HET NIEUWE AVONDBLAD Telefa 4220 u.t.o. Allemaal in de lucht. Visscherij-Snufjes 20e JAARGANG No. 242 ZATERDAG 17 AUG. 1935 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ct-s., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; f 30.-bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.- bij verlies van een anderen vinger. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering werden gewaarborgd door de Nieuwe K.A.V.- Bank te Schiedam. IJMUIDEN J. Broek wederom rondom het IJsselmeer. Maar thans op een racefiets. J. BROEK. Zooals men weet heeft onze plaatsgenoot J, Broek Zondag 28 Juli de buitengewone prestatie geleverd door in 18.45 uur op een zware transportfiets rondom het IJsselmeer te rijden. In dezen tijd reed Broek met de pont als start en zijn woning als eindpunt. Broek, die met dezen tocht bewees, over een groot uithoudingsvermogen te beschik ken en dus de kwaliteiten voor een afstand renner bezit, zal morgen den tocht herha len, ditmaal echter op een racefiets, hem door den Amsterdamschen rijwielhandelaar Nieuwenhof ter beschikking gesteld. Broek zal trachten, het record van dezen tocht, dat met 10 uur 59 min. staat op naam van den Amsterdamschen renner Snijders te verbe teren. Broek maakt dezelfde route als Snijders in September 1934, toen hij het record op zijn naam vestigde. Hij vertrekt Zondagmorgen 6 uur van den start, overkant IJ te Amster dam. Het eindpunt is Die-men. In een volgauto gaan mee voor controle de recordhouder Snijders, een lid van de Ren nersclub „Kennemerland" en een lid onzer redactie. Vrijdag' heeft Broek op zijn racekar ge traind. Hij is vol goeden moed, want bij de training trapte hij 37 K.M. per uur weg. De route, die Broek thans maakt, is aan merkelijk korter dan die welke hij op de transportfiets aflegde. Veel hangt natuurlijk van de weersgesteldheid af. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Men schrijft ons; De belangstelling voor het werk van de afd. Velsen-IJmuiden van het Nederl. Roode Kruis neemt steeds toe. Telken jare breidt de trans portcolonne en de afdeeling helpsters zich in ledental uit, worden nieuwe leden door den colonne-commandant Dr. W. van Haselen be langeloos opgeleid om bij ongevallen langs den weg en bij eventueele rampen doeltref fende en daadwerkelijke hulp te kunnen ver kenen. De adspirant-leden worden op cursussen bekwaamd in eerste hulpverleening, terwijl door de leden en helpsters geregeld practi- sche oefeningen worden gehouden om op deze wijze het geleerde in de practijk te beoefenen. De afdeeling Velsen-IJmuiden van het Ned. Roode Kruis is dan ook steeds paraat en ten allen tijde aanwezig daar waar het noodig is. Vooral het Strandgebouw aan het Zuider- strand te IJmuiden voorziet in een groote be hoefte. Gedurende de zomermaanden worden al daar honderden min of meer belangrijke ge vallen behandeld, want het is vanzelfsprekend, dat bij een bezoek van ettelijke duizenden badgasten van hier en elders, vele dezer strand bezoekers blessuren oploopen. Voor verdrinkings-ongevallen is steeds een zuurstofkoffer aanwezig, welke reeds me er ma len dienst heeft moeten doen. Dit deel van het Roode Kruiswerk en de hulp langs den weg kost veel geld, omdat hierbij vele verbandmiddelen worden ver bruikt, welke aan de belanghebbenden gratis worden verstrekt en het zou buitengewoon te betreuren zijn, indien deze hulp zou moeten wordei-jj, ingekrompen, wegens gebrek aan de roodige geldmiddelen. Het afdeelingsbestuur doet daarom een dringenden oproep aan de ingezetenen der gemeente Velsen om een bescheiden bijdrage. U kunt de afdeeling op zeer gemakkelijke wijze steunen door als lid toe te treden. De minimum contributie bedraagt slechts f 1 per jaar, men kan zich als lid aanmelden bij den secretaris der afdeeling, den heer L. Dijksen, Kennemerlaan 76, IJmuiden. Wij hopen van harte dat aan deze dringen de oproep ruimschootsch gevolg zal worden gegeven GROOTE DIEPGANG. Het Britsche stoomschip „Orduna", dat dezer dagen onze haven bezocht met een aantal toeristen aan boord, had een diep gang van 8.1 Meterc OOK DE RESOLUTE NAAR ITALIë VERKOCHT. Naar wij vernemen is ook het s.s. Resolute 1 (ex Brabantia, ex William O'Swald), groot 19703 bruto r.eg. tons, dat onlangs met toe risten onze haven bezocht, door de Hamburg Amerika Linie naar Italië verkocht. Na dus de vlag van'D'uitschland, de Ver- eenigde Staten, Panama en Nederland te hebben gevoerd, komt het stoomschip thans onder Italiaansche vlag. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Collectrices voor den Collectedag gevraagd. Voor de Roode Kruis collecte op Zaterdag 24 Augustus wordt een groot aantal dames en meisjes gevraagd. Men gelieve zich aan te melden bij den heer A. P. Bakker, Cronjé- straat 9, te IJmuiden. RESULTATEN HARINGVISSCHERIJ MIJ. De Duitsche haringvisscherij-maatschappij Nordenham (vroegere „Nordsee" te Bremen- Cuxhaven) kan over het afgeloopen boekjaar, dat ditmaal 9 maanden omvat, op goede resul taten bogen. Men begon met 6 schepen en kon het twee de vangstseizoen reeds 10 booten in de vaart houden. Deze maatschappij is de eerste Duit sche reederij, welke er toe is overgegaan de gevangen haring volledig op zee te kaken en te zouten. Behalve de vangst van versc.he haring gaf de Nordenham een eigen productie van 26.000 kantjes. Voor 1936 zal de varende vloot wederom moeten worden uitgebreid en wel met 5 boo ten. Doordat de „Essen" en de „Barmen" zoo wel met een drijfnet als met een trawlnet werden uitgerust was het den Nordenham mo gelijk de vangsttij d 6 weken vroeger te be ginnen en deze nog twee maanden, tot in De cember, te verlengen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 250.000 mark; er werd 4% dividend uitgekeerd. Besloten werd het aandeelenkapitaal te ver- hoogen tot 450.000 mark. Het loopend jaar mag tot heden eveneens gunstig genoemd worden. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Hiavenapotheek Oranjestraat, welke apotheek tevens is aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. VLOOTVERMINDERING. Het stoomschip „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd zal binnenkort zijn laatste reis maken na zeer langen tijd te hebben opgelegen. Het schip is. n.l. naar Italië verkocht om als hospitaalschip dienst te doen voor het Ita liaansche leger. OP DE ROTSEN GELOOPEN. De Britsche stoomtrawler „Clyro" is in de Culzean Baai in Ayrshire (Schotland) op de rotsen geloopen en maakt veel water. Het schip verkeert thans in een gevaarlijke po sitie. Van de bemanning, die bestaat uit 14 opvarenden, zijn er zes leden geland. Een sleepboot, die ter assistentie was uitgevaren is in de nabijheid. De kans op berging wordt niet zeer gunstig geacht, zoodat de premie op de herverzekeringsmarkt tot 30 pet. is op- geloopen. VISCH IN POEDERVORM. Na eindelooze proefnemingen is iemand in Noorwegen er in .geslaagd viseh zoodanig te verwerken, dat zij haar natuurlijken smaak en voedingswaarde behoudt. Naar gemeld wórdt is de uitvinder reeds in onderhandeling met een groote Britsche finna, die van oordeel is, dat door deze uit vinding de visscherij kan worden gesteund. Voor de gevangen visch zal ten alle tijden dan een afzetgebied te vinden zijn, zelfs bij groote aanvoeren, want het artikel is aan geen be derf onderhevig, omdat het rechtstreeks van de markten' naar de fabrieken gaat. KOSTBARE LADING. Uit Plymouth wordt gemeld dat aldaar een van de grootste verschepingen goud, welke ooit is verstuurd, uit het Verre Oosten en Britsch-Indië aangekomen is. De waarde bedraagt niet minder dan 21/2 Millioen Pond Sterling. JAPANSCHE SCHEEPVAART. Naar uit Tokio wordt gemeld was er in Japan medio Juni slechts 27.905 bruto-regis- ter ton scheepstonnage opgelegd. Deze sche pen zijn echter alle voor sloping bestemd. Daar deze booten toch niet meer in de vaart zullen komen, kan men zeggen dat thans de geheele Japansche handelsvloot in de vaart is. Deze gunstige toestand is toe te schrij ven aan verschillende feiten o.a. de uitbrei ding van den buitenlandschen handel, het grootere verkeer met Mandsjoekwo, alsmede de sloop- en aanbouw-subsidies die door de regeering verstrekt zijn. RUSSISCHE SLEEPBOOTEN. De sleepboot „Tiflis", welke bij de firma Verschure en Co., te Amsterdam voor Rus sische rekening gebouwd werd, zal vandaag of morgen naar zee vertrekken en binnen enkele dagen gevolgd worden door de „Kyev" welke nog moet proefstoomen. De vijfde en laatste sleepboot „Minsk" ge naamd is Donderdag j.l. met goed gevolg te water gelaten, u (Een Franschman is met het door hem geconstrueerde vliegtuigje Pou of vloo genaamd, dat 50Ó gulden kost, van Franlcrijk naar Engeland gevlogen.) Zal er gauw een vloot van vloo-tjes Kriskras kruisen door de lucht? Gaan de babies tot de grootjes, Binnenkort zelf op de vlucht? Zal de aarde zich ontvolken. Als het Zondagmiddag is, Met z'n allen in de wolken, Waar het ruim is, rein en frisch? Zullen w' onze vleugels uitslaan, Neerziend op de oude aard', Als wij na den arbeid uitgaan In zoo'n vloo-tje zonder staart? Vrienden, 't is om van te droomen, Van 't genot, de sport en zoo, Nu voel 'k al den kriebel komen, Bij het denken aan zco'n vloo. Je durft nauwelijks beseffen Dat het zoo nabij zou zijn, Dat wij zelf ons gaan verheffen In de hoogtezon-neschijn. Als een vogel op te stijgen Naar een wijder hooger sfeer. Tjonge, zoo de hoogte krijgen, Het bekoort me meer en meer. Mogen wij het gauw beleven. Want liet zou in elk geval, Ons een ruimer kijk gaan geven, Op ons aardsche tranendal. Zij die 't weten Zijn in een taxi van TEUNE gezeten (Adv. Ingez. Med.) VELSEN Velser Zwemvereeniging. Kampioenswedstrijden Polo-Zevental. Zooals bekend, werd het polozevental van V. Z. V. kampioen van haar afdeeling III kl. K. N. Z. B., na in deze afdeeling slechts 1 jaar te hebben gespeeld. Alvorens echter de II klasse te bereiken, waarin b,v. ook de sinds jaren bestaande Haarlemsche Vereenigingen spelen, zooals H. V. G. B., Haarlem en de Waterratten, wacht hen een zware promotie-competitie, waaraan deelnemen de vereenigingen „Den Ham", Krommenie, „Brandenburg" te Bilt-hoven en B. Z. Z. te Zwolle. Het programma luidt: Dinsdag 20 Aug.: „Brandenburg"V. Z. V. Woensdag 21 Aug.: V. Z. V.—„Den Ham". Zondag, 25 Aug.: B. Z. Z V. Z. V. Vooral voor de wedstrijd op Woensdag 21 Augustus in de Zweminrichting bij de Noor- dersluis wordt.groote belangstelling verwacht-, cok van de zijde der Haarlemsche Vereenigin gen, waar men zeer benieuwd is of het jonge V. Z. V. 7-tal het volgende seizoen ook tot hun tegenstanders zal behooren. Ongetwijfeld zal het een' spannende wed strijd worden, waarbij aan beide zijden hef tig gestreden zal worden. De opstelling voor alle 3 wedstrijden is als volgt: v. d. Broek, Vriend, Kluyver, P. Visman, J. de Mayer, C. Visman, G. Janus. De uitzending naar de werkverschaffing. Teruggekeerden opnieuw opgeroepen: slechts elf gaven aan den oproep gehoor. Naar wij vernemen zijn alle werkloozen, die eenige weken geleden in verband met het „broodcoiiflict" van de werkverschaffing te Rollecaté 'z-ijn teruggekomen weer opgeroe pen, om a.s. Maandag opnieuw daarheen te vertrekken. Slechts elf van hen hebben aan den oproep gehoor gegeven. De ploeg is aan gevuld tot dertig met andere werkloozen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: P. Sprong-de Haan. z.. Tromp straat 151, IJmuiden H. J. Vader-Meinders z., Schuitstraat 13, Santpoort. J. M. Kos- sen-Lusthuis, z., van Galenstraat 3, IJmui den. rE. Kroonenberg-Leman, d„ Zeeweg 299, IJmuiden. G. F. Blok-Rom, z., Hadley- dwarsstraat 8, IJmuiden. Overleden: T. Blom, 21 jaren, ongehuwd, de Ruyterstraat 128, IJmuiden. Ondertrouwden: J. G. Bötger ien W. Wie- ringa, Bloemendaal. H. J. Nijhof en C. E. van Amersfoort, Hengelo (O.) M. J. Stam en E, Wittebrood, Wijk aan Zee en Duin. A. A. J. Lokker en A. L. de Kam, P. C. Hooft- laan 4, Velsen. C. Kat en A. Trimp, Burg. Weertsstraat 10, Velsen N, W, K, Martens en G. C. Beentjes, Braamstraat 1, IJmuiden, H. C. Pronk en W. Blok, de Ruyterstraat 110, IJmuiden. Gehuwden: K. A. Vliek en R. R. Rizzo. M. D. Jansen en A. J, Moojen, P. J. Troelstra- weg 15, IJmuiden. -G. J. A, Jochems en P. P. Kossen, Seiiipostweg 17, IJmuiden. Matrozen „smokkelden" een meisje. Romantische geschiedenis vond in Rotterdam haar slot. ZELFBINDERS BB Cï "SFCO» GRATIS! JOH. ELZEï? TROMPSTRAAT 22, IJmuiden-oost. Ziet etalage (Adv. Ingez. Med.) Het slot van een romantische geschiedenis heeft zich dezer dagen te Rotterdam afge speeld. Op 9 Augustus kwam in de haven al daar aan een Nederlandsch schip, dat een reisje naar Finland had gemaakt, Te Aabo is een 15-jarig meisje aan boord van dit schip gegaan, zonder dat de kapitein of stuurlieden dit wisten. Zij kwam aan boord dank zij de hulp van een matroos, die haar verborg in het logies, dat hij met eenige andere matro zen deelde. De aanwezigheid werd door de ma trozen geheim gehouden. Te Rotterdam heeft men kans gezien het meisje, een Finsche, zon der dat iemand het bemerkte aan wal te brengen. De matroos, die haar te Aabo aan boord smokkelde, bracht haar te Rotterdam bij familie van hem onder. Een paar dagen la ter kwam dit verhaal de rivierpolitie ter oore, die het meisje heeft opgespoord en naar den Vreemdelingendienst gebracht. Zij vertelde, dat zij in Finland in een Te huis voor Meisjes verblijf hield, waar een tante haar had ondergebracht. Haar vader, een ar chitect, was n.l. op reis en haar moeder, een artieste, maakte een tournee door Zweden. Zij had naar haar moeder in Zweden willen gaan en daarom de hulp van den Nederlandschen matroos ingeroepen. De bedoeling was ge weest, om het meisje van Rotterdam later naar Zweden te „smokkelen". De Vreemdelingendienst heeft er voor ge zorgd, dat het meisje naar Finland terug keert. De matrozen, die inhetlogiesverblijf hielden, waar het meisje was verborgen, zijn ontslagen door de reederij. INBREKER GEARRESTEERD. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft in arrest gesteld een Haarlemmer. Deze wordt verdacht van diefstal met braak, waarvoor de burgemeester van Doorn zijn aanhouding had verzocht. Te Sowiniec bij Krakau zal een grafheuvel verrijzen voor het stoffe lijk overschot van maarschalk Pilsoedski. De Poolsche president Moscicki bracht de eerste kar aarde naar de plaats van bestemming. KINDERMOORD. Te Hengelo (Gel.) is gearresteerd het echt paar W., dat er van verdacht wondt een pas geboren kind in de omgeving hunner woning te hebben begraven. Toen de vrouw eerst in verzekerde bewa ring was gesteld, vervoegde de man zich ten gemeenbehuize en ging onverwachts den veldwachter B. te lijf, zoodat deze assistentie van een paar burgers moest inroepen. Het echtpaar zal voor den Officier van Justitie te Zutphen worden geleld. CCXXI ,Het wordt al iets drukker met de trawlers" schreef ik verleden week en de staatjes van de week die achter ons ligt bewijzen, dat het se dert verleden week al weer drukker is ge worden. Er kwamen niet minder dan veertig booten aan de markt w.o. één Duitsche ha ringtrawler, die de hoogste besomming van alle veertig maakte. Dat de prijzen deze week slecht waren, kan ik nu juist niet zeggen, maar desondanks waren er veel slechte rei zen, speciaal van de kustbooten, die wel veel goëdkoope scholletjes, maar weinig dure tong aanvoerden. Zeven kustbooten bleven beneden de 1000 gulden hetgeen voor den reeder betee- kent: varen met verlies en voor de bemanning, althans voor het overgrootste deel: werken voor minder dan den steun. Want van de bruto-besomming gaat tegenwoordig heel wat af voordat tie zeeman aan de beurt is en het is dan ook geen wonder, dat de visscherman weinig meer voor zijn vak gevoelt. Ik sprak zooeven van dure tong. Inderdaad, de tong- blijft door de vrij matige, ik mag wel zeggen ongunstige vangsten prijzig, zeer tot schade van de exporteurs, die den laatsten tijd mede dank zij den toeslag voor de Vis scherij-Centrale, slechte zaken maken. Het mag hier wel eens gezegd worden, dat thans met verlies geëxporteerd wordt. Nu zou men licht geneigd zijn te vragen: waarom expor teeren ze dan? Maar verschillende redenen zijn er ik zal ze hier niet noemen die den exporteurs noodzaken, hun Parijsche afne mers zooveel te sturen als hun contingent hen veroorlooft. Ik weet, dat er exporteurs zijn, die óf er met winst óf met verlies gewerkt wordt, steeds hun contingent opmaken. Ik ben benieuwd, wat er met het spaar potje van de Visscherij-Centrale gebeurt, maar daar zullen we bij gelegenheid wel meer van hooren. Het visscherijbedrijf gaat wel over de tong den laatsten tijd. H:et is vooral het distributie systeem waarover nog al eens het een en an der gezegd wordt. Ik zal de laatste zijn die beweert, dat de vischdistributie in ons land is zooals ze behoort te zijn. Het is maar al te waar, dat de afstand van producent tot con sument en daardoor ook het verschil in prijs tusschen inkoop en verkoop, veel te groot is. Dus, zegt men. de visch wordt te duur ver kocht aan den consument en te slecht betaald aan den reeder. Er zit een zekere waarheid in deze stelling, maar men mag hieraan toch niet voor de volle 100 pet. den slechten gang van zaken wijten. Was dit wel het geval, dan zou het in den huidigen, rijk met crisismaatrege len gezegenden tijd wel te doen zijn, er iets op te vinden. Men praat over gebakken-visch- winkels alsof het een iisco-negotie is en zelfs moet de handel al redding zoeken bij het ver voer van visch door de lucht. Wie lacht daar? De heele kwestie is, dat er, om het zoo maar eens te zeggen, geen evenwicht is. Ook bij een rationeel distributie-systeem zou met al die bijkomstigheden van thans, geen even wicht verkregen kunnen worden. Wat ik daar mede bedoel? Eenvoudig dit.: de verbruiker kan zooveel niet A'oor de visch betalen als voor den reeder noodig is om tot een winstge vende exploitatie te komen. Is het niet precies, als bij de melk, waar de verkoopprijs ongeveer driemaal zoo hoog is als de inkoopprijs? Is dat een goed distributie systeem? Maar hier klaagt men niet over te hoogen consumptieprijs en.... de boeren worden gesteund, niet zooals de trawlvissche- rij, met uitvaar-certificaten en toeslagen, waarvan men misschien nooit meer iets hoort, maar met daadwerkelijken steun. Men vertelt dan van schitterend ingerichte fish and chips-shops in Engeland en vraagt: kan dat in ons land niet? Probeert u het maar eens. Weet u, hoe het in ons land is? Bij ons blaast men zonder eenig gewetensbezwaar elke week voor een gulden de lucht in, maar een gul den voor een maaltje visch is te duur. Dit geldt de gezinnen, die nog niet door de crisis aan lager wal zijn gebracht: waar dit wel is geschied, kan inderdaad geen gulden of min der af voor een maaltje visch en doordat deze gezinnen welhaast in de meerderheid zijn, is het evenwicht verstond, De bekende propaganda-commissie doet het een en ander om het vlschgebruik te bevorde ren. Zij zal er zeker iets mee bereiken. Maar de consumptie moet minstens verdubbeld wor den, indien ons visscherijbedrijf uit den hui digen noodtoestand wil geraken, En hier nu ligt een taak voor de regeering. Er moet uit breiding van het debiet gevonden worden voor de goedkoope vischsoorten als braackche]vi*eh en schol, opdat deze toch voiw^^d50"? visch soorten niet voor f 1 a f 2 per kist (d.w.z. 1 a 2 ct. per pond) verkocht behoeven te worden. De visch aan den benedenkno* meet om brengen. Daarom had men het visch vrouwtje van de juist verschenen reclameplaat ook geen sehelvisch, maar een naar „piepertjes»n wat „regeeringsscholletjes" in haar mandje moeten leggen. Visch! Visch! PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1935 | | pagina 1