Internationale zwendelaars voor het gerecht. Geen DuïtscKe toeristen meer naar ons land? Beschikbaar gesteld bedrag is uitgeput. Naar het Hbld. verneemt is hier te lande be richt ontvangen, dat het bedrag van f 500.000, dat voor den tweeden termijn door de Neder landsche regeering ter beschikking was ge steld ten behoeve van het Duitsche toeristen verkeer naar Nederland, geheel is uitgeput. In vérbahd hiermede heeft het hoofdbestuur van „Horecaf" zich nog tot den Directeur- Generaal van Handel en Nijverheid gewend met de vraag, of er mogelijkheid bestaat, dat de Nederlandsche regeering alsnog een bedrag voor het zomerseizoen ter beschikking stelt. Op deze vraag moest evenwel een ontkennend antwoord worden gegeyen. Iiitusschen blijft, 'naar men' weet, nog een bedrag over van f 100.000., dat van 15 Septem ber a.s. af beschikbaar komt. Dit bedrag kan worden besteed gedurende den winter en het vroege voorjaar (bloembollentijd). Het wordt niet wenscheüjk geacht dit laatste bedrag thans reeds ter beschikking te stellen, hoewel er in- Duitschland, naar het Mitteleuropaische Reisebüro heeft medegedeeld, nog groote aan vraag bestaat voor reismiddelen naar Neder land. Nog is Oss niet gezuiverd. Weer een arrestatie. Eén der hoofdpersonen bekent. De marechaussee te Oss is Woensdag over gegaan tot de arrestatie van den 24-jarigen landbouwerszoon L. v: B. onder verdenking van brandstichting in de boerderij van zijn vader op 21 Februari 1934, welke tot den grond-'is afgebrand en waarbij eenig vee is omgekomen. Nu zooveel misdrijven aan het licht komen kreeg de marechaussee voldoen de aanwijzingen tegen van B. zoodat zij tot zijn arrestatie kon overgaan. Weer een bekentenis. De eenige weken geleden gearresteerde 20-jarige A. v. d. W., bijgenaamd Slappe Toon van Mieneke de Soep uit Oss, thans v er blijf- houdend in het huis van bewaring te 's Her- togenbosch, verdacht van diefstal met in braak, heeft Woensdag voor de marechaussee te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde bij den kapper v. d. Berg te Oss tezamen met zijn vriend Wimke de Bie bekend uit den overval met roof te Oyen te hebben ingebroken en een partij parfume rieën en geld te hebben gestolen. Verder heeft hij zich aan verscheidene andere straf bare feiten schuldig gemaakt, waarnaar nog een onderzoek wordt ingesteld. CHRISTELIJK NATIONALE WERKMANS BOND In. de;'te Utrecht voortgezette 40ste alge meene vergadering;-varF denChristelijk-Natio- nationalen Werkmansbond is besloten, per brief aan' den Koningin de verknochtheid en liefde van- den bond te betuigen. De he.eren P. J. Nahuisèn te Utrecht, E. S. van Veen te Gramsbergen en Joh. Visser te Haarlem werden, als leden van het hoofdbe stuur herkozen; in.de vacature-Bloemberg is als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer C. Karsten te Rotterdam. Den heer Nahuisen, herkozen voorzitter, werd op hartelijke wijze hulde gebracht. Benoemd is een commissie om, in overleg met eenrechtskundige, een voorstel tot sta tutenherziening te ontwerpen. De heer J. Bak ker hield, in aansluiting hiermede, een inlei ding over reorganisatie van den bond. welke z.i. noodig is om dezen in de toekomst levens zekerheid te geven. Verder werden verschillende voorstellen be handeld. Zoo is besloten ophieuw een propa gandist te benoemen, die in het hoofdbestuur een adviseerende stem zal hebben. Het dreigend conflict in de Tilburgsche wollen-stoffen- industrie. Een voorstel van den rijksbemiddelaar. Op het departement van sociale zaken heeft Woensdagmiddag onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse een be spreking plaats gehad niet partijen, bet-rok ken bij het dreigende conflict in de wollen- stoffenindustrie te Tilburg. Na langdurige beraadslagingen heeft de rijksbemiddelaar het volgende voorstel ge daan a. De periodieke verhoogingen voor man nelijke arbeiders beneden 24 jaar en voor vrouwelijke arbeiders beneden 19 jaar, wor den gedurende 12 maanden stopgezet. b. Het minimum-uurloon voor mannelijke arbeiders van 23 jaar, voor zoover thans in dienst, wordt van 41 cent gebracht op 40 ct. resp. van 43 cent op 42 cent. c. De uur- en weekloonen voor de arbeiders en arbeidsters, niet vallende onder de boven staande categorieën a en b worden verlaagd met 10 pet. d. De stukloonen worden, verlaagd met V/2 pet. e. De nieuwe minimum-uurlponen voor mannelijke arbeiders van 24 tot 60 jaar wor den vastgesteld op 40 cent resp. 42 cent. De bedoeling hierbij is. dat de toezegging van de patroons in stand blijft, dat men rekening zal houden met de reeds hier en daar verlaagde stukloonen, zoodat de hier door getroffen arbeiders niet door deze ver laging opnieuw zullen getroffen worden. De rijksbemiddelaar heeft partijen ver zocht dit voorstel aan haar leden voor te leggen en het bij hen te'willen verdedigen en daarna het resultaat zoo spoedig mogelijk aan hem mede te deelen. De Sumatra eindelijk in orde? Burgemeester Waugh raakte den weg bijster. Toen hij een bezoek aan bad Boekelo wilde brengen. Woensdagmorgen is de burgemeester van Albury, die via Ommen op weg was naar Boekelo, teneinde aldaar het natuurbad te be zichtigen, een verkeerden weg ingeslagen, zoo dat hij in Hoogeveen uitkwam. De burgemeester was vergezeld van zijn echtgenoote en mej. Lunsingh Tockens. Het gezelschap werd ten gemeentehuize te woord gestaan door den gemeente-secretaris, aan wien enkele souvenirs van Albury werden ge offreerd. Nadat de chauffeur van de K.L.M. zich ten gemeentehuize van den juisten weg op de hoogte had laten stellen, en de ge meente-secretaris den burgemeester een nieuwe „Gids van Hoogeveen" had aangebo den, welke dankbaar werd aanvaard, vertrok men in de richting Zuidwolde. Woensdagmiddag om kwart voor een heeft de heer Waugh een bezoek aan het nabij En schedé gelegen Bad Boekelo gebracht. De bedrijfsleider van het bad de heer Kuiper verwelkomde de Australische gasten bij den ingang. Aan mevrouw Waugh en mej. Lun singh Tonckens werden bloemen aangeboden. De burgemeester werd daarna op zijn verzoek langs het golfbad geleid, waarvoor hij zich zeer bleek te interesseeren. Daarna gebruikte het gezelschap in tegenwoordigheid van den heer Wolf. directeur van het vliegveld Twente de lunch. Na het bezoek aan bad Boekelo, dat ongeveer - anderhalf uur duurde, werd naar Lochem gereden waar om half vier een of- ficieele. ontvangst plaats had. In hotel „Stad Lochem" werd daarna de thee gebruikt. Nadat door mej. Franken nog aan mevr. Waugh bloemen aangeboden waren, werd nog het woord gevoerd door den heer jhr. mr. P. van Foreest, secretaris van het Verfraaiïngs Gezelschap. Door Lochemsche boerendansers werden oud-Geldersche dansen vertoond die zeer in den smaak vielen bij den heer en mevr. Waugh. Door een der boerinnetjes werd tenslotte een speldje aangeboden met het wapen van Lochem er. op. De heer en mevr. Waugh dank ten voor. de hartelijke ontvangst en brachten vervolgens een bezoek aan den antiquiteiten- handel van den heer A. Nijstad. Deze bood den heer en mevr. Waugh een plaat aan, voorstel lende het beleg van Lochem door de Spanjaar den. omstreeks 1600. Onder hoera-geroep van vele belangstellen den vertrokken de gasten daarop naar Arnhem. Verklaring van de Indische regeering. In de memorie van antwoord aan den Volksraad inzake de Indische begrooting van marine voor 1936 deelt de Indische regeering het volgende mede: Het totaal van de reparatie- en stüligtij- den van Hr. Ms. Sumatra over het tijdvak 28 Maart 1925 (datum van eerste indienst- stelling) 1 Juli 1935 heeft ten rechte be dragen 3 jaar en 8 maanden, waarvan 8 maanden tengevolge van bodemschade in 1931. Bij het beschouwen van deze tijden mag niet uit het oog worden verloren, dat de duur der herstellingen mede verband houdt met den tijd, benoodigd om onderdeel-en', welke niet in Indië verkrijgbaar zijn, uit Europa te betrekken. De kosten der groote reparatiën over dit tijdvak hebben te zamen 702.000 gulden be dragen, waarvan f 212.000 voor renaratie- bodemschade en f 230.000 voor turbine-her stellingen. Daarenboven is aan normale kos ten voor onderhoud en herstelling 1.7 mil- lioen uitgegeven. Ter vergelijking diene. dat de normale kosten van onderhoud en her stelling van Hr. Ms. Java sedert de eerste indienststelling bijna f 1.9 millioen beloopen. Het ligt in de bedoeling, het schip, in plaats van Hr. Ms. Java in November in diénst'te'stellen. Verwacht wordt, dat thans alle moeilijkheden met de turbines overwon nen'zullen zijn en liet schip dan ten volle aan zijn bestemming zal kunnen beant woorden. Snelverkeer eiscHt twee dooden. Te Amsterdam ramde een vrachtauto een café. Woensdagavond is de 40-jarige loodgieter W. Kooimans uit Dreumel, terwijl hij per fiets op den Rijksstraatweg naar Zaltbommel reed, bij de kruising van den Stationsweg door een zeswielige vrachtauto afkomstig uit Apel doorn overreden en bijna op slag gedood. Waar schijnlijk treft den chauffeur geen schuld. VRACHTAUTO RAMDE EEN CAFé. Woensdag tegen acht uur had op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's, die groote mate- rieele schade tengevolge had. Een auto kwam van de zijde van de Kamperbrug, de andere van het Damrak. Tegenover het café „Prins Hendrik", vlak bij den Schreierstoren wilden de 'twee 'wagens elkaar passeeren, doch raak ten elkaar hierbij. De chauffeur van een van de twéé auto's raakte de macht over het stuur kwijt, reed het trottoir op, en met een donde renden slag kwam de auto tot staan tegen den gevel van het café. Rinkelend braken de 'spie gelruiten in stukken, tafeltjes en stoelen wer den vernield en ook het zonnescherm sneuvel de. Tc midden van de ruïne, stond de chauf feur, die er-mét den schrik was afgekomen. De politie heeft proces-verbaal opgëmaakt' tegen hem. Nadat remproeven'waren genomen, waar uit bleek, dat de remmen goed werkten, is de auto vrijgegeven. Jongetje stak onverwachts over. Op ae Emmakade te Leeuwarden is Woens dagmiddag de zesjarige Fije de.Vries, wonende aan de Smitsbuurt te Huizum, toen hij onver wacht achter een paard en wagen vandaan kwam en den weg overstak door een vracht auto -gegrepen. -De zware wagen ging den jongen over het lichaam. Met inwendige kneu zingen is dé kiiaap naar het Diaconessen-zie kenhuis vervoerd, waar hij eenige uren na aankomst aan de gevolgen van de verwondin gen is overleden. Den chauffeur van de auto treft geen schuld.; TUINMAN VIEL UIT EEN BOOM Woensdag is een 56-jarige tuinman bij het snoeien vajï boonien aan den Rijksweg bij Arnhem gevallen. -In zorgwekkenden toestand is-hij naar het St.Elisabethgasthuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. STEEDS WEER HETZELFDE Buitenman van 9000 beroofd Maandagavond heeft een buitenman een be zoek gebracht aan een verdacht pand in de binnenstad te Rotterdam. Eenigen tijd na het bezoek miste hij zijn portefeuille, waarin een bedrag van 9000 -was geborgen. Aangifte bij de politie volgde, die een uitvoerig onderzoek heeft ingesteld. De 45-jarige K. B. A., een mar en de 35-jarige vrouw C. A S. zijn aangehou den. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Laatste zaak van „De Zeven Provinciën" berecht. Luitenant v. B. tot drie maanden veroordeeld. Nog een hooger beroep? De .zeekrijgsraad -te Willemsoord heeft uitspraak' gedaan in 'de' zaak tegen den .'luitenant:. ter-z;ee. tweede klasse H. v. B. die als oudste 'aanwezige officier het bevel had pver „De. Zeven Provinciën", toen aan boord van dit schip de muiterij uitbrak. Hij werd tot drie maanden 'gevangenisstraf veroor- deeld met aftrek van preventieve hechtenis (ruim een maand) en ontslag- uit den militairen dienst, zonder ont houding van de bevoegdheid om bij de gewapende; macht te dienen. De.eisch van den fiscaal, was vier maanden gevangenisstraf met ontslag, uit den militai- I ren dienst. Zeer waarschijnlijk-zal deze zaak nog, doordat luitenant v. B. in hooger be roep zal gaan, voor.het Hoog Militair Ge rechtshof worden- behandeld. Meer zorg voor haar boeltje dan voor haar leven. Koopvrouw weigerde bij brand haar kamer tè verlaten. WOONHUIS EN OPSLAGPLAATS UITGEBRAND. Woensdagmiddag brandde door onbekende oorzaak het woonhuis, annex opslagplaats van den steenkolenhandelaar van Bokhove te Vlij men tot den grond toe niets gered worden. De inboedel erieeii hoeveelheid steenkolen gingen verlorq'S^e. öfaiVdweefvan Vlijmen kon weinig uit rich tehT'Öè schade, die aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk-door verzekering gedekt. Woensdagavond te ruim half tien brak door tot nu toe onbekende' oorzaak brand uit an'de verf- en oliëwinkel van'den heer Kaas, 'gevestigd in eei^;-perceel aan de Prinsen gracht 216 te Amsterdam'. Het vuur, dat in de woning is ontstaan, vond gretig voedsel in de voorraden olie, die daar waren uitgestald. Met vier stralen -bestreed de. brandweer 'het vuur en biphêïi 'twintig minuten was men den brand meester. De winkel is .voor -het grootste gedeelte ■uitgebrand, benévens een opkamer, aan de Achterzijde gelegen. Een oogenblïk bestond •gevaar, dat het vuur zou overslaan naar de eerste étage, die niet bewoond is. De brandweer wist, hoewel dé vlammen aan voor- en achterzijde uit het perceel sloe gen, uitbreiding te voorkomen. Op de tweede verdieping woonde een 58- jarige markt-koopvróuw, mej. Krivanec. Zij wilde, hoewel zij bemerkte, dat er brand was uitgebroken, haar...woning, niet verlaten, daar, zooals zij laterals reden opgaf,, haar .inboedel niet verzekerd'.'.'was.:,Eén burger" is echter de trap opgeloopen en heeft haar naar beneden gebracht. Haar inboedeltj.e is volkomen intact gebleven en heeft noch vuur. noch waterschade gekregen. Tijdens het blusschingswerk kreeg een ambtenaar van het Gemeentelijk Eleetrïci- teitsbedrijf, die den winkel was ingegaan, -een -bus warme olie over zich'.heen. Hij liep lichte verwondingen op. y De brandweer m,aakte om uaajr boven te 'kunnén. gaan.'gebruik ..v^n rookhiaskérs, daar de brandende olie'efl'verfwaren- dikke-rook wolken veroorzaakten: DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Nederlandsche verzekeringsmaatschappij voor meer dan f ÏOO.OOO.opgelicht. Onze Weensche correspondent schrijft ons. d.d. Aug. 13: In heel Oostenrijk volgt men met groote be langstelling het verloop van een proces, dat voor een rechtbank van schepenen te Korneu- burg in de buurt van Weenen gevoerd wordt en dat minstens drie dagen zal duren. Twee diamantenkooplieden hebben van Amsterdam en Antwerpen uit getracht oplichtingen op grooten schaal te plegen en hebben zich daar bij van de medewerking bediend van een Oos- tenrijkschen postbeambte, die een willig werk tuig in hun handen was. Hun grootste bedrog was. dat zij getracht hebbeneen Nederlandsche verzekeringsmaat schappij, de N.V. Binnenlandsche Vaart Ri sico Sociëteit, gevestigd te Amsterdam, voor het aardige bedrag van 105.000 Nederlandsche guldens op te lichten. Drie mannen zitten op het beklaagden bankje: de 41-jarige diamantenkoopman Max Brünner, geboren in Kaschau, de 45-jarige diamantenkoopman Moritz Krakowsky, die in Wolbrun in Polen geboren is, en de gewezen postmeester van het Oostenrijksche dorp Ho- henau (in het bondsland Neder-Oostenrijk, niet ver van Weenen). Josef Römer werd, toen het bedrog ontdekt was, in Oostenrijk ge arresteerd, Brünner werd te Amsterdam in hechtenis genomen en Krakowsky, die ineen Weensch hotel logeerde, werd door de Ween sche politie bij zijn kraag gepakt. Op den twaalfden Februari 1934 (dat was op den dag, waarop te Weenen en in ver schillende andere steden van Oostenrijk de bloedige gebeurtenissen plaats vonden), werd te Amsterdam een aangeteekende brief aan Moritz Krakowsky, poste restante hoofdpost kantoor te Weenen afgestuurd.- Het heette, dat zich brillianten in dezen brief bevonden. De zending was met 105.000 gulden bij de ge noemde Nederlandsche verzekeringsmaat schappij verzekerd. Op den zeventienden Maart diende deze maatschappij, toen de brief den geadresseerde nog altijd niet bereikt had, en men dus aannemen moest, dat hij op de een of andere mysterieuze wijze verloren gegaan was, een klacht in. Het duurde niet al te lang, of de drie man nen konden gearresteerd worden. Het onder zoek duurde langer dan een jaar. Niet alleen in Nederland en Oostenrijk, maar ook in Bel gië en Zwitserland hebben de politie en* de justitie vrij veel werk gehad om de geheim zinnige draden, die zich door de heele, nogal gecompliceerde affaire heensponnen, te ont knopen. De dossiers, die op de tafel voor den president van de rechtbank liggen, omvatten eventjes 2500 pagina's. De gewezen postmeester Römer geeft zijn schuld toe. Hij staat niet alleen terecht we gens zijn medeplichtigheid aan de oplichterij, maar ook vanwege misbruik maken van zijn betrekking als beambte en wegens valsehheid in geschrifte. Brünner en Krakowsky voelen zich niel schuldig. Römer had met Brünner te zamen tijdens den oorlog in het Oostenrijk- Hongaarsche leger gediend. Zij waren geza menlijk aan het Italiaansche en het Fransche front geweest. In, ..het geheele regiment, zoo vertelt' de ontslagen postmeester, had men Brünner voor een buitengewoon rijk man ge houden Men. wist, dat zijn "vader een diamant-, slijperij had, waarvan men dacht, dat zij den zoon eigenlijk al zoo goed als -geheel- toebc-- hoorde. Brünner had vaak diamanten onder zijn soldatenrok gedragen. In 1922 had Römer- zich eens tot zijn vroe- gerën wapenbroeder gewend met het verzoek of hij hem niet helpen kon, daar hij een nieuw soort van sokkenöphoude'rs uitgevonden had; waarvoor hij een octrooi wou- hebben. Brün ner had geweigerd hem financieel bij te staan. Pas tien jaar later, in 1932. zijn' de twee toen weer in contact met elkaar gekomen. Brünner had geschreven, dat hij naar Hohenau wilde komen. Daar is echter niets van gekomen, maar Brünner stuurde cadeaux voor RÖmer's kinderen: armbandhorloges. Brünner noodigde zijn ouden regiments vriend uit een paar weken naar Knocke in België te komen. Achttien dagen logeerde Römer daar. Brünner nam Römer ook eens mee naar Antwerpen. Daar begon hij hein te vertellen, wat hij van hem verlangde. Hij zei- de, dat hij een compagnon had, dien hij niet vertrouwde. Hij wilde nu diens brieven op de een of andere manier in Romers handen spe len. Daar Römer bij de post was, zou het hem niet al te moeilijk vallen zich van die brieven meester te maken, en hen te openen. Hij zou Römer, die tot over de ooren in de schulden zat, wel goed beloonen. Brünner heeft hem herhaaldelijk geld ge geven. Römer gaf voor den rechter toe, dat hij circa zevenhonderd Nederlandsche guldens van hem ontvangen had. De postmeester wist, dat er af en toe brieven zouden komen, die hij moest onderscheppen. Men sprak af, dat Brünner veranderingen in de adressen van de brieven van zijn compagnon zou laten aanbrengen en dat hij hen naar Hohenau zou laten sturen. Eiken derden Zondag was Römer alleen op zijn kantoor. Brünner stuurde nu af en toe brieven om precies te kunnen uitreke nen. wanneer brieven uit Amsterdam en Ant werpen, in welke beide steden hij bijna voort durend vanwege zijn werkzaamheden moest zijn, te Hohenau zouden aankomen. In Augustus 1933 arriveerde een brief, ge adresseerd aan Israel Rubin, Wienerstrasse. Hohenau. Römer liet den brief verdwijnen, er waren alleen maar een paar stukjes papier met Hebreeuwsche letters en wat zilverpapier In Hij zegt, dat hij niet geweten heeft, dat de brief hoog verzekerd was. Een neef van Brünner, een zekere Moritz Gutmann uit Zurich, die de gefingeerde afzender was, ver langde het verzekeringsbedrag van 9000 Ne-' derlandsche guldens en bovendien 50 Zwit- sersche frans als schadevergoeding van de posterijen. In November kwam weer een brief aan, ge richt aan een zekeren Hermann Silberklang. eveneens in de Wienerstrasse. Ook deze brief die voor 14 000 guldens verzekerd was, werd door Römer onderschept. Hij had eenige moeilijkheid daarmede gehad, want op den dag, dat deze zending aankwam, was er een vrouwelijke postbeambte* op; het kantoor ge weest, die gezegd" had; dat er in Hohenau geen' Silberklang en geen Wienerstrasse be stonden. De postmees-tel'had haar opdracht gegeven de zending maar' te laten liggen. Hij 'zou er zelf wel voor zorgen. E11 hij heeft haar toen-een dag .vrij gegeven. In December sturen Brünner en Krakowsky die voortdurend met. elkaar samenwerkten zij'waren dus werkelijk „compagnons" van. elkaar uit Antwerpen een Fra.hschen roman aan het adres van Kraköwsky in een Weensch hotel. Zij verzekerden die zending voor 115.ÓOO gulden en geven aan,, dat zij uit brillianten en diamanten bestaat. Doch*nü mislukt' hun op zet. De Oostenrijksche douane wil de zending niet uit handen geven voor haar geopend te hebben en de twee laten, daar ook Römer zegt, dat hij niet helpen 'kan, de zending terug sturen. Toen kwam de groote affaire met den brief van een verzekeringswaarde van 105 000 gul den, die uit Amsterdam gestuurd werd. We derom bestona de Inhoud slechts uit' een Fransch boek. Zij stuurden het aan het hoofd postkantoor te' Weèiïén', poste restante,- aan Moritz Krakowsky zelf. Krakowsky schrapte op het Amsterdamsche postkantoor het woord Wien met een blauw potlood door en zette er Wiener-Neustadt on- dei. Dit is een vrij groote industrieplaats, een uur sporens ten zuiden van Weenen. Tegen den postbeambte te Amsterdam zeide hij, dat het een Weensch stadsdistrict was. Toen de zending te Weenen aankwam, stuurde men haar automatisch naar Wiener-Neustadt door Daar haalde Römer het met valsche legiti matie-papieren a.f, die hij zelf vervaardigd had. Tijdens de verhandeling kwam het herhaal delijk tot ernstige botsingen tusschen Romer en Brünner, welke laatste pertinent ontkende Römer verleid te hebben tot het onderschep pen en verduisteren van de zendingen. Brün ner ontkende alles, evenals Krakowsky, die zeide lid van de beurs te Amsterdam te zijn en voortdurend internationale zaken gedaan te hebben. Hij vertelde, dat men in kringen van diamanthandelaars dikwijls zeer roeke loos met groote waarden omging. Men ver trouwt elkander dikwijls steenen van twee- of driehonderdduizend francs toe en vaak ver trouwde hij zijn büreaumeisje waarden vari vierhonderdduizend francs- toe. Hij zeide. dat hij vroeger nog nooit van Ho henau gehoord had en ook niet van Wiener- Neustadt. Dit laatste is natuurlijk absoluut onmogelijk, want Krakowsky, die zelf langen tijd in deze landen gewoond heeft, heeft zich vaak genoeg te,Weenen opgehouden. Hij.heeft trouwens een heel gemakkelijke, .methode uit gevonden om zich te "verantwoorden. Hij kor zich bijna niets meer herinneren en hij wees op de vragen van den officier van justitie en van den president meestal maar op Brünner. „Daar zit Brünner," zei hij dan, „vraagt U hem maar, hoe dat gegaan is!" Het verhoor duurde op den eersten dag tot in de avond uren. Hedenmorgen ..verschenen-- de eerste ge tuigen voor de groene.' tafel. W. M. Het vonnis. Thans is in dit proces vonnis geveld. Kra kowsky werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf: Brünner tot drie en een half jaar kerkerstraf, waarna hij zalworden uitgewe zen; Römer tot 10 maanden met aftrek van preventief, dat juist IQ maanden bedraagt. 15 Augustus: Wij vernemen dat de heer P. Caland, hoofd-inspecteur van 's Rijks Water staat, zich, op verzoek der Regeering van Brazilië, naar dit Rijk =:-tgeven heeft',>pm advies uit te brengen omtrent de verbetering van den havenmond van Rio Grande do Sul. Men .wensciit die verbetering op de zelfde wijze te doen plaats hebben als bij den Nieuwen Waterweg van Rotter dam naar zee is geschied, waarvan de gevolgen even vruchtbaar zijn voor den handel als eervol - voor den genialen ontwerper van dit plan. Dezelfde wijze van bewerking is ook reeds gevolgd voor de verbetering van de rivier de Missis sippi. waartoe men uit Amerika den Fotterdamschen Waterweg is komen be- studeeren, en is ook daar met de beste resultaten 'bekroond. De heer Caland doet zich vergezellen door den ingenieur van den Waterstaat J. W. Welcker, te Alkmaar. Ontevredenheid over vracht» verdeeling-. Schippers wenden zich tot de regeering-. Onder eenige honderden schippers te Maas- bracht 'is ontstemming gerezen over de huns inziens onjuiste toepassing van de wet op de 'evenredige vrachtverdeling. Het betreft hier 'de schippers van de schepen, wier tonnen- maat varieert tusschen 500 ,en 900 ton. Naar hun. meening; w-orden de vrachten niet vol doende verdeeld, zoodat zij ©en of twee maanden en soms zelfs langer op een vracht moeten wachten, terwijl de schepen met een inhoud van 1000 tot 2000 ton' bevracht wor den. Thans weigeren de schippers uit kleine schepen vrachten aan te nemen; hun meeste collega's uit ;het rayon Maastricht hebben zich solidair verklaard. Dinsdagmorgein ont stond er een hangemeén tusschen beide groepen schippers, doch de oolitie wist de ge moederen te kalmeeren. Ook heden was de stemming zeer nerveus. Het nummeren der schippers der groote schepen werd zelfs on mogelijk gemaakt. In een eveneens heden morgen gehouden vergadering hebben de schippers een request aan minister Gelissen gezonden, waarin medewerking wordt ver zocht tot oplossing van het geschil. CONGRES DANSLEERAREN. De Nederlandsche Vereeniging tot Bevorder ring der Danskunst hield van 12 tot 14 Augus tus haar 63ste jaarlijksche algemeene verga dering met daaraan verbonden technische school te Amsterdam in het American Hotel De Vereeniging blijft bereid, met de andere bestaande dansleeraren-organisaties samen te werken, tevens om paal en perk te stellen aan de bngêb'rèldëJdë opleiding van minderwaar- dig£leerkrqclïten ten bate ^van persoonlijke belangen» De gedelegeerden naar de verschillende bui- tenlandsche danscongressen brachten verslag uit van hun bevindingen en onderrichtten alle nouveauté's. waaronder de New Charleston. De heer Robert Lend te Den Haag demon streerde een door hem gecreëerde nieuwe ballroomdans, genaamde de „Tap Walk" ge baseerd op de grondbeginselen der z.g. „Tap Dance". Deze dans oogstte grooten bijval en werd met algemeene stemmen op het pro gramma 1935/'36 geplaatst. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende bestuurs leden herkozen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Simon Martin. Amsterdam, voor zitter; Simon van Stratum, Groningen, secre- .taris; I. D. Meijer. Rotterdam, penningmees ter; J. B. Polak. Den Helder, bibliothecaris;' Joh. G. Martin, Haarlem, commissaris. STIJGING VAN DE BEURSWAARDE VAN AAN DEELEN TE STOCKHOLM. De totale toeneming van de waarde van de aandeelen, die officieel op de effecten beurs te Stockholm zijn genoteerd in Juli bedroeg Kr. 48 millioen. De stijging was te danken aan de koersverbetering van de aandeelen der vijf groote banken en van de drie industrieele ondernemingen, de Electrolux, de S.K.F. en de A.S.E.A. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 14 Augustus. Ondertrouwd 13 Augustus: J. L. Krauss en C. Ensink. Bevallen 10 Augustus: A. E. Tuijn—Veringa, d.; H. van WilligenKusters, z.; 11 Augustus: L. C. HubrechtGobius, z.; C. Nolthuis—Punt, z.; G. F. J. SleijpenRutkowski, d.; 12 Augus tus: A. W. van RooijenOuwerling, d.; H. C. G. FruitemaBeen, d.; H. de Wildev. Es, d.; A. BalmRuijgvoom, d.; C. C. de Gi'aaff— Boesmans, d.; E. WijntjesWijnands, ja.; C. A. M. H. v. d. MeulenTeuben, d.: A. C. van Kor- delaarBeets, z.; 13 Augustus: E. E. Elsthout— Will, d.; Overleden 12 Augustus: H. J. Klijn, 62 j., Saenredamstraat. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DONDERDAG 15 AUGUSTUS Bioscoop de Pont: „Nana", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 15 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: 2.30 uu'- reprise van „De Witte", met Jefke Bruininckx. Doorloopende voorstelling van 711.30 uur: No greater glory (geprolongeerd). Cinema Palace: ,.De patrouille des dood*." met Boris Karloff en- „Hiep. hiep, hoera" mee Wheeler en Woolsey. 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel Grant and Mosely, dancing fools. Rembrandt Theater: „Das Lied vom Glück" met Paul Kemp. 2.30, 7 en 9 15 uur. Op het tooneel: Drie Nehrings, xylophonisten. Frans Hals Theater: Reprise van „Malle Gevallen" met o.a. Johan Kaart. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrii. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Bioscopen, nieuw programma.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 2