DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN1 Rubriek voor Vragen. scüip Austv£>rd Amazone Aldan Ajax (Ned.) Bodegraven Bennekom Barneveld Benwell Tower Boskoop Boschfontein Chr. Huygens Cordillera Crijnssen Caribia Calypso Eurymedon Eemland Eleni Europe verm, aankomst Laatste bericht Gaasterkerk Gera Ganymedes Gothic.. Halle Hermes Heidelberg Hebe (Ned.) Joh. v. Oldebarneveldt j. p. Coen Jagersfontein Juno (Ned.) Luneburg Marya Racic Meliskerk Myrmidon Meerkerk Montferland Maaskerk Nicolas Angelos Oberon Phrontis Patricia Poelau Bras Polyphemus Poelau Laut Pan Aruba Poelau Tello Poseidon Polydorus Randfontein Reggestroom West Afrika Gdynia Archangel. Stettin Chili Chili Chili La Plata Chili Hamburg Ned. Indië West Indië West Indië Hamburg. Hamburg Batavia. Buenos Aires Rosario Pt. Arthur. Japan Ned. Indië Bourgas Rosario Onega Macassar Salland Salabangka Simon Bolivar. Stella (Ned.) Taj an doen Triton (Du.) Tawali Tarakan Van Renselaer Venus (Ned.).. Ned. Indië Danzig Batavia Batavia Zuid Afrika Palermo Ned. Indië Le Plata Z. Afrika Batavia. J apan Beunos Aires West Afrika Santa Fé Hamburg. Batavia Mexico Batavia Batavia Hamburg Aruba Batavia Barcelona Batavia. Z. Afrika W. Afrika Houston Buenos Aires Batavia Hamburg. Alexandria Batavia Setubal Batavia Gudvangen West Indië Venetië Hamburg 21 Aug. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers Alma IJM. 44 355 manden f 1980. Utrecht IJM. 73 725 manden f 2620. Neptunus IJM. 87 200 manden f 1340. Azimuth IJM. 195 370 manden f 2120. Adelante IJM. 19 360 manden f 2420. Maria Elisabeth IJM. 114 120 m. f 1200. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Donderdag. Augustus 1935. radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Al- chiba. Alcyone, Alphacca, Alpherat. Baloeran. Chr. Huygens, Costa Rica. Cottica, Crijnssen. Dempo, Edam, Indrapoera, Jan Pieterszoon Coen, Johan de Witt, Johan v. Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Gede, Kota Radja, Marnix v. St. Aldegonde, Poelau Roebiah, Poelau Bras, v. Rensselaer, Sibajak, Simon Bolivar, Slamat, Statendam, Tarakan, Veendam. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.92—0.78. Griet per K.G. f 32—20. Tongen per K.G. f 1,50—0.90. Groote schol per 50 K.G. f 28. Middelschol per 50 K.G. f 27. Zetschol per 50 K.G. f 18—15. Kleine schol per 50 K.G. f 19,50—4.90. Bot per 50 K.G. f 13—4.50. Schar per 50 K.G. f 14,50—2,80. Klein poon per 50 K.G. f 6. Groote schelvisch per 50 K.G. f 20. Middelschelvisch per 50 K.G. f 17,50—16,50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18 f 14.-. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12,503,70. Kabeljauw per 125 K.G. f 4414. Groote gullen per 50 K.G. f 8,504.10. Kleine gullen per 50 K.G. f 61,15. Wijting per 50 K.G. f 2,10—1.60. Makreel per 50 K.G. f 11—6.50. Leng per stuk f 0.850.55. Koolvisch per stuk f 0,21—0.15. Versche haring per kist f 4.804.40. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 12—10. Kleine hake per 50 K.G. f 6.50—2.90. JAARVERGADERING DAMCLUB IJMUIDEN Het bestuur van D.C.IJ. deelt ons mede, dat de algemeene jaarvergadering op 3 Sep tember is vastgesteld in hotel Kennemerhof te aoht uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2 Ingekomen stukken, 3 Notu len, 4 Verslag penningmeester 5 Verslag 'kascommissle. 6 Verslag secretaris. 7 Voor stel tot uitbreiding van het bestuur tot 7 leden. 8 Verkiezing bestuur. (Aftredend zijn de voorzitter, secretaris en de penningmees ter. Beiden zijn herkiesbaar. 9 Herbenoeming "van den heer Dukel tot adviseur, instruc teur. 10. Benoeming kascommissie. en com missie voor materiaal. 11 Bespreking compe titie N.D.B. 12 Bespreking onderlinge com petitie 19351936. 13 Benoeming commissie inzake cursussen voor werkloozen en school- wedstrijden. 14 Benoeming commissie inzake Zilveren Schijven en donateurs. 15 Rond vraag. 16 Sluiting. DENK OM DE PLAATJES. Dinsdagmiddag terwijl mej. van S. even een boodschap deed in het postkantoor, kwam zij tot de onaangename ontdekking dat het belastingmerk van haar rijwiel ver dwenen was. Zij ging ten tweeden male binnen en schaftte zich een nieuw „plaatje" aan. 17 Aug. 21 Aug. 6 Sept. 20 Aug. 18 Aug. 18 Aug. 31 Aug. 16 Aug. 5 Sept 25 Aug. 2 Sept. 16 Aug. 15 Sept. 25 Aug. 3 Sept. 17 Aug 20 Sept. 14 Aug. 18 Aug. 24 Aug. 8 Sept. 8 Sept. 13 Aug. 15 Aug. 18 Aug. 30 Aug. 14 Sept. 20 Aug. 23 Aug. 29 Sept. 19 Aug. 24 Aug. 17 Aug. 21 Aug. 1 Aug. van Takoradi. 12 Aug. van Dantzig. in lading, in lading 2 Aug. te Hamburg. 29 Juli van Cristobal. 7 Aug. van Salavery. 5 Aug. te Necochea. 12 Aug van Talcahuano vertrekt 16 A*g. 14 Aug. van Genua 7 Aug. te Pto Barrios. 7 Aug. van Barbados, vertrek 17 Aug. vertrekt 17 Aug. 8 Aug. van Colombo. 9 Aug. van Madeira I Aug. vertrokken, in lading. 13 Aug. van Haifa 12 Aug. van Malta II Aug. te Izmir in lading. 10 Aug. v. Lodingen. 7 Aug. van Colombo. 12 Aug. van Kalyves 9 Aug. van Colombo in lading 14 Aug. van Colombo 13 Aug. van Gibraltar 11 Aug. van Port Said. 9 Aug. vertr. 12 Aug. van Batavia 6 Juli van Las Palmas. vertrekt 17 Aug. 11 Aug. van Port Said. 11 Aug. van Shanghai 11 AugG vertrokken. 12 Aug. v. Las Palmas 11 Aug. van Duinkerken. 14 Aug. vertrokken. 12 Aug. van Gibraltar 10 Aug. van Pto. Colombia. 4 Aug. van Sabang. 14 Aug. van Belawan in lading. 2 Aug. vertrokken, in lading. 13 Aug. van Gandia in lading. 12 Aug. van Port Natal. 7 Aug. van Calabar. 23 Juli vertrokken. 8 Aug. van Bahia. in lading. vertrek 17 Aug. in lading. in lading. 12 Aug. van Vigo, in lading 15 van Gudvangen 5 Aug. van Paramaribo. 13 Aug. van Triësfc vertekt 20 Aug. VERWACHTE VISCHAANVOER. voor de Vrijdagmarkt: vangst: 700 manden ver- Thuiss toornende Dinrkje RO. 46; sche haring. Catharina Duyvis IJm. 60. Vangst: 10 manden schelvisch, 60 manden braadschel- vlsch, 60 manden platvisch, 90 manden gul, 40 manden wijting, 45 manden makreel, 10 manden hake. Totaal 315 manden. VELSEN KINDERVREUGD. Dinsdagavond heeft de opening plaats ge had van de feest- en propagandaweek der speeltuinvereeniging ..Kindervreugd". De tuin is voor deze dagen met vele kleurige lampjes versierd. De openingsavond mocht zich al in een flinke belangstelling verheugen, mede door dat op dezen avond een voorstelling plaats had der openluchtbioscoop. De kluchtige Micky Mouse-filmpjes veroor zaakten vele lachsalvo's. ROEIEN. De Europeesche kampioen schappen te Grünau. In Hotel Central te Berlijn werd Woensdag het Congres van den Internationalen Roei- bond (F.I.S.Agehouden onder voorzitter schap van Rico Fioroni (Zwitserland). De Nederlandsche Roeibond werd vertegen woordigd door den voorzitter en den secre taris. resp. de heeren Dr. Mieremet en Schutte, alsmede door dr. Te Hennepe. Een der belangrijkste punten van de agenda was de bespreking, waar in 1937 de Europeesche kampioenschappen zouden wor den gehouden. Besloten was om in 1936 geen Europeesche kampioenschappen te organi- seeren in verband met de Olmpische Spelen. Het Congres kon zich er mede vereenigen, dat in 1937 de Eurooeesche kampioenschap pen in Nederland zullen plaats hebben. Het bestuur van de F.I.S.A. bestaande uit de heeren Fioroni (Zwitserland) voorzitter, Pauli (Duitschland) en Graaf Luis de Sam- buv (Italië), vice-presidenten, alsmede den heer Mullegg (Zwitserland) als algemeen se cretaris, werd in zijn geheel herkozen. De loting voor de races op Vrijdag (voor wedstrijden) hadden daarna plaats. Voor de twee zonder stuurman was die als volgt: Eerste heat: Polen, Nederland, Joegoslavië, Hongarije en Zwitserland. Tweede heat: Italië, Duitschland, Oosten rijk en Denemarken. AchtriemsgiekenEerste heat: Joegosla vië, Frankrijk, Spanje, Duitschland, Honga rije en Nederland. Tweede heat: Italië, Tsjecho-Slovakije, Zwitserland, Denemarken en België. In al deze nummers komen de twee eerst aankomende ploegen direct in de finale van Zondag a-s. De overigen worden geplaatst in de herkansingsraces van Zaterdag. Uit de herkansingsraces worden eveneens twee ploe gen in den eindstrijd geplaatst, zoodat tel kens een finale van 6 ploegen wordt geroeid. Vrijdag as. beginnen de heats te 2 uur op de baan te Berlijn-rGrünau. Het Matroosje ELSA KAISER. Op den laatsten Vrijdagmorgen van de maand Januari voer de „Marie Jeanne" uit. De „Marie Jeanne" was nu niet bepaald meer een sieraad van de Nederlandsche handels vloot. Zij had betere dagen gekend en de dame die haar eens gedoopt had was reeds lang tot haar vaderen verzameld. De bemanning vond het niet erg prettig op het oude schip, want er was veel meer werk te doen dan op de moderne schepen. De kapi tein was een brombeer en de officieren brom den mee, zelfs de lading was niet veel, oude onderdeelen van auto's en locomotieven. Enfin, hoe het zij, de ..Marie Jeanne" voer uit en er was al dadelijk 's avonds, tijdens het avondeten, een ruzietje. Het pas aangemon sterde matroosje liet een geheel volle sauskom ever de uniform van den eersten officier val len. De muilpeer die de jongen kreeg was niet voor de poes. De spichtige jongen met zijn blonde krullen begon hardop te huilen maar de tweede offi cier zei iets vriendelijks en de scheepsdokter gaf hem zoowaar een paar sigaretten Hendrik, het matroosje, had geen prettig leven aan boord. Iedereen commandeerde hem. De kok .smeet hem lepels en pannen naar het hoofd en de andere matrozen stomp ten hem in stilte. Hendrik had er genoeg van en toen het veertien dagen verder was, klopte hij bij den eersten officier aan diens hut en struikelde naar binnen De matroos, die de wacht had, zag tien minuten later „de eerste" door de gang rennen en bij den kapitein naar binnen vliegen. Hendrik zat nog in de hut en huilde. Intusschen was de kanitein na de mede- deeling van den „eersten" een beroerte nabij. „Een schandaal, hoe durfde het vrouw- mensch! Zich al.s jongen uitgeven. Over boord moesten ze hem smijten! De „eerste" kon niet aan het woord komen. De kapi.ein rende door de hut en wond zich op als een staalkabel. De officier kende hem en liet hem uitrazen en werkelijk, na een paar minuten was hij kalmer, ging zitten en vroeg: „Nu vertelt u eens. hoe komt, dat kind er zoo toe?" De officier deed het verhaal, een triest ver haal, de gewone geschiedenis van maanden lang werkloos zijn. Zij had toen eerst als blinde passagier willen mee varen om haar geluk in een ander land te beproeven, maar bij nader inzien leek het haar niet zoo gek om er no<* iets bij te verdienen en dus had zij kleeren gekregen van een vroegeren schoolkameraad en zich laten aanmonsteren op de „Marie Jeanne". ..Toch een kranige meid", besloot de officier zijn verhaal. De kapitein mopperde nog wat en zei iets over „verantwoording bij de maatschappij*" maar na een poosje zweeg hij, keek den ander aan en zei „Tjaenfin laat 'er maar eens hier komen". De blonde Hendrik kwam binnen en op het zelfde oogenblik begon de kapitein weer te brommen. Hendrik sloeg de armen om den hals van den kapitein en huilde tegen diens geborduurden kraag. De kapitein werd lang zamerhand vriendelijker en eindelijk moest zij hem alles vertellen. Nu, ja, ze heette Ria, Ria Hendriks en de papieren die zij had getoond waren van een schoolkameraad. De kapitein moest haar asjeblieft vergeven, ze was zoo'n eenzaam, on gelukkig meisje enepneRia be gon weer te huilen. De kapitein werd bleek als smeltend room ijs, klopte haar op den schouder en mompelde iets van „mouw aanpassen". Daarna werd er een hut voor Ria ingeruimd want tusschen de matrozen kon ze nu niet meer slapen, en iedereen op het schip wist weldra wat er aan de hand was. Den volgenden dag waren ze allemaal ver anderd, tot zelfs de matrozen waren galant Ze kreeg van alles cadeau en iedereen wilde iets vriendelijks voor haar doen, want nu za gen ze pas dat Ria eigenlijk een erg aardig meisje was. De mannen zwermden om haar heen als bijen om een koningin en met den tijd werd dit hoe langer hoe erger. De kapi tein dacht aan adopteeren. de eerste officier aan trouwen en de tweede aan een gezellig uit gangetje als men aangekomen zou zijn. Kort om iedereen was tot over de ooren verliefd. Ria lachte en babbelde en deed kleine, lichte bezigheden die niemand haar eigenlijk wilde laten doen en er werd in die dagen veel ge bakkeleid op de „Marie Jeanne". Ria vond dit wel aardig en de kapitein dacht in een helder oogenblik dat zij hen eigenlijk allemaal stilletjes uitlachte. Toen de „Marie Jeanne" de haven vai Rio de Janeiro binnenliep, belegde de kapi tein een kleine vergadering met de officieren Er ging een bakje rond en allen deden hier 'n aardig bedragje in. Ria moest ordentelijke meisjeskleeren koopen. Ria bloosde, deed erg lief en keek hen van onder haar lange wim pers smeltend aan. Een half uur later zat ze met den kapitein in een kleine boot, ze zou den kleeren in de stad gaan koopen. De kapitein nam een auto en reed met Ria naar een groot warenhuis. „Ga jij hier maar alleen naar binnen, zei hij, „ik wacht wel in de auto." Anderhalf uur later wachtte de kapitein nog en toen ging hij het warenhuis binnen. Niemand had daar een meisje volgens zijn beschrijving gezien. Vol angst zocht hij toen de halve stad af, maar dit is vrijwel onbegon nen werk in Rio de Janeiro dus ging hij naar de ..Marie Jeanne" terug. Hij overlegde met de officieren en men waarschuwde de politie. Geen Ria, nergens was zij te vinden De vracht was gelost en nieuwe vracht ge laden, den anderen dag zou de „Marie Jean ne" vertrekken. Den avond tevoren was de stemming op het schip onhoudbaar en de eerste officier besloot, voor het laatst, nog een onderzoek aan wal te doen. „Ga in civiel", raadde de kapitein hem. hij deed er het zwijgen toe. Aan boord wachtte de kapitein. „Niets gevonden?" vroeg deze. „Niets, kapitein", meldde de eerste. De kapitein keerde zich om, kuchte schor, stampte met den voet op den grond en riep toen woedend door de spreekbuis naar de ma chinekamer: „Volle kracht vooruit". De Bisschop van Haarlem ongesteld. In de Maria-Stichting opgenomen. De Bisschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aen genent is Woensdag wegens een lichte onge steldheid in de Maria-Stichting opgenomen, waar hij op advies van zijn geneesheer een vol komen rust moet genieten. De Bisschop kan voorloopig dus geen bezoek ontvangen. ST. BAVO-PAROCHIE TE HAARLEM NOORD. Blijkens een bericht in „Sint Bavo" zal de eerste-steenlegging voor den nieuwen bouw van de St. Bavo-parochie te Haariem-Noord plaats hebben a.s. Vrijdagmorgen half elf. R.K. Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede den weleerw. zeergel. heer W. M. C. Verschure, thans kapelaan te Vlissingen tot kapelaan te Beverwijk (O. L. Vr. v Goeden Raad) den weleerw. heer G. A. W. Corsten; te Bloemendaal den weleerw. heer B. G. Henning; te Haarlem (kathedraal H. Bavo) den weleerw. heer A. Th. L. Hendriks, (H. Joseph) den weleerw. heer J. R. F. Ver steeg. thans kapelaan te Dordrecht (H. Bo- nifacius); te Heemstede (O. L. Vr. Hemel vaart) den weleerw. heer C. A. M. Snelders (Neomist). („Sint Bavo"). De bolide van 6 Augustus. De officier dwaalde op goed geluk door een paar straten en besloot toen in een café de kranten in te zien. Misschien had Ria een oproep geplaatst? Hij zette zich aan een ta feltje en bestelde koffie en kranten. Eerst zocht hij de advertentiekolommen na maar daarin vond hij niets. Juist wilde hij de be richten beginnen te lezen toen zijn oor door een naam getroffen werd. Achter hem zaten om een tafeltje eenige jongelui „kantoorbe dienden" stelde de officier vast. ,Nu dan", hoorde hij één der jongelui ver tellen. „Er is een nieuw meisje bij ons op kan toor gekomen, een aardig sportief kind. Wij hebben veel pret met haar. Maar de manier waarop ze hier gekomen is, is ongelooflijk origineel. Ze was bij ons aangesteld, maar had geen geld voor den overtocht De „eerste" hoorde nu het geheele verhaal. De jongelui hadden bar veel pret om het ge val, vooral de collecte vonden ze de moeite waard. De „eerste" wilde iets zeggen, woedend uit varen, een adres vragen, maar tenslotte deed hij niets, hij deed het beste wait hij doen kon 1 Mededeelingen van het K.N.M.I. Meteorolo- Het Koninklijk Nederlandsch gisch Instituut deelt ons mede: Van den op 6 Augustus jl. ongeveer 20.50 uur waargenomen daglichtmeteoor zijn op het K.N.M.I. te De Bilt talrijke beschrijvingen binnengekomen. Niet alleen in ons land. doch ook in het buitenland (Duitschland, België, Zwitserland en zelfs Zuid-Frankrijk) werd de meteoor dodr Nederlanders opgemerkt. De groote uitgestrektheid van het waar nemingsgebied wijst er reeds terstond op, dat wij hier te doen hadden met een voorwerp dat zich op zeer groote hoogte en verren af stand in onze atmosfeer bevond. Vele per sonen meenden de hoogte te kunnen schat ten. Hun opgegeven waarden loopen uiteen van honderd tot 3000 meter. Zij zijn in hun beoordeeiing tientallen kilometers onjuist ge weest, want het is zeer waarschijnlijk, dat de meteoor honderd kilometer hoog was. Door het ontbreken van nauwkeurige aanduidin gen was het helaas niet mogelijk de hoogte behoorlijk te berekenen. Wel gaf een aantal inzenders de hoogte boven den horizon in hoetomaat op, doch hun schattingen loopen zeer uiteen. Vele er van zijn foutief, zooals uit de vergelijking met den stand van de maan is gebleken. Ook de meeste grootte schattingen zijn onbruikbaar. De hoofddirec teur van het K.N.M.I. maakt er den inzen ders op attent, dat alleen die berichten van waarde zijn, welke een goede schatting of liever meting van de hoogte in hoekmaat bo ven den horizon inhouden. Een dergelijke schating of meting is zeer goed mogelijk door vergelijking rnet de hoogten en afstanden van aardsche voorwerpen. Daarentegen zijn grootte-schattingen overbodig. Het is name lijk onmogelijk te zeggen, hoe de afmetin gen van een voorwerp zijn, waarvan men den afstand niet kent. Onder dankzegging voor de genomen moei te deelt de hoofddirectie van het K.N.M.I. den velen vragenstellers, die onmogelijk per soonlijk beantwoord kunnen worden mede, dat een dergelijke meteoor of bolide een voorwerp is dat uit de wereldruimte plotse ling in den aardschen dampkring komt. Dooi de groote snelheid worden de gassen aan de voorzijde van de bolide samengeperst. Bo vendien treedt wrijving op. Beide factoren zorgen voor .een sterke verwarming, waar door het voorwerp gaat gloeien en soms een zeer helder licht uitzendt. Tenslotte kan de temperatuur zoo hoog worden, dat de geheele bolide verdampt of uit elkaar springt. Het nader onderzoek wekt twijfel of de meteoor wel behoorde tot de vallende ster ren, welke meestal omstreeks dezen tijd op treden. De baan had dan in dit gedeelte van den hemel moeilijk horizontaal kunnen zijn. DOXDERDAG 15 AUGUSTUS 1935 meldt: Hoogste Toulouse. Laagste Memel. barometerstand 767.6 m.M. té barometerstand 752.1 m.M. te en voorspelt: Zwakken tot matigen Westelijken tot Zui delijk enwind. Gedeeltelijke bewolking. Weinig of geen regen. Iets warmer. Barometer Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 64 F. Laagste heden nacht 59 F. Hoogste heden 62 F. OPGAAF MAGAZIJN *T BRILLEN,-; IJ IS Kanaalstraat 83, IJmuiden. Telef 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 3.58 uur: n.m, 4.28 uur. Zaterdag v.m. 4.41 uur; n.m. 5.11 uur. Zondag v.m. 5.26 uur; n.m.; 5.53 uur. VELSER ZWEMINRICHTING. Temperatuur lucht 63 F. Temperatuur water 65 F. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE- Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge- BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoe geschiedt de schatting voor de pers. bel., naar de kostende waarde of naar de opbrengst bij verkoop? 2. Valt radio ook onder de 'pers. bel. en ls daar een vastgesteld bedrag voor? Zijn gordijnen, vloerkleeden en vloerbedek king ook belastbaar? 4. Hoeveel is het te betalen bedrag van iedere 100 geschatte meubilairwaarde? ANTWOORD: 1. Naar de verkoopwaarde. 2. Behoort bij het meubilair. 3. Ja, dat alles wordt bij het meubilair gere kend. 4. IV2 pCt„ na aftrek van 100. Hierbij komen ,n nog de opcenten. RECEPTEN WEER VEROORDEELING VAN KLOOSTER ZUSTERS WEGENS DEVIEZEN-OVERTRE DINGEN. De Berlijnsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces wegens het overtreden der deviezenbepalingen tegen de zeven kloos terzusters van de Orde van den Goeden Her der. De Overste werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf en 1800 mark boete, de overige zes beklaagden slechts tot boeten, die varieerden van 1800 tot 4500 mark. De inbeslaggenomen 23.500 mark werden verbeurd verklaard, terwijl het klooster aan sprakelijk werd gesteld voor de boetes en de kosten van het geding. GEZOUTEN SPEK ZAL OP 26 AUGUSTUS WEER INGENOMEN WORDEN. De Nederlandsche Veehouderij centrale zal wederom overgaan tot inneming van gezouten spek. In verband hiermee zal het spek, afkomstig van varkens, geslacht na 11 Augustus a.s„ niet meer in verschen toestand kunnen worden ingeleverd. Met de inneming van gezouten spek zal op 26 Augustus a.s. een begin worden gemaakt. MUSEUM BOYMANS HEEFT DRUK BEZOEK. Dinsdagmorgen is sinds de opening van het nieuwe Museum Boymans te Rotterdam op 9 Juli j.l., de 25.000ste betalende bezoeker ge noteerd. Deze kreeg een permanent toegangs bewijs, benevens een geïllustreerde catalogus voor de Vermeer-tentoonstelling. Gemiddeld is het Museum op Zondagen door 1200 belang stellenden bezocht; op Zaterdagen door 900. De avondverlichting op eiken Woensdagavond tusschen 9 en 11 uur, heeft steeds meer dan 700 bezoekers getrokken. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken uit een naturel twisted mat. ontstaan door langdurlgcn druk van meubels? ANTWOORD. De plekken betten met warm water. De vezel zwelt daardoor en de pletvlek verdwijnt. VRAAG: Mijn zwarte peau do suède schoenen zijn door vocht glimmend geworden. Hoe krijg ik dat weer goed? ANTWOORD: Zeer luchtig en voorzichtig af wrijven met het fijnste schuurpapier, no. 00. VRAAG: Mijn donkerblauwe peau d" suède ceintuur geeft af. Wat Ls daaraan te doen? ANTWOORD: Goed afwrijven met een propje watten en waschbenzine; daarna de ceintuur ge heel in de benzine dompelen en ten slotte met een zachten doek droog wrijven. Zij wordt dan lichter van kleur, maar zal niet meer afgeven. Deze behandeling huiten in do schaduw en ooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid, VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl en kan het lang bewaard blijven? ANTWOORD: Gij kunt daarvoor verschillende ruchten gebruiken, zooals: aardbeien, sinaasap pelen, perziken, frambozen, ananas enz. Maak de vruchten schoon, verdeel de groote in aardige kleine stukjes en schik ze in de bowlkom. Laat ze In den kelder, of op andere koele plaats staan, tot gij in een geëmailleerd pannetje 1 ons suiker in 1/10 L. water hebt opgelost; laat dit door een dun doekje loopen en koud worden. Doe het dan door den inhoud van een flesch witte bessenwijn of meiwijn en giet het in de bowlkom. Voor het gebruik voegt gij nog een Vz fleschje mineraal water of champagnecider bij. Het kan maar kort voor het gebruik gereed gemaakt worden, anders worden de vruchten leclijk. Vooral koel bewaren. VRAAG: Mijn ecru gordijnen zijn door het wasschen bijna wit geworden. Hoe krijg ik die weer in de normale kleur? ANTWOORD: Als de gordijnen schoon zijn. maakt gij ze weer nat en donmelt ze vervolgens in een emmer warm water, waarin een scheutje mlerenzuur ls gedaan en zooveel gezeefd aftrek sel van thee en koffie, dat het bad de verelschte kleur heeft. VRAAG: Hoe maakt men een gabardine re genmantel waterdicht? ANTWOORD: Leg den mantel gladuit op een tafel en borstel hem goed af met een neutraal lauw zeepsopje. Dompel hem dan in een iauw sopje en kneed hem goed daarin gedurende oen paar minuten. Laat op een kleerhanger een paar minuten uitlekken en dompel hem vervolgens in een aluinbad van J/2 Pond fijne aluin op een em mer lauw water. Wring zoo goed mogelijk uit en hang hem glad op om te drogen. VRAAG: Hoe verwijdert men spatten van rundvet uit een bruine crêpe Georgette jurk? ANTWOORD. De vlekjes luchtig afwrijven met perchlooraethyleen en de vochtige plek dade lijk daarna bedekken met een laagje magnesia. Ben uur stil laten liggen en dan afschuieren. VRAAG: Hoe maak ik de kraag van mijn donkerblauwen regenmantel schoon? Met benzine, verdunde ammoniak of verdunde azijn behandeld bleef de kraag eenigszins wit. ANTWOORD: De kraag stevig afborstelen met een hard schuiertje en perchlooraethyleen. Met een zachten doek droog wrijven. VRAAG: Hoe maakt men een pitrieten wieg schoon? ANTWOORD: Boen de wieg terdege met warm zeepsop af on spoel dan goed met koud water na, zoodat beslist geen zeep achterblijft. Bestrooi dan de wieg met zwavelpoeder, terwijl het riet nog vochtig is, en strijk het poeder met een borstel tje zoodanig uit. dat het riet overal geraakt wordt door de zwavel. Laat stil drogen en schuier dan af. VRAAG: Hoe verwijdert men zeewatervlekkcn uit bruin satijnen schoentjes? ANTWOORD: Als de kleur der schoentjes niet beschadigd is, sponst gij ze af met een zacht sponsje en lauw water, waarin een klein scheutje mierenzuur ls gedaan; niet te nat en vooral egaal en gelijkmatig afwrijven.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 7