HET NIEUWE AVONDBLAD Ons schuitje. 20e JAARGANG No. 241 VRIJDAG 16 AUCUSTUS1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de reg.sters zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000:- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; f 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van ƒ2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéfe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Le Pou. De Franschman Mignet heeft een nietig vliegtoestelletje gebouwd waarmee hij het Kanaal van Calais naar Lympne is overgesto ken. Hij heeft er 50 minuten over gedaan. Het toestelletje heeft een bedrag in francs ge kost dat overeenkomt met 500 Hollandsche guldens, en schijnt merkwaardige veiligheids eigenschappen te bezitten. Als het „in een vrille raakt'1 of „afglijdt" in een bocht, daalt het als een parachute. Mignet, die niet eens gebreveteerd vlieger is, schijnt er tijdens zijn proefnemingen meermalen mee gevallen te zijn, maar zich zelfs nooit bezeerd te hebben. Toen hij Dinsdagavond naar Engeland wou oversteken werkte zijn motor bij een proef vlucht niet al te best. Hij landde, kwam met een ander motortje „onder zijn arm" terug, monteerde het in een ommezien van tijd en vloog naar Lympne. Daar wisten ze dat hij komen zou, maar werden ongerust toen het zoo lang duurde. Een groot verkeerstoestel ging hem tegemoet, ontdekte hem inderdaad en begeleidde hem naar het Engelsche vlieg veld, waar de Engelschen „sprakeloos van verbazing", het „omlaag zagen dwarrelen". Zij hadden nog nooit zooiets raars uit de lucht zien komen. Maar toen zij wat bekomen wa ren, juichten ze Mignet geestdriftig toe, en die vertelde daarop, dat hij gekomen was om dat men in Engeland niet aan het bestaan van zijn „Pou" scheen te gelooven. Hij zou dus ln Engeland gaan demonstreeren. Het schijnt een heel eenvoudig toestelletje te zijn, en als het werkelijk zoo goedkoop en zoo veilig blijkt te wezen als de eerste berich ten melden zou deze Fransche vloo een groote nieuwe vordering in de luchtvaart kunnen beteekenen. „Le Pou" beteekent „de vloo". Het spijt mij, maar het is een feit. In Frankrijk beschouwt men dit insect niet, zooals bij ons, als onver- hieldbaar in net gezelschap. Maar als Mignet er de wereld mee verovert zal hij het voor de Nederlandsche markt toch een anderen naam moeten geven. De Vlieg bijvoorbeeld, of de Mug desnoods, maar in geen geval de Vloo. Er zullen eerstdaags wel meer bijzonderhe den omtrent dit nieuwe luchtvaartwonder be kend worden. Natuurlijk rijzen dadelijk vele vragen. Hoeveel actie-radius heeft het? Is het in staat in alle weersomstandigheden te vlie gen? Kan het als amphibie uitgerust worden, zoodat het ook op het water kan dalen? Hoe veel aanloop heeft het noodig bij zijn opstij ging, en hoeveel uitloop bij zijn landing? Ik noem er maar eenige algemeene, die ook de leek vanzelf zal stellen. Hoofdzaak is, dat dit een uiterst goedkoop en veilig sport-toestelletje zou blijken te zijn, zooiets als 't oude Fordje, de „Tin Lizzie", onder de auto's was. Als inderdaad binnen kort een veilig vliegtuigje aan de markt mocht komen voor den prijs van een motorfiets, dan zou de werkelijke popularisatie van het vlieg tuig voor de deur staan. Dan zou het weldra in de lucht wemelen van dergelijke insecten, en zou men zich snel moeten gaan toeleggen op het aanleggen en inrichten van veel kleine vliegvelden vliegvelden nabij iedere plaats van beteekenis. Het zou daar niet bij kunnen blijven, en er zouden landingsplaatsen in de steden moeten komen op de platte daken van groote gebouwen. In eikele gevallen zooals b.v. te Londen, is daar al een eerste begin mee ge maakt bij de praetische toepassing van de la Cierva's Autogiro. Misschien klinkt dit allemaal nog een beetje fantastisch, maar het zal toch in geen geval meer lang duren eer we zoover zijn. Ook zou de ontwikkeling van de groote verkeerslucht- vaart door niets beter gediend kunnen worden dan door een snelle toeneming van het aantal amateur-vliegers. Zij zullen het vliegen beter populariseéren dan wie ook. Meneer Pietersen uit Zutfen, die nu nog iederen aviateur als een luchtheld en iederen passagier als een dollen waaghals beschouwt, zal zeer snel van meening veranderen als zijn eigen neef Jan vliegt, 'n jongen waar nooit iets bizonders in gestoken heeft, en moet er kennen dat 't eigenlijk net zoo gemakkelijk is als 'n auto besturenIk ken sportvlie gers die nu. al beweren dat het, gegeven be hoorlijk weer, eigenlijk makkelijker is. Als des aviateurs algemeene vermaardheid als luchtheld verdwenen is, als hij een lucht- chauffeux is geworden en de lucht-taxi me neer Pietersen uit Zutfen voor een avond- visitetje naar suikertante Cato in Doetin- chem brengt, in een kwartier tijds of zoo, dan is de massa veroverd voor de lucht. Dan krijgen we het devies „allemaal in de lucht", met nieuwe verkeersregelingen, nummer borden, groote en gedimde lichten, snelheids limieten, boetes, intrekking van vliegbewij zen en Zondagsche ongelukken. Heeft Mignet's Vloo de verwe zenlij king van dit alles een groote stap dichterbij ge bracht? Op die zekerheid wachten we nu. R. P. IJMUIDEN SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE HAVEN". De Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven" organiseert Zaterdag 24 Augustus voor de kinderen van leden een groot tuinfeest. Om half drie vertrekken de deelnemende kinderen in optocht van 't, Tiberiusplein voor afgegaan door muziek met versierde rijwielen autopeds en poppenwagens naar den speel tuin. waar verschillende wedstrijdspelen door <ie kinderen zullen worden gehouden. STATUTEN. Met Staatscourant 156 van 13 dezer zijn o,m. verzonden de. goedgekeurde statuten ■van de Vereeniging „Zeemansrust", offi cieel gevestigd te Amsterdam, doch het zee manshuis met gelijken naam alhier exploitee rend. Jaarverslag Algemeene Visscherij Maatschappij. Na opoffering der dividend-reserve enz. blijft op de balans een verliessaldo van f 358.880.—. Volgens het zoo juist verschenen jaarver slag der Algemeene Visscherij Mij. alhier werden in het afgeloopen jaar door de ex- ploitante der onderneming, de N.V. „De Vem" in bedrijf gehouden 18 stoomtrawlers, alle van het groote type en 4 drijfnet-ha ringschepen. Bij deze trawlers bevonden zich 8 (v. j. 7) schepen van „De Algemeene". Sinds 1933 was dus de varende vloot dei- onderneming met 1 schip uitgebreid en wel met de Sumatra, die op 6 Juni 1934 in de vaart werd gebracht. Gemaakt werden 188 reizen met een totale opbrengst van f 539.454. De exploitatie van het varende gedeelte der gecombineerde vloten leverde een matig bruto overschot op. In het vorig jaarverslag werd reeds ver meld, dat eenerzijds door den grooten val in de waarden van schepen en gebouwen, an derzijds door het feit, dat gedurende een 4- tal jaren in het geheel geen afschrijvingen op deze bezittingen werden toegepast, een algemeene herziening van de boekwaarden der activa dringend noodzakelijk was gewor den. In verband- hiermede zijn door de di rectie in overleg met commissarissen voor de thans aan aandeelhouders voor te leggen ba lans, de bezittingen aan een geheel nieuwe waardeering onderworpen, waarbij met de vroeger toegepaste afschrijvingssystemen geen rekening meer is gehouden, maar zoo veel mogelijk gelet is op de reëele tegenwoor dige handels- of vervangingswaarde. Een U-tal schepen, thans reeds gedurende langer dan 3 jaar uit de vaart genomen en opge legd en met een gemiddelden ouderdom van 32 jaar, is bij deze waardeering voor sloop- waarde opgenomen. Voor de varende schepen werd uitgegaan van de prijzen, waarvoor op de Engelsche markt overeenkomstige objec ten thans verkrijgbaar zijn." Ook de andere bezittingen, in de eerste plaats het gebouweh-bezit en de beleggingen, werden aan een herziening onderworpen, welke uitteraard neerkwam op een belang rijke verlaging van de boekwaarden. In verband met het bovenstaande werden op de thans voorgelegde balans de volgende afschrijvingen toegepast. De vloot, waarvan de totale boekwaarde op 1 Januari 1934 bedroeg f 658.368, werd ge waardeerd op f 192.400, gevende een afschrij ving van f 465.968. De boekwaarde van de gebouwen, welke bedroeg f 64.808 werd verminderd op f 28000. De deelnemingen en beleggingen, welke nog te boek stonden voor f 74.017 werden voor de nieuwe balans gewaardeerd op f 39.542. gevende een afschrijving van f 34.474.6014. Tenslotte waren nog eenige afschrijvingen gewenscht op goederen enz. ten bedrage van f 800. De bovengenoemde afschrijvingen moesten voor wat betreft het bezit aan schepen en een gedeelte der panden, worden toegepast op de balansen der dochter-ondernemingen en maakten een her-waardeering van het aandeelenbezit in en de vorderingen op de dochter-maatschappijen noodzakelijk. Als gevolg hiervan moest op het aandeelenbezit in dochter-ondernemingen, dat totaal f 470.000 bedraagt, worden afgeschreven f 302.628, zoodat aandeelen in deze onderne mingen thans nog compareeren voor f 167.371 De vorderingen op dochter-ondernemingen vereischten tenslotte een afschrijving van f 512.580, zoodat deze na aftrek van de schul den aan verschillende visscherij-maatschap pij en op de balans blijven compareeren voor f 32.097. In de algemeene vergaderingen werd voorgesteld tot gedeeltelijke dekking van de voqrgestelde af schrijvingen aan te wenden het saldo der dividend-reserve en dat van de reserve voor nadeelige saldi in Vis scherij-Maatschappij en. welke op de vorige balans nog voorkwamen voor resp f 237.678 en f 394.453. Zoodoen de resteert op de.balans een verlies saldo over. 1934 van f 244.149 waaraan moet worden toegevoegd het saldo- verlies 1933 ad f 114.731 gevende een totaal ongedekt verlies-saldo van f 353.880. Balans. De balans vermeldt onder activa Aandeelen hl portefeuille f 500.000, aan deelen in do c.h ter - m a ats c happ ij e n f 167.371, diverse visscherij-maatschappijen f 32.097, diverse debiteuren f 4571, beleggingen, waar bij 14 aandeelen A.V.M. f 39542, gebouw Mid denhavenstraat f 6000. goederen, meubilair enz. f 6 verliessaldo f 358.880. En onder passiva: Aandeelenkapitaal (gewoon) f 1.000.000, aandeelenkapitaal (pref.) f 50000, bijzondere reserve f 4200, bankier f 52875, crediteuren f 1392. SLEEPREIS. De sleepbooten Oostzee en Lauwerzee, welke van Maassluis binnenkwamen, zijn later naar Vlissingen vertrokken met het Nederlandsche stoomschip „Kertosono" op sleeptouw. Dit stoomschip is op 3 April j.l. van Rot terdam naar Amsterdam gepasseerd om een verbouwing te ondergaan. Tegelijkertijd werden de machines uit 't schip genomen; er zullen nu te Vlissingen nieuwe machines wor den ingebouwd. (Vijf Rotterdamsche jongelui zijn met een klein visschersbootje naar Engeland overgestoken en behou den aangekomen, nadat het lek gestooten was en zij urenlang hadden moeten -pompen Er gaan weinig jonge lieden Met een kleine boot in zee, Om gevaren 't hoofd te bieden, Op een tocht naar verre zee, Maar wij zitten wel figuurlijk Allen in dezelfde schuit, Onze reis is avontuurlijk En wij kunnen er niet uit. Dikwijls is een stormwind tegen En dan slaan de golven hoog, Kille hagel, stroomen regen, Laten ons helaas niet droog. 't Schip is moeilijk te besturen, Klippen dreigen overal, En het kan nog wel wat duren Voor de zee bedaren zal. Af en toe slaan hooge golven In een stortzee over dek, Dat de schuit haast wordt bedolven Af en toe ook slaat ze lek. Maar de kleine schuit is krachtig, Telkens richt zij zich weer op. En al woedt de storm ook machtig, Onze vlag blijft fier in top. Onze schuit zal blijven drijven, Daar wij aan de pompen staan, Zooals zij daar met hun vijven, In hun boot hebben gedaan. En wij zullen niet versagen, Maar met ongebroken moed Strijden tot de dag zal dagen, Dat de storm is uitgewoed. DAMMEN. ZOMERCOMPETITIE D. C. IJ. Hieronder laten wij de uitslagen der 9e en 10e ronde volgen. 9e ronde: Vrijhof^Schager 1—1, v. d. Heide-F. Duk!el 02, G. P'ostmaKoetsier 0—2, T. Postmav. d. Velde 20, Wasten - horstKraai 11, Scliager—Wastenhorst 1—1. 10e ronde: v. d. HeideKraai 11, Vrijhof Wastenhorst 20, DukelKlinge 20, Koet sierSchlager 02. T. PostmaBrand 11, KoetsierKlinge 2—0, v. d. HeijdeKlinge 2—0. Nog twee ronden moeten gespeeld worden ennog steeds hebben de gebroeders Postma de beste kansen voor den titel. Met belang stelling zien wij de resultaten dezer laatste ronden tegemoet. WEER TWEE. Nu de rijwielen van nieuwe belastingmer- ken zijn voorzien, schijnt er weer veel vraag naar onbeheerde karretjes zijn Zoo verdwe nen uit een poort naast een perceel in de Frans Naereboutstraat twee gelijk, een da mes- en een heerenrijwiel. AUTORIJDEN MET OUDEN VAN DAGEN. Het comité, dat de jaarlijksche autotoch ten met ouden van dagen en gebrekkigen or ganiseert, heeft Woensdagavond in Hotel Wil lem Barendsz vergaderd en besloten zoo mo gelijk de reis dit jaar te maken op Woensdag 29 Augustus en wel naar Schoorl. waarbij terugkomend een kort bezoek aan Egmond aan Zee zal worden gebracht. De inschrijving van gebrekkigen en van ouden van dagen boven 65 jaar uit IJmuiden zal tot Woensdag 22 dezer kunnen geschieden bij den voorzitter, den heer A. P. Bakker, Cronjéstraat; den secretaris, den heer W. P. Mets, Sluisplein 33 of Kanaalstraat 7, en de redactie van dit blad. Heeren of dames-autobezitters worden door het comité uitgenoodigd hun (haar) auto ter beschikking te stellen, terwijl giften in geld of natura dankbaar door het comité zullen worden aanvaard. Schotsche toeristen nemen zingende afscheid. Maar twee moesten bijna huilen. Het Engelsche toeristenschip Orduna is een buitengewoon toeristenschip. Gewone toeris tenschepen, vooral wanneer er Amerikanen aan boord zijn, komen 's morgens niet te vroeg en gaan dan 's avonds niet te laat weer weg. Als de boot aan den steiger is staan er al autobussen gereed om de toeristen zoo gauw mogelijk weg te rijden naar de een of andere Hollandsche bezienswaardigheid, het liefst naar het eiland Marken, zeer ter bevordering van het verkrijgen van een juisten indruk over ons land, dat behalve Marken niet veel bijzonders is. Als de autobussen dan 's avonds weer alle veilig terug zijn, stappen de vreem delingen, nog onder den indruk van de schoonheden van Marken, de Markers en de Markerinnen, zou gauw mogelijk weer in, de boot fluit al voordat de laatste man of vrouw uit de laatste autobus is gestapt en weer idem zooveel Amerikanen kunnen thuis vertellen hoe „wonderful" Holland was en wat een eigenaardige klseren die Hollanders dragen. De Orduna is een buitengewoon toeristen- schip, in de eerste plaats, omdat er geen Ame rikanen, doch Schotten aan boord waren, in de tweede plaats, omdat de steamer Woens dagmorgen kwam en eerst Donderdagavond weer vertrok. De Schotten hebben het dus wat degelijker aangelegd. Maar daar zijn het dan ook dege lijke Schotten voor. Die willen waar voor hun geld. Ook zij maakten uitstapjes. Misschien zijn ze ook naar het in het IJsselmeer drij vende museum van oudheden geweest, mis schien hebben ze zelfs een Marker bruiloft gezien. Maar doordat de Orduna wat langer bleef, hebben ze wat meer van ons land ge zien en zullen ze wel tot de ontdekking komen, dat alle Hollanders geen Marker costuum dragen, evenzoomin als alle Schotten met zoo'n geruit rokje en een doedelzak rondloo- pen. Natuurlijk was het tegen het vertrekuur van de Orduna weer zwart van menschen aan den havenkant. Vooral waren ér veel binnen- landsche toeristen, die genoten hebben van het interessante schouwspel. Prompt zes uur voer de Orduna van den steiger. Aardig van de Schotten was het, dat ze toen de boot afvoer eenige Schotsche lied jes en ten slotte het „God save the King" zongen. Het applaus van de toehoorders had wel wat steviger kunnen zijn. Daar voer de Orduna weg. Plotseling kwam er een opening in de me nigte. Angstig haastten zich een dame en een heer naar den waterkant. Daar ging de Orduna. En ze moesten nog mee. Ze waren in IJmui den gaan passagieren en de schoonheid van onze plaats hield ze zoo vast, dat ze den tijd vergaten. Hun landgenooten zongen schoone Schotsche liederen. Maar zij konden wel hui len Gelukkig behoefden ze hunne zakdoeken niet voor den dag te halen. Een vletterman kwam met zijn vlet naar den wal, de beide Schotten stapten in de vlet en fluks roeiden twee gespierde armen de bijna gestrande toe' risten naar de (gelukkig) nog langzaam zee waarts stoomende Orduna. De statietrap ging omlaag en de toeristen naar boven. Het spreekt vanzelf dat ze met een hoeratje 'op z'n Schotsch natuurlijk) ontvangen werden. Verder stoomde de Orduna. De drie schroe ven stuwden het kolossale, doch elegante stoomschip spoedig met een flink gangetje naar zee, de sleepbooten van Wijsmuller had den een gemakkelijke taak en zoo behoort het bezoek van de Orduna ook al weer tot het verleden. Ds. HOLTROP MET VERLOF NAAR NEDERLAND Naar wij vernemen is ds. H. Holtrop, eer tijds Gereformeerd predikant te IJmuiden Oost, thans sedert 1930 te Batavia, met ver lof op weg naar Nederland. Hij zal tijdens zijn verblijf hier te lande waarschijnlijk ook een bezoek brengen aan zijn oude gemeente, waar men den eersten predikant-voorganger zeker gaarne weer zal zien. Als wij in herin nering brengen hoe noode hij na herhaald be roep naar Batavia van zijn gemeente schei den kon en hoe overvol de toen juist gereed gekomen kerk aan den Velserduinweg bij zijn afscheid was, dan achten wij het zeker, dat ds. Holtrop hier met open armen zal worden otvangen. In Duitschland gebruikt men thans bij het aanleggen van een weg door een moeras dynamiet om de moerasgrond weg te drukken, waardoor het weglichaam op den vasten zandbodem komt te rusten. VELSEN WAT ONZE GEMEENTE BIEDT. In ..Noord-Holland-Noord", de door de Fe deratie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekaanaal uitgegeven Gids, schreef de secretaris van IJmuidens Bloei, de heer B. G- Schuitenmaker, het volgende over Velsen- IJmuiden De Gemeente Velsen bestaat uit de deelen Santpoort, Driehuis, Velsen. Velsen Noord en IJmuiden. De oppervlakte bedraagt 4658 H.A. met ruim 43.000 inwoners. Het klimaat is zeer gezond en door de ge mengde zee en boschlucht in de binnen- gemeenten geniet Velsen een goede reputatie als woonplaats. Het openbaar zoowel als het bijzonder onderwijs verkeert in een gunstigen toestand. De verkeersmiddelen zijn hoogst modern. Elk half uur loopt een electrlsche trein door de gemeente in de richtingen Noord en Zuid naar Alkmaar, Haarlem en Amsterdam. De Gemeente Velsen heeft niet minder dan 8 spoorwegstations en haltes, wat het verkeer tusschen de verschillende deelen zeer gemak kelijk maakt. De autobusdiensten rijden om de 20 minu ten in de zelfde richtingen als de treinen. Het spreekt van zelf, dat zij aan tallooze haltes passagiers uitlaten en opnemen. Ten slótte onderhoudt de N.V. Alkmaar Packet een geregelde dienst met haar mooie saionbooten AmsterdamIJmuiden v.v., door het Noordzeekanaal. Indien voldoende plaats ruimte beschikbaar was, zou over deze reis route alléén een interessant artikel te schrij ven zijn. Doch zij die dezen tocht nog niet hebben gemaakt mogen niet verzuimen hem te maken, want stellig doen zij het nógeens over. Het natuurschoon in de gemeente Velsen is zeer belangrijk. Velsen heeft drie mooie ge meente-parken en het bosch de „Neethof"; n.l. het laatste en het Burgemeester Rijkens- park te Santpoort, Velserbeek te Velsen en Rooswijk te Velsen Noord. Daarnevens zijn er nog de Ruïne van Brederode met omgeving en vele buitenlaatsen met schitterende wandel wegen. Wat van dat alles het mooiste is, is niet met een paar woorden te zeggen, want alles is bijzonder mooi. Natuurliefhebbers kunnen hier volop genieten. De begraafplaats Driehuis-Westerveld met het daaraan verbonden Crematorium is een bezienswaardigheid op zich zelf, welke duizen den bezoekers trekt. De gemeente Velse nmag zich verheugen in de aanwezigheid van een groot aantal in dustrieën en waterbouwkundige werken van den eersten rang, zooals geen andere in ons land deze bezit. De Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Velsen, de Hoogovens met de nevenbedrijven te IJmuiden zijn op industriegebied daar het bewijs van. Waterbouwkundige werken als de sluizen, waarvan de Noordersluis met haar afmetingen van 4005014 M. de grootste ter wereld is, trekken duizenden vreemdelin gen. De Rijksvischhallen met visschershaven en omringende nevenbedrijven zij in mede de belangrijkste van Europa. Zij zijn ieders be langstelling ten volle waardig. Het mooie strand met de haven, waar bijna altijd schepen van allerlei soort in of uit varen, is een atrractie op zich zelf. Een wandeling op de 1500 M. lange Zuidpier is met mooi weer een genot. Met slecht weer is dat te gevaarlijk. Doch dan, als de stormwind U om de ooren waait en hooge aanrollende zeeën tegen de pieren uiteen spatten, is het een indrukwek kend schouwspel, dat gebeuren gade te slaan. En wanneer dan, schepen in of uitvaren, ja, dan ziet men iets van tamelijk nabij, dat ner gens zoo te zien is. Begeef U op den dag van vertrek of aan komst van een der groote mailbooten naar de sluizen. Aanschouw van zeer nabij de groote oceaanreuzen en zie de blijde stemming van menschen, welke na een lange afwezigheid in het vaderland terugkeeren, of het omgekeerde, van menschen die op het punt staan het va derland voor jaren te verlaten. Het eene geeft U dikwijls prettige, het andere dikwijls ern stige indrukken, doch beide zijn mooi en ook wel eens onvergetelijk. Wandel 's avonds langs de haven of langs de boorden van het Noordzeeekanaal en aan schouw de duizenden electrische lichten, ge flankeerd door vele gekleurde navigatie- en seinlichten voor de scheepvaart en zie hoe allerlei schepen langs U heen glijden. En wan neer dan, in een zee van electrisch licht ge huld een passagiersschip voorbijvaart, zult U dat alles nog indrukwekkender vinden, als de groote vuurtoren haar stralenbundels over dat panorama slingert en ter volmaking van dat beeld de Hoogovens haar fantastische roode gloed te zien geven. AFSCHEID DS. MEYER Ds. J. Th. Meyer hoopt Zondag 8 Septem ber a.s. zijn afscheid te preken. Consulent van Velsen wordt ds. A. A. Wildschut van IJmui- den-Oost. SANTPOORT RINGRIJDEN OP 11 SEPTEMBER. De Vereeniging Santpoort's Ringrijden heeft besloten om het jaarlijks terug keeren- de feest, n.l. het ringrijden, te doen plaats hebben op Woensdag 11 September. Verleden jaar; toen deze vereeniging haar 175-jarig bestaan herdacht, verleenden alle in Santpoort gevestigde vereenigingen haar medewerking.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1