft geleid. Verd. was op 12 Mei 1887 gehuwd, welke vrouw hij in 1912 verliet met de mede deeling, dat hij een zakenreis ging maken, van welke reis zijn vrouw en kinderen hem echter nooit hebben zien terugkomen. Hij was met een 23-jarige vrouw naar Engeland overgestoken en heeft daar 12 jaar onder den naam Colijn gewoond, terwijl hij ook de uit deze verhouding gebo ren kinderen dien naam gaf. In 1923 keerde hij met deze jeugdige vrouw naar Nederland te rug, waarna de vrouw op aandrang van haar familie de relaties met O. alias Colijn verbrak. Twee jaar zwierf hij daarna door de provincie, waarna hij in het huwelijk trad met mej. van den D. Het dubbele huwelijk zou niet zijn uit gekomen wanneer verd. geen oplichting had gepleegd. Bij zijn aanhouding en onderzoek naar zijn waren naam bleek de heele geschie denis. Het O. M. eischte zes maanden gevan genisstraf. WETHOUDERSVERKIEZING IN DEN HAAG. Naar wij vernemen, heeft de liberale fractie van den Haagschen gemeenteraad besloten, dat haar candidaat bij de komende wethou dersverkiezing zal zijn prof. ir. C. L. v. d. Bilt, thans wethouder van onderwijs. Voorts vernemen wij, dat geen overeenstem ming is bereikt tusschen de Christelijk-his- torische en de anti-revolutionaire raadsfractie over aanwijzing van een gemeenschappelijken candidaat, zoodat kaan worden aangenomen, dat elke dezer fracties zal stemmen op een eigen candidaat. De anti-revolutionaire raadsfractie heeft besloten, dat haar candi daat zal zijn mr. dr. S. de Vries Czn.. thans wethouder van Sociale Zaken. Bokkingvet vatte vuur. Scheveningsche rookerij uitgebrand. Donderdagochtend omstreeks half zes werc'. de brandweer van Den Haag gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan den Zeesluisweg 44 te Schevenlngen, waar een vischrookerij ge- gevestigd is. De brand liet zich eerst nogal fel aanzien. De vlammen sloegen uit het dak. De politiebrandweer rukte dan ook met twee motorspuiten van het bureau Duinstraat uit en het gelukte haar in zeer korten tijd het vuur te bedwingen. De zolderétage van het pakhuis brandde echter geheel uit. Van het dak is nog slechts een geraamte over. Na korten tijd kon de eerste motorspuit naar het bureau terugkeeren. De tweede bleef nog eenigen tijd. De brand is ontstaan doordat bokkingvet in het smeulende vuur is geloopen en vuur heeft gevat. Er bleef niet veel door het vuur gespaard. De rookerij was eigendom van den heer Van der Deyl.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2