DE KRACHTEN EN GEBREKEN VAN JAPANSCHE ECONOMIE. AZIE in 1935. De rol der industriebaronnen Door EMILE SCHREIBER Als Japan te "rechter tijd een wetgever had gehad van het formaat van Theodoor Roosevelt (d.e eerste van dien naam), die door zijn wet op de trusts de uitbreiding der reusachtige ondernemingen wist te remmen, dan zou het zich thans niet bedreigd zien door een onevenwichtigen toestand, welke vroeg of laat op een economische revolutie moet uitloopen. De groote machthebbers zijn niet meer, zooals vroeger, de landheeren, die over een vesting en eenige duizenden soldaten be schikten. maar de leiders van enorme onder nemingen, die in principe gelijk zijn aan wat eens de Indische Compagnie was. Die mag naten beschikken over kapitalen en een zoo groot aantal menschen, dat een hunner mij te Tokio kon zeggen: „Ik schat het aantal arbeiders en employés op omze onderneming op 200.000, maar dat cijfer is slechts bij benadering weergege ven, want het is zelfs voor ons niet gemak kelijk den juisten omvang van onze activi teit aan te geven". De" grootste van deze machthebbers zijn de Big-Five (de vijf grooten), die in 1932 de Big-Six geworden zijn, toen een nieuweling zijn plaats'naast de vijf grooten veroverde. Zietliier dan de lijst van de Big-Six: Mitsui, Mitsubishi, Daiischi, Yasuda, Sumitomo, Sanwa. Zij beschikken over talrijke zaken, maar vooral banken. De omvang hunner zaken breidt zich steeds maar uit, in het bijzonder sinds 1926. Hij is van dien aard. dat op het oogenblik de financieele macht van deze menschen meer dan 50 percent van die van heel Japan bedraagt. Dan volgen vier andere groote firma's, die niet over bankinstellingen beschikken: Okura, Akawa, Tusukawa. Elk van deze reusachtige ondernemingen is voor alles zoo niet eigendom van een fa milie, dan toch op zijn minst van een „clan": haar aandeelen zijn maar voor 'n deel voor 't publiek verkrijgbaar, zoodat het zelfs bij be nadering moeilijk te zeggen is, hoeveel Ja panners bij haar welvaart geïnteresseerd zijn. De gebouwen van deze groote trusts, die in de omgeving van het groote station van To kio geconcentreerd zijn, herinneren aan die van de Londensche City en hebben mis schien nog wel een iets moderner aanzien. De twee grootste firma's, Mitsui en Mitsu bishi; danken het grootste deel van haar voorspoed aan den export, waarmede zij kort na de revolutie van Meiji, tegen 1865, begon nen zijn, tijdstip, waarop zij haar eerste ka pitalen aan de organisatie van de scheep vaartmaatschappijen besteedden. Voordien bezat Japan geen. enkel koopvaardijschip. Thans is die vloot, in zeventig jaar, tot de derde van de wereld geworden. De belangrijkste van alle trusts is die van de-.Mitsui Ggmei-Kaishai.-met haar uitge-t breid netwerk van banken, scheepvaartmaat schappijen en filialen in de voornaamste steden van de wereld: in Berlijn heet zij Deutsche Bussan Akticngesellschaft, te Lyon Société anonyme-Bussan, in Zuid-Afrika Mitsui Bussan, enz. Al die ondernemingen waren het familie bezit der Mitsui, waarvan het voorlaatste „hoofd" baron Takuma Dan was. die 5 Maart 1932 vermoord werd. een gebeurtenis, die nog eens de crisis onderstreept, welke zonder twijfel door den te grooten omvang van die trust veroorzaakt is. Bij den dood van baron Takuma Dan be legden de Mitsui een familieraad en een nieuwe president werd gekozen volgens een tweehonderdvijftig jaar oude wet, die opge steld werd. door den stichter Ashirobei Mitsui De familie Mitsui bezit midden in Tokio prachtige paléizen, geweldige parken en zelfs bosschen in de omstreken van de stad. Als de vijftiende president namens zijn familie receptie houdt, gebeurt dat met een luister en een weelde, welke met die van den mikado zelf te vergelijken zijn. De beide families zijn in het Japansche parlement vertegenwoordigd door twee par tijen, die dikwijls lijnrecht tegenover elkaar staan: de Mitsui door de Seioekais, de Mit subishi door de Minseitos. De Mitsui wenschen werk voor hun fa brieken en zijn bijgevolg voorstanders van de territoriale expansie, wat oorlog met zich mee moet brengen. Zij hebben in de per soon van generaal Araki iemand gevonden, die hun ideeën tot tegenover den mikado ver dedigt. Zij zijn het, die Japan er toe aangezet hebben Mandsjoekwo te bezetten. De Mitsubishi willen daarentegen voor alles de welvaart van den handel en zijn dientengevolge de natuurlijke verdedigers van den vrede en den vrijhandel. Op het oogenblik zijn de Mitsui sterk favo riet en hebben de Mitsubishi naar het tweede plan gedrongen overigens een zeer aan vaardbaar tweede plan. De heer Manzo Kushida, directeur-gene raal -van Mitsubishi somt mij na me in zijn reusachtig kantoor het kop thee te hebben aangeboden, dat leder zakengesprek in Japan begeleidt de werkzaamheden op van zijn enorm bedrijf en de firma's, die onder zijn controle staan. „Wij houden ons bezig", verklaart hij mij, „met alles, wat de groote financiën, den groo ten handel en de groote industrie raakt. Wij bezitten werven voor den bouw van sche pen, electirische centrales, fabrieken voor chemische producten, vliegtuigfabrieken, in het algemeen alle mogelijke machines voor de industrie, kolenmijnen en mijnen van al lerlei soorten metalen, een ontzaglijk aantal landbouwondernemingen en in het kader der nationale verdediging, weiwen voor den bouw van oorlogsschepen, van pantserschepen tot onderzeeërs. Wij fabriceeren van alles, mi trailleurs. bruggen, veerbooten, locomotieven, wagons en rails tot aan onderzeesche kabels toe De laatste productie van Mitsubishi, en vooral voor de Vereenigde Staten niet de minst verontrustende, is die der automobie len, wélke nog niet in Japan gefabriceerd werden. De eerste automobielfabriek brengt het "merk Datsun op de markt. Het is een kleine wagen met 6 P.K. motor, die overeen komt met den Franschen Rosengart of den Italiaanschen Fiat. In tegenstelling met an dere Japansche artikelen zijn deze auto's betrekkelijk- duur. ongeveer 10.000 Fransche franken, maar de prijs zal spoedig dalen en reeds- z-ijn. nieuwe .firma's in oprichting voor de constructie van toerwagens met 10 en 16 P.K; motor. De Japansche hidustrieelen ge- looven, dat zij over vier of vijf jaar automo bielen kunnen produceeren van denzelfden prijs als die der Amerikanen en dat daarna de -prijzen nog verder zullen dalen. Op dien dag, die niet ver' verwijderd is, zal er in heel Azië geen. enkel afzetgebied voor de Ameri- kaansche automobielindustrie, meer te vinden zijn. De andere groote economische machtheb bers zouden een soortgelijke, even belangrijke opsomming yan hun ondernemingen, kunnen geven als Mitsui of Mitsubishi, maar ieder hunner heeft zich bovendien in een bepaald bedrijf gespecialiseerd: Okura in de textiel industrie, Tusukawa in.de mijnen, enz. Ik heb reeds beschreven hoe de invloed van die reusachtige organisaties zich tot in de fa- miliewerkplaatsen uitstrekt, waardoor ze het grootste deel van de Japansche productie on der controle hebben. De heer Kadono, directeur van de firma Okura, geeft mij eenige interessante bijzon derheden over de onderlinge verhoudingen der „industrie-baronnen". Tot in de laatste jaren, d.w.z. tot aan de wereldcrisis, deden wij elkander concurrentie aan, maar sedertdien hebben we begrepen, dat het wilden we elkaar niet ruïneeren heel wat beter zou zijn. wanneer wij belangen gemeenschappen zouden oprichten. „Hoe geschiedt de gemeenschappelijke ver dediging uwer belangen?" „Door middel van bijeenkomsten, die ge woonlijk in de In dus trie ele Club worden g- houden". „Bent u niet verplicht enorm hooge beias tingen te betalen? Men heeft mij verteld, dat de "regeering u gedwongen heeft, vooral naar aanleiding van den landbouwcrisis van het vorig jaar en teneinde een opstand van dr boeren te voorkomen, een „vrijwillige bijdra ge" van circa twintig millioen yen te betalen voor steun aan de in nood verkeerende bevol king. „Dat is waar. Overigens voldoen wij gaarne aan die oproepen. Wij hebben ons over niets t-e beklagen. Wanneer wij hooge belastingen te betalen hebben, zijn deze toch altijd nog la ger dan die van de meeste groote westersche landen. „Bij ons betaalt een handelaar met een in komen van 20.000 yen wat hier een aan zienlijk bedrag is slechts 14 percent aan belastingen. Iemand, die 1 millioen yen in komen heeft (4 millioen 300.000 Fransche franken), betaalt slechts 22 percent, terwijl hij, als ik me niet vergis, in uw land bijna percent zou moeten betalen". „Maar is het tekort op uw begrooting niet het bewijs van, dat die belastingen on voldoende zijn? Is de financieele situatie van uw land niet evenzeer uit het evenwicht als in Amerika?" „Het vraagstuk is in beide landen absoluut niet hetzelfde. De stellingen van president Roosevelt zijn gebaseerd op een prijsstijging van alle artikelen en zijn onvereenigbaar met de vitale behoefte der Vereenigde Staten aan export. Bij ons blijft daarentegen de export zich ontwikkelen en. daardoor juist vermindert, het deficit voortdurend". „U/ziet dus den economischen toestand van Japan met optimisme tegemoet?" „Min of meer", antwoordt de heer Kadono mij. „Wij hebben verscheidene redenen tot bezorgdheid. De belangrijkste is ons teveel aan bevolking, die zooals u weet met 1 mil lioen per jaar toeneemt. Onze invoer blijft grooter dan onze uitvoer: dat is het geheim van onze buitenlandsche politiek, die over- heerscht wordt door ons speuren naar een zoo voordeelig mogelijke productie van die stoffen, welke in de eerste plaats noodzake lijk zijn voor de Japansche industrie. Ten slotte zou onze snelle over-industrialisatie, die gelijk is aan die der Vereenigde Staten, ook óns binnen enkele jaren sociale verras singen kunnen bereiden". Welke zijn die sociale verrassingen, waarop de heer Kadono zinspeelde? Het is duidelijk, dat de voortdurende ver hooging der douanerechten, die in de geheele wereld al meer en meer den export van Ja pansche producten tegenwerkt, een ernstigi financieele en commercieele crisis teweeg kan brengen Op dit oogenblik laat de militaire partij, die zeer machtig is en een socialistisch karakter draagt, niet na de reeds groote on tevredenheid der bevolking tegenover de „ba ronnen" te exploiteeren. Het groote gemak, waarmede in deze dagen zaken worden afge wikkeld gevolg van de devaluatie van de yen op 65 percent stelt tot tijd winnen In staat. Tenslotte heeft iedereen een bestaan, maar de minste vertraging in die stijging der cijfers zou het signaal kunnen zijn voor een nationale revolutie, want de openbare Japan sche meening geeft zich zeer wel rekenschap van het abnormale, dat er ligt in het feit, dat enkele families het grootste deel van den economischen toestand in handen hebben. Vele Japansche kooplieden en industrieelen some zelfs kleine handelaars hebben niettemin mijn aandacht gevestigd op een der voordeelen van die feodale organisatie: dat is de zekerheid, die zij geeft betreffende ere dieten. Een kleine industrieel zeide mij: „Wij wer ken liever met een beperkte winst voor re kening van groote firma's, die voor een gere gelde betaling garant zijn, dan voor een groot aantal klanten, die weliswaar onze producten duurder betalen, maar ons tegelijkertijd ver liezen bezorgen, welke grooter zijn dan de winsten, welke de hoogere verkoopsprijzen opleveren". Een ander voordeel van dit systeem van het nationale standpunt uit gezien is het feit. dat de regeering gemakkelijk van de fir ma's de noodzakelijke financieele offers kan eischen, welke noodig zijn voor een grootseh opgezette politiek. De enorme bedragen, die Japan aan Korea en Mandsjoekwo gespen deerd heeft totnogtoe zonder voldoende tegenprestatie zijn voor het grootste deel van die machtige ondernemingen afkomstig. Maar zullen die voordeelen voor langen tijd de behoefte kunnen opheffen aan economisch evenwicht en sociale rechtvaardigheid, welke, ook in Japan, iederen dag duidelijker aan het licht treedt? (Nadruk verboden) GEVAARLIJK SPEELGOED. Vrijdagmiddag waren eenige kinderen tus- schen vier en zeven jaar in de Heutzstraat te Venlo aan het spelen met een spiritustoestel. Een van hen schudde plotseling den inhoud van het brandende toestel over het lichaam van zijn makkertje, het 5-jarig zoontje van de familie Lamers uit. Het jongetje liep daarbij zeer ernstige brandwonden aan het beneden- lichaam en de beenen op. In zorgwekkenden toestand moest het naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht worden. Rel aas van een ramp. Aanteekeningen van een Gaai-passagier. Drama in enkele korte zinnen. „2400 Meter vlak boven de toppen - bliksem - 2100" dan niets meer. We hebben dezer dagen gemeld, dat de des kundigen van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, toen zij een onderzoek instelden naar de oorzaken van de ramp van de Gaai, toen deze op dien noodlottigen Zaterdag van 20 Juli in de Alpen verongelukte, een heel belangrijke ontdekking hebben gedaan. Bij het wrak werd namelijk het notitieboekje ge vonden van een der passagiers, waarin deze verschillende feiten weergaf van de laatste oogenblikken vóór den vreeselijken afloop. Deze aanteekeningen waren van de hand van den redacteur van „De Tijd", den heer van Langen, een der ongelukkige reizigers uit het toestel. In zijn blad vinden wij ze thans afgedrukt: Het zijn de vijf laatste beschreven bladzij den, 'die met enkele korte aanteekeningen het sober en daardoor juist zoo beklemmend relaas doen van dertig tot bijna vijf en veertig minu ten van een tocht, die om 12 uur 's middags aangevangen, om 12.48 eindigen zou Jos van Langen teekende op: Milano 20/7 12 uur slaat de klok in de Gaai met 10-tal passagiers, meest Hollan ders Drijvende wolken De „Tijd" breng ons op de hoogte van het ongeluk van de ..Maraboe", nadat een medepassagier ons op de hoogte had gebracht van de ramp van Zondag j.l. („Kwikstaart" Red Een wees gegroet en een schietgebedje tot Sint Christo forus geven vertrouwen al gauw boven de wolken;., vrij regelmatig dwars door de wolken; alles wit stijgen 3000 M. (dit geregeld af te zien van den hoogtemeter, die voor in de passagierscabine hangt. Red.) Regen tegen de ramen 4000 4500 boven de wolken hemelblauw zichtbaar 4600 4700 bijna 5000 regen klettert geen blauw meer regen half een knal dalen snel 4000 3800 3200 sneeuw - - 3000 2800 2500 2400 vlak boven toppen bliksem 2100 Hier zijn de aanteekeningen, die aanvan kelijk duidelijk en regelmatig geschreven, maar vermoedelijk door het remous, het stoo- ten van het vliegtuig in de buien, steeds krab- belig-er worden, plotseling beëindigd. Het is dan korter of langer na half één en de laatst vermelde hoogte, 2100 M„ wijst er op, dat het toestel reeds laag vliegt in den dalketel van den San Bernardinopas, waarvan de om ringende bergketens tot over de 3000 Meter reiken. Nog slechts enkele minuten, seconden misschien, en het oogenblik van de cata strophe zal daar zijn. Het verloop van de vlucht kunnen wij van minuut tot minuut volgen. Eerst de bewolking boven het vliegveld Taliedo bij Milaan. Dan kort na het vertrek het regelmatig stijgen door de regenwolken tot op 4500 M. het hemel blauw zichtbaar wordt. Bijna 5000 meter is men hoog, als men blijkbaar weer zware wol ken ontmoet. De regen klettert tegen de ven sters en op het metaal van de vliegtuigfomp. Half één. Tot nu toe is dus alles goed ge gaan. Maar dan, midden in de buien, wordt een knal gehoord. Is het een onweerslag, een stoornis? Het toestel zakt snel. Beklemmend is taal der opeenvolgende cijfers." Het' reippo wijst op ong.ewone verschijnselen ijs vor ming! Op 3200 M. sneeuwbuien. Lager en lager: 24U0 Meter. „Vlak boven de toppen", schrijft van Langen. Het toestel vliegt dus reeds in de buienflarden der onderste wolken laag. waardoor men weer tijdelijk zicht heeft op de aarde. Een bliksemschicht, de tusschen de bergen al zeer geringe hoogte van 2100 Meter zijn de laatste bijzonderheden, die wor den vermeld. Op twaalf minuten voor één is de klok van de Gaai stil blijven staan. Incident in een dorps gemeenteraad De koffie- en sigaren-autonomie in Nederhorst-den-Berg. VREEMDSOORTIGE FANTASIE VAN EEN 15-JARIGE. Een olieventer vond Donderdagavond nabij Almelo een 15-jarigen jongen met een touw om zijn hals aan een boom hangen. De man sneed het touw doof en waarschuwde politie en een dokter. Tóen dé knaap bijkwam, ver telde hij door een circa 40-jarigen man met een baard te zijn overvallen en aan den boom opgehangen, waarna hem zijn portemonnaie was ontstolen. Na een zeer langdurig verhoor bekende de jongen eindelijk alles gefantaseerd te hebben. Zelfs de bewusteloosheid had hij naar een dokter reeds had verklaard gesi muleerd. Het geld, dat hij bij zich moest heb ben, zat nog in z'n portemonnaie, die nabij de plaats van hét „drama" werd gevonden. PREMIèRE VAN „DE KRIBBEBIJTER" GING IN DEN HAAG. In het verbouwde en vergroote Passage theater in den Haag heeft een groote menigte de première van de nieuwe Nederlandsche film „De Kribbebijter" met geestdrift gevolgd Herhaaldelijk werd geapplaudisseerd, terwijl de medewerkenden na afloop werden gehul digd. Een ovatie werd gebracht aan den 81- jarigen August Kiehl, die juist zijn 60-jarig tooneeljubileum vierde. De Kribbebijter" werd geregisseerd door Kosterlitz. O.m. treden er in op Cor Ruys, Louis de Bree, Frits van Dongen. Dolly Mollin- ger, Mary Dresselhuys, Chris Baay en August Kiehl. TJOTTER SLOEG OP HET IJSSELMEER OM. Op het IJselmeer is Vrijdagmiddag een tjotter, bemand met 5 personen de eigenaar de heer D. Keizer uit Nieuwendam en zijn familie door de plotseling opkomenden storm verrast. Het bootje kapseisde, doch de inzittenden wisten zich aan het omgekeerde vaartuig vast te klemmen. Een visschersboot uit Volendam, de V. D. 24 die de schipbreukelingen opmerkte wist hen op te pikken en bracht hen naar de haven van Durgerdam. Het omgeslagen vaartuig lieten zij in de steek. MAN BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de mijnwerker J. Bock uit Kerkrade, ter hoog te van De Bril bewusteloos langs den weg ge vonden. Naast hem lag zijn rijwiel, dat eenigs- zins beschadigd was. In bewusteloozen toe stand is hij per auto naar het ziekenhuis over gebracht, waar een dokter een dubbele sche delbreuk constateerde. De man is Vrijdagochtend, zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, aan zijn beko men verwondingen bezweken. Men vermoedt dat hij van zijn rijwiel is ge vallen. In ieder geval staat vast dat de man niet door een auto is aangereden. Het slachtoffer was gehuwd en 34 jaar oud. In de gemeenteraadsvergadering van het landelijk gelegen dorp Nederhorst den Berg is het tot een schermutseling gekomen tus schen den voorzitter, burgemeester G. Graaf Schimmelpenninck en het raadslid Smit (een z.g. wilde), omdat laatstgenoemde smakelijk een pijp zat te rooken. waaraan de voorzitter een einde wilde maken. Toen geruimen tijd geleden de burgemeester wegens ziekte gedu rende vele maanden in het buitenland had vertoefd, ver-zocht hij, in den raad terugge keerd, den leden tijdens het eerste uur van de vergadering niet te rooken. De raad was toen nog gehuisvest op een bovenvertrek van het oude raadhuis, zoodat de atmosfeer spoedig te benauwd werd. Nu het ruime nieuwe gemsen tehuis betrokken is, meende het bovengenoem de ï'aadslid (die trouwens nog geen deel van den raad uitmaakte, toen de straks bedoeld< afspraak getroffen werd) dat hij nu wel zijn piio kon blijven rooken. Toen het herhaald handgebaar van den voorzitter niet hielp, verzocht hij den heer Smit, zijn pijp neer te leggen, waarop deze vroeg, waarom hij niet mocht rooken. De voor zitter antwoordde: „Dat is hier in den raad destijds zoo afgesproken". De heer Smit: „Er kan wel zooveel afL sproken worden, maar daarom behÖeT ik me daar nog niet aan te houden". De voorzitter: „Dan zou ik moeten zeggen, dat ik dat niet netjes vind". Toe ae heer Smit rustig verder rookte, merkte de heer Welle .R.K.) op- „We zullen dat bij de rondvraag toch nog eens moeten be spreken, want. het gaat toch niet aan, dat één raadslid rookt en de anderen niet". De voorzitter: „Er is ook nog zooiets als een ongeschreven wet". Wethouder Blok (A.R.): „Je moet altijd j1 belofte houden". De heer Welle: „Ik heb nooit iets beloofd' waarop de heer Smit onmiddellijk liet volgeix „En ik heélemaal niet. In deze groote raads zaal zal het heusch niet zoo hinderlijk zijn als ik alleen rook en de andere heeren niet-' Geroep: „Jawel, maar daar gaat het niet om!" De heer Smit dampte intusschen lustig ver der en de voorzitter keek, zeer verstoord, toe. Bij de rondvraag kwam de heer Welle terug op het rook-incident en vroeg, hoe het nu in de toekomst moest gaan. „Is voortaan het rookverbod opgeheven?" De gemeente-secretaris: „Een rookverbod voor kinderen boven de 20 jaar". De heer Welle: „We moeten toch weten wa: we aan toe zijn en dan moeten ook weer si garen van de gemeente op tafel komen; even als de koffie, die we moeten missen". De voorzitter: „Daarvoor staat geen post op de begrooting. Als de heeren willen rooken moeten ze zelf hun sigaren maar betalen". De heer Dolman (S.D.A.P.): ,,'t Is toch al te schriel, dat we niet eens koffie kunnen krij gen, als we hier den heelen ochtend zitten te vergaderen. Ik wil een post op de begrootin; hebben". Andere raadsleden roepen, dat er een post van 25 voor koffie en sigaren op de begroo ting stond. De secretaris: „Jawel, maar met de openin; van het nieuwe gemeentehuis is er voor 2L méér geconsumeerd, dan uitgetrokken was. dus die post is al opgebruikt". Wethouder Blok: „Is dat nu zoo'n opoffering om geen kop koffie te krijgen op de vergade rfngen?" De heer Welle: „U hebt gemakkelijk praten, u: drip kt gemeente-pils"-. De voorzitter: „Heeren, u krijgt het van Ge deputeerde Staten toch niet gedaan. Ze schrappen den post, dat zult u zien". De heer Smit: „Dan schrijft u er maar bij dat de heeren anders thuisblijven en dat zul len ze toch niet graag zien". De heer Welle: „Ik vraag, in de volgende vergadering mijn voorstel te behandelen om van gemeentewege weer sigaren en koffie te verstrekken". De overige raadsleden betuigen hun instemming hiermede, waarmede de de batten gesloten worden. Het nieuwe pinguin-eiland in Artis. Een groote attractie. Wie kent ze niet, de foto's, meegebracht door Antarctische expeditie, waarop het barre Zuidpoolland, dat totaal geen voedsel voort brengt, wemelt van ontelbare scharen der eenige bewoners, die mexi in deze onherberg zame oorden op het land aantreft, de pin- guins? Onweerstaanbaar aantrekkelijk en komisch zijn deze dieren, die door hun houding en hun gedragingen een zoo groote. zij het slechts schijnbare gelijkenis met menschen vertonnen. En dan nog met deftige menschen gekleed in zwarten pandjesjas of rok, die hun rug bekleed, terwijl hun voorzijde het vlekkelooze wit van rok-vest en hemd ver toont. Het vermogen te vliegen hebben deze zon derlinge vogels verloren, hun vleugels zijn veranderd in een soort roeispanen, met be hulp waarvan ze zich met zeer gi'oote snel heid onder water kunnen voortbewegen. Want in het water der zee moeten zij hun voedsel zoeken, bestaande uit visc-h, kreeftachtige dieren, zooals garnalen, inktvisschen e.d. Het land hebben zij slechts noodig, om er hun eieren uit te broeden en er hun jongen groot te brengen, tot deze zoover zijn, dat ook zij zich te water kunnen begeven en voorts ook om er den ruitijd door te ma ken. Die ruitijd is voor de pinguins een kwaad ding, want daar zij gedurende het ruien niet te water gaan, moeten zij dien ge- heelen tijd vasten. Dit alles is slechts moge lijk in verband met het hierboven reeds ver melde feit, dat geen andere dieren, die zich op het land begeven, in de Zuid poolstreken voorkomen. Leefden daar ijsberen en vossen zooals in het Noordpoolgebied, dan zouden de vrijwel weerlooze pinguins en hunne jon gen gedurende de voortplantings- en rui tijden spoedig eeu prooi van dergelijke roof dieren worden. In Artis werd in het afgeloopen voorjaar een groot, fraai, in modernen stijl opgetrokken verblijf voor pinguins gebouwd. Te midden van een bassin, met lichtblauwe bodem en wanden, verheft zich een gestyleerde rots partij, waarop de ping-uins, die graag klim men, zich op hun uiterst koddige manier, als deftige mannetjes voortbewegen. Ook bij het zwemmen in het heldere water van het bassin, mt de lichtgekleurde wanden en bodem, zijn zij voortreffelijk zichtbaar. Artis is reeds in het bezit van een vijftal pinguins, behoorend tot drie verschillende soorten, welke dieren thans hun nieuwe hier boven bedoelde verblijf betrokken hebben. Bo vendien worden pogingen in het werk ge steld om zoo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen over nog meer pinguins voor Artis. ZATERDAG 10 AUG. 193S Niet onwaarschijnlijk zullen zich mettertijd verschillende broedparen vormen op dit nieu we pinguin-eiland, waarvan de gestyleerde rotspartij hoeken en nissen vertoont, die door de pinguïns als broedgelegenheid benut kun nen worden. En daarbij zullen zich dan de kostelijke, door Zuidpoolreizigers beschreven tafereelen kunnen afspelen van het elkaar berooven, niet alleen van steenen en ander nestmateriaal, maar ook van de eieren zelf, hetgeen dan weer aanleiding geeft tot koddi ge ruziemakerijtjes. Het behoeft nauwelijks opgemerkt te wor den dat „Artis" hierdoor een ongeëvenaarde attractie is rijk geworden, waarvan het pu bliek zich slechts met moeite losscheurt. Buitengewoon veel belangstelling wekt ook steeds het voeren der pinguins. Deze vogels eten nl. slechts uit de hand. Want alleen een in het water zwemmende visch, inktvisch of kreeftachtig dier wordt door hen als voed sel erkend, een partijtje doode visch, voor hen neergelegd, zien zij niet als voedsel. Brengt men hen echter het voedsel voor of in den bek, dan wordt dit gretig genomen. In Artis krijgen ze spiering, haring, makreel, wijting en schol of schar. Kostbaas en kostganger gingen elkaar te lijf. Zij wendden elkaar slechts licht. Op de Jac. van Lennepkade te Amsterdam hebben een kostbaas en zijn kostganger Vrij dagavond ernstigen twist gekregen nadat eerst de flesch flink was aangesproken. De kost ganger, een man van 43 jaar, haalde een scheermes tevoorschijn en is daarmede zijn 45-jarigen kostbaas te lijf gegaan. Op het tumult kwamen buren en politie toe snellen, maar voor men beide mannen had ge scheiden, had reeds bloed gevloeid. De kost baas had van zijn commensaal twee flinke sixeden over het hoofd gekregen, zoodat het bloed hem langs het hoofd stroomde. De aan valler had zich zelf met het mes aan de hand gewond. Beide mannen verkeerden in zeer overspannen toestand. De kostganger werd, na door den G.G.D. ver bonden te zijn. door de politie meegenomen naar het posthuis aan de Borgerstraat. De kostbaas is naar het Wilhelmma Gasthuis ge bracht en daar verbonden. Zijn toestand was echter niet van dien aard, dat hij moest wor den opgenomen. Hij is dan ook na ëenigen tijd naar hetzelfde posthuis overgebracht. Later op den avond zijn beide mannen naar het bureau Overtoom gebracht, waar de kostbaas is blijven overnachten. BOTSINGEN TUSSCHEN ANTI-FASCISTEN EN N.S.B.'ERS. Hier en daar zijn Vrijdagavond in Amster dam weer kleine relletjes geweest. In de St. Antonius Breestraat zijn N.S.B.-colporteurs lastig gevallen, waardoor later op het Water- looplein een vechtpartij ontstond. Daar werd een der colporteurs mishandeld. De politie verspreidde de menigte en bracht de N.S.B.- ers naar het kringhuis aan den Overtoom. Op het Mercatorplein zijn ook kleine strub belingen met colporteurs van dezelfde partij voorgevallen. Hier bleef het echter bij scheld woorden en voorkwam de politie erger. Het zelfde was ook het geval aan den Hoofdweg. SANTPOORT NED. HERVORMDE KERK. V.m. 10 UUXJ Ds. P. Jonges, pred te Z.wartewaal. NED. HERVORMDE EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: Ds. J. de Wit, Leiden. GEREF. KERK, Burgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Ds. W. Breukelaar, em. pred. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. In beide diensten collecte voor de hulpbe hoevende kerken in de provincie. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Gebouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10 uur: Ds. J. ter Schegget, Bed. H. Avondmaal. IJMUIDEN LEGER DES HETLS. V.m. 10 en nam. 7.30 uur: Samenkomsten. GEREF. KERK, Wilhrtminakade. V.m 10 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. K. Scheeres van Lutjegast. HULPKERK. Marnixsehool. V.m. 10 uur: Ds. Scheeres. Nam. 5 uur: Ds. v. d. Meulen. NED. HERV EVANGELISATIE Pr. Hendrik straat 117. V.m. 10 en nam. 5 uur: Lees dienst. CHR. GEREFORM KERK - V.m. 10 uurï Ds. G. W. Alberts van Vlaardingen. Nam. 5 uur: Dezelfde. OUD KATH. KERK. V.m. 10 en nam. 3 uur: Pastoor L. Rinkel. DOOPSGEZ. GEM. en AFD NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9. Geen dienst. IJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. -« Vereenigingsgebouw, Groeneweg. Geen dienst. GEREI' KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uurj Ds van Teylingen. Nam. 5 uur: Ds. van Teylingen. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Ekster laan 35. V.m. 10 uur: Bijbelbespreking en bidstond. Donderdag nam. 8 uur: Bijbelbespreking én bidstond. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDENGSGEM. Willebrordstraat 10. V.m. 10.15 uur: Godsdienstoefening. Nam geen dienst BAPTISTEN-GEMEENTE, Willebrordstraat 10 Geen dienst. BEVERWIJK VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HER VORMDEN, Noorderparklaan. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. van Caicar. 5VANG LUTHERSCHE c Koning straat. Geen dienst. GEREF KERK C. H Moensplein V.m 10 en nam. 5 uur: Ds. Mobach, Numansdorp. EVANGELISATIE ..EMMANUEL' Zeeslr. 26. V.m. 10 uur: de heer J. Snoeks. 12 uur Zondagsschool Nam. 6 uur: de heer M. Schats. Nam, 8 uur: Openluchtsamenkomst bij het station. Donderdag nam 2,30 uur: Vrouwenkrans. Nam. 7 uur: Dank- en Bedestond. Nam. 8 uur: Bijbelonderzoek. HEEMSKERK NED .HERVORMDE KERK, V,m, 10 uqpJ Ds. IJzerman.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2