HET NIEUWE AVONDBLAD Expresse bestelling. 20e JAARGANG No. 240 DONDERDAC 15 AUC. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - Umuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTE NTIëN1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.—bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzeirde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. UMUIDEN Velser Zwemvereeniging. Kampioenswedstrijden van den Kring Haarlem. Evenals vorig jaar zullen ook dit seizoen de kringwedstrijden in het Zwembad van de V.Z.V. nabij de Noorderslu'is worden gé houden. De wedstrijden zullen worden verdeeld over 2 dagen. Het programma luidt als volgt: Zaterdag, 24 Augustus n.m. 3.30 uur: 400 Meter vrije slag dames. 1500 Meter vrije slag heeren. 1500 Meter schoolslag heeren. Zondag 1 September n.m. 2.30 uur: 4 maal 100 Meter estafette vrije slag, 4 maal 100 Meter estafette vrije slag heeren. 100 Meter rugslag dames. 100 Meter rugslag heeren. Schoonspringen dames. Schoonspringen heeren. 6 maal 50 Meter estafette flames. 200 Meter vrije slag heeren. 3 maal 100 meter pers. wisselslag dames. 3 maal 100 meter pers. wisselslag heeren. Waterpolo. Zooals men zich zal herinneren, stelde ons blad verleden jaar een wisselbeker beschik baar voor den eerst-aankomenden V.Z.V.'er in den wedstrijd 1500 M. vrije slag. heeren. Winnaar werd toen de heer C. Visman, die den beker thans weer zal moeten verdedigen. Had hij verleden jaar een gemakkelijke taak ditmaal zal hij zijn uiterste best moeten doen wil liij ook voor dit jaar houder van den fraaien beker werden aangezien hij ernstige concurrenten heeft. Uit bovenstaand pro gramma blijkt, dat deze wedstrijd des Zater dags plaats vindt. Nadere bijzonderheden hopen wij spoedig bekend te kunnen maken. De eet-meer-visch propaganda Druk bezochte tentoonstelling in Apeldoorn. De ter gelegenheid van de in Apeldoorn gehouden middenstandstentoonstelling door de propaganda-c.ommissie georganiseerde vischtentoonstelling mag zich, naar wij ver nemen in een groote belangstelling van de zijde van de bevolking van Apeldoorn en om geving verheugen. De tentoonstelling wordt dagelijks door ongeveer 2500 personen bezocht Zondags zelfs door het dubbele van dit aan tal en niemand verzuimt een bezoek aan den weiverzorgden stand te brengen. De tentoonstelling duurt tot a.s. Zaterdag. Den 5en September wordt geëxposeerd in Leeuwarden waar feestelijkheden gehouden worden in verband met het 750-jarig bestaan van Frieslands hoofdstad. De commissie heeft ter verdere bevordering van het vischverbruik 10.000 reclameplaten laten drukken, waarop staat afgedrukt een Scheveningsche visschers vrouw. Het is een aardige, goed sprekende plaat, die ongetwij feld gaarne door de vischwinkeliers en gros siers zal worden opgehangen, IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. Vrijdagavond 8.30 uur zal dr. J. Mac Daniel aan de leden der IJmuider Reddingsbrigade, die den cursus in E.H.B.O. hebben gevolgd, het door hen behaalde diploma van het „Oranje Kruis'' uitreiken in het gebouw der Brigade aan het strand. UITSLAG VERLOTING CONCORDIA. De trekking der ten bate van de kas der Harmonievereeniging Concordia gehouden verloting vond plaats in het repetitielokaal van het corps. E-r was vrij veel belangstel ling; de trekking geschiedde door insp. Rit- man. De voorzitter de heer K. Meijer, heette allen welkom. De nummers, welke met een prijs bekroond Werden, waren de volgende: 2031 Dressoir. 700 Heeren- of damesfiets. 1050 Salon-schemerlamp. 677 Schemerlamp. 432 Bureaulamp. 1943 Electrisch strijkijzer. 1938 Een paar dames- of heerenzolen en hakken, (aangeboden door den heer G. Ol denburg, v. d. Pollstraat). 2085, 1731. 161. 834, 1512, 458, elk een paar vilten pantoffels (aangeboden door den heer Haver, Velsen-Noord) De prijzen of bewijzen zijn tegen vertoon van het betreffende lot af te halen hij den secretaris L. G. Huybers, de Lumeystraat 20 IJmuiden-Oost, tusschen 8 en 9 uur des avonds. De prijzen, welke 3 weken na den trekkings datum niet zijn afgehaald vervallen aan de vereeniging. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van P. c- van der Weijden van. beroep melkslijter, wonende te IJmuiden om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Tusschenbeeksweg no. 60 te IJrnui- dem Vóór 28 Augustus 1935 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders Voornoemd inbrengen. Crisis-haringbesluit 1934 is in werking getreden. Woensdag is in werking getreden een aan vulling van het Crisis-haringbesluit 1934 I. Tengevolge van deze aanvulling is de aan voer van pekel- en steurharing in Nederland slechts toegestaan met dezelfde schepen, aan boord waarvan deze haring is verwerkt. Voorts zal het vereischte uitvaartcertificaat slechts worden afgegeven aan die reeders van haringdrijfnetvisschersvaartuigen, die tegen over de Nederlandsche Visscherij-centrale de verplichting op zich hebben genomen de aan boord van hun schepen verwerkte pekel- en steurharing in Nederland aan te voeren. VELSEN Onze R.H.B.S. en de bezuinigingsplannen. Opheffing der hoogste klassen zou zeer ongewenscht zijn. Het is misschien wat voorbarig, nu reeds de eventueele gevolgen voor onze gemeente van de door de regeering voorgestelde bezui nigingsplannen op het Middelbaar Onderwijs i.e. omzetting van H. B. Scholen met 5-jarigen cursus in scholen met 3-jarigen cursus te be spreken, maar aangezien er ook voor de leer lingen en voor de ouders zooveel aan vastzit, mogen wij de financieele zijde (daarnaast is er nog een onderwijs-technische) van deze plannen, die wanneer ze vér mochten worden doorgevoerd, vele gemeenten in moeilijkheden zullen brengen, nog wel even nader bekijken. Zou de regeering de omzetting van een 5- jarigen in een 3-jarigen cursus ook voor de R.' H. B, S. in onze gemeente voorschrijven, dan zóu in de eerste plaats'de R. H. B. S. in Alkmaar de aangewezen inrichting zijn, waai de in Velsen dakloos géworden leerlingen een onderdak zouden moeten vinden. Zeer waar schijnlijk zou dit de gemeente geld kosten, maar zonder twijfel kost het de ouders geld in den vorm van een spoorweg-abonnement en de kosten voor koffiedrinken. Leerlingen uit IJmuiden zouden bovendien eerst na twe; maal te hebben overgestapt op een treinreis van ongeveer drie kwartier Alkmaar berei ken. Wat een tijdverlies voor de scholieren juist in de jaren, dat ze bijna elk kwartier van den toch al te langen werkdag (werken onze H. B. S. ers niet al te dikwijls van 's morgens 7 tot 's avonds 10 of -nog later?) hard noodig hebben Dan naar Haarlem? Maar Haarlem heeft geen Rijks Hoogere Burgerschool. Er zou dus een overeenkomst, met genoemde gemeente gesloten moeten wor den voor toelating van de daklooze Velsensche leerlingen op een der H. B. scholen dier ge meente. Of Haarlem hierop gesteld is mag worden betwijfeld, want de vraag is, of er voor de jongens en meisjes uit "Velsen in Haar lem plaats is. De gemeente zou dan aan Haarlem f 400 per leerling per jaar moeten betalen, welk bedrag ook aan de inrichtingen waarmede een dei-gelijke overeenkomst is af gesloten als het Kennemer Lyceum enz. wordt betaald. De retributieregeling voor de toela ting van leerlingen uit onze gemeente op be doelde scholen zegt ons, dat f 400 retributie- geld, (dus de „kostprijs") wordt betaald door den gelukkigen vader, die een inkomen heeft van f 15400 tot f 16200, of nog meer wanneer meer dan één kind de inrichting bezoekt. Men kan dus wel nagaan, dat een dergelijke rege ling de gemeente-jaarlijks vele duizenden guldens meer zou kosten dan dit nu reeds het geval is, aangezien het overgroote deel dei- va ders een veel lager inkomen heeft en dus ook minder retributiegeld behoeft te betalen, Wij gelooven niet, dat de school in Velsen gevaar loopt, te worden geamputeerd. Want ook de beide hoogste klassen zijn nog zeer bezet, de nieuwe cursus zeker met minstens 80 leerlingen. Het lijkt waarschijnlijker, dat deze verstrekkende bezuinigingsmaatregel zal worden toegepast op scholen, waar de beide hoogste klassen slechts weinig leerlingen tel len, zooals in vele stadjes met 10 a 20000 in woners het geval is. Voorloopig zullen we moeten afwachten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan K. Hakvoort te Urk, voor een proeftijd van 3 maanden, vergunning is verleend tot het oprichten van een garnalendrogerij in het perceel, Middenhavenstraat no. 30 te IJmuiden BIJZONDERE COLLECTE VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING. Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in onze gemeente, verzoekt ons mede te deelen dat van B. en W. ver gunning is verkregen een bijzondere collecte te houden en wel op 7 September in IJmui- den-West en het nieuwe gedeelte, op 14 September in IJmuiden-Oost en Driehuis, op 21 September te Velsen en Velsen-Noord en op 28 September in Santpoort en Jan Gij zen - vaart. Dat we niet aarzelen deze collecte in de i^arme belangstelling onzer ingezetenen aan te bevelen, zal ieder kunnen begrijpen, die ook maar eenigszins weet, hoeveel goeds dezen zoo nuttig werkende vereeniging voor het algemeen welzijn doet. Toont daarom uw goeden wil niet alleen in woord, maar ook in daad. (Een inwoner van Alkmaar ont ving dezer dagen een briefkaart die 22 jaar geleden te Koedijk aan zijn adres was gepost.) Van Koedijk heel naar Alkmaar toe in tweeëntwintig jaar, Dat is niet zoo'n prestatie, maar het is nu voor elkaar. De kaart kwam ter bestemming aan, de opdracht is verricht, De post deed ook in dit geval tenslotte weer haar plicht, Men kan zich nu verdiepen in c e vraag, waar zij wel bleef, Die kaart, sinds men zoo lang gelee er het adres op schreef, En men kan verder vragen hoe zij na dien langen tijd, Weer plotseling werd opgediept uit de vergetelheid, De post heeft er natuurlijk indertijd wel voor geborgd, D a t zij bezorgd werd, echter niet, hoe gauw zij werd bezorgd, En nu zij dus besteld is, zij het na verloop van tijd, Nu treft de posterijen dus ook stellig geen verwijt. Zij werd dan wel een oude, maar zij bleef een nette kaart, De post heeft haar zorgvuldig en in goeden staat bewaard, Daarvoor verdient zij hulde en temeer als men erkent. Dit alles werd door haar gedaan voor Slechts één enklen cent. Bij de bezorging heeft de post gezwegen als het graf, Zij leverde de briefkaart zonder meer ten huize af, Hoewel men er de jaren door zoo trouw voor had gewaakt, En zelfs misschien te langen lest gehecht aan was geraakt, Terwijl zij welhaast kostbaar werd als een antiquiteit, Wierp men haar zwijgend in de bus, wie weet met hoeveel spijt. Neen, waarlijk, het komt, goed beschouwd. tenslotte hierop neer, De post verdient voor deze daad oprechte lof en eer, In dagen, dat men altijd alles sneller wil doen gaan, Doet zulke kalme plichtsbetrachting je weldadig aan, Ik zeg. als hieruit komt, dat zich de mensch wat meer bezint, Dat de victorie eens te meer van Alkmaar uit begint, En moppert men: 't is veel te lang ik vind dit standpunt klein, In plaats van twee en twintig had 't ook vijftig kunnen zijn. P. GASUS. Noodlottig ongeval aan boord van een logger. Stoker kreeg kokenden inhoud van een ketel over het lichaam. ATHLETIEK. Jesse Owens professional? Uit New-York: In de Amerikaansche athle- tiekwereld zijn de gemoederen hevig veront rust, daar de eerste athleet van Amerika, de neger Jesse Owens, op wien Amerika zijn hoop heeft gevestigd voor de Olympische Spelen in 1936, thans het bewijs moet leveren dat hij nog amateur is.-Hem is ten laste gelegd dat hij in zijn woonplaats in den Staat Ohio een be trekking heeft aangenomen waarin hij zich liet betalen zonder ervoor te werken. Het be stuur van den Amerikaanschen Athletieköond heeft- van Owens geëischt zich hierover te verklaren. D. J. Ferris, secretaris van de Athletiek- Unie, is van meening dat de neger-sprinter de ze kwestie niet kan rechtvaardigen, zoodat hij als professional moet worden beschouwd. Aan boord van den Vlaardingschen logger „VI. 47" „De Morgenster" heeft een noodlottig ongeval plaats gehad, dat aan een 43 jarigen stoker het leven heeft gekost. Het ongeluk is Maandagmorgen gebeurd, De stoker wilde de deksels nazien van den bakboordketel. Hij wilde het onderste slik- deksel onder den vuurmond aanzetten, wat tot •noodlottig gevolg had, dat de pakking stuk sprong. Daar de man er vlak voor zat, heeft hij de volle laag stoom en water over het lichaam gekregen. De machinist heeft nog alle moeite gedaan om hem te redden, doch het gelukte hem pas na verscheidene vergeefsche pogingen 't slachtoffer uit de machinekamer te krijgen. De man, die met brandwonden was overdekt, is een uur na het ongeluk overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. Woensdag is de logger met zijn droeven last te Vlaardingen binnengekomen. OLYMPISCHE SPELEN. DE PROPAGANDA VOOR DE SPELEN. In het Ministerie voor Propaganda ontving Oberregierungsrat Dr. Mahlo Woensdagmid dag een aantal pervertegenwoordigers aan wie hij een overzicht gaf van den huidigen stand van zaken met betrekking tot de a.s. Olympische Spelen. Herlijn zal", zoo zei hij o.a. „in Augustus van het volgend jaar in het middelpunt dei- belangstelling van de geheele wereld staan. Reeds thans hebben zich duizenden uit alle deelen der wereld aangemeld om dit groote gebeuren op sportgjbied bij te kunnen wonen. Een zeer groote propaganda-campagne is op touw gezet. Prospecti en plakkaten in 17 talen zijn in omloop. Door de Rijksspoorwegen wordt in 32 landen groote reclame gemaakt Verder wordt een tijdschrift verspreid met een oplaag van 60.000 exemplaren in de Duit- sche, Fransche, Engelsche en Spaansche taal. Ook is de film vanzelfsprekend in dienst van de propaganda gesteld. Voorts zal van 1 Sept af 'n propaganda-trein, de z.g. Olympia-trein door 't land trekken. Vijf groote vrachtwagens met aanhangwagens zullen in de plaatsen, waar de „Olympische show" gehouden wordt opgesteld worden. Verder zal de inrichting zoodanig worden, dat een groote tent er tus schen geplaatst kan worden, waar de films vertoond zullen worden. Met alle mogelijke ten dienste staande middelen zal dus propaganda gemaakt wor den voor de a.s. Olympische Spelen". BOKSEN Wedstrijden in het Noorderbad te Zandvoort. Door den Aihst. Boksbond zijn Woensdag avond in het Noorderbad te Zandvoort ama teurbokswedstrijden georganiseerd, welke veel succes hadden. Nadat de heer A. Smit, voorr zitter, een inleidend woord had gesproken, werd begonnen met een partij middengewicht tusschen Verhulst en J. Verbrugge. Laatstge noemde wint na een zwakke partij. De tweede partij liet technisch goed boksen zien tusschen Jelders en Rasenberg. Na drie ronden is de uitslag onbeslist. De lichtgewichtpartij tus schen Ris en Van Brussel laat voor beginne lingen aardig boksen zien. Ris wordt hier winnaar. Vierde partij Fock-Van Wijnen (half- zwaargewicht) eindigt in een overwinning van Fock. De vijfde partij gaat tusschen Serno en Bat- tist door goed plaatsen in de meerderheid, doch Serno haalt in de 2de ronde goed op; in de derde ronde wordt mooi bokswerk te zien gegeven. Battist wint. Hierna volgt egen spannende partij tusschen Wegman en De Vries. De laatste is kampioen der Joodsche Olympische Spelen in Palestina. Hoewel Wegman zeer goed partij geeft blijkt De Vries mèer beheerseht te zijn; hij eindigt dan ook als overwinnaar. In de partij HoogstratenVan der Tempel gaat laatstgenoemde in de 3de ronde eerst 8 tellen down; even later slaat Hoogstraten hem knock out. In de partij Molleman—Huisman wordt on besuisd geslagen. In de 2de ronde gaat Huisman tweemaal down en geeft dan op. Een der belangrijkste partijen gaat tusschen Wildschut en Deegen. Bantamgewicht. De 1ste ronde geeft een feilen strijd. De 2de ronde is Wilschut iets in de meederheid, terwijl in de 3de ronde Deegen de partij tracht te forceeren. De uitslag is onbeslist. Van Amerongen tegen Eisendoorn is een slechte partij waarbij meer wordt gedanst dan gebokst. Deze onbeduidende partij eindigt ook onbeslist. Losekoot geeft tegen Onsia in de 2de ronde op. De laatste partij brengt Serno tegen Tailor (weltergewicht). Dit is een strijd waarbij vooral Tailor goéd boksen laat zien. Hij wint dan ook - verdiend. Hierna wordt dan nog de eerste partij gebokst van een vierkamp tusschen C. Blommers, J. Hoogstraten, W. Fock en F. te Nuyl om een beker, geschonken door een Amsterdamschen supporter. Blommers en Hoogstraten komen tegen elkander uit. In de 1ste ronde wordt hard gevochten in de 2de ronde blijkt Blom mers beter en geroutineerder in het lijf-aan- lijf-werk. De 3de ronde geeft hetzelfde beeld. De scheidsrechter verklaart Hoogstraten tot overwinnaar. De wedstrijden werden bijgewoond door den heer H. van Alphen, burgemeester van Zand voort. De WIELRIJDEN. wereldkampioenschappen te Brussel. Hoe lie L. Z. 129 er van binnen uit zal zien. Links boven cellen van de nieuwe Zeppelin. Links beneden een lees- en schrijfkamer. Rechts een slaapcabine. De series der stayers. Van der Wulp en Blekemolen uitgescha keld. Manera en Grant staken den strijd. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Op de wielerbaan in -het Heysel-Stadion te Brussel zijn Woensdagmiddag en -avond de beide series verreden van den wedstrijd om het wereldkampioenschap achter groote mo toren over 100 K.M., welke Dinsdag wegens den regen moesten worden uitgesteld. In deze series reden mee onze landgenoo- ten Van der Wulp en Blekemolen. Zij zijn er niet in geslaagd, één van de eerste drie plaat sen te bezetten en zich daardoor in den eind strijd te plaatsen. Van der Wulp eindigde in zijn serie als viedre. Zijn rijden was echter niet onbevre digend, hij weerde zich geducht en maakte vooral in de eindspurt een goed figuur. Ach ter de drie leiders. Lohmann, Lacquehaye en Ronsse blijvende, bezette hij zoodoende de vierde plaats. In de tweede serie had Blekemolen weinig kans om een behoorlijke positie in te nemen. Het was een matte rit, waarin de strijd zich slechts tusschen enkelen afspeelde, Bleke molen moest met de vijfde plaats genoegen nemen, achter Wambst, Met-ze, Severgnini en Synaeve. De renners eindigden dicht op elkaar, zon der ronden verschil. Manera heeft in den eer sten rit den strijd gestaakt, nadat hij ver- liesronden had te incasseeren wegens een lekken band. Ook de Engelschman Grant, gaf in den tweeden rit op, nadat hij verwoed had ge vochten om de derde en daarna om de vierde plaats. Ht eindresultaat van de eerste serie werd: 1 Lohmann (Duitschland), tijd 1 uur 29 min. 47 2/5 sec.; 2 Lacquehaye (Frankrijk), op twintig Meter: 3 Ronsse (België) op één ronde en 200 M.; 4 Van der Wulp (Neder land) op vier ronden; 5 Gilgen (Zwitserland) op negen ronden; 6 Prieto (Spanje) op II ronden. In de finale zijn dus geplaatst: Lohmann, Lacquehaye en Ronsse. Het eindresultaat van de tweede serie luidt: 1 Wambst (Frankrijk) 1 uur 27 min. 21 2/5 sec.; 2 Metze (Duitschland) op 10 M.; 3 Severgnini (Italië) op 50 M.; 4 Synaeve (België) op 100 Meter; 5 Blekemolen (Neder land) op 3-00 Meter; 6 Suter (Zwitserland) op 350 Meterè In de finale van deze serie komen dus Wambst, Metze en Severgnini. Deze finales worden heden Donderdagmiddag verreden. 1

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1