UIT HET BUITENLAND COSTER OF GUTENBERG Fransch vliegtuig verongelukt. THIJS IJS EN HET CEHEIMZINNIGE EILAND. RADIOPROGRAMMA MAANDAG 12 AUGUSTUS 1933 Rede van Hitier voor partijleiders. Heftige woorden tegen de binnenlandsche tegenstanders. „Wij gaan den strijd niet uit den weg". Een militair complot in Siam? Duitschland. Hitier spreekt. Te Rosenheim is Zondag liet feit herdacht, dat 15 jaar geleden de plaatselijke groep van de N.S.D.A.P. werd opgericht, de op twee na oudste groep van het rijk. Tegen vier uur ar riveerde rijkskanselier Hitier. Hij begroette de ouden leden van de partij met een handdruk, waarna gouwleider en staatsminister Adolf Wagner een welkomstrede uitsprak waarin hij de strijddoeleinden van het heden uiteen zette en zich daarbij met name keerde tegen het politieke katholicisme en, wat het Joodsche vraagstuk betreft, er den nadruk op legde, dat de partij het niet noodig had deze kwestie met kracht van vuisten op te lossen. Hitier begon met herinneringen op te roe pen aan den tijd. 15 jaar geleden, toen hij voor het eerst in deze stad sprak. In dien tijd stond één nationaal socialist tegenover tien andersdenkenden. Thans staan negen tienden van het geheele Duitsche volk tegenover een tiende kleine twijfelaars. Toen heeft de N. S. D. A. P. niet gecapituleerd, zij zal het thans zeker niet. In den strijd hebben wij, aldus Hitier, het rijk veroverd, in den strijd zullen wij het behouden. Wie tegenover ons staat moet zich niet in ons vergissen. Wij hebben den strijd nooit geschuwd, vroe ger niet en ook thans niet. Wanneer ze hem willen, kunnen ze hem krijgen. Wij zullen ze verpletteren. Onder stormachtige blijken van instemming verklaarde de rijkskanselier: „Tot hen, die meenen, dat zij alleen den zegen des Hemels in pacht hebben, zeg ik: Vijftien jaar geleden had ik alleen mijn geloof en mijn wil. Thans is de beweging Duitschland; thans heeft zij het Duitsch volk vercverd e« vorm gegeven aan het rijk. Zou dat mogelijk ziin gewèest zonder den zegen van den Almachtige? Of willen misschien deeenen. die Duitschland des tijds geruïneerd hebben, beweren, dat on hun werk Gods zegen heeft rrerust? Wat wii züu. ziin wij geworden niet tegen, doch met den wil der voorzienigheid. En zoolang wij trouw, eerlijk en moedig ziin, aan ons groot werk ge- Iooven en niet zwichten, zullen wij den zegen der Voorzienigheid behouden. Als degenen, die Duitschland in 15 jaar tev gronde gericht hebben, thans met het oog op hetgeen de nationaal-socialisten hebben opge bouwd. meenen, dat dé dageraad voor hen sehijnt aan te breken, dan antwoord ik hun: „Dat zoudt ge wel willen, nu er weer iets te ruïneeren valt!" Hitier zei verder o.m.: Wij willen den vrede, we willen opbouwen; overal bij ons is er werk, werk en nog eens werk. Zooals wij den vrede wenschen, zoo die nen ook andere volken den vrede te willen. En wie onze vrede verstoren wil, zal niet meer stuiten op een volk Van pacifisten, maar op een volk van mannen! Reeds dit feit zal meer tot den vrede bijdragen dan al het ge praat!" De gevolgen Van het anti semitisme. De correspondent van de „Daily Telegraph" levert een belangwekkende beschouwing over het anti-semitische drijven van de nationaal socialisten. Een artikel van graaf Reventlow in het orgaan van de Duitsche geloofsbeweging wijst er op, dat het optreden tegen de Joden leelijke gevolgen voor Duitschland kan hebben. Niettemin heeft Hitier een weigerend ant woord gegeven op het persoonlijk beroep van Rijksminister Schacht, den economischen dic tator, met betrekking tot het gevaar van po litieke en economische vergeldingsmaatrege len in het buitenland als gevolg van de anti- Joodsche camnagne. Schacht vreesde de uit breiding van den bovcot van Duitsche goederen in Amerika, maar dit maakte geen indruk op Hitler. Men verwacht, dat de Jodenvervolging zal toenemen op grond van het motief: ..De Joden zijn het uitvaagsel van Duitschland". kort en klein geslagen. Onder de motieven, die de royalisten tot hun daad hadden -ge dreven, wordt verder nog genoemd, de om standigheid, dat de „Patris" interviews had gepubliceerd met persoonlijkheden, die na den laatsten opstand naar het buitenland gevlucht waren, zooals o.a. Venizelos en een aantal op standige officieren. De minister van binnenlandsche zaken heeft in verband met het gebeurde last gegeven alle democratische dagblad bureaux onder politie bescherming te plaatsen. Siam. Officieren wegens samen zwering gearresteerd. Naar verluidt zijn te Bangkok elf officieren van het Siameesehe leger gearresteerd. Hun arrestatie zou in verband staan met de ont dekking van een revolutionnair complot tegen de huidige regeering. Een nieuw product der beschaving. Engelsch legergeweer lost vijftig schoten per minuut. De „Sunday Dispatch" kondigt aan, dat het bij het Britsclie leger voorgeschreven geweer weldra door een lichter model zai worden vervangen, waarmede per minuut vijftig schoten kunnen worden gelost. Dit nieuwe geweer is een Engelsche uitvinding en is gekozen uit vijf nieuwe geweermodellen waarvan twee buitenlandsche vindingen. De vervanging van het oude model zal drie mil- lioen pond sterling kosten. Griekenland. Royalisten overvallen een dagblad bureau. Omstreeks dertig royalisten hebben een overval gepleegd op de redactielokalen van het blad „Patris". Zij waren, tot hun daad overgegaan bij wijze van protest tegen de on verzoenlijke houding van het blad jegens de monarchie en ook uit protest tegen ernstige beleedigingen der royalisten. Al het in de redactiebureaux aan wezige meubilair werd De inzittenden verbrand. Uit Toussus le Noble. 11 Augustus. Tijdens een luchtvaartwedstrijd is een vliegtuig neergestort. De drie inzittenden zijn ver brand (A.N.P.) AUTO MET VIER INZITTENDEN DOOR TREIN VERPLETTERD. Uit Walldorf, (Baden) 11 Augustus. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den spoorwegoverweg St. IlgenWalldorf een auto, waarin vier jongelui gezeten waren dooi den sneltrein Heidelberg-Karlsruhe gegre pen en geheel vernield. De inzittenden wer den op slag gedood. EX-WERELDKAMPIOENE WORDT VERPLEEGSTER. Met belangstelling heeft men in Ameri- kaansche sportkringen het bericht ontvan gen, dat de voormalige wereldkampioene zwemster Helen Madison in het Virginia Hos pital te Washington zich heeft laten in schrijven als leerling-verpleegster. Zij zal op 3 September a.s. het internaat van het zieken huis betrekken en verklaart, dat zij thans haar roeping gevonden heeft. NEGER-VLIEGER JULIAN GEDEGRADEERD Van den Amerikaanschen Neger-vlieger ko lonel Julian, die zieh als vrijwilliger ter be schikking van het. Abessynische léger heeft gesteld, heeft men in Abessynië tot nog toe meer last dan plezier gehad. Nadat Julian, die den bijnaam van den. „Zwarten Adelaar" droeg, wegens een' vechtpartij' met' e'en Ame- rikaansch-Abessinischen vlieger was ge-r krresteei'd, is hij thans gedegradeerd-tot-ge woon soldaat, terwijl 'overwogen zal worden, of hij in aanmerking komt om deel uit te maken van het Abessynische leger. 2 ITALIë VERI GT HET BANKDISCONTO. Met ingang van heden zal de bank van Italië het disconto verhoogen van 3y2 tot 4X.%. TREINONGELUK OP KOREA EISCHT VELE SLACHTOFFERS. Te Foekoefoe op Korea is Zaterdagavond een vreeselijk ongeluk op de spoorlijn gebeurd. Een trein aldus meldt Reuter reed met volle snelheid op een menigte van ongeveer 100 Korean en in, die in het duister op den spoordijk naar afgevallen steenkool zochten. Dertien hunner werden .gedood en 26 ge wond. Weer brand op de wereld tentoonstelling. Gebouwtjes in het Lunapark door het vuur vernield. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur is opnieuw brand uitgebro ken in het Lunapark van de wereldtentoon stelling te Brussel en wel aan den z.g. Dikke- lindenlaan. Een veertiental optrekken, kleine paviljoentjes en barakken werden een prooi der vlammen, terwijl een viertal anderer brandschade kreeg. De brandweer had eenige uren werk, alvorens zij de vlammen geheel meester was. De schade is aanzienlijk wordt slechts voor een deel door verzekering gedekt. Onder de getroffenen van dezen brand be hoort ook een Amsterdamsche caricaturist, die thans reeds voor de tweede maal door een gelijk ongeluk is overvallen. Op de Parijsche tentoonstelling is zijn stand nl. ook reeds een keer afgebrand. Ook hij behoort tot de slachtoffers, die er het ergst aan toe zijn. aangezien hij in het geheel niet verzekerd was en heel zijn have en goed. zijn geld, zijn papiervoor raad en zijn installatie in de asch is gelegd. De man geeft den moed echter niet op en tracht nu aan teekenpapier te komen, waarna hij een ezeltje wil huren, waarmee hij dan door de expositie wil trekken op zoek naar gegadigden voor een caricatuur. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Palestina verlaagt suiker invoerrechten. Voor Java van belang. Dezer dagen is een besluit van den Hoogen Commissaris voor Palestina officieel gepubli ceerd, waarbij wordt besloten tot verlaging van de invoerrechten op suiker met ingang van 15 September a.s. Het recht, dat totnogtoe 10 mils per K.G. bedroeg, wordt terugge bracht tot 5 mils per K.G. Aangezien Palestina veel Java-suiker af neemt, is dit besluit ook voor Nederlandsch- Indië.en Nederland niet van belang ontbloot. Brand in Haarlemmermeer. Vier kapbergen en twee schuren opgebrand. LUCHTSCHIP, DAT LOODRECHT STARTEN EN DALEN KAN Op het Fransche vliegveld Toussus-le-Noble zijn proeven genomen met een nieuw type halfstijf luchtschip, dat verticaal starten en landen kan. De stuurcabine is van een trekschroef voorzien, die door een motor van 60 P.K. wordt aangedreven. Een tweede motor van 12 P.K. met keerkoppeling drijft een tweeden propeller aan, die onder den gondel is aan gebracht. Met behulp van dezen propeller kan het luchtschip loodrecht starten en landen. De vaarsnelheid van het luchtschip bedraagt 75 K.M. per uur. Zaterdag tegen den middag brak er bij den landbouwer Uithol aan den Sloterweg bij den Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer, tijdens de drukke werkzaamheden in den korenbouw, brand uit in een der op het erf staande met ongedorschen graan gevulde kapbergen. Dit werd ontdekt, toen een tweetal voor een wagen gespannen paarden onrustig stond te trappe len en een onophoudelijk angstig gehinnik liet hooren. Het bleek toen dat de berg aan den onderkant reeds flink brandde en spoedig daarop breidde de vuurzee aangewakkerd door den westenwind zich zoo sterk uit, dat het door de grnote hitte niet doenlijk meer was voor de op het erf aanwezige personen om zelf 't blusschingswerk ter hand te nemen. Weldra werden ook eenige andere in de on middellijke nabijheid staande kapbergen en schuren aangetast. De brandweer van Hoofddorp werd dadelijk gealarmeerd, was spoedig met de autospuit ter plaatse en slaagde er nog bijtijds in het groote dubbele woonhuis, hetwelk door de Gebr. Uithol wordt bewoond, te behouden. De handbrandspuit uit de Badhoevebuurt was tot het verleenen van assistentie ook spoedig ter plaatse. Had de brandweer even opont houd gehad en de wind uit tegenovergestelde richting gewaaid, dan zou opk stellig de wo ning een prooi der vlammen geworden zijn. In korten tijd stonden vier kapbergen waarvan- er twee reeds een groot gedeelte van de oogstopbrengst bevatten een schelf met ongedorschen graan en een groote en een kleine schuur in lichtelaaie, zoodat aan red den van een en ander niet meer te denken viel. De schuren lagen weldra geheel in de asch. Een vijftig-tal konijnen kwam hierbij in de vlammen om. Ook de spanten van de kapbergen hadden het spoedig begeven, maar de brandende graanmassa's gaven den brandweermannen die in dag- en nachtploegen elkaar afwissel den nog langen tijd heel wat zorg, omdat aan de telkens oplaaiende vlammen schier geen einde scheen te komen. De oorzaak van den brand moet vermoede lijk aan het wegwerpen van een eindje siga ret worden toegeschreven. Verzekering dekt de schade. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. JOODSCH LEGAAT UIT ANTI- SEMITIESCHE OVERWEGINGEN GEWEIGERD. Te New York overleed eenigen tijd geleden een vermogende dame, Lena Cohn, die een legaat van 500.000 dollar vermaakte aan haar geborotestad Bydgoszez, in het Westen van Polen, ten behoeve van de armen en behoef- tigen in haar geboortestad. De gemeente raad van Bydgoszez besloot echter uit anti semitische overwegingen de van een Jodin afkomstige nalatenschap niet te aanvaar den. Het Poolsche ministerie van binnenland sche zaken heeft dit, besluit van den ge meenteraad voorloopig vernietigd en heeft de zaak thans in behandeling. De oude strijdvraag weer aan de orde. Zie daar Thijs weet héél goed wat hem te doen staat. Hij heeft vlug een leege zak opgezocht en is daarmee stilletjes op kobold Gies afgekomen en voordat deze het bemerkt pakt Thijs hem stevig beet; hij gooit hem vlug de zak over het hoofd, zoodat de booze Gies niets meer kan zien. Hij kan zich niet meer verroeren en stribbelt slechts zwakjes tegen „Zie zoo," denkt Thijs, „jou heb ik vast jij zult me verder geen moeilijkheden bezorgen." BERLIJN, Augustus 1935 (Van onzen correspondent). „Louren.s Coster heeft de boekdrukkunst uitgevonden", las de jongen, die aan de beurt was, overulid uit ons thema-boek. En toen hij het zinnetje zonder fouten in het Duitsch had vertaald, riep onze leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde een lang gerekt „nee" Een betweter, die dacht, dat de fout zat in „erfunden", stak zijn vinger op en riep voorbarig „ausgefunden". „Och", zei de heer S. met. een droevigen blik „neen. zóó is het: Lourens Coster hat die Buchdruckerkunst nicht erfunden". Ik wist van den strijd met onzen groot-en buurman om de eer van de uitvinding af en vond, dat hier een Hollander, nog wel een leeraar II. B. S. de grootmoedigheid te grabbel gooide, waar mee een tegenpartij of een ander volk zoo gul lof en eer wordt toegekend, al moet eigen partij of volk er ook een veer bij laten. Zoo pedant heb ik er op de schoolbank wel niet over nagedacht, maar ik voelde het toch zoo. De heeren van de commissie voor een Haarlemsch eeuwfeest- die tot. oprichting van een standbeeld voor Lourens Coster hadden besloten, werden ook nog even belachelijk ge maakt en de heele klas betoonde van stonde af aan den jongens, die aan het sprookje van het standbeeld op de Haarlemsche Groote Markt bleven gelooven, hinderlijk veel medelijden. Het is wel merkwaardig, dat in deze dagen van chauvinisme en zelfverheffing in Duitsch land, een Duitsch professor dr. Bömer de kwestie weer ter sprake brengt. De hoogge leerde heer bedoelt waarschijnlijk voor het nieuwe „Boek der Germaansche Geschiedenis" dat bij Rosenberg in den maak is „ein für alle- mal" vast te stellen, dat Johannes Gutenberg de uitvinder is der boekdrukkunst. Toch ver sterken de bewijzen, die hij voor deze stelling- aanvoert ons in de overtuiging, dat wij den beroemden Haarlemmer terecht eeren als de uitvinder. De Duitsche professor geeft aan het einde van zijn betoog zijn „vaste overtuiging" te kennen dat zijn landgenoot de eerepalm toe komt. De Duitsche literatuur uit ouden en jonge ren tijd zegt er van, dat de „Donat", een uit treksel uit het grootere „Taalonderricht van Aelius Donatus", den Romeinschen gramma ticus, het meest gebruikte leerboek der Mid deleeuwen, het eerst voor 1440 in Haar lem werd gedrukt, wat aanleiding gaf, Haar lem als woonplaats van den uitvinder aan te wijzen. Een aantal steden in Duitschland, Neder land en Italië streden om de eer, geboorte- of woonplaats van den uitvinder te zijn geweest. Het waren Haarlem, Dordrecht, Antwerpen, Brugge, Mainz, Straatsburg, Bamberg. Wurz- burg, Lubeck, Neurenberg, Augsburg, Schlett- stadt, Bazel, Rome, Venetië, Bologna en Flo rence. Het lijstje met namen van „voortreffe lijke mannen", die als uitvinder in aanmer king werden gebracht .is te lang om geheel te v/orden opgeschreven. Het aantal steden slenk allengs tot 4: Haar lem, Straatsburg, Mainz en. Bamberg, dat der voortreffelijke mannen, na lang vak- en ge schiedkundig vorschen, ten slotte tot 2: Cos- ter en Gutenberg. In Duitschland hield men gedurende het eerste tiental jaren der 15e eeuw bijna algemeen Gutenberg voor den uit vinder, totdat er destemmen waren doorge drongen, die zich in Holland hadden verheven tegen Gutenberg. Niet alleen werd hem daal de eerepalm bestreden, hij werd ook nog be schuldigd van diefstal. Hij was als drukkers gezel werkzaam geweest in Coster's boekdruk kerij, die onder leiding van den uitvinder en diens schoonzoon, tot grooten bloei was geko men. Toen in den Kerstnacht van 1425 Coster met zijn familie in de kerk was, zou Gutenberg de geheimen der kunst gestolen hebben en er met letters, specialen drukinkt en de zeer bij zondere gereedschappen van door zijn gegaan. Hij vluchtte naar Mainz, waar hij veilig was en in alle eere de vruchten genoot van zijn diefstal in Haarlem. De geleerde arts en his toriograph Adriaan de Jonghe had deze be schuldiging, met bewijzen gestaafd, gepubli ceerd. Wij ervaren verder uit de Duitsche lite ratuur over het onderwerp, dat in jongeren tijd omstreeks 1815 Baron Westrennen, Jacob Koning, van Oosten de Bruyn en later Dousseau in Holland, Thomas Young Ottley en Douce in Engeland en de „uitstekende bi- bliograph" Friedrich Adolf Ebert in Duitsch land, allen na grondig onderzoek der druk werken, die direct van Coster en Gutenberg afkomstig zijn en vergelijking der lettersoor ten. Lourens Coster aanwijzen als uitvinder der boekdrukkunst. Zij werden in Duitschland heftig bestreden en men stelde hier ten slotte vast en alle schoolboeken verkondigden, dat Gutenberg de boekdrukkunst had uitgevonden. „Men zou meenen, dat niemand eraan denkt, dit te be strijden", zegt nu professor dr. Bömer in een artikel, dat veel opzien heeft gebaard. Want niemand van het jongere geslacht heeft ooit iets gehoord van den Hollandschen uitvinder der boekdrukkunst, bij wien Gutenberg als ge zel gewerkt heeft en wien hij de kunst heeft afgekeken, om van den diefstal maar te zwijgen. Prof. Bömer zegt, dat het nog geen tien jaar geleden is, dat men in zeer uitge breide kringen in Duitschland geloofde, dat Gutenberg niet de uitvinder is van de boek drukkunst, maar slechts op geniale wijze het werk van een voorlooper verbeterd heeft. Vol gens prof. Bömer was men op een dwaalspoor gebracht door de „schitterende hypothese van een der beste kenners in Duitschland van de alleroudste boekdrukkunst". Het was Gott fried Zedler zegt prof. Bömer die in een omvangrijk werk onder den titel „Van Coster tot Gutenberg" (Leipzig Hierseman 1921) meende te hebben bewezen, dat reeds in de dertiger jaren der vijftiende eeuw de Hollan der Lourens Janszoon Coster te Haarlem door een primitieve bewerking, waarbij hij zich be diende van een zandvorm en uit hout gesne den lettermodellen, letters gegoten en daar mee kleine schoolboeken gedrukt heeft, het meest Latijnsche „Donaten". Verder beweer de Gottfried Zedler, dat Gutenberg door een van deze drukken daartoe opgewekt, sedert 1436, eerst in Straatsburg, toen in Mainz aan de verbetering van het lettergïeten gewerkt heeft, met het bekende en algemeen erkende succes. Dan volgt Zedler's vakkundige be schouwing van letters, die door Coster en door Gutenberg gedrukt zijn. Prof. Bömer geeft eerlijk heel het interessante betoog weer van zijn deskundigen landgenoot. Het is te uit voerig om hier te kunnen worden weergege ven en hoort ook meer in een vakblad thuis. Waar het op aan komt, is dit: Het betoog verklaart volkomen, hoe zelfs in Duitschland de overtuiging zoo wijd verspreid kon zijn. dat Gutenberg de boekdrukkunst wel op ge niale wijze heeft verbeterd en toegepast, doch haar uitvinder niet geweest is. Met al de lief de voor de eer van het Duitsche vaderland en ook met alle blijken van deskundigheid be strijdt prof. Bömer het klare betoog van Gott fried Zedler. Het kan hem echter niet geluk ken den objectieven lezer van beide betoo- gen aan zijn zijde te brengen. Zooals u weet. is objectiviteit in geschiedkunde en alle an dere wetenschap in het Derde Rijk zondig voor den Nazi. Door alles wat wij in de laatste dagen hier over in Duitschland hoorden en lazen, zijn w;j vrij van chauvinisme er vaster dan ooit van overtuigd, dat onze Lourens Goster de boekdrukkunst heeft uitgevonden. Maar als ik op de Groote Markt in Haar lem vol achting voor onzen beroemden land genoot zijn standbeeld nader, moet ik altijd denken aan dien ouden boer in Tulperrdam. Toen er de vermaarde portretschilder U. van Z. zijn vacantie doorbracht, verzocht hem de familie van een boer, die al een goed jaartje dood was, diens portret te willen schilderen. De schilder had hem nooit gezien en een por tret bestond er ook niet van hem. Op aan dringen van de familie moest hij zich ten slot te wel bereid verklaren met de beschrijving van den ouden boer en zijn pijp en stoel voor oogen, die ook op het schilderij moesten ko men, te zullen trachten er het beste van te maken Toen- het kunststuk klaar was, werd de fa milie bijeen geroepen om het te aanschouwen. De kinderen en kleinkinderen waren erg on der den indruk en de weduwe van den ouden boer snikte van ontroering. Huilend riep ze: „Och! mijn arme goeie Teunis, och och och! nou kan ie zijn pijpie niet meer rookenen wat is ie vex-anderd, och och och!" Wij ge- 'looven, dat familie en kennissen van Lourens Coster, als ze het hadden kunnen zien, een zelfden indruk van zijn standbeeld zouden hebben gehad en zelfs ook nog zouden heb ben uitgeroepen „wat is ie dik geworden". Het lijkt meer en meer een wijsgeer uit het weelderige tijdperk der oude Romeinen dan een bedrijvige Hollandsche boekdrukker uit de eerste dagen der vijftiende eeuw. H. L. CONGRES NED. R.-K. MIDDENSTANDS BOND. Het 11e congres van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond zal op 11 en 12 September a.s. te Rotterdam worden gehouden. Aan de orde zal o.m. komen het praeadvies van Mr. Dr. P. J. Witteman, advocaat en procureur te Amsterdam en lid van Ged. Staten van Noord-Holland, over „Onderne mersovereenkomsten". DE OPVOLGER VAN MR. SLINGENBERG IN DE EERSTE KAMER. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer heeft in de vacatxire ontstaan door het ontslag van Mr. M. Slingenfberg tot lid der Eerste Kamer 'be noemd verklaard den heer J. Schildluis in Den Haag. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1935. HILVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending; 11.00 RVU. en 8.00 Gr aim .platen; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gewijde muziek; 10.30 Cantabile-orkest o.l.v. E. Beeckman; 11.00 RVU. Mevr. L. de Vries-HamburgerKniples kinder kleeding; 11.30 Vervolg concert; 12.30 Gram.platen; I.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep; 2.15 Zang door G. Holthaus. A. d. vleugel E. Veen; 2.30 Vervolg Omroeporkest; 3.00 Vervolg zang voordracht; 3.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Cor de Groot (piano); 4.15 Gram. platen; 4.30 Radio-kinder koorzang o.l.v. J. Hamel; 5.00 Voor kleine kinderen; 5.30 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk, en Gram. platen; 6.15 Het Lyria-Trio; 6.30 RVU. Dr. H. Gerversmans: Zuid-Limburg en zijn volk; 7.00 Vervolg trio-concert; 7.30 Radio-Volks zang o.l.v. P. C. Poortman; 8.00 Berichten; 8.05 Gram.platen; 8.15 U. h. Kurhaus te Scheveningen; Residentie-orkest o.l.v. I. Neu- mark, m.m.v. Tito Schipa (tenor). In de pauze: Pianospel E. Veen; 10.30 Gram.platen. II.00 Berichten; 11.10 Dansmuziek uit „Pa lermo" te Scheveningen. HUIZEN, 301 M. KRO-Uitzending. 8:0010.00 Gram.platen; 11.30 Godsd. half uur; 12.15 Solisten concert en Gram.platen; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 Gram.platen; 4.15 Po pulair concert en Gram.platen; 6.00 Orkest concert, Gram.platen en lezingen; 8.00 Be richten. Gram.platen; 8.15 Orkestconcert en Gram.platen; 9.45 Populair concert; 10.30 Berichten. Gram.platen; 10.45 Populair con cert; 11.30 Gram.platen. DROITWICH, 1500 M. 10.35 Morgenwijding; 11.05 Orgelconcert S. Torch. 11.50 Gram.platen; 12,20 BBC-Nor- thern-orkest o.l.v. C. McNair; 1.20 Het New Victoria Cinema Orkest o.l.v. S. Phasey; 2.20 Gi-am.platen; 3.05 De Kari Caylus Players; 3.50 Gram.platen; 4.35 Het Sylvan-Trio en Ellis Keeler (bariton)5.35 Het Serge Krish Septet; 6.20 Berichten; 6.50 RBC-Midland- orkest o.l.v. R. Burston. 7.35 BBC-Dansorkest 0.1.v. H. Hall; 8.20 Het Celebrity Trio; 9.00 „Gert and Daisy take a Zoo-holiday", m.m.v. solisten, het BBC-Revue-koor. en Variété-or kest o.l.v. Lubbock; 10.00 Berichten; 10.20 BBC-S.ymphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood 16.50 Het Norbert Wethmar Trio; 11.35 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 Gram.platen; 12.35 Orkestconcert o.l.v. Krettly; 7.10 Gram.platen; 9.05 Populair con cert o.l.v. André; 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 12 20 Concert uit Rest. ..Ritz"; 3.20 Omroeo orkest o.l.v. Gröndahl; 8.20 Saxofoonsoli: 8.35 Radio-tooneei; 9.15 Gram.platen; 10,15 Sym- phonieconcert o.l.v. Mahler. KEULEN. 456 M. 6.50 Orkestconcert; 12.20 Dresdensch Philh. Orkest, en solisten; 2.35 Gram,platen; 4.20 Viool, viola en cembalo; 5.20 Omroep- kleinorkest o.l.v. Eysoldt; 8.30 Vroolijk pro- gramma. ROME. 421 M. 9.00 Kamermuziek m.m.v. kwintet, en Marg Cossa (sopraan); 10.20 Gevar. programma. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Omroeporkest o. 1.v. Douliez; 1.50—7.35 Gram.platen; 8.20 Om roeporkest o.l.v. Douliez, en Gram.platen; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.platen; 5.20 Dansmuziek; 6.20 Gram.platen; 6.50 Zang; 7.05 Gram.platen; 7.20 Pianorecital; 8.20 Svmphonieconcert o. 1. van A. Marsiok, en Radio-tooneel; 10.30 Paul Godwin's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Dansmuziek door Hans Bund en zijn. oi-kest; 10.20 Berichten; 10.40 Sportnieuws; 10.50 Orgelspel; 11.05 Weerbericht; 11.20 Ka mermuziek door het Berberkwartet.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2