De Zondag bracht weer dooden. Helga's weddenschap. WIJK AAN ZEE STRANDFEEST ZUIDERBAD. Begunstigd door fraai weer vierden Zater- dag de kinderen van het Zuiderbad Strand feest. Om ruim 9 uur werd niet de „Badkapel" aan jjet hoofd van den stoet, afgemarcheerd paar het strand. Daar stonden de versierde tenten, voor zoover er wegens het groote aantal plaats was. in carré opgesteld. Bin- pen deze ruimte werden de verschillende spe len* en wedstrijden; zooals wasch ophangen, vlaggetjes steken, de stoelendans, enz. uitge voerd. In afwijking van de gebruikelijke wijze, mochten de prijswinnaars zelf hun keuze doen uit de voor hun groep beschikbare prijzen, wat, gezien de mooie voorwerpen niet altijd even gemakkelijk was. Aan het slot sprak namens de ouders der deelnemende kinderen de heer Hendriks een woord van dank tot de commissie, die dit feest, waaraan ruim 250 kinderen deelnamen, organiseerde. Lampionoptocht. Voor dezen optocht, welke Zaterdagavond gehouden werd, was bijzonder groote belang stelling, zoowel toeschouwers als deelnemers. Onder deze laatsten waren 'n twintigtal ge- costumeerde groepen en afzonderlijke perso pen die zoowel door het origineele, als door het vele werk, dat men er zich voor getroost had, veler aandacht trokken. Van de groepen kregen: De goede oude tijd den lsten prijs. Tiroler paar, den 2den prijs. Drie Volendammers den 3en prijs. Twee schoorsteenvegers den 4en prijs. Van de persoonlijke prijzen ontving: De Prins van Oranje (te paard) den len pr. De Verfdoos, den 2en prijs. Vlindertje den 3en prijs. Oud-Zaansche boerin, den 4en prijs. Cowboy den 5en prijs. Het tweetal met versierde fietsen werd een troostprijs toegekend. Alle kinderen die aan den optocht deelna men (naar schatting ongeveer 800) kregen een reep chocolade en vlaggetje, geschonken door de directie van het weekblad „Wij". Het muziekgezelschap Avion" versterkt met eenige leden van de Beverwij ksche Har monie en de „Badkapel" verleenden mede werking. FILMAVOND IN „PAVILLOEN NOORDERBAD" Maandagavond worden in 't Pavilloen van t Noorderbad eenige onbrandbare films ver toond, zoowel actueele (Strandfeesten 1934 en ■35) als komische. ONGELUK. Het ongeval, waarbij mej. J. Sn.-V. een lichte hersenschudding kreeg, gebeurde niet in Heliomare, doch in een der groote pensions. Zij werd getroffen door een vallende dienbak. TENNISTOURNOOI GEëINDIGD. Zaterdagmiddag zijn de volgende wedstrij den gespeeld; Dames enkelspel: Mej. Fr. Henneman slaat mej. Eldening met 6^2, 7—5. Dames dubbelspel: De dames J. Spruijt en Fr. Henneman slaan de dames R. Teer en H. Doorn met 86, 62. De dames J. Spruijt en Fr. Henneman zijn de winnaressen van dames dubbelspel. Gemengd dubbelspel: Mej. J. Spruijt en P. Langendijk slaan mej. R. Teer en J. v. d. Bliek met 810, 75, 64. Heeren enkelspel: J. v. d. Bliek slaat H. Sprengers met 64, 6—3. J. v. d. Bliek is winnaar van heeren enkelspel. Heeren dubbelspel. C. Zwager en G. v. d. Ploeg slaan Soeters en Lensvelt met 57, 63, 108. Zondagochtend werden de finales gespeeld voor dames enkelspel, gemengd dubbelspel en heeren dubbelspel. Deze beëindigden als volgt: Gemengd dubbelspel: Mej. J. Spruijt en P. Langendijk slaan mej. Eldening en H. Kockx met 64, 62. Mej. Spruijt en P. Langendijk zijn winnaars in de afd. gemengd dubbelspel. Heeren dubbelspel. J. v. d. Bliek en P. Langendijk slaan C. Zwa- geT en G. v. d. Ploeg met 75, 46, 6i. J. v. d. Bliek en P. Langendijk zijn winnaars hl de afd. Heeren dubbelspel. Dames enkelspel: Mej. j. Spruijt slaat mej. Fr. Henneman met 61, 63. Mej. Spruijt winnares in de afd. dames enkelspel. Zondagavond vereenigden zich de spelers en speelsters van dit tournooi in Zee-Dependance waar de uitreiking der prijzen plaats had. Mej. J. Spruijt, die thans voor de derde maal den beker wint, wordt tevens bezitster. J. v. d. Bliek ontvangt eveneens den beker, doch voor dit jaar. De overige winnaars ont vingen luxe prijzen en kunstvoorwerpen. Met een gezellig samenzijn werd deze feestelijk heid besloten. STRANDFEEST MIDDENBAD. Het eerder aangekondigde strandfeest aan 't Middenbad zal niet op Woensdag 14 Aug.. doch op Dinsdag 13 Aug. plaats hebben. De commissie heeft gemeend dit te moeten doen ten gerieve van hen, die omstreeks 15 Aug. ver trekken en daardoor van deelneming uitge sloten zouden zijn. BEHENDIGBEIDSPROEYEN VOOR AUTO'S Zondagmiddag werden op 't terrein nabij den Stetweg de behendigheidsproeven voor auto's afgelegd. Voor deze proeven had den zich veertien deelnemers laten inschrij ven. De wedstrijdleider, de heer C. Bootsma reed 't parcours voor. Als tijdopnemer en technisch leider fungeerde de heer Reijgwart van de Amsterdamsche motorbrigade, die zich op uitnemende wijze van deze lastige taak kweet. De le prijs werd behaald door den heer J de Vries uit Beverwijk, die 't parcours keurig en bijzonder snel met een Opel reed in 3 min. 3 seconden. De 2e prijs werd toegekend aan den heer H. J. de Jongh, Wijk a. Duin met Ford in 4 min. 34 sec. De 3e prijs aan den heer G. J. Henneman, Wijk aan Duin met Opel in 6 m. 17 sec. Allen zonder strafpunten. De le, 2e en 3e troostprijzen verwierven res pectievelijk de heeren D. Akersloot Wijk aan Zee; J. Zeegers, Velsen; T. Hille, Wijk aan Zee die 't parcours reden in 4 m. 30 sec.; 4 m. 47 sec. en 6 min. Allen met 2 strafpunten. Deze interessante wedstrijd trok vrij wat publiek naar schatting 400 personen, doch de overgroote meerderheid volgde de proeven buiten 't terrein. De fa. Hille uit Zaandam stelde haar mu- ziekauto welwillend ter beschikking. MEISJE BREEKT HAAR POLS Voor 't Pavilloen aan 't Zuiderbad kwam het dochtertje van den heer v. E. te Beverwijk, dat zich vermaakte met wippen op den bootwagen er af te vallen en brak haar pols. De heer R. die dadelijk constateerde wat er gebeurd was, bracht de kleine naar de tent, waar haar door de Wijk a Zeeër Redd, brigade Eerste hulp verleend werd, waarna zij per auto naar haar woonplaats werd gebracht. HEEMSKERK A. D. O—G. V. O. (3—1). (Nederlaagwedstrijd) Zondag speelde A.D.O. haar laatsten neder laagwedstrijd voor de armbandhorloges. Reeds kort na het begin weet Beentjes, als hij den bal goed naar den vleugel krijgt, te scoren (10). Bij een goeden aanval van G.V.O. weet De Jong de partijen op gelijken voet te te brengen. Doch nog voor de rust geeft Meijer uit een voorzet van Kos aan zijn club opnieuw de leiding (21). G.V.O. werkt na de rust hard voor den ge lijkmaker, maar de A.D.O.-backs weten door goed ingrijpen erger te voorkomen. Ongeveer 20 minuten voor het einde brengt De Ruyter met een fraaien kopbal den stand op 3—1. Het laatste gedeelte van den strijd is A.D.O. sterker, maar gescoord wordt er niet meer, zoodat A.D.O. in de nederlaagwedstrijden ongeslagen is gebleven. BEVERWIJK KNAAPJE ONDER EEN AUTO. Zaterdag werd op den Rijksstraatweg ter hoogte van den Groene weg een jongetje van 3 jaar door een vrachtauto aangereden. Het ventje, dat aan den rechterkant van den weg liep liet onverwachts zijn zusje los en stak den rijweg over. De chauffeur van de auto kon ondanks krachtig remmen en het omverwerpen van zijn stuur een aanrijding niet meer voorkomen. Het knaapje werd ge grepen en eenige meters meegesleurd. Toch liep het ongeval nog vrij goed af. De arts J. C. Boon was spoedig ter plaatse en vervoerde het kind in zijn auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis. Vermoedelijk had de kleine een lichte hersenschudding opge- loopen. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. De chauffeur van de vrachtauto had aan het ongeval geen schuld. LUIGI RAZZA, de Italiaansche minister van Arbeid, die bij het vliegtuigongeluk bij Kaïro om het leven kwam. EEN FEESTWEEK IN VOORBEREIDING. Eenige ingezetenen hebben het initiatief genomen om te trachten een comité te vor men, dat tot doel heeft een jaarlijksche feestweek te ^organiseeren. Vereenigingen en personen, die daarvoor in aanmerking ko men hebben een uitnoodiging ontvangen, om een vergadering bij te wonen, welke in den loop dezer week gehouden zal worden. Aangezien ook de V.V.V. reeds een plan in voorbereiding heeft genomen, om in 1936 een V.V.V.-week te houden, zullen thans zeer spoedig de samenwerkende instanties het vermoedelijk wel met elkander eens kunnen worden. GEEN VUURWERK OP KONINGINNEDAG? Hoewel het bestuur van de Vereeniging „Koninginnedag" aanvankelijk ook het af steken van hét traditioneele vuurwerk in het programma voor de jaarlijksche oranjefees ten had opgenomen heeft het om finan- cieele redenen van dit voornemen moeten af zien. Het bestuur heeft nog getracht het af steken van een vuurwerk toch mogelijk te maken, door dit op een afgesloten terrein te doen geschieden, waarbij het publiek tegen betaling van een klein entree toegang zou hebben. Het vuurwerk zou dan inplaats van op den Koudenhorn in het Gemeentelijk Sportpark worden ontstoken. Om redenen van verschillenden aard heeft het gemeente bestuur echter aan dit plan geen medewer king kunnen verleenen. Indien dus niet van andere zijde in de kosten wordt bijgedragen, zal het jaarlijksche Koninginnefeest onge twijfeld tot teleurstelling van velen ditmaal niet door een vuurwerk worden besloten. COMPETITIE-INDFELING VAN DEN I. V. C. B. De R.-K. voetbalvereeniging D.E.M. is voor de competitie 19351936 ingedeeld in de eer ste klasse West II van den I.V.C.B. In deze afdeeling komen uit: D.E.M., H. B C., Graaf Willem, Spartaan, Santpoort, S. J. C., Leonidas, G. D. A., T.Y.B.B., en D.H.L. De competitie zal op Zondag 22 September aanvangen. DE JEUGD GING UIT VISSCHEN. De Hengelaarsvereeniging „Het Karper- tje" heeft Zondagmiddag aan ruim zeventig jongens en meisjes eenige prettige uren be zorgd. De kinderen waren uitgenoodigd om deel te nemen aan een vischiwedstrijd. Zij werden voorzien van prima materiaal, waar mede zij zouden trachten de visschen in zoo'n groot mogelijk aantal te verschalken. Met tamboers aan het hoofd werd door de Breestraat naar het station gemarcheerd. Met den trein van 2.14 uur vertrok het gezelschap naar Uitgeest, waar in het eigen vischwater van het Karpertje de wedstrijd werd gehouden. Het werd een zeer geani meerde strijd, waaraan de jeugd met grooten ernst deelnam. Het bestuur zorgde wel, dat de moed er in 'bleef, want als de visch niet al te gretig in het aas beet, dan deed de jeugd dat des te beter in de versnaperingen, waarvoor door veler medewerking gezorgd was. De Hengelaarsvereeniging kon met voldoe ning op haar initiatief terugzien, want de kinderen hebben het uitstapje wel zeer pret tig gevonden. De Koningin en Prinses Juliana in Schotland. Tochten door de Schotsche hooglanden. Uit St. Fillans wordt gemeld dat Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met het geheele gevolg Zaterdag met een vijftienpersoons autobus een tocht hebben gemaakt door het Trossachs-gebergte, een der mooiste streken van Perthshire, o.a. beroemd door de balladen en romans van Sir Walter Scott. Het gezelschap picknickte aan een der oevers van het Lake Katrine en gebruikte na derhand de lunch te Alfesdco, gelegen tegen een schilderachtige berghelling. Zaterdagavond vertoefden Prinses Juliana en haar hofdame op uitnoodiging van Mrs. Arthur Kennard op Pitcairns House te Dun ging bij Perth, waar de Prinses voor de eerste maal een Schotsch huiselijk feest heeft bijge woond. Het diner werd n.l. gevolgd door een dansuitvoering, waar tal van Schotsche en an dere volksdansen werden vertoond, terwijl daarna het gezelschap zelf zich met Schotsche gezelschapsdansen vermaakte. Prinses Juliana toonde zeer veel belangstelling voor de inge wikkelde en snelle figuren der oude Schotsche Hooglanders-dansen. Noodlottig ongeval na roei- wedstrijden. Man verdronken. Zondagavond omstreeks 7 uur is op de Rivier de Maas te Well (Limburg) door het omslaan van een roeiboot een ernstig ongeluk gebeurd, dat een persoon het leven kostte. Na afloop van nationale roeiwedstrijden die Zondag te Well zijn gehouden, keerden een aantal roeibooten terug. Onder deze was er een, waarin vier personen zaten. Een van hen, zekere H. Kamps uit Wellerlooi. die zijn boot wilde vastmaken aan een andere roeiboot, welke aan een sleepboot was gehaakt, om zich zoodoende te laten trekken, sloeg daarbij over boord, evenals de drie personen uit zijn gezelschap. Deze drie werden gered, Kamps echter verdronk. Zijn lijk is tot op heden nog niet opgehaald. KlacKïen over crisiscentrales beantwoord. Met verschillende feiten moet rekening worden gehouden. Organisaties soms in een paar dagen tot stand gebracht. In het verslag over 1934 van de Algemeene Rekenkamer zijn verschillende opmerkingen gemaakt over de controle op crisisfondsen en den stichtingsvorm van de crisiscentrales. In een nota naar aanleiding van dit verslag, geeft de minister van Economische Zaken thans een toelichting, waarom zijn ambtsvoor gangers den stichtingsvorm voor de crisis instellingen hebben gekozen. Van den beginne af aan heeft het in de be doeling gelegen de uitvoering van de crisis maatregelen voor een groot deel toe te ver trouwen aan de organisaties van belangheb benden. Daarvoor moesten organen in het le ven worden geroepen, welke behoudens al gemeen toezicht van regeeringszijde over een zekere mate van zelfstandigheid beschik ten. Dit was alleen mogelijk indien aan de op te richten organen een privaatrechtelijk ka rakter werd gegeven. Oorspronkelijk was daarvoor gekozen de ver een igingsvorm, maar later bleek de stich tingsvorm geschikter. Het groote voordeel is, dat wijziging van de statuten direct kan plaats hebben, terwijl bovendien daaraan in het heel geen kosten verbonden zijn. Bij de beoordeeling van de opmerking van de Rekenkamer over het beleid der crisis instellingen, zoo vervolgt de nota, zal men rekening moeten houden met het feit, dat de meeste crisisorganisaties aanvankelijk in een paar weken, soms zelfs in een paar dagen, tot stand moesten komen. Wanneer het prijsniveau van een bepaald product tot een fataal laag niveau dreigde te zinken, moest plotseling een groot economi- misch apparaat in het leven worden geroepen Het spreekt vanzelf, dat het hierbij niet mo gelijk was aanstonds alles tot in de finesses te regelen. Bovendien waren een groot aantal ambtenaren noodig, die niet bekend waren met de algemeene voorschriften, die iederen rijks ambtenaar bekend zijn. Hetzelfde deed zich voor met de besturen. De mogelijkheid van fouten werd in de hand gewerkt doordat de crisisorganisaties aanvan kelijk zonder voldoende centrale leiding naast elkaar werkten. Door de instelling van het college van regeeringscommissarissen, dat onder leiding van den minister de geheele landbouwcrisispolitiek overkapt, is hierin ver betering gekomen. De regeering vestigt er verder de aandacht op, dat de gegevens in het verslag der Alge meene Rekenkamer dateeren uit de eerste periode der landbouwcrisispolitiek. Het stre ven zal er bij voortduring op gericht zijn even- tueele fouten tot zoo klein mogelijke propor ties terug te brengen. De voorstellen in een rapport van een crisis accountantsdienst, volgens hetwelk in de pro vinciale organisaties f 225.000 zou kunnen worden bezuinigd, zijn op verschillende gron den niet uitvoerbaar gebleken. Bijzondere fondsen. Wat betreft de uitgaven van een Rijksbureau uit bijzondere fondsen bestreden, stemt de mi nister niet in met de opmerking der Reken kamer, dat aan den „onwettigen toestand" een einde is gemaakt daar de vroegere toe stand volgens den minister niet onwettig was en het voormalige regeeringsbureau in den vorm, waarin het bestond, geen orgaan des rijks was als door de Rekenkamer bedoeld. Ten aanzien van gebrek aan zuinig heid bij een crisis-organisatie ver klaart de regeering, dat volmondig kan worden toegegeven, dat het be heer dezer centrale in den eersten tijd te wenschen heeft overgelaten, 's Mi nisters ambtsvoorganger heeft echter reeds geruimen tijd geleden op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, van zijn afkeuring daarover doen blijken en heeft op 12 September 1934 daaraan uiting gege ven zoowel aan den directeur als aan het bestuur der centrale. Redenen om verder te gaan waren echter, gezien de groote verdiensten van den desbe treffenden functionaris, voor den toenmaligen minister niet aanwezig. Maatregelen, waar door een herhaling uitgesloten is, zijn getrof fen en door ieder van den beginne af getrouw nageleefd Geheime uitgaven. Omtrent de geheime uitgaven deelt de mi nister mede, dat in September 1932 onder goedkeuring van den toenmaligen minister van Economische Zaken een comité is ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van het departement van Econ. Zaken en enkele crisisinstellingen met het doel om door pro paganda den afzet van Nederlandsche pro ducten te bevorderen. De benoodigde gelden werden toegezegd door de Ned. Varkenscen trale, de Crisis Zuivelcentrale en de Groenten en Fruitcentrale, welke destijds eigen fondsen hadden. De actie ging dus niet uit van de var kenscentrale als zoodanig. De vraag was toen gerezen, of de Reken kamer de commercieele centralen zou moeten controleeren dan wel of dit uitsluitend moest geschieden door den Crisis-accountantsdienst Zoolang op deze vraag geen beslissend ant woord was gegeven, zijn de gegevens niet ver strekt. Intusschen is dit later, gelijk de reken kamer mededeelt, wel geschied. De Varkens centrale schoot alle noodige gelden voor met de bedoeling ze later met de andere centralen te verrekenen. Toen door het in werking treden van de Landbouwcrisiswet 1933 de fondsen der verschillende centralen in het Landbouwcrisisfonds werden samengevoegd, had zulk een verrekening uit den aard der zaak geen zin meer. De gedachte propaganda te maken heeft ook de instemming van het departement van Ko loniën. Thans is een nieuwe regeling getrof fen, welke ook ten doel heeft onze koloniën van den arbeid te doen profiteeren. Een algemeen onderzoek naar fouten, ver bonden aan de inrichting van de provinciale landbouwcrisisorganisaties, vindt sedert eeni- gen tijd plaats. MAANDAG 12 AUGUSTUS 1933 Verschillende ernstige verkeersongevallen. Zondagmiddag heeft óp den Rijksstraatweg te Rietveld (nabij Woerden) een ernstig on geluk plaats gehad, waarbij de 78-jarige A. Burggraaf uit Rietveld werd gedood. Omstreeks 12 uur liep B. op den Rijks straatweg, links van den weg. Op een gegeven oogenblik stak hij, terwijl hij daarbij om keek, den weg over met het noodlottig ge volg, dat hij door een juist passeerenden motorrijder werd gegrepen. Beiden kwamen te vallen. De motorfietsrijder bleef ongedeerd, ter wijl B. een dubbele schedelbreuk opliep. Eenige oogenblikken na het ongeluk is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Het slachtoffer was weduwnaar. Auto bij uitwijken in een sloot gereden. Zondagmiddag omstreeks half twee is op den Winsumerstraatweg onder Groningen het 7-jarig zoontje van de familie v. d. S. uit laatstgenoemde gemeente, bij het on voorzichtig oversteken van den weg door een personenauto aangereden. De jongen werd gegrepen door den voorbumper, waaraan hij bleef hangen. Doordat de auto nog trachtte hem te ontwijken, reed deze te water. De jongen kreeg een hersenschudding en ern stige hoofdwonden. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De beide inzittenden van den auto, mevT. B. en haar zoon, konden op het droge wor den gebracht. De wagen is later opgehaald. Motorfiets in botsing met lichtpaal. Op den weg TilburgHilvarenbeek heeft Zondagmiddag een motor-ongeluk plaats ge had, dat den berijder het leven heeft ge kost, terwijl de duo-passagier licht gewond werd. Een motorfiets, bestuurd door den heer A. van den Boom uit Heerlen, reed bij het passeeren van een autobus tegen een langs den weg staanden lichtpaal. V. d. B. brak bij de botsing zijn nek en was vrijwel op slag dood. Zijn broer, Martinus, die op de duo was gezeten, werd slechts licht gewond. Hond veroorzaakt motorongeluk. Zondagmiddag geraakte op den Hoofdweg bij den Sloterdijkermeerweg te Amsterdam, een motor defect. Deze werd toen weggetrok ken door een andere motor. Plotseling sprong een hond voor den trekkenden motor. Deze stopte en bij het weer wegtrekken ging dit met zulk een hevigheid gepaard, dat de be rijder van den defecten moter er afgeslingerd werd en bewusteloos op straat bleef liggen. De motorrijder, een inwoner van Middelmeer uit den Wieringermeerpolder, is met een schedelfractuur naar het Tesselschade Zie kenhuis vervoerd. Vrouw door een auto aangereden. Op den Spaarndammerdijk te Amsterdam is Zondagavond een 49-jarige bewoonster van dien dijk bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen en overreden. Met twee groote hoofdwonden en een ribfractuur is zij naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. Noodlottige botsing te Wassenaar. Zaterdagavond te 10 uur is de 20-jarige motorrijder Van D. uit Wassenaar op den hoek van de Van Zuylen van Nyeveltstraat en den Oostduinweg aldaar, met zijn motor fiets in botsing gekomen met een luxe auto, bestuurd door den heer H. uit IJsel- monde. De motorrijder sloeg met zijn hoofd door de achterruit van de auto en was on middellijk dood. Van de inzittenden van de auto werden de echtgenoote en de beide zusters van den bestuurder H. licht gekwetst. Zij liepen eenige ontvellingen op en werden verbonden door den gemeentearts van Wassenaar. De politie heeft het lijk van het slacht offer, de resten van de vernielde motor en ook de automobiel in besla*'' genomen. FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). Hier moest ik ophouden, want nu zwaaide hi] dreigend de melkkan Hij stelde er zijn vrouw verantwoordelijk voor, dat ik vóór den hiiddag uit huis zou zijn. Dus hadden we dit ook weer gehad; an- derhalven dag. Mevrouw zei niets, toen ik hin koffer begon te pakken, ze was wel ge wend aan zulke dingen. Later mompelde ze zooiets van dat ze het ook al zonder meisje had geprobeerd, maar dat het niets gaf: haar hian bleef er precies even zenuwachtig om. J-k had diep medelijden met haar. Het won derlijkst van alles is. dat ik er van over- nngd ben, dat ze, ondanks alles, van hem houdt. En dan zeggen ze nog, dat er geen enkelen op aarde zijn. Dus stond ik weer op straat. Nu was ik werkelijk als een van de dienstmeisjes waar altijd glossen over gemaakt worden. Slechts anderhalven dag wa sik in m'n laatste be- Op dit oogenblik dacht ik er heusch over, naar huis te gaan. Weddenschap of geen weddenschap er mankeerde nog maar drie weken aan, en ik dacht dat het comité wel zoo goed zou willen zijn, me die kwijt te schelden. Maar gisteren gebeurde er iets, wat me van besluit deed veranderen. Heel toevallig ontmoette ik mevrouw Bech op straat. Ze was tamelijk zenuwachtig. „Stel je voor Helga, ons nieuwe kamermeisje heeft haar been gebroken, en we hebben vijf logés en zitten middenin de weck; kunt u me ook zeggen, waar ik zoo gauw iemand vandaan haal?" Ik had een gevoel, of ik bijna de lucht in ging, toen ze me dat zei. Ik was zoo vreese- lijk blij, dat het me pijn deed tot in m'n grooten teen. Het is wel niet noodig te zeg gen, dat ik er reuzenspijt van heb gehad, ooit te zijn weggegaan van Vinger. Kun jij be grijpen, hoe ik zooiets doms heb kunnen doen? Dat was je het geluk al gauw uit han den te laten glijden. Hier hebt u die iemand, zei ik tegen mevrouw Bech. Ik snak er naar. m'n ja ponnetjes weer aan te trekken. Wanneer gaan we? Mevrouw Bech vloog me haast om den hals en noemde me een barmhartige Sama ritaan, zonder m'n egoistische beweegrede nen te vermoeden. Vanmiddag komt Lotten ons met de auto halen. Ik ben zoo blij. Ik voel me nu weer sterk. Ik zal Hans wel aan z'n verstand weten te brengen, dat hij het verkeerd heeft ingezien. En als het niet lukt, schaak ik hem doodgewoon. O ja, ik moet je ook nog vertellen, dat ik gisteren m'n oude meneer en mevrouw heb bezocht, de Lisbys. Ze hadden vrijwel geen eten in huis. zoo dat de zak met koekjes, die ik had meege bracht, bijzonder welko mwas. Maar toch was de stemming er best, aangezien meneer Lisby's tante uit Sarpsborg op sterven lag en ze goed was voor minstens 10.000 kronen, waarvan zij de erfgenamen waren. Natuur lijk zette mevrouw Lisby een passend ge zicht. toen ze sprak over het aanstaande sterfeval en de begrafenis, maar de blijd schap straalde uit iederen trek. Ze wilde een villa laten bouwen op Nesodden, zoodra ze het geld binnen hadden; met een eigen bad huisje en een druivenkas en tennisbaan. Als ze dan een snelle motorboot hadden van het nieuwste type, waren ze gauw genoeg over. Eigenlijk had ze behoefte aan een secreta resse,e als ze zoo'n groot huis moest admi- nistreeren; als ik lust had. kon ik die betrek kin'' knieren Voor ik heenvine'leende ze ti°n Nu heb ik toch zeker alles verteld, wat be langrijk is. en nog meer ook. Het zou sneu zijn, als we mekaar niet zouden zien van den zomer; maar ik weet nog niet, hoe de zaken zullen loopen. Trek een verstandig gezichten ga eens praten met vader en tante. Zeg dat dit een goede leerschool voor me is meer in die richting. Je bokst het wel voor mekaar. Heb het goed. Groet je vader en moeder en alle vrienden en kennissen. Je Helga. Vinger gaard 2 Sept. Achttiende rapport. Lieve Grete! Nu ben ik weer hier. Gelukkig, dat ik nog intijds gekomen ben; het is nog volop zomer, alles is prachtig groen en de dagen zijn vol van een wonderheerliik tra-la-la. Lotten kwam ons dan halen. Hans wist heelemaal niet, dat ik in aantocht was. Toen hij voor het avondeten binnenkwam, zat ik m'n oude plaats. Hij verschoot van kleur; dus maakte het toch wel eenigen indruk op hem, dat ik er zat. Ola plaagde hem: Wat zit je te sta ren naar dien leegen stoel? Geloof je soms, dat Helga hier komt spoken? Ook Laurense deed haar duit in het zakje: Ja je zou het haast spoken kunnen noemen; 't schaap is zoo mager geworden als een geest. Maar wat doen de menschen ook naar de stad te gaan? Ik zal wel room in je melk moeten doen. kind niet zooals ik het bij Frigaard heb gedaan al dien tijd. Vond je ook niet, dat ik dat werkje van je moest overnemen? Hans keek niet-begrijpend van de een naar de ander. Room in de melk? Ja, je zou zoo mager als een hout ge worden zijn, als ik dat niet gedaan had. zei Laurense plechtig. Och, dat vrouwvolk! meende Andreas en schudde z'n hoofd. Ze zijn zoo slim als de duivel zelf. Ik zou niet graag met ze aan leggen. (Tusschen ons gezegd is er niets, wat Andreas liever wil). Maar nu zal het wel gaan zonder room, lachte Olga en knipoogde tegen ons. Een mensch werd haast verlegen onder zooveel belangstelling en bezorgdheid. Hoe het verder ging? Dank je Niet zoo heel erg slecht. Wel kon ik niet alles aan het lot overlaten, maar met een kleine handrei king van mijn kant, lukte het. De heele eerste week ging voorbij, zonder clat ik hem alleen sprak. Maar het feit. dat ik teruggekomen was om de vele plichten op me te nemen van een binnenmeisje, terwijl ik naar huis had kunnen gaan met den palm der overwinning in de hand, moest een reden hebben. Voortdurend hadden we klei ne botsingen maar ze waren eoedaardig. met de beste bedoelingen. Als ik eenmaal doodga zei ik zal Hans denken dat ik het enkel voor de grap doe. En Hans zei: Helga beweert, dat non sens de moderne vorm is voor ernst. Mis schien is het de erkentenis van de relativi teit van alle dingen, die den ouderwetschen doodelijken ernst verjaagd heeft. Hoe dit nu ook zij, één ding was zeker, dat Hans hoe langer hoe meer de oude werd;

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 5