HET NIEUWE AVONDBLAD Enorm bezoek aan het strand, Kampeerterrein heeft een druk bezoek. Kauwgom. 20e JAARGANG No. 237 MAANDAG 12 AUC. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus '5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. V/. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver- gekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN En de gemeentekas vaart er wel bij. Hoogconjunctuur op het kampeerterrein. Het kampeervraagstuk levert in vele bad plaatsen moeilijkheden op, vooral in die plaat sen, waar de aanwezigheid van een groot aan tal kampeerders niet strookt met de belangen van de exploitanten van strandpaviljoens, ho tels enz. We' behoeven onze blik maar Zuid waarts te werpen, om de juistheid hiervan aan te toonen. Zandvoort heeft, om het kampeeren tegen te gaan of althans te beteugelen, zulk een hoog tarief ingesteld, dat het aantal kam peerders zich tot eenige tientallen beperkt, tot schade van de gemeentekas en van vele win keliers. Want al smijten de kampeerders in den regel niet met het geld, zij hebben toch da gelijks hun brood, hun melk, hun groenten noodig en bij een massa bezoek wordt er nog heel wat verteerd. In IJmuiden is het vraagstuk vrijwel geheel opgelost. Het zou geheel opgelost zijn, indien er niet, zooals thans, behalve het gemeentelijk kampeerterrein nog een particuliere kampeergelegenheid was, waarover de gemeente geen zeggenschap heeft. Honderden tenten en houten huisjes. In een omlijsting van een vredig duinland schap ligt het pas weer vergroote kampeerter rein. Honderden tenten en houten huisjes, een voudige en ook vele, die de hand van den vak man verraden, liggen aan de straten die het terrein in regelmaat doorsnijden. Maar o, die „straten". Zand en nog eens zand, mul zand, waarin de schoenen, voor zoover die er gedra gen worden, diep wegzinken. Zaterdagmiddag kwam weer de groote stroom, meerendeels Amsterdammers. De va- canties der lagere scholen loopen ten einde, 't belooft een mooie Zondag te zullen worden, dus ieder, die zijn tenten hier tijdelijk heeft opgeslagen, wil nog profiteeren. Misschien is het wel de laatste Zondag. En dan komen ook de vele logé's van de kampeerders, die een nachtje blijven logeeren. En voorts het be zoek. De „burgerlijke stand" heeft het druk. Want niemand komt „zoo maar" in het ten tenkamp. Iedere kampeerder en iedere bezoe ker-voor-één-of-meer-nachten wordt in het groote register ingeschreven. Tot gisteren wa ren het al meer dan 3600. De formaliteit gaat gepaard met iets, wat geen formaliteit is: voor veertig cents per persoon mag men een week kampeeren, als men tenminste niet op het afzonderlijke deel zijn huis wenscht op te bouwen. Dat kost extra nl. voor houten tent 10 ets. per M2. ngr maand, voor een zeildoek- sche tent 15 ets. pgr week of een gedeelte van een week. Logé's betalen ook 40 ets., visite 20 ets. per persoon. En als nu de omstandighe den gunstig zijn, zooals Zaterdag passeeren er op zoo'n middag ettelijke honderden langs de agenten, die tegelijk ambtenaar van den burgerlijken stand en gemeente-ontvanger zijn. Heel wat namen komen in het groote re gister. heel wat dubbeltjes in het laad je. Ruim 3600 kampeerders staan reeds ingeschreven, waarvan velen reedc ettelijke weken in hun zo merverblijf hebben doorgebracht, evenveel bezoekers passeerden de poort, na hun twee dubbeltjes te hebben geofferd. Verleden jaar bedroegen de ontvangsten ongeveer f 5000, dit jaar wordt het wel f 6000. Zoo is er ten minste één gemeentebedrijf, dat bloeit. Het is natuurlijk niet allemaal winst, •maar er blijft toch aardig wat van over want ook de pachter van de toko betaalt een aar dig sommetje. Zoo stelt de gemeente duizenden gezinnen SCHEEPVAARTBEWEGING. In de afgeloopen week kwamen hier bin nen 60 stoomschepen, 19 motorschepen en 2 zeesleepbooten, tezamen 81 schepen tegen 67 schepen in de voorafgaande week. Naar zee vertrokken deze week 57 stoom schepen 14 motorschepen en 2 zeesleepbooten tezamen 73 schepen tegen 66 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden in de laatste week 154 schepen of 21 schepen meer dan in de voorlaatste week. SCHROEFSCHADE. Het van hier naar Beira vertrokken stoom schip Jagersfontein is met schroefschade te Kaapstad binnen geloopen en moet daar re- pareeren alvorens de reis te kunnen voort zetten. in staat, rustig hun kampeerders-leventje te leiden. En zij vaart er wel bij. Zooals ook vele winkeliers er wel bij varen. Men moet maar eens zien. wat er uit het dorp gehaald wordt, Soms staan er 400 tenten; met de Zondagsche bezoekers mee beteekent dit een bevolking van wellicht 2000 a 3000 zielen, met evenzooveel magen. Behalve die 6000 gld. die bij den ge meente-ontvanger terecht komen, komt er ze ker tijdens den geheelen duur van het seizoen misschien tienmaal zooveel bij den midden stand terecht. Laat de kampeerders gerust komen. Zij zijn welkom in IJmuiden. JUBILEUM PASTOOR SCHOENMAKER. Donderdag 15 Augustus" a.s. herdenkt Pastoor J. Schoenmaker van de Sint Jozef parochie te Velsen-Noord den dag waarop hij voor 25 jaar geleden de priesterwijding ontving. Deze dag zal voor dezen .beminden geeste lijke niet onopgemerkt voorbij gaan. Reeds weken te voren belastte een comité bestaande uit vele vooraanstaande personen te Velsen-Noord zich met de voorbereiding. Om nu een ieder in de gelegenheid te stel len, hierbij tegenwoordig te .kunnen zijn, be sloot men dit feit feestelijk te herdenken op Zaterdag 17 Augustus. De plechtige intocht zal te half zes plaats vinden. Aan de grens der gemeente zal de jubilaris worden opgewacht door eenige mu ziekcorpsen, het feestcomité, leden der R.-K. Gymnastiekvereeniging, leden der K.J.C., de Jonge Waoht Kruisvaart, Sport junioren en andere organisaties, waarna een rondegang plaats vindt door dit deel der gemeente. Bij de R.-K. Meisjesschool wordt den ju bilaris een cantate toegezongen door de schoolkinderen na afloop waarvan, een ker kelijke plechtigheid plaats vindt. Zondag 18 Augustus zal dit feit kerkelijk worden herdacht. Te 10.30 vindt een plech tige Hoogmis plaats. Van.24 uur volgt een receptie voor de parochianen in het R.-K. Vereenigingsge- bouw aan den Wijkerstraatweg, alsmede de aanbieding van het geschenk van de paro chianen. Te half vijf volgt een plechtig lof en het zingen van een cantate door het R.-K. Zang koor. Tot slot zal de R.-K. Harmoniekapel, di recteur de heer J. Joosen een concert geven in den tuin der pastorie EEN SLECHT BEGIN. De Zaterdagmiddag gespeelde voetbalwed strijd Tweede Jeugd (Haarlem)V.G.S. 1 eindigde in een 82 nederlaag voor Van Gel- der's Sportvereeniging. HOUT VOOR VELSEN. Het Letsche stoomschip Katvaldis is van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. DE LOTERIJ VAN „KINDERVREUGD" Naar wij vernemen hebben burgemeester en wethouders aan het bestuur van „Kinder vreugd" toestemming verleend tot het organi- seeren van een loterij. De opbrengst dezer loterij zal worden be steed vcor het bouwen van een muziektent op her speeltex'rein aan den Doodweg. SPEELTUINVEREENIGING „KINDER VREUGD" Een feest- en propagandaweek De speeltuinvereeeniging „Kindervreugd" or ganiseert van 13 tot 17 Augustus a.s, in den speeltuin een feest- en propagandaweek. Tal van attracties zullen aanwezig zijn, als een miniatuur autobaan, een zweefmolen, een fietsmolen, een schiettent, vliegbomsport, en vele andere attracties. De tuin zal feestelijk worden geïllumineerd. In het clubgebouw zal tijdens de feestweek een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken van kinderen der leden, die aan verschillende clubs deelnamen. Tevens zal ook het jeugafanfarecorps zijn medewerking ver- leenen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur op den openingsavond op Dinsdag 13 Augustus een openlucht bioscoopvoorstelling te geven. De feestweek zal des avonds 8 uur met een kort woord .van den voorzitter den heer P. v. Willi gen geopend worden. (Een Amerikaansch kauwgom- fabrikant heeft verklaard, dat hij niet tevreden is voor iedereen gom kauwt.) Ik ken hem niet dien gom-magnaat, Die niet tevreden is in 't leven, Voor iedereen aan 't- kauwen slaat, Een waarlijk gom-elastisch streven. Wat kunnen wij daar nu aan doen, Ik zou hem graag tevreden maken, Men telt ze echter bij 't millioen, Die nog niet schuiven met hun kaken. Kauwgirl zijn wil niet elke vrouw, Kauwboy kan niet elk man bekoren, Men vraagt: wat doen wij in de kauw, De menschen zijn geen gomnivoren. Ik weet niet of de fabrikant De Papoeas zal overhalen En of het volk van Samarkand Zal malen om het kauwgom malen. Zijn verkoop bij. de Eskimos Moet hy tenslotte zelf pousseeren, De Hottentot zal na een poos Misschien de kauwgom passie leeren. Maar hij stelt zich een machtig doel, Hoe men het dan ook mag bekijken. Ik heb het droevige gevoel. Dat hij het nimmer zal bereiken. Hij kent mijn tante Clara niet. Die vastbeslotenste der vrouwen, Ook onvermurwbaar op 't gebied Van afkeer van het kauwgom kauwen. Ik heb met klem bij haar gepleit, Maar tante is niet in te lijven, Het spijt me, maar het is een feit, De man moet ontevreden blijven. P. GASUS. OPGELEGDE SCHEPEN. Zaterdag waren te Rotterdam zes sche pen opgelegd, van welke vier onder buiten- landsche vlag. IJZERVERSCHEPING. Het Zweedsehe stoomschip Patria is van Rotterdam en het Duitsche stoomschip Elstgr van Antwerpen bij de Hoogovens aangekomen om ijzer te laden, resp. voor Zweden en Fin land bestemd. TOERISTENVAART. Het met jongelieden naar de Fjorden uit gevaren motorschip Tarakan is Zaterdagmor gen hier teruggekomen en Zaterdagavond opnieuw met een ander (gezelschap in zee ge stoken. AANVOER ZWAVELZUUR. Met het motorschip Ransdorp is hier een lading zwavelzuur aangebracht van Hoboken. welke lading in de Hoogovenshaven gelost wordt. SANTPOORT R. C. BREDERODE Voor de le ronde van de door R. C. Brede- rode uitgeschreven seriewedstrijden komen in den loop van de week de volgende elftallen uit: Dinsdag 13 Aug. half 8 Brederode 3-Kinheim 5 Donderdag 15 Aug. half 8 Brederode 2-V.O.G. 2 Vrijdag 16 Aug., half 8 V.S.V. 7-V.S.V. 4. Zaterdag 17 Aug. half 7: S. I. Z. O. 2-V.S.V. 6 Zondag 18 Aug. 2 Spaarnevogels 3-V.S.V. 5 Zondag 13 Aug. 4 uur: Stormvogels 3-Storm- vcgeis 4. Alle wedstrijden vinden plaats op het terrein van R. C. Brederode. MAN KON NIET ZWEMMEN. Toch ging hij te water. Zondagmiddag te omstreeks vier uur is de 27-jarige W. R., wonende in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam in het Noordzee kanaal verdronken. De man had zich te water begeven, doch was de zwemkunst niet voldoende meester, zoodat hij plotseling in de diepte verdween. Een lid van de Amsterdamsche Reddings brigade schoot onmiddellijk toe en slaagde er in den drenkeling te grijpen en op den vval te brengen. De man was echter reeds buiten kennis. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De Zuiderpier het centrum van de drukte. Hoe druk het was aan het buitenstrand. Het mooie weer van Zaterdag noopte tot het' maken van plannen voor Zondag en daarom werd een drukke Zondag verwacht. Het is een drukke Zondag geworden. Duizenden, ja tienduizenden zijn door den strandweg en langs de semaphore naar bui ten- en "binnenstrand getogen. Zwart van volk was het op de pier, ontelbare tenten, dicht aaneen gebouwd getuigden van een zekere overbevolking. Keek men van de pier af in Zuidelijke richting dan zag men tenten zoo ver het oog reikte. Beide foto's geven een duidelijk beeld van het enorme strandbezoek. Zij werden geno men van de Zuiderpier af. Op de foto van het binnenstrand zien we op den achtergrond in het midden den buiten-vuurtoren en de sema phore, meer naar links een binnenkomende •weekboot. Op de andere foto toont de lichte deining van het water aan, dat hier de open zee haar gol ven naar het strand jaagt. Tegen vijf uur begon de aftocht. Een paar uur lang bleek de weg door de duinen geen voldoende capaciteit te hebben om voor een behoorlijken afvoer van de strandbezoekers te zorgen. Het ging voetje voor voetje over het smalle pad, dat al weer voor een groot ge deelte ondergestoven is. LANGS DE STRAAT. De royale spoorman en de „bescheiden" moeders. Ze waren een dagje' naar het strand ge weest, twee rasechte Amsterdamsche moeders met haar drie spruiten. Ze hadden daar hun longen volgepompt met zuurstofrijke zeelucht en het zonnetje had hun huid dermate bruin gebrand, dat de uitdrukking „bleekneuzen" ten opzichte van hen absoluut misplaatst zou zijn geweest. Thans waren ze weer op de terugreis en vier van hen wachtten in de wachtkamer vrij rustig het oogenblik af, dat de trein zou ar- riveeren, die hun weer huiswaarts zou voeren. De vijfde echter, het oudste jongetje, scheen minder behoefte aan rust te hebben. Hij liep de wachtkamer wat rond en monsterde ten slotte met een kennersblik de lekkernijen, die bij het buffet stonden uitgestald. Daarna vroeg hij eerst, wat een koek en toen wat een reep chocolade kostte. In beide gevallen scheen de prijs hem niet aan te staan, althans een bestelling bleef achterwege. Even later bleek, dat de prijs niet zoo laag had kunnen zijn. of de opdracht tot levering zou nog uit gebleven zijn. want op de vraag, of hij geld bij zich had, volgde een ontkennend ant woord. Dit vragen- en antwoordenspelletj e was met belangstelling gevolgd door een spoorweg employé. Hij was blijkbaar iemand, die on der zijn polo-shirt een warmkloppend hart voor kinderen had, althans toen het jochie z'n gebrek aan geld had kenbaar gemaakt, vroeg hij vriendelijk: „Wil je van mij een nougatblok?" Jopie bedacht zich geen mo ment en oogenblikkelijk antwoordde hij: „Jao!" Onze employé, die van huis uit geleerd had met „twee woorden" te spreken, meende, dat zijn goedheid hem recht gaf tot een lesje in opvoedkunde over te gaan en repliceerde dan ook met: „Wat zeg je?" „Jao!" zei Jopie op nog luider toon, ver moedelijk veronderstellende, dat de ooren des spoormans niet 18-karaats waren. „Wat ben ik nu", zoo vervolgde onze paeda- goog, „een mijnheer of een dame?" „Een m'nheir, natuurlijk!" „Nu, wat moet je dan zeggen, als ik vraag of je een nougatblok van me wilt hebben?" Thans ging Jopie een lichtje op en in on- vervalscht Amsterdamsch klonk liet: „Jao, m'nheir!" De man van „veilig, vlug, voordeelig" glom van genoegen, dat z'n paedagogisch lesje zulke rijke vruchten had afgeworpen. Hij gaf nu opdracht tot levering van het reeds genoemde nougat-blok en wilde vervolgens de wachtka mer verlaten. Voor hij dit echter kon doen, riep één der moeders: „M'nheir!" Onze goedhartfge spoorman keek even in haar richting, en maakte, woorden van dank verwachtende, tegelijkertijd een „geen dank"- armbeweging. Doch direct hierna klonk het: „Ach .m'nheir, geif die twei krullekoppen ouk een blokkie!" Een oogenblik stond onze kindervriend perplex over zooveel Amsterdamsche vrij moedigheid. Toen liep hij zonder iets te zeg gen naar het buffet en bestelde nóg twee nougat-„blokkies" Br. Ongunstige augurken campagne. Duitsche betalingen leveren moeilijkheden op. De augurkencampagne aan de veiling te Ter Aar is ook dit jaar weer bijzonder slecht. Schier dagelijks gaan groote hoeveelheden augurken voor vernietiging weg, terwijl slechts een enkele maal betrekkelijk onbelangrijke quanta naar Duitschland worden verkocht. Het merkwaardige is dat er voor dit product in Duitschland voldoende kooplust bestaat en dat de importeurs aldaar het gekochte ook wel zouden willen betalen, maar de clearing vormt hier het struikelblok, met als gevolg een totale ontwrichting van de markt van dit, in Duitschland steeds zeer gewenschte tuinbouw product. Nieuwe Commandant van de Zeemacht in Ned. Oost-Indië. Kolonel Ferwerda volgt vice-admiraal Van Duim op. Hoe dl'uk het was aan het binnenstrand, Naar wij vernemen heeft de Minister van Defensie den kapitein-ter-zee H. Ferwerda aangezegd, zich voor te bereiden voor ae functie van Commandant van de Zeemacht in Neaerlanasch Oost-Indië, als opvolger van den huidigen functionaris, den vice-admiraal M. H. van Duim, wiens verband als zoodanig officieel per 1 Februari a.s. afloopt. De nieuwe commandant van de zeemacht in Ned. Oost Indië, die tot 29 Augustus a.s. het commando over Hr. Ms. Vliegkamp „De Kooy" voert, waarna hij vervangen wordt door den kapitein ter zee K, van Aller, werd, na zijn militaire opleiding op het Koninklijk Insti tuut te Den Helder genoten te hebben, 16 Sep tember 1906 tot adelborst der 1ste klasse aan gesteld; twee jaren later was hij luitenant ter zee der 2e klasse. Op 1 Januari 1919 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee der Iste klasse; 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van Overste en op 30 April 1933 had zijn pro-« motie tot. kolonel plaats.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1